PENjeugd-actie voor Veronica Mr. Vink geprezen om kunst van het luisteren mp kaas 32 Buurthuis De Mei wil contacten met bevolking intensiveren Agrariërs positief over ruilverkaveling polder win1000gulden in onze april-ronde. A Hallo, hallo. Denk even mee Enha 8 INSTALLATIE ALS VICE-PRESIDENT vs DE VRIJHEID VERLOOR Mogelijkheden voor opbouwwerk in Velsen-Noord garage brinkmaan b.v. Uitgeester- en Heemskerkerbroek KOSTUUMS voor heren wegende t/m 300 pond 9 DONDERDAG 12 APRIL 1973 goed Aanwinst Balie Begrip - Enka Postbus 6o Arnhem. ■Scum 51341' in 10.00 Weet u *t al? Dan voor i mei uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings« merk met®. Precies als hieronder. Merken zonder® tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slag- zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met 1000 gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. WW VAN PRAAG Opgelet, deze keer iets kleurigs. *t Is rose of geel of blauw of groen ofzo. Nee, géén kameleon’t Heeft wafeltjes maar je kunt *t niet eten haha. ’t Ligt meestal op ’t aan recht jawel. En ’t sponst, hoewel ’t 'n soort lapje is. Of 'n doekje net hoe je ’t noemt. Hoho 't is geen Enka wissewas want die is alleen maar blauw. Noem es iets anderskijk even op 't aanrecht. Nou? Hebt u 'm nog niet? Jammer jammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant, Dagdag. ADVERTENTIE B.T.W. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Bloemendaalsestraatweg 138 B Santpoort-Z. Gen. Cronjéstraat 87 - Haarlem (naast brandweer) .27x4.44; n (2.90x Winnares maart-ronde: Mevr. J. H. Honcoop-Bergiesch te Bentveld. Slagzin: ^^,zeem zeemt zo goed ttli 'n .01x2.75/ !e toilet, HEEMSKERK. Schietvereniging De Vrijheid heeft de laatste uitwedstrijd van dit seizoen in het vijfkamp toernooi tegen schietvereniging Prins Hendrik in Egmond aan Zee met 17 punten verschil verloren. De Egmonders behaald--n 963 punten. De Vrijheid schoot 946 punten bij elkaar. Volgende week worden de klassekampioenen van dit siezoen be kend gemaakt. Het waren woorden die de derde spre ker, mr. Feitsma, van harte onderstreep te. Hij wees op het begrip, bestaande tussen openbaar ministerie en rechterlij ke macht, ook als de laatste niet altijd of helemaal niet doet wat de eerste wil. Hij waardeerde in mr. Vink dat deze de gestruikelde medemens steeds de kans geeft om weer verder te gaan. Gelukkig, zo stelde hij, behoort de nieuwe vice- president niet tot hen die door een zeker défaitisme dat het toch allemaal maar niet helpt het er maar bij laat zitten, of nalaat een fors geluid te laten horen. Hij hoopte dat mr. Vink tot aan zijn pensionering in Haarlem zou blijven, en sprak zijn teleurstelling uit dat hij er zelf nog maar enkele maanden getuige VELSEN-NOORD. De buurthuislei ders van de Mei willen de komende tijden de contacten met de bevolking van Velsen-Noord intensiveren. Volgens hen is dit een noodzakelijke voorwaarde om in de toekomst het buurthuiswerk uit te breiden zodat meer inwoners van dit deel van de gemeente hiervan kun nen profiteren. Anderzijds wil de Mei graag een bijdrage leveren bij het tot stand komen van een wijkraad, zoals deze momenteel in Velsen-Noord voor zichtig van de grond komt. Daarbij wordt in het buurthuis aan opbouwwerk gedacht, een vorm van sociaalmaat schappelijke begeleiding die in steeds meer steden in ons land opgang vindt. Op het ogenblik zijn reeds contacten gelegd met de Gildenbuurt, waar een groep uit de bevolking tal van activitei ten aan de dag legt om het leefklimaat op wat voor gebied dan ook in deze buurt te verbeteren. De Mei hooopt ook met de rest van de bevolking van Vel sen-Noord de banden aan te halen. Hier over wordt momenteel door het buurt huis een praatnota voorbereid. Concreet doelt hij op een groep wer kende jongeren in de leeftijd van zestien tot twintig jaar die de stafleden van de Mei voor enkele problemen stelt. Hans Besamusca, die speciaal belast is met het teenerwerk, wil daar meer over vertel len. Hij zegt dat deze groep bestaat uit vijfentwintig jongeren die eigenlijk een beetje in de knel zitten. „Het is een UITGEEST De in de Uitgeester- en Heemskerkerbroek wonende agrariërs laten nu