Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam Beroepsgeheim niet absoluut Smulfeest Suze voor biechten verplicht Twee doden op banden Chemische wapens aan achtergrond In Gelderland meldkamer voor vuile lucht overweg w „Eén keer per jaar V Protest tegen van kernproeven Frankrijk 3 i RECREATIEDORP BIJ RICHTLIJN VAN VATICAAN Sluipschutters in Belfast schieten op vrouwen DENEKAMP Mijnwerkers omgekomen BRAND VERWOEST JEUGDCENTRUM ZATERDAG 21 APRIL 1973 fr Cambodja Laos Modellen Uitvoerbaarheid COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Seks in biechtstoel Opnieuw spionage vluchten oorlog, aldus de De Cambodjaanse Suze, bruine berin in Artis, vierde (Van onze redacteur in Rome) (Van onze redactie buitenland) van mijn in chemische ROME. Het Vatlkaan heeft er aan de vooravond van het paasfeest op ge wezen dat het biechten éénmaal per jaar een verplichting blijft voor Rooms-ka- tholieken. Het ontkent dat er verander ingen zouden komen in de toepassing van het sacrament van de biecht, zoals enkele weken geleden in berichten is gesuggereerd. niet ade- Het dorp krijgt voorzieningen als een overdekt zwembad, een midgetgolfbaan en een tennisbaan. Er is ook een gezond heidscentrum gepland. Het recreatiepro- ject met toebehoren gaat 7 miljoen kosten. te in Vietnamezen troepen van in het De soldaat werd in de rug geraakt, toen hij in een katholieke wijk patrouil leerde. Toen drie vrouwen uit hun hui zen kwamen om de soldaat eerste hulp te verlenen, losten de schuipschutters nog twee schoten. Een van ,de kogels kaatste terug en raakte de drie vrouwen. Geen van de vrouwen raakte ernstig gewond. in de an Dit heeft de directie Moers bekend gemaakt. De autoriteiten stellen een onderzoek naar het ongeluk in. i-li >n- ijn >n- tet ta ats tot len aal te 8 Is ni- liet «DAGWDAG en. est r 1 in tiet m tak le- te er- het er- te or- len le- sn, m. le ns jn. tie h- nd de an ke Bk ?n op in de er ne, £se jen ats iir- De s- ft ar nd re- jer it- is 5T- la- *a- BV zer 31 18- >ek BELFAST (AP). Drie vrouwen en een Britse soldaat raakten gisteren ge wond toen zij onder vuur werden geno men door sluipschutters. DENEKAMP. Binnen een jaar zal op een terrein van 18 ha. bij Denekamp een recreatiedorp verrijzen met plaats voor 127 bungalows. MOERS (AP). Twee Westduitse mijnwerkers zijn om het leven gekomen toen gisteren het plafond van een gang, 850 meter d’cp in een zoutmijn, instort te. Toen werd geschreven dat er binnen kort nieuwe richtlijnen zouden komen, waarin niet langer de verplichting van het biechten werd opgelegd, maar de aanbeveling werd gedaan om te blijven biechten. De veranderingen zouden zijn voorge steld door bisschoppen uit verschillende delen van de wereld. In de laatste jaren is het aantal personen dat nog biecht sterk teruggelopen. De bisschoppen zijn van mening dat het uit een pastoraal oogpunt beter zou zijn om de wét aan te passen aan de nieuwe werkelijkheden en lij vonden bij sommige leden van de Ro meinse curie gehoor. Maar zoals het vaak gaat in Rome bleef de angst bestaan dat met een zó drastisch besluit tot verandering de aan passing tè ver zou gaan en daarom heeft men besloten om de verplichting om éénmaal per jaar te gaan biechten op dit ogenblik niet te veranderen in een lou tere aanbeveling. Alle materialen die van belang zijn voor de chemische oorlogvoering zouden worden aangeduid als „con trolled materials”. Volgens dit systeem zou elke che mische fabriek of handelmaatschap pij, die met dergelijke materialen te maken heeft ze produceert, op slaat, vervoert of gebruikt inge schreven moeten worden bij de nati onale controle-instantie; ze zou een vergunning moeten ontvangen, waar in precies staat aangegeven welk hoe veelheden ..controlled materials” ze in een vastgestelde periode, bijvoorbeeld een jaar, mag verwerken. Iedere maatschappij of fabriek zou dan de nationale controle-instantie een opga ve verstrekken van de ..controlled materials”, die zij in vooraad heeft en tevens zou ze bericht geven telkens