Liverpool krijgt het moeilijk Ajacied houdt zakelijke belangen in eigen hand PAT JENNINGS Heinz Schilcher wil niet SPURS REDDE langer vaste reserve zijn Henk Kruijs stopt met Actieve Swerts leider in ronde van België Den Haag bij tiende titel geklopt door amateurteam Prominenten benefiet voor Rini Wagtmans vrai SPORT zijn niet welkom in Nieuw-Zeeland KOERSEN HILVERSUM Parenteau eerste Rusland is dicht judosport „Kampioenschap Brugge „Springboks” bijzonder belangrijk” in t. t* I W.K. Ijshockey ODpODI Inhaalwedstrijden ’WOODLk WOENSDAG 11 'APRIL' 21 1973 Vaak reserve Berichten Ongeduld 56 ^0 - V.C. 9I g 08000 dl '«•idZiannnr'r- OUIL cota (Van onze sportredactie) MARC SERNÊ RUUD GEELS 1 (Van onze sportredactie) 1 De tototips van Ruud Geels luiden: LIVERPOOL Pat Jennings, de doelman van Tottenham Hotspur,, die veertien dagen geleden in de competitiewedstrijd tegen Liverpool ZEIST Het Nederlenadse amateur- tótal heeft op het KNVB-sportcentrum ta Zeist met 1-0 gewonnen van FC Den Haag. Voor de amateurs gold de ont moeting als voorbereiding op de wed- Mryd tegen Schotland, die op 1 7april in Sneek wordt gespeeld. FC Den Haag gebruikte de wedstrijd om enkele spelers te testen die min of meer langdurig geblesseerd zijn geweest: Fuglset, Kore- vaar en Kila. Van dit drietal heeft de noor Fuglset het langst op non-actief gestaan: ongeveer zeven maanden. Het was een bijzonder matige wed strijd op „Zeist”. De amateurs, die in de middenvelder Van den Oever (vroeger ADO) en Meertens hun beste spelers hadden, misten stootkracht in de aanval. Zij liepen bovendien herhaaldelijk in de door Den Hag gehanteerde buitenspelval. Tien minuten voor tijd spleet Jan van den Oever de Haagse verdediging echter open. Invaller Rob Meijster (Xerxes) ging door en passeerde Louwerens: 1-0. 1 3 3 1 1 2 2 1 2 2 3 1 2 nooit beweerd. Ik ga eerst zeker nog praten over een contractverlenging.” LIMOUX. De derde etappe van de ronde van de l’Aude (Carcassonne-Li- moux) over 208 km is gewonnen door Jean Pierre Parenteau, die tevens de leiding heeft overgenomen in het alge meen klassement. Tabak (N) zjt., 25. Schepers (N) op 4.44; 58. Van Katwijk (N) z.t.; 70. Holst (N) z.t. AmsterdamGo Ahead Eagles HaarlemPSV AZ ’67—NEC MWFey noord SpartaFC Groningen ExcelsiorNAC Den HaagTelstar TwenteFC Utrecht VeendamRoda JC HeerenveenDe Graafschap VitesseWageningen Helmond SportFortuna SC SVV—PEC Zwolle lZ. ‘tt (Van onze sportredactie) Dinsdag versloegen die Russen Finland met 9-1 (3-0 3-1 3-0), een probleemloze zege, die de uitslag van het eerste duel tussen beide landen (8-2) bevestigt. Er waren 14.000 toeschouwers. Het tweede treffen van dinsdag, ZwedenTsjecho slowakije, was heel wat belangrijken, al thans wat de bezetting van de tweede en dorde plaats betreft. Het werd 3-3 (1-0 1-2 1-1). De laatste treffer van de Zwe den viel toen de Tsjechen met twee man minder op het ijs stonden. De gebroeders Jaroslav en Jiri Holik waren door de scheidsrechter naar de strafbank verwe zen. Want terug gingen de gedachten. Naar 1971 toen men zelfs in Oostenrijk mee warig het hoofd schudde dat een club met een zekere reputatie die Ajax toen al vertegenwoordigde met een onbeken de voetbalmakelaar in zee ging om een transfer van de nog onbekende Schilcher uit het eveneens anonieme Linz te be werkstelligen. Schilcher werd in eerste