Daalderop Tiel: Industriebonden verscherpen acties in Waterweg-gebied Franse stad 21 -ste eeuw van l| bedrijven ter terugtrekken uit centraal overleg General Motors onderhandelt met Russen geen loon voor werkwilligen „Belang vakbeweging rechtvaardigde „Voorstellen niet alle van mij KAAS BIJ FILMPREMIÈRE Él i 0 NDU: hoger dividend BEMIDDELAAR HOOGOVEN-CAO: WIM KOK VOORZITTER NW, ARIE DE BOON OP NON-ACTIEF Ondernemingsraad Van Gelder schort overleg op Interwand Eibergen ontslaat 21 man milieu 73 2© vakbeurs voor milieu- Mil Eb r i i VRIJDAG 13 APRIL 1973 23 Bezoek Voorbeeld NW Te duur? Suiker-cao Centraal akkoord Werkgeversfront Ie (Van onze redactie economie) (ARNHEM, Met algemene stemmen is Wim Kok gisteren door de verbondsvergadering van het NW tot voorzitter van het NW gekozen. Hij zal in september in functie treden. Wim Kok zei na zijn verkiezing dat de vakbond op een kruispunt van wegen staat, zowel voor wat betreft in terne verhoudingen, als de vraag over de doelstellingen van de vakbe weging. En sch ran mt er- sen ten ist ert ert ren aar 'n dat de ise te ag. DEN HAAG. Misschien gaat de zuivelstaking toch niet door. De zuivelwerkgevers hebben de werknemers nieuwe voorstellen gedaan en deze zijn nu bereid te praten. Maar de voorbereidingen voor de acties worden normaal voortgezet. Ook in de suikerindustrie zal weer worden overlegd. In de textiel kan men elkaar niet vinden. De Industriebonden hebben gisteren hun acties verscherpt, met name in het waterweggebied en bij de brouwerijen. Op centraal niveau is er geen teken van toenadering. Voor de première van ’A Fistful of Gold', zijn laatste spaghetti-western, was regisseur Antonio Tigretti even in ons land. Samen met hoofdrol speler Francisco Bianco (I. in costuum met een stukje kaas uit het vuistje) poseerde hij voor de fotograaf. Grapte Bianco: 'A Fistful of Golden Cheese!' (NZB-foto). beheersingstechnieken. SX’JiS- Nog 3 beursdagen Mi ."I I TWIJFEL OVER ZUIVELSTAKI NG (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE centraail [ggE] T De voorstellen van de informateur, waarvan de genoemde twee punten in de boven vermelde vorm door Hoogo- VIER VAN de zeven werknemersorga nisaties in de zuivelsector bereiden zich voor op eventuele staking. Gisteren werd echter bekend dat de werkgevers nieuwe voorstellen hadden gedaan. Na spoedver gaderingen besloten de bonden zich be reid te verklaren tot overleg. Zij be- DE WERKGEVERS in de suikerindus trie hebben de vakbonden gevraagd het cao-overleg op 26 april voort te zetten. „Als we weer aan de onderhandelings tafel gaan zitten, moet het niet zo zijn, In Creteil, Frankrijk, wordt nu al de „stad van de 21ste eeuw" gebouwd. De architect met deze ver vooruitziende blik, tevens ontwerper van de „flats", heet Gerard Orandval. de bonden over enige tijd van strategie moeten veranderen, omdat de uitkerin gen toch wel eens onoverzienbaar veel geld zouden gaan vergen. Inmiddels wordt geprobeerd op woens dag 25 april in Amsterdam een massale landelijke demonstratie van vakbondsle den te houden. Dit ter gelegenheid van het feit dat die dag het Amsterdamse gerechtshof het beroep van de Industrie bonden NW en NKV tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank inzake de Hoogovens behandelt. Het actiecentrum van de Industrie bonden in Driebergen kreeg gisteren be zoek van de secretaris-generaal der in ternationale federatie van metaalbewer kers (IMF), de Amerikaan Daniel Bene dict Hij betuigde namens twaalf miljoen leden in 65 landen solidariteit met de acties. Als solidariteit overhandigde hij zijn zakgeld voor het inzamelingsfonds „Kom op”. Hij zegde de Industriebond NW, die bij de federatie is aangesloten alle gewenste internationale steun toe. HET VOORBEELD van het NW met het uittreden op centraal niveau (woens dag gevolgd door het NKV) ondervindt ook op lager niveau navolging. Zo heeft het district Gelderland van het NW besloten niet meer mee te doen IJS de bij dit »r. •ert :er- len. ert len. »- Opdracht Sovjetunie. IHC Holland heeft van Sudoimpont in Moskou een op dracht ontvangen voor de bouw van een sleepzuiger. Hiermee is een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden