Elftal ook f I Keizer wacht tegen Madrid vermoeid JAAP VAN PRAAG: „DAN VERDIEN IK DIT JAAR MAAR WAT MINDER” VERDEDIGER BENITO: „BIJ ONS ZAL AJAX VALLEN” schorsing I* its lil E .^1 s RTlf ■I SB».*-. s DONDERDAG 12 APRIL 1973 Kansloos Aard Moeilijk Kwaliteit n- Depressies )e Kunstgrepen sn Uitgekookt iSèBsL -• pi H Bk AJAX WIL TOCH DERDE EUROPA CUP (Van onze sportredactie) aan- Keizer (foto boven) heeft de bal naar Krol getikt die met een grimmige trek op zijn gezicht uithaalt. Amancio (7) valt, Real Madrid mag veertien dagen hopen (Van onze sportredactie) THEO KLEIN h. jn jn moeilijk was. Wat balvaardigheid en uit verdedigen betreft kan dit Madrid wel iets. Het kiest ook goed positie.” een met a DE L'AN rappens rt>l ai. I In de 37e minuut van de tweede helft werden die depressies wegge vaagd door de onverwachte tegen treffer van Real, die in Madrid wel een van goud kan blijken te zijn. Komediant Pirri rondde een vrije trap van Aguilar uitgedeeld wegens een overtreding van Krol tegen San- tillana) feilloos af (2-1). Munoz: „Ik heb Ajax vandaag zien spelen, zoals ik van dit team verwacht had. Als dat over twee weken weer gebeurt, zijn er voor ons nog genoeg mogelijkhe den”. de indruk vestigde enthousiaster te zijn dan hij wilde doen voorkomen. Het lijkt tenminste sterk dat de geëmotioneerde oefenmeester de zaak binnenskamers tegenover zijn spelers ook af zal doen met: „Ik geef ons in Madrid gelijke kansen”. Cruyffs vaste verdediger Benito gaf in ieder geval een indicatie van de werkelijke stem ming, die er na de kleine nederlaag van gisteren bij zijn ploeggenoten heerst. „In Madrid zal Ajax vallen,” stelde hij zonder omhaal vast. Reals vrije verdediger, de enige die de laatste tijd een constante vorm vertoonde, was ietwat ongenuanceer der in zijn uitspraken. Maar dat was wel verklaarbaar. Hij was het im mers die indirect de dure tweede tref fer van Ajax veroorzaakte. Als scha- Met een merkwaardige omhaal maakt Hulshoff hier het eerste Ajax-doelpunt. Grande (4) en Tourino (3) blijken seconden later kansloos. Het heeft dan geen zin om een elftal als Ajax te vragen waarom het onder deze moeilijke omstandigheden niet tot consolidatie van de voorsprong besloot. Kovacs: „Dat is bekend. Het ligt niet in onze aard. Dit elftal wil blijven gaan. Onder alle omstandigheden.” Toch kon de Roemeen er moeilijk onderuit dat 2-1 geen florissante uitgangspositie is voor Madrid. Krol echter over die lastige return: „Ook deze wedstrijd heeft toch weer bewezen dat de achterste vier op dit moment het sterkste gedeelte van het elftal vormt. Misschien vindt je dat ook terug in het feit dat vanavond twee verdedigers, en niet de middenvelders of aanvallers, de doelpunten hebben ge maakt. Verdedigend ben ik niet bang voor Real Madrid, want het is voor mij maar zeer de vraag of Madrid het spel ook kan maken. Dat neemt echter niet weg dat de teamprestatie van Ajax van avond beneden peil was.” AMSTERDAM. Het is voor de Ajacieden te hopen dat het gebruinde gezicht van Realtrainer Miguel Mu noz na afloop van de return in Ma drid wat minder zal glimmen, want anders ziet het er slecht voor ze uit. De oudspeler van de „Koninklijke” straalde gisteren in de grauwe beton- gangen onder de tribune van het Olympisch Stadion weer iets uit van de waardigheid die hij tot '58 als actief speler torste. Munoz was tevre den; dat kon al van enkele meters afstand duidelijk