Bij enkele bedrijven worden acties nog voortgezet Twee historische herinnerin gen buiten Met boeien aan naar Parijs zou Arabische resolutie steunen Warschau herdenkt ghetto-opstand Arrestaties in Israël Studentenleider in Zuid-Afrika jaar cel in „Federatie van verplegenden vleugellam” „BURGERS GEDOOD DOOR AMERIKAANSE BOMMEN” i achtergrond i Cambodjanen in Peking: Bankovervallers in New York lieten gijzelaars vrij VN-debat over Israëls actie verdaagd Consumenten willen staatssecretaris in de nieuwe regering APRIL DONDERDAG 1 9 1973 Geen uitkering Niet uitgenodigd Overeenkomst Twee hoofdredacteuren Groter dagen COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „Cadeau” WARSCHAU. De dertigste verjaardag van de heroische opstand in het ghetto van Warschau wordt vandaag herdacht. Maar de joodse gemeenschap in Polen, eens de grootste ter wereld en met wortels die teruggaan tot in de 13de eeuw, toont alle tekenen van verval. De vernietiging in de tweede wereldoorlog, de vrij recente emigratie en een groot aantal gemengde huwelijken hebben de joodse bevolking van een voor-oorlogs aantal van 3,5 miljoen teruggebracht tot onge veer 10.000. Van degenen die zijn overgebleven nemen nog slechts naar schatting 2750 actief deel aan het joodse religieuze leven. De meesten van hen zijn oude, gepensioneerde mensen. De jongeren zijn allemaal verdwenen. Er zijn geen joodse scholen meer, evenmin als kinderen die onderwijs behoeven. Ex-voorzitter: o 3 Meeste stakers hervatten werk werpen, dan ztfn ze bereid tot werkher vatting. Vanavond wordt daarover ver gaderd. het overleg kan worden hervat, delen ze niet. NEW YORK (Reuter). Twee gewa pende mannen die een bank in de New Yorkse negerwijk Harlem waren bin nengedrongen en vijftien mensen hadden gegijzeld, hebben zich gisteren overgege ven. Op de foto ziet men hoe een van de overvallers de man in het midden, met hoed geboeid naar buiten komt. De actie begon op 19 april 1943 en diende als symbolisch „cadeau” voor Hitler ter gelegenheid van zijn ver jaardag een dag later. Volgens de plannen moest men in vier dagen klaar zijn. Maar het duurde vier Volgens de industriebonden komen le den die nu nog staken niet meer voor een stakingsuitkering van de bonden in aanmerking omdat de acties, die deel uitmaken van één gezamenlijke actie in de industriële sector, niet zijn gericht tegen één bedrijfstak of één onderne ming, maar als totaliteit zijn opgeschort. De actie „Kom Op” van de drie indus triebonden ter verkrijging van financiële steun, begint te lopen. De Industriebond NW heeft opmerkelijk veel girobij- schr ij vingen van de bonden Mercurius (handel en kantoorpersoneel) en ABVA (ambtenaren) binnengekregen. Er is wat de Industriebond NW betreft nu naast het miljoen gulden van de centrale NW ruim een ton aan giften en toezeggingen binnen. Intussen zijn de onderhandelaars over een nieuwe CAO voor het kappersbe- drijf uit elkaar gegaan, zonder tot een resultaat te zijn gekomen. DAG DAG Na een uur van gespannen onderhan- delingen tussen de mannen, de politie en een als bemiddelaar optredende televi- sieverslaggever, kwamen de overvallers geboeid aan agenten, naar buiten. DRIEBERGEN. De parolen van de drie industriebonden tot opschor ting van de stakingsacties tot 1 mei zijn gisteren in grote meerderheid opgevolgd. Bij enkele bedrijven besloten de stakers echter door te gaan met de acties. Dit is onder meer het geval bij de scheepswerven Verschure, ADM, NDSM en Kores in Amsterdam, bij Clitex in Zeeuws-Vlaanderen, Schuttersveld in Enschede en SKF (kogellagers) en Hollandia Wol in Veenendaal. Ook de stakers bij rijwielfabriek Gazelle in Dieren willen hun actie voortzetten. DEN HAAG. De Consumentenbond en Konsumentenkontakt willen in een nieuw kabinet ook een staatssecretaris voor consumentenzaken. De twee orga nisaties hebben de informateurs gisteren dringend verzocht bij de opstelling