Trainer Spitz Kohn, na afgang van FC Twente in Mönchengladbach: Netzer blijft sroinwm We hebben Juventus-coach Vycpalek Derby uit gerafeld en dolgedraaid Zes deelnemers Notermans volgt Barry Hughes op WK”*®' met alles goed Zaterdag retour enkele reis pus een piek L/l I' s4 ONVERKWIKKELIJKE TAFERELEN BIJ LEEDS-HAJDUK PATRICK SERCU WON 5 DONDERDAG 12 APRIL 1973 26 Startschot Aftocht Met vrees voordelig uit met NS Nog maar tot eind april! Een tijdelijk aanbod van NS, dat zaterdag- retour. Een retourtje voorde enkele-reisprijs plus een gulden. U kunt er nog tot eind april van profiteren. Doen! Leuk potje Schrijvers ging te ver A <1 I- |- X- J ■SM 1-0 BERT BREVOORD superieure schijnbeweging stuurt Jupp Heynkes Schrijvers bij de strafschop, die hij zelf veroorzaakte, naar de (Van een speciale verslaggever) ADVERTENTIE ie- in. De trieste afgang van René van de Kerkhoff die in deze internationale wed strijd op niveau niet in staat bleek zich te beheersen. ooi vijs René vanu de eKrkhoff, veel te snel voor zijn directe tegenstander Bonhof, scoorde zelfs, maar Nikolov keurde de treffer af, omdat Jan Jeuring doelman Kleff onregelmentair zou hebben beje gend. Jeuring: „Onzin. Ik heb Kleff niet eens aangeraakt, ik kopte die bal ge woon bij hem vandaan. Die scheidsrech ter had het doelpunt nooit mogen afkeu ren”. Met een verkeerde kant. in de return in Enschede een kloof van drie doelpunten overbrugd dient te wor den. Dat het briljante, maar toch ook ner veuze, eskadron van coach Vycpalek in derdaad kwetsbaar kan zijn bleek in het vallers Davies en Hinton die nu gebles seerd zijn er weer bij zijn en dat zal het hele elftal meer karakter geven.” Ook AC Milan heeft voor eigen pu bliek voor de halve finales van beker winnaars een 1-0 overwinning behaald. Twintig minuten voor tijd scoorde Chia- rugi tegen Sparta Praag de kostbar* treffer. Op 25 april worden de retum- wedstrijden gespeeld. Voor de eerste divisie van de Engel se league heeft Manchester United met 3-0 van Crystal Palace gewonnen. West Bromwich Albion versloeg Everton met Overigens moest Brian Clough ook ruiterlijk bekennen dat Juventus hem in meer dan één opzicht verbaasd had: „Fysiek waren ze veel sterker dan ik dacht en bovendien speelden ze zeer gevarieerd. Maar toch zijn we allerminst kansloos. Alles wat we nodig hebben is twee goals en in Derby zullen we alles op de aanval gooien en daarbij alle risico’s vaai de wereld nemen- we h"bbcr> immers geen keuze.” Weisweiler: „Ook toen had Twente de wedstrijd nog niet verloren. Alles wees erop dat de ploeg de mogelijkheden had Smalend had Brian Clough- de trainer van de Engelse titelhouder, voor de krachtmeting in Turijn gezegd: „Juven tus is een team van robots. Ze zijn vooral geprogrammeerd op een sluitende verde diging, maar aanvallend is hun spel veel te doorzichtig.” Als echter ooit de woor den van iemand zijn gelogenstraft dan is het wel deze uitspraak van Brian Clough, die bij tijd en wijlen verbijsterd moet hebben aangezien hoe artistiek, grillig en vol afwisseling en fantasie de brigade van Juventus door de befaamde verdediging van Derby County sneed. Derby County stelde zondermeer in alle linies teleur. Zo er al sprake was van robots in het veld, dan waren het de Britten die altijd via hetzelfde pa troon de aanval zochten- terwijl boven dien aanvoerder McFarland, Derby’s meest fameuze speler, in de verdediging ettelijke keren faalde. „Maar”, sprak trainer Cough, „in Derby zullen de aan- Celtic heeft door een 3-0 overwin ning tegen Dundee de finale van de Schotse voetbalbeker bereikt. Rini Wagtmans zal tegen het einde van deze week het ziekenhuis mogen verlaten. Netzer, wiens contract dit seizoen afloopt: „Ik speel nu tien jaar bij Borrussia en steeds zijn de contract- besprekingen met het bestuur van dien aard geweest, dat ik er niet aan twijfel of dat is nu ook het geval”. De transfer-geruchten rond Netzer worden in West-Duitsland inmiddels al beschouwd als een publiciteitsstunt van het alcoholconcern