nog Nieuw raadslid in Velsen Mvishal Agenda on over IJmuiden Erbij Kleuterschool „Drie in de pan voor kerstmis in het nieuw J •Oi EFn Carillonklanken fff/ Nieuwe ambtswoning voor burgemeester Reehorst 5 NIEUWBOUW SLUIT IN VORMGEVING GEHEEL AAN BIJ ZEEWIJKPLEIN Zilveren jubileum Gebr. Kloosterhuis W«lx Pal HAVENBERÏCHTEN HUURHARMONISATIE IN VELSEN WEER TER SPRAKE >S i o.a.: a I A.s. zaterdag in de weekend bijlage Umuider Courant Blijf Erbij met IJmuider Courant 4 VRIJDAG 13 APRIL 1973 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) lok» 11 lokoal3 Hal (Van een onzer verslaggevers) Brandweer Velsen-IJmuiden Afscheid Huurharmonisatie Antwoord Bezorg mij 14 dagen gratis Umuider Courant 1 IJMUIDEN De nog in prille aanbouw zijnde kleuterschool „Drie in de pan”, waarvan nu op de hoek van de Kruisberglaan en de Schip- laan in Zeewijk nog slechts de bouwkuil zichtbaar is, zal wat de vormgeving betreft geheel aanslui ten bij de zeskantige motieven die voor andere bouwsels op het Zee- wijkplein gebruikt zijn. Een voor beeld daarvan zijn de daar aange brachte paddestoelen en de praat- kuil en waterpartij bij dit winkel centrum. Het nieuwe kleuterschool- gebouw is een ontwerp van archi tect H. A. Peters van de gemeente lijke dienst voor Openbare Werken te Velsen. GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? I VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden V Beverwijk I TFT"""'1 .x VELSEN De gemeenteraad van Velsen is donderdagavond una niem akkoord gegaan met het voor stel van het college van B. en W., om voor de bouw van een ambts woning voor burgemeester drs. J. Reehorst een bedrag van f 160.000 te voteren. Overwegende bezwaren tegen dergelijke plannen konden door geen enkel raadslid worden aangevoerd, al had men dan ook soms wel enige bedenkingen. Zoals die heer K o r e m a n (D’66-PPR) die vreesde dat het tempo waarmee deze belangrijke kwestie in de raad ter sprake is gebracht, waarschijn lijk veel Velsense burgers zal be vreemden. Vooral de vanzelfspre kendheid waarmee dit alles kon ge beuren had bij de heer Koreman de vraag opgeroepen of de raad een eventueel gunstige beschikking wel kan verantwoorden tegenover de velen die thans nog een woning zoe ken. x entree 4 HM" mw- ADVERTENTIE 20 u. ;ens- iker- jker- hw De De (Van een onzer verslaggevers) <6 De 4 H Antwoordnummer 416 - Haerlem I 5 Naam Adres te: l in open eveloppe zonder postzegel opsturen naar: I I «oitei V bovenhrh’ ventilatie lodei groep Dit was ook het geval met een door het college gevraagd krediet ten bedra gen van 234.000, voor het aanschaffen van nieuw materieel ten behoeve van de Velsense brandweer. Aldus ging ook ir. Schoonkind V.V.D.) in principe met dit voorstel accoord, al leek hem dan ook in dit geval weer een meerjarenplan ge wenst, zodat de raad eerder van eventu ele uitbreidingen kennis kan nemen. erk- it 7: au- tüd- lakt ?or- aat- en cen taal s.lk- een jer- ier- de alein eden felde zou t de on- m in w JOJ 2917 VDOKGtVtL f 9,30 f27.