VLIEGTUIGBOTSING IN CALIFORINIE BONDEN WOEDEND OP HOOGOVENLEIDING inval in Libanon Politie arresteert vijf valsemunters Marine besloot hubo Veel sneeuw \yoor april „Amerika stond buiten „besmet” werk niet te doen Labour wint bij tussentijdse verkiezingen DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 7 I 5 nimSdialkwiik 1 f Het woord is aan... Onjuiste gegevens in circulaire Boze ontkenning in Veiligheidsraad: 99 Al zes miljoen dollar gedrukt Verder in de krant MOGEN GEEN 2Qtel023-312655 AmsfetdamLeidi Hardnekkige geruchten: Scheepswerf Wilton- Fijenoord dicht KVP-KAMERLEDEN HaarfernBarteforissM iraat9fcjW:nhgspm P' Vfet is het voordeel van Winkdcentrum PARTIJ KIEZEN Enige bfl mutje onder de luifels. HET WEER Veel bewolking See morris before you buy (Van een onzer verslaggevers) Hete zomer HOUT BESTELLEN in rt Werknemersmanifestatie I r BELLEN Bescherming Egypte „Voorverwarming” Weekendaanbieding GOLFPLATEN 1.83x0.66 mtr. geel en groen per stuk., 4.20 Betoging buslijnen 2,70,71 Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519, Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 21 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7,9,11 Beurs 11 Medische diensten 11 Puzzel 13 Schrijvende lezers 13 Kunst 17 Radio en tv19 Strips 19 Weg en wiel 21 Economie 23 Sport 25, 27 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s j o E [Jmuider Courant Jane Fonda: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. Een „vliegend laboratorium” van de Amerikaanse NASA en een viermotorig patrouillevliegtuig van de marine zijn gisteren (Zie verder pagina 23) (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES tot KNMI het «0 tl I VRIJDAG 13 APRIL 1973 63e jaargang nummer 136 Hollywood is een paradijs; men wordt er betaald om te vrijen. OEGSTGEEST. Met een inval in een huis te Oegstgeest heeft de politie gisteren voorkomen dat voor een waarde van zes miljoen aan valse dollarbiljetten in omloop werd gebracht. Bij de inval werden vijf mannen gearresteerd. Een van hen, een voormalige typograaf, had het vakkundige deel van het vervalsen voor zijn rekening genomen. Hoogovens heeft vanochtend gewerkt aan een perscommuniqué over het con. flict, maar uiteindelijk van de afgifte af. gezien. Vanmiddag zou een reactie van de leiding op de mededelingenborden in het bedrjjf verschenen. Scali sprak van „brutale en monster achtige leugens” en eiste dat alle rege ringen zich van de genoemde bewerin gen distantiëren. Hij zei dat de beschul digingen tegen de Verenigde Staten wa ren uitgebracht door hen „die een vreed zame regeling van het Arabisch-Israeli- sche conflict ten koste van alles en met alle middelen willen voorkomen”. Peru officiële DEN HAAG. Rijkswaterstaat gaat het gedeelte van de ringweg rond Am sterdam (rijksweg 10) tussen de Corne lls Lelylaan en de Sloterweg versneld aanleggen. Nog voor de bouwvakvakan- tie in 1975 wil men dit weggedeelte openstellen voor het verkeer. ROTTERDAM. Op de scheepswerf van Wilton-Fijenoord in Schiedam doen de laatste dagen hardnekkig geruchten de ronde, dat het bedrijf zal worden gesloten. De industriebond NKVhoudt „ernstig” rekening met deze mogelijk heid. Bij de industriebond NVV gelooft men, dat leden van de directiestaf de geruchten hebben verspreid om het per soneel benauwd te maken. Van de zijde van de directie spreekt men de geruch ten tegen. De Libanese vertegenwoordiger, Edou ard Ghorra, beschuldigde Israel Van agressie tegen zijn land. Hij zei dat Libanon rekent op bescherming van de Verenigde Naties en vroeg de raad „zin- vollé actie om een einde te maken aan de Israëlische agressie”. Israels ambassadeur, Yosef Tekoah, zei dat de Israëlische actie