CONGRES OVER STADSVERNIEUWING: Keuze in de middelste klasse zeer moeilijk DUJARDIN OPENING 9 Kinderen in Vietnam de dupe Bartson’s REGEN- KLEDING 1 a S Renovering blijkt niet duurder dan nieuwbouw FEESTELIJKE SS© paK Nu Stereo 8 in uw auto! Compleet geïnstalleerd voor f.149," DUJARDIN vieux extra 13 MEER PLASTIC IN DE AUTO o GROOTSTE BROEKEN- Door Amerikanen verwekte kinderen worden uitgestoten voor en Isso g dames heren en VRIJETIJDSKLEDSNG CIRCUS van Nederland Studenten bezetten Libanese ambassade in Brussel Plus: nieuwe stereo 8 cartridges met forse korting! Plus: uniekeruilservice Stereo-8 cartridges AUDI NSU J A K b.v. VRIJDAG 13 APRIL 1973 21 20 9 Slachtoffers TOT ZATERDAG! 4 Advocaat op zaterdag 14 april van het RARTELJORISSTR. 40 HAARLEM Bi alleen bij: Isso Servicenter R. Cornel isse Schipholweg, Haarlem Isso Servicenter Voorhom Cruquiusweg, Heemstede Isso Servicenter Stokman Haarlem B.V. Karei Doormanlaan 3-7, Haarlem Tcogn»®' P.S. ARIE HAAN van Ajax verricht de opening (Van onze redacteur in Hongkong) SAIGON. De ongeveer 10.000 kinderen in de weeshuizen van Saigon die voornamelijk door rooms-katholieken en boeddhisten geleid worden, zijn lang niet allen wezen. De meesten zijn kinderen van barmeisjes en prostituées, van minderjarige meisjes uit goede families en van arme families die al te veel kinderen hebben. Vaak zijn ze gewoon op straat achtergebleven of door hun moeders zelf naar het weeshuis gebracht. Volkswagen heeft voor de ontwikkelingslanden een lichte vracht wagen ontwikkeld, die per bouwpakket afgeleverd wordt. De kracht bron stamt van de VW-kever. Waarbij het opmerkelijk is dat deze lichte bedrijfswagen voorwielaandrijving heeft. De foto toont boven de lichte vrachtwagen, onder de onderdelen van het bouwpakket. 1 Kwart miljoen en ADVERTENTIE ADVERTENTIE 5 ADVERTENTIE 3 ADVERTENTIE ADVERTENTIE '•'-'■S.S. ntact tel, irug- ereid vise- !S. Wij voeren de volgende mer ken Dee-Cee, Lee, Lois, Levie’s, Land Lubber, Mustang, Rok, Wrangler enz. enz. Komt dat zien. Komt dat zien. Een Vietnamees weesje kan alleen ge adopteerd worden door een echtpaar dat al tien .laar getrouwd is. Voor elke ceerd probleem. De Zuidvietnamese re gering is er ook op tegen dat deze kinderen van Amerikaanse soldaten het land verlaten In de Franse koloniale tijd adopteer den de Fransen vaak hun buitenechte lijk in Vietnam geboren kinderen. In het jaar 1954 bood de Franse regering de onwettige kinderen van de Franse mili tairen het Franse staatsburgerschap aan en voorzag ook in financiering van de kosten van hun opvoeding. De door de Amerikanen verwekte kinderen zijn in de Vietnamese samenleving „uitgestote nen”, die niet geaccepteerd worden. Ze zijn misschien wel de minst opvallende slachtoffers van de oorlog. In de zogenaamde middelklasse worden de grenzen tussen de verschillende typen steeds vager en de keus steeds moeilijker. Enerzijds komt dit doordat Japan steeds meer invloed krijgt op de Europese markt, anderzijds omdat de Europese concerns per nieuw type, tegelijk een scala aan motoren en uitmon stering bieden. „ge enen Kruisweg 15 (bij station) Lange Herenstraat 34 - 32 - 14 - 16 Tel. 32 00 99 31 59 61 Hooggeëerd Publiek BRUSSEL. Ongeveer vijftig Arabi sche studenten hebben gistermiddag de Libanese ambassade in Brussel bezet om „op eigen grondgebied” een persconfe rentie te kunnen houden. Deze actie was bedoeld als protest tegen de Libanese regering. Minister Engels had tevoren bij de opening van het congres gezegd het Stokstraatgebied een „sprekend voor beeld” te vinden van fraaie stadsvernieu wing, met als aanleiding „de onhoudbare woontoestand en de sociale ellende”. De bewindsman zei respect te hebben