- van- twee sing, riem snel- >ani" geen uit e in- •dere iuto- ti de ibele Sl aan- ter i de Aag- terde kos- voe- nlijk twee rden isen, ’PR, de de te 1 op tri- lege leze zit- be- nsen o de tsen deze een een zien het de n be- In zijn antwoord verklaarde wethou der Ockeloen evenmin blind te zijn voor de huidige woningnood in Velsen, maar hij vroeg de raad toch begrip voor de omstandigheid dat het hier niet gaat om een woning voor de heer en mevrouw Reehorst zonder meer. Het betreft nu eenmaal de burgemeester, tevens hoofd van de politie en de brandweer, zodat zijn aanwezigheid in Velsen voortdurend is vereist. Ook vestigde de wethouder er de aan dacht op dat het college wel degelijk naar een bestaande woning voor de burgemeseter heeft omgezien, maar toch kon een representatieve behuizing niet worden gevonden, althans niet voor een VELSEN. Degenen die ter gele genheid van het vijfentwintig jarig jubileum van zieken vervoerders ge broeders Kloosterhuis iets willen bij dragen aan een geschenk is er de mogelijkheid een bedrag te storten op girorekening no. 504188, Raiffeisen bank IJmuiden, ten name van Comité Gebroeders Kloosterhuis, bankreke ning no 3735.60.400. Deze actie wordt van harte bij U aanbevolen door: Dr. A. J. Schilstra, Medisch directeur Zeeweg Ziekenhuis. Dokter C. F. J. Lampe, internist Zee weg Ziekenhuis. W. Sepp, Commissa ris van Politie, Velsen. Als nestor van de raad vergeleek de heer Kruisman zijn vertrekkende collega met een Tour de France-renner in de Pyreneën, die nimmer met een plaats in de achterhoede genoegen wilde nemen. Als man aan de top is hij -tan ook steeds een waardevol raadslid geweest, zodat de heer Kruisman hem van harte nog vele gezonde en prettige jaren wilde toewensen. En nadat de heer Koopman (K.V.P) hem nog namens fractie en partijbestuur voor zijn vele activiteiten had bedank* was het laatste woord aan de neer Derriks zelf. Hij verzekerde terug te kunnen zien op een prettige samenwer king met alle overige raadsleden, vooral omdat hem hier steeds een kritische opstelling mogelijk werd gemaakt. Dit betoog van de wethouder bleek kennelijk voldoende om alle kleine be zwaren verder te ontzenuwen, zodat de raad het voorstel de vereiste goedkeu ring niet heeft willen onthouden. L_yspt<W jrfoo» bovenfri BIOSCOPEN Luxor Theater (Breestraat), 19 en 21.15 u: „The new centurions”. MUZIEK Vredevorstkerk (Laan der Nederlanden 152>. 20.15 u Concert door operettekoor Animo. g) Ft? ykr-wtHelen» e Het nieuwe raadslid werd in december 1935 in Haarlem geboren, om na het doorlopen van de lagere school bij de katholieke kweekschool in Beverwijk voor onderwijzer te gaan studeren. Hij behaalde het gewenste diploma in 1955 om vervolgens acht jaar als onderwijzer werkzaam te zijn aa nde Sint Francis- cusschool in IJmuiden. Onderwijl zette de heer Van Kilsdonk zijn studies voort, die uiteindelijk wer den bekroond met de hoofdakte Duits m.o. A en m.o. B. De heer Van Kilsdonk werd toen achtereenvolgens leraar Duits aan de middelbare detailschool in Haar lem, het Michaëlcollege in Zaandam en het Ichtuscollege in Driehuis, waar hij Zover kwam het echter niet, want de voorzitter had uit deze woorden reeds afgeleid dat er bij de raad behoefte bestond aan een nadere bespreking van deze kwestie. Hij gaf dan ook de toezeg ging een en ander in de vorm van een pre-advies zo spoedig mogelijk ter dis cussie te zullen stellen. Daarop is de heer Reichenfeld (P.v.d.A.) nog enige tijd aan het woord gewees* waarbij hij eerst nog even te rugkwam op het antwoord dat hij van het college op zijn vragen over het landelijk overschot aan onderwijzers had ontvangen. Met ir. Van Rijn Prot.