Hélène Bueno Herstel van vernielde huisjes kan beginnen Kamp Bakkum zaterdagmorgen één grote timmerfabriek Wiesehahn dirigeerde Bachs Matthaus Passion romantisch stand DICK JERSEY JASJES Automobilist gaf 112 geen voorrang MAXI TEGELS Hoofd thema groepsonderwijs gitaar WEER GITAARFESTIVAL BEVERWIJK 2.25 BORST bij Galerie Boumans BARTELS 2,95 Jonge karpers van verstikkingsdood gered Dode koe op strand 40 x 40 cm Vormvast 2 JAAR GARANTIE Heemskerkse agent plotseling overleden Chr. Oratoriumvereniging „Umuiden” bruna y JiÉ PM VRIJDAG 13 APRIL 1973 9 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN (Van onze muziekmedewerker) PER STUK: HEEMSKERK GOUD GROEN ORANJE BRUIN Bontreparatie Modernisering Bontbewaring ie )f 7, ig i- BADMINTONSET 'n P- u- die de storm had aangericht: Ongeveer een miljoen gulden. IJMUIDEN De Christelijke Oratoriumvereniging „Umuiden” heeft woensdag- en donderdagavond in de Nieuwe Kerk aan de Kanaal straat te IJmuiden haar jaarlijkse uitvoeringen van de Matthaus-Pas- sion van Johann Sebastian Bach ge geven, weer onder leiding van haar dirigent Willem Wiesehahn. IJMOND Zaterdagmorgen zal het kamp Bakkum aan de Zeeweg te Castricum zijn veranderd in een groot openlucht timmerbedrijf, want hon derden bezitters van huisjes komen die morgen naar het terrein om er hun bezittingen te herstellen. De storm van vorige week richtte enorme schade aan: 224 huisjes werden totaal vernield en 500 huisjes min of meer be schadigd. Kamp Bakkum was die nacht niet helemaal vol gebouwd met huisjes, want ongeveer 700 bezitters van huisjes waren er nog niet toe ge komen de houten schotten uit de opslagschuren te halen en op te zetten. De kampeervereniging Bakkum rekende begin deze week snel de schade uit, BEVERWIJK Evenals in voor gaande jaren heeft de gitaristen ver eniging „Constantijn Huygens” dit jaar de Beverwijkse Stedelijke Mu ziekschool gekozen als centrum voor het houden van haar Internationaal Gitaar-Festival. Men kan verwach ten, dat te Beverwijk een gitaarfes- tivaltraditie zal ontstaan, die voor de beoefening van het gitaarspel in al zijn facetten van artistiek en tech nisch niveau en van verschillende stijlen van grote betekenis zal blij ken te zijn. MWV i 2? ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) van 4,95 voor (Van een ónzer verslaggevers) A. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Bontmodehuis ADVERTENTIE ZUIVER SCHEERWOL (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE HERENMODE OHBC WONINGINRICHTING PLANETENWEG 38-42 Umuiden - Tel. 15991 Lange Nieuwstraat - Tel. 12348 Hoek Marktplein - Umuiden donkerblauw, beige groen en lichtbruin vanaf Alice Arzt, de Amerikaanse gitariste die een concert geeft op het gitaarfestival in Beverwijk. bruna boffer In ieder geval is er in kamp Bakkum zaterdagmorgen een grote bedrijvigheid te zien( die uiteindelijk weer moeten lei- ONDERTROUWD: J. G. M. Beentjes en I. E. Spanij aard; Chr. C. J. Bakker en B. M. M. Gaar- thuis. OVERLEDEN: Jacoba J. Rooth-Sigault, 74 jr, Agatha J. van der Meij-van Tunen, 44 jr., Ru- dolphus Sistermans, 91 jr, Frederikus Hendriks, 69 jr., Cornells J. de Meester- Pladett, 71 jr, Gertrud J. van der Aar- Fahnenbruck, 74 jr. Deze verwachting wordt gerechtvaar