ge moeid. „Zouden we als vakbeweging voor 1974 opnieuw tot een centrale overeen komst willen proberen te komen, dan zal in ieder geval een dergelijke af spraak aan strenge eisen moeten voldoen wat betreft formulering en inhoud”. De Boon zei, dat de ervaring heeft geleerd dat de thans gehanteerde formu le niet voldoet, zij het dat daar meteen aan toegevoegd moet worden de vraag, of het nooit mogelijk zal zijn tot een geheel bevredigende formule te komen. De industriebonden eisen dat het be drijf voor zaterdag haar standpunt her ziet. De directie beroept zich op over macht. „Desnoods beginnen wij een pro ces en moet de rechter maar beslissen”, zei een woordvoerder van de Industrie bond NW. vens geamendeerd, deel uitmaakten, zijn gisteren in de bespreking met de delega- eergisteren van de vakorganisaties door de informateur aan de orde gesteld, al dus mr. Kranenburg. „Het terugtrekken uit het overleg heeft de bedoeling te bewerk stelligen dat de betrokken partijen, nu de omrierhandeliingen zijn vastgelopen, opnieuw rond de tafel gaan zitten, maar dan op een zodanige wijze dat er inder daad sprake kaai zijn van onderhande- ling op een reële basis”, aldus De Boon op deze vergadering. voorzitter per 1 mei 1974 een nom- aotivuteitsregeltog te treffen. Hij is dan 60 jaar. zoals dat de laatste tijd herhaakielajk is gebeurd, dat de betrokken vakbondsbe stuurders, wanneer zij gehoor geven aan een uitnodiging om opnieuw te komen praten, te horen krijgen dat in het standpunt van de werkgevers helemaal niets gewijzigd kan worden”, aldus De Boon. EIBERGEN. De directie van Inter wand in Eibergen, een bedrijf waar verplaatsbare scheidingswanden worden gemaakt, heeft gisteren 21 werknemers per 1 juni ontslag aangezegd, volgens de directie in verband met reorganisatie en bezuiniging. De ontslagvergunning moet nog worden aangevraagd. De directie heeft contact opgenomen met de ondernemingsraad en met de hout- en bouwbonden van NW, CNV en NKV. Interwand is akkoord gegaan met een afvloeiingsregeling zoals door de betrokken bonden is voorgesteld. Deze datum was eerder gereserveerd voor een technische bespreking. De vak bonden zullen aan de uitnodiging gehoor geven. De werkgevers in de textiel heb ben gezegd dat de nog steeds voortdu rende acties in hun sector (65.000 werk nemers) de werkgelegenheid bedreigen. Er is kans dat bedrijven nu de collecties, waarmee zij orders moeten verwerven, niet op tijd op de markt kunnen bren gen. Die collecties moeten al vanaf deze maand beschikbaar zijn. Lukt dat niet dan zullen veel orders naar het buiten land gaan, vrezen de werkgevers. Er is echter op dit front geen toenadering aan de dag getreden. De cao-commissie tex tiel van de Industriebond NW heeft de werkgevers gisteren „met klem" ge vraagd hun onderhandelaars het ver trouwen te geven, waarom ze hadden gevraagd door alsnog het compromis voorstel, dat zij van hun achterban niet De verbondsvergadering koos tot nieu we secretarissen van het verbondsbe- stuur de heren Joop ter Horst van de algemene bond Mercurius en Frans Drabbe van de Industriebond NW. Groenevelt zei dat de textiel een over eenkomst had met de werkgevers, doch dat diezelfde werkgevers woensdag daarop weer „neen” lieten horen. Dat zelfde geldt volgens hem voor de bemid delingspoging van mr. Kranenburg bij Hoogovens. Het NW is van mening dat de in deze situatie genomen stap nodig was en dat het belang van de gehele vakbewe ging een dergehjke zet op het loonpoli tieke schaakbond rechtvaardigde. Het centraal akkoord heeft volgens De Boon nog steeds betekenis. Zonder dit akkoord zou ongetwijfeld in 1973 een loon- en prijsstijging plaatsvinden, die in belang rijke mate zou zijn uitgegaan boven de nu waarschijnlijke stijgingen. De loon ontwikkeling heeft zich tot nu toe dui delijk binnen de afspraken van het cen traal akkoord bewogen, zo meent ook De Boon. TIEL. De directie van Daalderop in Tiel weigert loon uit te betalen aan werkwilligen, omdat stakers vitale afde lingen van het bedrijf hebben lamgelegd. De werkwilligen zijn niet het bedrijf uitgestuurd, maar stonden stil bij hun machines. ROTTERDAM. Nederlandse