instantie aangetrokkén als opvolger voor de naar zijn vaderland vertrokken Veli- bor Vasovic. Schilcher bleek echter al snel niet de Ausputzer zoals Ajax die zich voorstelde. Hij bleek wel een fysiek sterke verdediger met een verschrikke lijk hard schot, maar meer niet- Sehil- cher: ,.Van het complete voetbal waar iedereen momenteel de mond over vol heeft en zoals dat vooral door Ajax wordt gepropageerd wist ik natuurlijk niet zoveel. Wie wel eigenlijk. Dat is een ontwikkeling die bij mijn komst naar Ajax ongeveer is begonnen. Ik heb die hele ontwikkeling grotendeels vanaf de reservebank en op de training meegemaakt. Dat is mijn manier van voetballen natuurlijk wel ten goede ge komen. Ajax heeft nog nooit zo goed gespeeld als in de periode dat ik nu in dienst bij de club ben. Daar heb ik ook van geprofiteerd.” Het ongeduld van Schilcher is wel begrijpelijk. Hij legt uit: „Voor jongere spelers als Arnold Mühren en ook Kle- ton is Ajax een geweldig opleidingsinsti tuut. Dat heb ik zelf ook ervaren. Ik wordt zaterdag echter 26 jaar. Daarom wil ik het nu waarmaken- Ik heb mijn studie op moeten geven voor Ajax. Daarom zal het als Ajax en ik niet tot overeenstemming komen wel een club in Duitsland of Oostenrijk worden”. In Wassenaar zal echter niet alleen worden gesproken over de wedstrijd van Schilcher: „Er zijn na die wedstrijd van mij tegen Bayern München allerlei berichten in de Oostenrijkse pers ver schenen, dat ik Ajax aan het einde van dit seizoen zou verlaten. Dat heb ik Liverpool, dat zijn thuiswedstrijd uiter aard graag met ’n confortabeler stand zou hebben afgesloten, gaat door het voor treffelijk werk van Jennings nog een moeilijke return tegemoet. Tottenham beperkte zich namelijk in Liverpool (waar 50.000 toeschouwers waren) voor namelijk tot het in het spel en het in de eigen gelederen houden van de bal. Het enige doelpunt viel in de 26e minuut: verdediger Alec Lindsay was de maker. Uit een scrimmage in de doelmond gaf hij de bal het beslissende duwtje. DEN HAAG. De competitieleider betaald voetbal van de KNVB heefit de volgende inhaalwedstrijden vastgesteld: Eredivisie: Op woensdag 18 april: Fey- enoordTelstar (aanvang 20.30 uur), FC Groningen—NAC (19.00 uur), PSV—FC Twente (20.00 uur). Eerste divisie: Op zaterdag 21 april: FC DordrechtVeen- dam (14.30 uur), Fortuna VIEindhoven (14.30 uur), Roda JC—SW (14.30 uur). Merckxs adjudant Roger Swerts: Eerste in klassement. De uitslag: Jean Pierre Parenteau (Fr) 6.36.55; 2. Charles Ghenton (Fr) 6.36.56; 3. Joel Millard (Fr) 6.41.43; 4. Christian Raymond (Fr.) 6.41.44; 5. Regis Delepine (Fr) 6.42.15; 10. Hennie Kuiper (N) z.t. MOSKOU. Rusland gaat on bedreigd af op het wereldkampioenschap ijshockey in de a-groep. Het zou de tiende titel zijn in elf jaar. Vorig jaar won Tsjechoslowakije. AMSTERDAM Heinz Schilcher is één van de weinige Ajacieden die zijn zakelijke belangen niet in handen heeft gelegd van Cor Coster. De marktwaarde van de 25-jarige Oostenrijker is de afge lopen maanden, vooral in zijn vaderland, zo gestegen dat Schilcher zich over het financiële aspect van een eventuele con tractverlenging met Ajax nauwelijks zorgen maakt. Vooral na de uitwedstrijd tegen Bayern München is de naam Schilcher in Oostenrijk weer vele keren gevallen. In Duitsland werd Schilcher voor het eerst sinds zijn komst