Madrid-Ajax Geen wijzigingen strijd om damtitel Bronstring zag remisekans SPORT Vijf topbiljarters profiteren Selectie van Eierenrit van ASV Haarlem Dolron kampioen Inkomen topvoetballers in het geding Volewijckers is ontevreden EK badminton voor de jeugd in Schotland Selectie van militaire elf Veteranenstrijd van Velsen tegen Harm Wiersma niet a op televisie van een sponsor van de KNBB A o I I RADIO VERONKA Ladislav Kuna verdedigt verdiensten in Tsjecho-Slowakije: APRIL' DONDERDAG 1 9 1973 (Door Ton Sij brands) Sponsoring ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Telefoon 023 - 31 07 91 KOSTUUMS REGENJASSEN PANTALONS SPORTKOLBERTS OVERHEMDEN In alle maten voorradig, ook in de allergrootste. BON en steun daadwerkelijk wordt nü abonnee op VERONKA 538 un 7/z Hond kraakt auto van Amsterdamse Politie Kerngroep 27 (Van onze badmintonmedewerkster) Harm Wiersma: Nek-aan-nek-race met Ton Sijbrands. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Adres:... Handtekening s (Van onze sportmedewerker) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ladislav Kuna: Overschat. AMSTERDAM. De Haarlemse bok ser Dolron heeft de districtstltel (nieu welingen, aspiranten) lichtweltergewicht van Noord-Holland gewonnen. begin met een maandsalaris van on geveer 500 gulden en dat op 32-jarige leeftijd. Daaruit blijkt, dat men onze verdiensten grandioos overschat. Ik heb sterk de indruk, dat de mensen die zo jaloers op ons zijn het leven van een voetballer nog geen drie dagen zouden volhouden”. Ook de Kvety, het weekblad van het centraal comité van de commu nistische partij, heeft aandacht be steed aan de problematiek van de Tsjechische voetballerij. De Kvety vindt het geen verkeerde zaak, dat voetballers veel geld incasseren. „Dat moet echter, zoals nu vaak het geval is, niet klandestien gebeuren. Het blad is van mening, dat puur ama teurisme onmogelijk is als men mee wil draaien in de internationale top. Als oplossing wordt geopperd het of ficieel vaststellen van premies, „die”, zo zegt Kvety, .gerust hoger mogen zijn dan de nu in het geheim uitbe taalde”. Het blad is van mening, dat elke inbreuk op de huidige reglemen ten tot op de bodem moet worden uitgezócht, desnoods met behulp van de justitie. Tien jaar nadat FC Santos de Zuidamerikaanse beker en de offi cieuze wereldbeker won, heeft Brazi lië met FC Botafogo weer een ijzer doko~de allerbeste voeding voor uw hond Bar-Bodega „De Landauer” in het steegje achter „De Uilenboom”. Alleen voor ge zellige mensen. Goed verzorgde drankjes en snacks tot ’s nachts 1 uur. Vrijdags en zaterdags tot 2 uur. De Franse Winckel naast „De Uilenboom” zowel prachtige wijnen en sublieme sher ries van het fust als een keur van delica tessen en specialités uit onze restaurant- keuken voor Uw gezellige uurties thuis. Uitknippen, Invullen en IN OPEN ENVELOPPE opzenden aan Veronica 638, antwoordnummer 1800, Utrecht. Nog niet betalen, want U ontvangt binnen enkele dagen een acceptgirokaart. Ondergetekende abonneert zich op Veronica 638, het weekblad van Radio Veronica, Een kwartaal-abonnement kost slechts f 8.50. Naam:.,•••••a*eeeteeaoer Woonplaats:. HAARLEM. Vrijdag 20 april orga niseert de Autosportvereniging Haarlem en Omstreken de „Eierenrit”, een rit op basis van routebeschrijving met op drachten en met een lengte van ca. 50 km. Iedere deelnemer ontvangt een prijs en de prijzen bestaan uit.... eieren. Inschrijven a raison van 7,50 per équipe is mogelijk vanaf 19.00 uur in café- restaurant Kennemerland, Rijksstraat- weg 433 in Haarlem-Noord. Kuna, die eerst beschrijft hoe hard het leven van een voetballer wel niet is (geen privéleven, veel trainen, het volgen van een streng dlieet) wijst erop, dat een voetballer van Spartak Tmava een bedrag van 250 tot 280 gulden krijgt voor een over winning. Kuna: >,Wij winnen onge veer 18 van de 30 