wanneer zij ..controlled materials” ontvangt produceert, consumeert, ver voert of van de hand doet. Er zullen heel wat kinderen kunnen profiteren van deze uitspraak, omdat juist op het gebied van de kindermis handeling de autonome en ongrijpbare positie van ouders binnen de kring van het gezin een aangifte zo riskant maakt. Het slachtoffer zelf is totaal onmondig en onmachtig, het kan zich niet verdedi gen, het kan niet vluchten, het kan geen aangifte doen. De arts die in een derge lijk geval wordt gemengd is de enige toeverlaat en dan nog in zeer beperkte mate. Het Utrechtse vonnis zal in ieder geval het risico van die arts kleiner maken en hem meer mogelijkheid geven om inderdaad hulp te bieden. Het „Stockholm International Peace Research Institute” (SIPRI) heeft in een zojuist gepubliceerd rapport een systeem voorgesteld, dat een inzicht in de produktie van giftige chemische strijdmiddelen mo gelijk zou maken en dat de behoefte aan andere controletechnieken belangrijk zou doen verminderen Het rapport heeft daarom zo’n bij zondere betekenis, omdat het gesprek op de Ontwapeningsconferentie in Genève over een verbod op ontwikkeling, produktie, opslaan en ge bruik van chemische wapens vrijwel vast zit. Lon Non wordt beschouwd als een van de machtigste figuren in Cambodja, maar hij is niet populair in politieke kringen. Volgens zijn medewerkers heeft Lon Non nu ingestemd met het voorstel van zijn politieke rivalen om voor onbe paalde tijd „op vakantie” naar het bui tenland te gaan. Voor de tweede maal hebben de Vere nigde Staten deze week bombardemen ten uitgevoerd in Laos. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Op het spoorweg- baanvak Den Bosch-Eindhoven veronge lukten gistermiddag in één uur tijd twee bromfietsers. De eerste, de heer H. G. Erps (58) afkomstig uit Boxtel, veronge lukte op een met knipperlichten bevei ligde overweg op het Baanvak Vught- Boxtel. Hij was met zijn bromfiets deze overweg opgereden maar heeft kennelijk de trein, die uit Den Bosch naar Eindho ven kwam aanstormen, niet gezien. Dit ongeluk gebeurde om vijf uur. Een uur later, om vijf minuten voor zes, verongelukte op het baanvak Box- tel-Best de 17-jarige Eindhovense stu dent H. Oosterhuis. Ook hier gebeurde het ongeluk op een met knipperlichten beveiligde overweg er. neemt men aan dat het slachtoffer de trein niet heeft zien aankomen. Voorraden chemische wapens zijn in een aantal landen aanwezig en nog meer landen beschikken over de grondstoffen en de kennis om derge lijke strijdmiddelen in relatief korte tijd te vervaardigen. In ieder geval wordt telkens door alle partijen gezegd, dat de staten het vermogen tot chemische oorlogvoering kunnen ontzeggen, zolang een quate controle onmogelijk is. Zoals gezegd wil het SIPRI-rapport („Chemical Disarmament: Some Pro blems of Verifications”) daar iets aan Ook in Italië zelf is het aantal perso nen dat nog biecht sterk teruggelopen. Het zijn voor het merendeel vrouwen. De biecht werd vorige maand sterk ge kapitteld in een nieuw boek, dat met de titel „Seks in de biechtstoel” verscheen in een kleine oplage die onmiddellijk was uitverkocht. gisteren haar dertigjarig jubileum als pensiongast van de dierentuin. Dit toch wel opmerkelijke feit was aanleiding om Suze een fikse pot honing toe bedelen - een geschenk dat Suze grote dankbaarheid aanvaardde. doen. Het rapport is gebaseerd op geschriften en gesprekken van een internationale werkgroep, die vorig jaar december in de Zweedse hoofd stad onder auspiciën van SIPRI bij een is geweest. Aan het rapport is o.m. meegewerkt door een Nederlan der, dr. J. G. Kammüller. Op die manier zou de nationale controle-instantie uit minstens twee onafhankelijke bronnen gegevens krijgen over de bewegingen van alle ..controlled materials” in het land. Door deze gegevens te analyseren zou de nationale controle-instantie kun nen vaststellen, of alle verbruik van deze materialen wel wordt gedekt door normale civiele activiteiten en of ze niet worden vastgehouden ten dienste van de chemische oorlogvoe ring. WASHINGTON (DPA, Reuter en AP). Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam zijn hervat. Die vluchten waren na de onderteke ning van het vredesakkoord in Pa rijs stopgezet. Tot dusver had Pen- tagon-woordvoerder Friedheim op persconferenties berichten over her vatting van de onbemande verken ningsvluchten steeds duidelijk te gengesproken. Hij zei gisteren dat het Ameri kaanse beleid erop gericht is de andere partij in te prenten dat een wapenstilstand de beste oplossing voor Indochina is. Eerder deze week hebben de Verenig de Staten al het opruimen van' de mij nen voor de kust van Noord-Vietnam stopgezet en hun delegatie teruggetrok ken uit de Amerikaans-Noordvietnamese economische commissie uit Parijs. Die maatregelen waren genomen uitprotest tegen de „schendingen van het bestand door Noord-Vietnam’’. Brigade-generaal Lon Non, de omstre den broer van de Cambodjaanse presi dent Lon Nol, heeft er in toegestemd het land te verlaten. Er is politieke druk op hem uitgeoe fend te vertrekken uit Cambodja in verband met de pogingen van de presi dent om een regering te vormen waar aan ook de niet-communistische opposi tie deelneemt. Dit is meegedeeld door medewerkers van Lon Non. Het is nog niet bekend waar Lon Non naar toe gaat en wanneer hij vertrekt. Cambodjaanse en Amerikaanse woord voerders hebben eerdere b er i ch ten te gengesproken dat Lon Non een officiële missie naar president Nixon zou leiden. Een de^de Nieuwzeelands protestschip is gisteren uit Auckland vertrokken naar het gebied in de Stille Oceaan waar de Fransen kernwapens zullen gaan be proeven. Achthonderd mensen waren aanwezig toen de „Spirit of Peace”, een circa dertien meter lang voormalig handelsscheepje, naar het Atol Moeroe- roa vertrok. De bemanning bestaat uit een Brit, een Canadees en twee Nieuwzeelanders. Het al eerder vertrokken protestschip „Fri”, bevindt zich op het ogenblik op 2.000 km. ten zuiden van het Atol. Het andere, jacht genaamd „Blue Nose” werd door de storm gedwongen terug te keren. zegsman, is een strijd geworden van Khmers tegen Khmers. Er is ook geen onmiddellijk gevaar te duchten voor de hoofdstad Pnom Penh van de zijde van de guerrilla eenheden, aldus deze zegsman. 10 tot 15 bataljons en verschillende commando-eenheden zijn weliswaar de hoofdstad tot op 40 kilometer genaderd, maar zij zouden niet op korte termijn het uiteen vallen van het regeringsleger kunnen bewerk stelligen. De zegsman verklaarde dat er geen „verifieerbare, gedocumenteerde „bewij zen” zijn dat Noord-Vietnam of Bevrij- dingsfront-eenheden deelnemen aan de strijd tegen de eenheden van het leger van Lon Nol. B-52 bommenwerpers hebben honder den tonnen explosieven uitgeworpen in de omgeving van Tha Vieng „als een waarschuwing aan de Noordvietnamese opperbevelhebbers hun zuidelijke offen sief te staken”. De Laotiaanse premier, prins Souvan- na Phouma, zou de Amerikaanse lucht macht hebben verzocht de acties te her vatten toen ongeveer duizend man Noordvietnamese troepen Tha Vieng en het nabijgelegen militaire kamp inna men. De luchtaanvallen zouden „weinig slachtoffers” hebben geëist. Ze dienden, volgens zegslieden in Vientiane „vooral als afschrikwekkend middel”. Uit berichten van het slagveld blijkt dat de Laotiaanse regeringstroepen voor het grootste gedeelte Thaise huurlingen, die door de Amerikaanse centrale inlich tingendienst (CIA) worden gerecruteerd, opgeleid en betaald, in paniek raakten en voor de guerrilla’s op de vlucht sloegen. gewetensnood. De keus tussen beroeps halve zwijgen en menselijke bewogen heid bestaat nu eigenlijk niet meer, omdat het college heeft afgerekend met de opvatting dat het beroepsgeheim ab soluut is. Natuurlijk kan een dokter in sommige situaties geconstateerde kindermishande ling verzwijgen in het belang van het kind, omdat hij wraakoefening op het kind vreest. Maar dat hij in zulke geval len zijn beroepsgeheim zou moeten doen gelden boven zijn plicht om het