ALBERT CUYP-DAGJE IN LONDENSE HYDE PARK HOOFDGEBOUW VU OPEN FLORADAMROTS ZONDER APEN Amsterdams winkeltjesboek Ganzenbord met hazen Lammers spreek Rembrandt 4b 4 HL b fb IÉ L Fs APRIL DONDERDAG 12 1973 J? I AMSTERDAM paasbest ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING, JE BENT amper twaalf jaar oud, je woont in die oude benauwde pijp, je hebt juist je eerste boks handschoenen gekregen en staat dan in het Londense Hyde Park ineens tegenover Joe Bugner, die toevallig wel Europees kampioen zwaarge wicht is en je eigen Rudi Lubbers heeft verslagen. Dan sta je normaal gesproken wel even met je mond vol tanden, maar zo niet de vijftig Am sterdamse „lieverdjes” uit de Albert Cuyp, die gisteren de trip van hun leven maakten. 4" EST tó"’ Lieverdjes op de vuist met Joe —0—0o Tsaar Peter, stadhuis en nota vesti- TSAAR PETER DE GROTE EEN ANDERE zaak was de bouw van boodschapjes voor thuis werd gedaan en ook nog eens mondbesohermers, spring touwtjes en satijnen broekjes werden aangeschaft. Aan ponden geen gebrek want, ”we hebben genoeg poen”. Op de vlooienmarkt gingen sommigen er iets te gehaaid tegen aan getuige de uitlating van de leider van daarnet: ”Dat scho rem, ze hebben weer wat gepikt”. Bar-Bodega „De Landauer” in het steegje achter „De Uilenboom”. Alleen voor ge zellige mensen. Goed verzorgde drankjes en snacks tot ’s nachts 1 uur. Vrijdags en zaterdags tot 2 uur. De Franse Winckel naast „De Uilenboom" zowel prachtige wijnen en sublieme sher ries van het fust als een keur van delica tessen en specialités uit onze restaurant- keuken voor Uw gezellige uurtjes thuis. Eigenlijk was het meer een monoloog van de zich als koningen gedragende burgermeester, aangezien de vroedschap uitsluitend ja-en-amen mocht knikken Het was een droevige zaak voor de raadsleden, die niet alleen de „stukken” niet kregen maar zelfs geen schrijfgerij. Dat het stadhuis in de 19de eeuw een paleis zou worden en de behuizing aan f DAT MOCHT de pret echter niet druk ken, zeker niet, toen ze een doedelzak speler in het vizier kregen en zich opeens Ajax en de Wereldcup herinnerden. Dat betekende een triomfantelijke optocht en de nodige rimpeltjes op de hoofden van de deftige Londenaren, die vermoe delijk pas zijn verdwenen nadat de Lie verdjes al lang en breed met ”hun” vorstelijke dubbeldekker de stad waren uitgereden. Hoewel het eerste gedeelte van het stadhuis reeds na acht jaar (in 1655) kon worden ingewijd, duurde het tot 1705 voordat het monumentale gebouw vol tooid was. Daar zit een kloof tussen van een halve eeuw, waarin de discussie over de vraag ’’stoppen of doorgaan?' een uiterst levendig karakter had. ADVERTENTIE het onaanzienlijke Prinsenhof van tijde lijk een zeer rekbaar begrip zou maken, heeft men niet kunnen bevroeden. Het zou best eens kunnen zijn, dat Samkal- den c.s. behalve Rembrandts schilderij ”De Staalmeesters” binnenkort ook het paleis op de Dam van het rijk terug vragen om er net zoals drie eeuwen Auberge van ouds „De Uilenboom”, Sant poort meer dan 450 jaar specialiteiten restaurant op eenzame hoogte, geheel terug in de tijd met klassiek bereide en stijlvol geserveerde specialités. Voor tafelreserveringen: Tel. 023-37 67 41. ten. Een leider:’’Wat is dat nou, Joe? Ze noemen mij toch ook niet manus?” Daarna verplaatste het feestje zich naar de kleurige Carnabystreet, waar DE HISTORIE herhaalt zich. Altijd en overal. Zeker niet in de laatste plaats in Amsterdam, waarover prof.dr.H.Brugge- mans in het standaardwerk” Geschiede nis van Amsterdam” zoveel boeiends weet te vertellen. De delen 3 en 4 in herziene druk, die Het Spectrum juist heeft uitgegeven en de periode van de gouden eeuw tot de Franse tijd behel- sen, reppen over twee gebeurtenissen die in deze dagen actueel zijn. DE HOOFDSTAD wil paasbest voor de dag komen. Vandaar een massale schoonheiddsactie, die het gezicht van de paashaas heeft meegekregen en morgen op de binnenplaats van het Historisch Museum door enkele hon derden als zodanig verklede kinderen wordt ingezet. De schooljeugd doet volop mee, mar het is haar dan ook wel aantrekkelijk gemaakt. De leer lingen van de vierde, vijfde en zesde klas krijgen voor de vakantie het „milieuspel of in zestig minuten naar een schone stad”, dat is geba seerd op het oude ganzenbord. Trou wens, ook al wat bedrijven, kantoren en andere organisaties hebben het