1 r1 n Rampenhotel: ze willen soms niet meer weg Langs verlichte grachten Hans Wiegel kreeg klop in studentenparlement St. Olofspoort Asfalt in Haarlemmer Houttuinen slechts voor de helft bruikbaar tal sa O I I I n I I “I MM nX '1 GIGANTISCHE VIJFDAAGSE IN AMSTERDAMSE THEATERS Of V „Zo’n uitzicht hebben we nog nooit gehad” DONDERDAG 19 APRIL' 15 1973 Pi 1 ''T* »W - Ws L L ke 191 r 1 i y M m- d? HU »*»*w*'i AAN AMSTERDAMS 1500 kilometer lange stratennet dat is van hier naar het Barcelona van Michels zal begin mei een even kostbaar als veelbesproken brok asfalt worden toegevoegd. Dan namelijk kunnen de eerste auto’s terecht op de nieuwe weg door de Haarlemmer Houttuinen en zou de door uitlaatgassen vergiftigde Haarlemmerdijk uiteindelijk een soort Kalverstraat voor de bewoners van de Jordaan en Westelijke Eilan den kunnen worden. Zou, want voorlopig ziet het daar nog niet naar uit. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING en P- ile n- - - SÉ /r 7 Kunstenaars voor Vietnam „van-alles-wat-pro- J. HEIJER TT •Tg MM iet >u lop Met hulp van vrijwilligers konden we het klaren. Eigenlijk hebben we geen enkele onplezierige ervaring ondervon den, noch met theaters, noch met thea terbureaus. Niets dan goede medewer king”, vertelt De Jong. Waarom is de weg nog niet vierbaans? Hoewel er ettelijke huizenblokken zijn neergehaald, staan er nog enkele (be- drijfs)pandjes overeind en daar zal eerst een oplossing voor moeten worden ge- zingen voor de universiteitsraad, distan tieerde de ASVA zich nog krachtig.” De raad was immers je reinste parlementa risme en een vuige truc van Veringa (toen nog minister van o. en w.) tot inkapseling.” Maar omdat de tijd niet stilstaat en de universitaire studie mo menteel aan alle kanten bedreigd wordt (duizend-guldenwet, plannen tot ingrij pende verkorting van de studieduur enz.) kwam Veringa plotseling in een wat vriendelijker zonnetje te staan. De uni versiteitsraad- zo hebben de studenten nu ontdekt, biedt toch wel mogelijkhe den om het beleid van Den Haag te frusteren. Toch zal het niet verbazen dat in studentenkringen hier en daar werd gesproken van bedrog en belazerij. Vrij baan voor het verkeer in de deer lijk gehavende Haarlemmer Houttuinen. Op de andere foto een overzicht, van de mei een middagvoorstelling in de stads schouwburg. HET TWEEDE feit is het opmerke lijkst. Het zegt dat met de OBAS ook Wiegel een beetje verslagen is aan de universiteit. Dat zit zo. De OBAS ver scheen met een ongekend aggressieve campagne die zich zeer fel en recht streeks richtte tegen de ASVA en daar- i**-. om slechts in Wiegel’s verkiezingsstrijd van vorig jaar een volwaardige evenknie vond. Waar Wiegel sprak van de ’’rooie drie”, daar had de OBAS het over ”die met z’n grote bek” en waar de jonge, wereldbestormende liberaal zich opwierp ais bezweerder van het inflatiespook, daar presenteerde de OBAS zich als organisatie voor ’’studenten die stude ren”. s am f' IN DE zomermaanden, als de hon ger van het toeristendom in de hoofdstad groter is dan de logiesvoor- raad, is er één hotel dat nauwelijks wordt gebruikt. Het rampenhotel, zo als het gemeentelijk noodverblijf aan de Nic. Witsenkade met de gracht van de Stadhouderskade als aantrek kelijk panorama wordt genoemd, is dan ook allesbehalve gebrand op een fraai bezettingspercentage. Toevallig ligt dat ’s winters (branden) hoger dan in de warme maanden. IN HET Vondelparkpaviljoen hangen en, staan 600 werkstukken van 120 beel dende kunstenaars uit Amsterdam en omgeving. Met allerlei evenementen wordt deze tentoonstelling versierd. Al les is tegen redelijke