OH LA LA THE FACES voor Tiende concours van Gaudeamus c Finse kunst op goede voet met internationale trend Nieuwe hoop de Bintangs gratis kleurenfolder van Arabia serviezen i I H s 8 g g g „Muziek van nu” Picasso’s buitenechtelijke kinderen beginnen proces om miljoenenerfenis PAASPEPPERS SOOSAGENDA Top de binnenhuis EXPOSITIE IN BLOEMENDAALS GEMEENTEHUIS Alleen Spaanse lichte muziek op Cuba Chris Corner Wajangnacht in Afvloeiingsregeling pop pop Vierde lentecyclus Residentie Orkest onder redactie van Ferry Tromp Werk Van Dongen op - veiling Paul Brandt Tropenmuseum „My Fair Lady” Cijfers en letters in Stedelijk Museum 17 APRIL DONDERDAG 19 19 7 3 16 07 Kostelijk naïef Abstracte tendensen Ikonen ONDERSCHEIDINGEN ag ag ur ^Meesterlijke vorm» geving uit Finland o.a. Kilfa en Ruska In donkerbruin, blauw, B geel, zwart, wit en B groen. Uit voorraad Sleverbaar. h ,00 ,25 ,00 ,25 ,00 ,95 ,00 ,95 ,00 BLOEMENDAAL In de expo sitieruimte van het gemeentehuis is tot 28 april werk te vinden van zeven Finse kunstenaars, de groep Kemi. Ze komen uit de Noordfinse stad Kemi en dat is hun enige band. In stijl verschillen ze onderling heel sterk. De groep heeft reeds een vrij groot aantal buitenlandse exposities achter de rug. De leden exposeren ook afzonderlijk en enigen van hen genieten een grote bekendheid, ook internationaal. LI i ana pa rk 58-62H a a rl em, te1.023-258391 Afd. Klassiek en Tijdloos Wonen, Raamsingei 42, Haarlem, tel, 023-315112 om iHh- Mt :£M oral tip Amerikaanse van ADVERTENTIE ADVERTENTIE HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE t ADVERTENTIE i e MODE GROTE HOUTSTRAAT 26 - 28 HAARLEM Ridder Ned. Leeuw, Officier en Ridder Oranje Nassau, ere-medailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons, zilver en goud, rozetten, strikjes en batons enz. Zijlstraat 71 - Haarlem Telefoon 023 - 31 07 91 a jen. 1. Le lac majeur - Mort Shuman; 2. Forever and ever - Demis Roussos; 3. Get down - Gilbert O’Sullivan; 4. I’m just a singer in a rock and rollband; 5. The show - Dizzy Man’s Band; 6. Down by the lazy river - The Osmonds; 7. Power to all our friends - Cliff Richard; 8. Tu te reconnaitras - Anne Marie David; 9. Mabe tomorrow maybe tonight - Earth and fire; 10. Pinball wizard/ See me feel me - The New Seekers; 11. My girl Donna - The Buffoons; 12. Daddy’s home - Jermaine Jackson; 13. Woman from Tokyo - Deep Purple. LP’s door elkaar doet zij nu op deze elpee ook. We kunnen dan ook benieuwd zijn of Stewart in de toekomst nog solo albums zal uitbrengen nu hij ook met The Faces aan zijn eigen trekken komt. Bij ieder paar TROUWRINGEN een klinkende verrassing. JUWELIER JACQ. FRANK Grote Houtstraat 109 - Haarlem i. s o. eren I AR J Daarmee zijn we middenin het moeilijke wereldje van de platenbusi- ness geland. Want wat maakit het nou uit onder welk etiketje jé muziek maakt? Wie deze vraag met „ni'ks" beantwoordt, onderschat de betekenis van het woordje „business •WIIIIH Dat de schilderes Lea Kauppi een van die bekenden is, valt gemakkelijk in te zien. Ze schildert naïef, waarbij ze alle denkbare goede eigenschappen van het naïeve schilderen ruimschoots demon streert. Het zijn Finse dorpstafereeltjes, die met een bijzonder groot gevoel voor humor worden weergegeven in een ty pisch tekenachtige stijl met een sterk ontwikkelde zin voor details en in een boeiend palet met veel bonte kleuren, die toch in toom worden gehouden. Haar kijk op boerse vrouwen, die elkaar ader laten of een volksvrouw bij de platte- landsdokter is kostelijk. Ze overdrijft de vormen en komt zo tot aangezette ac centen, die de tafereeltjes boerser dan boers maken. Er zit een beschouwelijke spotzucht in dit werk, die toch niet kwetst omdat de humor de boventoon voert. Het ziet er naar uit, dat Lea Kauppi in dit werk haar jeugdherinneringen aan een ver dwijnend Finland op het doek brengt. Het is ook het enige