Natte zomer doet vleesprijs dalen zij het slechts gering en tijdelijk Inzinking bij SHV lijkt incidenteel over Noorder Groep neemtGouda’ Grandioze Paasshow van drive-in Nederig woning krediet BE BEURS WEEK PTT-staking in Italië opgeschort 'i Ook laatste stakers aan het werk bedrijven feg Tanja s zoon twee weken II g' m Geld nodigt CONSUMENT AL JARENLANG GECONFRONTEERD MET STIJGENDE PRIJZEN Volgend jaar verbetering verwacht - «I APRIL 11 ZATERDAG 21 1973 Krachtvoer Opbrengstgarantie I f 9 Obligaties !- Fusies NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK r CENTRALE IVERWARMINGX Bij Clitex in de Klinge Koopstaking f (Van onze Haagse redacteur) rk a rd e- ADVERTENTIE Van een medewerker) e- en ROTTERDAM. De e: a- Glashandel-De ti- Xi .iKJ' ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL Vandaag geopend van 9.00-18.00 uur en 2e Paasdag 23 april geopend van 10.00-17.00 uur. Beverwijk, Parallelweg 43, tel. 02510-3 90 18 De nu twee weken oude zoon van nijl- paardmoeder Tanja in Artis maakt een gezonde en levendige indruk. Zoals ge meld heeft het 12 jaar oude nijlpaard- wijfje tot nu toe weinig geluk gehad met haar kinderen: van de zeven voor afgaande heeft er maar één de leeftijd van een jaar bereikt. NMB kunnen worden geïmporteerd. De inter nationale markt wordt echter per tradi tie steeds afgeroomd door Italiaanse en Beierse slachtveebedrijven. Jonge im- portstieren zijn niet goedkoop. sumptie bleef 54 kilo. Er is dus uitgewe ken naar varkensvlees. Maar ook dat wordt steeds duurder. Vroeger waren er prijsdalingen om de drie jaar, bijvoor beeld in het vootjaar van 1968 en in dat van 1971. Toen werden te veel varkens gefokt, zodat de markt ineeniklapte. IB u» Slachtvee opleveren tegen een redelij ke kostprijs kan alleen bij voor onge veer driekwart voederen met ruwvoer van eigen bodem, maar ten eerste zou den dan meer kalveren moeten worden geproduceerd dan de 1 miljoen die in de kalfsmesterijen verdwijnen. Er zou ook jong levend slachtvee, met name stieren, ROME. De vakverenigingen hebben gisteren opschorting gelast van de sta king van 180.000 PTT-beambten, die sinds vorige week aan de gang was in geheel Italië. DEN HAAG Als het een natte zomer wordt, is er een gerede kans op geringe en lijdelijke daling van de prijs van het rundvlees. De veehouders gaan dan de winter In met te weinig groenvoer. Er zou meer krachtvoer kunnen worden gebruikt, maar Internationaal is de prgs van krachtvoer sterk stygende. Toedienen van meer en steeds duurder wordend krachtvoer maakt de produktie van melk niet meer rendabel. Ergo, veehouders zullen noodverkoop houden van koeien. Aangezien het rundvlees dat Nederland eet. in hoofdzaak afkomstig is van vaderlandse melkkoeien die worden uitgestoten, kan die noodverkoop in een voor de consument gunstige zin aantikken. Eein kalf heeft 100 kilo geslacht ge wicht. Veehouders zouden hun kalveren in anderhalf jaar kunnen opfokken tot vleesvee van meer dan 250 kg geslacht gewicht. Ze hebben er op hun weilanden echter de ruimte niet voor. Vleesvee zou in stallen kunnen worden opgefokt met krachtvoer. Anderhalf jaar geleden leek dat nog een rendabele zaak. Sindsdien zijn op de wereldmarkt de prijzen van krachtvoer evenwel sterk gestegen- drie maanden, gaait vrijwel geheel naar het buitenland. Het is duur vlees en het is wit vlees, twee redenen om in Neder land zelf niet erg in trek te zijn. Het dure kalfsvlees gaat vooral naar West- Dui’tSland en naar Italië. De Boer. Het bedrijfsresultaat van ko ninklijke drukkerij en uitgeverij voor heen C. de Boer jr. N.V. over 1972 heeft ten opzichte van het voorgaande jaar een stijging van ruim 13 pet. te zien gegeven. De winst per aandeel bedroeg over 1972, bij een door de agio-uitkering over 1971 met 5 pet. vergroot aantal geplaatste aandelen, ƒ38,90 tegen 36 over 1971. De jaar vergadering op 23 mei zal worden voorgesteld het dividend te bepalen op 17 pet. in contanten (v.j. 16 pet. waar van desgewenst 5 pcit. in aandelen ten laste van de agioreserve). Er zou, zo vindt bijvoorbeeld het pro- duktschap voor vee en vlees, een op- brengstga-rantie