Opnieuw protestacties van Zweden tegen VS Bh Verkeerslawaai: een Nieuwste vorm extremisme in betekenis factor van Bondsrepubliek pc Moet pan- Hallo, hallo. Denk even mee Bobby Seaie bijna tot burgemeester gekozen SWONSRESTAURANT HAARLEM win lOOO gulden in onze april-ronde Enka „Chaoten” r MET F DRIE ZETELS VOOR (ViHHOEVEN massief eiken eetkamer voor romantiese tafelaars, handgemaakt in alle maten leverbaar, afgebeeld: tafel I iver NIEUWE L ii wi Tegen optreden in Zuidoost-Azië LEIDERS VERSCHENEN VOOR TV-ACTUALITEITENPROGRAMMA SS tweede paasdag exklusieve paasshow van 11.00 tot 17.00 uur échte graan-genever -<M7Z 13 19 APRIL' DONDERDAG 1973 tJ Congres Tegen Brezjnev Nieuws in 't kort boerenmeubelen frankestraat 17 haarlem (023) 32 09 21 170x35x5 395 stoel vanaf 95.- zuiver natuur- produkt DIAMONAIR RINGEN 180x80x5 750 bankje - S3 tl Weet u 't al? Dan voor x mei uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings» merk mét®. Precies als hieronder. Merken zonder® tellen niet mee! Bij uw antwoord ook een Enka slag- zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met iooo gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 6o Arnhem. a Opgelet, deze keer iets kleurigs.’t Is rose of geel of blauw of groen ofzo. Nee, géén kameleon't Heeft wafeltjes maar je kunt ’t niet eten haha. ’t Ligt meestal op *t aan recht jawel. En 't sponst, hoewel 't ’n soort lapje is. Of'n doekje net hoe je 't noemt. Hoho ’t is geen Enka wissewas want die is alleen maar blauw. Noem es iets anderskijk even op ’t aanrecht. Nou? Hebt u 'm nog niet? Jammer jammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant, Dagdag. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Nauwelijks is het Baader-Meinhof-spook verjaagd, of een nieuwe extremistenplaag steekt de kop op in de Bondsrepubliek. De organi satie is in handen van communisten, die de verantwoordelijkheid opeisen voor de bestorming van het raadhuis in Bonn, vorige week dinsdag, voor een veldslag tussen huisbezetters en politie in Frankfort, een week eerder, en onder andere ook voor vechtpartijen in München en West-Berlijn. /a£ZEU>6£) sfeer.V VIO77E\I De nieuwe Simca Matra Bagheera: Sterk hellende achterruit kan worden opgeklapt. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE oo* ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Aj-SwyJ-:;’’: ■N.,¥S8S888w’:'’y'; -[MSgr1-- Ml* uaimjc Tot verbazing ook van de politie ver- ichenen twee leiders van de „generale staf” maandag in het tv-actualiteiten- programma „Monitor” om te verklaren dat zo de Duitse massa naar de revolutie zal worden geleid. Kissinger wordt op 11 mei in Zweden verwacht, om daar een Bilderberg-con- ferentie bij te wonen. De KPD-aanvoerders beschouwen de DKP niet als een echte communistische partij, net zo min als zij de „revisionist” Brezjnev aanvaarden. Zij beschouwen zich als revolutionairen, die het spoor van Lening en Mao volgen. Hun voor naamste bakermat zijn de Rode Cellen, die in de jaren van de studentenrevolu tie aan de Westberlijse Hogescholen ont stonden. Exclusief voor Haarlem In ontwerpen van Pierre Cardin JUWELIER JACQ. FRANK Grote Houtstraat 109 - Haarlem Telefoon 31 10 09 Zij kondigden alvast aan dat in mei wat zal worden georganiseerd om het bezoek van Russische partijleider Brezj nev te bederven, een gast voor wie het al wat vervallen hotel Petersberg dat als een gemakkelijk te beschermen ves ting hoog in het Zevengebergte ligt wordt opgekalefaterd. DE LAATSTE dagen heeft de politie In de stilste gebieden van Nederland wordt ’s nachts altijd nog een geluids sterkte van 20 tot 25 decibel gemeten. Dit is een gegeven uit het rapport „Ver keerslawaai en wegontwerp”, opgesteld door een ingenieur van Rijkswaterstaat en een collega van het TPD-TNO. Naast het feit, dat wegen beslag leggen op de ruimte, is de laatste jaren steeds meer