BRUN AVRIEND VAN CRIME-AUTEURS A. W Herdenking Vestdijk in Harlingen wilde popvrouwtjes in één YAMAHA ORGEL SHOW Earth Fire Haarlem TOP DE POP POP DERTIEN Aiphenaar in Poppeppers Soosagenda Vijftig jaar in het uitgeversvak Operacursus gaat niet door HUMORISTISCHE HUMOR OP TV-MARKT IN CANNES IT rindt ze bij Haarlem Constant Lamp. In Schalkwijk en Barteljoris. In donkerblauw en zwart en bruin. De blazer heelt dit jaar opnieuw het pleit gewonnen. In luxe twills b.r. ran de Italiaan Sidi Pacis. In lichte tweeds (Ij uit good old Englund. Constant ijimp. Mannrnkleder onder redactie van Ferry Tromp 19 II DONDERDAG 12 APRIL 1973 (Van een medewerker) De Saint ’ISTES JISTE TE c moe- ize be- asje nering- JN- :hten irtaoy, plod □bait- n. liver jasje >,a. Vlt. 36 CANNES Heel, heel lang ge leden was er de halfuursserie „Vrije nieuwsgaring”, een komedie die in de journalisten wereld speelde. De humor ervan zou je het best als „humoristisch” kunnen omschrij ven: Snel, intelligent en iets minder voor de hand liggend dan de niet weg te cijferen humor in „Vader weet het beter”, een familieserie die in dezelfde tijd niet van het scherm weg te denken was en waarvan de humor het best omschreven kan worden als grappig leuk. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 Herdershond assisteert dierenarts UTRECHT. „Waar ze bij Bruna eigenlijk om zitten te springen, dat is een nieuwe Nederlandse detecti- ve-schrijver. Een auteur zoals vroe ger Ivans of Havank, die in rap tempo een serie pakkende boeken kan produceren, liefst met als held een Nederlandse politieman, die al le eigenschappen heeft om een po pulaire figuur te worden”. Dit vertelt ons directeur A. W. Bruna in zijn werkkamer aan de Hollantlaan, helemaal aan de zuid kant van Kanaleneiland. Zwaar ei ken meubilair, twee Appels in klas sieke lijsten. Hij is in september 70 jaar geworden en vierde dezer da gen zijn gouden jubileum bij een be drijf, dat een gouden fonds aan de- tective-boeken heeft opgebouwd. Allemaal zijn bet zijn vrienden geworden: Ivans (mr. J. van Sche- vichaven, schrijver van de Geoffrey Gill-boeken, 35 titels), Havank (H. van der Kallen, schrijver van de Schaduw-boeken, 30 titels), Leslie Charteris van de Saint-boeken, Ge orges Simenon nou ja, wat die heeft geschreven hoeven wij u niet te vertellen. lanten Vrouwenemancipatie. Jawel. Met tien percent vrouwen in de politiek is het meer dan bekeken. In de top van bedrijven zijn al helemaal geen knieën zichtbaar en hetzelfde geldt voor die tegen woordig zo gewaardeerde mu ziekvorm die pop heet. Ondeugend ADVERTENTIE ADVERTENTIE I Risicoloos ondeugend iedere zaterdag: ADVERTENTIE ie t De titel: „Hey Dupes”. De Haarlem-centrum: Barteljorisstraat 24 Winkelcentrum Schalkwijk: Rivièradreef 10 dokö^de allerbeste voeding voor uw hond 1. Le Lac Majeur - Mort Shuman. 2. Forever and ever - Demis Roussos. 3. Down by the lazy river - The Osmonds. 4. I’m just a singer - The Moody Blues. 5. Maybe tomorrow - Earth Fire. 6. My girl Donna - The Buffoons. 7. The Show-Dizzy Man’s Band. 8. Get down Gilbert O’Sullivan. 9. Hello Hurray - Alice Cooper. 10. Hocus Pocus - Focus. 11. Pinball Wizard - The New Seekers. 12. The Twelfth of Never - Donny Osmond. 13. Killing me softly with this In een tent op het Leidseplein tre den op 30 apri’ de popgroepen John the Revelator en Be my Guest op. pewiiiH voor be. .ouis Pi rn. horen schreeuwen, krijsen en gillen voor vrouwen. Kom nou. Er zijn natuurlijk wel vrouwelijke popgroepen geweest meestal opge zet door handige jongens die er mak kelijke publiciteit en succes in zagen, maar meer naar vlees- dan naar muziekmaten keken maar daar is nooit iets van terecht gekomen. Birtha, bestaande uit de Ameri kaanse dames Shele, Liver, Sherry en Rose, schijnt serieuze bedoelingen te hebben om daar verandering in te brengen. De overigens nogal cru aan doende kreet „Birtha has balls” moet duidelijk maken dat deze vrouwen niet voor hun