van een werkplan voor een nieuw kabinet met deze wens rekening te houden. PNOM PENH (Reuter. AFP en UPI). In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh is intensief politiek overleg begon nen over de vorming van een nieuw kabinet. Medewerkers van president Lon Nol hebben gesproken met leiders van de oppositie om te proberen een regering op bredere basis samen te stellen. De Verenigde Staten hebben hierop aange drongen. De Unie van Beambten is niet uitge nodigd voor het overleg, vandaag, met de werkgevers. De Unie BLHP heeft dat gisteren „een onverteerbare zaak” ge noemd. De beambtenbonden horen erbij, vindt de BLHP: „De opvattingen over inspraak worden hier verloochend”, zo stelde de voorzitter van de BLHP, de heer A. Hubben. tussen werkgevers en werknemers af wachten. Mocht deze bespreking, die vandaag wordt gehouden, vruchten af- De Gazelle-stakers ervaren het als een nederlaag om aan het werk te gaan zonder dat een nieuwe metaal-CAO in zicht is. Welgeteld 41 aaneengesloten da gen hebben ze voor dat doel gestaakt, tot nu toe zonder tastbaar resultaat. De mening van de industriebonden dat me de daarom een afkoelingsperiode nodig is waarin in rustiger vaarwater PRETORIA (Reuter) joden nog bijna een derde deel van de bevolking van Warschau vertegen woordigden. Echter, niet alle dode joden van Warschau zijn hier begra ven. Honderdduizenden zijn verbrand in de ovens van de concentratiekam pen en andere verdwenen op onbe kende wijze uit het getto dat door de nazi-bezetter was opgericht. De ruim 450 stakers bij de rijwielfa briek Gazelle in Dieren willen eerst de resultaten van het hernieuwde overleg Terwijl dit overleg gaande was. bezet ten guerilla troepen de kustplaats Kep. Het is de eerste grote stad in Cambodja die sinds de drie jaar oude Cambodjaan se oorlog verloren is gegaan. Twee an dere Cambodjaanse plaatsen, Takeo en Tram Khnar, op respectievelijk 67 en 40 kilometer van Pnom Penh, worden door guerrilla’s aangevallen. Voor het cartonnage- en papierenzak- kenbedrijf (7000 werknemers) is daaren tegen wel een CAO aanvaard. Zij geldt van 1 april 1973 tot 1 april 1974. Er is een algemene loonsverhoging tot stand gekomen van 3,3 percent met een vloer voor de lager betaalden van ƒ9,50 per week aan verhoogd bruto-inkomen. Voor jeugdigen is boven de 3,3 percent een verhoging bereikt van 5 percent. Per 1 januari 1974 komt er een 40-urige werk week. De basisvakantie bedraagt 19 da gen en er is een systeem voor extra- vakantie voor bepaalde leeftijdscatego rieën. UTRECHT. In de open brief waar mee mevrouw Johanna Dijk haar aftre den als voorzitter van de federatie van verenigingen, die de verpleging en ande re onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, motiveert, stelt zij dat de federatie vleugellam is. En dat „in een tijd”, aldus mevrouw Dijk, „dat de ont wikkeling in onze maatschappij snelle beslissingen vraagt en de behoefte aan een eigen „beroepsstem” groot is. Het gebundelde werken, een van de essentiële taken van de federatie, wordt volgens haar steeds meer geblokkeerd, terwijl de beroepsinhoud juist duidelij ker gestalte krijgt. Het vleugellam zijn van de federatie heeft, zegt mevrouw Dijk, ook consequenties voor de mede werkenden op het federatiebureau, die niet weten waar ze aan toe zijn. Het accent, aldus mevrouw Dijk, zal minder moeten vallen op alleen doen wat alleen gedaan kan worden en meer op samen doen wat samen kan. „Ondanks mijn herhaalde uitingen van bezorgdheid en bezwaren tegen de functionering”, zo Ongeveer 400.000 joden woonden eens in het getto en slechts enkele honderden overleefden de ziekte, ver hongering en verdelging. Velen kwa men om tijdens de getto-opstand van 30 jaar geleden toen de joden, een van de weinige keren tijdens de oorlog, hun berustende houding af wierpen en de wapens opnamen tegen hun onderdrukkers. Minder dan 70.000 joden waren in het