de milieubelasting die het verkeer veroorzaakt op de voorgrond getreden. Tot die milieubelasting behoort verkeers lawaai. Mcr. STOCKHOLM. In Zweden zijn op nieuw protestacties aangekondigd tegen het Amerikaanse optreden In Zuidoost- Azië. Zo zijn de Vietnam-groepen in Zweden gisteravond met 24-uursacties begonnen. Tevens eisen zij dat de Zweedse regering Henry Kissinger zal verbieden het land binnen te komen. INMIDDELS HEEFT de revolutionaire KPD het afgelopen weekeinde in Dort mund ongestoord een congres kunnen houden, waar onder andere tot de actie in de vakbonden werd besloten. Men noemde zich de „Nieuwe Linke” en beschouwt de studentenwereld waar de invloed al lang groot is als het thuisfront. Als nasleep van de rel bij Datsun en Toyota hebben, in ver band met revaluatie van de Yen, hun prijzen moeten laten stijgen. Bij Toy ota bedraagt de prijsverhoging maxi maal 3,5 percent. Enkele zeer popu laire modellen, zoals de Corolla 1200 economie en de Mark II sedan de Luxe, bleven in prijs o ngewijzigd. Datsun heeft zijn wagens in het alge meen met 4 percent in prijs ver hoogd. huiszoekingen gedaan in Bonn, Keulen en Dortmund, waarbij naast helmen, knuppels en handboeien veel belastend materiaal zou zijn gevonden, vooral te gen de zogenoemde KPD-ML (marxis- ten-Ieninisten). Maandag besloot voorts de vakbond voor de metaalindustrie dat leden van extremistische organisaties zonder pardon zullen worden uitgesto ten: het besluit was vooral gericht tegen de KPD-ML. Nu is de KPD in de Bondsrepubliek officieel verboden. De communisten heb ben indertijd echter hun naam veran derd en zijn eenvoudigweg als DKP weer uit de illegaliteit gekomen. Het bestaan van de KDP is nog altijd velen in dit land een doorn in het oog. De regering zal, als ze nu de KPD verbiedt, zo ongeveer uitmaken wie een brave en wie een boze communist is. De KPD-Opbouworganisatie zoals de naam tot voor kort luidde bestaat sinds maart 1970. Haar hoofdkwartier, aanvankelijk Berlijn, werd later Dort mund, omdat het opstoken van de massa in het industriecentrum van de Bondsre publiek zal moeten plaatshebben. Het aantal actieve leden wordt op maximaal 600 geschat en waartoe dat kader in staat is, bleek vooral vorige week in Bonn. In de hoofdstad kwamen 1300 politiea genten, uitgerust met waterkanonnen en pantserwagens, te laat om de vernieling van het barokke raadhuis te voorkomen. Er was, tijdens het bezoek van de Zuid- vietnamese president Thieu, gerekend op onruststokers. De verkeerde objecten waren echter bewaakt. De organisatoren, die zich „Chaoten” noemen, kwamen vrijwel ongeschonden uit de strijd te voorschijn. „Kampfende Jugend”, het centrale or gaan van het communistische jeugd ver bond, schreef daarna: „Wij kwamen ge organiseerd uit het raadhuis, nadt we vanuit de telefooncentrale hadden gete lefoneerd met buitenlandse organisaties, die ons allemaal enthousiast feliciteer den”. Onder „Chaoten” valt vermoedelijk meer dan de KPD. Het tactische optre- In het najaar van 1973 zal op de Nederlandse markt een nieuw, uiterst spor tief produkt van Chrysler France en Matra worden geïntroduceerd: De Matra Simca Bagheera. Deze nieuwe Matra, de opvolger van de 530 LX, is het eerste gezamenlijke ontwerp van de beide bedrijven, die sinds 1970 samengaan. Een van de markantste bijzonderheden van de nieuwe Franse sportwagen zijn de drie zetels, die voorin naast elkaar zijn ingebouwd. De breedte van de wagen, en de vorm van de portieren zijn op deze indeling afgestemd. De Matra Simca Bagheera heeft een vloeiende sportieve lijn: Een opvallend front, sterk hellende voorruit en een grote, ver naar achteren doorlopende achterruit. De krachtbron is centraal geplaatst en werd afgeleid van de Simca 1100 special: 1.294 kubieke centimeter met een vermogen van 84 din-pk. Bij een rijklaar gewicht van 885 kg, betekent dit