competitie-wed- strijden. Gemiddeld is mijn maandin komen 1060 gulden per maand, waar bij inbegrepen mijn salaris van de fabriek, waar ik als technicus op de loonlijst sta, hoewel ik er (nog) niet werk”. ,.Dat is niet slecht” geeft Ku na toe, maar er staat tegenover dat ik, als ik straks in de fabriek ga werken, Y De sponsoring maakt het ook mogelijk dat jaarlijks meer kampioenschappen worden gespeeld, waarbij zeker twee toernooien zijn vastgesteld waarin de kemgroepleden met elkaar duelleren in een vijfkamp. De kerngroep is min of meer verplicht deel te nemen aan alle nationale kampioenschappen. Die eis heeft de sponsor gesteld. Tot nu toe kwamen de spelers daaraan door ver plichtingen ten opzichte van hun werk gevers niet altijd toe. De bedoeling van de biljartbond zette voorzitter F. Schim mel woensdagmiddag op een persconfe rentie in Amsterdam uiteen. ’’Onze bond moet groter worden. Er is veel belang stelling voor de biljartsport, maar de zaak moet breder worden opgezet. Het zou een té lange weg zijn om de talen ten uit die straks bredere onderlaag te trekken. Door deze sponsoring moet het mogelijk zijn dat biljarten al eerder in de belangstelling van een breed publiek komt. Als onze verwachtingen kloppen, komen er aandacht trekkende prestaties, we kunnen dan weer snel aansluiting krijgen met de internationale top. Nu hebben we 2,5 jaar moeten wachten, voordat we weer een Europese kampioen IJMUIDEN. Op Koninginnedag, 30 april, houdt de RKW „Velsen” op haar sportcomplex aan de Wolff en Dekenlaan in Driehuis een veteranentoernooi. De deelnemende verenigingen die in twee poules verdeeld worden, zijn: Renova, KIC, HBC, Stormvogels, Beverwijk, De Tweede Jeugd, Terras vogels en Velsen. Aanvang van de wedstrijden 14.00 uur. Hij legde beslag op de eerste prijs door in de finale in het Amsterdamse Krasnapolsky Huisstede (Amsterdam') te verslaan. Dolrol (lid van de Haarlem se boksvereniging BSB) plaatste zich in de eindstrijd door een overwinning op Ritsma. De grotere armslag, die de KNBB financieel hierdoor heeft gekregen, zal iin de breedte van de sport ook merk baar worden. Zelfs is het mogelijk, dat kampioenschappen die om financiële re denen niet kunnen worden onderge bracht, in dat geval door de KNBB zelf kunnen worden georganiseerd. Ook zal meer aan propaganda kunnen worden gedaan, waarvoor zich opnieuw die kerngroep zal moeten inzetten. Alles is erop gericht om de leden daarvan veel wedstrijdervaring te laten opdoen, waar door het mogelijk moet zijn aan de internationale top terug te keren. "We hebben nu de mensen die dat kunnen bereiken”, aldus Frans Schimmel, „laten we nu ook ervoor zorgen dat het werke lijkheid wordt, zonder dat we hun ama- teurstatus in gevaar behoeven te bren gen, maar ook zonder onverantwoorde opofferingen van de zijde van de spe lers". HAARLEM. Op 19, 20 en 21 april worden in Edinburgh (Schotland )de Eu ropese jeugdkampioenschappen badmin ton gehouden. Er zal worden deelgenomen door een groot aantal landen, namelijk Schotland, Engeland, Wales,Ierland, De nemarken, Noorwegen, Zweden, Neder- land, West-Duitsland, Oostenrijk en Joe goslavië. Aangezien van de sterkte van de jeugdige spelers weinig van te voren vast te stellen is, is er door de wed strijdleiding niet geplaatst. Vast staat echter dat Engeland en Denemarken een belangrijke rol zullen gaan spelen in de laatste fasen van dit toernooi. Nederland wordt in Edinburg vertegenwoordigd door een team van acht spelers: Els van Eeuwijk en Annelies de Jong (BCH), Sylvia Robbé en Inge Rozemeier van Duinwijck. Van de heren zijn dit Fred Jacobs (BC Arnhem), Robbie Peters en Fred Snijders (BCH) en Willem Hacke- nitz (Duinwijck). AMSTERDAM. De semi-profs van de eerste divisieclub De Volewijckers uit Amsterdam zijn ontevreden over de gang van zaken in de stichting. De spelers zijn in opstand gekomen en