uitgedunde getto overgebleven toen de Duitsers met geweld door de muren heenkwa- men om de „Endlösung” aan het gebied en zijn bewoners te voltrekken. De situatie zal naar verwachting mettertijd nog verslechteren. Er ko men wel eens joden uit de Sovjet unie die zich liever in Polen vestigen dan bijvoorbeeld naar Israel te gaan, maar hun aantal weegt niet op tegen het teruglopende geboortecijfer. „Als de situatie zich zo voortzet, zei een religieuze leider, kan de gemeenschap over ongeveer 20 jaar verdwenen zijn.” Een paar meter van zijn huis staat Warschau’s enige synagoge een van de veie in Polen zonder rabbijn. Tijdens de laatste vernietigingsdaad van de nazi’s verdwenen een vijftig tal synagogen samen met 85 percent van Warschau. Maar deze ene is Philippe le Roux, een van de acht blanke studen tenleiders tegen wie de Zuidafrikaanse regering in februari beperkende maatre gelen heeft genomen, is gisteren door een rechtbank in Pretoria veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Le Roux zou het land illegaal hebben willen ver laten. Premier Vorster van Zuid-Afrika maakte op 27 februari in het parlement bekend dat aan studentenleiders beper kende maatregelen zijn opgelegd. Deze maatregelen, die de Zuidafrikaanse over heid kan nemen op grond van de wet ter onderdrukking van het communisme, houden in dat de acht studentenleiders hun woonplaats niet mogen verlaten, geen sociale of politieke bijeenkomsten mogen bij wonen, niet het terrein van een universiteit of een andere onderwijs instelling mogen betreden, geen artike len mogen publiceren, geen gebieden voor niet blanken mogen bezoeken en zonder toestemming van de rechterlijke macht geen fabrieken, havens o f ge rechtsgebouwen mogen betreden. Een gevolg van deze maatregel is dat zeven van de acht hun studie niet kun nen voortzetten en dat de achtste, een lector, zijn werk niet kan doen. De aanhangers van het in Peking verblijvende, afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, hebben de Verenigde Staten gisteren be schuldigd van het doden van burgers door massale bombardementen, waaraan circa 120 B-52-bommenwerpers per dag zouden deelnemen. overeind gebleven omdat ze door het Duitse leger als warenhuis werd ge bruikt. De regering zal waarschijnlijk spoedig met herstelwerkzaamheden van de synagoge beginnen als de omgeving is herbouwd. NEW YORK (UPI-Reuter). De westelijke mogendheden zijn verdeeld over een ontwerp-resolutie, die neer komt op het toepassen van beperkte sancties tegen Israël, in verband met de vorige week door Israëlische militairen uitgevoerde overval in Beiroet. Dit is gisteren uit diplomatieke kringen in de VN vernomen. Engeland en Frankrijk zouden niet openlijk steun hebben betuigd met een van Arabische zijde gesteunde ontwerp resolutie waarin op alle landen een be roep wordt gedaan, zich te onthouden van het verschaffen van enigerlei steun die militaire aanvallen zoals die van vorige week in Beiroet zou vergemakke lijken of die het zoeken naar een vreed zame regeling zou belemmeren. De ontwerp-resolutie is voorgelegd aan de leden van de Veiligheidsraad, die gisteren voor de vijfde dag achtereen de Israëlische operatie van 10 april bespra ken. De resolutie veroordeelt verder de Israëlische actie en doet een beroep op Israël, zich voortaan te onthouden van dergelijke acties. Een herhaling ervan zouu de Veiligheidsraad nopen tot het overwegen van krachtiger maatregelen om er een eind aan te maken. De Verenigde Staten zijn gekant tegen de ontwerp-resolutie en zijn van oor deel, dat de Verenigde Naties ook „het Arabische terrorisme” moet veroordelen. Amerikaanse diplomaten hebben gezin speeld op een Amerikaans veto als de voorgenomen resolutie wordt goedge keurd. De Indonesische delegatie bij de Inter nationale Controlecommissie in Zuid- Vietnam, heeft gedreigd met het terug halen van haar leden te velde naar Saigon, als