een top van 185 km per uur. De carrosserie van de nieuwe Matra bestaat uit gegoten kunststof panelen, gevormd uit versterkt polyesterhars. Zowel voor- als achterwielen zijn onaf hankelijk geveerd. Het nieuwe model beschikt over een gescheiden remsysteem, met schijfremmen rondom. Winnares maart-ronde: Mevr. J. H. Honcoop-Bergiesch te Bentveld. Slagzin: geen zeem zeemt zo goed als ’n Enka-zeem doet men nagaat welke mate van lawaai nog toelaatbaar is op grond van volksgezondheids en milieuhygiëni sche criteria. De emissie-normen zijn de wettelijke eisen aan de maximale lawaai-produktie van een voertuig. Wat de immissie-normen betreft: in ons land gelden nog geen westelijke richtlijnen voor de toelaatbare ge luidniveaus in het milieu. Het rap port vermeldt echter de voorlopige normen voor toelaatbare geluidni- veau’s- zoals deze in het kader van de interdepartementale commissie ge luidshinder zijn opgesteld. Globaal ko men deze normen erop neer, dat er in toekomstige situaties naar wordt ge streefd een niveau van 55 decibel buiten de gevel niet te overschrijden. In gevallen waarin bebouwing langs een toekomstige autosnelweg reeds is gerealiseerd, streeft men ernaar een niveau van 65 decibel niet te over schrijden. Tenslotte gaat het rapport uitvoerig in op de maatregelen die men kan nemen om het verkeerslawaai te ver minderen. Bijvoorbeeld de aanleg van wegen in een ingraving, het aanleg gen van aarden wallen, beplantingen of het vermijden van klinkerbestra- tingen. Wat de stedebouwkundige kant betreft, is het raadzaam al dus het rapport niet in de eerste plaats woonhuizen langs autosnelwe gen te bouwen, maar kantoor of industriegebouwen, parkeergarages, winkelcentra, enz. Ook in bouwkun dig opzicht kunnen er maatregelen worden genomen: woonruimten in de huizen niet langs de wegzijde, verbe terde gevelisolatie, dubbele ramen, enz. De KNAC is uitgekomen met het Handboek 1973: een soort vademecum met allerlei gegevens op het gebied van automobilisme ,auto-toerisme, verzekeringen, reisdocumenten, enz. De nieuwe druk is aangevuld met de jongste gegevens op deze gebieden en het boekwerk is daarmee 800 pagina’s dik geworden. Het KNAC-Handboek is niet alleen voor de leden, het i s is niet alleen voor de leden, het is tegen een prijs van ƒ12.50 te koop in de boekhandel. den van ëxtreem-linkse jongelui bij rel letjes in verschillende steden zou de politie ervn hebben overtuigd dat ze steeds met dezelfde groepen te maken heeft. Volgens het weekblad „Stern” wordt hun sterkte in het nog niet gepu bliceerde jaarverslag 1972 van de con traspionagedienst met „ongeveer 15.000” aangegeven. KtOBKie GRAAM-GEHEVER IS VOLGERS OX kïwut geselecteerde granen cestoovw <W> POOR OHS ALS HOOGSTE KWALITEIT S- «WOERD. «V an LBnuratoMÖ Ich V.rhoeve* - Hilvnuan HoEauJ het raadhuis is gisteren de Bonner uni- versiteit tot na Pasen gesloten. De rector vreest dat vergaderingen van studenten voor nieuwe onlusten zouden worden misbruikt. Op verschil lende plaatsen in het Ruhrgebied en Noord-Duitsland zou de KPD over regi onale comités beschikken. Omdat het blijkbaar onverstandig wordt gevonden met verbale maatrege len (het uitspreken van een verbod) tegen deze groepering op te treden, wil de politie zich concentreren op acties tegen huizen waar de „Chaoten” hun plannen beramen en tegen personen die zich bloot geven. De eersten die op een proces kunnen rekenen zouden Jürgen Horlemann (van wie wordt beweerd dat hij in Japan in terrorisme is geschoold) en Christian Semmler zijn. De beide mannen die gewoon op de televisie kwamen vertel len dat zij de centrale figuren bij de aanval in Bonn zijn geweest. Dit lawaai wordt gemeten in deci bels, volgens een gestandaniseerde methode. Bij een drukke verkeersweg kan bijvoorbeeld de geluidsterkte toe nemen tot 70 a 80 decibel. De pijn grens wordt bereikt bij 