heb ben het stichtingsbestuur medegedeeld dat zij één dezer dagen met een alterna tief bestuur van vier personen naar voren zullen komen. Dit zijn vier groot industriëlen. Het kwartet, dat voorname lijk uit niet Volewijckers bestaat, zou volgens de spelers de zaken financieel beter kunnen behartigen dan het huidige stichtingsbestuur doet. Nog deze week zal een tweede gesprek plaatsvinden tus sen bestuur en een afvaardiging van de selectiegroep. Het alternatieve bestuur wil niet eerder naar buiten treden alvo rens het zittende bestuur de functies ter beschikking zal stellen. Auberge van ouds „De Uilenboom”, Sant poort meer dan 450 jaar specialiteiten restaurant op eenzame hoogte, geheel terug in de tijd met klassiek bereide en stijlvol geserveerde specialités. Voor tafelreserveringen: Tel. 023 - 37 67 41. Hoewel Bronstring zich niet op de scherpste wijze verdedigde, bevatte zijn stelling na een zwarte doorbraak nog een geraffineerde remise. Toen de Leide- naar deze mogelijkheid echter overzag, verloor hij tenslotte in een geestig eindspel. Drost en ik stuurden reeds van de opening af op flankspel aan. Na veertien zetten lagen de kaarten open op tafel: Drost zou aanvallen, ik omsinge len. In dat vroege middenspel gebruikte de Friese meester bijzonder veel tijd aan de opbouwfase, waarin hij zich zeer ambitieus opstelde. Rond de 25e zet leek Drost zelfs de beste papieren te hebben, maar analyses na afoop wezen uit dat de schijn, zoals zo dikwijls, bedroog. Gehaast door de klok (voor de laatste 20 zetten beschikte Drost nog maar over tien minuten) beging hij op de 27e en AMSTERDAM. Vooral vijf topbli- Jarters zullen gaan profiteren van het feit, dat de KNBB erin is geslaagd een sponsor te vinden. Door het bedrag van tenminste 30.000 gulden voor trainings- faciliteiten zullen Vultink, Bessems, Steures, Van Bracht en Van der Smissen zich nog veel meer op de biljarterij kunnen toeleggen. Zij ook zijn de man nen die Nederland moeten terugbrengen bij de internationale top, waar de laatste jaren de Belgen vrijwel volledig de dienst uitmaken. Door de bemoeienissen van Heerkens Automation uit Utrecht een maatschappij die computerkennis „verkoopt” is het de KNBB mogelijk geworden de als kerngroep aangeduide top meer trainingsfaciliteiten te geven en door het uitkeren van hogere vergoedin gen voor reis- en verblijfkosten de bil jartsport voor hen zonder meer aantrek kelijker te maken doordat de financiële en zakelijke consequenties geringer zijn. R Het gebruik van het Olympisch Sta dion in München heeft Bayern Mün chen geen windeieren gelegd. De pre- dent van Bayem, Wilhelm Neudecker, heeft dezer dagen die balans van 1972 overlegd en daaruit blijkt dat het gebruik van het Olympisch Stadion aan extra-recettes een bedrag van vier miljoen gulden heeft opgeleverd. Bayem, dat aan zijn profs 4.8 miljoen gulden heeft besteed, had over vorig jaar een voordelig saldo van 1.522 miljoen mark, wat in guldens omge rekend vrijwel hetzelfde bedrag is. Een ontwikkeling, die in schrille te genstelling staat tot de enorme tekor ten, waarmee het overgrote deel van de Westduitse Bundesliga-clubs te kampen heeft. Toen twee hoofdstedelüke poli tieagenten, na een verkeersop stopping te hebben ontrafeld, naar, hun surveillancewagen te- rugkeerden, vonden zij hun auto gekraakt door een spaniel. Het dier lag rustig op de achterbank en deed zich te goed aan de in houd van een zak Doko honde- voedsel. De agenten namen het incident luchtig op. ’’Neem het zo’n dier eens kwalijk” zeiden ze. Doko is nu eenmaal het lekkerste en besto hondevoedsel. De meeste politie honden krijgen niets, anders”. Doko is gemaakt van louter verse, goed verteerbare, natuurlijke grond stoffen. Geschikt voor iedere hond. Het is een complete brokjesmaaltijd. Doko bevat in juiste verhouding alle voedingsstoffen, die een hond voor een