uitsluitend was gericht tegen „terroristische centra in Beiroet” en dat hierdoor de levens van veel mensen in het Midden-Oosten en elders zijn gered, die anders ten offer zouden zijn gevallen bij toekomstige ac ties. Hij zei dat Libanon door het her bergen van „moordorganisaties” de ver antwoordelijkheid ten opzichte van de eigen burgers uit het oog verliest en hen „aan voortdurend gevaar bloot stelt”. De Egyptische ambassadeur, Ahmed Abdel Mequid, maakte tenslotte bekend dat minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed El Zayyat, op weg is naar New York waar hij in de Veiligheids raad het woord zal voeren. NEW YORK (AFP. Reuter en DPI).— Amerika heeft zich gisteren in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties fel gekeerd tegen beweringen en commenta ren volgens welke Amerikaanse functio narissen betrokken zouden zijn geweest bij de Israëlische inval in Beiroet van 10 april, waarbij Palestijnse verzetsleiders werden gedood. Tegen de gewoonte in vroeg de Ame rikaanse vertegenwoordiger, John Scali, onmiddellijk het woord nadat de Liba nese afgevaardigde de klacht van zijn regering had voorgelezen. Scali ontkende ook met kracht dat de Israëlische aan vallers onderdak hadden gehad op de Amerikaanse ambassade. ROTTERDAM. De drie industrie bonden in Rotterdam hebben zich giste ren voorbereid op een „gevecht” met de marine, die van plan was twee marine- sleepboten uit Den Helder in te schakelen om te assisteren bij het uit de Rotter damse haven slepen van de kruiser „De Ruyter”. IJMUIDEN Het Hoogovencon- flict is scherper dan ooit. Dat komt door een circulaire, waarin de lei ding van Hoogovens gisteren het personeel de voorstellen van infor mateur Kranenburg heeft uiteenge zet. Die weergave was onjuist, zo heeft mr. Kranenburg in een offi ciële verklaring laten weten, nadat de woedende bonden hem op het be staan van deze circulaire attent had den gemaakt. Vandaag hebben de twee industriebon den het personeel in een pamflet de huns inziens ware situatie uiteengezet. Het voorstel, dat Hoogovens aan mr. Kranenburg toeschreef, is, zo zeggen de bonden, aanzienlijk gunstiger voor de hogere inkomens dan het echte. Hoogo vens zou Zijn amendementen op de voorstellen van mr. Kranenburg hebben gepubliceerd als afkomstig van de infor mateur zelf. De bonden zetten in hun circulaire uliteen, dat er voor een der met name genoemde onderdirecteuren (dirs. M. Davi'dse, lid van de oniderhanide- llnigsdelegatie) bij 7 percent prijsstijging een verbetering zou zijn van 2215 in het ene en 5692,50 in het andere geval. In het pamflet van de twee bonden wordt opgemerkt dat de directie van Hoogovens kennelijk gebruik wil maken van de onmachtige positie waarin de banden verkeren door het stakingsver- bod van de rechter. „De directie houdt er geen rekening mee dat ze de afkoe lingsperiode door dergelijke handelingen verandert in een proces van voorver warming. Zij houdt de bonden en de werknemers een stuk spek voor dat ze terugtrekt op het moment dat die bereid zijn toe te happen. Het is een tactiek die straks, als de afkoelingsperiode achter de rug is, haar uitwerking niet zal missen. Maair dan moet Hoogovens niet weer beginnen over de boze bonden, maar zo flink zijn om te zeggen dat ze het zelf zo hebben gewild”. Een vraag, wat er na 6 mei zal gebeuren, als het sitakimgsverbod afloopt, werd gekoppeld aan een nadrukkelijke oproep van een der aanwezigen om thuis eens goed te overleggen waartoe men moet besluiten als straks de mogelijk heid van opnieuw staken zich voordoet. „Men moet beseffen dat het eenhete zomer wordt, dart er offers worden ge bracht, doch dat de zege dan aan de bonden zal zijn”, aldus