Anti-Amerikaanse stemming bij begrafenis Palestijnen Kabelbreuk in het huisgezin Amerika mengt zich Een nieuwe macht in Vietnams zaken VD Tien jaar voor joodse Rus Geen invoering Amerika wil bewind - Lon tweede dag vormingswerk Ook militairen krijgen recht op cassatie alle 9 symfonieën van\ Ludwig van Beethoven Nol redden Frelimo in opleiding achtergrond SU. 39.50 Bevrijdingsfront-minister Hieu: VRIJDAG 13 APRIL 1973 3 -a Kreten om wraak to Grote leugen t Thailand „Wegens spionage” VROOM DREESMANN (Van onze redacteur in Washington) Doorgangsroute Sihanoek Gehavend akkoord ië 1- et at i COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN -n l- te Met trots presenteert uw warenhuis op het eigen merk Discofoon BEIROET (AFP/UPI en Reuter) - Een paar dagen na de verrassende Israëlische aanval op het Palestijn se verzet in Libanon is in de Arabi sche wereld een golf van woede te gen de Amerikanen opgestoken. Deze stemming kwam vooral tot uiting tijdens rouwplechtigheden in verscheidene Arabische hoofdste den voor de drie Palestijnse leiders die bij de aanval om het leven wer den gebracht. WASHINGTON. De militaire situatie in het belegerde Com- bodja wordt in Washington zo ernstig opgevat, dat al gesproken wordt van een mogelijke nieuwe ontmoeting tussen dr. Henry Kis singer en zijn Noordvietnamese tegenspeler in Parijs, Le Doec Tho, om tot een akkoord te komen over een wapenstilstand in dat land. Van verschillende zijden is de laatste dagen duidelijk gemaakt dat Zuidvietnamese troepen ingezet kunnen worden om het offensief in Cambodja het hoofd te bieden. Niet rijp ►Ma 4 ARABIEREN ZIJN RAZEND i* na ADVERTENTIE t voor slechts voor Is- Amerikanen de zou de i 2 Een zich ontwikkelende natie als de Chinese, met onmetelijke hulpbronnen en mensentellen, schaft zich logischer wijs in de eerste plaats een defensie- apparaat aan dat is opgewassen tegen de buitenwereld, waarin de grootste mach ten al een eeuw lang niets anders doen dan zich militair opblazen tot gevaarlijk uitziende kikkers. Moskou schuldig gelegde, konden worden ingezet in Cambodja, en de Amerikaanse minister van De fensie, Elliot Richardson, zei gisteren dat het niet uitgesloten is dat Zuid vietnamese troepen zich op bepaalde delen van de Cambodjaans-Zuidviet- namese grens zullen inzetten. zou voelen aan de in Parijs gemar kte afspraken. De grote vraag in Washington is echter of president Nixon in het ui terste geval bereid is om opnieuw Amerikaanse bombardementen te ge lasten op Noord-Vietoam. Een even tueel gesprek tussen dr. Kissinger en Le Doec Tho zou erop gericht zijn om juist die mogelijkheid uit te scha kelen, maar Amerikaanse diplomaten realiseren zich dat nu Amerika zich teruggetrokken heeft uit Zuid-Viet- nam, de uiteindelijke vraag niet bij Washington ligt, maar bij Moskou en Peking. Cambodjaanse groep die de prins nog steeds als zijn leider ziet, de kleinste zijn van de drie bewegingen die de regering van generaal Lon Nol omver proberen te werpen. -V-' ig •t ir a 2 e t li 5 s BI DAG DAG ie J- st f’ >r d et it id in Li ’a B- fe-3^ Volgens zegslieden van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal Moskon eerder bereid zijn te bevorderen dat de strijd in Cam bodja wordt gestaakt dan Peking, dat tot nog toe de gastheer is geweest van de afgezette Cambodjaanse rege ringsleider prins Sihanoek, die juist een geheim bezoek heeft gebracht aan zijn strijdkrachten in Cambodja. In Israel werd een massale jacht inge zet op verdachte personen. De jacht concentreerde zich voornamelijk in de Arabische dorpen in Noord-Israel en in westelijk-Galilea. Bij het zoeken naar verdachte personen werd blijkbaar ge bruik gemaakt van de geheime Pales tijnse documenten