typisch Finse werk op deze tentoonstelling, want het werk van alle anderen had even goed elders In Europa kunnen zijn gemaakt. Net nu voor de Beverwjjks-Haar- lemse Bintangs de glorieuze dagen van Ridin' on the L&N” en ..Travelin’ through the USA” voorgoed voorbij leken te zijn, heeft een totaal onver wachte en vrij unieke gebeurtenis plotseling voor nieuw leven en nieu we hoop gezorgd. Die gebeurtenis is de uitgave van de single „Hey Dupes” op het Warner Bros-label. Toivo Hoskari houdt zich in donkere tinten aan de natuur, maar geeft die zo •treng gestyleerd weer, dat zijn doeken bijna non-figuratief worden. Zijn land schappen worden daardoor decoratief in de goede zin van het woord. Geheel non-figuratief is de schilderes Liisa Rautiainen, die zich, blijkens haar titels, op muziek inspireert. Op grote formaten schildert ze in elkaar vervloei- Ecn heel aparte figuur is Nina Vanas, die zich laat inspireren door de ikonen in de Grieks-orthodoxe kerk. Ze imiteert die niet, maar neemt de invloeden ervan over binnen eigen composities met veel goud en bruin. Het zijn als het ware geschilderde commentaren op de ikonen- kunst. die niet nalaten een grote indruk te maken. Het is knap, prachtlievend en toch devoot. Harry Porko aquarelleert sobere na tuurimpressies in verhevigde kleuren. Hij geeft op zijn bladen heel weinig op een krachtige wijze weer, een vorm van expressionisme, die men in aquarellen zelden tegenkomt. Osmo Rautianen is de enige beeldhou wer. Het zijn, meest koperreliëfs met bijna abstracte natuurvormen als van stromend water, rotsbodem en dergelij ke. Het is eenvoudig-aansprekend werk. Over het a Igemeen is het een heel goede expositie. Als het een gemiddelde is, van wat in Finland aan beeldende kunst wordt gedaan, dan kan het de vergelijking met andere landen best doorstaan, zonder bepaald internationaal baanbrekend te zijn. Het volgt de trend, die men ook elders tegenkomt. Rodier/Paris heeft een fantastische collectie vrije- tijdskleding voor mannen. Pullovers en vesten in 8 modellen en 8 kleuren. Ook verrassend leuke week-end overhemden. DEN HAAG. In de komende maan den mei en juni zal in Den Haag de vierde lentecyclus van het Residentie orkest worden gehouden met medewer king van enkele gastmusici. Tijdens deze muziekmanifestatie, waarvoor als thema werd gekozen „500 Jaar Nederlandse muziek”, zullen werken van 89 compo- HAVANNA. Al een week lang mo gen de radiozenders op Cuba geen platen en Britse pop en volkszangers meer draaien, maar alleen Spaanse tekst. Een officiële verklaring hiervoor is niet ge geven, maar men vermoedt dat de over heid vindt dat de jeugd op Cuba na veertien jaar van isolering nog altijd teveel door de Engels-Amerikaanse cul tuur wordt beïnvloed. Jonge Cubanen begrijpen intussen niet waarom zangers en zangeressen als Bob Dylan en Joan Baez die toch kritisch staan tegenover de gevestigde orde in hun land niet meer ten gehore ge bracht mogen worden, terwijl onbenulli ge amusementsmuziek uit Spanje, en nog wel dat van generaal Franco, wel gedraaid mag worden. „Ik ben Robbie van Donselaar (20) en volgens mij ben ik de beste van de band. Ik speel orgel, gitaar en ik zing. Mijn naam is Ronald Krom (22). Ik speel Fenderbas en mijn favorie ten in het métier zijn Donald „Duck” Dunn, Billy Black en Pieter Bas. Dag Oma! Ik ben 19 jaar en mijn naam is Charly van der Steeg. Ik speel saxo foon, fluit en mondharmonica. Ik ben gek op strips en een erkend drager van de veelbesproken boring sweater: people who wear boring sweaters, lead boring lives (hoewel). Ik speel al een jaar of zes gitaar en word al 21 jaar lang Rob ten Bokum genoemd. De fantasie ligt in de nummers, niet in het schrijven. Ik ben Rob Kruis man (23) en ik word heen en weer geslingerd tussen zangmiorofoon, fluit en sax. Mijn naam is Aad Hooft (23). Ik speel al vijf jaar drums in de Bintangs en was daarvoor