DRIEDUIZEND BOMEN DOOR DE STORM UIT HET ZAND GERUKT in Bakkum Castricumse scholieren gaan vrijdag demonstreren Kinderboerderij in Velserbeek Beton voor r.k. school Velsen-N. a Scholieren naar Felison Een miljoen stormschade Opruimen voor dennescheerder zich weer meldt Johnny Jordaan mag weer snel naar huis i t i m stand I in 4 5 Bromfietser brak sleutelbeen Hersenschudding na botsing nk ai APRIL 1 1 19 7 3 WOENSDAG PROTESTOPTOCHT TEGEN LERAREN-WONINGTEKORT ^7 (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Een schrikbarende chaos van bomen die ontworteld of als lucifers doormidden geknapt zijn is over het landgoed Duin en Kruid berg in Santpoort gekomen. Het lijkt er op alsof een kudde olifanten er in dolle paniek door het landschap heeft rondgestampt. Verdeeld over de vier- honderdvijftig hectaren duin liggen stapels van honderden sparren en den nen. Dit alles is het gevolg van de jongste storm die op maandag 2 april met windkracht twaalf over ons land raasde. Drieduizend bomen werden in een paar uur tijd uit het mulle duinzand, van het landgoed gerukt. Rent meester P. S. Schuurman was de wanhoop nabij, toen hij de volgende och tend de natuur in trok om met zijn boswachters poolshoogte te nemen. 777- - 'i&' Fm. hl F fei Het slagveld van Duin en Kruidberg VELSEN (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 3G landgoed. Vrijmoedig wordt de auto al Umuden-KennemeriaanSl en at, '“We- (Van een onzer verslaggevers) 'mini’’ De voorste (links) van de twee denne- bomen werd ontworteld door de no vemberstorm. De boom die er naast ligt bleef toen nog staan, maar trotseerde de storm van begin april niet. ■a ie in De begeleiding is geheel op papier gezet en bevat naast de nodige informa tie een aantal vragen, waarvan beant woording mogelijk is aan de hand van die inlichtingen en natuurlijk door goed de tentoongestelde werken te beschou wen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de beheerder in de tentoonstellingszaal in het noordelijk Koetshuis. De tentoonstelling, die een overzicht geeft van het werk van Paul Höhner van 1964 af, duurt tot en met 30 april en kan dagelijks tussen 2 en 5 uur wonden bezocht. BEVERWIJK. Johnny Jordaan mag weer bezoek ontvangen. De zondagmid dag door een hartaanval getroffen zan ger van het levenslied maakt het op de bewakingsafdeling van het Rode Kruis Ziekenhuis uitstekend. „Als het herstel zich doorzet mag Johnny mogelijk in het weekeinde naar huis”, aldus de be handelend geneesheer, dokter Van Driel. igen, :her- en geen kent der- ius- en t de latst aan dag lor- vele s. In rpen lieu, oor- men t de even pro- ezet. nzet zoor dag nte- ge- .45 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De schade aan kamp Bakkum ten gevolge van de storm van vorige week bedraagt naar schatting 1 miljoen. Er werden 224 huisjes vernield en 500 huisjes en tenten min of meer beschadigd. _.an- vaar dag S 24 op- smt, r te ?ens iare zer- Het zers het ilen 19 bot lOt- ong II 02- 1W 178 25 6 ZL IJ- 5 >el- ;ten vij- 26 ds- ■63; 10- 2 uw s 1 59; s 2 18- 94; i ia- mg -8; ine en k: roRTEX VELSEN Velison heeft bij het werfk van de Velsense tekenaar en schil der Paul Höhner, dat op het ogenblik op Beeckestijn te bezichtigen is, een educa tieve begeleiding voorbereid. Aan deze begeleiding, waaraan een prijsvraag is verbonden, kan worden deelgenomen door ’eerlingen in klasseverband, maar ook en dit geldt dan vooral voor de komende paasvakantie door leerlin gen, die op eigen gelegenheid de ten toonstelling bezoeken. CASTRICUM. Het Castricumse gemeentebestuur betreurt het voorne men van leerlingen van de Jac. P. Thijsseschool voor MAVO, die vrijdag 13 april tezamen met leerlingen van de Henricus-MAVO en de Huishoud school Martha in Castricum een de monstratie willen houden gericht te gen het huidige gemeentelijke wo- ningbeleid. Van dit beleid worden aldus de leerlingen, die deze aktie buiten schooldirekties en lerarenkorps om willen voeren vooral de lera ren