- Chr.) was evenwel ook wethouder Roes- singh van mening dat een dergelijk onderwrp zich eerder voor een debat in de Tweede Kamer leent dan voor een discussie in de Velsense gemeenteraad. En later meende de heer Reichenfeld te moeten stellen dat het Velsense colle ge zich niet zakelijk genoeg heeft opge steld bij een mogelijke fusie van de Velsense en Beverwijkse gasbedrijven. Deze opvatting werd onmiddellijk be streden door wethouder Van der Werff, die er de aandacht op vestigde dat alleen op deze wijze Velsen als een gelijkwaardige partner kon fungeren. De heer Porck P.v.d.A.) had even eens wel oren naar een meerjarenplan, vooral omdat hij in de heer De Jong een intensief brandweercommandant heeft onderkend, die voor de raad nog wel eens meer verrassingen in petto zou kunnen hebben. Hij vroeg daarom of bet mogelijk is een dergelijk plan bij de eerstvolgende begroting in behandeling te nemen. sedert 1971 bekleedt. De verdere activiteiten van de heer Van Kilsdonk bewegen zich vooral op het terrein van de jeugd en het pastora le vlak. Als zodanig was hij lid van de pastorale raad van het bisdom Haarlem en thans is de heer Van Kilsdonk lid van het r.k. kerkbestuur „St. Engelmun- dus” in Driehuis en voorzitter van het overlegorgaan van de katholieke paro chies beneden het kanaal in de IJmond, het zogenoemd „Pastoraal Beraad IJ- mond-Zuid”. Wel verzette de raad zich tegen het voorstel van het college om een brief van het anti-huurharmonisatiecomité Velsen ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. Vooral de heer Hoorn (C.P.N.) was van oordeel dat, wanneer een deel van de burgerij meent een be- dergelijk verzoek minstens door middel roep op de raad te moeten doen, een van een pre-advies in behandeling dient te worden geenomen. De heer Reichenfeld P.v.d.A.) sloot zich bij deze mening aan, ook al omdat hij het betwijfelde dat een huurverho ging voor het verbeteren van de wonin gen zou worden aangewend. Burgemeester Reehorst bracht de raad daarop onder de aandacht dat deze kwestie reeds op het hoogste niveau is uitgevochten, zodat een raadsdebat hem in dit stadium weinig zinvol leek. Hij deed daarom een tussenvoorstel aan de VELSEN. Aan het einde van de donderdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad werden de geloofsbrieven nog onderzocht en in orde bevonden van de heer A. H. van Kilsdonk uit Santpoort, die voor de KVP-fractie de door de heer A. P. Derriks vrijwillig ontruimde raadszetel zal bezetten. Ook de heer De Boer Prot.-Chr.) verklaarde er geen vrede mee te hebben, wanneer een dergelijk belangrijk voor stel zonder enige discussie zou kunnen passeren. Hij stelde nadrukkelijk dat zijn kritiek noch op de gemeente Velsen, noch op de heer Reehorst betrekking had, omdat hij voornamelijk bezwaren wenste aan te voeren tegen de wettelij ke regeling, welke de huurprijs bepaalt op twaalf percent van de burgemeesters- wedde. Persoonlijk achtte hij het bij voorbeeld ook volkomen onjuist dat de wetgever hem als oud-wethouder het recht op een wachtgeld heeft toegekend. In dit verband leek het de heer De Boer dan ook gewenst er hier even de aan dacht op te vestigen van een dergelijk voorrecht gaarne afstand te willen doen. Dit bracht de heer Meijer (Pv.d.A.) ertoe op te merken het betoog van de vorige spreker met enige verbazing te hebbben aangehoord, omdat de gemeen teraad van Velsen immers toch niet bij machte is dergelijke regelingen onge daan te maken. Het leek hem daarom beter de heer De Boer te adviseren eens gebruik te maken van zijn positie als volksvertegenwoordiger, om aldus zijn bezwaren in de Tweede Kamer ter spra ke te brengen. „Helemaal accoord”, gaf de heer Koopman vervolgens namens de K.V.P.