LIBANON DIENT PROTEST IN BIJ VEILIGHEIDSRAAD s Veronica weer in de lucht Lagerhuis blijft NOG DEZE WEEK PUBLICATIE ADVIEZEN Verdachte kreeg zwijggeld met bestuursproblemen Londen tobt Offensief tegen terreur in Rotterdam krijgt beter drinkwater tegen doodstraf völa Argentinië achtergrond Bormann nu ook officieel dood MAASWATER LEKKERDER EN ZACHTER Het museum is 'r voor kunst -w APRIL DONDERDAG 12 1973 I (Van onze redacteuren in Jeruzalem en Beiroet) Schuld Watergate-affaire: De Vola is ’r voor geld! Afschrikken Controle De werf is 'r voor boten De drukker is voor drukwerk De avondverkoop is ’r voor na-zessen Onzekerheid H Lege huizen Begrafenis JERUZALEM In Israel wordt een golf van arrestaties verwacht van Arabieren in de bezette gebieden als gevolg van de informatie die de Is raëlische inlichtingendienst heeft gekregen van geheime documenten, die de Israëlische commando’s uit Beiroet hebben meegenomen. Op het hoofd kwartier van El Fatah en in het huis van de gedode Aboe Kamel Anwar bevonden zich geheime documenten met codes en lijsten van cellen in Israel en de bezette gebieden. Libanon heeft een protest bij de Veiligheidsraad ingediend over de Israëlische actie. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Bijna driekwart van de Londenaren vindt zijn stad steeds minder bewoonbaar. Veertigduizend van hen trekken ieder jaar weg om buiten te gaan wonen In deze atmosfeer worden vandaag verkiezingen gehouden voor de (in feite provincieraad) Greater Lon den Council. Dat is de gemeenteraad van een gebied dat ongeveer evenveel inwoners telt als Nederland. Tegelijkertijd worden verkie zingen gehouden voor 53 andere provinciale raden door heel Enge land. - wr 1 r ISRAEL BEZIT FATAH-GEHEIMEN Informateurs in actie (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE om :h« >id. >en ide Het duo, dat zich tot taak heeft ge steld te onderzoeken door welke oorza ken de formattepoging van mr. Burger is vastgelopen, voerde woensdag al oriënte rende besprekingen met de ex-forma- teur, wiens formatiedossier zij overna men. Daarna ontvingen zij diens infor merende voorganger dr. Ruppert. Het gesprek met Ruppert was meer dan van formele aard: het was een diepgaande gedachtenwisseling over de thans ontsta ne situatie. Eerder op de dag brachten de beide informateurs een beleefdheids bezoek aan premier Biesheuvel- Voordat als eerste van de progressieve Terwijl onafhankelijke kranten ook van een misdadige nalatigheid spreken, Laboor heeft een slechte zet in de strijd om de verkiezingen gedaan door te stellen dat, wanneer ze aar de regering komt, ze alle privé-wonin gen onder controle zal brengen. Een nieuw element in het bestuu: over de wereldstad is het steeds doel- Een terrein waarop beide pa tijen elkaar de hand reiken, is dat van de parkeermogelijkheden voor auto’s in de binnenstad. Zowel Labour als de Conservatieven zinnen op maatrege len die de automobilist zo afschrik ken dat hij zijn auto voortaan we) thuis zal laten Tegelijk zou het nel van de ondergrondse en van de bus sen moeten worden nitgebreid. Zo van de •eel ligt ligt de dat :rij- ;pa- De om Met de ernstige beschuldigingen uit kringen van de Palestijnen en hun aan hangers over een Libanese samenzwe ring met de Israëliërs hij acties tegen de guerrilla-leiders in Beiroet is Libanon en zijn regering het gevoel voor richting kwijt. LONDEN (Reuter). Het Britse La gerhuis heeft met 320 tegen 178 stem men een poging tot wederinvoering van de doodstraf voor sommige misdrijven verijdeld. ijk uil >pt l. dis emt in net tre- tet- oen ikt ent isen Ge- ige- ider