WEINIG STERKE BUITENLANDERS Joop Zoetemelk won criterium Noor Ulf Thoresen (27 jaar) jongste wereldkampioen JAN VAN DOOYEWEERD ZAKTE TERUG NAAR ZESDE PLAATS Wolsink vooraan in motorcross Ludo Dielis redde toernooi om Europese titel vijfkamp SPORWBffl Turninterland zonder spanning Oostenrijk geen partij voor de tweede keus Wim Ruska werd op titelstrijd niet veel wijzer „open” ■Si DINSDAG 24 APRIE 1973 15 Kwaliteit Ulf Thoresen: Sterke kampioen. Raymond Ceulemans: Nog concurrentie. Maandagmiddag leek het toernooi zijn beslissing te naderen toen Ceulemans in RIDDERKERK Zelfs voor de tweede keus van Nederland waren de Oostenrijkse turnsters zaterdag in Ridderkerk geen partij. De Nederlandse ploeg, waarin alleen Linda Toorop, die ruim een half jaar geleden deel uitmaakte van de Olympische for matie welke in München negende werd, was opgenomen zegevierde met bijna zes punten verschil: 173,70166,95 punten. Eva Bartha, de Hongaarse trainster van het KNGV wilde In deze wedstrijd jonge turnsters uit haar selectiegroep een kans geven. Zij was daartoe ook wel gedwongen omdat meerdere geroutineerde krachten met bles sures kampen, terwijl Margo Velema en Jeanet van Ravenstein om disciplinaire rede nen uit de ploeg waren gelaten. De Franse schermer Frederic Pie- truska is in Buenos Aires jeugdwereld kampioen floret geworden. (Van onze sportredactie) TRIËST-RECKLINGHAUSEN Uiteindelijk zijn de waaghalzen in het wereldtoernooi voor beroepspikeurs boven komen drijven. Rijders als de Noor Ulf Thoresen en de Nieuwzeelander John Warren Smolenski, die han dicaps als slechte paarden en een bijna onbruikbare baan (in Triest), goed maakten door grote risico’s te nemen, hadden het in het afgelopen beslis sende weekeinde om de wereldtitel voor het zeggen. Met nog twee koersen te rijden was Thoresen al zeker van de titel, terwijl Smolenski (na de koer sen in Wenen en Parijs nog vierde) zich al vrijwel onkwetsbaar op de twee de plaats wist. Van de twintig koersen, die de acht deelnemers in totaal af werkten, wonnen zij er samen elf (zes voor de Noor en vijf voor Smolenski), waarmee zij de overige deelnemers, op de Canadees Herve Filion na, tot figuranten maakten. De Fransman Henri Perscarolo heeft met een Motul Smith Ford de formule II-race op het circuit van Throxton gewonnen. De eindstand: 1. Ulf Thoresen (Noor) 149 pnt (6 over winningen); 2. John Warren Smolenski De Fin Jaarno Saarinen won zondag op het circuit van Le Champ du Castel- let de Grote Prijs van Frankrijk in de 500 cc. Favoriet Agostini kwam ten val en staakte de strijd. Saarinen won ook in de 250 cc klasse; Agostini won bij de 350 cc en in de klasse van de 125 cc ging de zege naar de Zweed Andersson. Angel Nieto uit Spanje moest na een val opgeven. De eerste plaats in het grootmees- tertoemooi in Las Palmas is behaald door Leonid Stein uit de Sovjet-Unie. Petrosjan werd tweede, Hans Ree werd vijftiende en voorlaatste. Desondanks was Nederland superieur aan de Oostenrijkse dames, die eveneens met een zeer jonge ploeg waren gekomen. Evenals een maand geleden in Schagen, toen Nederland met bijna negen punten verschil van Engeland won, waren de topplaatsen in het persoonlijke klassement voor Nederlandse turnsters. De wedstrijd tegen Oostenrijk werd een grote persoonlijke triomf voor de 17-jarige Joke Kos. De oud-jeugdkampioene van de katholieke bond, heeft zich in zeer kort tijdsbestek ontwikkeld tot een turnster met allure. Zij eindigde in het individuele klassement met 36,65 punten op de eerste plaats. Joke Kos won drie van de vier onder delen. Alleen bij de vrije oefening moest zij de eer laten aan de pittige Rennie Meester. De gedetailleerde eindstand: 1. Joke Kos (Nederland) 36.65, 2. Rennie