mannelijke collega’s wensen onder te doen. Ze hebben zich dan ook met veel verve en nog meer energie in de hard rock gestort, een initiatief dat na drie jaar hard knokken tegen onbegrip en ongeloof nu heeft geresulteerd in de LP „Bir tha” en een serie optredens tijdens welke de (Amerikaanse) heren we] degelijk de fan wilden uithangen. Simon Vestdijk-tentoonstelling. Deze au teur heeft ook een binding met de Friese havenstad. Hij schreef „Anna Cas- pairii”, een roman spelende in het Har lingen van eind vorige eeuw Chi Coltrane was op het Popgala de enige vro- w en zij beweegt zich dan nog in de categorie solisten, waarin meer vrouwen te vinden zijn: Carole King, Melanie. Tel daarbij de zangeressen van bekende popgroepen Jemey Kaagman, Mariska Veres, Grace Slick, Elkie Brooks en de dameskoek is op. Vrouwen kunnen geen muziek maken, heet het dan, al was het alleen maar omdat het een „belachelijk gezicht” zou zijn om dui zenden mannen in een zaal te zien en HARLINGEN. De vrouw van de in 1971 overleden auteur Simon Vestdijk zal zaterdag 28 april om 14.00 uur in het centrum van Harlingen het bronzen beeld onthullen van Anton Wachter, de hoofdfiguur in de Anton Wachter-boe- ken van Vestdijk. Presentatie nieuwe modellen Maandag 16 april in Hotel Die Raeckse t.o. de parkeergarage Raaks Haarlem. Doorlopend demonstratie v.a. 3 uur ’s mid dags en 's av. om 20.30 uur een grote show met toelichting en optreden van Fred Brekelmans Over aantrekkelijk gesproken. Dat geldt in ieder geval voor de stevige (echt) rock die de dames produceren. Geen flauwekul, maar gewoon goeie muziek waar geen rockliefhebber zich voor hoeft te schamen. Wat het mu zikale viertal zelf betreft. Vrijdag maakt het opnamen voor een special- guest-optreden in AVRO’s Toppop, zodat je te zijner tijd zelf kunt constateren hoe of wat. Zaterdag 14 april treedt Birtha op in het Amster damse Paradiso. Ivans was een erg fijne man. Ik be waar aan hem de beste herinneringen. In 1935 stierf mijn oom, die mij in de uitgeverij had gehaald en een dag later kwam het bericht dat Ivans was overle den. Dat was wel een klap: bijna tege lijkertijd mijn oom weg en de belang rijkste auteur uit ons fonds. Om in de lacune van Ivans te voorzien, hebben wij toen Havank laten komen, die had al eens een manuscript ingestuurd dat wij hadden geweigerd. Maar die zijn we toen heel erg gaan pushen en die is dan ook de opvolger geworden van Ivans. Ik heb altijd een beetje over hem gevaderd, want hij kon slecht overweg met de financiën. In 1964 is hij overleden, hij had altijd gezegd: ik wordt niet ouder dan 60, en dat is precies zo uitgekomen. Nu zet Pieter Terpstra de reeks voort”. Ahoy, Rotterdam is de plaats waar Slade zaterdagavond aanstaande voor ongetwijfeld wilde taferelen zal zor gen met de steun van duizenden fans, die allemaal „opkommen om de noize te feelen”. Het concert begint om half negen. Voor de pauze de Haagse rock ’n roll-formatie Rockin’ Martin and his Delta's. A. W. Bruna, zeventig jaar oud jaar uitgever. zeg ik: omdat ik hou van mensen, ik- vind het heerlijk met mensen om te gaan. Tegelijk moet je natuurlijk zorgen dat je niet in de rooie cijfers komt. Maar iets van een hobby moet het ook hebben. Ik vind het belangrijkste dat de mensen gelukkig zijn in je bedrijf. Als je dat hebt bereikt, heb je iets om op terug te zien”. De Bintangs, ooit een vermaarde Beverwijkse formatie, hopen vurig op een daverende comeback nu zij een single hebben opgenomen op het in ternationale Warner Bros-label, in Nederland uitgebracht door Negram. HET IS OVERIGENS merkwaardig, en opvallend, dat Amerika en Engeland de alleenvertegenwoordiging in het -hu moristische humorgenre” bedongen lij ken te hebben. In Nederland heeft Dimi tri Frenkel Frank jaren geleden met Caesar en Cleo een aardige gooi in de richting gedaan, er zijn nog wel enkele schuchtere pogingen in het half-humo- ristische half-humorgenre gedaan, maar over het