digd door het succes van de festivals, die reeds te Beverwijk gehouden zijn en die met het nieuwe festival een verheugende voortzetting krijgen. Op 23, 24 en 25 april zullen gitaristen uit Nederland en uit den vreemde in de Het zuurstofgebrek in de vijver is ontstaan toen men een reparatie ver richtte aan het tnanisporitiool en vers waiter nliet kon worden aanigevoerd. HEEMSKERK. Ter hoogte van paal 51 hebben strandwandelaars een dode koe aangetroffen. De gealarmeerde politie heeft de reini gingsdienst verzocht het kadaver te wil len verwijderen. Op welke wijze het dode dier op het strand is terecht geko men weet men niet. Speciaalzaak in Pelterijen NU tijd voor: 5- 7. OVERLEDEN: G. Kos, 80 jr., weduwe van A. C. Wairmenhoven, Wuivend er laan 205, Sant poort. J. P. Zwedphennig 56 jr., echtge noot van C. M. van de Loo, Bonaiire- straiat 8b, Santpoort. Voor het voorjaar grote kollek- tie NERTSHOEDEN en NERTSCRAVATTES Wagenweg 146, Haarlem k Telefoon 316529 2 stevige rackets shuttle t.m. zaterdag 21 april zolang de voorraad strekt Gen Cronjéstraat 43 Gr. Houtstraat 79 den tot een gezellig leefklimaat in het kamp. Want de troosteloze aanblik van in elkaar gestorte houten huisjes (zie foto) is geen sfeer, waarin de bezoekers van het kamp zich prettig voelen. J. N. Zijp en A. C. van Kessel; Jaap E. P. z.v- J. J. Pijbes en J. C. Lijster; Claudia A. d.v. L. van Noort en M. L. J C. Bal; Ingrid d.v. R. S. Boerée en C. M. P. de Vries; Edwin D. z.v. D. Lont en H. W-esterlaken; Hendrik J. A. zv. A. Hop en M. A. Klaassen; Theodoras M. z.v. T. H. Kloosterman en M. J. Korsman; Be- gona d.v. G. F. Morante en en P. M. Fernandez Gonzales; Bianca M- d.v. S. Vermast en A. M. van Tunen, Yvette A. C. d.v. J. F. A. Schwering en M. J. A. Heilik; Daan zv. C. P. Heijliger en L. J. M. Idzerda; Femke G. C. d.v. J. A. Kaptein en J. C. M. Bleyenidaal, Monika A. C. d.v. A. M. van Gelderen en A. C- Buijck, Bernd z.v. A. Andeweg en T. J. Breevaart, Alexandra d.v. A. Porte en G. Hoogenkamp; Bjorn G. z.v. A. I. A. P. Steeman en M- Schermer. De leiding van kamp Bakkum, in het seizoen een van de drukst bezochte cam pings van de kuststreek, waar zeer veel Amsterdammers, Zaankanters en men sen uit de IJmond hun vakantie in een huisje, tent of caravan doorbrengen, heeft bewust de zaterdagmorgen voor die massale herstelwerkzaamheden gekozen. BEVERWIJK. Zaterdag 14 april om vier uur en niet zoals gebruikelijk op vrijdag wordt in Galerie Boumans een expositie van aquarellen van Hélène Bueno geopend- Hélène Bueno kreeg les van Max Bue no de Mesquita en op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Zij exposeerde reeds bij Ina Broerse en publiceerde in Avenue Literaire. Beverwijkse muziekschool bijeenkomen voor het houden van besprekingen van problemen, voor het volgen van korte cursussen voor het luisteren naar con certen en voor het zelf geven hiervan. Het hoofdthema voor de besprekingen is het groepsonderwijs in gitaarspel, een bijzonder actueel onderwerp, waarvoor overal ter wereld grote aandacht be staat, ook voor wat betreft andere mu ziekinstrumenten dan de gitaar. De voor elk instrument specifieke groepsonder- wijs-problemen zijn zeker nog niet alle opgelost. Er is vraag naar groepsonder