naar Ajax weer gesignaleerd door de Oosten rijkse sportpers, die van een spectaculai re metamorfose bij Schilcher melding maakte. «.S- twee strafschoppen stopte, heeft zijn ploeg dinsdag in de eerste halve- finalewedstrijd van het toernooi om de UEFA-cup tegen hetzelfde Liverpool voor een grotere achter stand behoed dan de 10 die nu op het scorebord kwam. Heinz Schilcher: „Geprofiteerd van goede opleiding bij Ajax”. vanavond. Het bestuur van Ajax zal met John Rep gaan praten over contractver lenging. Van Praag: „Rep is één van de drie. Arnold Mühren en Schilcher zijn de anderen. Het is logisch dat andere verenigingen visjes uitwerpen. De ver lenging van de contracten is voor ons geen zaak die vandaag of morgen moet worden beslist. Tot nu toe zijn wij nog altijd tot overeenstemming gekomen met spelers die wij bij ons wilden hou den- Ook als de eisen van de spelers hoger waren”. De winnaar van LiverpoolTotten ham komt uit tegen Borussia Mönchen- gladbach of FC Twente. De Spurs won nen de UEFA-cup in 1972. Toch voltrok de ontwikkeling van Schilcher zich vrijwel geruisloos. Want pas sinds enkele weken wordt hij nu ook door de buitenwacht voor vol aan gezien. Eerst verbaasde hij Nederland door in de wedstrijd AjaxFeynoord zander moeilijkheden de plaats van de geblesseerde Barry Hulshoff in te nemen en daarna onthutste hij eigenlijk nog veel meer Oostenrijk door in München, na het uitvallen van Blankenburg, voor de tweede keer één van ’s werelds be roemdste spitsen, Gerd Müller, met alle geoorloofde en minder geoorloofde mid delen geruisloos te elimineren. Twee we ken later werd hij door bondscoach Leopold Stastny, die daartoe min of meer werd gedwongen door een losge slagen Oostenrijkse sportpers, uitverko ren om zijn opwachting te maken in de interland OostenrijkNederland- het voor Vlaanderen erg belangrijk dat die hegemonie nu doorbroken is.” Hoe sterk de taalstrijd als een rode draad door zelfs de Belgische voet balcompetitie loopt blijkt ook uit het feit dat het contract met Leo Canjels (een Nederlander die vooral door de Brusselse sportpers uiterst venijnig tegemoet werd getreden) pas voor twee jaar is verlengd. Men kan het nog altijd moeilijk verknoppen dat Nederlanders het Belgische voetbal- peil wat opvijzelen en dat zij profite ren van allerlei faciliteiten. Zo sprak Nico Rijnders al eens van een hetze vooral na het slechte 00-resultaat van Nederland in Deurne tegen Bel gië. Ook Ruud Geels is deze ontwikke ling niet ontgaan. Toch meent hij: „Ik geloof niet dat wij ons bij Brugge erg druk hoeven maken. Het elftal zit nog lang niet aan zijn flop. Bovendien zijn wij dit jaar voor het eerst full- prof geworden. Er wordt namelijk verschrikkelijk veel geld in Brugge gestoken. Wij hebben dan misschien geen Vandenstock, maar volgens mij moet de club over drie, vier geld schieters beschikken die er niet om liegen”. De toekomst ziet er in het Belgi sche Badplaats Knokke voor de fami lie Geels dan ook zonnig uit. Geels: „Alleen in het begin van dit seizoen lag het een beetje moeilijk omdat wij vier, Rijnders, Levèvre, Houwaart en ik, buitenlanders hadden. Het naturali seren van Houwaart tot Belg duurt een beetje lang omdat zijn aanvraag juist samenviel met het vallen van het kabinet in België. Toch geloof ik dat wij zeker ook op Europees niveau volgend seizoen