geconstateerd wor den. „Ik ben hier niet gekomen met het idee dat wij Ajax weg zouden kunnen vagen. Zelf hoopte ik op een minimale nederlaag. Met die 2-1 ben ik best tevreden”, aldus Munoz, die Hoewel Real sindsdien op de meeste plaatsen is veranderd (verjongd is het juiste woord niet, want de gemiddel de leftijd van het team dat gisteren aantrad was 26 jaar, aanmerkelijk hoger dan dat van Ajax), was de oude glorie gisteren toch nog bij vlage n uit het spel te proeven. „Belachelijk”, stelde Benito later vast, „dat de scheidsrechter daarvoor floot. Hij lijkt wel gek. Bij ons in Daarom was vooral aanvoerder en or ganisator Zoco ook zo woedend toen het twintig minuten na rust toch raak was toen Hulshoff met een onnatuurlijke beweging de Spaanse defensie kon ver rassen toen een kopbal van Haan, die de kromme vrije trap van Keizer uitste kend behandelde, voor zijn voeten sprong. Slechts enkele minuten later leek of het onder alle omstandigheden zijn eigen spel voetballende Ajax ook deze wedstrijd glorieus zou afsluiten. Glöckner nam een juiste beslissing door Ajax een vrije trap toe te kennen na het incident Cruyff-Benito. Keizer schoof naar Krol die langs de afgebrok kelde Spaanse verdedigersmuur schoot Garcia Remon was kansloos. Pirri springt angstig omhoog en Grande maakt een afwerende beweging. Op de tweede foto is de bal langs de Spaanse muur en doelman Garcia Remon verdwenen. Op de derde foto feestvierende Ajacieden en Zoco (geheel links) die zijn misnoegen MARC SERNÉ kenbaar maakt. duw van de bepaald niet uitblinkende Cruyff, voelde hij zich ver in de tweede helft verplicht in te grijpen, toen Nummer 14 keeper Garcia Re mon hinderde bij het uittrappen. Be nito speelde eigen rechtertje, pakte Cruyff beet en wilde hem eigenhan dig uit de omgeving van de doelman verwijderen. De Oostduitse scheids rechter Glöckner, dezelfde die Cruyff jaren geleden in een interland tegen de Tsjechen naar de kleedkamer ver wees, kon daar geen begrip voor opbrengen en strafte met een vrije schop. Keizer bediende Krol, die be hendig langs het muurtje en doelman Remon schoof: 2-0. Hoe het ook zij: Voor het eerst sinds zeer lange tijd spookte het woordje uit schakeling door de hoofden van enkele Ajacieden. De vooruitzichten voor 25 april in Madrid waren dan ook niet bepaald om zich op te verheugen. Ten eerste zal Ajax het in Madrid hoogst waarschijnlijk zonder Piet Keizer moeten stellen. De Ajacied kreeg in het duel met de Madrilenen zijn tweede gele kaart In deze Europa-cup voorgetoverd, waardoor Ajax een man gaat missen die bij uitstek het beslissende doelpunt of de zo belangrijke «opensplijtende pass kan afleveren. Bovendien zullen de getructe Spaanse balgoochelaars, wat dat betreft gaf Pirri al een aardig voorproefje door In de tweede helft minutenlang over het veld te rollen, niets onbeproefd laten om de Belgische arbiter, afkomstig uit een land dat bepaald geen geweldige reputa tie op het terrein van voetbalarbitrage heeft, zo te bewerken dat hij één keer fluit als Amancio binnen de zestienme terlijn door Krol omver wordt gekegeld. Of dat de tegen Barry Hulshoff letter lijk alles tekortkomende jeugdige 19- jarige Santillana zich één keer zo mooi laat vallen dat de Belg erin trapt. Dat hoeft maar één keer te gebeuren. Dan krijgt Madrid een strafschop en bereikt het in theorie de finale in Belgrado omdat het zo uiterst kostbare doelpunt van