Meester (Ne derland) 35.25, 3. Anneke Roosenburg (Nederland) 34.00, 4. Cora Hoogstrate (Neder land) 33.65, 5. Irene Wallner (Oostenrijk) 33.50. Bessems, die zondagavond zonder drie banden te spelen via het nieuwe punten systeem drie punten rijker werd doordat enkele concurrenten met hun moyenne onder het zijne doken, hoopt de derde plaats in de wacht te slepen. Die kans is niet uitgesloten omdat ook de voor naamste concurrenten daarvoor, Müller en de Fransman Conesson, die maandag avond z(jn partjj bandstoten tegen Weingartner met een fraaie slotserie van 99 won, nogal wat steekjes laten vallen. De Spanjaard Aguilera en de Oostenrij ker Weingartner gaan zonder twijfel uitmaken wie de laatste plaats moet bezetten. MARKELO. Gerrit Wolsink heeft zijn formidabele vorm van dit moment gisteren tijdens een internationale mo torcross in Markelo krachtig onder streept. Wolsink won zowel de eerste als de tweede manche. zijn partij 47-2 tegen Dielis in zijn eerste beurt al 291 caramboles op tafel legde. Zijn tegenstander, uiterst geconsentreerd, greep zijn laatste kans. In één beurt produceerde hij er 400. Nu lijkt het er dus weer op dat het toernooi op de slotdag zal worden beslist. Al zou Ceule mans vrijdagavond een punten voor sprong hebben op Dielis, dan kunnen twee slechte partijen op de slotdag hem nog het kampioenschap doen ontglippen. Hij kan dan niet alleen maitchpuniten kwijtraken, maar ook punten op grond van de moyennes, die in dit kampioen schap voor het eerst en in niet onbelang rijke mate een rol spelen in de totaal- rangschikking. Maandag vocht Dielis, die in eigen huis toch wel onder een zekere druk speelt, via Ceulemans bekwaam terug in het 47-2, dat hem in zijn eerste partij tegen Conesson eveneens slechts één beurt kostte. De strijd tussen de gigan- Dat ze die rol spelen is een zaak die spelers, officials en toeschouwers nog steeds niet zint. Maar het congres van de Europese Biljart Federatie heeft vo rig jaar in Venetië nu eenmaal nogal lichtvaardig besloten het experiment met dit systeem in Deurne toe te passen. Pas tijdens het volgende maand in Ko penhagen te houden congres kan men er weer vanaf. De voorkeur van de mees ten in de biljartwereld gaat uit naar het systeem waarbij degene die zijn tegen stander in drie of meer van de vijf spelsoorten verslaat twee punten krijgt. Dooyeweerd (Ned) 84 (0); 7. James Henry Schrader (Aus) 79 (1); 8. Gilbert Martens (Bel.) 76 (1). Nederland heeft tijdens het interna tionale waterpolotoemooi in Belgrado met 6-3 verloren van Joego-Slavië- In de laatste wedstrijd speelde Nederland ge lijk tegen eWst-Duitsland (2-2) en ein digde daardoor op de vierde en laatste plaats. ten, die toch geen van tweeën een bril jante indruk maken (met name Ceule mans, weer geplaagd door zakelijke be slommeringen, maakte een wat matte indruk), is dus weer open. De stand: 1. Ceulemans 54 pnt., 2. Dielis 49, 3. Bessems 30, 4. Müller 30, 5. Conesson 28, 6. Aquilera 19, 7. Weingart ner 17. Lichtgewicht: Cor Brandts (Maas tricht), Fred Schilder (Velp) en Joop Konings (Amsterdam). LORIËNT. Joop Zoetemelk heeft een groot profcriterium in Lorient ge wonnen. Hij lag 35 seconden voor op Delisle, 55 seconden op Guimard en anderhalve minuut op een groepje met Tabak (14e). Bij gelijk eindigen zouden de matchpun- ten dan moeten beslissen. Het nadeel van het in Deurne toegepaste systeem is, dat het scoren van een hoog moyenne beter gehonoreerd wordt dan het winnen van een partij. In de top van dit week einde, de driebandenontmoeting tussen Ceulemans en Dielis, stond overigens wel degelijk het winnen en niet het moyenne centraal. Zowel Ceulemans, de winnaar, als Dielis, de verliezer, ver klaarde na afloop ervan tevreden: „Het