120-130 deci bel. Analyse van het verkeers lawaai leert onder meer, dat men onderscheid kan maken tussen het geluid van motoren en van ban den. Beneden de snelheid van 70 km/uur is bij personenwagens het geluid van de motoren bepalend- daarboven in toenemende mate het geluid dat de banden op het wegdek veroorzaken. Er zijn echter nog veel meer factoren die bepalend zijn voor de mate van het verkeerslawaai. Men kan ze globaal verdelen in twee groe pen: het geluid dat voortvloeit uit de relatie voertuig- weg en de factoren die voortkomen uit de relatie-omge- ving-weg. Het rapport houdt de resultaten in van het onderzoek, dat naar al deze factoren werd ingesteld. De bevindin gen van het rapport zullen straks ongetwijfeld hun nut hebben voor het ontwerpen van autosnelwegen. Trouwens ook gemeenten die bestem mingsplannen voorbereiden of wor stelen met de overlast van het stads verkeer, zullen veel aan dit rapport kunnen hebben. Het is de bedoeling met behulp van het rapport het ver keerslawaai terug te dringen. Daar voor worden een aantal oplossingen aan de hand gedaan, al stoot men hierbij soms op tegengestelde eisen. Het geruis van banden bijvoorbeeld is afhankelijk van de eigenschappen van de band, maar ook van de aard van het wegoppervlak. Naarmate het wegoppervlak stroever is wat de verkeersveiligheid bevordert zal het bandengeruis echter toenemen. Bij stedelijke wegen heeft men, an ders dan bij autosnelwegen, nog te maken met aanvullende factoren: be bouwing dicht langs de weg en het op trekken en afremmen voor kruisingen, die met verkeerslichten worden be veiligd. Bij dit soort kruisingen, wordt een aanzienlijk hoger geluidsniveau ge meten. Vooral vrachtwagens spelen hierbij een grote rol. De invloed van zo’n kruispunt is tot op honderden meters afstand merkbaar. Men heeft kunnen nagaan- dat het lawaai van verkeer op de weg zich bij benadering volgens concentrische cirkels verdeelt. Objecten nabij au tosnelwegen, bosbegroeiing, aarden wallen, gebouwen, kunnen dit ver keerslawaai echter sterk laten ver minderen. Bij de beoordeling van de mate van geluidshinder hanteert men twee nor men: de zogenaamde immissie-norm en de emissie-norm. De immissie- norm houdt eenvoudig gezegd in, dat In de Zweedse pers wordt druk gespe culeerd over de mogelijkheden dat pre mier Palme en Henry Kissinger in een geheim overleg de diplomatieke moei lijkheden tussen de VS en Zweden uit de weg zullen proberen te ruimen. Sinds Palme in december van het vorig jaar de Amerikaanse bombarde menten op Hanoi met nazi-misdaden vergeleek, zijn de diplomatieke verbin dingen tussen Zweden en de VS op initiatief van Washington zeer bekoeld. Zo hebben de VS op het ogenblik geen ambassadeur en ook geen eerste secreta ris in Stockholm. Men heeft de Zweden laten weten geen prijs te stellen op een Zweedse ambassadeur in Washington. De Zweedse regering heeft zich sinds de akkoorden in Parijs zorgvuldig onthou den van enig ekritiek op de Verenigde Staten. OAKLAND (Upi) Bij de dinsdag in Oakland, Californië, gehouden verkiezin gen voor het burgemeesterschap van de ze stad is d-e leider van de zwarte- panterbeweging, Bobby Seaie, op de tweede plaats geëindigd. Hij was één van de acht kandidaten. De meeste stemmen kreeg de republi kein John Reading., namelijk 55.342. Dat is echter niet genoeg om gekozen te worden. Hiervoor is een meerderheid van de 110.851 uitgebrachte stemmen vereist. Bobby Seaie verzamelde 21.314 stem men en hij zal het weer proberen bij de tweede ronde, die op 15 mei wordt gehouden. De Zwarte-Panterbeweging nam meer dan een jaar geleden het standpunt in dat geweld als middel voor een maatschappijverandering wordt af gewezen en dat er naar gestreefd zal worden de „bevrijding” van de neger in Amerika via de stembus te bereiken.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13