BONDEN WIJZEN NIEUWE VOORSTELLEN OP 4 PUNTEN OP overleg bedrijven tar store KBB Vakbonden stellen Philips ultimatum Cebeco koopt mogelijk SOL NKV stapt ook uit Tegenacties vertragen bouw super l Consument kan zich tegen zuivelstaking „dekken” BI tSS'S5 r Ziekenhuizen hoeven niet op melkboer te wachten Opening mogelijk in voorjaar 1974 Minister Langman wellicht naar ABN 21 1 2 APRIL DONDERDAG 1973 614e Staatsloterij 11 april 1973 Derde klasse DEN HAAG De drie industrie bonden hebben gisteravond van de directie van Philips een uitnodiging ontvangen voor een gesprek op maandag 16 april. Deze brief is een antwoord op de brief met het ulti matum die de drie industriebonden de directie van deze onderneming hebben gezonden. Stap terug Objectief Vier punten Fabrieken Fractie van fractie Up ’n „e; NOG GEEN HOOGOVEN-GESPREK (Van onze financiële redactie) f 50.000, Attentie: Op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. f i 076044 076044 f Deze waren: Invoering van de centenverhoiging (de werkingssfeer) per 1 januari 1974 - en niet per 1/1 1973. 062685* 023239* 013284 083791 054165* 005985* 047014 086767 051991 027616 027616 5 29 75* 39 48 86 760 790 395* 1463 „Dit is duidelijk een stap terug, maar nu de heer Kranenburg zich bereid heeft verklaard beschikbaar te willen blijven, hopen wij, dat hij succes zal hebben. Tot dusver heeft de commissaris der konin gin goed werk verricht”. De KBB heeft al terreinen voor de superstores aangekocht, waaronder in Muiden. Onderhandeld is verder reeds over vestigingen in plaatsen als Badhoe- vedorp, Capelle aan de IJssel en Breda. Volgens de KBB is er in ons land plaats voor 20 tot 25 grote snperstoores in 1980. Daarnaast knuiinen er dan nog een aantal kleinere komen van de allure van de Miro’s var Albert Heyn. Van de grotere kan de KBB 10 voor zijn reke ning nemen. De grote concurrent zal de SHV-De Gruyter zijn. AKZO Nederland heeft met grote nadruk de berichten tegengesproken, dat de onderneming het centraal akkoord De industriebonden voerden giste ren blijkens een voorlopige opgave van het landelijke actiecentrum van de drie industriebonden in Driebergen, acties in 49 bedrijven in de metaal- en textielin dustrie en bij de bierbrouwerijen. Deze bedrijven tellen ruim 48.000 werk.emers. Het derde informele overleg tus sen werkgevers en werknemers in de textielindustrie is gistermiddag vastgelo pen. De onderhandelingspartners werden het niet eens over de prijscompensatie per 31 december vorig jaar. UTRECHT. Er bestaat een redelij ke kans dat de mengvoerderfabriek van de SOL (Stichtse Olie- en Lijnkoekenfa- briek) wordt overgenomen door Cebeco- handelsraad in Rotterdam. De SOL kreeg enkele maanden gele den wegens een miljoenenschuld uitstel van betaling. De bewindvoerder pleegt al enige tijd overleg met gegadigden voor het Utrechtse bedrijf. Als de overneming lukt, zal de werkgelegenheid voor het grootste deel van de 120 werknemers in de mengvoederfabriek behouden kunnen blijven, Op enkele kleinere amendementen na konden de bonden maandag meegaan met het voorstel-Kranenburg. Dit behelsde: een studie naar de invloed van de prijs stijgingen, respectievelijk de procentuele prijscompensatie op een aantal tussen partijen af te spreken bestedingscatego- riën van leden van de toongroepen bo ven de f 25.000. Gedacht werd aan fiscale druk, sociale premies, ziektekosten, wonen, kleding. Dat Is de reden aldus onderhande laar J. de Jong, dat de bonden „neen” hebben gezegd tegen het voorstel van Hoogovens. „Wij willen nu wel eens duidelijk weten wat Hoogovens wil”. i Het optimisme is sinds het schrijven van het jaarverslag inmiddels nog iets teruggelopen. De bedoeling is dat de eerste superstore van de KBB in Muiden komt. Toegezegd was dat de bouwver- Volgens