prijzen te koop. De tentoonstelling wordt op 27 april om 5 uur geopend door de ene echte Paul Dat is in een paar maanden tijd gebeurd, onder het motto: niet zeuren, dóén. Het aanbod van kunstenaars groeit nog steeds, zodat op het laatste moment nog aanvullingen van het programma zullen volgen. „De actie is ontzettend groot geworden. Dat kon omdat geen mensen ingekletst hoefden te worden. OP 30 APRIL kan men in Carré alle vier afleveringen van het toneelfeuilleton The Family van Lodewijk de Boer ach ter elkaar zien; men begint om 7 uur en wil om kwart voor drie ’s nachts klaar zijn. Prijzen 20, ƒ25 en 30; maar dan zie je ook vier voorstellingen! Het Do- kumentair Aktueel Theater maakt een speciaal tircusachtig programma, geba seerd op rapporten van het Medisch Comité en Amnesty International. O.a. Jacques Commandeur en Rudolf Lutieer doen hieraan mee. Toneelgroep Globe, het Werkthater, Proloog en De Appel, geven benefietvoorstellingen. Leden van de Haagse Comedie maken een program ma van Brecht en Kastner. Vietnamese gedichten worden voorgedragen door o.a. Elisabeth Andersen en Elsje de Wijn. Ton Lutz, Henny Orri en anderen dra gen Brecht voor. Josephine van Gasteren speelt haar „Rosa Luxemburg”. REINBERT DE LEEUW geeft een Sa- tie-concert. Hein Donner presenteert een klassiek concert met o.a. Amatikwartet. Elders spelen Theo Olof, Janine Dacosta, Het Amsterdams Philharmonisch Orkest, Het 14-de eeuwse pand „St. Olofs poort’’ op de hoek van de Zeedijk en Prins Hendrikkade is vrijwel geres taureerd. Beneden komen boetiekjes en een coffeeshop. De fraaie boven verdiepingen worden voor bewoning verhuurd. vonden. Bovendien moet de gemeente door de gewijzigde plannen opnieuw een rijksgoedkeuring hebben, zodat dit nog wel even kan duren. AAN DE andere kant is er de „onmo gelijke’ ’aansluiting op het Haarlemmer plein, waar ook de Marnixstraat haar verkeer op loost. Oorspronkelijk zou de weg daar overheen duiken, maar nu dat niet gebeurt, sleutelt de gemeente nog aan de mogelijkheid van een S-lus via de Planciusweg. Ook daarover is het laatste woord nog niet gezegd. Voorlopig gaan de verkeerslichten op deze krui sing, die door de restauratie van de Haarlemmer Poort wel wat wordt opge fleurd, nog niet werken, zodat er van een soepele verkeersafwikkeling nog geen sprake kan zijn. De visoenen, die de wegenontwerpers van Publieke Werken zo’n vijftien jaar geleden hadden, zijn voor het merendeel overigens de Amstel in gewaaid. Het zou zo heette het een prachtige snel weg worden zonder obstakels, maar toen puntje bij (inspraak) paaltje kwam, be gon het ineens alternatieve plannen te hagelen en zo zit het doorgaand verkeer nu met een traverse, die nog maar voor de helft of minder bruikbaar is. Die netto-opbrengst gaat naar het Me disch Comité Nederland-Vietnam, die niet alleen in Noord-Vietnam maar ook via het Bevrijdiingsfront in Zuid-Viet- nam medische hulp kan financieren. „Dat is het meest effectief; je weet in ieder geval dat het geld niet in de zwarte handel, door corruptie of bij nieuwbakken kapitalisten blijft hangen”, aldus René de Jong, directeur van de federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, vanuit wiens bureau de gi gantische organisatie van de kunstvijf- daagse op touw wordt gezet. HET LIJDT GEEN twijfel. Je krijgt er beslist dat warme, nationale (zij het een tikkeltje republikeinse) gevoel van binnen van: de actie Kunstenaars voor Vietnam, die van 27 april tot en met 1 mei in Amsterdam wordt gehouden. Méér dan duizend kunstenaars zorgen voor méér dan zestig evenementen gedu rende vijf dagen in alle theaters