moeten komen voor dit Vleesvee, zoals die bestaat voor melk. Dan zouden meer veehouders de om schakeling op vleesvee aandurven. Uit- teindelijk is het tekort aan rundvlees in Nederland niet zo groot. Wel is heit zo, dat het Nederlands slachtveevlees duur der zou zijn dan het thans gebruikelijke Vlees van afgemelkte koeien. Omdat rundvlees steeds duurder is geworden, wordt in Nederland steeds minder rundvlees gegeten. In 1971 was het gebruik per Nederlander nog 18,4 kilo per jaar- Vorig jaar werd nog 17 kilo rundvlees gegeten. De totale vleescon- Nationaal grondbezit. De nettowinst van Nationaal Grondbezit nv over 1972 be draagt f 6,6 mln (vj f 6,1 mln). De net towinst per aandeel waarop f 300 ver plicht gestort bedraagt bij het in 1972 tot f 24,5 mln verhoogde geplaatste ka pitaal f 268 (vj f 261 bij f 23,2 mln). Voorgesteld wordt over het door aan deelhouders op hun aandelen verplicht gestorte bedrag ad ƒ300 per aandeel een dividend uit te keren van 40 pet. Dit dividend zal worden uitgekeerd voor 36 twee derde pet in contanten en drie een-derde pet als stockdividend ten laste van de fiscale agioreserve: Dit stockdividend is vrij van Neder landse inkomstenbelasting. Reeds werd een interimdividend van 13,5 pet be taald. In het voorjaar van 1974 is geen ineenstorting van de prijs van varkens vlees te verwachten doordat ook de varkensfokkerij te maken heeft met de sterk stijgende wereldmarktprijzen van veevoer. De prodnktie wordt voorts duurder door de hogere mllieu-eisen. Er worden steeds zwaardere voorwaarden gesteld aan bijvoorbeeld de gierafvoer via open water. Er zijn zwaardere eisen inzake de mestopslag te verwachten. Al die hinderwetzaken maken de varkens- vleesproducenten onzeker. De sterke uit breiding van de produktiebedrijven in de jaren zestig is (voorlopig) voorbij. Wilt u uw huis verbeteren of iets doen aan het onderhoud? Kan snel gebeuren met het NMB woningkrediet. U krijgt contant geld zodat arbeidsloon en materialen direct betaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af in 5 jaar en betaalt f 89,- per maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 130,- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook. UTRECHT Ondanks gunstige struc turele ontwikkelingen waaruit een omzet stijging van f 3,7 miljard tot f 4 mil jard resulteerde, heeft het jaarresultaat van Steenkoien-Handelsvereeniging n.v. (SHV) in 1972 een teruggang ten opzichte van 1971 te zien gegeven. Voor een deel is dit het gevolg van het achterblijven van de buitengewone winsten die vorig jaar door de verkoop van een dochter onderneming bijzonder groot waren (f 19,5 miljoen), maar ook de normale bedrijfsresultaten bleven beneden het ni veau van 1971: Toen bedroeg deze f 50,2 miljoen, terwijl ze in het verslagjaar een niveau van f 43,7 miljoen bereikten. Sa men met buitengewone winsten bedraagt Nederland zelf zou meer slachtvee moeten gaan produceren. De Nederland se veeteelt is daar echter niet op inige- richt. Nederland produceert melkvee. Dat wordt pas slachtvee zodra het niet meer voor melkproduktie geschikt wordt geacht. Wil een koe melk blijven geven, dan moet zij elik jaar kalven. Dat levert nuchtere kalveren op, die, zeker als het stiertjes zijn, bijna alle in de kalfsmes- terij verdwijnen. Dat vlees, afkomstig van zo’n miljoen kalveren per jaar en geproduceerd in De vakbonden namen dit besluit na een langdurig onderhoud met de Itali aanse minister van Arbeid over de eisen der PTT-ers. De bestudering van deze eisen zal verdiept worden na een onder houd met premier Andreotti op 2 mei. In afwachting van de oplossing van het geschil hebben de vakbonden beslo ten, de staking, die eigenlijk tot donder dag had moeten duren, af te breken. ïtevin Groep. Stevin Groep N.V. zal over 1972 een dividend voorstellen van f 4,50 per gewoon aandeel van f 20 tegen ƒ4 over 1971. Voor houders van gewone aandelen zal de mogelijkheid worden geopend om in plaats van het dividend in contanten een uitkering van 2 per gewoon aandeel van f 20 te ontvangen in gewone aandelen ten „Noord er Groep”, die kortgeleden BV Chr. Noster en