Pirri (Cruyff: „Wat een goochelaar is dat”), die gebruik maakte van een gat in de Ajax-mutïr na een vrije schop van Amancio, dubbel telt. Vooral wanneer Amancio (32) pro beerde om middels allerlei technische kunstgrepen langs de robuuste Krol te komen. Het leek dan allemaal weer heel even erg mooi, totdat Krol het tijd vond om de kleine donkere gestalte met kracht van de bal te zetten. Hetgeen dan ook ge beurde. De Spaanse grootmeester was in de kleedkamer niet zo tevreden over zijn eigen prestaties. Hij stapte direct na afloop op Krol af om zijn verontschuldigingen te maken voor een overtreding van zijn kant. „Geeft niet,” antwoordde de Amsterdammer, „die hou je nog wel van me te goed". Maar juist omdat de Madrilenen, die zich uitgekookte meesters op de vier kante meter toonden, er niet uit kwa men ontstonden er vaak penibele situa ties in de Ajax-defensie als dat wel gebeurde en vier aanvallers tegen drie verdedigers geen uitzondering was. Zo kreeg Amancio één keer een volkomen vrije kans op een voorzet van Aguilar en moest Blankenburg een kopbal van Grande, die fraai over Stuy verdween, uit het doel koppen. De Ajax-kansen waren talrijker. Er deed zich een lawine van corners en mogelijkheden voor waaruit de Spanjaarden merkwaardiger wijs altijd als overwinnaar tevoorschijn kwamen. Afstandschoten van Neeskens en de matige Rep verdwenen naast het doel of waren voor Zoco (die één keer bijzonder mooi redde toen Cruyff een afgemeten passje op de aanstormende Neeskens gaf) of doelman Garcia Remon die twee keer nauwelijks wist wat hem overkwam toen een afstandschot van Hulshoff op de paal belandde en een inzet van Keizer door zijn been tot corner werd verwerkt. Ook een schitte rende driehoekscombinatie Keizer, Nees- kens-Cruyff verdween naast. Cruyff: „Je moet niet vergeten dat het knappe voet ballers zijn. Ze kunnen blijven tikken. En aangezien je als Ajax dan wellicht een beetje vermoeid bent dan is het uiterst frustrerend om achter die bal aan te blijven jagen. Wat mijzelf betreft ging dat nog vrij redelijk. Het viel me mee dat ik deze wedstrijd uit kon spelen en nog zoveel lopen kon. Dat stemt me tevreden omdat het vanavond extra Wat ging er mis met Ajax tegen Real Madrid? Cruyff mocht dan wel beweren dat wat hem betrof er in het elftal van Real Madrid meer kwaliteit rondliep dan bijvoorbeeld in Bayern München; daar lag toch niet de verklaring. Ajax was en lichamelijk en geestelijk te ver moeid. Dat laatste illustreerde zich ook in de talloze hoge ballen die betrekke lijk zinloos in de Madrid-doelmond wer den gegooid, waar zij een eenvoudige prooi voor de uitstekende Zoco vormden. „Dat is ook een bewijs dat dit Ajax een beetje de weg van de minste weerstand koos”, aldus Arie Haan. „Omdat het elftal geestelijk maar zeker ook licha melijk een beetje moe was ga je auto matisch wat gemakkelijker voetballen. Vandaar al die hoge ballen. Dat zou het echte Ajax niet overkomen zijn.” Het werkelijke Ajax manifesteerde zich gisteravond uiterst zelden. „En in die ogenblikken dat dat gebeurde”, aldus Haan weer, „dan was dit Madrid ner gens. Als wij werkelijk even agressief voetbalden dan bleek Madrid in enorme moeilijkheden te komen.” Toch kon Ajax het niet opbrengen om gewoonte getrouw negentig minuten op jacht te gaan, te lopen met en zonder bal en gaten te trekken. Het overladen pro gramma van de afgelopen maanden en de hele en halve