wijs en daarom is het aanpakken van de methodiek urgent geworden. Het festival krijgt een feestelijk ac cent, omdat de gitaristen-vereniging dit jaar zijn vijfentwintigjarig jubileum viert. Het feestconcert, waarmede dit jubileren herdacht wordt, zal maandag avond 23 april worden gegeven door de befaamde Amerikaanse gitariste Alice Artzt, die haar opleiding ontving bij de beroemde gitaristen Ida Presti en Alexandra Lagoya. Ze zal een program ma van barok-muziek en ook van he dendaagse componisten spelen. belangrijke mate beheerst. Ook de tenor Wouter Goedhart mag zich verheugen in een goede stem maar hij zal zich nog flink moeten toeleggen op de stabilise ring hiervan en op een verbetering van de stemcontrole in dynamische zin en zich hoeden voor een larmoyante ex pressie. Afgezien van onzuivere intonaties bij de strijkers kon men over de begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest tevreden zijn. De clavecimbelpar- tij was in goede handen bij Jan Verhoe ven. Aan Simon C. Jansen was de orgel begeleiding toevertrouwd. Hij had een taak, die hem slechts in beperkte mate voldoening moet hebben gegeven, omdat het kist-orgel, dat hij bespeelde een te klein klankvolume had en niet wellui dend was. HEEMSKERK. Door snel ingrij pen van de plantsoenendienst en openbare werken zijn donderdagmor gen in de vijver aan de Coornhert- straat ongeveer 60 jonge karpers van een gewisse verstikkingsdood gered. In het festival-programma is ook een concours voor gitaarensembles opgeno men. Deze wedstrijd, die op 24 april zal worden gehouden, gaat om de Ida Pres- ti-wisselbeker. Drie ronden zullen er zijn, waarin de ensembles zullen uitko men. De jury, die de prestaties zal beoordelen, zal gevormd worden door drie muziekschooldirecteuren, met name Bert Boog, André Kaart en Jan Pasveer. Bij de receptie, die ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de gitaristen vereniging zal worden gehouden, zal de Italiaan Paolo Radoni een causerie hou den over het bossa-nova-gitaarspel. GEBOREN: A. A.C. de Groot-Moafl, d., Roos- en Beeklaan 62, Santpoort. A. H. Liefheb- ber-Van der Terp d., Dennekoplaan 209, IJmuiiden. T. Mubairk-Dusanika, d., Wij- keroogstraat 160, Velsen-Nooird. A. E. Beets-Antonis, z., Cepheusstraat 25, IJ- muiden. C. A. T. Fiolet-Waïaijer, d., Doomeberglaan 122, IJmuiden. De vrouw had als gevolg van de aanrijding een gebroken bovenbeen, een hersenschudding en diverse snijwonden. De man had snijwonden. Beiden zijn naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk gebracht. De twee auto’s zijn ge heel vernield. ONDERTROUWD: J. Franssens, Casembrootstraat 46, IJ- muilden en P. G. Koning, De Ruijter- sitraat 138, Umuiden, t.a. IJmuiiden, Spasmes trast 121. C. F. Uigosse, Com, Jolstoaait 2D, Scheveningen en J. Brands, Hofdijklaan 55, Driehuis, t.a. Driehuis, Hofidijklaan 55. A. J. M. van Eitten, P. Verhagenlaan 81, Beverwijk en Y. Kok, Beillatrixstraat 179, IJmuiden, t.a. Bever wijk, Zeestraat 405 achter. D. H. Bante- ma, Drasiushof 4, Amsterdam en E. Hiemstra, Zeeweg 168, IJmuiden, t.a. Den Helder, Balistnaat 15. G. J. A. Zon neveld, Nuhout, v. d. Veenstraat 26, Cas- tricum en A. Liefung, Voorplaats 8A, Santpoort, La. Heemskerk, Bourgondië- straat 