Duitse pers laakt FC Twente Italië houdt het op finale Ajax-Juventus Kruys en Dolman verloopt EUROPESE JEUGDTITELS LANG GEEN GARANTIE VOOR SUCCES Zweed Bengtsson uitgeschakeld Eddy Merckx naar Cees Groot is GEORG KESSLER ZOEKT HET GELUK 1 Tivoli onderscheiden Genève 1972 voor kwaliteit Van Dooyeweerd met coach wereldkampioenschap terug bij Ajax Judocarrière van Eveleens, knapte af feïl K' ’«Ril L PI Bi l I 3 IA w 3 90 (OAK333253 VRIJDAG 13 APRIL 1973 25 I :alon. MILD enMENTHOL-25/L55 Oxford ït kap- TiH'! 'F! ilJ Hooggenoteerd ti 11 Dirk Eveleens: Te druk. Chris Dolman: Geen antwoord. meting met de Nederlandse ploeg. Bij de THEO KLEIN ADVERTENTIE Jan van Dooyeweerd: Liever met coach. en der. K (Van onze sportredactie) Id. LAURENS CONTINENTAL X turn- c Met die laatste mogelijkheid houdt de ex-Hongaar in ieder geval al rekening. Zalai is voor George Kessler overigens geen onbekende. Tijdens de periode dat Kessler bondscoach was, kwam hij re gelmatig met Zalai in contact. De positie van Bas Paauwe jr, die zoals bekend tot opvolger van Zalai werd benoemd, zal gewoon die van trainer zijn. Paauwe krijgt met ingang van heden zijn op drachten van Kessler, die hem destijds als examinator de vragen voor het ver krijgen van het A-diploma voetbaloefen- meester stelde. George Kessler heeft in Zwolle zijn domicilie gekozen in Grand Hotel Wientjes. Met vrouw en kinderen woont hij in Schleiden in de Eifel op een afstand van 300 km van Zwolle. Na juni gaat Kessler besluiten of hij zich in Zwolle gaat vestigen. George Kessler, bejubeld als trainer van het Nederlands elftal, Sparta en De „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” is van mening dat de spelers van Twen te de sfeer hebben vergiftigd. „Eerst ging het vredig toe als op een Hollandse kaasmarkt, maar bij 2-0 sloeg de vlam meer er IL. Bk senioren werkelijk aan de top te komen. Dat ze het als junioren zo ver schopten, kwam door hun fysieke kracht. Op dat gebied lagen ze als jonge jongens voor op hun leeftijdgenoten. Maar dat voor deel werd teniet gedaan, toen ze óver kwamen naar de senioren. Nee, die jon gens zijn ongeschikt. Ik zou nog liever helemaal geen zwaargewichten meene men, dan met hen op stap gaan. Om er als judoka te komen is wel iets meer nodig dan kracht alleen.” vertelde donderdagmiddag dat het be stuur zich daarover nog beraadt. Er lijken trouwens maar twee mogelijkhe den: of Zalai werkt tot het eind van dit seizoen met zijn nieuwe chef Kessler samen, of Zalai krijgt van PEC Zwolle de mededeling dat hij met dank voor de bewezen diensten wel weg kan blijven. gemeentelijk sportpark viel nog altijd de verrassing van de gezichten van de Zwolse semi-profs af te lezen. Wie zij ook verwacht hadden na de aankondi ging dat een directeur zou worden be noemd, de vroegere bondscoach van het Nederlands elftal was daar zeker niet bij. George Kessler (40 jaar) is met ingang van donderdag 12 april directeur van de Zwolse eerste-divisieclub gewor den. Hij heeft met PEC Zwolle een contract tot 30 juni 1974 afgesloten, maar daarin staat de bepaling dat in juni wederzijds besloten zal worden of de verbintenis doorgezet wordt. De vroe gere trainer van Sparta en Anderlecht krijgt bij PEC Zwolle een grote vrijheid van handelen. Zijn taken zullen in de Overijsselse hoofdstad zowel op het or ganisatorische als op het voetbal-techni- sche vlak liggen. Herve Filion, die allen in 1972 in hun land op de hoogste plaats in het beroepsrijdersklassement eindigden. In totaal moeten de acht rijders in deze wereldcompetitie twintig koer sen rijden. Op zondag 15 april in Wenen vijf, op donderdagavond 19 april op Vincennes slechts één, op zondag 22 april in Recklinghausen zeven en op de finaledag op maandag 23 april in Rriest wederom zeven. y Het Zweedse ijshockeyteam is door een overwinning tegen West-Duitsland (12-1) weer wat dichter bij een zilveren medaille gekomen. De Zweden hebben nu drie punten minder dan lijstaanvoer der