van de stad. Ze doen dat allemaal gratis voor niks; de kosten zijn laag, theaters heffen vooral geen huur en men verwacht dan ook een netto-opbrengst, die zo hoog is, dat men zelfs de vermakelijkheidsbelas ting van de gemeente terug kan krijgen. IN DE regel duurt het toch nog zes weken voordat de mensen weer ver trokken zijn en soms nog veel langer. De heer A. Mastwijk van Sociale Zaken: „Er zijn gevallen bij van drie tot vier maanden. Die mensen den ken: eigenlijk ben ik de gemeente tot last, maar ik zit hier goed, dus ga ik er alleen uit als ze me iets heel moois aanbieden. Soms zijn er ook praktische oorzaken zoals bij mensen, die beslist in hun oude buurt terug willen”. Het rampenhotel, een wit bepleis terd herenhuis met 32 kamers en een ambtenaar als portier die voor de afwisseling nu eens niet zeven vreemde talen hoeft te spreken, is er alleen voor gezinnen die door een brand, explosie, bouwvalligheid, stormschade of een gezonken woon boot het dak boven hun hoofd zijn kwijtgeraakt. Dat betrof vorig jaar 205 mensen, die samen in totaal 10.556 overnachtingen lieten noteren. Sociale Zaken heeft dat unieke eta blissement (het heet „Wirwar”) achter de hand sinds een jaar of tien gele den, toen een flat in de Vijzelstraat instortte en men behalve met puin tevens met een hoop narigheid bleef zitten. Nu heeft men een soepele machine. In de trant van: brandje? Hup, de mensen eruit, naar het op- vangadres en dan maar kijken of de dienst Herhuisvesting een ander huis je kan bekokstoven. OOK DE winkeliers van de Haarlem merdijk en Haarlemmerstraat zijn daar razend over. „Voor de zoveelste keer is het weer uitgesteld,” zegt voorzitter J. Allis van de winkeliersvereniging, „en ik weet niet of ze het nog langer pikken.” Het bedrijfsleven staat uiteraard erg positief tegenover de nieuwe verbinding. Allis: „Eindelijk zijn we dan de stank en de auto’s kwijt. Het was zo erg dat de mensen hier niet meer fatsoenlijk kon den winkelen. Bovendien is het econo misch gezien voor de meesten broodno dig. Tenslotte zijn er zeker 6.000 mensen weggesloopt.” Dat merkte onder meer een fietsenmakertje, die de ene maand nog honderd banden kon plakken en de volgende maand nog slechts twintig. Anders dan bij branden ligt het psychologisch wat moeilijker bij klanten, die in een bouwvallige wo ning zaten welke op last van Bouw en Woningtoezicht is ontruimd. Sane- ringsslachtoffers zien de gemeente al gauw als zondebok en zijn er aller gisch voor opnieuw met een krot opgescheept te worden. Tot voor kort was het wonen er gratis, maar daar heeft Sociale Zaken nu een stokje voor gestoken omdat bleek dat veel gasten er maar al te graag voor een koopje wilden blijven zitten. Zo rampzalig is de behuizing in „Wir-war” dan ook niet. Het is sober maar schoon gebouw met toi letten, douches en keukens op elke verdieping, wasmachines, een recrea tiezaal met tv, terwijl de bewoners op hun kamer een ijskast hebben. Mastwijk: „Het moet hier netjes zijn, maar we willen het de mensen ook weer niet te makkelijk maken, want dan krijg je ze er niet meer uit”. Dat is in sommige gevallen toch al een klus, want het regent weigerin gen op aangeboden woningen. Vaak wel acht tot tien keer op een rij. En wat dan? „We bekijken”, aldus Mast wijk, „of de weigering wel terecht is en als het te gek wordt, krijgt men een brief waarin wordt gedreigd met uitzetting. Daarna is het meestal snel gebeurd”. Het rampenhotel wordt met argus ogen door de brandweer bekeken, want genslotte zitten er vooral men sen die wel eens slordig met vuur zijn omgesprongen en je zou er niet aan moeten denken, dat