Co. in Utrecht overnam, is thans een verregaande samenwerking aangegaan met de glasonderneming „Gouda” G.O.G. in Gouda, met als doel deze onderne ming mettertijd volledig in de groep te integreren. Voor het personeel zal dit geen enkel gevolg hebben, zo heeft de Noorder Glashandel J. van Oostendorp BV in Rotterdam, de moedermaatschap pij van de groep, bekendgemaakt. De „Noorder Groep” omvat een aantal ondernemingen op het gebied van de im- en export, handel, be- en verwer king van vlakglas en vlakglasprodukten. Naast de Noorder Glashandel, Noster en G.O.G., zijn leden van de groep BV Glasindustrie L. A. Wouters in Breda en Waddinxveen, BV Nederlandse Fabriek voor glasbewerking Morlang in Amster dam en NV Noorder Leeuw in Antwerpen. Een ander verschijnsel dat deze week weer centraal stond was dat van de fusie. Nadat vorige week op aandelen hout handel Simons een bod was uitgebracht werd deze week de notering in aandelen Lijempf en Kalberg opgeschort doordat fusiebesprekingen aan de gang zouden zijn. Van de kant van Wessanen is inmiddels bericht serieuze plannen te koesteren voor het Leeuwarder bedrijf dat overigens in de laatste jaren al danig is gereorganiseerd. Nadat er van de aloude Liiempf is overgebleven zal nu waarschijnlijk in zijn geheel in een groter verband verdwijnen. Wessanen is rijk genoeg om de overname in contan ten te betalen. Maar een aandelen-ruil is ook niet uitgesloten. Het aandeel in de onderneming was juist bezig met een krachtige opmars door een bijzonder mooi jaarverslag, maar zag zich op deze weg nu tegengehouden door de fusie plannen. meubel «lrë»e-m Nederland beverwijk Een lijdelijke prijsdaling is voorts mo gelijk als de Europese ministers dat in Brussel zouden willen. Normaliter hef fen de EEG-landen op importvlees uit derde landen een invoerrecht van 16 percent op levend vee en van 20 procent op geslacht vee. In verband met de hoge vteesprijzen in de EEG-landen zijn die percentages op het ogenblik de helft. Ze zouden tot nul kunnen worden geredu ceerd. Brussel speelt echter nog niet met die gedachte. De consument zou er wel bij varen, de boer echter zou in moeilijkheden kun nen komen- De marge tussen produktie- kosten en opbrengst is smal. Van 1971 op 1972 steeg de index van het totale prijzenpakket met 13 punten. Het totale voedselpakket bleef met een stijging met tien punten achter bij de totale prijsstijging. Maar de index van vlees (inclusief gevogelte) steeg met 18 punten. Het is al een paar jaar aan de gang, dat de prijzen van vlees sterker stijgen dan die van alle prijzen samen. In 1971 kostte een kilo biefstuk ongeveer 14,80, vorig jaar ƒ18,60. Op het ogen blik doet biefstuk 19,50 per kilo (met afwijkingen naar boven en beneden naar gelang de kwaliteit). Meer rundvlees importeren, ook als dat geheel vrij zou zijn van invoerhef fing, heeft geen blijvend prijsdrukkend effect. Importvleés wordt namelijk steeds duurder. Over heel de wereld stijgt de welvaart. In samenhang daar mee veranderen de eetgewoonten. Bij voorbeeld in Japan wordt rundvlees steeds meer een gewoon consumptiearti kel. Japan koopt zijn rundvlees aller eerst in Australië en Nieuw-Zeeland. Vandaag en 2e Paasdag 23 april houden wij een grandioze meubelshow. Meer dan 3000 m2 bankstellen, wandmeubels, eethoeken enzovoort en een hele etage slaapkamers. De Europa Meubel kollektie 197X Zo vindt u ons: 500 m ten noorden van de Velser tunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden richting Zaanaam. Volg daarna de oranje borden „Meubel-Drive In" Ze hebben 'kinds 19 maart onafgebro ken gestaakt en negeerden aanvankelijk de oproep van de drie industriebonden de acties tot 1 mei op te schorten. De werkhervatting bij Clitex betekent dat nu weer wordt gewerkt in alle ruim vijftig bedrijven, waar de industriebon den tot en met woensdag stakingen had den uitgeroepen. het jaarresultaat f 47,1 miljoen (v.j. f 69,7 miljoen), zo blqkt uit het jaarverslag. De teruggang in de normale bedrijfs resultaten is in het bijzonder te wijten aan de hoge aanloopverliezen in het stuk- goedoverslagbedrijf, de slechte gang van zaken