Initiatief Comité Amsterdam, dat de ze actie heeft uitgedacht, laten weten dat ze er ook wel iets aan willen doen. het nieuwe stadhuis op de Dam, die aan de rampspoeden bij de metro-aanleg herinnert. Om over het Holzbauer-stad- huis nog maar te zwijgen. Wat was de kwestie? Amsterdam zat dringend om een nieuw raadhuis verlegen en de Haarlemse schilder en bouwmeester Ja cob van Campen was de man, die er iets schitterends (Vondel sprak van het acht ste wereldwonder) van moest maken. Een rechtse directe van een Albert Cuyp’ertje voor Joe Bugner. DE FLORIADE is dood, leve Flora- dam. Onder dit motto zullen komen de zaterdag reeds de poorten open gaan van Amsterdams veertig hectare grote „tuinparel”, die de schilderach tige Amsteloever met het betonnen Buitenveldert verbindt. Wij hebben er alvast een kijkje genomen en kwa men tot de conclusie dat Floradam stellig de moeite waard is. De Japan se kers staat al in bloei en deRho- dondendronvallei is mooier dan vorig jaar. Het meeste staat er nog: ettelij ke paviljoens, de apenrots, het zee hondenbekken, een café-restaurant en de rails van het spoortreintje. Alleen, alles is nog leeg. Geen apen, geen zeehonden, geen cafébaas en geen treintje. Dat heeft iets te maken met de besluiteloosheid van het stadsbe stuur, dat op het moment dat we dit schrijven nog steeds geen be slissing heeft genomen over wat er allemaal gaat gebeuren. En of de bezoekers entreegeld moeten betalen of niet. De mannen van de afdeling Beplantingen zijn daar nogal kriege lig door geworden. Ze zouden er zo iets moois van kunnen maken, com pleet met exposities van het onder aardse leven, van schimmels, enzo voort, maar door dit alles verkeren ze nog in grote onzekerheid. De moge lijkheid om het park helemaal open te gooien, zien ze niet zo zitten. „Van je kassencomplex blijft dan niets heel”, zegt de heer Hoekstra. „Voor de wilde flora zijn we ook een beetje bang, want vorig jaar is er al zoveel gestolen. Het is zonde, want het had zo mooi kunnen zijn. We hebben alle mogelijkheden.” Hij zou het leuk vin den als de apen terug zouden komen en het treintje en de kabelbaan. Dat kan, maar daar zijn dan wel finan ciën voor nodig en op dat punt is men er aan het Prinsenhof nog niet uitgekomen. Toevallig liggen daar nog wat meer zaken op centen te wach ten. Telefoongesprek afgeluisterd tussen wethouder Lammers en Rembrandt: Zei Lammers: „Zeg, die staalmeesters van jou, kunnen we die in de Kalver- straat hangen? Of daar nog beesten lopen? Welnee, er komt zelfs geen auto meer in. Waarom wij dat vragen? Nou, dat doek heeft het rijk van ons afge pikt. Het rijk? Dat zijn die mafkezen in Den Haag, die ons de wet proberen voor te schrijven. Wat zeg je, waarom we Michiel de Ruyter er niet op af sturen? Joh, we hebben geen enkele boot meer en een wapenvergunning heeft Van Agt ons ook al geweigerd. Of de Nachtwacht nog bestaat? Wat dacht je, daar weten we tegenwoordig de hele wereld mee te vangen, maar de pest is, dat-ie in een rijks- en niet in een Amsterdams museum hangt. Jij vindt dus, dat we die ook mogen hebben? Geweldig! Wat zal die Van Schendel zuur kijken als hij merkt, dat we ’m alleen met het joodse bruidje laten zitten. Nee, die behoeven we niet, is gewoon niet historisch genoeg voor ons museum. Vond je dat nu net je mooiste werk? Nou ja, dat is jammer. Puin er over. Zeg, ik moet ophangen, want die Dapperbuurters komen er weer aan. Als je Wi- baut toevallig tegen komt, doe hem dan de groeten”. HET IS nu een bedrijf met 300.000 rekeninghouders, maar een halve eeuw geleden was de Amsterdamse gemeentegiro nog een klein geldwinkeltje. Dat is dan waarschijnlijk de reden dat deze giro voor zjjn klanten een „Amsterdams winkeltjesboek” heeft laten samenstellen. Een aantrekkelijk boekje met een beschrijving van 42 winkels en markten, die nog Amsterdamser dan Lou Lap zjjn. Ageeth Scherphuis schreef het en uit haar beschrijving van de Noorder- markt pikten we dit dialoogje: „Een mevrouw zoekt een nachtpon maat 50, tante Bakker trekt uit de hoop iets bloots van bruin kant te voorschijn. Klant: ’t Is voor m’n moeder, die is tachtig en hoeft niet meer in de verleiding”. geleden gen. Om bij d dan nog zal het tot '9123 <ii at de metro het Centraal Stat'- n zal bereken. En de stadhuisarchitect Wilhelm Holzbauer? Ach, die zal vast nog wel eens wat in Moskou mogen bouwen.. „De