was een machtige wedstrijd die alles had wat zo’n duel kan bieden”. Toch waren er enkele lichtpunten voor Ruska. In het lichtgewicht bijvoor beeld vocht Cor Brandts uilt Maastricht zich naar een prachte titel door in de In Napels heeft het Nederlandse herenvolleybalteam met 3-0 van België verloren. In de strijd om de derde en vierde plaats won Nederland van Frank rijk met 3-1. In de finale zegevierde Italië over België: 3-0. (Nw. Zeel.) 124 (5); 3. Herve Filion (Can) 120 (3); 4. Giuseppe Guzzinati (Ita) 97 (2); 5. Joe Marsh (VS) 85 (2); 6. Jan van Bovendien waren de ingeschreven dra vers in Triëst van een twijfelachtige kwaliteit. En niet alleen dat irriteerde de rijders, ook het grote verschil tussen de paarden onderling was veel te groot. Van Dooyeweerd: „Ik reed in de eerste koers een paard, Lolly, met een record van 1.28.4. Dat haalde ik er in de koers ook weer uit. In dezelfde wedstrijd ston den echter paarden met records van 1.23 en 1.24. Daar was geen sprake meer van een faire wedstrijd”. Voor de Nederlandse kampioen Jan van Dooyeweerd liep deze titelstrijd, voor het eerst in Europa gehouden, op een enorme teleurstelling uit. De pikeur uit Hoofddorp bleef als enige zonder een enkele overwinning, en eindigde tenslot te naar de zesde plaats. Tot in de laatste koers streed hij gisteravond met de Amerikaan Joe Marsh om de vijfde positie, maar met één punt (85 om 84) verschil, besliste de Yank deze twee strijd in zijn voordeel. „Ik kon hier helemaal geen goed doen”, lispelde de Nederlandse titelhou der gisteren na de laatste koers op het 800 meter lange baantje van Triëst, „op deze baan had nooit een finale gereden mogen worden. De bochten zijn nauwe lijks beter dan Nootdorp”. Van Dooye weerd was niet de enige met kritiek. Alle Europese rijders in het gezelschap waren het er over eens dat Triëst nooit in het programma opgenomen had mo gen worden. Zelfs niet om de kampioen van vorig jaar, de Italiaan Giuseppe Guzzinati, een plezier mee te doen. Het baantje was zo smal dat de acht paar den geeneens naast elkaar achter de startwagen konden staan. Bij elke start moesten er twee deelnemers in de twee de lijn. De uitslagen van de op de Loos- drechtse plassen gehouden paaszeilwed- strijden: Fornado-klasse: 1. Olthoff, 2. Hendrikse; FD-klasse: 1. Imhoff, 2. Vol- lebregt. Finn-klasse: 1. Douze, 2. Os kamp; Europa-klasse: 1. Meyboom, 2. Groenhart. Halfmiddengewicht: Theo Schneider (Den Haag), Gerry Bosman (Nijmegen). Middengewicht: Martin Poglajen (Heerlen), Adri v. Polanen (Leiden) en Nico Weijers (Nijmegen.) Halfzwaargewicht: Vincent Boot (Zwolle), Marrin Henzel (Maastricht) en Bert in den Berken (Amsterdam). Zwaargewicht: Peter Adelaar (Am sterdam) en Wil Peters (Geleen). Alle categorieën: Jan de Graaf (Bar neveld), Jan Bosman (Den Haag). DEURNE. —Ludo Dielis zelf heeft er maandagmiddag op imponerende wijze voor gezorgd dat het zaterdag eindigende toernooi om de Europese biljarttitel in dividuele vijfkamp niet voortijdig van de spanning werd beroofd. Zaterdag werd Dielis d oor zijn landgenoot en regerend wereldkampioen Raymond Ceulemans in het driebanden geklopt. Dat was niet verrassend, wel dat Dielis zondag ook de Westduitser Dieter Müller in deze spelsoort niet kon ver slaan. finale van Joop Konings op beslissiing te winnen. Ook de finale middengewicht tussen Robby Geurtsen (Amsterdam) en Leo Heynen (Brunssum) was van ge- hoorlijk gehalte. Van bijzondere kwali teit was daarna de finale in het half zwaargewicht tussen de Brit Starbroock, die vorig jaar de titel in het open Nederlandse kampioenschap veroverde en de Zwollenaar Vincent Boot. De Brit was hierin echter andermaal te sterk voor Boot, die niettemin een zeer goede indruk maakte. Ook