vijf jaar actief in diverse andere groepen.” Er zijn 38 inschrijvingen ontvangen met 73 deelnemers uit 15 landen. Alle deelnemers moeten eerst in voorronden verschijnen op 25, 26 en 27 april. Direct na die slotronde maakt de commissaris van de koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk, de prijswin naars bekend. De voorronden worden gespeeld in een zaal van het Rotterdams Conservatori um, de overige uitvoeringen zijn in de Kleine Zaal van De Doelen. Alle uitvoe ringen zijn voor publiek toegankelijk. Het concours is bedoeld voor ensem bles van maximaal negen personen. Zij moeten een repertoire aanbieden van minstens zes composities, die allemaal na 1920 dienen t e zijn gecomponeerd. Bovendien moeten twee van die zes werken van na 1955 zijn en eveneens ende bollen, cirkels en rechthoekige vor men, die inderdaad een „muzische” in druk zullen maken op mensen die vaak min of meer automatisch kleuren en vormen zien als ze naar muziek luiste ren. Ook de overgangen van de heldere tinten werken daaraan mee. Aan haar verwant werkt Olavi Karo- lainen met semi-abstract werk, waarin sommige natuurelementen reëel blijven, maar dan wel gevat in elkaar doorsnij dende rechthoekige of cirkelvormige ka ders. Deze schilderijen doen aan manda la’s denken. Het kleurgebruik is verwant aan Nederlanders zoals Lucassen, vaak feHe lichte kleuren. AMSTERDAM. De prent „Buur praatje” heeft op de tweede dag van de veiling van grafische kunst en etsen bij Paul Brandt in Amsterdam 7600 opge bracht. Dit was de hoogste prijs, die betaald werd voor werk van Kees van Dongen uit zijn Rotterdamse tijd. Het betrof hier vijftien gouaches, aquarellen, tekeningen en etsjes van de beroemde schilder, die in het bezit zijn geweest van zijn jeugdvriend J. G. Heyberg. Ook het andere werk van Van Dongen, veel studies en impressies van Rotterdam, bracht soms duizenden guldens op zoals de tekening „Boulevard van Schevenin- gen” uit 1893, die het tot 4000 bracht. De topper op de tweede dag van deze druk bezochte veiling was een set van zes litho’s van Odilon Redon, namelijk de tweede serie van de „Tentation de Saint-Antoine”, die voor 14.000 een nieuwe eigenaar kreeg. Ook voor het werk van Picasso werd hoog geboden. De ets ..Minotaure, une coupe a la main et jeune femme” uit 1933 ging voor 5800 weg. Een zestal andere werken van de Spanjaard bracht het tot prijzen Opvallend, maar niet onlogisch. De groep die met name in Amerika als één van ’s werelds beste groepen wordt erkend, heet niet voor niets Rod Stewart The Faces. Drie jaar lang paste Stewart zich 46 weken per jaar aan aan de weliswaar relaxte, maar onmiskenbare rock van The Faces. Zes weken per jaar stortte hij zich in de produktie van een solo-LP waarop hij dn zijn eigen, wat rustiger gang kon gaan. „An old raincoat won’t ever let you down”, „Gasoline Alley”, „Every picture tells a story” en „Never a dull mo ment” waren daarvan de steeds beter wordende resultaten. In diezelfde tijd ging het ook The Faces goéd. „First Step” in 1970 rpoest nog even wennen, maar een jaar later was het raak met „Long Player” en vooral met „A nod’s as good as a wink to a blind horse”, een gouden album dat overal ter wereld werd gekocht en van The Faces ’n supergroep maakte. Maar „Ooh La La”, elpee nummer vier, lijkt aan de merk waardige dualistische situatie tussen Rod Stewart and The Faces en Rod Stewart solo een einde te maken. Wat de groep op het toneel al deed nummers van Stewarts LP’s en eigen PARIJS. Nauwelijks was maandag middag de deksel van Picasso’s doodkist gesloten of de vinnige strijd om zijn erfenis brandde, zoals te verwachten en te vrezen viel, los. Een erfenis die, afgezien nog van de waarde van zijn eigen onoverzienbare oeuvre, slechts bij benadering valt te schatten en die voor lopig op 500 miljoen Franse frank wordt getaxeerd, De Franse staat, die niet al te inhalig