Waar moet de zetel voor de CHU vandaan komen? Arrestaties in „Chinese Buurman in buik gebeten E r ti Redevoering van IRA-leider in Belfast Winkelmeisje mishandeld VVV-gebouw Harderwijk uitgebrand Wethouder van Barsingerhorn K verdronken H g< AMERIKA RICHT ZICH OP EUROPA r Botsing in Zweelo eist drie levens moordzaak” Twee tijdens de t£ n Easter Parade VERKEERSSLACHTOFFERS PAASWEEKEINDE Twee weken nachtrust voor Loenochod-2 Henry Kissinger kondigt „nieuw Atlantisch verdrag” aan Kopieën dokumenten naar Indonesië APRIL DINSDAG 24 1973 D] 2 Liever een ander Ergernis 1 AF pei de jaa reii rill afg hei ka< sch s Wei naa een ma: daa Ru< ger Suggesties 4’ CONFESSIONELE ONENIGHEID (Van onze redacteur in Londen) op (Van onze redacteur in Washington) o w zw. zw. no wzw o ono no ono zzo no o o 9 15 14 2 0.9 0 0 2 0 10 0 4 0.3 0 0 0 5 4 0 0 0 o o o 19 0 0 0 1 0 0 0.1 1 3 0.5 0 0 0 0 0.5 staan, voor Verkeer en Waterstaat Van Zeil, voor Landbouw Westerterp en voor de Defensie de huidige kwartiermeester- generaal Antonissen. De 78-jarige W. Geurts uit Nijmegen is maandagmorgen in zijn woonplaats om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk. Hij reed per fiets in de ver keerde rijrichting naar de Daalsedwars- weg. Daar werd hij aangereden door een personenauto. en een Henry Kissinger gaf gisteren voor de pers een toelichting op de gedachte van presi- dent Nixon over een nieuw Atlantisch handvest. Na afloop van zijn redevoering tot de volgelingen werd O’Connell nog gezien in een straat in het katholieke Ander- sonstown, een van de vroegere no-go- gebieden. Daarna verdween hij even ge heimzinnig als hij gekomen was. Een ontwerp voor het „nieuwe Atlan tische Verdrag” zou gereed zijn tegen de tijd dat president Nixon in de herfst een reis onderneemt naar een aantal hoofd steden van NAVO-landen. Wanneer president Nixon naar West- Europa komt, zal hij in Washington al de De 36-jarige man, die zijn tanden in het vlees van zijn buurman zette, dt achter de tralies. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat het woensdag vermoorde paar Tschin het slachtoffer is geworden van een huurmoordenaar. I vai vai luc Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Lissabon Loeamo Londen 6 6 5 4 6 5 4 5 6 4 5 16 5 5 6 5 0 1 2 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven E nau ke van «acti Lag opn gerl doe: rell« ■gev B van reel Noo plaa gras der. 12 11 17 21 18 15 18 13 11 I ho; dal DE DE lar DE I wa aai he' ge] 10 1 4 5 3 9 4 2 9 5 1 9 2 5 1 9 11 14 11 E bek pro hot Bei mu Do; gev bla pro hij pin hoe oge L MOSKOU. (Reuter) De Russische maanwagen Loenocohod-2 is in gereed heid gebracht voor de komende nacht op de maan, die twee weken duurt. Tijdens de vierde dagperiode van twee weken heeft het wagentje elf kilometer afge legd. Sinds midden januari, toen het op de maan landde, heeft het iets meer dan 36 km gereden. De Loenochod blij fit nu staan tot op 7 mei de zon weer boven de krater Lemonnier verschijnt. Loenochod-l heeft over minder ruw tenrein in 1971 over een periode van elf maan-dagen slechts tien kilometer afge- iegd. De Sovjet-Unie heeft nu een „Oceano- chod” vervaardigd, die bij het diepzeeon derzoek als vaartuig op de zeebodem zal opereren. Het draadloos bestuurde vaartuig lijkt volgens het Oostdiuitse persbureau ADN op de Russische automatische maanwa gen. Het was David O’Connell, tweede lei der van de politieke vleugel van de IRA. O’Connell is de voornaamste strateeg en een van de drie aanvoerders van de IRA. Men vermoedt dat hij tot chef-staf van de provisionelen werd benoemd toen haar leider Sean McStiofain in Dublin werd gearresteerd. De IRA-aanvoerder wordt zowel in Zuid- als in Noord- lerland gezocht, maar als een rode Pim pernel verscheen en verdween hij onop gemerkt in de menigte. Sinds operatie „Motorman”, waarbij negen maanden geleden de Britse troe pen een eind maakten aan de zoge naamde „no-go-gebieden” (de rooms-ka- tholieke buurten, die door de IRA wer den geregeerd) was er geen IRA-leider van dit niveau in