deze Stem uit de zaal. Bonds bestuurd er De Jong zei te hopen, voor 6 mei iets te bereiken waar door staking wordt voorkomen. Van die eerste staking is veel geleerd; onder meer dat spanningsvelden moeten wor den vermeden en hoe men met weinigen veel gedaan kan krijgen. Enerzijds gaat het om de centen, anderzijds gaat het er de werkgevers om of zij nog langer eenzijdig aan de macht kunnen blijven. De werknemers van 1973 nemen dilt niet langer meer, zo besloot hij. De vergadering is verdaagd tot vana vond. De Verenigde Staten zijn zeer veront rust dat de anti-Amerikaanse gevoelens in het Midden-Oosten de al kritieke toestand daar nog zal verslechteren. Minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Hogers, ontbood gisteren de ambas sadeurs van 13 Arabische landen op het ministerie waar hij in de krachtigste termen ontkende dat Amerika op eni gerlei wijze vooraf of naderhand betrokken is geweest bij de Israëlische aanslag op de Palestijnse verzetsleiders in Libanon. (Van onze parlementsredactie) Op advies van het KVP-Tweede-Kamer- De politie werd op het spoor gezet door een employé van papiergroothandel Lutkie en Smit te Amsterdam. In okto ber 1972 verscheen daar een man die vroeg naar papiermonsters. Door een raam zag een employé van het bedrijf dat de man in zijn auto de papiermon sters vergeleek met het papier van dol larbiljetten. Hij waarschuwde de politie, die aan de hand van foto’s ontdekte dat de man een 42-jarige Amsterdammer moest zijn, die al eerder met de Justitie in aanra king was geweest wegens falsificatie. Verder speurwerk bracht aan het licht dat de man met vier anderen samen werkte in een huis te Oegstgeest. Dit pand werd goed in de gaten gehouden. De politiemannen die gisteren de inval deden, vonden de drukpers in een ka mertje op de begane grond. Deskundigen van de drukkerij Enschede in Haarlem, waar Nederlandse bankbiljetten worden gedrukt, noemden de dollarbiljetten „goede vervalsingen”. De politie weet niet of er al valse biljetten in omloop zijn gebracht. „Naar onze mening niet op de Nederlandse markt”, aldus een inspecteur. Zolang de voorraad strekt. Wij zijn ingaande 16 april ’s maan dags de gehele dag gesloten en ’s zaterdags na 17.00 uur. ZEEWEG 220 IJM. TELEF. 10188 Tijdens de vergadering werd opge wekt, deel te nemen aan een landelijke demonstratie op 25 april in Amsterdam, die start op het Beursplein. Op die dag begint om half tien het gerechtshof met de behandeling van het beroep van de banden tegen het statoingsvcrbod. De or ganisatie berust bij dezelfde groep die destijds de demonstratie in Haarlem voorbereidde. bü Sunnyale in Californië in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer. Het marinevliegtuig had zes mensen aan boord, het toestel van de NASA elf. Zestien mensen kwamen om het leven. De toestand van de enige overlevende is kritiek. De foto toont een brandweerman aan het werk bjj een van de twee vliegtuigen. De werf maakt deel uit van het Rijn- Schelde-Verolme concern. Er werkt 4.000 man personeel. Een woordvoerder van de industrie bond NKV in Rotterdam zei dat sluiting van het bedrijf „er dik in zit”. „Wij baseren dat op 'cente uitlatingen uit zeer betrouwbare bron. Bovendien staat het bedrijf economisch niet erg sterft”, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de directie van het RSV-concern zei, dat er „op dit moment” geen sprake van is dat Wilton- Fijenoord dicht gaat. Op de vraag of het bedrijf op langere termijn met sluiting wordt bedreigd, antwoordde hij: „Ik ben geen koffiedikkijker”. De ondernemingsraad van de Schie- damse werf hecht geen geloof aan de geruchten. „Het past in de zenuwenoor log”, aldus een van de leden. 