het zelf zou uitbranden. En wat vinden de „bewoners” er zelf van? Een vrouwtje, die in de wasserette bezig is, zegt hierover: „Het is goed, maar je zit toch het liefst op jezelf. Logisch Ik zit ooit liever met mijn benen op de bank voor de tv. maar ja: ze kunnen hier natuurlijk moeilijk leren fauteuils neerzetten. Aan de andere kant, zo’n uitzicht hebben we nog nooit gehad” gen tegen twee is wel een juiste afspie geling van de verhoudingen. Ik moet zeggen dat ik niets anders had ver wacht.” Mede door dit mooie succesje van de ASVA hebben de progressieve groeperin gen van studenten- wetenschappelijke staf en technisch en administratief per soneel zich nu een ruime meerderheid verworven in de universiteitsraad. Deze meerderheid kan straks voor heel wat oppositie gaan zorgen tegen hervormings plannen van Den Haag. Cilia Galesloot: "We hebben nu een zeer progressieve raad. Ik denk dat die het nog wel eens aan de stok zal krijgen met de minis ter.” En Gijsbert van de Brink: ”De samenwerking met Den Haag zal, zo neem ik aan, door de progressieven zo veel mogelijk getraineerd worden, het geen een geweldige ontwrichting aan de universiteit teweeg kan brengen.” Dé verkiezingen hebben twee opmer kelijke feiten voortgebracht. Het eerste is dat de ASVA helemaal meedeed. Twee jaar geleden, bij de eerste verkie- Dansende meisjes uit de Vietnamese Opera. Meier, na een optocht vanaf de Dam met o.a. de Animal Crackers. Kortom van Elisabeth Andersen tot Banend Servet, van de CCC-incorporated tot het Eindhovens Barok Ensemble; Kunstenaars voor Vietnam. Gijsbert van den Brink, een ’’„J vertegenwoordigers STRAKS gaan ze weer branden: de feestlichtjes langs de grachten, die de rondvarende toeristen vooral in het sprookjesachtige van de stad moeten doen geloven. De schijnwerpers spe len met de bomen, maar deze keer speciaal ook met de gevels van de grachtenhuizen aan de Keizersgracht Brouwersgracht en het Singel. Ook de stadstorens, enkele bruggen, het paleis, de Amstelhof, de Zuiderkerk en de Waag zullen in een lichtzee baden. Voor iets nieuws zorgt de kunstenaars Von Gravenitz, die op een boot tussen de bloemenschepen aan het Singel vjjftig draaiede spie gels heeft aangebracht, die door lichtstralen worden beschenen. En dat allemaal tot half september van zonsondergang tot half twaalf, behal ve in juni als de lampen een uurtje langer blijven branden. De gemeente heeft het „sluitingsuur” wat ver vroegd in verband met de klachten van omwonenden, die de slaap maar niet konden vatten. HET IS ONDOENLIJK hier alle eve nementen op te noemen. Men doet er het beste aan zich te informeren bij het CISKA-loket in de hal van de Amster damse stadsschouwburg. Daar begint dinsdag 24 april de voorverkoop voor alle evenementen, behalve die in de Melkweg. Dagelijks van 10 tot 5 uur (behailve op zondag 29 april) Ook voor verkoop in de Bijenkorf. De meeste toegangsprijzen zijn 5 en 7,50. In het Shaffy-theater kan men op een kaartje een hele avond en nacht bij verschillen de evenementen terecht; cabaret, voor dracht, muziek. Ook in Paradiso en de 1 Om de grote autostroom af te stoppen is voor dit gebied een systeem van eenrichtingsverkeer voorgesteld. De „dijk” zal vanaf het Haarlemmerplein dan ook niet meer toegankelijk zijn. Alleen de bus mag er van die kant nog door. Op de kaalslag langs de nieuwe weg zal te zijner tijd nieuwe bebouwing komen, die vermoedelijk uit kantoren en flats zal bestaan. IN DE MOVIES (Haarlemmerdijk) worden vijf Vietnamese speelfilms en twee documentaires getoond, afkomstig van het Bevrijdingsfiront en de Noord- vietnamese delegatie