Dag blad Unie wil het dividend over 1972 vaststellen op 12 percent in contanten of naar keuze 6 percent in contanten en 2 percent in agio-aandelen of uitsluitend 4 pct. in agio-aandelen. Over 1971 werd 9 pet. in contanten uitgekeerd of naar keuze 6 pet in contanten en 2 pet in agio-aandelen. De omzet van de NDU is in 1972 gestegen van 143 mln tot f 171 mln en de winst van 3,0 mln tot 5,1 mln. mochten aanvaarden, te accepteren. De cao-commissies van de andere vakbon den hebben niet vergaderd. Namens de Industriebond CNV zei onderhandelaar L. Ester het verzoek van de NW’ers best te willen onderschrij ven. Hij kan zich echter niet voorstellen dat ze zich zo snel zullen laten bekeren. „Aangetoond is nu dat de beperking in de onderhandelingsmarge bij de werkge vers ligt. De overeenstemming lag voor het grijpen door de belangrijke conces sies van de bonden. De houding van de werkgevers is betreurenswaardig en on verantwoord”. Hij meent, dat daar waar de tegen stellingen tussen machthebbers en machteloze» op tafel komen, de vakbe weging de resultaten voor de poorten der hel moet wegslepen, De verbomds- raad van het NW heeft besloten voor Adrie de Boon thans waarnemend Industriebond NW-voorzitter Arie Groenevelt zei, dat de banden de afgelo pen weken tegen een werkgeversfront waren opgelopen. „De werkgevers zijn niet bereid om de hoger betaalden iets minder te geven en de lager betaalden iets meer”. DETROIT. De grootste automobiel fabriek van de Verenigde Staten, Gene ral Motors heeft meegedeeld dat met de Sovjet-Unie verkennende besprekingen ®jn gehouden over de mogelijkheid een aantal produkten, zoals vrachtwagens, aan de Sovjet-Unie te verkopen. ICE ice. ere de len ihe te iste uur. schouwen de brief van de werkgevers (FNZ en WZM) als aantrekkelijk om het overleg weer op te vatten. De in houd is echter geen basis voor een nieuwe cao, menen zij. Als hete hangijzers beschouwen de bonden het aanbod van de werkgevers over de maximering van de prijscom pensatie en het minimum. De werkge vers bieden 137,80, de bonden hebben 150 gevraagd. Woordvoerder Schellings van de bonden zei „niet optimistisch en niet pessimistisch” te zijn, omdat hij niet kan beoordelen hoe de invloed van de centrale werkgeversorganisaties zal zijn. De werkgevers willen over enkele prin cipiële punten praten, terwijl ze eerst botweg „neen” zeiden. Er is dus ruimte voor overleg. HAARLEM. De mededeling van Hoogovens, eergisteravond gedaan, dat de uitgangspunten voor een hervatting van het cao-overleg alle van de bemid delaar in het cao-conflict afkomstig zou den zijn, is niet juist. Dit heeft de „informateur”, mr F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in de provin cie Noord-Holland, gisteren gezegd. Dit geldt vooral de punten „loonsver hoging” en „voorschotregeling” van deze uitgangspunten. Over „loonsverhoging” wordt in die uitgangspunten gezegd: per 1 januari 1973 worden de salarisschalen van alle functiegroepen verhoogd met 1,25 per cent plus ƒ240, met een minimum van ƒ450. Onder „voorschotregeling” is in die uitgangspunten vermeld: op de compen satieregeling per 31 december 1973 wordt op 1 juli een voorschot gegeven met een minimum van f 155. Op het salarisgedeelte boven 25.500 zal een half percent per percent prijsstijging worden gecompenseerd. Hierbij wordt uitgegaan van het salarisbegrip in de cao-1972. Mocht onverhoopt de studie zodanig uitlopen dat per 31 december geen definitieve uitkering kan worden vastgesteld, dan wordt de operatie van 1 juli herhaald en het saldo voor volgend jaar gereserveerd. Zo geformuleerd, aldus de bemidde laar. vormden deze twee punten amen dementen op de voorstellen van de in formateur, zoals deze voorstellen door hem in de bespreking op woensdagmid dag 11 april aan de Hoogovens-delegatie zijn voorgelegd. In de voorstellen van de informateur luiden de twee punten als volgt: Het punt „loonsverhoging”: op de definitieve compensatieregeling wordt een voorschot gegeven met een mini mum van 155 en een maximum van 255 per percent prijscompensatie over het loon, exclusief vakantietoeslag en winstuitkering, op 1 juli 1973. Mocht onverhoopt de studie