Rusland. Beide teams moeten nog twee wedstrijden spelen. Na Bram Wassenaar heeft ook Hai- co Scham een sponsor gevonden. De GIKO-atleet zal de naam van een hotel op zijn trainingspak gaan dragen. In ruil daarvoor krijgt hij een maandelijkse uitkering. De Nederlandse schaker Hans Ree heeft in de achtste ronde van het toer nooi in Las Palmas remise gespeeld tegen de Spanjaard Calvo. De demontabele atletiekbaan van da KNAU krijgt een vaste plaats in Arn hem. Omdat de wedstrijden van komende zondag in Vlaardimgen als selecties voor de Europese titelstrijd gelden, kunnen Eveleens en Dolmban niet meer afge vaardigd worden naar Madrid. Dolman: „Het is niet zo dat ik niet mee zou willen. Graag zelfs. Als ik morgen een aanschrijving krijg sta ik klaar. Maar dan zou er wel loonderving mogelijk moeten zjn voor de periode dat ik bezig ben met judo. Ik kan onmogelijk zomaar weekenden weggaan voor de centrale trainingen. Ik heb daarover al vaak contact gezocht met de bond. Na de Nederlandse kampioenschappen nog, heb iik een briefje geschreven, maar op het antwoord wacht ik nog steeds. En dat doe ik al jaren.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het duo Henk Cees Groot, in het begin van de jaren zestig een zeer produktief tandem bij Ajax, is weer compleet in dienst van de Amsterdamse club. Cees Groot wordt de opvolger van amateur-trainer Buskermo- len, die zijn ontslag heeft genomen. Groot (eigenaar van een sportzaak in Koog Zaandijk en op het ogenblik trainer van een Amsterdams afdelingsclubje, dait zijn wedstrijden in Zaandam speelt) heeft een contract getekend voor twee jaar. Daarom ben ik ook niet ingegaan op de voorstellen van enkele Duitse clubs, om dat ik dan weer die andere vorm moest accepteren. Nederland ken ik als voet balland natuurlijk nog altijd erg goed. Ik ben dan wel een poosje weggeweest, de relaties en contacten heb ik hier nog altijd.” Tijdens de kennismaking van de spe lers met de nieuwe algemeen directeur van PEC Zwolle, George Kessler, don derdagmiddag in de kantine van het ZWOLLE. Het Nederlands elftal, Sparta, Anderlecht, PEC Zwolle Het lijstje lijkt op een aflopende carrière te duiden. Maar George Kessler is het met die opvatting bepaald niet eens. „Voor mij is de positie die ik nastreef van primair belang. Uitgaande van mijn per soonlijkheid en mijn kennis van zaken zocht ik geen functie als trainer met allerlei andere figuren naast mij. Ik heb in mijn carrière ondervonden dat de vorm zoals die nu in Zwolle verkozen is, het meest gunstig is. Primair is voor mij niet een ere- of eerste divisie. Het gaat mij om de positie met de faciliteiten. De Utrechter Henk Kruys, 5n februari nog goed voor de nationale titel in het zwaargewicht, heeft al bekend gemaakt Anderlecht, maar minstens zo vaak door het voetbalpubliek verguisd, noemt zich een gelukszoeker. „Daarom ben ik ook naar Zwolle gekomen. Om er mijn geluk te zoeken. En dan mag iedereen gerust zeggen dat het voor een man met mijn naam een afgang is om naar Zwolle te gaan, per slot van rekening bepaal ik waar dat geluk ligt.” Als oefenmeester van Sparta en Anderlecht werd er maar één ding van Kessler verwacht: presta ties. „Ik heb er al met al toch succesvol le jaren beleefd. Maar nu zocht ik een club waar ik mijn werk kan afronden. Waarmee ik bedoel dat ik de club naar een bepaald niveau wil brengen. Zoals Michels bij Ajax heeft gedaan en Weis- weiler bij Borussia Mönchengladbach. Organisatorisch krijg ik daarbij bij PEC Zwolle de mogelijkheden. Of het voet- baltechnisch ook te realiseren zal zijn moet nog blijken. Mijn komst betekent in ieder geval niet dat in Zwolle nu plotseling alles gaat veranderen. Rustig en verstandig zullen de zaken moeten worden aangepakt. Steentje voor steen tje zal het fundament voor een blijvend succes worden gelegd. Daarvoor heb ik natuurlijk de steun van iedereen nodig, zowel van bestuur, medewerkers als spe lers.” in de pan. De Nederlanders verloren hun zelfbeheersing