Honderden kinderen strijden tegen het vuil in Zeewijk Bloedzuiger genomen Zes motorjachten te huur voor watersportliefhebbers 2 vriendelijke Nappa kleding VELDHUIS Suède Zestien auto’s uit het verkeer op tong mensen nodig. meisjes wij hebben nu zélf IN DE VISHAL Wim Zomer met maatschappij- theater Grote dag voor Haarlem en omstreken üi r J9| Mi I 5 Rectificatie redding Mekkagangers DANK ZIJ REISBUREAU VSA DONDERDAG 12 APRIL IJMUIDER COURANT 1973 4 plastic afval en wat er nog meer aan smerigheid door nonchalante be woners was neergesmeten. Schoonste land Krentebollen Kort IJmondnieuws Een behoorlijke opleiding is een vereiste, terwijl enige admini stratieve ervaring op prijs wordt gesteld Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie Aktie’68 - uitzendbureau - zorgt jaarlijks voor tijdelijke werk gelegenheid voor zo'n 5000 uitzendkrachten in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht. Honderden vooraanstaande bedrijven in deze steden maken een graag en gretig gebruik van dit populaire uitzendbureau, dat nog steeds enthousiast bezig is te groeien. Om deze groei soepel en systematisch te kunnen verwerken, zoeken wij thans voor ons hoofdkantoor te Haarlem én voor ons filiaal te Amsterdam. die we zouden kunnen omschrijven als zelfstandige types met bijzondere contactuele eigenschappen. Zij zullen zich gaan bezighouden met het onderhouden van (telefonisch) contact met cliënten, telefonische acquisitie en het tewerkstellen van uitzendkrachten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „En nu houden wij Zeewijk schoonen nu houden wij Zeewijk schoon”, zo klonken woensdagmiddag vele kinderstemmen in de winderige praatkuil op het Zeewijkplein, waar een grote verzameling kinderen van flatbewoners van de Kruisberglaan, Schiplaan en Schei- berglaan bijeen waren, nadat zij onder leiding van enkele milieubewuste moeders en met steun van de huismeesters van de drie twaalfhoge flats, enige uren lang de perken in hun buurt hadden gezuiverd van papier en 3 Kinderen prikten de perken schoon voor Cerk- pend Zie morgen verder 20 u. ;roe- ens- ens- !0 u. De ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE voor dames en heren Zondag 15 april <er- ael- Hard werken maakt hongerig, moeten de dames van het comité gedacht heb ben en ze kwamen met een grote doos krentebollen om uit te delen. Er werd smakelijk in gehapt De prikstokken werden door huismeester Parker verza meld, want die moeten de volgende keer weer dienst doen. Voorlopig prikken de kinderen uit Zeewijk elke eerste woens dag van de maand hun naaste omgeving schoon. De actie in Zeewijk wordt gesteund door de gemeente en de woningstichting. Zij staan er helemaal achter. De ge meente zorgde voor de prikstokken en de vuilniszakken. Een van de dames uit het actie-comité hield een kort toespraakje tot de in de praatkuil verzamelde kinderen en zei: „Als jullie nou een groot mens een zak over het balkon zien gooien, dan mag je daar best iets van zeggen. Dan zeg je maar: Dat moet u niet doen, want wij zijn hier aan het prikken geweest en u bent thuis gebleven.” Donderdag aangekomen in IJmuiden: Tor Scandia, Gothenburg; Avenir. IJ muiden, Goöle; Vechtstroom, Hull. <er- 19- B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Haarlem/Statenbolwerk i tel. (023) 312170 Van 8 tot >ij ie ers. Geo- u- 17 U. jubi- 19.30 voor 1. spend IJMUIDEN. —Wat tot dusver voor namelijk in Friesland en Zeeland moge lijk is geweest, namelijk het huren van motorjachten door watersportliefhebbers, zal nu van heden af voortaan ook in IJmuiden kunnen