Noord-Ierland in het openbaar verschenen. De Britse troepen stonden op een paar honderd meter afstand toe te kijken, een helikopter van het leger cirkelde boven het hoofd van O’Connell. De Britten grepen echter niet in om bloedvergieten te voorkomen. De 33-jarige Th- J. M. Brandsen is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Los ser om het leven gekomen, toen hij met zijn auto uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Een mede-inzlttende werd gewond. HARDERWIJK Zaterdagmor gen is het gebouw van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer te Harder wijk geheel door brand verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat niets meer kon worden gered. De ledenadministratie, de boekhouding en alle folders voor het komende seizoen gingen in vlammen op. De politie acht diefstal gevolgd door brandstichting niet uitgesloten. De schade wordt geraamd op f 100.000. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De koningin heeft maandagavond op paleis Soestdijk de heren Burger en Ruppert verzocht „een kabinet te vormen, dat geacht kan worden in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden”. De belangrijkste vraag voor de eerstvolgende dagen is: Waar moet de zetel voor dé alsnog meepratende CHU vandaan komen? Ti- lanus zelf verwacht van de linkse drie een andere verdeelsleutel: Negen voor PvdA, PPR en D’66 en zeven voor KVP, ARP en CHU. De progres sieve drie voelen daar echter niets voor. Zes zetels voor de confessionelen is het uiterste, is daar het standpunt, dat nog eens extra aan kracht heeft gewonnen door de programmatische concessies, die men in het werkdocu ment van de informateurs heeft moeten doen. bew. imo windst. 19 21 20 Het hoeft eigenlijk nauwelijks vermeld: Dit is inderdaad een foto van een van de talloze deelneemsters aan de Easter Parade op New Yorks Fifth Avenue. De confessionele partijen echter voe len er weinig voor om één van hun weinige zetels aan de CHU af te staan. Aantjes van de ARP liet op tweede paasdag al weten, dat hij programmati sche tegemoetkomingen eist als onver hoopt toch een post aan de CHU moet worden afgestaan. Die tegemoetkomin gen lijken nauwelijks te verwachten. De KVP vindt vier zetels al een minimum, ook al ziet Andriessen die vier zetels niet als een breekpunt voor deze forma tie. uur uur De 43-jiariige O. G- K. Dreischarf uit Rijen is zondagavond in zijn woonplaats om het leven gekomen. Toen hij per fiets de weg wilde oversteken werd hij aangereden door een auto. Met het gebruikelijke gevoel voor re clame in het Witte Huis heeft president Nixon dit jaar uitgeroepen tot „het jaar van Europa”. Hoe dan ook, de aandacht voor de problemen van de Atlantische alliantie die voornamelijk door de bijna exclusieve aandacht van het Witte Huis voor het Vietaam-vraagstuk in de afge lopen jaren op ijs was gezet, komt nauwelijks te vroeg. De internationale monetaire crisis en het handelsconflict waarvoor nog steeds geen bevredigende oplossingen zijn gevonden, zijn sympto men van een gehavende communicatie tussen de beide zijden van de Atlanti sche Oceaan. ROTTERDAM. Tijdens een ruzie over een te hard spelende radio heeft »en 21-jarige Rotterdammer een flin ke beet in zijn buik opgelopen. Hij ■noest voor behandeling naar het Dijkzigtziekenhuis. Terwijl de nieuwe formateurs vanoch tend aan het werk gingen, kwam de Tweede Kamerfractie van de CHU in vergadering bijeen. Vooral Ruppert, die tijdens de informatie Van Agt-Albeda al als „contactman” voor de christen-demo- cratische partijen fungeerde, zal het moeilijk krijgen. Van Agt zou tijdens het uitburengen van het eindrapport op Soestdijk (op tweede paasdag ’s middags) enkele suggesties hebben gedaan. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog en vrij zonnig, maar aanhoudend te koud voor de tijd van het jaar met hier en daar nachtvorst. Aantal uren zon: 3-12. Minimum tempe ratuur: van 0 tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een di 'e periode van minstens 12 uur: 95 percent. K.ns op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 30 april: mini mum 4, maximum 15 graden. WEERRAPPORTEN In sommige Europese diplomatieke kringen is men geërgerd over Nixons strategie om deze leiders eerst naar Washington te laten komen, voordat hij bereid is hen in West-Europa te bezoe ken. In politiek Den Haag wordt als even tuele oplossing gezien, dat er 17 minis tersposten totaal worden gecreëerd. Dan zou de portefeuille van Milieuhygiëne en Volksgezondheid moeten worden ge splitst in twee posten. AMSTERDAM. Een man van on geveer 40 jaar heeft zaterdagmorgen vroeg een overval gepleegd op een kaas winkel aan de Vijzelgracht in Amster dam. De man kwam kort na half zeven de winkel binnen door de voordeurruit te breken. Hij gaf een 17-jarig winkelmeis je dat kort voor hem was binnengeko men, een klap op het hoofd met een hamer. Hij sleepte haar naar het maga zijn achter de winkel, gaf haar nog enkele klappen met de hamei- en liet haar buiten kennis liggen om de winkel kassa te plunderen. Toen het meisje, de 17-jarige M. G. Verno uit Amsterdam, bijkwam zag zij de man samen met een ander die voor de winkel had gewacht weglopen. ASSEN. Een verkeersongeluk op de provinciale weg Wezup-Westerbork in de Drentse gemeente Zweelo heeft gistera vond drie mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn: Jan Oosting, Bouke Brink en Willem Scholten, alle drie bewoners van het woonwagenkamp te Emmen. Hun leeftijden waren vanmor gen nog niet bekend. Twee anderen werden bij dit ongeluk zwaar gewond en zijin overgebracht naar een ziekenhuis in Emmen. Weer in binnen- en buitenland Kernpunt van dit „nieuwe verdrag” blijft het' handhaven van Amerikaans» troepen in West-Europa, ook wanneer de NAVO-landen verhoudingsgewijs opge lijke wijze hun aandeel leveren in de Westeuropese defensie. Deze Amerikaanse troepen, aldus Kis singer, „zullen niet worden gehandhaafd als een soort gijzelaars om onze kernwa pens in te schakelen, maar als een wezenlijke bijdrage tot een overeengeko men ordelijke defensiestructuur. Het zal ons ook in staat stellen om onze tegen standers op intelligente wijze in onder- Zoals bekend zijn de ARP-kandidaten al bekend: Boersma voor Sociale Zaken en de Gaay Fortman sr. voor Binnen landse Zaken en De West. De KVP zou voor Justitie Van Agt klaar hebben Twee van hen, een 33-jarige inwoner van Rotterdam en een 38-jarige man uit Ridderkerk werden zaterdagmorgen aan gehouden, maar zijn na verhoor weer vijgelaten. Van de derde, een 41-jarige Rotterdammer, wordt het alibi nog nage trokken. Bij de andere twee klopte het alibi. De politie heeft het vermoeden dat de heer Tschin schulden had in het gokwe- reldje op Katendrecht. Uit diverse ver klaringen is gebleken dat hij zich be dreigd voelde en dat er spanningen heersten in het gokhuis, waar de heer Tschin pas vijf maanden compagnon was. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in het weekeinde drie Chinese restauranthouders aangehouden verdacht van moord of medeplichtigheid aan moord op de 60-jarige chinees Yo Pio Tschin en diens 65-jarige vrouw. Het zijn drie mannen die met het slachtoffer de hoofdfiguren waren in een Chinees gokhuis op Katendrecht, aldus de politie. handelingen te betrekken over een we derzijdse gebalanceerde vermindering van troepen.” Kissinger zei dat de problemen van het Atlantische verbond „reëel” zijn, vooral op het gebied van de handel, waar „het vooruitzicht van een gesloten handelssysteem dat de EEG omvat en een toenemend aantal landen in Europa, rondom de Middelandse Zee en Afrika ten koste gaat van de Verenigde Staten en andere buitengesloten landen”. In het bijzonder is Kissinger bezorgd dat dit „gesloten systeem” ten koste zal gaan van de afzet van Amerikaanse land- bouwprodukten. De sluiswachter heeft op de morgen van eerste Paasdag de politie gewaar schuwd omdat sporen van een auto in het talud langs de sluis er op duidden dat dit voertuig in het water was te rechtgekomen. De politie heeft later de auto met het stoffelijke overschot van de heer Engel opgehaald. Zijn