17. W. A. Schavemaker, M. van Heemskerkstiraat 102, Heemskerk en C. H. Roemer, Gr. Hout- of Koningsweg 189, Velsen (Noord), t.a. Heemskerk, M. van Heemskerkstraat 102. P. A. van der Burg, Seiinpostweg 31, Umuiden en C. A. Vink, Seinpostweg 31, IJmuiden. H. C. J. Mandjes, Eendrachtstraat 7, Velsen- Noord en W. J. Gozeling, Valeriuslaan 50, Driehuis, t.a. Santpoort, Hagelinger- weg 187. D. W. Banmink, Jacobus van ’t Hoffstraait 40, Nijmegen en M. L. W. Janssen, De Noostraat 52, Umuiden, t.a. Arnhem, St. Anltoniiélaan 184. F. J. Wes ten, Rameaustraat 29, Heemskerk en M. E. Rusman, De Zandkuil 29, Umuiden, t.a. Heemstede, Tooropkade 6. J. J. van Dijke, Irissenstraiait 3, Santpoort en P. Christiaans, Lange Nieuwstraat 50, IJ- muiden, t.a. Ruijsdaelstraat 27, Umui den. gaat om solo-zang te combineren met de orkest-begeleidingen. Wat artistiek niet voldoet, acht de dirigent dan toch deugdzaam terwille van het prevaleren van de intentie. Van deze opvatting zijn illustere voorbeelden uit de passie-prak- tijk bekend. Voor zover het mij mogelijk was de uitvoering van donderdagavond bij te wonen, heb ik kunnen vaststellen, dat Wiesehahn volkomen op het zorgvuldig door hem geïnstrueerde koor kon reke nen. Het reageerde direct op zijn dwin gende leiding en toonde bij het vóórt brengen van een krachtige, doordringen de klank een grote volharding. Met de muziek als melodisch, harmonisch, rit misch en structureel fenomeen waren de zangeressen en zangers van het koor volkomen vertrouwd. Voor het jongenskoor, dat aan de uitvoering zijn medewerking verleende, bleek die vertrouwdheid in het bijzonder voor hun aandeel in het inleidingskoor en het koraal „Was mein Gott will”. Meer volume dan de jongens nu konden opbrengen, had beslist niet gevraagd kunnen worden. Twee regelmatig aan de uitvoeringen van het koor medewerkende solisten, waren ook nu aanwezig. Het waren de sopraan Annette de la Bije, die ook nu weer voortreffelijk voldeed, en de bas Herman Schey, die met onverzwakte, sonore stem een indrukwekkende vertol king van de Christus-partij gaf. Verheugend was de muzikale kennis making met de alt Elisa Galama, een jonge zangeres met een fraaie stem van dramatisch gehalte. De tenor Gerard Honig was nü de Evangelist. Hij ver richtte zijn omvangrijke en belangrijke taak uitnemend met bewogen voordracht en gave stem. Een goede indruk gaf de vertolker van kleine partijen en aria’s, de bas Chris Verhoog. Hij bleek een goede stem te bezitten, welke hij technisch reeds in GETROUWD: R. J. de Graaf-W. K. Smith, Capelle a.d. IJssél, Purmerhoek 94. J. Artmannd- J. van den Oever, Beverwijk, Veri. Voorstraat 40A, B. B. M. Mense-M. E. Peeters, Haarlem, W. Harveystraat 22. H. J. Vlaming-J. van der Jagt, Velsen- Noord, Gildenlaan 42, J. C. Brouwer-E. A. de Bie, IJmuiden, Berkenstraat 33. GEBOREN: Arjen C. zv. J. P. Bleeker en J. Bonkenburg; Robertus N. z.v. N. M. A. de Jong en P. M. Selij; Marcus A. N. z.v. M. J. M. Schouten en C. A- Orij; Michiel z. v. J. D. van Leeuwen en W. A. Heijdeman: Hedwig A. C. d. v. G. G. J. Keijser en W. C. M. Post; Richard J. z.v. De trouwe toehoorders bij de passie- uitvoeringen van de oratoriumvereniging kennen Wiesehahns interpretatie van Bachs werk en aan hun