blessures die daar het gevolg van waren hebben het slijtage proces bij de Amsterdammers bevorderd op een manier zoals dat de afgelopen jaren nog maar zelden is voorgekomen. Gerrie Mühren, hij zal in Madrid zeker weer kunnen spelen, was afwezig. Haan en Neeskens waren in feite de echte afwezigen. Haan heeft nog steeds zoveel last van de aanhechtingen van zijn kniespieren dat het uiterst moeilijk voor hem is om negentig minuten voluit te Spanje had geen arbiter daar ooit voor ingegrepen". De 26-jarige Benito had achteraf spijt. Zonder die ene misstap zou hij een goede wedstrijd gespeeld hebben, al moet daarbij worden aangetekend dat het uitscha- keln van een Cruyff in de vorm waar in hij gisteren verkeerde, geen wereld schokkende prestatie genoemd mag worden. De Spaanse verdediger had zich kennelijk verdiept in de proble men waar de nog steeds niet hele maal herstelde Cruyff mee tobt. Al in het eerste half uur schopte hij de Amsterdamse vedette ruw naar de benen; juist de lichaamsdelen waar voor Cruyff als de dood zo bang is. Het effect bleef niet uit. Cruyff bleef uiterst voorzichtig spelen. Voor een dergelijk resultaat kon Benito’s collega Grande zich allerminst op zijn borst kloppen. Hij was er ver antwoordelijk voor dat Haan, vooral in de eerste helft, een ongekende speelruimte kreeg, waardoor hij zich als gevaarlijkste Ajacied kon ontwik kelen. „Te veel ruimte? Dat vond ik niet”, vroeg een quasiverbaasde Munoz zich, met de return al in dachte af, „Haan is goed opgevan gen. Hij viel niet op, zoals trouwens geen enkele Ajacied. De ploeg was gevaarlijk als geheel, maar dat wis ten we al. Toen wij vijf jaar geleden tegen ze voetbalden (Ajax speelde in ’68 thuis gelijk (1-1) en verloor uit in de verlenging (2-1) had Ajax al een team dat in kracht niet zoveel verschilde van het elftal dat wij vanavond tegenover ons hadden." AMSTERDAM. Zelfs „lucky Ajax”, de bijnaam die de club beeft verworven door het feit dat het zich tot nu toe schier achteloos al jarenlang door de zwaarste peri oden heensleepte, kan wel eens in moeilijkheden komen. Maar zelfs dan reageert het nog professioneel. Luister bijvoorbeeld naar een dialoog tussen Arie Haan en Ajax-voorzitter Jaap van Praag. Haan badinerend: „Als wtf na deze 21 overwinning straks in Madrid uitgeschakeld worden dan verdient Ajax daar alleen maar aan. Er staat alleen nog een finale op het programma en als die tegen Juventus (het poenige voetbalbedrijf van één van de grootste autoconcerns ter wereld red.) gaat dan moet Ajax zulke overwinningspremies betalen dat daar alleen maar geld b(j moet. Daarom kan Ajax aan dit financiële topjaar alleen nog maar meer overhou- df>De repliek van Jaap van Praag echter: „Asjeblieft zeg. Dat toch nooit. Dan verdien Ik dit jaar met Ajax liever wat minder. Als wjj de derde Europa-cup maar pakken”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Piet Keizer blijft een merkwaardige voetballer. Voor een speler die zo’n geweldige internationale ervaring heeft, zich in zijn voetbalacties bij vlagen zo’n uitgekookte prof toont, is het onbegrijpelijk dat hij zich toch zo gemakkelijk laat provoceren. Nadat de Ajax-linksbuiten wellicht wat geïrri teerd was geraakt door enkele niets ontziende charges van zijn directe bewa ker José Luis (die met Tourino en Beni to topscorer was in Spaanse overtredin gen), raakte hij in de tweede helft betrokken bij een handgemeen