het concern KBB moeten de consumentenorganisaties zich nu duide lijk uitspreken. Men hoort alleen de middenstand. Verder is een objectief dis- tributieplanologisch onderzoek nodig, dat wil zeggen een onderzoek dat niet kan worden beïnvloed door belangengroepen, dus bijvoorbeeld door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam of door een particulier adviesbureau als Berenschot en niet door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Een superstore is volgens de KBB een warenhuis met een verkoopoppervlakte van ten minste 8000 m2, in belangrijke mate gericht op de automobiele consu ment en dus gelegen aan of nabij grote verkeersverbindingen en omgeven door grote parkeerruimten. Het assortiment bestaat geheel of bij na geheel uit massagoederen, waaronder ook levensmiddelen, die tegen lagere prijzen dan in de traditionele winkelvor- men worden verkocht. Het assortiment wordt gelijkvloers gebracht en vrijwel geheel verkocht in zelfbediening. De bonden vragen de Philips-directies vóór vanmiddag voorstellen van de in dustriebonden voor een nieuwe cao ais uitgangspunt voor onderhandelingen te aanvaarden. UTRECHT. Het Nederlands Katho liek Vakverbond zal het voorbeeld van het NVV volgen en niet meer deelnemen aan het sociaal-economische overleg op centraal niveau. Dit heeft het verbonds- bestuur van het NKV gisteravond met op twee na algemene stemmen besloten. Hoewel het gesprek van dinsdagavond in het kader van de Stichting van de Arbeid het verbondsbestuur op zich geen aanleiding zou hebben gegeven het over leg op centraal niveau op te schorten, acht het NKV het gelet op de afwe zigheid van het NVV op praktische gronden niet zinvol aan het SER-overleg deel te nemen. Bovendien stelt het NKV in de gegeven situatie de eenheid van de vakbeweging voorop. concern KBB Beheer) zou hebben geschonden. De onderhande laar van de industriebond NW F. Drabbe, heeft AKZO Nederland ervan beschuldigd in strijd met het akkoord te hebben gehandeld doordat zij op 1 janu ari 1973 een loonsverhoging van vijf percent toekende aan het hogere perso neel. Prijzen van f f f f f f t gunning van de gemeente zou loskomen, zodra de rijksgoedkeuring er was. Wel nu, de rijksgoedkeuring is er, de bouw vergunning tot heden nog niet. De raad van bestuur van de KBB wijt dit aan de tegenacties tegen de supersto res, met name uit de middenstand die zich bedreigd voelt. Het is nu zelfs de vraag of Muiden de eerste zal zijn. In Muiden wilde men wachten op het rapport van de interdepartementale werkgroep, die deze nieuwe distributie vorm moest bestuderen. Dat rapport is er nu en de KBB staat er zeker niet negatief tegenover. De werkgroep erkent immers de behoefte aan superstores. De beperkingen die de werkgroep wil opleg gen, zijn naar het inzicht van de KBB echter te zwaar. Zij steunen op verouderde modellen van bewinkeling en maken de belangen van de consument ondergeschikt aan de bestaande belangen van de detailhandel. Dit laatste is ook al door Albert Heijn en De Gruyter (SHV) opgemerkt. Ook de milieu- en verkeersbezwanen worden volgens de KBB overtrokken. Het gaat niet om platte dozen in groene weiden en in kleine agglomeraties. AMSTERDAM. De Algemene Bank Nederland heeft onlangs mr. drs. H. Langman gepolst of hij zou willen toe treden tot de raad van bestuur van de bank als hij als minister van Economi sche Zaken zal aftreden. De heer Langman heeft toegezegd na zijn aftreden als minister over dit ver zoek een besluit te nemen, zo meldt de ABN. Bij een reeks fabrieken hebben de zuivelarbeiders deze week gestemd over al of niet staken. Als de zuivelbonden zich niet gewonnen geven over de reste rende materiële punten en het principië le punt. De stemmingen gaan nog steeds door en het aantal fabrieken