- fractie te kennen, alleen leek het hem gewenst eens te onderzoeken of andere gemeenten niet in de kosten kunnen bijdragen, omdat het materieel ook is bestemd voor assistentie elders. De voorzitter, burgemeester Reehorst wilde gaarne toegeven in dit opzicht in Velsen nog een beginneling te zijn, het geen hem toch niet verhinderde de raad te beloven met de brandweercomman dant in overleg te treden over de verde re begeleiding van het korps. Ook zal hij eens bekijken in hoeverre het mogelijk is een dergelijk plan voor de begroting op de agenda te plaatsen. Minder succes verwachtte de burge meester echter van de suggestie om andere gemeenten in de kosten te laten bijdragen, omdat het materieel nu een maal in de eerste plaats voor Velsen is bestemd. Al zal het dan ook in noodge vallen steeds elders worden ingezet. Daarna kunt u mij noteren als: ‘"XlaM^Xe ‘Doorhalen wat niet verlangd wordt. De hal zal straks een meervoudige functie krijgen. Niet alleen is hier de garderobe voor de kleintjes onderge- tacht, maar deze kan ook dienen als centrale ontmoetingsruimte, terwijl de kleuterleidsters deze ook willen benutten roor gymnastiek. De inrichtig en indeling van de drie klaslokalen is praktisch geheel gelijk. Elk lokaal krijgt een aparte zogenoemde natte hoek, want kinderen willen graag knoeien met water, klei of zand. Ook krijgt elk lokal twee toiletten. De wan den van de hal worden uitgevoerd in schoon metselwerk, van de lokalen in schuurwerk bekleed met polyvile plastic. Zowel hal als lokalen krijgen een decora tief plafond met schroten van essenhout- De vloeren zullen bestaan uit betonele menten met linoleum bedekt. Voor de hal geldt dat ook, doch de kleuterleid sters denken daar aan een afwijkend gekleurde baan waarover de kleintjes naar de lokalen kunnen trippelen, zodat vooral bij slecht weer niet onmiddellijk de gehele hal ontoonbaar is geworden. De daken van de lokalen en van de hal worden voorzien van kunststof lichtkoe pels. Openbare werken hoopt de nieuwe kleuterschool nog voor kerstmis te heb ben afgebouwd. „Maar dat is erg afhan kelijk van de weersomstandigheden”, zegt architekt Peters. Hij hoopt ook dat de jeugd er aan zal meewerken dat het fraaie bouwwerk lang als een sierraad van Zeewijk zal kunnen worden aange merkt. BIOSCOPEN City Theater, vrijdag 20 u„ zaterdag 1» u. en 21.15 u. „De duivel kent geen genade.” Stadsschouwburg, zaterdag 20 u. „De on grijpbare rebel”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestljn en Felison, op land goed Beeckestijn, Velsen-Zuid, dagelijks (be halve maandag) 14-17 uur. In het noordelijk Koetshuis is tot en met 25 april een expositie van aquarellen van Paul Höhner. Galerie ’t Hart, Koningin Wilhelminakade 74, IJmuiden, tot en met 10 mei expositie van werken van Tom Oorbeek; dagelijks van 10 u. tot 18 uur. enigszins redelijke prijs. Het thans te behandelen voorstel bood dan ook volgens de heer Ockeloen de enig mogelijke - en stellig de goedkoopste oplossing, vooral omdat de woning het eigendom van de gemeente blijft en dus steeds haar waarde behoudt. De