de dupe, met als gevolg dat in Castricum een nijpend lerarentekort is ontstaan. De leerlingen zijn van plan het gemeentebestuur na afloop van hun demonstratieve optocht waarin ook ouders mogen meelopen een petitie en zo mogelijk solidari teitsverklaringen van de kant van hun ouders te overhandigen, waarin op een beter woningbeleid met be trekking tot de huisvesting van lera ren binnen de gemeente Castricum zal worden aangedrongen. Volgens Castricums onderwijs-wet- houder Jacq. Mulder betekent deze optoch een slag in het gezicht van de „gewone” Castricums woningzoeken de: „In de gemeente Castricum wordt De B van blazer. Stap even bij ons binnen voor üw keuze uit een blitse koliektie. Een afspraak daarvoor kan worden gemaakt met de administratie van het plantsoenbedrijf, Kriemhildestraat 2 in Driehuis (tel. 02550-10143). In de grote schoolvakantie zal de kin derboerderij iedere middag, behalve za terdags dan blijkt de belangstelling n. 1. nihil te zijn van 2 tot 5 uur worden opengesteld. De nu al meer dan twintig jaar be staande toegangsprijs van één dubbeltje is ook dit jaar niet gewijzigd. Voor dit bedrag kan de hele levende have van dwerggeitjes, schapen, pony’s, een ezel tje, konijnen, marmotjes en velerlei soor ten gevogelte worden bewonderd en ver troeteld. Dit laatste wel met mate: de dieren mogen worden gevoederd, mits met deugdelijk voedsel. Een bedorven hapje is ook voor een dier niet goed. Ook moet er scherp op worden gelet, dat de dieren plastic zakjes, waarin het voedsel wordt meegenomen, niet te pakken krijgen. Het zijn meestal echte slokoppen en menig dier heeft zijn gulzigheid al met de dood moeten bekopen. Dit geldt ook voor de herten in de hertenkamp. De bezoekertjes zullen straks worden ver tederd door menig jong konijntje, jonge geitjes, lammeren, een kalfje en jonge ganzen. De prachtige hertenkamp in Velser beek huisvest de gracieuze damherten. De bok en zijn hinden blijven voorlopig nog „onder elkaar”: gezinsuitbreiding is daar niet vóór juli te verwachten. Een bijzondere attractie van Velser beek is ten slotte de grote volière met zijn tientallen soorten kleurrijke en zoetgevooisde uitheemse vogels. Binnen kort zal de levende have ook hier wor den uitgebreid. N. VELSEN. De bestuurder van een Volkswagenbusje merkte dinsdagmiddag niet dat een voor hem rijdende personen auto stopte voor de verkeerslichten voor de tunnel op Rijksweg 9. Hij botste tegen de auto en is met een hersen schudding door een particulier naar zijn woonplaats Zaandam gebracht. De zanger staat onder voortdurende controle van zowel verpleegsters als hart- bewakingsapparatuur. Johnny Jordaan werd zondagmiddag na een hartaanval in het ziekenhuis opgenomen. Volgens dokter Van Driel heeft en emotie van de zanger, toen hij hoorde, dat zijn vriendin Tante Leen in het ziekenhuis een zware schedeloperatie moest ondergaan, mede de lichte hart aanval veroorzaakt. „Hij werkt er zich wel door heen. Johnny heeft in het verleden zwaardere hartaanvallen doorstaan”, zo meende dokter Van Driel. en toe opgehouden door koppels fazan ten die zich er terdege van bewust zijn dat zij daar de oudste rechten hebben. Maar overal, na elke heuvel zien we weer ravage. Denkt Schuurman er over om ook burgers in te schakelen? Daar denkt hij niet over. Hij brengt in het midden dat te gevaarlijk zou zijn men sen zonder ervaring aan het opruimen van die grote bomen te zetten. Er zou den ongelukken gebeuren en wie weet wat er allemaal vernield zou worden, ook al zou het nog zo goed bedoeld zijn. Hoe groot de schade op Duin en Kruidberg is. valt moeilijk in geld uit te drukken. Je zou het arbeidsloon van de opruimers in aanmerking kunnen nemen en het vervangende plantmateriaal. Maar dan heb je nog geen reconstructie van het landschap zoals dat er voor begin april nog was. De bouw van de nieuwe r.