ide- si- ;e- an iie iar GELDLENINGEN en w- dt ë- en >i. De belangstelling voor de regionale politieke thema’s is zo gering, dat de uitslag eerder een graadmeter wordt geacht voor de nationale politiek. In zoverre kunnen ze dus tegelijkertijd een maatstaf zijn voor de populariteit van de Conservatieve regering Heath, di- halfweg zijn regeringsperiode is, en voor de oppositie van Labourleider Harold Wilson. Maar waar geen van de partijen een antwoord op heeft, dat is op de vraag hoe van het naar uitlaatgassen stinkende en door alle saneringen steeds ongezelliger wordende Londen weer een leefbare stad te maken. En dat is de enige vraag die de Londe- naar interesseert. Naar men aan neemt zullen de meesten van hen dar ook niet de moeite nemen zich van daag naar de stembus te begeven Misschien blijken directe en gerichte protesten doeltreffender dan grootva ders stembussysteem. uit anderzijds de bevolking zich door het maken van grapjes. Bijvoorbeeld: Israë lische militairen kunnen gerust een paai kopjes koffie op de terrasjes van Beiroet gaan drinken, de politie groeten en na een uur vertrekken, waarna eindelijk het leger de lege stoelen gaat aanvallen Deze wat minder geladen reactie op de gebeurtenissen is in essentie toch de uiting van het gevoel van onveiligheid. In de politieke crisis weet niemand het gevoel weg te nemen. De uiterst linkse groepen met hun beschuldigingen niet, de guerrilla’s zelf niet, en uiteraard de demissionaire regering niet. Toch is het wellicht dit algemene besef van onze kerheid en onveiligheid, dat tot nog toe een grootscheeps treffen tussen de be volking en politie tijdens de demonstra ties heeft voorkomen. Verwacht wordt dat de beide informa teurs zullen proberen binnen één tot twee weken tot klaarheid te komen over de vraag of het zinvol is een formateur te benoemen die Burgers werk kan af maken. Zij hebben domicilie gekozen op het ministerie van Justitie. Het is hun bedoeling nog deze week de adviezen te publiceren die de fractieleiders de ko ningin hebben uitgebracht. smakelijke water uit de vervuilde Rijn, kunnen proeven dat de kwaliteit van bet drinkwater belangrijk is verbeterd. De problemen die in het middel punt staan zijn in de eerste plaats woningbouw, transport en werkgele genheid. Dezer dagen verscheen een rapport dat meldde hoe in 1971 toen het onderzoek werd verricht bijna 100.000 huizen in het gebied van de Greater Londen Council leeg Het huis verwierp een initiatiefwets voorstel van de conservatief Edward Taylor. Taylor wilde de doodstraf weer zien ingesteld voor moord op politie mannen of gevangenisbewaarders die bij de uitoefening van hun functie om het leven worden gebracht. Conservatieven, zowel als Labour-af- gevaardigden waren vriij in het uitbren gen van hun stem- De doodstraf in het Verenigd Konink rijk is in 1969 afgeschaft. Voor de industrie, die veruit de groot ste afnemer van de drinkwaterleiding Rotterdam is. is behalve de verminderde hardheid ook het lagere zoutgehalte van het nieuwe water van veel belang. De hoeveelheid zout zal in het uiterste ge val kunnen oplopen tot 250 milligram per liter In het Rijnwater ziin waarden tot 600 milligram gemeten. Voor de omschakeling op het Bies- boschwater moet de bevolking van Rot terdam en omgeving meer betalen drastische verhoging van de tarieve- echter nog niet genoeg om de ge*' exploitatiekosten dit jaar f22 m te dekk-n. In de komende jan- de prijs nog verder omhoog gaan. De commando’s hebben via de radio van El Fatah in Damascus opdracht gekregen zich te verspreiden en de codes te veranderen. Tevens werd