Akzo niet geheel tevreden in jaarverslag: Produktiepian personenauto’s teruggebracht Hoge omzet in doe-het-zelf Eerste asperges: 18 gulden per kg TOPFUNCTIONARISSEN TE LEEN AANBIEDEN Patiënten zorgen voor zichzelf in Italië van olie Conflict bij Renault Kappers-cao geen haar verder REEDS VANAF VRIJDAGMORGEN is onze PAASSHOW te bezoeken Breda’s bedrijf sluit: 25 man op straat Vier maal meer winst bij VMF Onbeperkte invoer in V.S. bedrijven aw Breda „kost twintig miljoen per jaar" scherper "Vakmanschap is Meesterschap Aan ontwikkelingslanden LANG VERWACHTE BOODSCHAP NIXON: KRAYENHOFF: „PIJNLIJKE CLIMAX” DONDERDAG 19 APRIL 19 73 20 ADVERTENTIE IN SOVJET-UNIE (Van onze financiële redactie) Vertrouwen in de bekende beugelfles Wisselkoersen ook in pijpjes en in tinnetjes Aftrek Surséance voor Arufa BREESTRAAT 74*84 Telefoon 02510-25141/23641 (Met leerkollekties en vele evenementen o.a. Perzenshow, exposities en onze nieuwe afdelingen. Ook op 2de Paasdag van 2-5 uur). 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel Dividendbetaling hervat ARNHEM. Het ziet er naar uit dat de Westeuropese vezelindustrie zich in 1973 eniger mate van de zware inzinking zal kunnen herstellen. Aldus het jaarverslag van de Akzo over 1972, waaruit de cijfers al eerder bekend werden gemaakt. n n voordelen: 21 herstel in de vezelindustrie in I gelijkblijvend (Van onze financiële redactie) fl I aan is. De indruk bestaat dat de regering I ROME (Reuter). In Italië moesten listeren de patiënten maar voor zichzelf zorgen, aan gezien in de 1.500 ziekenhui zen het merendeel van de 35.000 zieken huisartsen het werk voor 24 uur heeft neergelegd ter ondersteuning van hun eisen voor hoger Joon en betere arbeids voorwaarden. MOSKOU. Het produktiedoel van personenauto’s zal in de Sovjet-Unie met tien percent worden teruggebracht. ment van het concern was vroeger vijf percent, nu is het 2,4 percent. De Akzo- leiders zijn niet tevreden voordat het weer 4 percent is. belangrijke, landen de loonkosten zich zullen ontwikkelen. In de VS waren in het eerste kwartaal de resultaten van de groep in ieder geval veel beter. Het was eerst de bedoeling dit jaar 977.000 voertuigen te produceren, maar het zullen er maar 905.000 worden. In 1972 werden 730.000 personenauto gefabriceerd, zodat het geplande produk- tiecijfer voor 1973 toch een snelle groei inhoudt. Furness, over van Intussen hebben de toeristen moeilijk heden met de taal en het eten. De als service voor buitenlandse reizigers op de stations werkende tolken zijn in staking gegaan voor loonsverhogingen, evenals de kellners in de restaurants. Een staking van 180.000 PTT-ambtena- ren heeft desastreuze gevolgen voor de paaseieren die niet van de hoenderpar ken naar de detaillisten kunnen worden vervoerd. Men meldt grote voorraden eieren die in hiet warme voorjaarsweer snel tot bederf overgaan. welwillend tegenover een dergelijk plan staat, aldus drs. Van der Meer. Ook bij ondernemers zou het plan al weerklank hebben ondervonden. Prins Claus noemde het plan een wel ..aantrekkelijke gedachte” en sprak van een soort mondiaal uitzendbureau. Wel wilde hij alvorens een definitief oordeel te geven eerst toch wel weten hoe het in de Verenigde Staten loopt. UTRECHT. Werkgevers en werk nemers in het kappersbedrijf zijn uit elkaar gegaan zonder overeenstemming te hebben bereikt over een nieuwe cao. Het vertrouwen van de Akzo in de toekomst komt overigens tot uiting in het dividendvoorstel: onveranderd f 3,60 per aandeel van 20 nominaal, maar met de mogelijkheid om het slotdividend a f 2,40 op te nemen in nominaal 0,80 aandelen ten laste van de agio-reserve. In het jaarverslag wijdt de raad van bestuur