-k. basis school aan de Wijkerstraatweg en Van Diepenstraat in Velsen-Noord, die in de plaats komt van de beide oude scholen aan de Corverslaan, vordert nu ziender ogen. Na de aanbesteding op 24 januari werd de bouw op 26 februari begonnen met grondverzet, waarvan een grote BlBfe r--,. - De uitgestrekte ravage in het Fazanten bos, waar zo’n kleine zevenhonderd bo men de grond uitgerukt werden. Dit deel van het landgoed staat als tweede op de prioriteitenlijst van de rent meester. geven van nabij een indruk van de vorm die de nieuwe school gaat krijgen. De langste zijde van de school ligt over de oude Smidt van Gelderstraat (in feite de nimmer als zodanig bekend gewor den Thomas Wijkstraat) en loopt paral lel met de toekomstige door te trekken Doelmanstraat. Hiervoor staat het pand Wijkerstraatweg 67 nu nog in de weg. Dit zal binnen afzienbare tijd gesloopt dienen te worden. „Nu zie je maar weer.” mijmert rent meester Schuurman, „dat we in een tijd van grenzeloze ontwikkeling in de tech nologie, in een tijd waarin computers het werk doen, nog steeds volkomen machteloos staan tegenover de natuur krachten.” verhoudingsgewijs op woninggebied veel voor leraren gedaan. We probe ren juist voor deze groep altijd een oplossing te vinden; een oplossing die soms ten koste gaat van één van de zeshonderd woningzoekenden die al sinds jaar en dag in Castricum staan ingeschreven. Natuurlijk moet het onderwijs in Castricum voortgang vinden en daarom zijn en blijven wij ook bereid de leraren hoog op de urgentielijst van woningzoekenden te zetten”. De heer Mulder had gehoopt, dat de leerlingen door hun lerarenkorps beter over de Castricumse woonpro blematiek zouden zijn geïnformeerd: „Dat het idee tot deze aktie spontaan onder leerlingen van de Thijsse school zou zijn ontstaan geloven wij niet zo. Bewust of onbewust kunnen zij toch door hun leraren of schooldi rekties zij nbeïnvloed. Overigens zijn wij niet van plan de leerlingen door middel van een stortvloed aan cijfers en argumenten monddood te maken: dat vinden wij onesthetisch. Wij zul len de leerlingen uit mededogen met de „normale” woningzoekende in onze gemeente echter wel over de juiste gang van zaken, de tot nu toe door Castricum in deze gevolgde lijn, in formeren”. VELSEN. Zondag 15 april om 2 uur ’s middags zal in het park Velser beek de kinderboerderij weer worden opengesteld. Gedurende het zomerhalf jaar zal de kinderboerderij op zon- en feestdagen en op woensdagmiddagen van 2 tot 5 uur kunnen worden bezocht. Schoolklassen en verenigingen kunnen desgewenst ook op andere dagen en tijdstippen terecht. W- GEBOREN: T. Schong-Polderman, z. van Wassenaerstraat 52. IJmuiden; J. A. Zwart-van Duijn, z., Réanmurstraat 5, IJmuiden A. Post-Verschoor, z., George- IJmuiden; A- Post-Verschoor, z., George- bos 70,IJmuiden; A. C. J. Kramer- Broekhuizen, d., Orionweg 426, IJmui den; E. F. van Son-Gulden, z.,Cura?ao- straat 3, Santpoort. OVERLEDEN: J. Rednhart, 77 j., weduw naar van A. Dieleman, Magersfontein- straat 5 I, Amsterdam; O. W- van Leeu wen, 70 jr, echtgenoot van T. Vellinga, Lange Nieuwstraat 708, IJmuiden; C. van Dorhselaar, 76 jr., weduwnaar van J. Laureng, Lange Nieuwstraat 167, IJmui den; L. Glas, 65 jr., Bloemstraat 61, IJmuiden- berg is ontstaan, die nu in feite op de toekomstige speelplaats ligt. Na de aan vulling van de bouwput met nieuw zand werd de betonbekisting aange bracht, hetgeen dank zij zeer gunstige weersomstandigheden vlot verliep. Op 26 maart werd de bouwkraan geplaatst en gelijktijdig begon de aannemersfirma P. Zwart uit IJmuiden met het storten van beton voor de funderingselementen. Deze zijn nu duidelijk zichtbaar en Dit deelde voorzitter K. Gasman van het bestuur van kampeervereniging Bak kum mee tijdens een in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden ledenvergadering mee. De vereniging wil een noodfonds stichten, waarin ieder lid jaarlijks een bijdrage stort. Bovendien overweegt men een collectieve verzekering af te sluiten, omdat indivudiele verzekeringen voor re- creatiehuisjes niet die schade dekken, die door een storm