meegedeeld dat alle acties van El Fatah in Israel en de bezette gebieden voor het moment zijn opgeschort. Het openbaar ministerie in de W estduitse stad Frankfort heeft gisteren verklaard dat een onlangs opgegraven menselijk skelet zonder twijfel dat van Martin Bormann is. Daarmee is Bormann, die eens Hitlers rechterhand was. officieel dood verklaard in de Bondsrepubliek. Op de foto: De schedel, die mede als bewijs moest dienen. De drie gedode Palestijnse guerrilla leiders zouden vanmiddag in Beiroet worden begraven. Er worden tienduizen den mensen verwacht. Het water dat dan uit de kraan zal stromen, omschrijft de directeur van het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf, ir. C. Lugthart, als: „beter van smaak, beter van geur en minder hard”. Ofschoon de Maas in vergelijking met de Rijn een schonere rivier is en voor de drinkwaterbereiding beter geschikt is- zijn de problemen voor de Rotterdam mers nog niet verdwenen, meent de heer Lugthart. Er zullen maatregelen moeten worden genomen om het Maaswater schoon te houden Tussen Nederland en België is al een technische overeenstem ming bereikt over het terugbrengen van de vervuiling van de Maas- Een bilatera le overeenkomst op regeringsniveau is, zo meent de directeur, dringend noodza kelijk. Beide landen zijn elk voor 40 percent verantwoordelijk voor de ver vuiling van het rivierwater Twintig per cent komt voor rekening van Duitsland en Frankriik samen. Het water van de Maas heeft een laag zoutgehalte <70 milligram per liter) Het zoutgehalte van he4 Riinwater ligt zeker drie keer zo hoog. Het Maaswater heeft een lage hardheid «*n de radio -activiteit is niet te meten Het bevat echter wel veel fosfaat floor en ammoniak. ROTTERDAM. Na bijna honderd jaar water uit de Rijn te hebben ge dronken, is Rotterdam overgegaan op het gebruik van Maaswater voor de drinkwatervoorziening in het Waterweg gebied. Sinds vorige week maandag stroomde het eerste Maaswater uit de spaarbekkens in de Biesbosch door de nieuwe leidingen naar Rotterdam. Pas over enkele weken zullen anderhalf mil joen mensen, die de laatste 15 a 20 jaar geplaagd werden door het zoute en on- Als gevolg van de geringe hardheid van het Maaswater zal het drinkwater geen neerstag meer veroorzaken in was machines. ketels en heetwateranpara- tunr De Rotterdamse huisvrouwen kun nen hii het wassen volstaan met minder zeep en wasnoeder. Fosfaafhoudende wasmiddelen hoeven niet meer te wor den geb-pikt De gemeente zal de huis vrouw in deze voorlichting geven door het huis-aan-huis verspreiden van een folder DEN HAAG. „Radio Veronica” is gisteren in de ether teruggekeerd via de zender aan boord van het schip „Mi Amigo” van „Radio Caroline”. „Veroni ca” had maandag een contract voor een maand getekend om het al enige weken zwijgende popstation van „Caroline” te kunnen gebruiken. treffender wordende protest van de bevolking tegen saneringsplannen cie oude stadsgebieden in een soort ce menten bunkerstad veranderen, zijn de plannen tot sanering Piccadilly Circus en van Covent Gar den tot nu toe tegengehouden of aanzienlijk gewijzigd. Aanplakbiljetten en reclamespots op de televisie roepen de Londenaren ertoe op om alsjeblieft aan de verkie zingen voor de raad van Groot-Lon- den deel te nemen. Die wordt nu beheerst door de Conservatieven, die in 1970 voor de tweede keer een verkiezingstermijn wonnen en dus nu al zes jaar lang het wel en wee van de Britse hoofdstad in handen heb ben. De opkomst bij de verkiezingen drie jaar geleden bedroeg maar 35 percent van de stemgerechtigden. Een opinie-onderzoek van tien