die de Israëliërs mee namen na de aanval in het centrum van Beiroet. In Washington wordt echter ge vreesd dat het inzetten van Zuidviet namese legereenheden buiten Zuid- Vietnam het toch al aanzienlijk geha vende vredesakkoord nog meer in gevaar kan brengen, en dat Hanoi zich in dat geval niet meer gebonden Volgens deze zegsman van het mi nisterie zou Hanoi erop uit zijn om een regime in Phnom Penh te vesti gen dat zich niet zou verzetten tegen het gebruik van het land als een doorgangsroute voor Noordvletnamese troepen, die uiteindelijk ingezet zou den worden tegen het regime van president Thieu. Hanoi zou vanuit dit gezichtspunt voorlopig minder geïnte resseerd zijn in het bezetten van Cambodja en Phnom Penh, dan in het ten val brengen van de Zuidviet- namese regering in Saigon. Naar Amerikaanse schattingen heb ben de Noordvietnamezen sinds de ondertekening van het vredesakkoord ruim 30.000 manschappen naar Zuid- Vietnam overgebracht en tweehon derd tanks, zodat de totale troepen sterkte ongeveer gelijk zou zijn aan die van voor het laatste communisti sche offensief. PvdA, CPN, PPR, D’66 en PSP steun den dit initiatief. KVP, ARP en CHU konden geen steun aan de motie verle nen omdat zij verder ging dan overeen gekomen in het centraal akkoord en ook verder dan hetgeen de confessionele fracties tijdens de algemene beschou wingen hadden bepleit. Het debatje over deze motie leverde overigens geen enkel nieuw gezichtspunt op. Minister Van Veen van Onderwijs zet te nog eens uiteen dat het kabinet uitbreiding van de partiële leerplicht in augustus niet verantwoord acht. Evenals enkele weken geleden tijdens de over dit onderwerp gehouden openbare commis sievergadering vond hij de socialist Mas- man tegenover zich, die volhield dat de invoering wel mogelijk is. PPR-woordvoerder van Gorkuxn. die ook een motie had ingediend, liet weten geen behoefte te hebben aan het debat Maar wat doen ze? Kijken. De activi teit van de bezige mens wordt geweld aangedaan, vooral wanneer die activiteit niet sterk genoeg is om zich tegen de verleiding van passief beziggehouden te worden te verzetten. De sterke naturen zijn natuurlijk in de minderheid. Zij nemen waarschijnlijk bij iedere nieuwe generatie in aantal af. Of volgt er bij nieuwe generaties misschien een reactie? kijken, met zijn rug naar het toestel wil gaan zitten, zich op zijn slaapkamer wil opsluiten of het huis wil ontvluchten. Het resultaat is eveneens de weg van de minste weerstand: iedereen zakt in zijn stoel weg en kijkt, of het hem interes seert of niet. „Ik had best vanavond willen kaarten”, zegt dan later de een. De ander zegt: „Ik had bin Theo en Ans op bezoek willen gaan.” De derde: „Had ik mooi mijn postzegels kunnen inplak ken.” De vierde: „Ik zit nog steeds halverwege in de Lieve Jongens van Gerard Reve en dat had ik nu eigenlijk vanavond best kunnen uitlezen.” Een angstig beeld voor degenen die tot dusver de wereld hebben beheerst, maar een logisch gevolg van het voorbeeld dat zij hebben gegeven. China heeft een achterstand op het gebied van de indus trialisatie, de interne verbindingen, de scholing van fabrieksarbeiders en de op leiding van ingenieurs, maar door dat alles een nog veel bekmgrijker achter stand op het gebied van de bewapening. Die twee gebreken worden nu in één klap hersteld. De bewapen ingsindustrie levert als nevenprodukt een op moderne leest geschoeid bedrijfsleven, een uit breiding van het vliegnet, een ontwikke ling van scholing en universitaire oplei ding en een „self supporting” op alle gebied van industriële voortbrenging. Wel krijgen op het ogenblik kaders van het Cambodjaanse regeringsleger een spoedopleiding, in Thailand. Ook werken de