geschieden. Dank zij het reisbureau „VSA” van de b.v. Vere nigde Scheepsagenturen van Halverhout Zwart en Zurmiihlen, waarvan de directie verleden jaar de jachtwerf Co- navroegh in Geldermalsen opdracht gaf tot het bouwen van zes motorjachten met achterkajuit, van het type „Target lerk- 1 u.; I u-; 8.30- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Drs. P. van Banning, van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek in IJmuiden, vraagt de Neder landse visserij aandacht te schenken aan een specifieke bloedzuiger van tong: de Hemibdella soleae. NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond zal dinsdag 17 april om acht uur in gebouw De Meerpaal bijeenkomen voor een inleiding van ds. K. J. F. Keuning over „God en het lijden”. De jachten zijn ook berekend op het gebruik door minder ervaren schepelin gen, zodat zij wendbaar en stabiel zijn gehouden. Bovendien worden dergelijke huurders eerst nog van uitvoerige in structies voorzien. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Areas, Rotterdam; Sylvia 5, Flixbo- rough; Sea Union, Hamburg; Alkmaar, Hamburg; Santa Lucia, Beverwijk, Pa lermo; Hunau, Flixborough; Helga s, Kotka; Marinella D Amico, Cori ton; Christian Matthiessen. Flixborough. (Als geen nadere annduiddng volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) I •fsaktie® Woensdag aangekomen in IJmuiden: Uniworlo. Antwerpen; Torgothia, Im- minigham; Santa Helena, IJmuiden, Ant werpen; Culltropp, IJmuiden, Antwer pen; Menestheus, Liverpool; Rolfberh- mann, Londen; Kalisz, Stettin; Anna Tholstrup, Teesport; Knud Sif, IJmui den, New Haven; Burgundia, Le Havre; Levem, IJmuiden. Whitby; MI Tran sporter, Noordzee; Heesing Mille, Baton Ruoge; Viscount, Dagenham; Chiron. Rotterdam; Veritas, Velsen, Cotka; Ba- long, Freetown; Bierum, Hamburg. De „Mistral", een van de zes motor jachten met achterkajuit van de nieuwe tecreatievloot van de VSA in IJmuiden. De afmetingen zijn: lengte 9,75 m, breedte 3,10 m, diepgang 0,70 m en doorvaarhoogte 2,45 m. De snelheid be draagt 15 kilometer per uur, terwijl voor de bediening een éénhandelsysteem is aangebracht. En voor de veiligheid van de opvarenden zijn de dekken voor zien van antislip. De jachten hebben allen de naam van een bepaalde wind en zijn dus gedoopt als „Cycloon”, „Mistral”, „Passaat”, „Si rocco”, „Tornado” en „Tyfoon”. De be langstelling bij de watersportliefhebbers voor deze jachten is voor de onderne mers verheugend groot gebleken, zodat zij voor de paasdagen en de eerste week in juli reeds allen zijn verhuurd. (Van een onzer verslaggevers) Op haar vraag: „Weten jullie nu waarom we de hele middag vuil geprikt hebben?” antwoordden de kinderen: „Dan is alles weer schoon en dan kan die natuur beter bloeien.” Een van de drie meewerkende huis meesters, de heer Richard Parker zei over de Zeewijkse prikaotie: „Het is droevig dat zoiets nodig is. De kinderen doen het gelukkig met plezier. Ik ben in Zuid-Afrika geboren en daar leerde ik op school altijd: Nederland is het schoonste land ter wereld. Ik ben hier nu drieëntwintig jaar en er is weinig meer te merken van dat schone land.” Op deze wijze beschikt het bureau thans over een recreatievloot van zes motorjachten die geheel voor een va kantieverblijf op het water zijn inge richt. Elk jacht biedt voldoende leef- en slaapruimte voor zes of zeven passagiers, waarbij de kajuit zodanig is ingericht dat alle opvarenden een ruim uitzicht op de omgeving wordt geboden. Expresse”. De laatste hiervan is inmid dels gereed gekomen en reeds met enig feestelijk vertoon gedoopt