Peter Adelaar, de mannetjesputter uit Amsterdam, tenslot te kwam in de finale van het zwaarge wicht tegen wil Peters (Geleen). De volle tien minuten bleef de 50 centime ter kleinere Limburger overeind tegen Adelaar en schuwde daarbij zowaar het offensief niet. De zege van Adelaar was trouwens een dubbeltje op zijn kant. Want de beide hulpscheidsrechters wa ren verschillend in hun oordeel over de winnaar van de partij. De hoofdscheids rechter tenslotte besliste in het voordeel van Adelaar. Zowel Adelaar als Peters zullen echter in Madrid van de partij zijn. Na afloop van de titelstrijd maakte Ruska bekend dat de ploeg voor de EK er als volgt uit zal zien: Vooral de manier waarop hij de twee de rit naar zijn hand zette, imponeerde. Want direct na de start bleef Wolsink staan met afgeslagen motor. Het belette hem echter niet om van achter uit het veld onweerstaanbaar op te rukken naar voren en alsnog te winnen voor Sigmanz en de Zweed Arne Kring. Ook in deze volgorde werd de eindstand over de twee manches opgemaakt. De Engelse renner Angus MacPhail heeft gisteren in Uden bij internationale motorsprintwedstrijden het wereldrecord voor de kwart mijl in de zijspanklasse scherper gesteld. Hij bracht het op 11.825 sec. Het oude record stond al op zijn naam. De Haarlemmer Portegies won in de klasse van de specials 50 cc op een heel bijzondere eigenbouw-Casal. Tijdens het internationale jeugdtoer- nooi basketbal voor meisjesteams in Ha gen plaatsten West-Duitsland, Spanje en Hongarije zich voor de eindronden. KERKRADE. Bondsvoach Wim Ruska zal niet veel wijzer zijn geworden nadat hij twee dagen in Kerkrade heeft vertoefd om daar getuige te zijn van de derde open Nederlandse judo kampi oenschappen. Behalve de Brit Star broock, de enige buitenlander die pure klasse bezat, waren er van over de grenzen zo goed als geen „toppers” geko men. Dat was voor Ruska te meer jammer daar hij met oog op de Europe se kampioenschappen, volgende maand in Madrid, gaarne wat meer buitenlands tegenwicht had gezien. Hij had dan bij de keuze van de ploeg voor Madrid wat meer houvast gehad. Nu waren veel leden van de Nederlandse kernploeg al snel uit het toernooi om de doodeenvou dige reden dat zij elkaar al vroeg ont moetten. Jan van Dooyeweerd pretenteerde overigens niet de enige te zijn die onder dit tekort geleden had. Elke rijder kreeg bifj de loting wel een of meerdere slechte paarden toebedeeld. Pikeurs als Thoresen en Smolenski werkten hun theoretische achterstanden echter weg door enorme risico’s te lopen, in gaatjes te duiken die nauwelijks groot genoeg waren om de sulkey door te laten, om zo toch nog aan hun puntjes te komen. Zaterdag had Smolenski daar al een demonstratie van gegeven toen hij in de tweede koers in Recklinghausen, waar 16.000 toeschouwers (waaronder enkele duizenden Nederlanders) het schouwspel volgden, zwaar over de schreef ging. Bij het ingaan van de laatste bocht reed hij Van Dooyeweerd finaal tegen de balus trade, wat hem na de finish een protest van de Nederlander kostte. De jury deed het af met een berisping, hetgeen Van Dooyeweerd geen punt méér (hij werd laatste in die koers) opleverde. Deson danks behield hij zijn gedeelde derde plaats, maar toen hij in de vijfde koers opnieuw als laatste binnenkwam zakte hij ver terug. Van Dooyeweerds plaat singen in Reeklinghausen: 4e, 8e, 4e, 5e, 8e, 5e, 6e. De 27-jarige Thoresen Het in de Duitse plaats al duidelijk merken, dat het hem ernst was. Hij schreef niet alleen twee races op zijn naam, maar reed ook met mindere paarden zo bekwaam, dat hij uiteindelijk een ijzersterk gemiddelde kon noteren. Met 97 punten stond hij al 13 punten voor op de nummer twee Smolenski en niet minder dan 24 