waar zich meer dan driekwart van de arbeiders voor staking uitspreekt, loopt in de tien tallen. Bij enkele fabrieken blijkt de bereidheid tot staken niet aanwezig te zijn, mede als gevolg van de verstand houding tussen directie en fabrieksperso- neel. De directie van Paul Dinges, een motoren- en machinefabriek in Delfzijl (70 werknemers) gaat akkoord met de eisen van de industriebonden voor een nieuwe cao. Zij is bereid een over eenkomst te tekenen waarin wordt be paald dat de prijscompensatie per per cent prijsstijging minimaal 150 gulden en maximaal 250 gulden bedraagt. de loonkosten in de buurt van 2 cent per liter liggen. De looneisen van de zuivelarbeiders bedragen dus een fractie van die twee cent. En aanigezien de zuivelbonden van de fabrieken daaraan al in grote mate zijn tegemoetgekomen bedraagt het ma teriële verschil nog slechts een fractie van die fractie van 2 cent. Voor die fractie zullen de boeren niet bereid zijn hun melk te laten weglopen. De zuivelbonden hebben al te kennen gegeven dat ze over het principiële punt nog wel eens willen praten. Dat princi piële punt betreft uiteraard het maxi mum dat de bonden van de zuivelarbei ders willen opleggen aan de salarissen die buiten de cao vallen. Kluwer. NV Uitgeversmaatschappij Ae. E. Kluwer zal op de op 30 mei te houden jaarvergadering voorstellen het dividend over 1972 vast te stellen op ƒ7,20 in contanten of naar keuze 3,60 in contanten plus een uitkering in agio-aandelen, zo, dat op zestig gewone aandelen een nieuw gewoon aandeel zal worden uitgegeven. Staking. Stakende stuwadoors trokken gisteren door d< haven van Antwer pen in een poging om de sporadische wilde stakingen in de Belgische ha venstad uit te breiden tot een grote algemene staking. Het Scoiaal Brouwerij Centrum deelt naar aanleiding van het verwijt van de vice-voorzitter van het NW, de heer De Boon, mede dat de loononder handelingen niet door de werkgevers zijn afgebroken, maar dat op 5 april van de zijde van de industriebonden het overleg met de beide brouwerij-concerns werd beëindigd. De bemiddelaar in het Hoogovenconflict, mr. Kranenburg (rechts) begroet hier de directeur personeelszaken van Hoog ovens, de heer Albrecht, bij het begin van de besprekingen gistermiddag. In het midden de heer Kwant, lid van het kabinet van de commissaris van de koningin. Na afloop van het beraad van de verbondsraad werd een verklaring uitge geven, waarin wordt g esteld, dat de verbondsraad heeft kennis genomen van de nadrukkelijke verklaring van de werkgeversverbonden VNO en NVW, dat van inmenging van deze centrale werk geversorganisaties in de cao-onderhande- lingen geen sprake is. 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Voor de consument zal een staking in de zuivelindustrie weinig gevolgen hebben. De voorraden zuivel zijn dermate groot, dat een staking ook de voorziening van melk niet zal onderbreken. De staking zal bovendien, indien het er toch van komt, van zeer korte duur zijn. De verliezen aan grondstoffen zijn dan al zo groot, dat de eisen van de vakbonden in de zuivel er niet bij in de schaduw kun nen staan. Hoger dividend. R. S. Stokvis et Fils (een Frans belang van het Ogem- concern) heeft in 1972 een nettowinst behaald van 3,6 miljoen franc tegen 4,6 miljoen franc in 1971. Over 1972 zal een dividend warden betaald van 11,25 franc. Overname. De Baggermaatschappij Hol land BV heeft alle aandelen verwor ven van het aannemersbedrijf Wij- nands Werkendam BV in Werkendam. Aan dit laatste bedrijf was sinds en kele weken uitstel van betaling ver leend wegens liquiditeitsmoeilijkheden. Er waren echter vier afwijkingen, waarmee de bonden zo bleek na af loop van hun gesprek met de informa teur niet akkoord gingen. Het niet handhaven van de centen