door Anneke Koppe, een der directeuren van de „VSA”. Wij maakten er al eender melding van in deze krant, dat een actiecomité uit Zeewijk de strijd wil aanbinden, tegen de onnodige vervuiling van de plantsoe nen en de straten. Woensdagmiddag, de vrije kindermiddag, was uitgekozen om te starten met een papierprfkactie. Meer dan tweehonderd kinderen deden mee en prikten met een prachtig soort prik- slee-stokken (hoe die er precies uitzien weten alleen zij die de barre winters van weleer nog hebben meegemaakt) alle ongerechtigheden weg. Alleen al bij de Scheiberglaan konden maar liefst veertig vuilniszakken, het bekende ge- meente-exemplaar, stevig aangestampt gevuld worden. Geen verloren middag dus voor de Zeewijk-kinderen. Wie ech ter schitterden door afwezigheid waren de volwassenen. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 6350 kg. tong; 12 kisten tarbot en griet; 376 kisten kabel jauw; 875 kisten koolvis; 19 kisten leng; 55 kisten schelvis; 81 kisten wijting; 504 kisten schol; 18 kisten schar; 1433 kisten makreel; 112 kisten haring; 89 kisten varia. Prijzen in guldens: per 1 kg; grote tong 7.61-6.90 grootmiddel tong 9,30-8,95; kleinmiddel tong 10,66-9,51 tong I 12,63- 11,75; tong II 12,18-11,79; tarbot 12,48- 11,94. Per 50 kg: kleine leng 88-83; ham 270- 225; kleine lommen 85-73; middelgrote hake 312; hake I 223; hake III 105; pilchards 24; tarbot 487-415; griet 317- 209; jabeljauw 1 210-105; kabeljauw 2 250-105; kabeljauw 3 162-103; kabeljauw 4 140-103; kabeljauw 5 123-86; koolvis 1 75; koolvis 2 75-65; koolvis 3 70-59; koolvis 4 63-55; schelvis 1 98; schelvis 2 105-78; schelvis 3 132-94; schelvis 4 98- 97; schol 1 120-94; schol 2 115-103; schol 3 113-95; schol 4 83-73; schar 113-89; wijting I 132-102; wijting II 120-108; makreel 48-21,50; haring 42,40-24; schar- tong 80-71; poontjes 78, haai 90; lever 18-13,50; bot 11-9.50 steenbolk 76. Besommingen: KW 85 45 100, KW 153 32.600, KW 174 9.400, KW 197 11.000, SCH 81 37.400, IJM 15 1.700, IJM 44 26.600, EB 28 7.300, EH 7 1.890, UK 78 4 800, UK 200 3.900, UK 245 7.800. UK 23 en UK 107 ƒ5.400, UK 135 en UK 145 7.800, UK 196 en UK 234 8.300, VD 6 10.300, VD 9 1.600, VD 15 1.700, VD 19 9.400, VD 24 9 000, VD 25 3.000, VD 46 3.000, VD 89 10.000, ZL 6 860. IJMUIDEN. In de „Kennemer Kruimels” van woensdag 11 april is een bericht opgenomen over Rob Tijms uit IJmuiden, die samen met Jan Karsen tijdens een vliegende storm een aantal Mekkagangers heeft gered van een zinkend zeilschip. In de laatste alinea van dit bericht is door een technische storing, omdat in verband met de plaatsruimte de allerlaatste zin ingekort moest wor den, een zin gevormd, welke een volkomen vreemde en zeker niet zo bedoelde indruk maakt. Volledigheidshalve drukken wij die laatste alinea hieronder af zoals deze had moeten luiden: „Rob Tijms heeft echter van offi ciële Arabische zijde nog geen enkele blijk van waardering mogen ontvan gen. Maar wellicht is dit de bekende Oosterse mentaliteit om niet ondoor dacht en overhaast te werk te gaan, zodat een reactie zeker nog tot de mogelijkheden behoort. Overigens is het in ons eigen land eveneens een regelmatig verschijnsel, dat ambtelij- ke molens langzaam draaien.” De schepen zijn voorts uitgerust met een grote mahoniehouten tafel, een leg en een hangkast, een roestvrij stalen aanrecht met stromend water, een twee- pits butagasstel, een koelkast en een toilet met permanente ontluchting. En omdat men in Nederland nu eenmaal ook in de zomermaanden wel eens met kille dagen rekening moet houden, zorgt een heteluchtverwarming