algemeen zijn de Nederlandse pogingen in dat genre toch huilen met een pet op. Een troost is dat hetzelfde voor de andere landen geldt. Hebben West-Duitsland en Frankrijk ooit iets in die richting gepresenteerd dat de moeite van het onthouden waard was? Ik kan me niets herinneren. Ook hier in Cannes is niets van andere dan de Angelsaksische landen in dit genre te zien geweest, al wil ik niet pretenderen in zes dagen tijd alle 983 programma's die aan de 1336 deelnemers van 103 journalisten getoond zijn (tot een totaal van 1121 uur tv-programma’s) gezien te hebben. Dat is eigenlijk onbegrijpelijk. Er is vraag naar, in vele tienta’len landen wordt er harteliijk om Lucy, om de Dubbeldekkers, om MASH, om al die andere gespeelde halfuursseries van En gelse of Amerikaanse makelij gelachen, dus de Anklang, het begrip voor het genre, is heus wel aanwezig. Alleen: In de spreekkamer van de Zwolse dierenarts, Dr. G., waren wfl ge tuigen van een kras staaltje van hondenintelligentie. Elke keer als Dr. G. bezoekers met een hond Doko hondevoedsel aanraadt, maakt Werda, zijn Duitse herder, de spreekkamerdeur open en be gint als een mannequin heen en weer te lopen. Zij zorgt ervoor daarbij steeds in het licht te blijven, zodat haar glanzende vacht en hel dere ogen goed uitkomen. ’’Niemand heeft het haar geleerd,” aldus Dr. G. ’’Maar ja, ik praat nogal eens met collega’s over Doko en dat onthoudt zijOverigens bespaart Werda me heel wat moeite. Haar levenslust en gezondheid zijn een welspreken der pleidooi voor de kwaliteiten van Doko, dan ik ooit kan houden”. Smakelijk en gezond Doko is een complete brokjesmaaltijd. Nu ook Redenen om Shelly Pinizzotto gitaar, zang, vulkaan, soliste en inspi- ratrice), Olivia Favela drums en zang), Sherry Hagler orgel en zang) en Rosemary Butler bas en zang) voor een ruim weekend naar Neder land te halen onder het motto „Hol land gives birth to Birtha”. Wat je al niet moet verzinnen in dit vak om het aantrekkelijk te houden. De Engelse bluesgroep „Camel”, die zondagmiddag in de IJmuidense PEN optreedt, is opgericht door Peter Bur dens, de man die samen met Van Morrison de befaamde groep „Them” oprichtte. Daarvoor speelde hij al met Mick Fleetwood in „Cheyres” en na „Them” waren Peter Green en Rod Stewart zijn compagnons in de for matie „Shotgun Express”. Een duide lijk bluesverleden dus voor deze Pe ter Burdens die met „Camel” al twee LP’s heeft gemaakt. is niet graag risicoloos ondeugend, op zijn tijd? De TROS heeft na Montreux- 1972 nu al een jaar de uitzending van de Engelse, bekroonde serie „The goodies” geblokkeerd, door enerzijds aan zijn claim vast te houden- maar anderzijds de serie nog altijd niet te hebben uitge zonden, vermoedelijk omdat in „The goodies” nog wel eens de spot gedreven wordt met religie, autoriteit en dat soort penibele zaken- Weliswaar kan een omroep een serie niet blokkeren, ondanks een eerste claim, omdat die claim vervalt zodra een andere omroep te kennen geeft de serie of het programma wél binnen afzienbare tijd uit te zenden, maar in de praktijk komt het er vaak op neer dat de omroep die er naast gegrepen heeft zich inmid dels van een andere (mindere) serie heeft verzekerd, zodat er in het pro grammaschema geen plaats meer is voor het programma dat men eigenlijk had willen hebben (de VPRO bijvoorbeeld The goodies), maar door de andere om roep geclaimd werd zonder te worden uitgezonden. >g wat bij. de vak®. ■374070. -el het ve;. voor i >ond. Duit, obenna®. staandes levs, fe® (hush pup. leeuwtjes 1. teckels t zwart® niels. Alle nt, 14 da dierenar: H’lem, te; npeliersstr 5-3 1 5960. 