kunnen gaan meetel len. Er moet alleen nog een verdedi gende middenvelder, als vervanger voor Nico, en een linksback worden aangetrokken.” Hoewel Geels voorlopig nog niet UTRECHT. Henk Kruijs, Neder lands judokampioen in het zwaarge- efwicht, stopt met de wedstrijdsport. De 23-jarige Utrechter, meerdere malen Jeugdkampioen van Europa, heeft bin nenkort al zijn tijd nodig voor zijn nog te openen broodjeszaak in Utrecht. Kruijs komt al niet meer voor op de lijst van deelnemers voor het vierlan- dentoernooi dat komend weekeinde in Vlaardingen wordt gehouden. Bij de zwaargewichten ontbreken daar even eens Dirk Eveleens en Chris Dolman. Zij blijven nog wel beschikbaar voor natio nale wedstrijden, maar omdat zij geen tijd hebben voor de centrale trainingen, is een plaats in de nationale afvaardi ging er niet meer bij. Bondscoach Wim Ruska heeft nu noodgedwongen middengewicht Martin Poglajen ingezet bij de zwaargewichten. De wedstrijden in Vlaardingen, waaraan naast Nederland OostDuitsland, West Duitsland en Frankrijk deelnemen, gel den voor de Nederlandse judoka’s als een laatste selectie voor de Europese kampioenschappen in Madrid. KNOKKE Voor het eerst in 53 jaar veroverde Club Brugge afgelo pen xmdag na een gelijkspel tegen Anderlecht de Belgische nationale voetbaltitel. Ruud Geels, één van de buitenlandse steunpilaren in de suc- cesvplle equipe van trainer Leo Can jels, legt uit hoe verschrikkelijk be langrijk dit is. Geels: „Brugge is vijf jaar achter elkaar op de tweede plaats geëindigd. Dat kwam omdat Brugge altijd aanvallend voetbal speelde. Dit jaar hebben wij meer op resultaat gespeeld. Daarom hebben wij op dit moment ook zeven punten voorsprong in de competitie. Dit kampioenschap is trouwens erg be langrijk voor Vlaanderen. Tot nu toe was het een tweemanszaakje tussen het Brusselse Anderlecht en Standard Luik. Twee verenigingen die in een gebied voetballen waar overwegend Frans wordt gesproken. Daarom is Het grote probleem voor Schilcher is dat hij in het voetbalbedrijf Ajax de vaste reserve is die op praktisch iedere plaats in het elftal kan worden ingezet als het om een defensieve taak gaat. Voor Ajax, dat jaar in jaar uit een dermate zwaar programma moet uitvoe- ren dat zelfs naar een nog bredere A- selectie zal worden gestreefd dan de zeventien spelers die men nu selecteert, is Schilcher. die tegen Real Madrid weer op de plaats van de geblesseerde Gerrie Mühren staat, natuurlijk de ideale ver vanger. Het probleem is alleen dat Schilcher zich daar mentaal niet mee kan verenigen. Schilcher: „Ik zou natuurlijk het liefst een vaste plaats hebben. Maar ik begrijp heel goed dat niemand mij dat met het huidige middenveld van Ajax en de spelers die in de laatste lijn staan kan garanderen. Dat kan ik ook moeilijk verlangen- Toch wil ik geen vaste reser ve blijven. Dat kan in gewoon niet op brengen. Je verdient dan misschien wel veel geld maar ik wil daarnaast toch ook voetballen. Daarom zullen er op dit punt ook bepaalde garanties moeten ko men als ik bijteken. De moeilijkheid blijft natuurlijk alleen dat men moeilijk iemand anders naast het elftal kan zet ten omdat ik zonodig moet spelen. Dat is het dilemma waarvoor Ajax en ik staan.” Tw«rrta 3 MAC. 4 5 C-AJöx 6 <oort»m 7 »-«.*.