bij de sector warmtetechniek en in cidentele verliezen bij de sector elektro techniek. Voorts matigde de prijsontwik keling op de oliemarkt de goede winsten van de groep olie. Deze winstdrukkende factoren konden onvoldoende worden ge compenseerd door de structurele verbete ringen in het concern. De voorzitter van de hoofddirectie, dr. B. Pruijt, zegt echter te verwachten dat de inzinking snel kan worden overwon nen. „Voor 1973 verwachten wij hogere resultaten, al zullen nog enige aanloop verliezen moeten worden gedragen. SHV blijft vasthouden aan expansie daar waar op redelijk korte termijn goede resultaten zijn te verwachten. Het zwaartepunt van onze activiteiten zullen wij geleidelijk naar het buitenland verleggen, waarbij we streven naar ruim 50 percent. Dit zal vooral het geval zijn bij de zelfbedie- ningsgroothandel, het grootwinkelbedrijf eri de internationale handel. Nederland is gewoon te klein en op deze manier kun nen we onze uitgebreide know how opti maal benutten” aldus de heer Pruijt. Ondanks gedeeltelijk andersluidende voorspellingen valt niet te verwachten dat West-Europa de eerste decennia een absoluut tekort aan energieprodukten zal vertonen: Wel kunnen van tijd tot tijd incidenteel verkrappingen optreden, aldus het verslag, waarbij de heer Pruijt aantekent dat „de grote voorraden kolen nog een grote rol kunnen gaan spelen, vooral by de brandstofvoorziening van krachtcentrales die nu op gas en olie werken” DRIEBERGEN. De 350 werkne- mers(sters) van het textielbedrijf Clitex in het Zeeuwsvlaamse De Klinge hebben na lang aarzelen en veel verzet met op één na algemene stemmen besloten weer aan het werk te gaan. Belangrijkste handicap is echter: er wordt in Nederland niet voldoende ruw voer geteeld om aan een eventueel sterk stijgende vraag te voldoen. Er is een druk op de beschikbare grond. Grond in Nederland is daardoor duur. Grond waarop melkvee wordt geweid, zou grond voor ruwvoer moeten worden. Maar een melkveehouder ontvangt elke veertien dagen geld. Specifiek vleesvee komt na anderhalf jaar op de markt. Dat maakt de omschakeling van melk vee op slachtvee riskant. Elk dubbeltje minder opbrengst, door welke oorzaak dan ook, kan scherp becijferde winst in verlies doen omslaan. Een en ander was er overigens de oorzaak van dat het steeds Sluimerende speculatievuurtje weer eens duchtig werd opgerakeld- Hierdoor stegen aande len van Berkel, Dickers, EMBA en ui teraard verschillende houthandelfondsen weer aanmerkelijk. Verder bestond een grote aandacht voor de inhoud van het diverse bedrijfsnieuws. Het fraaie resul taat van de aannemer NBM kon vijf gulden winst opleveren, evenals voor de verzekeraar AMEV. De sterke val van de wolprijzen deed de aandelen Leidse Wol 30 gulden aantrekken. ACF was echter flink lager nu is gebleken dat het concern een boete van driekwart mil joen gulden aan de EEG heeft betaald In Amsterdam bleef het bij het oude liedje. Weinig beweging voor de hoofd fondsen overwegend positief voor het gros van de lokale markt. De politieke onzekerheid speelt nog steeds belangrij ke parten, ook al bracht het opschorten van de stakingsacties tot 1 mei enig soelaas. Af gewacht dient te worden in hoeverre de kansen op een vergelijk zijn gestegen. Zeker is dat vooral buitenland se beursgegadigden met grote belangstel ling de ontwikkeling volgen. De laatste tijd is van die kant een sterke vermindering in het doen van beurszaken aan de dag gelegd, hoewel op onroerend-goed gebied de Engelsen nog geducht de trom roeren. Vooral in de binnenstad van Amsterdam bewegen Engelse groepen zich krachtig naar de uitbouw van grotere eenheden. Van die kant moet naar alle waarschijnlijkheid ook de aanhoudende koersstijgingen voor het aandeel Matubel gezocht wor den .Dit bioscoopconcem bezit een groot aantal panden en is daardoor eigenaresse van waardevol vast goed. Deze week ging de koers van het aandeel van 20 gulden nominaal nog eens met bijna 25 gulden omhoog en bedraagt nu al rond 260 gulden. Voor alle energieprodukten valt voorts een stijging van de prijzen te verwach ten, die nodig is om de continuïteit