Jagermeister, dat Eintracht Braunschweig financi eel steunt. Altafini, Causio en Anastasi kregen daarna nog kansen- maar het bleef bij 1-1 tot aan de rust. De sensatie in de tweede helft kwam in de 18e minuut, toen Helmut Haller bij Juventus in het veld kwam voor de geblesseerde Cuccu- reddu. Haller was nog geen minuut in het veld of hij bereikte met een zuivere pass Causio, die van zeker twintig meter langs de falende doelman Boulton scoor de. Webster moest daarna in het doel van Derby County met een kopbal op de lijn redding brengen na een schot van Morini en een volkomen vrij voor het doel gekomen Causio schoot tegen de paal. Maar in de 38e minuut kwam het verdiende derde doelpunt van Juventus toch toen weer Anastasi met een bril jante pass Altafini bereikte, die McFar land van zich afschudde en onhoudbaar scoorde: 3-1- Een wuivend woud van wit-zwarte vlaggen en hysterisch gejuich kolkte op dat moment boven de tribu nes. Juventus had de slag gewonnen, maar in Derby zal de ontvangst angst aanjagend zijn. Die afgekeurde treffer was eigenlijk het startschot voor de periode waarin FC Twente een smet op zijn naam wierp. De geïrriteerdheid die was ont staan, uitte zich bijvoorbeeld in de zin loze manier waarop Kick van der Vall even buiten het strafschopgebied Danner (groot talent!) ten val bracht Een dure overtreding. De vrije schop van Netzer werd weliswaar half gemist door de opportunistisch spelende Deense spits Jensen, maar de bal caramboleerde wel voor de voeten van Heyekes, die vrjj fortuinlijk inschoot. DEVENTER. Oud-international Jan Notermans zal de Engelsman Barry Hughes opvolgen als trainer van Go Ahead Eagles. De 40-jarige Limburger, die 25 maal voor het Nederlandse elftal uitkwam, heeft een contract met een looptijd van twee jaar. Notermans speelde voor Sittardia en vervolgens tien jaar voor Fortuna ’54. Hij is als trainer in West Duitsland werkzaam geweest bij Arminia Hanno ver en Arminia Bielefeld. De laatst* club kwam, toen Notermans er in dienst was, in financiële moeilijkheden ten ge volge van het beruchte Westduitse om- kopdngsschandaal. Het contract van de Nederlander werd toen beëindigd. „DIT IS NIET GOED TE PRATEN” De 12e Olympische winterspelen zullen van 3 tot en met 14 februari 1976 worden gehouden in Innsbruck Het Nederlands militair elftal heeft in Eindhoven met 2-2 gelijkgespeeld te gen PSV. Het Nederlands Basketbalteam heeft in Roemenië met 67-66 van Oost-Duits- land gewonnen. Het Israëlische tafeltennis-team heeft zich op verzoek van de organisatie te ruggetrokken van de wereldkampioen schappen in Serajewon. Het organisatie comité was bang voor incidenten als gevolg van de inval van Israel in Liba non. (Van onze sportredactie) MÖNCHENGLADBACH. De be richten rond een mogelijke overgang van international Günter Netzer van Borrussia Mönchengladbach naar Eintracht Braunschweig zijn uit de lucht gegrepen, zo verzekert men van Borrussia-zijde. hadden keer op keer de befaamde En gelse verdedigers MacFarland en Todd voor onoplosbare problemen geplaatst TURIJN. Uifgefloten door meer dan 70.000 van vreugde dronken en hys terische Italiaanse supporters vluchtte de ontluisterde Engelse kampioen Derby County woensdagmiddag tegen kwart over vijf van het veld in het Stadio Communale in Turijn. De Engelsen die eerder in deze Europa-cupstrijd impone rend hadden afgerekend mef bijvoor beeld Benfica (0-0 in Lissabon en 3-1 in Derby) waren hier in Italië volledig vernederd door een ontketend Juventus dat bij vlagen wervelend, briljant en fantasierijk opereerde en in die perioden Derby County volledig wegspeelde. Deze halve finale voor de Europa-cup I vond tenslotte zijn ontknoping in een 3-1 zege voor de Italiaanse kampioen, maar als het lot' Juventus iets meer goedgunstig was geweest, zou Derby County met zeker 5-1 zijn weggevaagd- TRANI. De Belgische wielrenner Patrick Sercu heeft woensdag de tweede etappe van de Ronde van Apulië (Italië) gewonnen. Sercu met zijn op de winter- banen