Thailandse en Cambodjaanse troepen De regering in Washington reageerde gisteren met de beschuldiging dat Arabi sche regeringen de Palestijnse guerrilla beweging helpen met „een grote leugen” bij het opzetten van een anti-Ameri- kaanse campagne. Woordvoerder Charles Bray van het ministerie van Buitenlandse Zaken ont kende categorisch dat de Verenigde Sta ten betrokken waren bij de Israëlische aanval op Beiroet. Hij riep de Arabische regeringen op een eind te maken aan de verspreiding van deze „onverantwoorde lijke en volledig verkeerde propaganda”, omdat die tot gewelddadige acties zou kunnen leiden tegen Amerikaanse bur gers en belangen in dit deel van de wereld. Bray beklemtoonde dat zijn regering „diep verontrust” is te moeten constate ren dat de „enorme leugens” met name worden geproduceerd door bepaalde of ficiële voorlichtingsorganen. Hij weiger de namen van regeringen te noemen maar liet wel weten dat de Verenigde Staten van plan zijn bij enkele van hen te protesteren. Een kabelbreuk in het centrale anten- nesysteem van Zoetermeer op vorige week maandag belette de Zoetermeer- ders die avond het tv-kijken. Hoe is dat bevallen?, vroeg AVRO's Televizier door middel van een representatief onderzoek ter plaatse. Best, antwoordde ruim de helft van de „gedupeerden”! Negentien percent vond dat het redelijk goed was bevallen. Slechts tien percent ging wre velig vroeger naar bed, omdat zij niets beters te doen vonden. De overgrote meerderheid wierp zich op lezen, praten studiebezigheden of spelletjes. Ook de in huiselijke kring, bezoek bij kennissen, hobby kwam die avond sterk aan zijn trekken. En als klap op de vuurpijl onthulde de enquête dat ruim veertig percent van de ondervraagden graag Ie dere week een televisieloze avond zou genieten. Deze cijfers leverden een bijzonder interessante onthulling op. die een enigs zins beangstigend beeld vormt van de enorme deuk in het gezinsleven ten gevolge van de tv-dwingelandij- Want als men zo graag een televisieloze avond zou willen hebben, zou de eenvoudigste oplossing immers zijn dat men zelf zo actief is om de knop van het toestel op „uit” te laten staan. Maar iedereen be grijpt waarom dat niet gebeurt. Een gezin telt diverse hoofden en zinnen. Wat de een wil, wil de ander niet. De weg van de minste weerstand, die ruzie voorkomt, is: tv aanzetten en het aan Iedereen persoonlijk overlaten of hij wil Premier Golda Meir aldus meldt onze redacteur in Jeruzalem heeft gezegd dat de tijd nog niet rijp is voor het trekken van Israels definitieve grenzen. Premier Meir zei dit op een bijeenkomst van het partij secretariaat van de Arbeiders Par tij. Dit is de laatste maanden het plat form geweest voor de discussie over de toekomst van de bezette gebieden. De verklaring van Golda Meir, die niet als een verrassing komt, betekent dat de Arbeiders Partij voor de verkie zingen van november dit jaar geen standpunt zal innemen over de toekomst van de bezette gebieden. Binnen de par tij zijn ernstige verschillen van mening tot uiting gekomen. Minister van Defen sie Dayan is voor volledige integratie van de bezette gebieden. Hij herhaalde gisteren nog eens dat Israel zich in de bezette gebieden moet gedragen als per manente regering. Naar aanleiding van de klacht die Libanon tegen Israel indiende kwam de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteravond bijeen om eventuele maatre gelen tegen Israel te bespreken. aan weerszijden van de grens nauw samen „aan de handhaving van de vei ligheid”. Tijdens het recente bezoek van de Amerikaanse generaal Haig aan Thai land is gesproken over de hulp die Bangkok aan het buurland Cambodja zou kunnen verlenen, aldus de Thailand- se premier. Er is al begonnen