van de energieverschaffing en de aanpassing aan de gestegen milieueisen te waar borgen. ƒ466 mln 1972- De In de verre toekomst zijn er wellicht mogelijkheden rundvlees te importeren uit nieuwe vleesproducerende landen, uit bijvoorbeeld de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Op het ogenblik blijft de vleesproduktie in die landen echter achter bij de theoretische moge lijkheden, onder andere door gebrek aan geschoolde veehouders, maar voorname lijk om veterinaire redenen. Het vlees voldoet (nog) niet aan de Europese ge zondheidseisen. Australië en Nieuw-Zeeland waren al tijd grote leveranciers van Noord-Ame- rika. Noord-Amerika is gedwongen zijn aamkoopmarkt steeds meer te verleggen naar Zuiid-Amerika. Dat, plus schaarste in eigen land door droogte, heeft in Argentinië de prijs van het exportvlees opgedreven van 700 800 dollar per ton drie jaar geleden, tot 1100 dollar nu. In de Ver. Staten kost een kilo biefstuk op het ogenblik 11 per kilo. Dat vinden de Amerikaanse huisvrouwen onaccepteer- baar veel en ze zijn in koopstaking gegaan- De obligatiemarkt was positief. Uit rente-overweginigen werd er in de vier beursdagen van deze week niet veel materiaal aangeboden, terwijl vooral van buitenlandse zijde eerder toenemen de belangstelling werd getoond. Zwitser land heeft de toegang tot zijn kapitaal markt voor het buitenlandse beleggings- kapitaal nog moeilijken gemaakt en daar die bemoeilijking bij ons alleen maar in de vorm van verplichte aankoop van effectenguldens bestaat is een toenemen de belangstelling voor deze O-guldens begrijpelijk. De prijs steeg deze week dan ook al tot bijna 1,06 gulden hetgeen betekent dat buitenlanders onze obliga ties zes procent duurder moeten kopen dan ingezetenen. Maar dat is nog altijd goedkoper dan de 13 procent-boet-e die er nu jaarlijks op vorderingen op de geldmarkt moeten worden betaald. Bo vendien werd met belangstelling acte genomen van het succes van de lening Pakhoed wat ook bevorderlijk was voor een oplopende tendens op de beleggings- markt. Wel maakte men zich enige zor gen over de enorme kapitaalbehoeften die de energiebedrijven in de nabije toekomst zullen vertonen. Voor 1973 al leen zal een bedrag van een half miljard gulden nodig zijn. En dat zal grotendeels wel uit de kapitaalmarkt worden ge haald, waarschijnlijk via het achter deurtje van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Tenslotte zullen op korte termijn een Japans en een Brits mammoetbedrijf hun aandelen op de Amsterdamse effec tenbeurs introduceren- Daaruit blijkt, dat ondanks alle onzekerheden de rol van Amsterdam in het internationale financiële bestel nog bij lange na niet is uitgespeeld. wegens een veroordeling van ongeoor loofde kartelafspraken. Nederlandse Scheepvaart Unie, een van de grote favorieten van het Engelse beleggingska- pitaal, moest tijdelijk rond 10 gulden terug door het vrijwel ongewijzigde re sultaat en dividend over het afgelopen boekjaar. Maar na een dag was hier het leed alweer bijna geleden. Unilever kon een koerswinst van drie gulden boeken op grond van de vooruitzichten in het lopende jaar. laste van de agioreserve. De concernomzet steeg van in 1971 tot ƒ642 mln in netto-concernwinst bedroeg ƒ12,9 mln (v.j.) 6,1 mln). Over het in 1972 in verband met de toetreding van Hanab vergrote aandelenkapitaal betekende dit een winst van 15,40 per gewoon aandeel van ƒ20 (ƒ7,91). AMSTERDAM. Hoewel maar kort is de week voor de beurs toch belangrijk geweest. Grote zaken werden er evenwel niet gedaan want de onderbreking met het Paasweekeinde zal vier dagen duren en in die dagen kan er altijd iets onverwachts gebeuren. Dat deze week toch belangrijk is ge weest komt doordat de stroom van be- drijfsberichten over de jaarresultaten onverminderd heeft voortgeduurd en be- langryke ondernemingen betrof. Wall Street leyerde echter heel wat minder spektakelwerk dan de vorige week toen het koerspeil een fors herstel vertoonde. Deze week ging het eerder wat op en neer en werd de opgaande lyn niet duidelijk doorgetrokken-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11