gescherpte sprint was de snelste van een groepje van vijf. Zijn landge noot Roger de Vlaeminck bezette de tweede plaats en de Italiaan Franco Bitossi de derde. De etappe van woens dag voerde de renners van Lecco naar Trani, een afstand van 230 kilometer. Felice Gimondi (Italië) behield de eerste plaats in het algemeen klassement. Juventus bleek overigens een langza me starter en liet in feite twee gezichten zien. In de eerste 25 minuten leken de Italianen volkomen in de greep van Derby County, maar daarna was het of Juventus plotseling explodeerde. En in de 28e minuut was het raak toen Anas tasi met de bal jonglerend op het hoofd en de voeten zich op links volkomen vrij speelde, verdedigers naar zich toe lokte en de geheel vrijstaande Altafini bereikte. De 34-jarige goalgetter legde onmiddellijk aan en scoorde: 1-0. Maar nog geen drie minuten later sloeg een verbeten reagerend Derby County terug. O’Hara bereikte met een pass Hector, die schitterend door het strafschopgebied zigzagde en onhoudbaar raak schoot: 1- 1. ADVERTENTIE De Engelse trainer Brian Clóugh wen telde de schuld af op de arbiter. Hij beschuldigde daarmee de verkeerde man, want de Oostduitse scheidsrechter Schu lenburg had dit bikkelharde cupgevecht uitstekend in de hand gehouden, onder meer door vier spelers (Gemmel en McFarland van Derby County en Furino en Morino van Juventus) de gele kaart voor de ogen te toveren. Gemmel omdat hij een doorgebroken Furino in de heup zwaai nam, McFarland omdat hij Cuc- cureddu zwaar attaqueerde, Furino om dat hij Gemmel aan het shirt tegen de grond trok en Morino omdat hij Webster bijna onder het gras schoof. DEN HAAG. De uitslag van sport- toto no. 39 dd. 7-8 april 1973 luidt: Aantal deelnemers 571.499. Inleg ƒ1.330.311. Prijzenbedrag ƒ562.721. Ie prijs: 6 deelnemers, die elk brut* 23.446,70 ontvangen. 2e prijs: 95 deelnemers, die elk brut* 1.480,80 ontvangen. 3e prijs: 1.441 deelnemers, die elk 97,60 ontvangen. De premie ten bedrage van 140.680 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 9 mei bij loting toegewezen aan een der le prijswin naars. De premie van toto no. 35 ten bedrage van bruto 134.957,94 Is ten deel geval len aan de houder van het formulier W 0313927. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto ƒ151.827,64. (Van onze sportredactie) MÖNCHENGLADBACH De visie van Willem de Vries was nog ’t meest reëel. Twentes voorstopper probeerde zich niet te verschuilen achter de inderdaad niet sterke Bul gaarse scheidsrechter Nikolov toen het er om ging de 30 nederlaag van zijn club tegen Borrussia Mön chengladbach en het niet al te ver heffende gedrag van een aantal van zijn medespelers te verklaren. De Vries: „Het heeft geen zin om die scheidsrechter van alles de schuld te geven. We moeten gewoon ook naar ons zelf kijken. In deze wedstrijd is gewoon gebleken, dat het bij een aantal spelers nog aan zelfbeheersing en ervaring ont breekt”. Vooral het gebrek aan zelf beheersing stak bij Twente ge durende de voor de ploeg kritieke fase van de wedstrijd (de eerste twintig minuten na rust) duideliik de kop op. Spitz Kohn: „Ik wil mijn spelers niet afvallen. Zij waren toen hun zenuwen niet meer de baas. Dat is niet goed te praten, dat weet ik wel. Twente heeft in die periode ge woon niet professioneel gespeeld en het hoofd verloren. Er zijn dingen gebeurd die niet hadden mogen ge beuren”. terug te komen. Maar bij Twente verlo ren een paar spelers het hoofd en dat is het team opgebroken”. Dat bleek dan in de meest roerige minuut van de wed strijd na de domme reactie van Schrij vers ten opzichte van Heynckes, een minuut die voor Twente de onplezierige consequentie kreeg dat over twee weken laatste kwartier toen Juventus er kenne lijk tevreden mee was de 3-1 voorsprong vast te houden en bijna alle manschap pen terugtrok in de dfensie- In die periode was er af en toe toch nog kunst- en vliegwerk te beleven voor het doel van de imponerende internationale doelman Dino Zoff. Niettemin is er geen