geen diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar het neerschieten van een helikopter van de commissie. Dit incident gebeurde op 7 april en het eiste het leven aan negen personen, onder wie een Indonesiër, een Canadees en twee Hongaren. De helicopter werd boven de provincie Kwang Tri in gebied dat in communistische handen is neergeschoten. De Laotiaanse minister van Defensie, Champassak heeft gisteren gezegd, dat de situatie in zijn land „veel stabieler is geworden” nadat de Amerikaanse lucht macht twee dagen achtereen bombarde menten heeft uitgevoerd. Het Cambodjaanse ministerie van Voorlichting heeft de buitenlandse pers bureaus in Pnom Penh gisteren meege deeld dat ze de guerrilla-strijdmacht in Cambodja altijd moeten aanduiden als „Vietnamees”. Volgens het ministerie zijn het geen communisten „zonder nati onaliteit”, maar Vietnamezen, die de strijd tegen de republiek Khmer blijven voortzetten. In Parijs ontmoetten delegaties van de Bevrijdingsbeweging en Zuid-Vietnam elkaar woensdag voor de zevende keer om de politieke toekomst van Zuid- Vietnam uit te stippelen. Ze zijn op nieuw geen stap verder gekomen. Maar of het gerestaureerde gebouw enkel zal dienen als een leeg monu ment van de joodse band met Polen is een idee waar de joden maar liever niet aan denken. De grote joodse begraafplaats, met grafstenen in ge sloten rijen, vormt een voortdurende herinnering aan groter dagen t oen weken voordat de laatste, armzalig bewapende verdedigers uit hun bun kers werden gedreven met granaten en vlammenwerpers. Het gebied is nu onherkenbaar. Al les wat van het getto is overgeble ven is een rooms-katholieke kerk die de Duitsers hebben gespaard. Grote moderne flatgebouwen langs brede straten hebben de sombere, overbe volkte straten vervangen. Zelfs het stratenplan is gewijzigd en daarmee de straatnamen. Eén weg is nu ge noemd naar Mordekhai Anielewicz die vanuit zijn bunker in de Milastraat de opstand leidde. Toen de opstand bijna geheel was neergeslagen en hij nog twee kogels overhad schoot hij eerst zijn vrouw en daarna zichzelf dood om zich niet te hoeven over te geven aan de Duitsers. Een bescheiden monument op een aarden wal geeft de plaats aan waar vroeger de commandobunker stond. Vlak daarbij staat een groter granie ten monument waar deze week de plechtige kranslegging zal plaatsvin den. Analoge plechtigheden zullen worden gehouden in de steden Cra cow, Wroclaw, Lodz en Szczecin en in nog 13 andere plaatsen waar joden in getto’s werden gedreven vooraf gaand aan hun dood via Hitlers „Endlösung”. bedenken: gas, gif, de kogel, verbran ding, verdrinking, verhongering, ophan ging, wurging, doodslag, verstikking, le vend begraven, injecties, alles was in zwang en alles was geoorloofd. Maar alles werd ook door doodgewone mensen in uniform, dienstplichtige soldaten, ge hoorzaam en willoos toegepast. En dat is het vreselijke, waarover wij ons na dertig jaar nog steeds kunnen verbazen. Ongelofelijk en ondenkbaar is nog steeds het barre feit, dat de misdadige breinen van het nationaal-banditisme een over vloed van medewerkers en uitvoerders zóver kregen. Op dit moment, in 1973, staat een van de laatste toplieden van de jodenvernie- tiging, onderstaatssecretaris Theodor Ganzenmüller, terecht wegens zijn aan deel in de deportatie van joden uit heel Europa naar de vernietigingskampen. In een rapport van 28 juli 1942 van zijn hand staat te lezen: „Sinds 22-7 rijdt dagelijks een trein met ongeveer 5.000 joden van Warschau over Malkinia naar Treblinka. Bovendien twee keer per week een trein met 5000 joden van Premysl naar Belzee”. Trots getuigenis van een onderminister voor het Verkeer, die per omgaande een dankbetuiging van Rijksmoordenaar Himmler kreeg. Hij staat dertig jaar later voor de rechter als een gezeten, bejaarde burger, die zich verbaast over het feit dat men hem iets te verwijten heeft. De