verwachtingen heeft de dirigent ongetwijfeld voldaan. Ook nu heeft hij de dramatische bete kenis geaccentueerd met nadrakkelijke dynamische uitdrukkingskracht, vaak noig met het opvoeren van felheid in de koorklank en een zwaar aangezet me trum. Nog steeds handhaaft Wiesehahn voor de Mattheus-passie een harde, ja keiharde romantiek meer aangepast aan het drama dan aan de muziek zelf. Hij aanvaardt daarbij de onevenwichtigheid der sterkte-verhoudingen, welke voorna melijk aan de dag treedt, wanneer het Zaterdagmorgen komen er driehon derd jeugdige vrijwilligers, merendeel vaste bezoekers van kamp Bakkum om er de laatste „schaide-klusjes” op te knappen. Werkzaamheden, die voor het vaste personeel te arbeiidsintensief zijn en door 300 jonge mensen in korte tijd verricht zijn. Overigens betwijfelt de heer Van der Berg of de schade de een miljoen gulden overschrijdt. „Als een huisje in elkaar is gewaaid kan je niet spreken van totale vernieling, want de schotten, die hier en daar misschien gerepareerd moeten wonden, zijn in een paar uur weer in elkaar gezet”. Assistem-beheeirder Van der Berg: „Tben de schade een dag na de storm was opgenomen, wilde iedereen zo snel mogelijk met de reparatie van zijn huis je beginnen. Maar eerst moesten wij de hondenden omgewaaide bomen van het terrein verwijderen en zouden pas het sein tot herstel geven ails dit karwei achter de rag was. En dat is zaterdag morgen zo goed als het geval”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De 24-jarige Hooischuur uit Zaandam, die sinds 1 januari van dit jaar by de Heemskerkse gemeentepolitie was gedetacheerd, is vrij plotseling overleden. Agent Hooijschuur meldde zich maan dag ziek. Donderdagmorgen kreeg de korpsleiding bericht, dat hij ter observa tie in een ziekenhuis was opgenomen, ’s Middags om half drie werd gemeld, dat de heer Hooijschuur was overleden. Een voorbijganger zag ’s morgens enkele karpers in het water drijven en waarschuwde de gemeente. Het bleek, dat de karpers niet dood wa ren, maar door gebrek aan zuurstof als verdoofd naar boven kwamen. Snelle overbrenging naar een ander, fris gedeelte van de vijver, namelijk de Neksloot, redde het leven van de karpers, die vorig jaar in de Coom- hert vijver werden uitgezet. GEHUWD: O. F. van Leeuwaarde en C. W. Mons; R. Tunzi en J- Groeneveld; H. Bakker en C. van Egmond; J. van Rijszen en J. G. Nouris. VELSEN-NOORD. —Een 23-jarige Beverwijkse automobilist reed donderdag avond op het kruispunt Rijk de Waal- weg-Schulpweg een 28-jarige automobi liste, eveneens uit Beverwijk, aan. Hij reed de kruising op vanaf de Schulpweg en had verzuimd te stoppen voor de verplichte stopstreep. Aan de Beverwijk se, die voor hem van rechts kwam, verleende hij geen voorrang. Voorts zullen er concerten worden gegeven door het Gitaar-trio, gevormd door Dick Visser, Theo Krumeich en Emile Hopman, door Hans Verzijl, die een renaissance-luit zal bespelen, en door jonge begaafde Nederlandse gitaris ten. Een bijzonder evenement belooft ook het concert van de Japanner Toy- chiko Satoh te worden. Deze kunstenaar bespeelt een barok-luit. De gitaristen Els Kluin en Dick Visser geven ieder een cursus. - e1 WW"*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9