met een windkracht groter dan 8 worden veroorzaakt. VELSEN-NOORD. Een 20-jarige bromfietser uit Heemskerk werd dinsdag avond omstreeks half zes op het kruis punt Stratingplantsoen-Koningsweg aan gereden door een volkswagenbusje. De bromfietser had bij het oprijden van de rijbaan vanaf het rijwielpad de door gang voor auto’s niet vrijgelaten. Hij is door de Ongevallendienst naar het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk gebracht waar men een gebroken sleutelbeen con stateerde. Een partijtje vezelblokjes. Compacte stammetjes van wat eertijds fraaie bo nen waren. Het is het gevolg van de zware storm die in november woedde. Zo groot had hij de schade niet geschat. Zoveel bomen tegelijk tegen de vlakte maakt op vele plaatsen het landschap bijna onherkenbaar. Oude bekende plek jes zijn er gewoon niet meer. „Hier, dit heet het Stroperspad.” zegt Schuurman, „het is inderdaad alsof er een stroper aan het werk is geweest.” En we kijken vanaf een duin neer op eer kuil die gevuld is met liggende stammen en dennegroen. Het zal alle maal weer moeten worden opgeruimd. De rentmeester: „We waren nog maar nauwelijks klaar met het ruimen van de bomen die door de storm van 13 novem ber gesneuveld zijn. Nu is Duin en Kruidberg werkelijk een slagveld ge worden. Het zal Vijftig jaar in beslag nemen als de geteisterde plaatsen weer zo zouden moeten krijgen als ze waren voordat de orkaan toesloeg.” Het dichtbegroeide Fazantenbos en het aangrenzende Buitenvlak treffen we aan als één groene chaos. Daar liggen bijna zevenhonderd hoge bomen tegen de vlakte. Op het gedeelte dat Brederode heet sneuvelden honderdvijftig bomen, op de Jaehtlusitweg hangen de omver gewaaide dennen in de overeind geble ven kastanjes. Op het Starrevlak, waar ook na de novemberstorm een groot aantal bomen ontworteld waren, vielen tweehonderdzestig slachtoffers. Langs de weg liggen stammetjes van een meter opgetast, blokjes vezelhout, bestemd voor de houtindustrie. Groot Doorne telt tweehonderdveertig gevelde bomen, Spa nenhoopje tweehonderdtachtig, De Noorderhoek hetzelfde aantal, Kopstukje tweehonderd. „Zo kunnen we voorlopg wel door gaan,” zegt Schuurman ontmoedigd, „het is overal hetzelfde en overal even treurig. De schade is nu driemaal zo groot als in november." Hij is direct aan het werk getogen. Woensdags na de storm was er al een bespreking met enige aannemers en de Grontmij. Want Schuurman wil zo gauw mogelijk orde op zaken hebben in het landgoed. Streefdatum om alles aan kant te hebben is vijftien mei. „Dan moet alles weg zijn, of in elk geval moeten alle omgewaaide bomen geschild zijn. Want dan komt de dennescheerder, dat 'kleine torretje in actie. Het kruipt onder de schors van oude bomen, gaat daar broeden en dan krijg je hier een explosie. Dan is elke boom ten dode opgeschreven. Daarom mogen we vooral niet machteloos toekijken. We moeten met inzet van alle mogelijke arbeids kracht trachten alles zo snel mogelijk aan kant te krijgen.” Zag de rentmeester aanvankelijk alles •Heen maar somber, nu, na ruim een week heeft hij op papier reeds alles in orde. „We moeten nu met al die openge vallen gaten vooral ook aan verjonging denken.” zegt hij. „We zullen ook meer aan gevarieerde beplanting doen. Mono cultuur, zoals nu met al die sparren en dennen, is door de storm achterhaald. Kijkt u zelf maar, de plaatsen waar andere beplanting is, zijn door de ruk winden onaangetast gebleven. Mono cultuur kan calamiteiten als deze alleen maar vergroten. Daarom hebben we nu ook onze aandacht gevestigd op andere boomsoorten. Bijvoorbeeld populieren. Die laten ook meer licht door, zodat de orignele duinflora weer een kans kan krijgen. Misschien staan we door deze laatste storm wel voor een totale om schakeling. Misschien komt het de evo lutie hier wel ten goede.” Onder het praten rijden we over het Üii* _3 ■3|r ■ris”- .3:. 'i.-lUl'tpe - -T Ktfigirt 4^ 15 UJ d- ie- iet

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5