dagen gele den gaf aan dat Labour dit keer zou winnen met 49 percent, terwijl de Conservatieven niet boven de 38 per cent zouden uitkomen. Labour maakt zich echter zorgen, juist in verband met de geringe opkomst. Want het zijn haar aanhangers die bekend staan om hun wegblijven bij plaatse lijke verkiezingen. Uw verzekeringsadviseur weet 'r trouwens ook alles van. Snelle afwikkeling zonder informaties bij derden. Hoofdkantoor: Herengracht 105-107 Amsterdam. Tel.: 020-62477. Bijkantoren: Alkmaar, Breda, Eindhoven, Den Haag, Groningen, Haarlem, Heerlen, Den Bosch, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zaandam. veel succes. De Conservatieven zijn er weliswaar voor dat de lokale auto riteiten een grotere zeggenschap krij gen op het terrein van privé-huur- huizen. Maar een uitvoering van deze plannen, tegeliik met de instelling van een meer centraal werkend li chaam met »n grotere bevoegdheid inzake de woningbouw zou conflicten brengen met de buitengewesten van Londen, en die zijn weer grotendeels in handen van Conservatieven, die hun onafhankelijkheid niet willen verliezen. De bergers verwachten nog tenminste enkele dagen nodig te hebben om met een pas aangevoerde zandzuiger een geul naar zee te kunnen graven, waardoor de gestrande „Veronica” weer in het zilte nat moet worden getrokken. Het „Veronica”-programma begon gis teren waar het vorige week maandag was gestopt. Een afscheidswoord van technicus Ruud Doets, die daarna de uitzendingen weer startte. Programma leider Rob Out dankte via de zender de bemanning van de reddingboot die de ,Veronica”-ploeg in de vliegende storm ran boord had gehaald. Volgens een woordvoerder van „Caro line” worden voorbereidingen getroffen voor uitzendingen vanaf de „Mi Amigo” met twee zenders op verschillende golf lengten tegelijk. Daarvoor moet echter eerst de nieuwe antenne zijn geïnstal leerd. BUENOS AIRES (UPI). Gewapende soldaten patrouilleerden gisteren in de straten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Ze hielden auto's aan en fouilleerden voetgangers in wat de over heid aanduidde als een actie tegen guer rilla-terreur. drie PvdA-fractieleider Den Uyl werd ontvangen, had het duo eerst nog een gesprek met prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sr-, fractieleider van de ARP In de Eerste Kamer, die zich samen met AR-minister Boersma van Soeiale Zaken bereid heeft verklaard als minister tot een kabinet-Den Uyl toe te treden- Het is niet duidelijk geworden waarom aller eerst deze AR-senator voor een gesprek is uitgenodigd en niet ook minister Boersma. De medewerkers van radio-Veronica, van links naar rechts Rob Out en Stan Haag, heffen het glas op de hervatting van de uitzendingen. Chiel Montagne houdt de klok, enigszins scheef, omhoog. „Van Agt en Albeda als representan ten van de zogenoemde progressieve stromingen in KVP en ARP zijn hooguit in staat de ondoorzichtige verhoudingen in deze partijen nog langer te versluie ren.” Het geld zou McCord zijn gegeven door wijlen Dorothy Hunt, vrouw van E- Howard Hunt jr„ een van de betrokke nen in het Watergateschandaal. Me vrouw Hunt kwam op 8 december van het vorig jaar bij een vliegtuigongeluk in Chicago om het leven. Ze bleek in het bezit te zijn van tienduizend dollar. McCord en zes anderen zijn veroor deeld wegens inbraak in het Democrati sche partijbureau in juni van het vorig jaar, om er electronische afluisterappa ratuur te plaatsen. McCord, met een staat van dienst van negentien jaar in de CIA, vertelde de gerechtelijke jury deze week dat hij en andere leden van de Watergate-groep