gezond gestel en prima conditie nodig heeft. Alleen verkrijgbaar in speciaalzaken voor dierbenodigd- heden. „De Stoeterij” btf „De Uilenboom”. Uniek koetshuis met prachtig park en eigen parkeerterrein. In z’n totaliteit voor U en Uw gezelschap gereserveerd voor recep ties, diners, koude buffetten etc. Voor vrijblijvende inlichtingen: Tel. 023 - 37 67 41. konden verwelkomen. De biljartbond moet een beter imago krijgen”. De verwachtingen van de sponsor lig gen uiteraard in een ander vlak, hoewel alles niet zo puur commercieel lijkt als in andere takken van sport wel het geval is. ”Wij wenken voor een groot aantal grote bedrijven door onze kennis op computergebied ter beschikking te stellen. Maar we zijn niet bekend. We moeten ons bijvoorbeeld erg veel moeite getroosten om nieuw personeel te werven. Maar de spelers behoeven voor ons niet als reclamezuilen te gaan lopen. Dat heeft in onze branche geen enkele zin”. De biljarterij vaart er vooralsnog wel bij. Er zijn centrale trainingen ge pland voor de kerngroep op Papendal, waarheen de bondsmatchtafel al is ver huisd. De betrokken spelers zullen daar door Vingerhoedt en Schrauwen worden In de tiende ronde van het Nederlands damkampioenschap is in de stand aan de kop geen ingrijpende wijziging gekomen. In aantrekkelijke duels wonnen Wiersma en ik opnieuw, en daarmee werd de spanning wel tot het uiterste opgevoerd. Wat de bezetting van de derde plaats betreft, zijn Hermelink en De Jong enigszins uitgelopen op hun concurrenten. Bronstring bediende zich tegen Wiers ma opnieuw van zijn geliefde 33-28 opening. Er ontstond een bekende vari ant van het half-open klassieke spelgen- re, waarin wit zich vrijwillig minder flexibel opstelde. Dat leidde spoedig tot een gesloten klassieke spelvorm, die Wiersma iets betere kansen gaf. Op de 22e zet bracht Bronstring zichzelf in moeilijkheden door tegelijkertijd een randveld en een centrumveld te bezet ten. Wiersma zette de vijandelijke posi tie volgens bekende patronen onder druk, en verkreeg belangrijk voordeel. De kerngroep op zich is vrij willekeu rig samengesteld. Piet Vet bijvoorbeeld is reserve, omdat volgens voorzitter Schimmel hij nog niet heeft bewezen in alle spelsoorten aan de top te kunnen meedraaien. Hetzelfde mag echter ook gelden voor Rini van Bracht, die welis waar in driebanden en bandstoten de ereklasse heeft bereikt, maar in de ka- derspelen nog geen prestatie van for maat heeft geleverd. Echter ook de sub top zal waarschijnlijk kunnen worden begeleid met speciale trainingsfacilitei ten. Veel van de praktijk van deze sponsoring moet echter nog worden uit gewerkt., zoals de normen waaraan een- speler moet voldoen om tot de kern groep te worden toegelaten of om er eventueel uit verwijderd te worden. in het vuur om de jarenlange hege monie van Argentijnse (Estudiantes, Independiente) en Uruguese clubs (Nacional, Penarol) te doorbreken. In de halve finale stuit Botafogo op de Chileense kampioen Colo Colo en Cerro Porteno uit Paraguay. In de tweede groep komen uit het Argen tijnse San Lorenzo, Millionaros uit Columbia en titelverdediger Indepen diente, dat door Ajax werd verslagen in de laatste krachtmeting met als inzet de wereldbeker. (Van onze sportredactie) PRAAG. In Tsjecho-Slowakije (daar ook al!) is men algemeen van mening, dat voetballers op een te gemakkelijke manier aan hun geld komen. Ladislav Kuna, international van Spartak Trnava (hij scoorde vier jaar geleden twee doelpunten voor zijn club tegen Ajax) heeft nu een poging gedaan om de publieke opinie in iets andere banen te leiden. In hef weekblad van de Tsjechische jeugd, Mlady Svet schreef hij een artikel onder de kop „mijn beroep, voetbal ler”. HILVERSUM. De NOS-televisie zendt woensdag 25 april via Nederland 1 een rechtstreekse reportage in kleur uit van de Europa Cupwedstrijd Real-Ma- dridAjax in het