punten op nummer drie, oud-wereldkampioen Herve Filion (Canada). Van Dooyeweerd Dat een van de andere vijf deelnemers zich er nog in kan mengen is uitgeslo ten. Het risicoloze resultaatbiljart van de twee professionele Belgen doet hen bijna voortdurend zonder zich zelfs maar te forceren de partijen van de mindere góden winnen. Toit deze mindere góden behoort ook de Nederlander Jean Bessems, die tot nu toe in zoverre aan de verwachtingen voldoet dat hij nog redelijk in de even eens bijzonder interessante strijd om de derde plaats ligt. De resultaten op rich vallen echter niet altijd mee. Met name het verlies van de partij 47-2 tegen de sombere Oostenrijker Weingartner maandagavond was onnodig. Niettemin maakt de 28-jarige Limbur ger in Deurne toch een goede indruk. Hij heeft veel talent, speelt in een aantrekkelijk tempo, kiest liever mooie oplossingen met risico dan minder fraaie zonder. Bessems: ,Zo’n man als Ceule mans speelt echt alleen maar om te winnen. Ik vind het spelen van een fraaie partij net zo belangrijk”. Eddy Merckx gaat weer onbedreigd op de prijs super prestige Pernod af. Hij heeft 195 punten. Tweede is Godefroot (84), 8e Zoetemelk (50). Rond de KNWU-amateurploeg voor Warschau-Berlijn-Praag is na „de affai- re-Den Hertog” nieuw rumoer ontstaan. Sponsor Kroon wenst de aangewezen renners Jans en Wicher Vlot en Hoogen- doom niet af te staan. De Rus Gorelov won de amateurskoers „circuit de la Sarthe” (4 ritten). Roy Schuiten was op 5.21 in het algemeen klassement 32e. Op de Oudenbosche wielerbaan wer den profwedstrijden gehouden. Uitsla gen: Klassementswedstrijd 1. Debosscher 14 pt., 4. Balk 6 pt. Tijdrit (2 ronden) voor koppels: 1. Loevesijn-Koel 24,6, 2e. Debosscher-Balk 25,4. Ploegachtervolging (12 ronden) 1. Balk-Pijnen-Koel 3.27.7. Afvalwedstrijd: 1. Pijnen. Tino Tabak finishte als 4e in een wedstrijd in St. Nazaire. Amateur Gerrie Knetemann reed twee eerste plaatsen in Duitsland. Hij won dit paasweekeinde in Wendeburg en Bronswijk. stond toen al op de zesde plaats met 57 punten. Desondanks had de Hoofddorper de hoop op een ereplaats nog niet opgege ven. Dat restantje perspectief verdween achter na de loting in Triëst, waar hij onaangenaam werd verrast bij het zien van zijn paarden. Niet minder dan drie van hen hadden daags tevoren nog een koers gelopen. Van Dooyeweerd lootte welgeteld één favoriet: San Domingo, in de vierde koers. Maar ook dit kansje zou aan zijn neus voorbijgaan. In eerste instantie leek het er gunstig voor hem uit te zien. Na twee rondjes sprintte hig na een tweede plaats achter de Amerikaan Marrit. Het was echter de eerste koers in het programma over 2060 meter. Het tweetal was daar niet van op de hoogte en had te vroeg gesprint. Ze moesten deze blunder bekopen met een lage klas sering. Thoresen was opnieuw degene die daar munt uitsloeg en de wedstrijd op de echte finishlijn op zijn naam schreef, waardoor hij al bijna onbereik baar werd. Dat de wereldtitel in Noorwegen te recht is gekomen, betekent waarschijn lijk dat de strijd om het kampioenschap volgend jaar in Skandinavië afgewerkt zal worden. „Voor het zover is moet er echter nog veel aan het systeem gesleu teld worden”, aldus Kees Berg, coach van Van Dooyeweerd, „alle vertegen woordigers hier waren het er wel over eens dat het draversveld in het vervolg op een andere manier samengesteld moet wonden. Het zal waarschijnlijk ge beuren op de Oostenrijkse manier. Daar keek men bij de selectie van de inge schreven paarden niet zo zeer naar de winstsom, maar naar hun werkelijke mogelijkheden op dat moment. Daar moeten we zeker naar toe, willen we in de toekomst een eerlijker krachtmeting krijgen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15