en de return kan niet meer zijn dan een formaliteit”. „Het Europa-cup voetbal heeft zich bij de wedstrijd Borussia Mönchenglad bach FC Twente van zijn slechtste zijde laten kennen”. Dat is de reactie van de „Hamburger Morgenpost” op de incidenten die zich woensdagavond tij dens het treffen tussen beide clubs in de halve finale van het toernooi om de UEFA-cup hebben voorgedaan. „Op de tribunes gingen Duitse en Nederlandse supporters elkaar te lijf, op het veld ontstonden handtastelijkheden tussen de politie en de spelers van FC Twente, terwijl de laatsten zich niet ontzagen voortdurend naar de benen van de Bo- russia-spelers te trappen. De Nederlan ders hebben het vuur voortdurend aan- gewakkerd. Bijna elke aanval van Bo russia werd met een overtreding onder broken. Vooral Günther Netzer moest het weer eens ontgelden”. definitief te stoppen met de wedstrijd sport. En hoewel de overige twee nog trainen, is langzamerhand duidelijk ge worden dat ook zij hun belofte nooit meer waar zullen maken. De winnaar van iedere draverij krijgt twaalf punten, de tweede aan komende acht, de derde zes en ver volgens telkens weer een punt min- Bondscoach Wim Ruska hanteert, na melijk stringent de regel dat judoka’s die niet op d» centrale trainingen ver schijnen ook niet in aanmerking kunnen komen voor de nationale ploeg. Hetgeen inhoudt dat zowel Dolman (die zijn brood verdient als portier), als Eveleens (palingboer in de Haarlemmermeer) niet in de nationale ploeg kunnen komen. Voor dit tweetal is dat geen nieuws. Al onder het regiem van Geesink werden zij om dezelfde reden buiten het team ge houden. De absentie van de 23-jarige Henk Kruys is echter nieuw. Kruys: „Ik ben dit jaar in Groningen Nederlands kampioen gewonden en dat vind ik wel genoeg. Tien jaar heeft het judo me geld gekost. Eens had ik toch moeten kiezen en nu ik binnenkort in Utrecht een broodjeszaak open, kap ik er maar gelijk mee.” Bij de Utrechter speelt daarbij verder nog mee, dat de trainingsmogelijkheden in zijn woonplaats weer verder zijn te ruggelopen, sinds Anton Geesink zijn school heeft overgedaan. „Ik train eigen lijk nog maar één keer in de week goed”, aldus de drievoudige Europese jeugdkampioen”, verder trekt het me niet meer om ieder weekend op Papen dal mee te gaan huppelen (Kruys doelt hier op de centrale training, red.). Mis schien dat ik nog weleens meedoe aan een wedstrijdje hier in de buurt om jongens die denken dat zij het goed kunnen een pak slaag te geven.” Voor Henk Kruys begonnen de pro blemen pas na zijn 22e verjaardag. Hij werd toen te oud voor de juntorenklasse en moest de mat op tegen de internatio nale seniorentoppers. Hoewel hij dat twee jaar geleden niet on verdienstelijk deed (op de EK in Goteniburg haalde hij brons), bleek het ook voor hem toch niet mogelijk om vaste aansluiting met de Europese top te krijgen. Identiek verliep de prestataecurve van Eveleens en Dol man (die afgelopen zondag nog Neder lands worstelkampioen werd). Ook zij zijn zonder meer goed voor een plaats bij de beste acht van het continent, maar de keren dat zij werkelijk goed voorbereid aan belangrijke toernooien begonnen, zijn op één hand te tellen. In tegenstelling tot een doorzetter als Ruska, die zijn (Van onze redacteur in Rome) ROME. De meeste Italiaanse kran ten voorspellen een finale tussen Ajax en Juventus op 30 mei in Belgrado voor de Europa-cup. Na het succes van Ju ventus tegen Derby County in Turijn woensdagmiddag heeft men goede hoop dat de return in Engeland de weg naar het kampioenschap niet zal afsluiten. Het zou dan de eerste keer worden dat Juventus de finale van de Europa-cup haalt. De Corriere Dello Sport prijst Juven tus juist omdat het meer een Engels spel gespeeld heeft dan een Italiaans. De krant schrijft: „Juventus speelde zoals we gevreesd hadden dat Derby zou spe len. Veel energie op het middenveld, waardoor de tegenpartij veel terrein kreeg maar veel meer ritme en initiatieven van