twijfel mogelijk: Italië heeft in dit Juventus weer een uiterst gevaarlijke kandidaat voor de Europa-cup. In de 24-jarige Siciliaan Pietro Anastasi heeft Juventus een vaak ongrijpbare aanvaller, die in zijn ge vaarlijkste momenten aan Cruyff doet denken en die gelijk Cruyff ook zijn grootste kracht ontwikkelt als hij uit zwenkt naar de vleugels (het liefst naar links) en van daaruit openingen maakt voor de anderen. Vooral als hij op snelheid ligt (weer een overeenkomst met Cruyff) is hij nauwelijks af te stoppen. Op rechts in de spits is er de balgoochelaar Causio, die zich verba zingwekkend gemakkelijk vrijspeelde van Nish en de ballen voor het doel trok- En tenslotte is er in de voorste linie de „oude” Argentijn Altafini (34) die aan een flits van een seconde genoeg heeft om een kans te benutten en die dan ook tegen Derby tweemaal scoorde Ook mag nog wel even herinnerd wor den aan het feit dat in het Italiaanse elftal dat onlangs afrekende met Turkije (voorronden voor het wereldkampioen schap) niet minder dan zeven spelers van Juventus aanwezig waren: Zoff. Marchetti, Capello, Morini, Spinosi. Anastasi en Causio. En toch is coah Vycpalek er nog niet helemaal gerust op: „Ik wil eerlflk zijn”, zo bekende hij na afloop, „ik zie de return in Derby over veertien dagen toch nog met angst en vreze tegemoet. In de wedstrijd va nvandaag was het mijn grootste angst dat’ het maar 2-1 voor ons zou blijven. Daarom was Ik onzegbaar gelukkig dat het tenslotte nog 3-1 werd. Want twee doelpunten ver schil Is wel het minste dat je moet hebben om in Derby van start te gaan.” Al moest René van de Kerkhoff in de laatste minuut nog heel zwaar boeten voor het feit dat hij kort na de rust een gele kaart (samen met directe tegenstan der Bonhof, met wie hij even grimmig in de clinch lag) had gekregen. Toen Van de Kerkhoff Günther Netzer ten val bracht („Ik probeerde gewoon de bal te spelen. Die Netzer is een verschrikkelij ke komediant, hij liet zich mooi vallen”) trok Nikolov resoluut de rode kaart, wat Twente’s hazewind een trieste voortijdi ge aftocht bezorgde. Borrussia's coach Hennes Weisweiler: „Twente heeft in een korte periode van de tweede helft zijn naam t e grabbel gegooid. Erg jammer. Het speelde toen zo hard als wij hier in de Bundesliga nooit te zien krijgen. Ik begreep het niet goed, want in de eerste helft speelde de ploeg fantastisch en had het meer kan sen op een voorsprong dan wij. Wij kregen nog een goede mogelijkheid en die werd, een beetje fortuinlijk, ook in een doelpunt uitgedrukt. Na die straf schop in de tweede helft is Twente opnieuw gewoon gaan voetballen en toen heeft het ons een tijd heel knap onder druk gezet”. Een correcte analyse van Weisweiler. Twente speelde, met Drost en Notten als sterksten, vooral in het eerste half uur een gave partij en het tienduizend man sterke legioen uit Enschede, bijna een derde van het totale aantal in het uit verkochte Bökelberg-stadion, zag toen niet ten onrechte hele fraaie perspectie ven. Borrussia viel vrij ongevaarlijk aan (Netzer kwam moeilijk in zijn ritme, later toonde hij zijn grote klasse meer dan eens), Twente vertraagde professio neel en brak een aantal malen gevaar lijk uit. I - Dat zou het even goed niet geworden zijn, wanneer het slotoffensief van Twente (met goede kansen voor met name Jeuring) het doelpunt had ge bracht wat er eigenlijk wel in zat. Maar in plaats van een duwtje in de rug met het oog op de return, waarvoor de Ierse scheidsrechter Carpenter de borst alvast kan natmaken, kwam de domper van de rode kaart voor René van de Kerkhoff. Het laatste bewijs van de onvolwassen heid die FC Twente, het zij helaas gezegd, in Mönchengladbach demon streerde en die de kansen op een plaats in de UEFAcupfinale tot een te ver waarlozen percentage heeft terugge bracht. Willy van de Kerkhoff (na de rust niet langer bewaker van Netzer Van der Vall nam die taak over en in de twintigste minuut trekkebenend ver vangen door Eddy Achterberg, die na een overtreding