kleuterschool „Drie in de pen” verblijft momenteel nog met de drie klassen bij elkaar honderdelf kinder tjes in drie sta-caravans, die in de luwte van een forse duinpan achter de twaalfhoog flat aan de Schciberglaan als noodlokalen zijn neergezet. De tekening van het nieuwe schoolge bouw ziet er op de plattegrond uit als een stukje honingraat. De hoofdmotieven worden gevormd door drie lokalen en de hal met garderobe. Vier even grote ruimten als zeskantige vormen tegen elkaar geplakt. Aan de voorzijde is aan de rechterkant naast de entree een per- soneelskamer gecreëerd en een keuken, toilet en enige bergruimte. Links tegen de hal en het linker lokaal is aan de voorzijde voorzien in een buitenberging en een leermiddeienberging. Vooral het laatste zal voor de drie kleuterleidsters van „Drie in de pan” een ongekende luxe betekenen,, want veel ruimte is daarvoor in de huidige noodbehuizing niet. De heer Hoorn bleef echter op zijn standpunt staan, vooral omdat volgens hem bij de bevolking een grote weer stand tegen de huurharmonisatie aan het licht is getreden. Hij meende dan ook een motie in het vooruitzicht te moeten stellen, wanneer het college niet bereid zou blijken aan zijn verzoek gevolg te geven. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Amstelstroom, Shoreham; Eek warder sand, Haifa; Navigare, Fowey; Canis, Bergen; Juan Ferrer, Dover, IJmuiden; Tide-2, Gunness, Zaandam; Kemoa, Antwerpen, IJmuiden; Boy Mat hies sen. Cadiz; Joan-C, Londen, IJmuiden; nova tion, Goole, IJmuiden; Twebro, Londen; San Paolo, Antwerpen, IJmuiden; Bir- ling, Antwerpen; Constance, Shoreham, IJmuiden; Smit Lloyd-3, Cont. Plat, IJ muiden; Oriole, Dagenham; Niedermeh- nen, Poole, Velsen; Eemland, Fortaleza; Lun Fischer, Glasgow; Chelsea Bridge, Norfolk, IJmuiden; Rijnbong, Ala. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Guiltop, Stavanger, IJmuiden; Knud Sig, Heroya, IJmuiden; Tor Wallonia, Ren ders, IJmuiden; Osdorp, Karlstad; Kato wice, Stettin; Conqueror, Gibraltar; Han na Tholstup, Danlow; Kakgowa Maru, Freetown; Levemn, Whitby, IJmuiden; Viva, Immingham; Trident Rotterdam, Le Havre; Comet, Gr. Yarmouth; Am stelstroom, Shoreham; Apricity, Glasgow; Vechtstroom, Hull, Tanga, R.’dam; El ster, Hamburg; Tor Scandia, Gotenburg; Nusakan. Santander; 7,aanstroom, Felix- towe, Viscount, Flixborough; Clause Luhrs, R’dam; Canis, R.’dam; Mangen, Delfzijl; Santa Helena, Kopenhagen, IJ muiden; Diorit, Flixborough; Belong, Kopenhagen; Kalisz, Stettin; Hermen Helene, Hamburg. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Brinda, Poole, IJmuiden; Tor Belgia, Gotenburg; Dintelborg, Par; Senior, Humber; Emsland, Hasina, Velsen; Rott. Rochester; Ba'ltique, Oslo; Arona, Kotka; Carway, Londen; Diabas, Bremen, Gene ral Bacharov, Tuapse. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Eck- wardersand, Antwerpen; Boy Mathies- sen, Flixborough; Smit-Lloyd-3, Cont. Plat, IJmuiden; Joan-C, Londen, IJmui den; Juan Ferrer, Duinkerken. IJmui den; Golar Sanko, Monrovia, IJmuiden, Avenier, Chepstown, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan). Stropen mocht dan vroeger een romantische bezigheid zijn, waarbij het betrekkelijk sportief toeging, tegenwoordig rukken groepen stropers uit om met grote Amerikaanse wagens en speciaal getrainde snelle honden wild af te schieten. De politie heeft vlie