HOOGOVENS PRAAT NIET MET BONDEN Werkloosheid in NW-bond maart gedaald boos op Van Gelder Straks mogelijk Spaanse pers Scholier drukt Ceausescu prijst Real een briefje in de hand Voor nog geen f 600 Bankoverval in naar Amerika Amsterdam Top van landmacht dreigt met ontslag goedkope boter DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 4 «W I ■F Verder in de krant v-i Het woord is aan Verzwakt front HULP GEVRAAGD VOOR MOEDER IN BOEKAREST 3.45 8.75 DRIE MAANDEN VOORUIT BOEKEN HET WEER Minder buiig Fa. Paul van Ewijk en Zonen Bi 1 hazenberg drukkerij haarmans j tonincct''V)t 14/beverwijk/26559 f I F '5 BANKSTEL Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s DONDERDAG 12 APRIL 1973 63e jaargang nummer 135 van uw famifie-chkwerk moeten wij t hebben! Vrijdag en zaterdag REKLAME 1,75 ViaamsOTweg,Haarlem.teL24*3283 TAARTJE VAN DE WEEK 7 13 13 17 17, 19 19 21 25, 27, 29 W eerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3,11 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Beurs Radio en tv Strips Hitwijzer Kunst Poprubriek Economie Sport Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. IJmuider Courant - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. >aar 106,20. Losse nummers 40 cent Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Bemiddeling vastgelopen Uil HBIH Rechts de delegatie van Hoogovens onder leiding van dr. M. (Zie verder pagina 21) (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIES (Van onze Haagse redactie) tot KNMI het Zoekt U een mooi X Al 40 jaar een begrip voor u Grote sortering exclusief opgemaakte paaseieren en chocoladefiguren van dure kersen en veel slagroom voor maar dat moet u proeven. De verwachting was dat beide partij en, samen met informateur Kranenburg, gistermiddag aan één tafel zouden over- AMSTERDAM. Onder de titel „De 305000e show”, ontleend aan het giro nummer van de actie „Kom op” van de drie industriebonden, wordt in de nacht van zaterdag op zondag in het Amster damse Carré een show gehouden waar aan tal van landelijke befaamde arties ten belangeloos meewerken en waarvan de baten aan de inzamelingsactie ten goede komen. Nu zijn echter voor het reizen naar de Verenigde Staten en Canada nieuwe re gels van kracht geworden, het abc-sys- Willemsbeekweg 1 IJmuiden-O. Telefoon 1 46 40 Canopusplein 5 Zeewijk Telefoon 1 20 06 den. Sei Shonagon: Slapeloosheid geeft het gevoel, dat men geheel, alleen ao de we- ROOMBOTER AMANDEL PENCÉES 5 stuks van 2,25 NU grote sortering LUXE PAASEIEREN v.a. Vrijdag is, zoals wij reeds meldden, een onafhankelijke commissie opgericht, die de minister-presiden/t en minister De Koster (Defensie) advies moet uitbren gen over het oplossen van de geschillen binnen de landmachttop. In een officieel communiqué worden geen namen genoemd. De Rijksvoorlich- J zelfbediening ly|t uincentrun^jB mogen treden. De scholier werd tot zijn eigen verbazing door niemand tegenge houden toen hij, voor de koningin langsslippende, de president zijn briefje in de hand duwde. Hij had daarop het nummer geplaatst van het in Roemenië aanwezige dossier over zijn moeder en het verzoek aan Ceausescu zijn invloed aan te wenden om voor zijn moeder een gunstige beslissing te forceren. DEN HAAG. Eind maart 1973 wa ren in absolute cijfers 100.930 mannen en 19.940 vrouwen werkloos. Dit bete kent bij de mannen een daling met 12.820 en bij de vrouwen een daling met 1210 ten opzichte van de vorige maand. VELSEN De heer R. Knobbe, se cretaris van de Industriebond NVV, is van mening, dat de raad van bestuur van Van Gelder Papier met voorbedach ten rade de cao-onderhandelingen heeft laten mislukken- In een brief aan de leden van de cao-commissie van zijn bond bij Van Gelder, geeft de heer Knobbe een overzicht van het met de raad van bestuur gevoerde cao-overleg. voor Uw tuin of terras, keus uit Deense, Engelse en Neder landse in .diverse