Juventus en toen eenmaal een doelpunt gemaakt was, bleek weer eens dat het Engelse voetbal er mooi uitziet op de televisie maar erg kwetsbaar is en soms naïef in de verdedi ging. Kessler, die weer praat alsof hij nooit is weggeweest, stelt zich voor dat in de beginfase de begeleiding, training en coaching van het eerste elftal verreweg zijn belangrijkste dagelijkse bezigheden zullen zijn. Welke rol de naar Heeren- veen vertrokken oefenmeester Laszlo Zalai daarbij zal spelen is nog niet bekend. Voorzitter J. W. van der Wal SERAJEWO. In de tweede ronde van het herenenkelspel viel de eerste grote sensatie in het toernooi om het wereldkampioenschap tafeltennis. De Zweedse wereldkampioen Stellan Bengtsson werd in vijf games door de Rus Vladimir Gomozkov opzij gezet. (Van onze sportredactie) HOOFDDORP. Op verzoek van Jan van Dooyeweerd, Nederlands vertegenwoordiger op de wereldtitel strijd voor beroepspikeurs, die zondag in het Weense Prater wordt ingezet, heeft de Stichting Draf- en Rensport perschef Kees Berg aangewezen als zijn coach. Van Dooyeweerd: „Ik wil niet dat ik voor de tweede keer toestanden meemaak, zoals op het Europees kampioenschap in Hilver sum. Tussen de koersen door liepen allerlei figuren me constant voor de voeten. Iedereen had de beste bedoe lingen, maar uiteindelijk was het voor mij erg lastig." In Hilversum verspeelde de Hoofd dorpse pikeur een vrijwel zekere eer ste plaats aan de Noor Thoresen, die in de laatste koers gebruik maakte van het feit dat het uit Frankrijk geïmporteerde paard van de Neder lander in de fout ging. Met Berg aan zijn zijde, wil Van Dooyeweerd voor komen dat hij zich op dergelijke belangrijke momenten niet aan zaken buiten de koers hoeft te wijden. Jan van Dooyeweerd ontmoet in het vierde wereldkampioenschap, dat hem eerst naar Wenen, vervolgens naar Vincennes, Recklinghausen en Triest brengt, niet alleen zijn beken de tegenstanders Ulf Thoreson uit Noorwegen, de Belg Gilbert Martens, de titelverdediger Giuseppe Guzzinati uit Italië, maar ook Joe Marsh jr uit Amerika, John Warm Smolenski (38) uit Nieuw-Zeeland, James Schrader (42) uit Australië en de Canadees KING SIZE FILTERS (Van onze sportredactie) HAARLEM. In de tweede helft van de jaren zestig leek er rond de voortzetting van de judotraditie in het zwaargewicht geen probleem te bestaan. Direct na Anton Geesink stond Wim Ruska klaar om het goud in deze belangrijkste judodivisie over te nemen, terwijl zich achter hem een nieuwe generatie zware jongens verdrong Er ging vrijwel geen jaar voorbij, of Nederland kon bogen op een zwaargewichtkampioen bij de aspiranten of junioren. Henk Kruys, Dirk Eveleens en Chris Dolman be hoorden tot de nieuwe lichting, die de buitenlandse coaches het hart deden vasthouden. Alle drie veroverden zij minstens één keer het continentale kampioenschap en stuk voor stuk werden zij uitvoerig opgevoerd als mogelijke kroonprinsen voor het succesvolle duo Geesink-Ruska. Zondag aanstaande ontvangt Budobond Nederland in Vlaardingen de nationale teams van Oost- en West-Duitsland en van Frankrijk (van de Europese top ontbreken dan alleen nog Rusland en Engeland) voor een kracht meting met de Nederlandse ploeg. Bij de zes opgegeven Nederlandse zwaar gewichten, die in Vlaardingen hun kwalificatie voor de Europese titel strijd (Madrid, van 10 tof 13 mei) moeten bewerkstelligen, ontbreken zo wel Kruys, Eveleens als Dolman. In hun plaats: middengewicht Martin Poglajen, halfzwaargewicht Van Leeuwen en Van Beek. De ploeg wordt in het zwaargewicht gecomplementeerd met drie man dii-e al langer dan zes weken op de selectie voorkomen: Ade laar, Van der Geesit en De Groot. Het eens zo glorieuze drietal is verdwenen, en naar het zich aan laat zien voorgoed. George Kessler gelooft heilig in de mogelijkheden bij PEC Zwolle. „De club is niet alleen belangrijk voor de passieve recreatie in Zwolle, een stad met zo’n 80.000 inwoners, maar voor de hele regio en dan gaat het