onder deze omstandigheden voor een aangenaam verblijf aan boord. Er kunnen infecties optreden en bij zware infecties kan de tong hierdoor een franjeachtig uiterlijk krijgen, wat even tueel problemen kan opleveren bij het op de markt brengen. De infectie zal vooral optreden gedu rende de warme perioden in het zeewa ter. In de Nederlandse kustwateren zijn de infectievoorwaarden tot nu toe waar schijnlijk niet bijzonder gunstig geweest, want echte massale infecties zijn niet bekend. De schade aan de waarde van de tong is daarbij ook zeer betrekkelijk te noemen, alhoewel een dergelijke tong niet zo aantrekkelijk is voor ’t oog. De parasieten verdwijnen met het stropen van de huid, zodat de consument die gefileerde tong koopt er niets van merkt. De visserij wordt verzocht dergelijke (en andere infecties) aan het RIVO te melden. RIVO-bioloog J. F. de Veen heeft herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de steeds intenser wordende tongvisserij. De huidige vissterfte van tong is jaarlijks ongeveer vijftig percent en dit is het drievoudige van wat zowel biologisch als economisch wel gewenst is. De tong wordt overigens veel te vroeg weggevangen. De oorzaak hiervan is dat de tongvisserij door steeds meer eenhe den met steeds sterker motorvermogen wordt uitgeoefend. Al jaren is door het RIVO en uit kringen van het bedrijf self deze voor de tongvangst gevaarlijke situatie besproken, echter zonder af doend resultaat. In feite moeten maatre gelen tot beperking uit het bedrijf zelf komen; de overheid zou zich alleen kun nen bepalen tot voorlichting en advies. .-m VELSEN. In het kader van de landelijke controle op de veiligheid in het verkeer heeft de politie van Velsen woensdag 425 voertuigen gecontroleerd. Er werden daarvoor veertien politiemen sen ingezet. Zestien voertuigen werden wegens ondeugdelijkheid uit het verkeer genomen. De controleurs signaleerden 9 autorij ders die geen rijbewijs konden tonen, 12 hadden geen kentekenbewijs bij zich en drie automobilisten hadden het kente kenbewijs niet op hun naam staan. Er werden de volgende bekeuringen uitgedeeld: voor slechte banden: twaalf, slechte remmen: vijf, ondeugdelijke stuurinrichting: twee, kapotte uitlaat: vijf, en voor overige gebreken zes. Vijfenzestig bromfietsen werden op geluid gecontroleerd, waarvan 8 bestuur ders een proces verbaal kregen. VELSEN. Voor de leerlingen van het middelbaar onderwijs uit Velsen en omgeving komt de theaterwerkgroep „Wim Zomer” met de voorstelling „Kie- ke Boeh” naar de zogenoemde „Ludieke ruimte” van de Vissering Scholenge meenschap in de Briniostraat 16. De voorstelling, die gesubsidieerd wordt door de gemeente Velsen, begint om half negen aanstaande vrijdagavond. Houders van een CJP mogen gratis naar binnen .anderen betalen één gulden. De opvoering wordt omschreven als een kijk- en meespeelstuk met als in houd: Jeugd en maatschappij. Na afloop is discussie mogelijk. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Seawitch, Bremerhaven; Carabeka 6, New Ross; Finreel, Velsen. Kotka; Gril le, Emden; Tor Hollandia, Gothenburg; Activity, Londen; Michaela, Beverwijk, Antwerpen Selectivity, Londen; Laetitia, IJmuiden, Bilbao; Hondsbosch, Zaandam, Boston; Schabenstein, Antwerpen; Deo Gloria. Antwerpen; Marie Louise Bolten, Emden; Waalborg, Rotterdam; Aarden burg, Rotterdam; Basalt, Flixborough; Kroonborg, Beverwijk, Londen; Tor Go- tia, Immingham; Katwijk, Londen; Hal- oience, Rotterdam; Alca, IJmuiden, Kot ka; Rio Doro, Antwerpen. 4 MMK' t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5