zodanig uitlopen dat per 31 december geen defi nitieve uitkering kan worden vastge steld, dan wordt de operatie van 1 juli herhaald en wordt het saldo voor vol gend jaar gereserveerd. Detailhandel. Het aantal vestigingen in de detailhandel is in 1972 minder gedaald, dan in de jaretn daarvoor. De daling bedroeg vorig jaar 2500 ver koopplaatsen, in 1971 verminderde het aantal verkoopplaatsen met 6100. Aldus het Centraal Registratiekantoor Detailhandel-Ambacht. In totaal vonden in 1972 10.300 nieuwe inschrijvingen plaats tegen 12.800 op heffingen. Leaseclub. De Amerikaanse Oit Financi al Carp, en de Canadian Acceptance Carp. Ltd. zijn toegetreden tat het internationale samenwerkingsverband Leaseclub. Leaseclub omvatte tot nu toe leasemaatschappijen uit diverse Europese landen, waaronder Leaseco Nederland BV, onderdeel van de Am- ro-dochter Labouchere. DEN HAAG. De centrale onderne mingsraad van Van Gelder Papier N.V. heeft besloten het overleg met de direc tie van het bedrijf voor onbepaalde tijd •P te schorten. „De onderhandelingen betreffende het •«luiten van een nieuwe papier-cao bij van Gelder Papier zijn in een dusdanig •tadium gekomen, dat er moeilijkheden zouden kunnen ontstaan voor de geko zen leden van de ondernemingsraad”, «idus de tekst van een telegram van de ®ndernemingsraad aan de directie. aan overleg in instanties als Raad voor Arbeidsmarkt en Kamers van Koophan del. Hangende het conflict zullen de Gelderse NW’ers niet meer deelnemen aan organen waarin overkoepelende werkgevers- en werknemersorganisaties zitting hebben. Inmiddels zal men nog tot mei moeten wachten alvorens de Sociaal-Economi- sche Raad met voor bijna een derde lege stoelen te zien vergaderen vanwege het uittreden van NW en NKV. De eerst volgende vergadering is pas 18 mei. De Industriebonden verscherpten gis teren hun acties. Bijna zestig bedrijven zijn er bij betrokken. De verscherping is met name merkbaar in het Waterwegge bied, waar bij diverse bedrijven (o.a. Heinekens en de Rotterdamse Droogdok Mij) selectieve acties begonnen. Vrijwel alle brouwerijen van de con cerns Heineken en Oranjeboom zijn nu in de acties betrokken. De Industriebonden zullen zich nu met een muurkrant ver ontschuldigen bij de bierdrinkers van wege het feit dat mogelijk door hun acties tekort aan bier zou kunnen ont staan. De verklaring die mr. Kranenburg heeft verstrekt over de aan de orde gestelde uitgangspunten is gisteravond in een door vele landen van de industrie bonden NW en NKV bezochte bijeen komst met applaus begroet. Dat gebeur de toen de heer J. de Jong (NW) in de door de heer H. Bode (NKV) geleide vergadering in „De Schouw" in Velsen- Noord de gebeurtenissen schetste die sinds 6 maart jl. zijn voorgevallen. „Bij de heroriëntatie op doel en mid delen gaat het over de vraag, waar we staan als vakbeweging en hoe we nu verder moeten. Dit proces gaat gepaad met radicalisering en ongeduld. Velen begrijpen niet wat er nodig is om een aantal fundamentele doelstellingen te realiseren”, aldus Wim Kok. Goede spaarmaand. De tegoeden op spaarrekeningen bij de Rabobanken rijn in maart 1973 toegenomen met 115 miljoen tegenover 97 miljoen in maart 1972. Irrgélegd wend 815 miljoen en terugbetaald 700 miljoen. Caravan im- en export. Vanuit Neder land zijn het vorig jaair 6.536 caravans geëxporteerd naar landen buiten de Benelux. De import in Nederland is in 1972 iets lager geweest dan in 1971, namelijk 27.236 tegen 28.199 stuks, exclusief de omport vanuit de Benelux. IN KRINGEN van de vakbonden is men nu aan het bezien hoe duur de acties zullen worden als geen enkele werkgever de stakers betaalt. Bonden moeten ook hun niet-stakende leden een uitkering geven, die door het staken van anderen niet kunnen werken. Niet-leden, die niet kunnen werken, zijn nog erger af, want die krijgen niets. De werkgevers vormen ook wat het niet betalen betreft, een gesloten front Pro cessen zouden moeten worden gevoerd tegen elke werkgever afzonderlijk om betaling af te dwingen. Maar dat is een zeer tijdrovend werk. Het wordt niet onmogelijk geacht dat WO f .WWW'? ir «sas

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23