gende anti-stropersbrigades in het leven geroepen. Rolf Stallinga tekende in een barkoude Brabantse nacht de gang van zaken op. „Moordpartijen onder het wild zijn het geworden”, zeggen de poli tiemannen. Erbij verhaalt erover. Er zijn actiecomités, die zich teggen vuilbelasting keren, waarmee het water schoner gemaakt moet worden. „Wij betalen voor de industrie-verontreiniging” zeggen de actievoerders. „Zo eenvoudig ligt het niet” vindt een gedeputeerde. Ook in Erbij. Zoals o.a. ook artikelen over samenwerking techniek en medische wetenschap, over de beroepskeuze van de jeugd, vrije tijd-tips, kunst, sport (chaos bij de badmintonners) en spel. Het programma van de beiaardbespe- ling op zaterdag door Hein de Ligt van 16 u. tot 17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt: 1 Rondeau van Mat thias van den Gheijn; 2a. Arioso con variazioni van W. F Bach: b Menuet uit de partita In Bes van J. S- Bach; 3a ’s Nachts rusten meest de dieren; b. De nachtegaal; 4. Kleine Suite voor ‘beiaard, van Heleen vd Weel: 1. Intra- da: II. Canzona; HI. Rondeau; 5a. Nu breekt uit alle twijgen; b. De winter is -'erlangen 6a Rondo allegro van J A. H Wagenaar: b. Passiepied van W Pij per; 7a. Ik wil mij gaan vertroosten; b. Van minne ben ik dus gewond; 8. Improvisatie van H. de Ligt. IJMUIDEN. Donderdag werden in IJmuiden aangevoerd, door 18 schepen: 16.600 kg tong, 27 kisten tarbot en griet, 248 kisten kabeljauw, 86 kisten schelvis, 225 kisten wijting. 644 kisten school, 55 kisten schar, 3 kisten haring, 5 kisten makreel, 24 lasten varia. Prijzen in guldens per 1 kilogram: tarbot 14.85-12.74 gr. tong 7.13-6.79, midd. tong 8.98-8.45, kim tong 9.72-9.20, tong 1 12.04-11.21, tong 2 12.12-11.64. Per 50 kilogram: tarbot 580-430, griet 357-267, kabeljauw 1 217-175, kabeljauw 2 250-125, kabeljauw 3 140-103, kabel jauw 4 125-100, kabeljauw 5 113-77, schelvis 1 102-95, schol 2 96-94, schol 3 105-89, schol 4 82-70, schar 98-71, wij ting I 114-82, wijting 2 94-76, haring 33.60, makreel 36.40-32, steenbolk 76-71, poontjes 70, bot 10, krab 47, kuit 130, lever 34, tongschar 156-140, heek 150. Besommingen: GO 5 ƒ19.300, GO 4 19.700, GO 21 26.300, GO 26 f 22.800, KW 34 f 37.600, KW 170 6.400, KW 214 12.400, KW 137 15.100, KW 190 14.000, UK 1 ƒ21.600, VD 242 29.800, IJM 11 18.900, IJM 29 f 22.800, EH 7 f.3260, WR 25 f 8.900, Um. 205 1.690. Het einde van deze veradering bete kende tevens het afscheid van de heer Deriks K.V.P.) die zijn zetel wegens persoonlijke omstandigheden voor een opvolger heeft willen ontruimen. Ter gelegenheid hiervan werd hij eerst toe gesproken door burgemeester Reehorst die eraan herinnerde dat de heer Derriks thans een periode van vijftien jaar raadslidmaatschap heeft afgesloten, waarin door hem bij het bestuur van een levendige woongemeenschap een be langrijk aandeel werd vervuld. Ook door zijn werk in vele raadscommissies heeft de heer Derriks zich voor Velsen bijzon der verdienstelijk gemaakt, waarvoor de burgemeester hem namens het gemeen tebestuur zijn hartelijke dank betuigde. Tenslotte werd het scheidende raadslid door de voorzitter ter herinnering een boekwerk over Kennemerland aangebo den. de functie van conrector hand, bestaande uit een bespreking van het antwoord van het college in de commissie van volkshuisvesting. E K

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5