van Akzo niet erg veel woorden aan die affaire-Brea. De naam van deze stad zelf wordt niet genoemd. Erkend wordt- dat de gebeurtenissen de raad van bestuur hebben geleerd dat zij de zich wijzigende opvattingen in de sa menleving nog meer in het beleid en de besluitvormingen moet betrekken. In zijn inleiding voor de financiële pers noemde de voorzitter van de raad van bestuur, jonkheer G. Krayenhoff, de bezetting van de fabreilk in Breda wél met name. Het was de „pijnlijke climax in het diepgaande conflict tussen leiding en werknemer in de onderneming.” Hij sprak daarbij over de onberispelijke wij ze waarop de kwetsbare en kostbare apparatuur tijdens de bezetting werd verzorgd, waaruit zijns inziens de grote betrokkenheid van de bezetters met het wel en wee van de onderneming bleek. De bezetting heeft geleid tot een ver dere bezinning over de wijze waarop de overlegstructuur bij Akzo zich ontwik kelt. Uitgangspunt is de bereidheid van de raad van bestuur, niet alleen uitleg te geven, maar ook de medewerkers verder te stimuleren bij de besluitvorming te worden betrokken, aldus de heer Kray enhoff. Maar er is nog altijd sprake van een overcapaciteit, waarbij een onderscheid moet worden gemaakt voor „stapelve- zels”, waarvoor de vraag groeit, en fila- ment-garens, waar de overcapaciteit zich met name voordoet. VENLO. Op de veiling in Grubben- vorst bij Venlo is gisteren tot 18.10 gulden per kilo betaald voor de eerste asperges (beste kwaliteit). In verband met de kamende paasddagen ging de prijs voor champignons met 1,50 per kilo omhoog tot ƒ4 a ƒ4,75. AMSTERDAM. Verenigde Machine Fabrieken VMF heeft in 1972 een netto geconsolideerd resultaat behaald van f 13,4 miljoen tegenover f 3,15 miljoen in 1971. Voorgesteld wordt de dividendbetaling te hervatten en vast te stellen op 8 gulden per aandeeld van 100. Voor het laatst werd dividend betaald over 1968: 12 gulden. „Behoudens een verslechtering van de conjunctuur of ernstige sociale onrust mag voor dit jaar een verder gaande verbetering van de resultaten van het concern worden verwacht”, zo deelt de Raad van Bestuur mee. Hij heeft tot afschaffing besloten om een energiecrisis te voorkomen en om de brandstofkosten in de Verenigde Staten zo laag mogelijk te houden. ARNHEM. De rechtbank in Arn hem heeft definitieve surséance van be taling verleend aan de Arnhemse rub berfabriek Arufa voor een periode van anderhalf jaar. De overgrote meerder heid van de crediteuren is voor deze regeling. Een herstructureringsproces is aan de gang. Daarbij wordt een sterk op de markt gericht produktie- en verkoopbe leid centraal gesteld. Directie en tachtig werknemers van Arufa zeggen die toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. Nixon stelt een investeringsaftrek van zeven percent voor voor boringen die niets opleveren en van twaalf procent voor een geslaagde boring. Nieuwe raffi naderijen mogen gedurende de eerste vijf jaar nadat ze in gebruik zijn geno men, maximaal driekwart van de olie dië ze kunnen verwerken geheel vrij van rechten invoeren. Hetzelfde geldt voor uitbreidingen van raffinaderijen. Nixon stelt het Congres verder voor de beperkingen op de pro duktie van aardgas op te heffen en de prijs vrij te laten. Hij zou ook graag zien dat het Congres akkoord ging met minder strenge normen voor de lucht verontreiniging. Inmiddels is in 1972 het personeelsbe stand van het Akzo-concern in ons land met 1900 mensen verminderd tot 29.700. Over de gehele wereld verminderde het personeel van 3500 leden tot 101.000. Dit jaar zullen zich geen grote, veran deringen in het aantal medewerkers voordoen. Er zal met hetzelfde personeel een hogere omzet worden