betaald werden om over de zaak hun mond te houden. WASHINGTON (UPI)- James W. McCord jr., een van de Amerikaanse Republikeinen die bij het Watergate schandaal is betrokken, heeft een fede rale gerechtelijke jury papieren gegeven waaruit blijkt dat hij drieduizend dollar per maand toegestopt kreeg, naar alle waarschijnlijkheid om zijn mond te houden over het afluisteren van het hoofdkwartier van de Democratische Partijen in Washington- Door het bekend worden van deze geheimen is de hele organisatie van de Fatah in Israel en de bezette gebieden in elkaar gestort- Dit wordt als een even zware slag voor de guerrilla-organisatie beschouwd als de dood van de drie leiders- De Israëlische opperbevelhebber, gene raal Elazar, zei gisteren dat het niet de bedoeling was geweest de vrouw van Kamel Adwan te doden. „Zij kwam in de vuurlinie en werd geraakt”, aldus de generaal. DEN HAAG- De door de koningin aangewezen informateurs mr- Van Agt en dr. Albeda zijn hun pogingen om de formatie van een progressief kabinet weer op gang te brengen, vanochtend begonnen met gesprekken met de frac tieleiders van de drie progressieve par tijen, drs. Den Uyl (PvdA), mr. Van Mierlo (D’66) en dr. De Gaay Fortman (PPR). Vanavond volgt de fractieleider van de KVP mr. Andriessen en vrijdag ontvangen de beide informateurs mr. Aantjes (ARP) en drs. Tilanus (CHU). Het partijbestuur van de PSP meent dat de aanwijzing van de heren Van Agt en Albeda tot kabinetsinformateurs op geen enkele wijze beantwoordt aan de eisen die voortvloeien uit de huidige politieke situatie. Bij de Amerikaanse, Britse en Franse ambassades in Beiroet zijn strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen. Voor de Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiging zijn vier pantserwagens en ruim honderd militairen geposteerd. Twintig gehelmde politieagenten be schermen het Amerikaanse culturele centrum- stonden, en dat terwijl er een schrij nende woningnood heerst. Bovendien blijkt uit dit rapport dat bijna een- vierde van de Londense huishoudens niet het alleengebruik heeft van heet water, bad of douche. Ten aanzien van de aanpak van het woningbouwprobleem hebben Labour en de Conservatieven elkaar bestookt met ingewikkelde plannen, maar geen van de plannen heeft kans op Ook op regeringsniveau bestaat de neiging alle schuld voor het uitblijven van tegenacties tegen de Israëlische com mando’s op het leger te werpen. De premier heeft zijl ontslag immers aangeboden, omdat de president heeft geweigerd de opperbevelhebber op staande voet te ontslaan. Er groeit nu in het gematigde Libanon steeds meer echte woede tegen de Israë lische overmacht. Het lijkt niet geheel uitgesloten dat de beslissing over het aanschaffen van verfijnde wapens wordt herzien. De consequenties ervan kunnen voor de toekomst een escalatie in het Midden-Oosten-conflict betekenen. Om dat dan ook het open gezicht van het sterk pro-Westerse landje gaat verande ren, zou de beslissing er over al ernstig de vorming van een nieuwe regering bemoeilijken- De regering maakte bekend dat ze 105.000 soldaten heeft ingezet om te voorkomen dat ongeregeldheden plaats hebben tijdens de tweede verkiezings- rond-e van zondag in vijftien congres- kiesdfetricten. De linkse terreur in Argentinië is toegenomen sinds Hector Campora, vol geling van ex-president Juan D. Peron, de presidentsverkiezingen van maart heeft gewonnen. Hij neemt de regering op 25 mei over en heeft op de guerrilla bewegingen een beroep gedaan in te stemmen met een wapenstilstand.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3