met de levering van 40.000 ton rijst, die de re gering in Phom Penh met Amerikaanse krediten heeft gekocht. President Thieu zelf liet op zijn persconferentie verleden week in Washington duidelijk de mogelijkheid onen dat Zuidvietnamese troepen ben doorgegeven aan Britse technici die in 1968 in Vinnitza waren. Deze aan klacht werd later echter ingetrokken en vervangen door de beschuldiging van spionage voor Israel. grote mogendheden te beklimmen en zich te scharen in de rij der allersterk- sten, waarbij moderne bewapeniingsme- thoden voorrang hebben: raketten, atoomwapenen., duikboten, vliegtuigen. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren de motie verworpen waar in de socialist Masman er op aandrong in augustus dit jaar de tweede dag vormingswerk voor 15-jarigen integraal in te voeren. Volgens joodse kringen in heeft Sjkolnik zich ten dele verklaard aan het ten laste omdat hij bang zou zijn dat anders de doodstraf zou worden uitgesproken. Tien jaar werkkamp zou een van de zwaarste straffen zijn die sinds de Stalintijd in soortgelijke omstandigheden is opgelegd. Sjkolnik is negen maanden geleden ge arresteerd op beschuldiging van spionage voor Engeland. Hij zou inlichtingen heb- In ieder geval dwingt de tv tot een sche'ding der geesten, want allen samen iets doen is er nooit meer bij. Dat moet tot verarming van de huiselijke contac ten leiden. O ja. nog iets over de hele zwakke naturen in Zoetermeer. Neen, niet degenen die naar bed gingen, want dat zou ook nog een actief bezig zijn kunnen betekenen. De allerzwaksten grepen naar het uiterste middel. Zelf moord? Neen, zgj zetten de radio aan. Deze onlangs door de afdeling voorlich ting van het Frelimo vrijgegeven foto toont leden van het bevrijdingsfront die „ergens in Tanzania” worden opgeleid voor de strijd tegen de Portugezen in Mozambique. Het Fremlimo vecht al bijna negen jaar tegen de Portugese overheersing en beweert een aanzien lijk deel van Mozambique te hebben be vrijd. Volgens Portugal heeft het be vrijdingsfront echter weinig of geen succes. op luisterrijke wijze vertolkt door het Loudens Symfonie Orkest o.Lv. Joseph Krips. 7 Verrukkelijke elpees met een perfekte stereo-kwaliteit, in luxueuze cassette, incl. een fraai uitgevoerd tekstboek met een populaire uitleg van alle symfonieën door de dirigent zelf, ideaal voor gebruik bij het muziekonderwijs e.d. Geniet op elk gewenst moment van het beroemde slotkoor uit de 9e symfonie vertolkt door befaamde solisten, m.m.v. het BBC-koor o.l.v. Leslie Woodgate. Of beluister de ontroerende „Szene am Bach” uit de 6e symfonie (Pastorale). Koop nu deze prachtige set (de vergelijkbare winkelwaarde ligt veie tien tallen guldens v (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Militairen zullen voortaan tegen uitspraken van het Hoog Militair Gerechtshof in cassatie kunnen gaan bij de Hoge Raad. De Tweede Kamer verklaarde zich gistermiddag zonder stemming akkoord met een daartoe strekkend initiatiefwets- ontwerp van het Tweede-Kamerlid dr- De Gaay Fortman (PPR). Tot nu toe kende het militaire strafrecht deze mo gelijkheid niet. Burgers hebben dit recht Wpl A11a TVi i on in rl Minister van Slaat Van Hieu van de VRR sprak voor het begin van de zesde gespreksronde met de Zuidvietnamese vice-premier Nguyen Luu Vien in Parijs. De twee partijen moeten het houden van vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam voorbereiden. Volgens het schema van het vredesakkoord van 27 januari heb ben ze daar nog maar twee weken de tijd voor, maar zelfs over de agenda is nog geen overeenstemming bereikt. Hieu hoopte dat Canada zijn dreigement dat het terugtrekking uit de Internationale Controle-Commissie