'b. Duitss van i stambom, de Vris 1. Bl’daai De wanhoop werd gesust door „Hij en rij” en -,Dubbelspion”. Ik vermaakte me om de waarheid te zeggen ondertussen ook wel met „Please sir” en „Dubbel dekkers”, en natuurlijk met zulke totaal andere genres als Monty Python en Marty Feldman, terwijl „Here’s Lucy” ook nog welbekeken én onverdroten over het scherm raasde (zesde jaar nu, 120 afleveringen beschikbaar, best ver kochte comedy-serie in tv-historie, naar 71 landen verkocht, dus me dunkt)- maar de vrees bekroop me dat de tijd van de humoristische humorserie, de „Wiitte comedy” als tv-erfgenaam van Oscar Wilde, André Roussin en dat soort toneelschrijvers, Voorgoed voorbij was. Het grovere werk leek in opmars, met „Father, dear father” en „Love thy neighbour”, die de NOS op zondag pro grammeerde, als typische voorbeelden. Opeens kwam toen „All in the family” met Archie Bunker te voorschijn, die de humoristische humor in ere herstelde en enkele blikken in de komediekenken van de internationale markt van tv-pro- gramma’s, MIP-tv, in Cannes hebben me nu geleerd dat dit genre gelukkig nog altijd niet is uitgeput. De leukste en kenmerkendste humoristische humorse- OP EEN GEGEVEN moment ver dween „Vrije nieuwsgaring”, inclusief Peter Falk. Ik wist me geen raad. Had het le-'pn nu nog waarde? Zoiets leuks zou nooit meer terugkomen- Toen kwam de Dick van Dyke-show, over een tv- tekstschrijver en zijn gezin, en dat was nog leuker dan „Vrije nieuwsgaring”. Leuker kon bijna niet, dus mijn wan hoop was zeker gerechtvaardigd, toen ook de Dick van Dyke-show op een gegeven ogenblik stopte. Earth Fire is de grote trekpleis ter van het nu al bijna traditionele popfeest dat het Oranjecomité op maandagavond 30 april aanstaande houdt. De Haagse formatie, op het ogenblik hoog in de hitparade met „May be tomorrow”, vormt de uit smijter van een daverende avond met Long Tall Ernie The Shakers, Jaap Dekker’s First National Boogie Woog ie Band en de drive-in-discotheek van de gebroeders Grim. De entree voor het Concertgebouw in Haarlem bedraagt 7.50. Het spek takel begint om 20 uur. Op de num mers van de toegangsbewijzen kun nen dertig popboeken worden gewon nen die door zangeres Jemey Kaag man worden uitgereikt. Het boek is „Popscore”, een verzameling inter views met ’s werelds grootste popar tiesten. opgetekend door Jip Goldstein en Berry Zand Scholten. Het Oranjecomité heeft overigens niet alleen aan de Nederlanders ge dacht. Voor Haarlems gastarbeiders staat de Stadsschouwburg op Konin ginnedag van 13 tot 17 uur tegen één gulden open voor een grote show met Turks Variété en Marokkaanse acro baten inclusief orkest en buikdanse res. Donkey Shot, A. Verherentstr. 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco; zaterdag: Long Tall Ernie The Shakers. Riverside, Spaarne 91, wo.: Aan- LOOPAVOND: vr.: soos; zat: disco. De Paus, Kromhoutlaan 55, open van 8 tot 11 (14-17 jaar). De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dl. en zat. mi.: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, avond: bar-dancing- disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat en zo.: bar-dancing_disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon- dagmi.: discodansen. 't Plein, Balkanplein 4, open iedere avond behalve maandag plus vr.-, zat.- en zondagmiddag: Burton Greene Ensemble. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland, vr.av.- en zo.mi.: disco disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Hot Pickles. Moulin Rouge, Kleine Houtstr, ie dere avond: bar_dancing_disco. PEN, Kanaalstr. 257. IJmuiden, za terdag: Volendamse groep Country Fair; zondagmiddag: Engelse blues groep „Camel”. Royal Flush. Schalkererf, Berna- dottelaan, zaterdag: „Tired Moon” en discotheek Albatros. De Blauwe Lotus, Theehuis Dei ning, Ripperdastr. 13a, wo„ d. en vr. avond: open: Lp-muziek-creativiteit- lezingen. Crazy Inn, Kokstr. 