gehaald. BREDA. De directie van Matab Smit’s divisie bouwplastics in Breda, met 25 personeelsleden, heeft aangekondigd binnen drie maanden het bedrijf te moeten sluiten. Het bedrijf bestaat twee jaar. Reden voor de sluiting is -,dat men geen kans meer ziet de produktie van glasvezel-bouwplaten rendabel voort te zetten’’. In overleg met de vakbonden is een sociaal plan opgesteld. Deze overcapaciteit is structureel en dat zal nog jaren zo blijven, aldus drs. L. H. Meerburg, eerste plaatsvervangend voorzitter van Akzo’s raad van bestuur in een toelichting op het jaarverslag. Er moet ook onderscheid worden ge maakt tussen Europa enerzijds en de Verenigde Staten en Japan anderzijds. De Akzo vertrouwt er niettemin op het rendement in de Europese vezelsector te kunnen verbeteren, al duurt dat langer dn het concern zou wensen. Dit jaar zal beter zijn dan 1972. In alle sectoren van het totale bedrijf, behalve in de vezels in Europa en zout in de Verenigde Staten, was vorig jaar het rendement bevredigend, aldus de heer Meerburg. Maar, het netto-rende- Uitvoer gestaakt. De Boliviaanse rege ring heeft de uitvoer van koffie en rundvlees voor onbepaalde tijd verbo den. Deze artikelen zijn in het Zuida- merikaanse land op het ogenblik zeer schaars, zo heeft de Boliviaanse raad voor economie en planning meege deeld. Het toezicht op de invoer van olie en olieprodukten wordt vervangen door heffingen die in werking treden als de importeurs de hun toegewezen hoeveel heden voor 1973 overschrijden. De hef fingen worden de komende twee en een half jaar geleidelijk hoger. De heffingen op ruwe olie begint vol gende maand met 10,5 dollarcent per barrel (vat van 159 liter) en stijgt tot 21 cent op 1 november 1975. De heffing op benzine stijgt van 52 tot 63 cent per barrel en de heffing op alle andere olieprodukten met uitzondering van ethaan, propaan en butaan van 15 tot 63 cent. Nixon zegt in zijn boodschap dat het in 1959 ingestelde rechtstreeks toezicht op de invoer geen betekenis meer heeft. De verwachte verbetering van de winstgevendheid van de groep in 1973 wordt echter ongunstig beïnvloed door de wijzigingen in de wisselkoersen, ter wijl bovendien nog niet is te overzien hoe in een aantal, voor het concern De drie werknemersorganisaties, de Industriebond NW> St. Cosmas (NKV), en CBK (CNV) hebben op vele voorstel len een negatief werkgevers-antwoord ontvangen. Tweemaal zijn partijen bij een geweest, maar dat overleg heeft niet tot een nieuwe cao op 1 mei aanstaande mogen leiden. De werknemersorganisaties betreuren het dat voor zover het er nu naar uitziet voor het kapperspersoneel in de komen de periode geen cao zal gelden. De beleidsinstanties van de drie bonden be raden zich over de manier waarop zij uit deze situatie kunnen komen. w IV I w Tapijttegels. De heer C. van Heugten gaat in het Noordierse Craigavon een fabriek vestigen voor de vervaardiging van tapijttegels. Deze fabriek, waar voor de onderneming Tufted Carpet Tile Ltd is opgericht, zal na een zekere aanloopperiode aan ruim hon derd man werk verschaffen. ARNHEM De door de werknemers met de bezetting van de fabriek in Breda afgedwongen geleidelijke aanpas sing van produktie en personeel in een aantal bedrijven van Enka-Glanzstoff> in plaats van algehele sluiting zoals de directie wilde, drukt de bedrijfsresulta ten vóór belastingen van het Akzo- concern met veertig miljoen gulden per jaar. sRfütenbeek Hoe lang dat zal doorgaan, hangt af van de ontwikkeling van de sector che mische vezels van het concern. Als de vezelindustrie, die voor bepaal de onderdelen in West-Europa met een structurele overcapaciteit worstelt, in het jasje groeit, dan zullen de