voor het werk om de verpaupering van Maas tricht tegen te gaan. adoptie is toestemming van de regering vereist. Het hele adoptieproces is verve lend en kost veel geld, omdat een Zuid vietnamese advocaat ingeschakeld moet worden. Directeur professor Hendriks van het economisch instituut voor de bouwnij verheid in Amsterdam nam tijdens het internationale congres de economische aspecten van stadsvernieuwing onder de loep, uitgaande van het stokstraatkwar- tier. „Het vernieuwingsplan, zoals in de dertiger jaren gepresenteerd, was vooral bedoeld om de werkloosheid te bestrij den. Toen het plan veel later werd uitgevoerd, was de actualiteit daarvan verdwenen, maar de zorg voor de werk gelegenheid in de bouw gebleven. Ver vanging van oude bebouwing is een middel om de werkgelegenheid in de bouw te waarborgen”, aldus professor Hendriks. „Het moet echter niet zo zijn, dat de bouwcapaciteit de stadsvernieu wing bepaalt”. Stadsvernieuwing gaat de laatste ja ren, aldus professor Hendriks, steeds meer naar rehabilitatie omdat vernieu wing door kaalslag niet effektief is ge bleken, vooral niet omdat er onzekerheid is over de belangen van de betrokkenen. „De gebruikers, die zich gelukkig in toenemende mate in aktiegroepen bezig houden met stadsvernieuwing, zullen meer en meer de mogelijkheid krijgen ook mee te kiezen”. Een van de wagens die er niette min uitspringt is de verleden jaar herfst nieuw verschenen Audi 80, in zijn verschillende uitvoeringen. Een andere nieuwe wagen is de Lancia Beta, de eerste auto die na het sa mengaan van Lancia en Fiat in Italië verscheen. Hoewel het een middel klasse wagen is, heeft de Beta toch een duidelijk luxueus karakter. Dan is er nog een opmerkelijke Italiaanse nieuwkomer, de Alfetta van Alfa Ro meo. Alfa heeft door koppeling, transmissie en differentieel zeer com pact bij elkaar te monteren, een ui terst gunstige verdeling over de assen weten te bereiken. Professor Schmidt-Relenberg wees op de nadelen van sanering: „Verkrotting van saneringsgebieden leidt tot grond- speculatie, waardoor de economisch zwakken het afleggen tegen een markt mechanisme, dat aan redelijk betaalbare woningbouw geen kans biedt. Zo raakt de woonfunctie verloren en moeten de bewoners vertrekken naar andere stads delen. Sanering dient niet de armen, extra ,.comm.ndè ..,.111*1 nielillé MAASTRICHT. Eenvoudige renovering is een goede remedie tegen verkrotting en de kosten hoe ven niet hoger te zijn dan die van nieuwbouw. Verbetering van hui zen, die rond 1900 zijn gebouwd, hoeft slechts 40 percent van de kos ten van nieuwbouw te bedragen. Dit zei professor N. Schmidt-Re lenberg, hoogleraar in de sociolo gie aan de universiteit van Ham burg, gisteren op de eerste dag van een tweedaags congres over stads vernieuwing dat in Maastricht wordt gehouden ter gelegenheid van de officiële opening vandaag door prins Claus van het gerestau reerde Stokstraatkwartier. Een Belgische vrouw, die met een Vietnamees is getrouwd, spant zich in voor de adoptie van deze kinderen door Europese en Amerikaanse families. De belangstelling om een kind te adopteren is nogal groot, maar het aantal kinderen dat ter beschikking komt blijft daar bij achter. Droevig zijn de gezichten van de ou dere kinderen, die zich vastklampen aan de bezoeker, aanhankelijkheid en warm te zoekend. Sommige kinderen hebben zwart kroeshaar, anderen zijn blond hun Amerikaanse vaders zijn allang naar huis teruggekeerd. Aan kleding, medicamenten en speelgoed is groot ge brek. Een uitzondering hierop maakt het weeshuis van de zusters van St. Paul de Chartres, waarvan de Franse moeder overste met beide benen op de grond staat. Hier hebben de kinderen wel speelgoed