herinnering aan de miljoenen- moord op de joden, symbolisch samenge vat in de herinnering aan de vernieti ging van het getto van Warschau, valt samen met het vijfentwintigjarig be staan van de staat Israel. Het zou goed zijn als velen, die heden ten dage zo kritisch iedere manoeuvre van de Israë lische regering beschouwen, deze twee herinneringen eens op elkander zouden laten inwerken. De verbrande, neerge schoten, vergaste en doodgeslagen mil joenen mannen, vrouwen en kinderen uit de jaren veertig leven voort in Israel, niet in levenden lijve maar als een groteske gedachte van historische onver- woestbaarheid. Het ene stuk geschiedenis kan niet worden losgemaakt van het andere. Dertig jaren zijn nauwelijks van belang in de geschiedenis der mensheid. Zij kunnen eenvoudig direct en logisch worden overbrugd en wie dat in gedach ten doet, begrijpt alles beter. De Veiligheidsraad heeft gisteravond het debat over de Israëlische operatie van 10 april verdaagd zonder dat een tijdstip is vastgesteld voor de volgende bijeenkomst. De voorzitter van de Raad, de Peru aan Javier Perez de Cuellar, deelde mee, dat hij overleg zal plegen met de leden over het tijdstip van een volgende bij eenkomst. JERUZALEM De twee hoofdredac teuren van het Arabische dagblad „El Fazjer”, dat in Jeruzalem verschijnt, zijn gearresteerd. Zij hebben een bericht ge publiceerd waarin staat dat de Israëli sche en de Jordaanse Inlichtingendien sten hebben samengewerkt bij de voor bereiding van de commando-actie in Beiroet. Dertig jaar geleden, in april en mei 1943, voltrok zich in Warschau het besti ale drama dat de Duitse oorlogvoering voorgoed brandmerkte als een tot on voorstelbare hoogtepunten opgevoerd nationaal-banditisme: de vernietiging van het getto van de Poolse hoofdstad, de voormalige woonwijk van de War- ichause joden, waar tienduizenden ont- rechte en half-verhongerde joodse Polen bijeengedreven waren om te zijner tijd te worden „geëvacueerd” naar de vernie tigingskampen van Treblinka, Belzee, Sobibor, Auschwitz en Bergen-Belsen. Volgens Duitse rapporten werden bij de vernietiging van het getto van War schau „aanwijsbaar” 56.065 joden om het leven gebracht, maar latere onderzoeken hebben aangetoond dat in het geweld van de vuurzee, de beschietingen, het uitroken en onder water zetten van de riolen en het uitbranden van de schuil plaatsen onder de grond duizenden do den méér zijn gevallen, wier lichamen nooit zijn teruggevonden en wier namen voor altijd onbekend zijn gebleven. SS-generaal Stroop, de bevelhebber van de vernietigingscampagne, rappor teerde in april 1943: „Hoe langer de tegenstand duurt, des te harder worden de mannen van de Waffen-SS, de politie en het leger, die ook hier in trouwe wapenbroederschap onvermoeibaar naar de vervulling van hun taak streven en voorbeeldig hun plicht doen. Zij zijn vaak van de vroege ochtend tot de late avond in touw.” De vernietiging van het getto van Warschau vormde het onuitwisbare stempel van misdadigheid op alle Duitse militaire en semi-militaire onderdelen van de „Wehrmacht”, waardoor de ge schiedschrijving van de Tweede Wereld oorlog de historische vaststelling van een criminele uitbarsting werd. Politiek, vaderlandsliefde, nationalisme, verdedi ging. zelfs oorlog dat zijn alle termen die niet passen op de orgie van beest achtigheid en perversie, welke in het spoor van de Duitse legers over Europa uitwaaierde. De moord van honderddui zenden in Warschau gebeurde in dezelf de tijd dat massamoorden in alle bezette landen van de Atlantische kust tot Le ningrad en Stalingrad hoogtij vierden. Miljoenen mensen werden in enkele ja ren tijds geëxecuteerd met alle middelen die Duitse technici en chemici konden iaOh;=:üaHHte:;;a jE-4'r“ •iiits'u-.uB-UHj besturen van de drie organisaties niet in hun opstelling en werkwijze binnen de federatie”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3