heel andere geluiden horen dan op 8 juli 1958, toen de ruilverkaveling van de pol der werd af gestemd. In hotel-restaurant De Ooievaar is de ruilverkaveling opnieuw onderwerp van gesprek geweest. Het bleek, dat de agrariërs nu de noodzaak van een ruilverkaveling van de polder inzien. Het dure leergeld is betaald geworden. Slechts enkele veehouders bleken niets voor een verkaveling te voelen. recht en begrijpelijk recht, aan de ande re kant is er weer kritiek dat het allemaal te simplistisch is, en dat de verdediging niet tot haar recht kan ko men. Hij haalde een citaat uit e en dagblad aan waarin stond dat de functie van politierechter een onvolkomen insti tuut is, beperkt in de oordeelsvorming. Hij prees in mr. Vink dat deze zovele uiteenlopende zaken tot een synthese weet te brengen, dat hij een gesprek voert met de verdachten, en naar ze weet te luisteren, maar ook geen schroom toont om de stem van het recht helder en overtuigend te doen klinken. Met de aanwezigheid van al dat water is het niettemin toch mogelijk om de pol der van een vaar- in een rijpolder te veranderen, waardoor elk perceel via de weg bereikbaar zal zijn. Ook dient bij de verwezenlijking van een ruilverkaveling rekening te worden gehouden met de percelen grond, die eigendom zijn van de Stichting Noord- hollands Landschap. De huidige slechte bereikbaarheid van de percelen grond, de versnippering van de gronden en de vervuiling van het water dragen er toe bij dat de prijs van de melk zo’n 5 cent hoger is dan bij andere bedrijven in den lande. van zal mogen zijn, aangezien zijn pen sionering voor de deur staat. Het hoofd van de griffie, mr. Engel kwam na een toespraak waarin hij de rechtsgeschiedenis in vogelvlucht door liep, via citaten uit beroemde schrijvers, tot een waardering van mr. Vink als iemand die nooit getoond heeft zichzelf op de eerste plaats te zien of zelfingeno men te zijn. De buurthuisleiders van de Mei. Van links naar rechts René van Esschoten (leiding), Hans Besamusca (teener werk), Truus Krawczyk (administratie), Edith van der Werff (lagere school jeugd) en Els Leloux (peuter- en kleu- terwerk) Op de foto ontbreekt Irene Faas, die niet aanwezig kon zijn. De hoofdofficier van justitie, mr. Feits ma, spreekt mr. Vink (zittend links) toe. Naast mr. Vink vice-president mr. Mul- lemeister en geheel rechts de president, mr. graaf Schimmelpenninck. zodat het teenerwerk van de Mei wat soepeler zal gaan verlopen. Verder gaat het in de Mei gesmeerd. Er worden wekelijks tal van activiteiten georganiseerd voor peuters, kleuters, la gere schooljeugd, teeners, volwassenen en bejaarden. De stafleden zijn momen teel druk bezig met de voorbereidingen van het paasprogramma, waarvan men hoopt dat het ook dit jaar weer een succes zal worden. groep die op zichzelf gericht is en moei lijk contacten legt rret andere jongens en meisjes. Ze willen wel relaties met anderen, maar hun gedrag stoot af”. Op de vraag hoe de groep zich dan gedraagt, antwoordt hij dat er wel eens gegapt wordt en dat er hier en daar een stickie wordt gerookt. „Bij elkaar heb ben deze vijfentwintig al heel wat buurt huisleiders versleten en in feite zijn ze overal uitgeschopt. Vooral dat laatste vinden we e rg jammer. We willen ze hier dan ook niet zonder meer uitzétten. Niettemin zoeken we ook naar mogelijk heden om de andere jongeren uit Vel sen-Noord aan te trekken en dat moet mogelijk zijn want we hebben hier wel eens in de weekeinden zo’n honderdvijf- tig jongeren in huis gehad”, aldus Hans Besamusca. Vooral door een persoonlijke benade ring en individuele gesprekken hoopt hij bij deze groep langzamerhand een men taliteitsverandering tot stand te brengen, SMEDESTRAAT 43-45 LEIDSEVAART10 incl. B.T.W. j De nieuwe vice-president neemt een warme en grote plaats in in het hart van de balie, zei de deken daarvan, mr. Smithuysen. We worden tegenwoor dig overstroomd door informatie, aldus de deken, en je gaat je afvragen of er behalve hen die spreken en schrijven ook nog mensen zijn die kunnen luiste ren. Een advocaat moet vele uren luiste ren anar zijn cliënt voor hij zijn plei dooi kan houden, een officier van justi tie moest luisteren voor