overweegt, niet waar zal maken. Hij wijt de moeilijkhe den bij de besprekingen in Parijs aan de omstandigheid dat Saigon afhankelijk wil blijven van de Verenigde Staten. DEN HAAG. De minister van Landbouw en Visserij heeft de over heidsbijdrage aan boseigenaren in de extra-kosten, verbonden aan het ruimen van het hout van de door de storm van 2 april gevelde bomen vastgesteld op ƒ21 per m2. De bijdrageregeling geldt niet voor de eerste 50 m3. PARIJS (UPI en AFP). De afge vaardigde van de Zuidvietnamese Voor lopige Revolutionaire Regering Van Hieu heeft in Parijs de Verenigde Sta ten beschuldigd van inmenging in de zaken van Vietnam. Deze inmenging blijkt onder meer uit het opvoeren van de Amerikaanse oorlogsvoering in Cam bodja. Voorts werden genoemd de drei gementen van Elliot Richardson (de Amerikaanse minister van Defensie), het recente bezoek van president Thieu van Zuid-Vietnam aan de Verenigde Staten en het daarna uitgegeven Amerikaans- Zufdvietnamese communiqué. Vele tienduizenden Arabieren liepen gisteren door de straten van Beiroet, Cairo en andere Arabische hoofdsteden om de Palestijnse leiders te eren die dinsdag in het centrum van de Libanese hoofdstad door de Israëliërs werden ge dood. Vanuit de demonstrerende menig ten in Beiroet, Cairo, Alexandrië, Da mascus en Koeweit weerklonken kreten om wraak. In Cairo vooral nam de de monstratie een fel anti-Amerikaanse ka rakter aan. Veruit de Generaal Alexander Haig, die door president Nixon verleden week naar Indo-China werd gezonden en die gisteren in Washington terugkeerde, sprak van een mogelijke „expeditie door twee landen”, om het regime van generaal Lon Nol in Phnom Penh te redden. Behalve Zuid-Viet- nam, zou Haig hiermee gedoeld heb ben op de mogeliike deelneming door Thailand aan een dergelijke militaire operatie. In Thailand heeft premier Thanom Kittikatsjorn gisteren bekendgemaakt dat zijn land geen troepen zal sturen naar Cambodja ter ondersteuning van de regering Lon NoL grootste menigte, circa 100.000 mensen, kwam op de been in Beiroet waar de drie leiders en andere gedode Palestijnen na rouwdiensten werden begraven. MOSKOU. Isaak Sjkolnik, een Joodse handarbeider uit de Sovjet-Unie i» in Vinnitza tot tien jaar werkkamp veroordeeld wegens „spionage rad”. Ofschoon door bittere ervaringen het vertrouwen in de wil tot ontwapening der grootste mogendheden al tamelijk gering is, wondt een maandenlang du rend gesprek „op hoog niveau” over eventuele bewapeninigsvermindering nu ronduit belachelijk: de militaire begro tingen van d« Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Japan, Frankrijk, Engeland. Chi li* en West-Duitsland zijn in 1973 tot nieuwe hoogten gestegen en nergens is de serieuze neiging bespeurbaar om een delijk eens met deze wedloop op te houden. Integendeel, élke mogendheid heeft een goed excuus en een edel argument om er ieder jaar opnieuw weer een schepje op te doen. Japan, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gedrieën één be weegreden die dezelfde is: namelijk de uiterst snelle groei van de militaire macht van China. Die groei is inderdaad formidabel, althans voor zover die is na te gaan uit bekend geworden gegevens, en waarschijnlijk nog formidabeler als men ook de geheime gegevens zou weten te achterhalen. Uit een door Franse deskundigen opgestelde analyse blijkt dat de Chinese militaire begroting in reven jaar tijds is verdubbeld en nu tien percent van het bruto nationale produkt uitmaakt. China is kennelijk bezig in recordtempo het niveau van de andere r-i zin meer,” verklaarde hij waarna hij zijn motie introk. spraken van een verbetering van het militaire strafrecht.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3