en ze bezoeken scholen in de stad. Er is een aparte afdeling voor kinderen die door kinderverlamming zijn getroffen en waar men ze weer leert lopen. In weer een andere afdeling zijn de kinderen ondergebracht die ach tergebleven zijn In hun ontwikkeling. In een rolstoel zit apathisch een meisje, van wie het onderlichaam is verlamd door een granaat die haar ouders dood de. In Zuid-Vietnam zijn naar schatting een kwart miljoen weeskinderen. De weeshuizen krijgen van de Zuidvietna mese regering per kind een toelage van 30 piaster per dag, hetgeen overeenkomt met een bedrag van 15 cent. Ze krijgen echter ook steun van particuliere hulp organisaties, in het bijzonder van de rooms-katholieke kerk. De weeshuizen nemen alle hulp graag aan, of ze nu boeddhistisch of rooms-katholiek zijn. Als de weeshuizen alleen door Vietna- mezen worden geleid, dan verdwijnt vaak een deel van dit geld in de zakken van particulieren. Veel van deze wees huizen zien dan ook niet graag dat deze kinderen worden geadopteerd zolang ze nog geld „inbrengen”. Ook de Zuidviet namese regering bemoeilijkt adoptie van weeskinderen door buitenlanders. Dit geldt ook voor de onwettige kin deren van Amerikaanse soldaten. Het aantal half-Amerikaanse kinderen is niet met enige zekerheid te schatten. De een zegt 15.000, terwijl ook het enorme getal van 100.000 wordt genoemd. Veel kinderen van Amerikaanse vaders leven nog in kampen of bij hun moeders in de steden en dorpen van het land. Ook de Amerikaanse immigratiewetgeving maakt adoptie van een onwettig Ameri kaans soldatenkind tot een gecompli- maar de rijken”. Dit is ook gebeurd in het Stokstraatkwartier, aldus de hoogle raar: „De vroegere bewoners hebben plaats gemaakt voor meer kapitaal krachtige burgers”. De directeur van openbare werken van Maastricht zal vrijdag op de kritiek van de hoogleraar ingaan. Fiat is uitgekomen met het type „132”, die naar keuze kan worden uitgerust met een 1,6 of 1,8 liter motor van 98 of 105 pk. Daarnaast presenteerde dit grote Italiaanse con cern de ruimere en aangepaste 124 en de hiervan afgeleide 124 sport coupé. Ford komt in deze klasse uit met bepaalde Capri-modellen en de Tau- nus, die in serie onder meer worden uitgerust met achterruitverwarming, radiaalbanden, servo-remmen enz. Daarnaast bestaat er veel aandacht voor de Consul Granada serie. Natuurlijk ontbreekt Opel niet in deze rij: allereerst de Ascona, met de daarvan afgeleide sportieve Manta en vervolgens de nieuwe Rekord-model- len met hun zeer goede vormgeving. Top in deze serie is wel de Commo dore, met als uitschieter de Commo dore GS 2,8 liter met een vermogen van 142 din-pk. Volkswagen zal spoedig met de op volger van de 1600 komen, een nieu we VW, die bijzonder weinig zal afwijken van de inmiddels bekende Audi 80. Het is niet de bedoeling volledigheid na te streven in deze opsomming. We wilden slechts aanto nen hoe bont bevolkt de middelklasse is. Daarbij zijn we soms dicht bij een duurdere prijsklasse gekomen, maar alweer: ook in dit opzicht zijn de grenzen moeilijk te trekken. Op het grensvlak zitten misschien de sportieve BMW-modellen van 1602 tot 2002 tii. In ieder geval is duide lijk, dat het nieuwe BMW-renpaard 520 er bovenuit steekt. Aan het plafond van de middel klasse en deels reeds in de daarop volgense klasse komen wagens voor als de Saab 99, de Volvo, de DS- typen van Citroën, de zescilinder Tri umph. En dan zijn we voor wat de mid delklasse betreft nog de Japanners vergeten, en de kleinere typen van Renault, Citroën en Simca. Enfin, zelfs deze korte lijst laat al goed zien, welke klasse de meeste aandacht van de autoconcerns heeft. Met als gevolg een verwarrende hoe veelheid