Stoeterij” bij „De Uilenboom”. Uniek koetshuis met prachtig park en eigen parkeerterrein. In Z’n totaliteit voor U en Uw gezelschap gereserveerd voor recep ties, diners, koude buffetten etc. Voor vrijblijvende inlichtingen: Tel. 023 - 37 67 41. In het bijzijn van Koningin Juliana is het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Buitenveldert vanmid dag officieel geopend. Stadsarchitect Chr. Nielsen ontwierp het gebouw, dat ongeveer 80 miljoen gulden heeft gekost en het grootste van de stad is. Daar is in de eerste plaats het bezoek van de Roemeense premier, die in het voetspoor treedt van een andere „ooster ling”, tsaar Peter de Grote. Dat was in 1697, het jaar nadat tijdens de gerucht makende ’’aansprekersoproer” de huizen van burgermeester Boreel en kapitein Spaaroog werden geplunderd en het gal genveld in de volewijk vol hing. Het was toen nog zo dat, wie Amster dam niet had gezien, de wereld niet kende. De Moscoviet verkoos het om incognito, als een eenvoudig edelman, de stad binnen te rijden, maar dat was naturlijk lariekoek want iedereen was ervan op de hoogte. Zijn bezoek leeft nog voort in het Tsaar Peterhuisje in Zaandam, maar daar is de Rus slechts een paar dagen geweest. In de hoofdstad voelde de steppenko- ning, die gebiologeerd was door de scheepsbouw, zich beter thuis en na te zijn vergast op een spiegelgevecht op het IJ, toneel, vuurwerk, boottochtjes en overdadige maaltijden, mocht de tsaar van burgermeester Nicolaas Witsen voor zijn hobby de werf van de Oostindische Compagnie gebruiken. Peter ploeterde maandenlang en doopte zijn schip daar na ’’Peter en Paulus”, dat hij van de vroedschap cadeau kreeg. Met 640 Hol landse zeelieden en ingenieurs zeilde hij af naar Moscovië...om twintig jaar latei te paard weer terug te komen. Toen was hij inmiddels de machtige Peter en zijn vriend Witsen een oude zieke man. De tsaar bleef opnieuw een half jaar in Amsterdam en woonde aan de Herengracht. Na zijn vertrek be klaagde eigenaar Hinlopen zich bij de staten van Holland, dat de vorst het herenhuis dermate had vervuild en be schadigd dat het herstel hem een kapi taal had gekost. Sinds vijf jaar zitten ze op een boks- clubje van de ’’Vereniging het school gaande kind”. In ’t begin was het armoe troef. In een armetierig schoolgebouw moesten ze het doen met twee versleten bokshandschoenen en een oude zak. Door enthousiaste acties kwam daar verandering in. Fotograaf en boksin- structeur Ruud van der Linden: ’’Vroe ger was het zo: borst bloot, meiden aan de kant en dan knokken. De sterkste was de baas. Daar moesten we vanaf”. Hij tikte de bierbrouwende buurman Freddy Heineken op de schouder en die zei: ’’Jullie gaan een dagje met me vliegen”. Transavia-directeur John Blok wilde ook wel iets regelen en zo gebeur de het, dat de boefjes in een uur met een Caravelle naar Londen vlogen. Als gold het een bustochtje naar het Am sterdamse bos. WEL, Joseph Bugnr de prijsvechter stond in het Court Park Hotel inderdaad op hen te wachten en met hem een horde Britse persfotografen. Ongedeerd bewo gen de ’’Cuypertjes” zich over het dikke tapijt en al even ongedeerd gaven ze op dezelfde plaats in het Hyde Park, waar op een mooie dag de speakers-comers van redenaarstalent overstromen, grote Joe een paar tikken om zijn oren. Maar die moest er dan wel eerst voor knielen. Terug in het hotel een etentje met Joe, foto’s met monogram en een beker van Joe. Alsof dat nog niet genoeg was renden de driftige baasjes hem op straat achterna om een foto te kunnen schie- De verdiepingen hiervan komen over een met de op dezelfde etages geves tigde faculteiten, zodat de studenten op hun eigen verdieping alleen hun eigen boeken kunnen krijgen. Het is allemaal erg solide, doelmatig en so ber. Een uitzondering hierop vormt de aula waar een fraai Frans orgel staat. Ter gelegenheid van de opening is in de entreehal een expositie inge richt met publicaties van de VU sinds 1880. Op de foto: de buitenkant van het hoofdgebouw, dat zeventig meter hoog is. Ter illustratie: het heeft evenveel ruimte als een mammoet-tanker van 350.000 ton. Met de bouw van de VU, waar thans 10.000 van de 15.000 te verwachten studenten al kind aan huis zijn, is men elf jaar geleden begonnen. Een novum is de wijze waarop de bibliotheek is gesitueerd. K 'jSfl 'w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11