modellen. Hij heeft daarvan de indruk overge houden, dat de raad van bestuur met de vakbondsonderhandelaars een spelletje speelt. Pogingen om de onderhandelin- gen weer op gang te brengen, bleken volgens de heer Knobbe een zoethouder tje, want de voorstellen die ter tafel kwamen waren aanzienlijk slechter, dan het door de industriebonden afgewezen metaalvoorstel. ’s Morgens bezochten de heer en me vrouw Ceausescu de fabrieken van Fok- ker-FVW in Haarlemmermeer. In een F-28 de Roemenen hebben belang stelling voor dit Fokkerprodukt ver trok het gezelschap voor een rondvlucht boven de Deltawerken, een toch die werd gevolgd door een bezoek aan de Philips- fabrieken in Eindhoven. Ceausescu kreeg daar twee kastjes met meetapparatuur voro luchtverontreiniging en twee zoge naamde snuffelpalen. Later op de dag werd Ceausescu in de Eerste Kamer ontvangen door de leden DEN HAAG De vier generaals, die tezamen het merendeel van de top van de Koninklijke Landmacht vormen, dreigen hun ontslag te nemen als hun „opstandige” collega generaal F. Meijn- derts niet wordt ontslagen. Dat werd gisteravond in hoge militaire kringen in Den Haag bevestigd. Conjunctureel gezien is in de periode oktober 1972 tot en met maart 1973 in het niveau van de geregistreerde ar beidsreserve weinig beweging gekomen. De arbeidsreserve van bouwvakkers daalde licht, mede als gevolg van het extra werkgelegenheidsprogramma, maar in de niet-bouwberoepen, bijvoorbeeld handels- en kantoorpersoneel is van een conjuncturele opleving nog geen sprake, evenmin als in de arbeidsreserve van vrouwen, aldus het verslag van het mi nisterie van Sociale Zaken- (Van onze correspondent) MADRID. De Madrileense pers is natuurlijk bijzonder geestdriftig over de „intelligente, krachtige en suc cesvolle” wedstrijd die Real Madrid in Amsterdam heeft gespeeld tegen Ajax (2-1) en verzekert dat het minimale verlies, met het dubbel tellende doelpunt van Pirri heel goede hoop geeft op de finale voor de Europacup. dwjjnt, irflnekBfl H is aiu •ordirekta ehandei™ maar éis aaratioaj tingsdienst spreekt slechts over een eventueel ontslag van „één van de be treffende opperofficieren”. De generaals die met hun portefeuilles zwaaien zijn de heren G. IJsselstein (chef generale staf), W. van Rijn (voorzitter comité verenigde chefs van staven), N. Berg- huijs (opperofficier personeel) en J. An- tonissen (kwartiermeester-generaal). De bezwaren tegen generaal Medjn- derts zijn de laatste tijd versterkt door de openbare kritiek, die Meijnders uit oefende op het benoemingsbeleid van de raad van opperofficieren. Deze raad moet de ministers adviseren over pro moties in de landmachttop. Over deze affaire zijn toen in de Tweede Kamer vragen gesteld door de socialistische de fensiespecialist Stemerdink. Perioden met zon, maar ook plaatselijk een bui. Matige, morgen overdag af en toe vrij krachtige noordwestelij ke wind. Minimumtempera turen om het vriespunt, maar aan zee enkele graden hoger. Maxima morgen ongeveer negen graden. Keeper Garcia Remon, een van de grootste uitblinkers bij Real Madrid, uit zijn vreugde over het doelpunt van Pirri waarmee Ajax zo’n onverwachte opdof fer werd toegediend. Het duidelijke verschil in opstelling, dat de drie vakcentrales op het moment te zien geven ten opzichte van het centrale overleg en de contacten in S.E.R. en Stichting van de Arbeid, doet twijfel rijzen aan hun solidariteit. Het weglopen van N.V.V.