is, zal met 20 percent successie rechten genoegen nemen. Aleksandra „De Keizerin’’ heet dit grote kleurige doek van Lea Kauppi, kostelijk naïef geschilderd. Aleksandra is het def tig aangeklede meisje in het midden, dat door de andere dorpskinderen wordt uitgelachen of scheef aangekeken. Het is een jeugdherinnering aan een verdwij nend Finland. AMSTERDAM. In de Lichthof van het Tropenmuseum in Amsterdam wordt vrijdag 27 april een wajangnacht gehou den. Hierbij wordt het tijdelijk verblijf in Nederland van de Javaanse Dalang drs. Singgih Wibisono benut, die een speciale enscenering maakte van een traditioneel wajangverhaal uit de Maha- barata-cyclus„Twee hemelse gaven”. Hij beeldt hierin 25 figuren uit. De Amsterdamse Gamelangroep Tropenmu seum onder leiding van drs. Ernst Heins zal hem begeleiden. UTRECHT. Het concours voor ver tolkers van muziek van onze tijd, dat jaarlijks door de Stichting Gaudeamus wordt georganiseerd, is dit jaar van 25 tot en met 29 april in Rotterdam. Aan dit tiende internationale concours wordt meegewerkt door de Rotterdamse Kunststichting en het Rotterdams Con servatorium. AMSTERDAM. Na besprekingen met de directie van het Overijssels Ope ragezelschap Forum over de moeilijkhe den rond de voorstellingen van „My Fair Lady” heeft de Nederlandse Toonkunste- naarsbond voorgesteld voor de maand mei een afvloeiingsregeling te t reffen voor de artiesten die bij deze produktie betrokken zijn. Voor de voorstellingen die eventueel nog gegeven kunnen wor den in juni in Den Haag en Rotterdam wil de NTB een overeenkomst getroffen zien. De bond heeft de voorstellen schriftelijk gedaan aan de penningmeester van Fo rum, de wethouder voor Kunstzaken van Enschedé. Zijn beslissing over de toe komst van „My Fair Lady” zal voor komende zondag moeten vallen. Van de Haarlemse chansonneur Paul Marselje. die onlangs bij Pho nogram de LP „Spoor 3A” uitbracht, is nu een single uitgekomen. Het zijn, zoals tegenwoordig veel wordt ge daan, twee nummers van die LP: „Dans een dans” op de A-kant en „De oude man”. Het laatste is een verta ling van Ralph McTell’s befaamde „Streets of London”. BLUES! De „Boogie Woogie Blues Collector”, orgaan van de Neder landse Blues Boogie Woogie Orga nisatie doet ons kond van een eenma lig en daarom ook onmiddelijk histo risch optreden van de Chicago Blues Boogie Woogie-pianist Blind John Davis. Blind John, in de jaren veertig befaamd begeleider van alle blues met een grote K, treedt op in Zodiac, Van Heuvengoedhartlaan 22, Amstel veen. De entreeprijs is 7.50. Maar toen. Een aantal weken gele den stapte de groep met een bandop name naar de Nederlandse platenboer Negram alwaar het nummer „Hey Dupes” zo in de smaak viel dat besloten werd het onverwijld uit te brengen. Leuk, maar niks bijzonders. Bijzonder werd het pas toen een meneer van het internationale pla tenlabel Warner Bros (dat in Neder land wordt gedistribueerd door dat- Aldus. De Bintangsplaten zijn altijd uitgebracht door Phonogram, dat echter langzaam maar zeker na het verdwijnen van Frank en Arti Kraayeveld en Guus Pleines belang stelling verloor. De groep viel uit elkaar, besloot toch weer door te gaan, maar hitsingles kwamen er niet meer. Dat betekent in deze harde tijden onherroepelijk minder optre dens, lagere gages, dus minder in komsten. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: C4 Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag 19-4: popgroep Tony Macaroni. El Tora, EVNH-gebouw. Engeland- laan, vrijd.av. en zo.mi.: disco. 't Plein, Balkanple-in 4, behalve maandag iedere avond open plus vr., zat. en zo.mi. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon- dagmidag: disco- k Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat. en zo.: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing, disco. De Huif, Gen. De la Rejstr. 4, d.a.v. en za.mi.: discosoos. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open van 8 tot 11 (14-17 jaar). Riverside, Spaame 91, wo.: aanloop; vr.: soos; zat-: disco. De Blauwe Lotus, theehuis Deining, Ripperdastr. 13a, woensdag, donder dag en vrijdag open; vrijdag: film. „Ooh La La”, The Faces zijn door de knieën. Meest op vallend aan deze vierde elpee van The Faces is het veelvuldig gebruik van akoestische instrumenten, is de „soft sound die tot vandaag het kenmerkende verschil vormde tussen de solo-elpees van Rod Stewart en die van The Faces. Met andere woorden: de infiltratie van Stewart in zijn eigen groep is een feit. AMSTERDAM. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot en met 6 mei een tentoonstelling gehouden met als titel „cijfers, letters, woorden”. Er zijn voorbeelden te zien van het uitsluitend gebruik van cijfers en letters om de vorm, en er zijn voorbeelden van het gebruik voor het overbrengen van een directe boodschap. De voorbeelden komen van drie verschillende afdelingen binnen het museum: de afdeling toege paste kunst (die o-m. de verpakkingen, boeken, kalenders enz. leverde) de afde ling prentenkabinet (die de grafiek en andere werken op papier beheert) en van de afdeling schilder- en beedhouw- kunst. Alle tentoongestelde werken zijn af komstig uit de eigen collectie van het Stedelijk Museum. Bij keuze speelde een rol dat vooral ook werken geëxposeerd werden die anders zelden in het mu seum te zien zijn. Een gebeurtenis, die beloftes in houdt voor de kwaliteit van deze nieuwste Bintangs-single waarmee misschien een hieuw succesvol tijd perk ingeluid kan worden. Reden voor Negram om de heren zelf hun biografie te laten schrijven, reden voor ons om alle met de Bintangs bekende Kennemerlanders niet te onthouden wat zij over zichzelf schrij ven. De verdeling van de bezittingen van Picasso zal voor de notaris of de justitie geen eenvoudige taak zijn. Vooral om dat, voor zover bekend, Picasso uiteinde lijk toch geen testament heeft nagelaten en het nog niet erg doorzichtig is wie allemaal van de nabestaanden rechten op de erfenis zullen kunnen laten gel den. Voor zijn weduwe Jacqueline en zijn enige volledig wettige zoon Paul die uit Picasso’s eerste huwelijk met de Russische danseres Olga Kokova werd geboren, zijn er geen problemen. Maar de meester heeft van een derde vrouw, Francoise Gilot, ook nog twee kinderen gekregen, Claude en Paloma, en hun papieren als eventuele erfgena men zijn veel minder zeker. Dan zijn er tenslotte nog de kleindochter Marina en een kleinzoon Patrito. zelfde Negram) zo enthousiast bleek te zijn over de „dupes” van de Bin- tanigs dat hij de produktie ogenblik kelijk uit het Negram-pakket haalde en voor zichzelf opeiste. Volgens het „baas boven baas” principe had de overdracht onmiddellijk plaats waar mee „Hey Dupes” de eerste Neder landse produktie is die direct op Warner Bros Records uitkomt. Vorig jaar heeft het Franse parlement een wet aangenomen die buitenechtelij ke kinderen ook als erfgenaam op een zelfde lijn met normale nakomelingen plaatst. Die wet is evenwel nog altijd niet officieel in werking gesteld. Niette min zijn Claude en Paloma nu besloten een proces tegen Picasso’s weduwe en hun halfbroer aanhangig te maken om als volwaardige erfgenamen erkend te kunnen worden. Vooral Francoise Gilot, die ondertussen met een Amerikaanse dokter is getrouwd, moet haar zoon Claude die in de Verenigde Staten foto graaf is en zijn zuster toch wel tot dat proces hebben aangezet om aldus het startschot te kunnen geven voor een vermoedelijk langdurig partijtje touw trekken, waarvan de ettelijke honderden miljoenen van Picasso’s nalatenschap de vette inzet vormen. maai’ muziek op den gebracht. den. De Spaanse meester is nooit officieel met Francoise Gilot gehuwd geweest. twee van de zes werken mi Nederlandse componisten zijn.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17