1 11 (Van onze weerkundige medewerker) PATERSWOLDE. Ook in ons land vielen in het afgelopen etmaal sneeuw buien, waarbij het landschap enige tijd met een witte laag achterbleef. Nog erger is het in Duitsland en België. Vanmorgen gaf Duitsland een ongewoon aantal waarschuwingen voor zeer gladde autowegen, plaatselijk, onder andere in Sauerland, bedekt met vijf tot acht centimeter sneeuw. Op enkele plaatsen in het Sauerland ligt zelfs tot vijftien centimeter sneeuw bij zes gra den vorst. Ook de Ardennen liggen grotendeels onder de sneeuw. Sint Hubert meldde vanmorgen tien centimeter. Langzamerhand wordt het wat minder guur. Een storing van Ijsland doet de wind tijdelijk naar west tot zuidwest draaien, maar het lijkt nog niet waar schijnlijk dat de middagtemperatuur tij dens het weekeinde deze maand einde lijk eens boven tien graden zal komen. De bovenlucht is ook ongewoon koud waarbij de vorstgrens boven ons land op 500 meter hoogte ligt en op vijf kilome ter een temperatuur van min 32 wordt waargenomen. Een merkbare verbetering is pas na het weekeinde te verwachten. LONDEN (Reuter). Bij gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wales heeft de Labour-partij, blijkens de eer ste uitslagen, de meerderheid gekregen in de gemeenteraad van Groot-Londen en ook grote winsten geboekt in groot- Manchester en Tyne-Wear. Het zag er vanmorgen naar uit dat Labour ook in vier andere grote steden in Zuid-Engeland zou winnen. Met nog een zetel onbeslist was de uitslag voor Groot-Londen: Labour 57, de Conservatieven 32 en de Liberalen 2. In de oude gemeenteraad die 100 leden telde, hadden de Conservatieven 65 ze tels en Labour 35. Met de resultaten van 12 districten onbekend, heeft Labour de meerderheid in 13 graafschappen behaald en de Con servatieven 11. Onafhankelijken hebben de meerderheid in zes graafschappen en in 10 is geen absolute meerderheid. Gisteravond hebben in „De Schouw” in Velsen-Noord de bonden hun leden van de laatste ontwikkelingen op de hoogte gebracht. (Dinsdag worden er soortgelijke vergaderingen gehouden). Dit oude marineschip is aan verkocht en kreeg voor de overdracht een opknapbeurt bij Wilton- Fijenoord in Rotterdam, waar al enige tijd wordt gestaakt. De marinesleepboten zouden volgens de vakbonden dus be smet werk komen doen. Daarvoor werd op het laatste moment een stokje gestoken. De marine riep de sleepboten, die al op weg naar Rotter dam waren, terug. DEN HAAG, bestuur van de fractie hebben de KVP’ers Van Schalk, Van Zeil en Van der Gun besloten om geen zitting te nemen in een comité van aanbeveling voor de grote werknemers manifestatie die morgen in Amsterdam wordt gehouden. De drie waren net als Kamerleden uit de progressieve partijen) gevraagd, omdat ze uit de kring van de vakbond komen. De oud-NKV’ers vonden het echter toch raadzaam om hun plannen, die sympathiebetuiging aan de stakende werknemers in zouden houden, voor te het fractiebestuur van de leggen aan KVP. Gezien de „vrije loonpolitiek” die de KVP voorstaat, achtte dat bestuur het niet raadzaam voor de drie om mee te doen, evenmin als het raadzaam zou zijn om in deze vorm sympathie te betuigen aan acties van bijvoorbeeld werkgevers of middenstanders. De drie Kamerleden hebben besloten het advies van de frac tie vertegenwoordigd door het bestuur) op te volgen. Verwachting van zaterdagavond: Veel bewolking met plaatse lijk wat regen, maar in de nacht en ochtend ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en west Minimumtemperaturen van 4 graden aan zee tot 0 graden in het binnenland. Maxima morgen ongeveer 9 graden. V De clandestiene drukkerij in Oegstgeest.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1