in Parijs. In de Melkweg zijn vijftig Nederlandse films en tv-programma’s (video) te zien o.a. van Ivens, Haanstra, Vrijman, Van der Keuken. DE VERKIEZINGEN voor de univer siteitsraad, zeg maar het parlement, van de Amsterdamse universiteit, die de af gelopen twee weken zijn gehouden- heb ben een verrassende monsterzege opgele verd voor de debuterende ASVA. De Progressief georiënteerde studenten van de ASVA stuurden hun rechtse tegen stander de OBAS met de korfbalcijfers 9-2 naar de kleedkamers. Van de If zetels, die in de universiteitsraad be schikbaar zijn voor de studenten, gaan er dus twee naar de OBAS en negen naar de ASVA. Deze laatste wordt daar mee de grootste fractie binnen de raad. Zoals gezegd: de Haarlemmer Houttui- nen-weg had al veel eerder klaar moe ten zijn, maar door het inspraak-gevecht heeft het langer geduurd. Als compromis is destijds voorgesteld de kruising met de halverwege gelegen Buiten Oranje straat gelijkvloers te maken en voorzien van verkeerslichten. Dat blijkt nu op nieuw vertragend te werken, want ter wijl de zaak op 2 april al open had moeten zijn, wordt het nu de eerste of tweede week van mei. Het euvel heet in dit geval een ontbrekende schakelkast. Dat heeft intern bij de gemeente nogal wat heibel veroorzaakt en daar niet alleen. nog moeilijke aansluiting op het Haar lemmerplein met rechts de Haarlemmer Poort. van de huidige vertegenwoordigers van de OBAS in de universiteitsraad, is dat spreekt teleurgesteld. De OBAS heeft alleen gewonnen in de traditioneel be houdende faculteit der rechten en eiste daarnaast maar een van de vier vrije zetels voor zich op. Cilia Galesloot, voorzitster van ASVA, is vrolijker ge stemd en verklaart met groot lef: "Ne Van de vier geplande rijstroken im mers zijn er pas twee klaar en boven dien wachten er aan weerszijden van deze tegen de spoordijk aan gevlijde route twee aanzienlijke „bottle-necks”. Aan de kant van het Centraal Station (tenslotte sluit de weg aan op de Prins Hendrikkade en IJ-tunnel) staat iets voor de nieuwe brug over het Singel het Rijks Administratiegebouw („De Droog bak”) nog fier overeind en het moet wel gek lopen als deze moeilijk vervangbare kolos binnen tien jaar vleugels zou heb ben gekregen. Het rijk voelt er niet zoveel voor het gebouw op te doeken. Er zijn zelfs geruchten geweest dat men er een museum van zou willen maken. Het lijkt erop dat Wiegel’s succesfor mule voor de OBAS als een boemerang heeft gewerkt. Cilia Galesloot: "Het kwam voor dat ik in de mensa zat te eten en mensen mij kwamen vertellen hoe schandalig ze het wel vonden. Een vrouw bracht me zelfs een zak vol snippers, allemaal verscheurde OBAS- affiches.” Gijsbert van den Brink: "We wilden de grote massa van de studenten bereiken. Onze overtuiging was dat zij wakker geschud moesten worden met wat aggressieve kreten. Het is mogelijk dat we daarbij wat mensen hebben af gestoten.” Emmy Verhey, Vera Beths. Moderne muziek van Theo Loevendie, Polo de Haas en de bekende free jazzmusici. ZEER VELE cabaretgroepen (Don Quishocking, Ivo de Wijs, Neêrlands Hoop) werken mee. Albert Mol presen teert een „artiestengala” met Jules de Corte, Liesbeth List, Jenny Arean, Ge rard Cox, Hetty Blok. -..yXj KLAPSTUK IS HET optreden van veertig Vietnamezen uit Parijs, die met tachtig anderen een ensemble vormen dat regelmatig voor de grote Vietnamese kolonie in Parijs optreedt. Het brengt hier zang en dans, deels folklore deels liederen uit de strijd in Vietnam. Ze geven op 30 april een avond- en op 1 Melkweg worden gramma’s” geboden. 1?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15