kosten van Breda en andere nu niet opgeheven vestigingen verminderen. Deze aanvul lende mededeling deed de raad van be stuur van Akzo desgevraagd in een na dere toelichting voor die pers op het jaarverslag 1972. Het vorige jaar was het bedrijfsresul taat van het concern vóór belastingen 413 miljoen gulden groot, zodat de kos ten van het niet-sluiten daarvan een kleine tien procent uitmakten. Aangezien de Akzo over dit bedrag nu geen vennootschapsbelasting behoeft te betalen, komt de „strop” in werkelijk heid op iets minder dan de helft uit, circa 20 miljoen gulden. Dat is dan iets meer dan de tien percent netto-winst van Akzo NV, die in 1972 181 miljoen gulden beliep. Dat is overigens ruim drie miljoen gulden meer dan in 1971. De fiscus, ofwel de Nederlandse belas tingbetaler- subsidieert de werkgelegen heid in Breda dus evenzeer als de aan deelhouder van Akzo. (Van onze financiële redactie) ARNHEM. De farmaceutische sector van het Akzo-concern (met de Organon-groep als belangrijkste on derdeel) komt in het tweede halfjaar van 1973 met een „belangrijk nieuw produkt” op de markt, een psycho- farmacon, ofwel een middel om de pressiviteit tegen te gaan. De doe-het-zelf-zwangerschapstest van Organon wordt een groot succes genoemd. Mede hierdoor nam de om zet met 15 percent toe. Dit plan is gistermiddag onithuld door drs. A. J. van der Meer, algemeen secre taris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Hij sprak op een bijeenkomst van noordelijke werkgevers in Haren, waar prins Claus een inleiding hield over ontwikkelingsstrategie. Het is de bedoeling een proef te ne men in twee landen: Indonesië en Tan zania. Vermoedelijk kan dit jaar al de eerste uitzending plaatsvinden. Men denkt aan perioden van drie tot zes maanden, op basis van kostenvergoeding. De kosten die het verblijf in het buiten land meebrengt zouden door het betrok ken bedrijf of het ontvangende land moeten worden gedragen, maar alle an dere kosten zoals die van de overtocht, verzekeringen ejd. zouden voor rekening komen van de Nederlandse overheid. Drs. Van der Meer verklaarde dat dit moet gebeuren overeenkomstig bijvoor beeld het Amerikaanse systeem. De Ver enigde Staten die al een dergelijke sa menwerking kennen, volgen daarbij de regel dat van de kosten twee derde De Amerikaanse minister van Financiën George P. Shultz gaf gisteren een toelichting op de boodschap van president Nixon over het vervangen door heffingen van de beperkingen op de invoer van olie en olieprodukten in de Verenigde Staten. Bovendien is hij van mening dat de Verenigde Staten minder afhankelijk van buitenlandse olie moeten worden. Daarom komen er ook maatregelen die de opsporing en ontsluiting van binnen landse olie- en gasreserves moeten be vorderen en zal de bouw van raffinade rijen worden aangemoedigd. WASHINGTON Alle beperkingen op de hoeveelheid olie en olieprodukten die in de Verenigde Staten wordt inge voerd zijn opgeheven: de invoerrechten op buitenlandse olie en olieprodukten zijn vervangen door heffingen, die in werking treden als een bepaalde hoe veelheid wordt overschreden. Dit heeft president Nixon gisteren bekendgemaakt in zijn langverwachte boodschap aan het Amerikaanse Congres over de maatrege len die hij wil nemen om te voorkomen dat een ernstig tekort aan energie ont staat. Dat wijst erop dat de Akzo erop vertrouwt volgend jaar over een ver hoogd kapitaal een zelfde dividend te kunnen uitkeren. De winst per aandeel was nu f 6,94 tegen 6,81 een jaar eerder. De netto winst in totaal 188 miljoen gulden tegen 184 miljoen in 1971. Dit bij een omzet die met 2,2 procent steeg van 8056 miljoen tot 8235 miljoen. Het bedrijfsre sultaat daalde