13, zat.: soos met disco en Wait. Slade. Turfschip, Turfsteeg 2, zat: koffie bar met Martha Harm-Jan, folk singers uit Utrecht. Leslie Charteris, de schrijver van de Saint-boeken, heb ik voor de oorlog al in Engeland leren kennen, aldus de heer Bruna. „Iemand maakte mij op hem attent: je moet eens op hem letten, hij heeft het erg moeilijk, je kunt zijn boeken voor 10 pond outright kopen (wat wil zeggen dat een uitgever er zonder verdere vergoeding net zoveel exemplaren van kan verkopen als hij wil)” „In 1940 kwamen de Duitsers en die hadden het niet zo erg op de Saint. Wat hebben we toen gedaan we hadden nog 10.000 Saint-boeken in voorraad. Die hebben we keurig ingemetseld. Bij de bevrijding, toen de winkels leeg waren, konden we meteen weer starten”. „Intussen was Charteris een beroemd man geworden. Al gauw kwam hij mij opzoeken. Hij had meer boeken geschre ven, die kon ik ook krijgen, maar niet meer voor 10 pond. Toen heb ik gela chen, ik heb die oude contracten geno men en ze voor zijn ogen verscheurd. Meteen hebben wij een nieuw contract opgemaakt Dat vond hij geweldig, dat had hij nog nooit van een uitgever meegemaakt”. Een Franse succes-auteur, die nog al tijd goed loopt, is Jean Bruce van de OSS-boeken, die 10 jaar geleden bij een auto-ongeluk is omgekomen. Sindsdien wordt zijn werk voortgezet door zijn weduwe Josette. „Ik vind dat zij het erg aardig doet, beter eigenlijk dan hij! Zij is overigens hertrouwd met de vriend van haar man. een kerel net zo sterk en stevig als zij. En zij stuurt hem er op uit om van alles te beleven, daar schrijft zij dan weer boeken over”. Sinds enkele jaren houdt de heer A. W. Bruna zich niet meer bezig met de uitgeverij, maar nog alleen met de boek handel, die een enorme ontwikkeling heeft ondergaan. Vroeger exploiteerde dc uitgeverij alleen de spoorwegboekhan- dels heeft men in het land 45 ILA- boekhandels in eigendom en 40 stations- boekhandels, terwijl men ook hechte banden onderhoudt met 215 zogeheten contractboekhandels, die door Bruna worden bevoorraad. „Ze vragen me wel: hoe heb jij het 50 jaar kunnen uithouden in dit vak? Dan en vijftig HILVERSUM. De internationale operacursus voor dirigenten en regis seurs, die op gezamenlijk initiatief van de Nederlandse Omroep Stichting en de Nederlandse Opera Stichting van 21 mei tot en met 17 juni zou worden gehou den, gaat niet door wegens langdurige ziekte van de hoofddocent-directie Fran co Ferrara uit Italië. De Raad van advies heeft dit besluit moeten nemen nadat was gebleken dat op de korte termijn, die de organisato ren ter beschikking stond, geen geschik te plaatsvervanger meer kon worden gevonden, die gedurende de gehele cur sus beschikbaar kon zijn. MISSCHIEN VIEL DE serie daarom zo in de smaak bij de AVRO, want wie and Ted and Alice” (die ondanks het enthousiasme van vooral de AVRO-équi- pe alhier mijns inziens maar een flauwe afspiegeling is van MASH) een tv-voort- zetting is van de gelijknamige film, met onder andere Robert Culp (een der dub belspionnen). Als de aanwezige bekijkers en inko pers van de Nederlandse televisie hun plicht doen tegenover de kijkers- zult u beide series wel in Nederland te zien krijgen, al ben ik veel benieuwder naar de overige MASH-afleveringen, waarvan de enige in Cannes vertoonde aflevering de wenselijkheid van het gezamenlijk naaktzwemmen behandelde. Reuze pi kant en ondeugend natuurlijk, maar als je dan als Nederlander, met de nodige Barend Servet-shows achter de rug, ziet hoe preuts en truttig dit onderwerp dan toch in wezen wordt behandeld, vraag je je wel af waarom zij met woorden zoveel wagen en met de camera zo weinig risico’s nemen. Op de onthulling volgt een wandeling, vanaf het geboortehuis van Vestdijk, die in zijn „Terug naar Ina Damman” ro mantisch is beschreven. De straten zijn voor deze gelegenheid even herdoopt met de namen die ze dragen in de Aniton Wachter-romans. De schrijver Theun de Vries opent die dag in het cultureel centrum Trebol een zeer binnenkort uit song - Roberta Flack. Is dat niet wonderlijk. NICO SCHEEPMAKER N O Alleen verkrijgbaar in speciaalzaken voor dierbenodigdheden. geïnspireerd op de succesvoile film van dezelfde naam, zoals ook een andere serie in het h.h.-genre: „Bob and Carol

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19