met Amancio. Keizer raakte hem in het ge zicht hoewel hij na afloop verklaarde: „Ik duwde Amancio van mij af.” Daar houdt ook de Oostduitse scheids rechter Rudi Glöckner het op in zijn rapport dat hij naar de Europese Voet bal Unie (UEFA) zal sturen. Toch kan de tweede gele kaart van Keizer (die vorige maand tegen Bayem München ook werd vermaand omdat hij in München een bal wegtrapte) moeilijk ergens anders in resulteren dan in een schorsing. Of zoals Henk Burgwal dat formuleert: „Twee gele kaarten beteke nen autc^natisch één rode. Dus een schorsing.” Glöckner echter: „Dat hangt helemaal et van mijn rapport dat ik aan de UEFA stuur.” i i k]- ;i u’tr c-U*”!:, Resteert die vermoeidheid, want de meeste Ajacieden wilden deze overwin ning, naast alle peinzende beschouwin gen bleef toch die zege centraal staan, dat wel, niet vergelijken met de moeiza me 1-0 triomf in de halve finale van het vorig jaar tegen Benfica. Ook al een ploeg die Latijns-Amerikaans is inge steld en een voetbal propageert waar Ajax per definitie al moeilijk tegen speelt. Hulshoff echter: „Aan dat facet van die geestelijke vermoeidheid kun je echter niet voorbij. Er zijn blessures geweest terwijl er herhaaldelijk een programma van drie wedstrijden in een week is geweest de laatste tijd. Dat moet je eens opbreken. Ik wil echter niet zover gaan dat dit onoverkomelijk zou zijn voor die return in Madrid." Ajax gokt in de Spaanse hoofdstad op de ruimte die het gisteren in zijn acties ontbrak. Daarom had Cruyff in de cata comben van het Olympisch stadion zijn gevoel voor humor al weer snel te pakken. Op de vraag wat het verschil was tussen het huidige Real Madrid en het elftal van vijf jaar geleden ant woordde hij „God, ik weet al niet eens meer wat ik gisteren heb gegeten.” voetballen. Neeskens is sinds NAC, door een ongelukkige trap van Bakker, al geblesseerd. Blessures die door het overladen pro gramma van de afgelopen weken ook geen kans kregen op een verantwoord genezingsproces. Voeg daarbij dat Cruyff, hoewel hij tegen Madrid toch weer een sprint kon trekken en enkele uitstekende passes afleverde, nog lang de oude niet is en de cirkel is gesloten. Ajax kon niet op jacht gaan binnen die zestienmeterlijn waar de Spaanse defen sie zich nogal eens aan teveel balverlies bezondigde. Haan: „ik kon mijn eigen man al niet eens bijhouden. Daar had ik de kracht deze wedstrijd gewoon niet voor”. Om vanuit dat middenveld meer pressie uit te oefenen besloot Kovacs om na de hervatting Arnold Mühren voor Schilcher in te zetten. Kovacs: „Die Velazquez hadden wij tijdens onze spio- nagereizen leren kennen als een vallende middenvelder. Maar zelfs hij kwam er niet uit. Daarom was het niet langer nodig om een breker als Schil cher op hem te zetten.” De krachtsverhouding Krol Amancio was tekenend voor het ver schil tussen beide teams. Real ver speelde te veel ballen in een poging het allemaal te mooi en te ingewik keld te willen doen. In het bijzonder de eerste fase van de ontmoeting werd gekenmerkt door enorm veel balverlies, wat in de verdediging (waarvan het aanvallende trio Agui lar, Santillana en Amancio zich de hele eerste helft stug afzijdig hield) tot paniekvoetbal leidde, Velas quez: In het begin waren we te nerveus. Ajax speelde positioneel erg sterk. Daar werden we door ge sloopt”. JF* *3 f vs., t 1 w I i i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25