kind te onttrekken aan de ellende en het onder bescherming te stellen, is door de Utrechtse uitspraak ten stelligste ontze nuwd. „Het beroepsgeheim geeft de arts noodt een vrijbrief om niet te handelen indien zijn plicht hem noopt tot overschrijding van de grenzen die het beroepsgeheim stelt”, aldus luidt een zinsnede uit de argumentatie van het vonnis. Waarschijnlijk heeft deze uitspraak alleen theoretisch gevolgen voor andere situaties, waarin de arts zijn beroepsge heim meent te moeten hanteren. Want volgens de jurist van het medisch tucht college zal er buiten de gevallen van kindermishandeling zelden of nooit spra ke zijn van zwaardere belangen, die de arts boven zijn beroepsgeheim zou moe ten stellen. Met andere woorden: het vertrouwen in het zwijgen van de arts wordt door deze uitspraak niet aange tast, omdat zij niet het beroepsgeheim zelf op de helling zet, maar slechts de zeer uitzonderlijke situatie van kinder mishandeling vatbaar stelt voor een „overschrijding van de grenzen der medi sche zwijgplicht” ARNHEM. De Provinciale Water staat van Gelderland krijgt een meldka mer waar op elk moment afgelezen kan worden welke graad van luchtverontrei niging door 21 snuffelpalen in het ge west gemeten wordt. De provincie Gelderland wil de lucht verontreiniging streng aanpakken. Vijf endertig bedrijven hebben inmiddels al te horen gekregen dat zij een vergun ning zullen moeten aanvragen voor het spuien van rook, gassen en andere afval stoffen in de atmosfeer. RHEDEN. In Rheden is gisteren een jeugdcentrum aan de Massenweg grotendeels door brand verwoest. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. waaruit gemakkelijk fosforverbindin- gen zouden kunnen worden gewonnen (zoals fosfor trichloride of fosfor oxychloride), blauwzuur, plantendo- dende stoffen, fosgeen en mosterdgas. Aangezien de organofosfor-zenuw- gassen behoren tot de gevaarlijkste Chemische strijdmiddelen van dit mo ment, wordt er in het rapport grote aandacht aan besteed, of de economi sche berichtgeving op zichzelf wel geschikt is om de fosforstroom bin nen een land nauwgezet te volgen. Zou dat namelijk het geval zijn, dan zou men het verdwijnen van belang rijke hoeveelheden uit de civiele economie dadelijk kunnen vaststellen en dat zou dan op ziin minst een aanwijzing kunnen onleveren voor een naderende schending van een eventueel verbod op de vervaardiging van zenuwgassen. De toepassing van dit systeem op andere chemische strijdmiddelen, zo als blauwzuur o osgeen, zou veel minder doeltreffend zijn, als het ten minste niet gecombineerd zou worden met rechtstreeks inspectie ter plaatse. De controle op de produktie van mosterdgas zou in een grote chemi sche industrie vermoedelijk onmoge lijk zijn, aangezien de ruwe grond stoffen voor mosterdgas ethyleen of ethyl alcohol behoren tot de belangrijkste materialen voor iedere chemische industrie en als zodanig ook in grote hoeveelheden worden gebruikt. Het met behulp van economische gegevens observeren van de bewegin gen van bepaalde chemicaliën is ui teraard niet het definitieve antwoord op het verificatievraagstuk. Er blij ven, zo erkent het rapport, nog ande re belangrijke onderwerpen, zoals het vernietigen van bestaande voorraden chemische strijdmiddelen, over. „Naamloos leed” noemt men het soms: het lijden van mensen dat niet aan de oppervlakte der publieke belangstelling komt, dat in stilte wordt gedragen, dat verdonkeremaand of genegeerd wordt. Naamloos leed wordt vaak gedragen door kinderen, door kleine mensen die geen mogelijkheid hebben om hulp in te roepen en rechteloos zijn overgeleverd aan de beul. Melodramatisch? Allerminst. Het is de praktijk van alledag: kinderen in asocia le gezinnen, kinderen van ouders die zo diep gezonken zijn dat ze het verschil tussen een huisdier en een kind niet meer zien. Kinderen die achter vier muren opgroeien in een milieu dat ge terroriseerd wordt door een almachtige bruut of een hysterische moeder. Zulke gevallen komen vaak ter kennis van