overigens van 8 procent van de omzet tot 7,1 procent van de omzet. In procenten van het eigen ver mogen daalde de netto-winst van 6,2 tot 6,1. Het Europa deed zich in het vierde kwartaal 1972 al voor. Zonder dlit herstel zouden de cijfers over het vierde kwartaal veel slechter zijn geweest. Voor de andere sectoren waarin de Akzo werkzaam is, wordt in het algemeen op hogere omzet ten en een ongeveer wimstniveau gerekend. in vezel” Het conflict was dinsdag verergerd door een staking van 7.000 arbeiders in de fabriek Boulogne-Billancourt in Pa rijs, wat voor de directie aanleiding was de fabriek te Flans met 30.000 arbeiders en in Sandouville bij Le Havre te slui ten. Door het niet werken van de drie fabrieken staat de dagelijkse produktie van meer dan 3.500 auto’s stil. „Magertjes”. Op een informatieve aan deelhoudersvergadering van Hoogen- bosch Beheer NV (schoenhandel) bleek dat niet iedereen even tevreden was met het bod van het Britse Sears op het bedrijf. Sears biedt per aandeel van 500 nominaal 1575. Verschil lende aandeelhouders vonden het bod „wat magertjes”. Overnemen. In 1972 heeft NV Verenigde NBM-Bedrijven (Bouw) 23 percent meer omzet behaald dan in 1971, waarmee de geconsolideerde omzet tot ƒ301 mln steeg. De gedecentraliseerde structuur van het NBM-concern biedt de mogelijkheid divisiegewijs krachtig verder uit te groeien. Voor een deel zal dit geschieden door overnemin gen. De maatschappij had dinsdag twee fabrieken gesloten, waardoor 30.000 van óe in totaal 100.000 bij het bedrijf werk zame arbeiders zonder werk kwamen. Een woordvoerder van Renault zei dat ■,het werk normaal moet worden her vat”. 2_'. i de kosten twee derde door de Amerikaanse regering wordt betaald en een derde door de Ameri kaanse ondernemers Volgens drs. Van der Meer is men nu het onderzoeken wat er in de Ne derlandse ondernemerswereld qua man kracht en op financieel gebied mogelijk Zuidafrikaanse opdracht. Amsterdam Ballast International, een werkmaat schappij van de Ballast-Nedam groep N.V. en de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken, een divisie van Verenigde Bedrijven Ne- derhorst N.V., hebben van het Zuidaf rikaanse staalbedrijf Iscon in Pretoria de opdracht ontvangen voor de aanleg van een verbindingsdam met een voor de kust gelegen eiland en voor een ertsoverslagsteiger met bijkomende werken in de Saldanha baai ten noorden van Kaapstad. GRONINGEN De Nederlandse werkgeversorganisaties werken aan een plan om topfunctionarissen van Neder landse ondernemingen uit te zenden naar bedrijven in ontwikkelingslanden, die om deskundige adviseurs vragen. Men denkt daarbij onder meer aan er varen ondernemers op directieniveau, die gepensioneerd zijn of tegen hun pensi oen aanzitten. Ook ervaren jongere krachten kunnen in aanmerking komen. PARIJS (UPI en AFP). Het ar beidsconflict bij de Franse automobiel fabriek Renault is gisteren verscherpt door de mededeling van de directie dat rij geen besprekingen zal voeren zolang de staking voortduurt. Furness N.V. zal voorstellen 1972 een onveranderd dividend 6 per aandeel van f 20 uit te keren. Hiervan werd in november vo rig jaar reeds f 2 als interimdividend uitbetaald. De nettowinst over 1972 lag ca. 18 pet. hoger dan in 1971. De winst per aandeel steeg hierdoor van 9,94 in 1971 tot 11,71 in 1972. Gunstig kwartaal. Het eerste kwartaal van 1973 heeft voor Slavenburg’s Bank een gunstig verloop gehad. Dit is op de jaarvergadering meegedeeld. Aangezien het quorum niet aanwezig was, zal het vaststellen van een statu tenwijziging worden behandeld in een tweede vergadering op 11 mei. „Nog overcapaciteit

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21