-afgevaardig- den uit de spoedvergadering van de Stichting van de Arbeid was een niet bewonderenswaardig gebaar, vooral ook omdat het niet zinnig kon worden gear gumenteerd door de gang van zaken tijdens die spoedvergadering. C.N.V. en N.K.V. waren het oneens met dat ge baar, vooral ook omdat zij niet in dit voornemen van het N.V.V. waren ge kend. Zij achten voortzetting van de contacten in de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. nuttig en van belang. C.N.V. blijft, N.K.V. stapt óók uit maar alleen om „de solidariteitsgedachte”. Dat daardoor de solidariteit, die in tweeën is gevallen, nu in drieën valt, wordt blijk baar op de koop toe genomen. De arbeidsonrust in ons land, die nog steeds toeneemt, krijgt door deze soort incidenten elementen van verbittering en verwarring. Aan werkgeverszijde wordt men genoopt tot sterker tegenac tie en verzameling van krachten. Als aan de ene kant, de diplomatie verstek laat gaan, doet de andere kant daar haar voordeel mee. De laagst betaalden, die de inzet van het conflict vormen, heb ben meer baat bij een wat spitser en handiger manoeuvreren dat snel tot re sultaten leidt. leggen. De Hoogovensdelegatie verliet echter het Provinciehuis na een gesprek met mr. Kranenburg. De vertegenwoor digers van de industriebonden waren daardoor volledig verrast. Commentaar van mr. Albrecht: De opdracht van de informateur is dat hij zou kijken of het standpunt van partijen zodanig is, dat het de moeite zou lonen samen aan tafel te gaan zitten. Partijen hebben zich het recht voorbehouden daar zelf een oor deel over te vormen. Welnu, de informa teur is nog met dat onderzoek bezig.” Vertegenwoordigers van de Unie BLHP en NBT deelden mee dat zij het eens waren met het standpunt van de bonden over werkingssfeer van de cao. Maar, zo verklaarden zij, het Hoogovens- voorstel ligt toch meer in onze lijn dan wat de bonden wensen. Informateur Kranenburg blijft ter beschikking van partijen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het ie niet onmoge lijk dat de boter binnenkort tijdelijk in prijs wordt verlaagd. De Europese Com missie Wil de geweldige boterberg, die het gevolg is van een enorme overpro- duktie, te lijf gaan met de afzertsubsndies, waardoor de consumentenprijs (nu f 2 per pakje) mei 17 percent kan dalen tot het niveau van de koeïhuisboter (1,65 tot 1.70 per pakje). Minister Boersma (Landbouw) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer mee- gadeeld in antwoord op vragen van de KVP’er Hutschemaekers en de VVD’er Waalkens. DEN HAAG. De tweede dag van het staatsbezoek van president Ceauses cu werd gisteravond beëindigd met een regeringsdiner in het Amsterdamse Rijksmuseum. Ceausescu sprak tijdens een tafelrede over de komende veiiig- heidsconferentie in Helsinki. „Alle Euro pese volkeren hebben er belang bij, dat de conferentie leidt tot eenstemmigheid over de ontwikkeling van samenwerking en economische en technisch-weten- schappeiijke uitwisseling tussen alle sta ten op het continent”, zei hij. teem, waarvan de letters staan voor advanced booking charter. Het houdt in dat men minstens negentig dagen van tevoren voor zo’n charterreis moet boe ken, meteen 25 percent van de reissom moet betalen, en de rest een maand voor vertrek moet storten. Groepen moeten minstens veertig personen groot zijn, maar elk reisbureau is nu vrij om de groepen te vormen. Zelfs mogen reisbu reaus samendoen om tot de groepsvor ming te komen. Geheel los van dit abc-systeem staat het lijnverkeer naar Amerika. Daarvoor waren ook lage tarieven in de maak. Ze zouden ih dit voorjaar al van kracht geworden zijn. Het overleg daarover raakte vast en in IATA-verband werd daarom besloten de geldende regels voor het transatlantische lijnvervoer voorlo pig nog een jaar te handhaven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De bemiddelings poging tussen industriebonden en Hoogovens over een nieuwe CAO is gisteren opnieuw vastgelopen. Maandag waren de bonden het vrij wel geheel eens met de voorstellen van informateur Kranenburg. Zij hadden de verwachting dat ook de onderhandelaars van Hoogovens welwillend tegenover dit voorstel stonden. Gistermiddag kwam Hoog ovens echter met een voorstel dat voor de bonden onaanvaardbaar was. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Men hoeft niet meer lid te zijn van een vereniging om per chartervliegtuig voor een koopje naar Noord-Amerika te reizen. Voor nog geen zeshonderd gulden kan nu iedereen naar de Verenigde Staten en Canada. Het sportdagblad AS onderstreept vooral de grote verdienste van doelman Garcia Remon, en al is men dan niet geheel tevreden met het optreden van de aanvallers (vooral Amancio heeft vol gens de Spaanse commentaren enkele opgelegde kansen gemist), Real Madrid wordt onder loftuitingen bedolven. Buiten Madrid is het optimisme min der groot. Het sportdagblad Dicen in Barcelona erkent wel dat Real een zeer goede verdedigende wedstrijd heeft ge speeld, maar twijfelt eraan of Real, wanneer de ploeg op eigen terrein een open aanvallend spel zal moeten spelen, tegen Ajax opgewassen zal zijn. De Spaanse commentaren zeggen eensgezind dat Ajax weliswaar in de hele wedstrijd de overhand heeft gehad, maar daar toch onvoldoende gebruik van maakte. Sommigen schrijven dat de Amster dammers te overmoedig zijn geweest, anderen daarentegen menen dat Ajax toch een tikkeltje nerveus was. „Dat was niet het Ajax dat wij tegen Bayem München hadden zien spelen”, schrijft de Madrileense pers. Albrecht en drs. M. Davidse. Links mr. Kranenburg met naast zich kabinetschef jhr. F. W. A. Beelaerts van BloMand. van het parlement. De Roemeense presi dent zei o.a. dat Mj hoopte dat de bilaterale betrekkingen zouden verbete ren. Hij was verheugd met het besluit van de Nederlandse regering om het Roemeense verzoek voor preferenties binnen EEG-verband zo duidelijk te on dersteunen. Roemenië meent dat ontwapening in Europa moet beginnen met vermindering van de buitenlandse, dat wil zeggen de Amerikaanse en Russische troepen, en dat de kleine en middelgrote landen zoals Roemenië en Nederland vooralsnog hun bewapening moeten handhaven om hun veiligheid te waarborgen. Dit zei de Roemeense President tijdens een gesprek met de Eerste en Tweede- Kamercommissies voor Buitenlandse Za ken. Na deze besloten discussie, waarin vooral senator Nederhorst van de PvdA- zich roerde, begaf het gezelschap zich op verzoek van Ceausescu naar het Mau- ritshuis. Eten afwijking van het pro gramma, die nogal wart, verwarring sitichtte op het Binnenhof. Ceausescu en echtgenote besluiten vandaag hun bezoek aan Nederland met een bezichtiging van de hoeve „De Laar” in Herwijnen (Gld), een veefokkerij van de familie Heemskerk. Hierna reist het gezelschap naar Rotterdam om met de Pieter Caland een tocht door de havens te maken. Na een daarop volgend bezoek aan AKZO Zout Chemie in het Botlek- gebied keert men terug naar Amster dam, waar een tweede bespreking plaats vindt met enkele leden van de regering. De president keert morgenochtend terug naar Roemenië. Een 17-jarige scholier van het Am sterdamse Montessori Lyceum zag kans voor het rijksmuseum een briefje in de hand van de Roemeense president te duwen. Daarin roept hij diens hulp in voor zijn gescheiden moeder, die in Boe karest al twee jaar lang tevergeefs ver gunning aanvraagt om daar met een Roemeense vriend in het huwelijk te Tot dusver golden voor het charter- luchtvervoer stringente eisen ten aanzien van de reizigers. Een van de belangrijk ste: men diende voor minstens een half jaar lid te zijn van een vereniging die het maken van reizen niet als doel op zichzelf mocht hebben (een biljartclub of een personeelsvereniging bijvoor beeld). AMSTERDAM- Vanochtend om streeks half elf hebben twee gewapende mannen, vermoedelijk buitenlanders, een gewapende overval gepleegd op het kan toor van de Hollandsche Bank Unie aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam. Dreigend met een pistool sprongen ze over de balie en namen een groot be drag aan geld, vermoedelijk 30.000 gul den mee. De mannen waren donker, klein van stuk en gekleed in tweed jas jes. Verwachting van vrijdagavond: F raw

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1