maatschappelijke werkers en soms van huisdokters. Natuurlijk wordt er dan het mogelijke aan gedaan, maar die moge lijkheid is kleiner dan men denkt. Kin deren worden vaak door bedreigingen en angst voor herhaling van mishandeling ertoe gebracht hun mond te houden of te liegen. Kindermishandeling is vaak moeilijk bewijsbaar en zelden strafbaar. De Raad voor de kinderbescherming doet veel goeds, maar staat ook dikwijls machteloos. En een van de belemmerin gen voor een ingreep bestaat uit het beroepsgeheim van de geneesheer, die gehouden is te zwijgen, ook al heeft hij sterke vermoedens dat kinderen worden mishandeld. Het centrale medische tuchtcollege te Utrecht heeft onlangs een uitspraak ge daan die zonder meer kan worden be schouwd als een uiterst belangrijke stap vooruit op het moeilijk begaanbare ter rein van de medische jurisdictie. Het college heeft een arts vrijgesproken, die in strijd met de eis van ouders zijn vermoeden van kindermishandeling had doorgegeven aan de Raad voor de Kin derbescherming en tegen wie deswege een klacht was ingediend. Deze arts zou zijn beroepsgeheim heb ben geschonden, wat formeel misschien nog wel zou kunnen worden volgehou den, maar na de motivering van zijn vrijspraak volkomen irrelevant is ge worden. Gelukkig, omdat de aldus gefor muleerde jurisdictie nu voortaan kan dienen om de artsen in dergelijke situa ties te bevrijden van hun eventuele De auteurs hadden met afluisterappa ratuur het antwoord op 600 hypotheti sche zonden opgenomen. Na twee her drukken is het boek nu verboden door de officier van justitie in Lodi. Uit het boek bleek dat 80 percent de zonden die werden beleden in Itali aanse biechtstoelen over het hele land verspreid te maken hebben met de rela ties tussen man en vrouw en tussen mannen en vrouwen onderling. Nu meer dan tienduizend exemplaren van het boek zijn verkocht, heeft plotseling een officier van justitie ingegrepen, omdat in zijn ogen enkele passages uit het boek obsceen zouden zijn. Een lid van de staf van de Ameri kaanse ambassade in Pnom Penh heeft gisteren verklaard dat de Cambodjaanse opstandelingen niet langer worden geleid door communistische hun strijd tegen de regime-Lon Nol. In het rapport wordt de uitvoer baarheid van het systeem besproken voor een hele reeks chemische stof fen' fosfor (een grondstof voor de vervaardiging van de organofosfor- zenuwgassen), andere verbindingen, De partijen hebben zich verplicht tot het behandelen van een dergelijk akkoord op grond van de inmid dels ter tekening opengestelde conventie, die eenzelfde verbod ten aanzien van biologische wapens inhoudt. Een belangrijke oorzaak van het stokken van het gesprek moet volgens waarnemers zijn, dat de mili taire bruikbaarheid van chemische strijdmiddelen veel groter wordt ge acht dan die van biologische, en dat de defensie-apparaten in verschillen de landen er dus ongaarne afstand van zullen doen. Daarnaast zou de controle op het naleven van een eventueel verbod op de produktie van chemische wapens aanzienlijke pro blemen oproepen. De brand is volgens de politie waar schijnlijk ontstaan door kortsluiting. Al leen He administratieruimten van het centrum bleef behouden. In het SIPRI-rapport worden de technische aspecten van het verifica- tie-probleem in het algemeen belicht en tevens worden gedetailleerde mo dellen aangeboden voor het verschaf fen en inwinnen van economische gegevens, waardoor de controle op een eventueel verbod van de produk tie van chemische wapens sterk zou worden vergemakkelijkt. Zo zou de chemische industrie zelf gegevens moeten verschaffen over de produktie, distributie en consumptie van alle materialen, die nodig zijn om chemische strijdmiddelen te ver vaardigen. Een nationale controle-in stantie zou deze gegevens moeten be studeren en analyseren, teneinde er zeker van te kunnen zijn dat de materialen in kwestie niet worden gebruikt of opgeslagen ten dienste van de chemische oorlogvoering. t J=

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3