verhoging van f 465maar een verhoging van de salarisschalen van alle functie groepen met lVi percent plus 240 met minimum van 450. De voorschotregeling. Op de com pensatieregeling per 31 december 1973 wordt zo stelt Hoogovens voor op 1 juli aanstaande een voorschot gegeven met een minimum van /155. Op het salarisgedeelte boven 25.500 zal een half percent per percent prijsstijging worden gecompenseerd. Hier is naar het oordeel van de bonden geen sprake van een maximum, maar van een lichte afvlakking. Bovendien vraagt men zich bij dit punt af, hoe dan verder de resultaten van de studie gefinancierd moeten worden. Voorts kan men niet akkoord gaan met de loongroepen boven ƒ25.500. Tenslotte is naar het oordeel vein de bonden een correctie nodig met betrek king tot de studie zoals die wordt voorgesteld. De directie van de DRU in Delft weigert de werkwilligen in het bedrijf hun loon te betalen, omdat honderd man met hun stakingsactie de vitale afdelin gen van het bedrijf hebben stilgelegd. De industriebonden eisen nu van de directie, dat voor zaterdag dit standpunt wordt herzien. De melkvoorziening van baby’s, zieken en ziekenhuizen zal worden voortgezet, zo hebben de bonden van de zuivelarbei ders al laten weten. Alsof die voorzie ning al niet lang bestaat uit lang houd bare produkten. Ziekenhuizen hoeven niet op de melkboer te wachten. Ze kunnen hun eigen melkpoeder oplossen om melk te krijgen en soms doen ze dat nu ook wel. Zoals in de winter ook de melkinrichting die krap in de aanvoer van melk zitten melkpoeder oplossen om „drinkmelk” te maken. Zelfs een kwets baar produkt als kaas kan bereid wor den uit melk die door het oplossen van melkpoeder is verkregen. De consument die bevreesd is zijn pintje melk en zijn „mansheid” te ver liezen zal de komende dagen in de zelfbedieningszaken ongetwijfeld lang houdbare melk zien verschijnen waar mee hij iedere staking van een of twee uur zal overleven. Tenslotte mag men verwachten dat er ondernemende lieden zijn die met bus- sen melk van de boerderij rechtstreeks naar de dorpen en steden trekken om de burgers te laten genieten van onverval ste ongepasteurizeerde niet-gehomogeni- seerde niet ontroomde noch enigszins anders gebeukte melk zullen willen la ten genieten. Misschien wel voor een kwartje de liter. Het Belgische Socialistische en het Katholieke Vakverbond hebben aange- kondigd dat het personeel van de Belgi sche Fabelta-fabrieken in Zwijngaarde, onderdeel van het Nederlandse AKZO- concern, volgende week maandag in sta king gaat. Een prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: AMSTERDAM. Het (Koninklijke Bijenkorf Beheer) ver trouwt erop in het voorjaar van 1974 zijn eerste „superstore” te kunnen ope nen, zo staat in het jaarverslag. Een jaar geleden verwachtte de raad van bestuur nog dat deze vestiging in 1973 zou wor den gerealiseerd. De prijs van f 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie B op het nummer: en een troostprijs van 4.000,op nummer van elk van de andere series Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie P op het nummer: en een troostprijs van 5.000,op nummer van elk van de andere series De Nederlandse melk komt voor ruim 80 percent terecht in coöperatieve zui velfabrieken die door de boeren zijn opgericht om bij de verwerking van hun melk niet in een afhankelijke positie ten opzichte van de verwerker te verkeren. Melk is immers een produkt dat snel bederft. Omdat de melk op de boerderij niet twee of drie dagen in koeltanks wordt bewaard gaat ze op het ogenblik twee maal daags in bussen naar de fabriek. Stagnatie in dit systeem is ondenkbaar. Het zouden de boeren sloten vol geld kosten. Juist op het moment dat zijn produktiekosten het hoogste zijn. De twee miljoen koeien die