tegen Netzer al snel een gele kaart te pakken had): „Dat kan dan een leuk potje worden. Eens kijken of die meneer Netzer dan ook zo veel theater kan maken. Ik denk het niet”. Maar waarschijnlijk heeft Borrussia het theater van Netzer, die overigens bij herhaling bewees dat zijn vorm zich in een stijgende lijn beweegt (Weisweiler: „Aan zijn topvorm is Günter nog niet toe”), niet nodig. Weisweiler vervolgde: „Drienul is een bemoedigende voor sprong. Maar in voetbal is nu eenmaal alles mogelijk, dat weet iedereen. We zijn erg bang geweest voor Twente, dat geef ik eerlijk toe. Maar Twente heeft vooral zelf zijn kansen vergooid. Nog maals, als het gewoon was blijven voet ballen, was het geen drienul gewor den”. LEEDS- Leeds United heeft de eer ste wedsfrijd tegen de Joegoslavische bekerhouder Hajduk Split voor Europa cup II met minimaal verschil (1-0) ge wonnen. Het beslissende doelpunt viel al in de eerste minuut. Alan Clark scoorde na twintig seconden. Diezelfde Clark zou later de inzet worden van een klein drama. Scheidsrechter Emsberger stuurde hem een kwartier voor tijd naar de kleedkamer nadat hij een zware overtreding had begaan tegen Boljat. De arbiter had de grootste moeite om de wedstrijd tot een goed einde te brengen. Buljan en Surjak van de Joegoslaven kregen een gele kaart'. Ook Mick Jones van Leeds kwam in zijn boekje. Leeds maakte tegen het verdedigende Joego slavische team een vergissing om steeds d* bal door het midden te spelen. Tegen de overmacht van tegenstanders in het cen trum waren de Britten echter kansloos. „We hebben nu voldoende bewezen geen robotvoetbal te plegen”, stelde de corpulente Italiaanse coach Vycpalek te vreden vast, „want we hebben toch bij herhaling de defensie van Derby County volledig dol gedraaid en uiteen gera feld”. En hij had volkomen gelijk: Anastasi- Causio, Altafini en Capello Voor overtredingen van Willy van de Kerkhoff (onder andere tegenover z.jn directe tegenstander Netzer) had Nikolov zonder enige terughoudendheid de gele kaart kunnen trekken. Hij deed dat in die eerste helft niet en dat is van funeste invloed op het turbulente begin van de tweede helft geweest. Hennes Weisweiler: „De arbiter had voor de rust best wat gedecideerder kunnen optreden. Dat zou een heilzame uitwerking hebben gehad.” Met zijn 1-0 achterstand leek FC Twente nog lang niet verloren en was het niet kansloos voor een succesvolle afwikkeling van de tweede helft. De perspectieven versomberden echter vrij spoedig, toen na zes minuten een voorzet van middenvelder Herbert Wimmer (bij Borrussia speelden eigenlijk alleen Heyn ckes en Jensen in de voorste lijn) ongehinderd zijn weg vond naar het voorhoofd van de spectaculair springen de Jensen: 2-0. Dat was dan vooral het geval in de dertiende minuut na rust toen Piet Schrijvers zich liet gaan op een manier die men van een zo ervaren doelman niet mag verwachten. Schrijvers duwde Borrussia’s schutter Jupp Heyncks, die hem bij het uittrappen van de bal wilde belemmeren, keihard met de bal in het gezicht. De val van Heynckes was dan misschien wat al te theatraal, de straf die Nikolov gaf, een penalty, was wel degelijk terecht. Ook al verklaarde Schrijvers later: „Die vent (Heynckes) kwam op een gegeven moment ineens met z’n kop naar voren, raakte de bal en liet zich vallen”. Meer nog dan het gedrag van Schrij vers was het optreden van een aantal Twentespelers na de op een kritiek moment genomen beslissing Borrussia was een paar minuten e erder op 2-0 gekomen) te laken. De volksoploop die rond scheidsrechter Nikolov ontstond, lokte zelfs een politiemacht op het veld en deed bij het Westduitse publiek het laaste greintje sympathie voor FC Twente verdwijnen. Opvallend was wel, dat Epi Drost en zijn mannen, onmid dellijk na de doeltreffende elf metertrap (slachtoffer Heynekes tekende er per soonlijk voor) niet alleen meer greep op de zenuwen, maar ook op de wedstrijd kregen. S Ss f t L.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27