al gauw om een gebied met twee- a driehonderdduizend mensen. Daarom geloof ik ook stellig in de leefbaarheid van PEC Zwolle als ere divisieclub. In Maastricht en Twente wordt het toch ook bewezen!” Natuur lijk is de vroegere bondscoach op de hoogte van de stand van zaken in de eerste divisie, waarbij de kansen op promotie voor de Zwolse club volop aanwezig zijn. Twee ijzers heeft de Overijsselse hoofdstad in het vuur: het algemeen kampioenschap, dat recht geeft op automatische promotie naar de ere-divisie en in tweede instantie de na- competitie om de tweede promotieplaats, waaraan PEC als derde periodekampioen iri ieder geval kan deelnemen. Uit het feit dat Kessler zich vanaf nu met training, begeleiding en coaching gaat bezighouden, blijkt dat in de eerste plaats op promotie wordt gemikt. „Maar”, zegt Kessler, „niemand zal mij kwaad aankijken als dat niet lukt. Ik zal er in ieder geval alles aan doen om dat te bereiken.” De rijders ontvangen voor ieder punt een premie van f 25. Bovendien is er voor de kampioen een premie van f 5000 voor de tweede een van 3000 en voor de derde een van f 2000. -J GENK. Op elf kilometer van Genk, finishplaats van de vierde etappe van de ronde van België, is donderdag een dra matische bladzijde wielerhistorie ge schreven. Een totaal verkleumde en ge desillusioneerde Eddy Merckx stapte af. De grootste der groten moest voor de eerste maal in een belangrijke koers de ontluistering meemaken van een aan komst in de bezemwagen. Merckx, nog altijd niet volledig hersteld van de in Parijs-Nice opgelopen angina, was ver slagen door de elementen. Elementen die de Ardennenrit van Dinant naar Genk (225 km) hadden gemaakt tot een Siberi sche veldtocht. De rit werd gewonnen door de Belg Ward Janssens. Zijn landgenoot Herman van Springel finishte 2.10 minuten later als tweede en nam daardoor de leiders trui over van Roger Swerts, eveneens een Belg. Tevredenheid over de goede prestatie van Borussia Mönchengladbach en bit terheid wegens het ruwe spel van FC Twente, dat is de tendens van de Duitse perscommentaren op de wedstrijd tussen beide ploegen in de halve finale van het toernooi om de UEFA-cup. De „West deutsche Zeitung” (Mönchengladbach) schrijft: „De Nederlanders maakten amok op de Bökelberg, maar zij hebben er niets mee bereikt. Toch moet Borus sia niet denken dat de eindstrijd reeds is bereikt, want over veertien dagen in Enschede kan het er nog heet aan toe gaan”. „De Nederlanders toonden zich bijzon der slechte verliezers”, aldus de „Rheini- sche Post” (Mönchengladbach). „Geluk kig hield de Bulgaarse scheidsrechter Nikolov het hoofd koel en bestrafte hij elke overtreding. Borussia mag blij zijn met de drie doelpunten, want ondanks alles bewees Twente veel in zijn mars te hebben.” baan eraan gaf om ongelimiteerd te kunnen trainen, lieten rij (en laten ze nog steeds) hun werk prevaleren”. Desondanks zijn Dolman, Eveleens en Kruys ongetwijfeld de sterkste zwaarge wichten van Nederland. Dat bleek nog zeer recent op de nationale kampioen schappen in Groningen, waar Kruys zwaargewichtkampioen werd en Dolman tweede in alle categorieën, achter de veel lichtere vechtersbaas Poglajen. Eve leens (kampioen in 1970) liep in Gronin gen woedend weg omdat hij meer dan vijf uur op rijn eerste wedstijd moest wachten. Ruska is echter onverbiddelijk: „Als zij niet komen trainen, is er geen plaats voor hen in de Nederlandse ploeg. Als ik die mannen op zou stellen, zou ik geen recht van spreken meer hebben bij de jongens die wèl trouw komen, en er dan toch naast staan.” Hoewel Ruska niet ontkent dat het trio in Nederland, en wellicht daarbui ten hoog genoteerd staat, betwijfelt hij of hun afwezigheid wel zo’n grote slag betekent. „Kruys wil ik buiten beschou wing laten, want die had zeker nog mogelijkheden, maar mannen als Eve leens en Dolman komen gewoon men taal en technisch te kort om bij de ij? HKD wiaa

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25