¥. g HILVERSUM. De uitslagen van de koer sen, die dinsdag op de baan van Hilversum zijn gehouden, luiden: Cembalox-prijs: eerste afdeling: 2040 m: 1. Limbus Hanover (T. Kooyman) 2.54.8 1.27.4 2. Lucky H 3. Largo. Wlnn 1.80 pl 2.00 5.30 kopp 14.30. Trio 99,40. Flageolet-prijs (2000 m) 1. Ida Roodnoot (P. Smit) 2.43.6 1.22.3 2. Isidore 3. Idle Way Winn 32,90 pl 5.40 8.00 3.20 kopp 29.50 trio 2853.90. Clmbaal-prijs (2440 m): 1. Jour Buitenzorg (Hetteling) 3.29.1 1.25.7 2. Joseva Carbonari 3, Jetstream. Winn 3,30 pl 1,50 2.20 kopp 6.30. Drum-prljs 2440 meter: 1. Kapteln Sister B (K. Woudstra) 3.24.6. 1.23.9 2. Ico R 3. Joria Six. Winn 21,- plaats 5.80 4.90 4.90 kopp 30.40 trio 3173,80. Amateur winterkampioensehap (finale 2040m): 1. Ivan Axkit (D. Goedhart) 2.48.2 1.22.2 2. Verano du Pont 3. Interest. Winn 4.10 pl 2,- - 1.70 1.50 kopp 6.80. Clter-prljs 2000 meter: 1. Inca H M. van der Togt) 2.47.8 1.23.9 2. Janny P. 3. Ken Williams Toto winnend 5,80 pl 2,70 3,30 2,70. Koppel 6.30 trio 569,70. Fagot-prljs, 2040 meter: 1. Jacco Buitenzorg (P. Koppejan; 2.49.6 1.23.2 2. Generlque Belwln, 3. Godfried van S. Toto winn. 2,10 pl 1,30 2,00 1,90 koppel 4,60. Cornet-prijs: 2000 meter: 1. Idool Vredenhof J. de Leeuw; 2.46.4 1.23.2 2. Kastalidls J, 3. Janneke Prinses. Toto Winn. 6,70 pl 1,70 1,60 2.80 koppel 9,10, trio 138.30. Cembaloprljs, tweede afdeling 2040 meter) 1 Lion van de Lente C. de Leeuw) 2.54.2 1.27.1, 2 Lucky Lady, 3 Lexy Hollandia. Toto winn 7.30 pl 2.80 1,70 kop 11,00. Totalisatorom- zet f 325.200. (Van onze sportredactie ST. WILLEBRORD. Profwiel- renner Rini Wagtmans, die zich we gens hartklachten voortijdig uit de wielersport heeft moeten terugtrek ken, zal op 28 juni, twee dagen voor de start van de Tour de France in Scheveningen, in zijn woonplaats Sint Willebrord een benefietwedstrijd worden aangeboden. Voor deze wie lerkoers, een avondcriterium over 80 kilometer, hebben reeds verscheidene prominenten een toezegging gedaan: Eddy Merckx, Walter Godefroot, Her man van Springel en vrijwel alle Nederlandse beroepsrenners. Daarnaast zullen in de komende weken nog een aantal activiteiten op touw worden gezet, waarvan de op brengst ten goede komt aan Rini Wagtmans, die vermoedelijk eind de ze week uit het ziekenhuis in Breda wordt ontslagen. Over een maand zal Wagtmans echter opnieuw opgeno men moeten warden om geopereerd te worden aan een ontsteking aan een van de hartspieren. De Nederlandse Crediet Bank heeft besloten een trofee Rini Wagtmans in te stellen. Deze prijs zal worden uit gereikt aan de renner, die over het geheel genomen de beste resultaten bereikt in de Nederlandse profkoer- sen. De bank zal Rini Wagtmans jaarlijks met een vast bedrag steu nen. WELLINGTON. De eerste-minister van Nieuw-Zeeland Brian Kirk, heeft besloten dat het rugbyteam van Zuid- Afrika de Springboks) voorlopig niet welkom is in zijn land. In een persoon lijk schrijven heeft Kirk de Nieuwzee- landse Rugby Union gelast zijn invitatie aan de Springboks in te trekken en te wachten met een nieuwe totdat het Zuidafrikaanse team zal bestaan uit spe lers, die louter naar sterkte zijn geselec teerd. Kirk verklaarde dat een tournee van de Springboks „spanningen zou creëren in Nieuw-Zeeland en een polariserend effect zou hebben op de tegenstelling tussen de aanhangers van verschillende meningen over raciale zaken”. De biljartbond gaat protesteren bij de