hij requireert. ’’Maar het summum van luisteren ligt bij de rechter, die naar hen beiden moet luisteren”. Deze eigenschap van mr. Vink om te kunnen luisteren, noodt ons als balie, aldus mr. Smithuysen, tot uit spreken. En hij sprak zijn waardering uit, dat de balie altijd merkt dat er geluisterd wordt door deze rechter, en dat hun woorden aandacht en weer klank vinden. Vooral de formulering van mr. Vink, zijn manier van uit spraak doen, altijd gemotiveerd, het aannemelijk maken waarom een vonnis zo luidt, diat vond hij een grote verdien ste van de nieuwe vice-president. Na afloop van het officiële deel van de installatie volgde nog een receptie, waarbij velen mr. Vink de hand drukten en hem en zijn vrouw feliciteerden. De stafleden van de Mei bezinnen zich voorts op een uitbreiding van het werk nu „Kennemerstaten” het arbeidsterrein naar Beverwijk gaat verleggen. Het buurthuis verwacht veel meer belang stelling voor de verschillende activiteiten en een grotere aanloop, hetgeen vooral op organisatorisch gebied gevolgen zal hebben. Ook in verband hiermee zijn vrijwilligers die in de vrije uren aan het buurthuiswerk willen meewerken van harte welkom. Alles lijkt van plastic, tegenwoordig. Je hebt ook al kaas van plastic. Of kaas die smaakt naar plastic, dat maakt niet zo veel uit. Aangezien de nieuwe president mr. Vink nog niet zo lang kende, voerde na hem vice-president mr. Mullemeister het woord en belichtte de persoonlijke kwa liteiten van mr. Vink die hij uit de praktijk kent. In een notedop memo reerde hij diens loopbaan, met onder andere als standplaatsen Middelburg en Almelo. In september ’56 kwam mr. Vink in Haarlem. „Een aanwinst voor het presideum” was de mening van mr. Mullemeister over de jongste promotie van mr. Vink. Hij wees erop dat men a Itijd een beroep op deze rechter kan doen, voor allerlei functies, met een vertrouwen dat gegrond is op de wetenschap van zijn kennis. Maar dat is niet het enige”, aldus mr. Muulemeister. .Rechtspleging is niet alleen deskundigheid, het is ook rechts- billijkheid inzicht in maatschappelijke verhouding. Niet langer” aldus mr. Mul lemeister „is een rechter in hoogheid gezeten, in de eerste plaats is hij mens onder de mensen. Hetgeen niet wil zeg gen, voegde hij eraan toe, dat het bete kent onrecht goed te praten. Veel respect had hij voor mr. Vinks werk als politierechter. Hij wees erop dat er veel gevraagd wordt van een alleensprekende rechter en dat er ook veel kritiek op die functie is. Aan de ene kant is er een verlangen naar snel- Wij hebben liever kaas van kaas. Echte kaas dus, waarbij de plastic alleen om de buitenkant zit. Op de boerderijen, in de polders, ver weg van de stad, wordt die eerlijke kaas nog wel gemaakt. Wij hebben het voor u in onze winkel liggen. Echte boerenkaas. Kaas van kaas. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De discotheek-afdeling van de stichting Jeugdcentrum IJmuiden PEN is voornemens zaterdag 14 april tussen twee uur ’s middags en één uur ’s nachts een documentaire te presente ren over Radio Veronica, waarbij aan dacht wordt besteedt aan het verleden, heden en de toekomst van dit radiostati on. Ten aanzien van de toekomst van Radio Veronica wil de disco-leiding zich voornamelijk bezig houden met de acties om Veronica te behouden, welke op 18 april in Den Haag worden gehouden. Verder wil men interviews houden met IJmuidenaren over de betekenis van dit zendschip voor het publiek. Het programma van zaterdag zal wor den verlevendigd met opnamen van vroegere Veronica-programma’s, jingle’s en de documentaire over het koperen bestaan van het schip. Daarnaast wordt aandacht geschonken aan de stranding van het zendschip op 2 april. Vanaf acht uur zaterdagavond treedt op de groep Country Fair. De presentatie is in handen van Jacques Geluk, terwijl Chiel Broek de techniek regelt. De laatste maanden heeft de staf van het buurthuis zich grotendeels ver nieuwd. De officiële leiding is toegewe zen aan René van Esschoten die sinds januari in dienst is. Hij heeft zich met de staf de afgelopen maanden bezonnen op het werk van de Mei. „We hebben eers geïnventariseerd, gekeken dus wat er gedaan werd. We