er dagelijks in Nederland gemolken worden worden op het ogenblik met krachtvoer op produk- tie gehouden, zoals dat heet, teneinde geen produktiedaling te krijgen voor de weidegang eind april, begin mei. Gemiddeld geven de koeien dagelijks zo’n 15 tot 20 liter melk. Dat levert de boer per liter ongeveer 40 tot 45 cent op. De fabriek maakt tijdens de verwerking een cent of zeven, acht kosten». Waarvan Als Philips weigert, beginnen de in dustriebonden vanaf morgen acties in de volgende bedrijven: De nv Philips Gloeilampenfabriek in Eindhoven. De nv Philips Telecommunicatie-In- dustrie in Hilversum. De Philips Electrologica in Apeldoorn. De nv Dordtse Metaalindustrie Johan de Witt in Dordrecht. De nv metaaldraadlampenfabriek „Volt” in Tilburg. De nv Pope’s draad- en lampenfabriek in Venlo. De Nederlandse machinefabriek Alk maar nv in Alkmaar en de nv Splendor gloeilampenfabrieken in Nijmegen. Toeneming winst. In vergelijking met het overeenkomstige kwartaal van het vorig jaar is de netto winst van de tot de Akzo-groep behorende Akzona inc. in Asheville toegenomen met 57 percent van 5,43 miljoen dollar tot 8,5 miljoen dollar of van 0,44 dollarcent tot 0,68 dollarcent par aan deel. De verbondsraad van het CNV be treurt in sterke mate de uittreding van het NVV uit het centrale overleg, maar itaat vierkant achter de industriebond CNV. Het CNV meent dat het overleg in de Sociaal-Economische Raad dringender is dan ooit, omdat nu einde lijk de uit 1971 daterende adviesaanvra ge over een herverdeling van het inko men in behandeling moet komen. De verbondsraad van het CNV kwam gis termiddag in spoedvergadering in Utrecht bijeen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMUIDEN Het overleg over de Hoogoven-cao is nog niet op gang gekomen, ondanks dat de informateur mr. F. J. Kranenburg vier gesprekken heeft gevoerd met de Industriebonden en drie gesprekken met Hoogovens. De stagnatie wordt veroorzaakt door het verschil tussen het voorstel Kranenburg, zoals dat maandag bij de besprekingen ter tafel is gekomen en het voorstel Hoogovens, dat de delegatie van dit staalbedrijf gistermiddag in het gesprek met mr. Kranenburg op tafel legde. De be middelingspoging is inmiddels de laatste dagen in gevaar gekomen. schoeisel en dergelijke, contributies en retributies, risico-dekkingen (verzekerin gen), oudedagsvoorzieningen, vakantie en opleiding en ontwikkelingskosten (studie kinderen). Daarbij is opgemerkt, dat prijsverhoging van categoriën buiten de lijst niet voor compensatie in aanmer king komt. De studie wordt toever trouwd aan een persoon of instituut, wetenschappelijk gekwalificeerd voor huishoud-budgetonderzoek, tevens te aanvaarden voor het geven van een advies, gebaseerd op de uitkomst van de studie. Het advies mondt uit in een compensatieregeling per 1 juli 1973 en per 31 december 1973 met een berekend maximum en daarvan afgeleid een mini mum. De studie geschiedt onder inspraak van de partijen bij de cao, eventueel aan te vullen met de VHHP. Bij het sluiten der cao wordt de centenverhoging van ƒ465 met ingang van 1 januari 1973 ingevoerd. Op 1 juli worden bij wege van voor schot betaald een minimum van ƒ155 en een maximum van 255 per percent compensatie. Mocht per 31 december de studie niet zijn voltooid, dan zal gehoord de ad viseur wederom een voorschotbetaling plaats hebben van dezelfde bedragen als die per 1 juli. Tot zover het voorstel-Kranenburg, dat maandag door de bonden op een kleine amendering na, aanvaardbaar werd geacht. Hoogovens heeft zich hier over gebogen en is woensdagmiddag met een eigen voorstel gekomen, dat naar het oordeel van de Hoogoven-delegatie op tal van punten meeging met het voorstel van maandag.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21