Europese organisatie omdat Jean Bes- »ems geweigerd is als vervanger van Vultink voor het kampioenschap indivi duele vijfkamp. Vultink trok zich terug wegens drukke werkzaamheden. Het tennistoernooi van Houston is gewonnen door Rosewall. In de finale klopte hij Stolle: 3-6, 6-2, 7-5. Jerry Quarry staat hoog genoteerd voor een titelgevecht tegen bokskampi oen Foreman. Ook Ken Norton, die Clay een gebroken kaak bezorgde, is kandi daat. Wat in elk geval vaststaat is dat Foreman zijn titel gedurende de herfst maanden in Japan zal verdedigen. Ook al verdiende hij in zijn eerste prof-jaar bijna 70.000 dollar, toch wil Jean Claude Killy stoppen met de ski- »port. Hij is het beu. De volgende wereldkampioenschap pen tafeltennis (1975) zijn gepland in Bombay. Engeland werd genoteerd voor 1977. Felice Gimondi won de eerste etap pe van de ronde van Puglia. Hij had met de Belg Stevens 11 seconden voor sprong. Cassius Clay over Norton: „Ik wil zo gauw mogelijk een revanche tegen die knaap, wiens naam ik nog niet eens goed kan onthouden. Dan zal hij me pas echt leren kennen”. De tweede etappe van de ronde van net Baskenland is afgelast wegens het slechte weer. De hele karavaan werd met bussen en auto’s overgebracht naar Vitoria, startplaats voor de derde rit. DAMPREMY. Roger Swerts, de ad judant van Eddy Merckx, is er in de tweede etappe van de ronde van België in geslaagd de blauwe leiderstrui te veroveren. Vorig jaar won Swerts de ronde. In de rit van Zottegem naar Dampremy sloeg hij een goede slag. Even voorbij Homu plaatste hij de beslissende demarrage, welke werd be antwoord door negen renners, bij wie zijn ploegmakkers Merckx en Bruyère. Op tien kilometer van de eindstreep liet hij het groepje in de steek om tenslotte met een voorsprong van twintig secon den te finishen. Met de bonifica/tie was dat juist volodoende om Godefroot van de eerste plaats in die algemene rang schikking te verdringen. De uitslag: 1. Roger Swerts (B) 4.05,0 (met bon 4.04,50), 2. Eddy Merckx (B) 4.05,24 (met bon 4.05,19), 3. Albert van Vlierberghe (B); 4. Frans Verbeeek (B), 5. Pijnen (N)N), 6. Godefroot (B), 7. Mortensen (Den), 8, Verhaegen (B). 9. Van Springel (B), 10. Bruyeré (B), 4.05,37; 11. Demeyer (B) 4.08,18; 12; Wal ter Planckaert (B); 13. Scheers (N) 14. Van Rljckeghem (B), 15. R. Rosiers (B), 16. Tabak (N), 60. Holsit (N) 4.10,26; 72. Van Katwijk (N). De stand: 1. Roger Swerts (B) 9.00,07; 2. Godefroot (B) op 7 sec., 3. Van Vlierberghe (B) op 12 sec., 4. Merckx (B) op 29 sec., 5. Verbeeek (B) op 34 sec., 6. Pijnen (N) z.t., 7. Van Springel (B), 8. Mortensen (Den), 9. Walter Planckaert (B) op 3.28; 10. Demeyer (B) z.t., 12. van plan is naar Nederland terug te keren heeft hij een huis in de Haar lemse Van Nesstraat („Dan heb ik er tenminste al iets aan overgehouden”) gekocht. Geels heeft dit huis gemeu bileerd aan de voetbalvereniging Haarlem aangeboden die één van zijn voetballers daar wilde laten wonen. Geels vroeg echter een bedrag aan huur dat tussen de vijf en zeshon derd gulden in de maand ligt. Haar lem wilde echter niet verder gaan dan 180 gulden. Daarom heeft Geels het huis maar aan een ander ver huurt. De stand: 1. Rusland 7 14, 2. Zweden 7 11, 3. Tsjechoslowakije 7 9, 4. Finland 7 6, 5. West-Duitsland 7 2, 6. Polen 7 0.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21