wagens, al dan niet voorzien van een ingewikkeld keuzepakket, mary Nieuws in ’t kort. De Zweedse Volvofabrieken en het Franse bedrijfswagenconcern Berliet bestuderen in welke vorm zij voort aan kunnen gaan samenwerken .De beide bedrijven zijn tot de conclusie gekomen, dat de activiteiten op het gebied van de vrachtwagenmarkt el kaar aanvullen. Bovendien heeft Vol vo behoefte aan uitbreiding van haar produktiecapaciteit. Binnen British Leyland zal een in tegratie tot stand worden gebracht tussen de merken Rover en Triumph. In de toekomst zullen middelgrote auto’s worden gepresenteerd onder Vrachtauto uit stuurwiel van plastic: Aan genaam gevoel. de naam Rover, terwijl de naam Triumph blijft voorbehouden aan compacte, sportieve wagens. Een der gelijke integratie werd eerder toege past tussen de merken Austin en Morris. De technisch geavanceerde auto’s (voorwielaandrijving, speciaal veersysteem) worden onder de naam Austin op de markt gebracht, terwijl de wagens met achterwielaandrijving de merknaam Morris krijgen. In de auto-industrie worden steeds meer plastics toegepast. De reden is eenvoudig: plastic is veel goedkoper dan de conventionele materialen. De toename van het aantal plastic on derdelen in een auto wordt wel eens uitgedrukt in hun gewicht: in 1960 werd voor ongeveer 10 kilo aan kunststof toegepast, thans ruim vijf tig kilo per auto. Vooral in kleinere auto’s, waarvan de produktie nog steeds stijgt, worden kunststof-onaerdelen gebruikt. De plastics worden zowel voor het me chanische deel als voor het interieur van de auto gebruikt. Het wordt ver werkt in verwarmingsbuizen, stuur wielen, accu-omhulsels, pedalen, grills, stoelen, enz. Het voordeel van plastics is, dat zij kleurecht zijn, terwijl ze gemakkelijk te kleuren zijn. Plastics openen tevens vele mo gelijkheden voor de in- en uitwendi ge vormgeving van de auto. Een van de meest voorkomende toepassingen van plastic in de auto- industrie vormt het stuurwiel. De vorm, het uiterlijk, maar vooral het aangename gevoel dat een goed stuur wiel geeft, zijn belangrijke factoren voor het comfort van de auto. De in dustrie neemt, om dit te bereiken, zelfs dermatologische proeven. Plastic auto- stuurwielen blijken onder alle weers omstandigheden vrijwel hetzelfde „aan te voelen” en blijven boven dien vrij van geur. Deze eigen schappen ontbreken veelal aan con ventionele materialen. Verschillende grote autofabrieken zijn belangrijke afnemers van chemi sche tussenprodukten geworden en sommige bezitten installaties voor het persen van plastic-onderdelen. De studenten lazen een verklaring voor waarin geprotesteerd werd tegen de „medeplichtigheid van Libanon met Is- Israëlische commando’s in Beiroet kon- Israelische commando’s in Beiroet kon den optreden.” De studenten stelden Libanon mede verantwoordelijk voor de „moord op drie Palestijnse leiders. Verder protes teerden ze tegen de „verdrukking van studenten, arbeiders en boeren” in Liba non. Vijftig van de honderd studenten die naar de ambassade waren gekomen drongen er zonder slag of stoot binnen. De Libanese ambassadeur was afwezig. In een weeshuis, dat door Vietname- zen wordt geleid, zijn tegen de 400 kinderen in erbarmelijke omstandighe den ondergebracht. In een aparte kamer staan de wiegjes met de baby’s die enkele dagen oud zijn. Van de in dit weeshuis ondergebrachte kinderen ster ven er rond 30 percent. In een andere kamer liggen kinderen van een en twee jaar, met opgezwollen buiken en over dekt met zweren, die nog te zwak zijn om te kunnen lopen. Velen zijn heel mager en lijden aan ziektes zoals beri beri. VAN WENNEKERROOSENDAAL ■1 S35% F'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21