zijn toen tot de conclusie gekomen dat we in dit werk de relatie met de buurt gemist hebben”, zegt hij „Die relatie is niet zo duidelijk”. De oorzaken zijn volgens hem niet al te duidelijk. Hij zegt het idee te hebben dat de bevolking van Velsen-Noord de Mei altijd beschouwd heeft als een buurthuis voor mensen die het wat moeilijk hebben. En dat kan anderen afstoten, vindt hij. De heer B. A. Groen Jacz. sprak namens de L.T.B. en de Hollandse Maat schappij van Landbouw een welkomst woord. Hij richtte zich speciaal tot de leden van het forum, burgemeester H. J. de Nijs, ir. L. Appelman, hoofdinge- nieur-directeur van de Landinrichting in Noordholland, Joh. Langereis, voorzitter van de gewestelijke raad van het Land bouwschap in Noordholland, ir. B. J. Franken, districtsingenieur van de cul tuurtechnische dienst, en Jac Groot, lid van de gewestelijke raad voor het land bouwschap in Noordholland. De heren Langereis en Groot maken tevens deel uit van de hoofdbesturen van de Hol landse Maatschappij voor de Landbouw en de Land- en Tuinbouwbond. Volgens de heer Groen maakt de agrarische bedrijfstak een stormachtige ontwikkeling door en verschillende be- drijfsgenoten valt het bijzonder moeilijk om deze ontwikkeling te kunnen blijven volgen. De weidegronden zijn moeilijk te bereiken, sommige zijn zelfs nog niet ontsloten. Er is geen goede waterbeheer sing en dit alles was voor de gezamen lijke organisaties aanleiding om in 1965 te verzoeken om de ruilverkavelings- plannen toch weer uit de ijskast te halen. Onder alle bedrijfsgenoten is het vorige jaar een enquête gehouden en de gegevens hiervan zijn verwerkt in een verslag. Hieruit is gebleken dat de inge landen een positieve instelling hebben met betrekking t ot een her-inrichting van het gebied. Er is een voorbereidings commissie en een commissie voor bege leiding ingesteld, maar het is tot op heden niet gelukt de voorbereidende werkzaamheden daadwerkelijk ter hand te nemen. Vandaar de forumbijeenkomst in De Ooievaar. In tegenstelling met de vorige plannen tot ruilverkaveling is hierin nu ook opgenomen de Woudpol- der. Met de Uitgeester- en Heemsker- kerbroekpolder zijn hierin zo’n 85 land bouwers gevestigd, die tezamen 1385 ha grond bezitten. Ir. B J. Franken wees hierna de verschillende obstakels aan waarmee een ruilverkaveling te maken zal krijgen. Zo is er niet alleen de waterbeheersing, maar ook de aanleg van rijksweg 16 (Stamweg) die door dit gebied gaat lopen en niet te vergeten de recreatiegebieden. De polder De Uitgeester- en Heems kerkerbroek telt vele plassen, vaarten en sloten. Het zou te kostbaar zijn en ook niet juist ten aanzien van de waterbe heersing om deze alle dicht te gooien. MARKTPLEIN - IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De juiste man op de juiste plaats. Zo noemde gisteren de president van de Haarlemse rechtbank, mr. L.H. Graaf Schimmelpenninck de benoeming van de Haarlemse rechter mr. J. D. Vink tot vice-president. Zelf nog maar amper geïnstalleerd als presi dent kreeg hij gisteren de taak om mr. Vink in een buitengewone plechtige te rechtzitting van de rechtbank als vice- president te installeren: Uit zijn woor den en die der andere sprekers, kwam steeds de bijzondere taak van een straf rechter in onze maatschappij naar vo ren, en met name die van 'n politierech ter, zoals mr. Vink dat al jaren Is. De manier waarop hij deze taak vervult, vooral de kunst van het luisteren die hij beheerst, werd van alle kanten geprezen. De president schetste de nieuwe vice- president als een bekwaam strafrechter die zijn sporen verdiend heeft en ook buiten dit arrondissement bekendheid geniet. Het werk van een strafrechter, zo zei hij, is niet gemakkelijk. Het vergt meer dan alleen kennis van de wet, jurisprudentie, en literatuur, het vereist ook een aantal andere eigenschappen. Men moet, aldus mr. Schimmelpenninck, voortdurend ontvankelijk zijn voor ver anderingen in de maatschappij en een veranderend normbesef met wijsheid volgen, het licht van de schijnwerpers der publiciteit kunnen verdragen en te rechte kritiek van onterechte kunnen scheiden. II

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9