Bemabeustadion in Madrid. In verband met het ongebruike lijk vroege aanvangstijdstip (20.30) kan van de op de zelfde avond in Enschede te spelen wedstrijd FC-TwenteBorus sia Mönchengladbach (aanvang 19.30 uur), slechts de eerste helft rechtstreek! op de buis komen. De tweede helft volgt in zijn geheel na afloop van de wed strijd van Ajax. Deze reportage is alleen in zwart-wiit te zien, omdat de licht sterkte in het Enschedese stadion niet voldoende is voor kleurenreportage. Commentatoren bij RealAjax en TwenteBorussia zijn Herman Kuiphof en Theo Reitsma. getraind. Meer nog hebben zij echter behoefte aan wedstrijden, die zij ook als training kunnen beschouwen. Daaraan zal worden tegemoetgekomen nu de bond wat ruimer in de middelen is komen te zitten. Denkbaar is ook, dat in de zomer in grote badplaatsen speciale wedstrijden zullen worden georgani seerd, waaraan de kerngroep aange vuld met eventueel anderen gaat deelnemen. DEN HAAG. De selectie voor het Nederlands militair elftal, dat donderdag 26 april in Bourges in het kwalificatie toernooi voor het internationale militaire voetbalkampioenschap tegen Frankrijk uitkomt, is: Barth (Anderlecht), Schellekens, Thijssen en Mellaard (allen NEC), Rijs- bergen en Dekker (beiden Feyenoord), Medik (Ajax), Van Dijk (Go Ahead Eag les), Wert en Lubse (beiden PSV), Meis ter (Xerxes), Jansen (Fortuna VI.), Ti chelaar (AZ’67), Bos en Gritter (beiden FC Groningen). Het Nederlandse waterpoloteam ver trekt vandaag naar Belgrado waar het dit paasweekeinde zal deelnemen aan verschillende internationale toernooien. De zwemwedstrijden om de Euro- zwemlust-trofee gaan dit jaar niet door. De Utrechtse vereniging Den Hommel heeft vanwege stijgende financiële lasten van de organisstie moeten afzien. Na een zware val tijdens een springconcours zal Europees ruiterkam- pioen Hartwig Steenken half mei in Kassei zijn rentree maken. Schaatscoryfeeën als Ard Schenk, Cees Verkerk en Jappie van Dijk, aan gevuld met oud-internationals als bij voorbeeld Bennie Muller, zullen deel uitmaken van een voetbalelftal dat op eerste paasdag uitkomt in een voetbal toernooi op de velden van de Amster damse voetbalvereniging WVHEDW. De recette komt ten goede aan de stichting München 1972 memorial. Het Nederlandse Davis-cupteam (Jan Hordijk, Niek Fleury en Fred Hemmes) dat op 2, 3 en 4 mei tegen Israel uitkomt, zal geen officiële oefen wedstrijd spelen. De 16-jarige Bruno Carlier uit Utrecht stevent rechtstreeks af op het Nederlands kampioenschap jeugdscha- ken. Het gigantisme en de versobering in de Olympische Spelen zijn in de jaar vergadering van het NOC aan de orde geweest. 29e zet een tweetal onnauwkeurigheden die een vrijwel verloren positie tot ge volg hadden. Een combinatie op de 30e zet besliste deze interessante partij. Het duel Visser-Hermelink werd ont sierd door een gigantische blunder van de Fries in een remise-eindspel. Tielrooy verzuimde tegen Douwe de Jong in het middenspel vrij simpele schijf winst. La ter kwam hij zelfs in moeilijkheden en verloor ten slotte in een eindspel met drie dammen op het bord. De partijen Gordijn-Toet, Prinsen-De Ruiter en Van der Sluis-Varkevisser eindigden zonder al te grote spanningen in een puntenafde- ling. Uitslagen: VisserHermelink: 2-0, Gordijn Toet: 1-1. BronstringWiersma: 0-2, PrinsenDe Ruiter: 1-1, TielrooyDe Jong: 0-2, Van der SluisVarkevisser: 1-1, DrostSijbrands: 0-2. Stand na tien ronden: Wiersma en Sijbrands: 17 punten; Hermelink en De Jong: 13 punten; De Ruiter: 11 punten; Bronstring, Gordijn en Varkevisser: 10 punten; Drost: 9 punten; Toet: 8 punten; Van der Sluis: 7 punten; Prinsen: 6 punten; Tielrooy: 5 punten; Visser: 4 punten. Voor vandaag staan als interessantste ontmoetingen op het programma: Wiers maPrinsen, HermelinkSijbrands en V arke visserDrost.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27