mede- inzittende is vermoedelijk uit de wagen geslingerd. E poli gan jari in plai heb gev Eet zati bij: Bei con KOLHORN. In de nacht van za terdag op zondag zijn de 39-jarige loco- burgemeester en wethouder J. J. Engel van de gemeente Barsingerhorn en de 48-jarige heer J. C. Aalbers uit Kolhorn in het water van de Braaksluis nabij Kolhorn verdronken. belangrijkste leiders van de NAVO-lan den hebben gesproken. De Britse pre mier Edward Heath, de Italiaanse pre mier Guilli Andreotti zijn al in Was hington geweest, kanselier Willy Brandt wordt begin mei verwacht en ook wordt aangenomen dat de president nog een gesprek zal hebben met de Franse presi dent Pompidou. Belangrijker nog, is dat Nixon voor zijn reis de Russische partijleider Leonid Brezjnev zal ontvangen. Brezjnevs be zoek wordt in juni verwacht. Deze kringen zien hierin een soort eigenmachtige houding, die naar 'iun interpretatie de basisoorzaak is van de huidige wrijvingen en conflicten tussen West-Europa en de Verenigde Staten. De 22-jarige H. Sehllpenoort uit Delft is maandagavond bij een verkeersonge val in het ZuidhoMandse Pijnacker om het leven gekomen. Hij wilde met zijn bromfiets de Westlaan oversteken toen hij door een personenwagen, die hem van achteren naderde, werd aangereden. De 13-jairiige Monique Geijsels uit Veghel is zaterdagmorgen in het zieken huis te Veghel overleden tengevolge van een haar vrijdagavond in Veghel over komen ongeval. Toen het meisje, dat achterop een fiets ziait, van de bagage drager sprong kwam zij terecht onder een achteropkomende auto. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto met grote snelheid uit de bocht Vloog en tegen een boom beland de. Bij een verkeersongeval op de provin ciale weg AmersfoortMaarn is in de nacht van zaterdag op zondag de 28- jarige M. Hassink uit Maarn om het leven gekomen. De auto die hij bestuur de kreeg op een kruispunt geen voor rang van een andere personenauto- Twee inzittenden van de eerste auto werden zwaar gewond. De 22-jarige L. A. M. van der Loop is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats Zeeland (NB) om het leven gekomen. De personenauto waarin hij als passagier zat, reed door onbekende oorzaak uit een bocht en kwam terecht tegen een boom. De bestuurder is zwaar gewond in een ziekenhuis in Nijmegen opgenomen. De 45-jarige mevr. R. Dijkstra-Snij- dood uit het Friese dorp Lioessens is zaterdag om het leven gekomen, toen zij in het Friese Oostdongeradeel met haar auto slipte en in een sloot terecht kwam. Zes van haar zeven kinderen, die bij haar in de auto zaten, liepen hoofd letsel op. Drie ervan moesten in een ziekenhuis te Dokkum opgenomen wor den. De 88-jarige J. Spierenburg uit Har- melen is zaterdagochtend met zijn fiets een voorrangsweg in zijn woonplaats opgereden. Hij kwam onder een auto en was op slag dood. In het Noordlimburgs grensiplaatsje Siebengewald is zaterdagmorgen de 64- jarige G. Bleeck uit Huelm (een grens plaatsje) om het leven gekomen toen hij met zijn scooter werd geschept door een Duitse personenauto. De PvdA zal zeven ministers leveren, de PPR twee en D’66 één. Overigens heeft ARP-leider Aantjes tijdens het paasweekeinde nog eens ’n extra moeilijk heid veroorzaakt door de positie van kandidaat-premier Den Uyl ter discussie te stellen. Hij zou zo zei hij voor de NCRV-radio het redelijker vinden, als een socialist premier werd, die wat meer afstand van de PvdA nam. Bij voorbeeld Amsterdams burgemeester Samkalden, oud-Europees politicus Mansholt of kamervoorzitter Vondeling. De 24-jarige J. Ras uit Weert is zon dagavond bij een verkeersongeluk in de binnenstad van Weert om het leven gekomen. De man schrok vermoedelijk van een auto die uit een zijstraat kwam, waarna hij met zijn motor een trottoir band raakte en vervolgens tegen de gevel van een winkel tot stilstand kwam. Hij ging de laatste tijd minder vaak naar het gokhuis toe. Hij liet alleen mensen in zijn huis toe die hij goed kende. Daarom heeft de politie ook de indruk dat hij vermoord is door een of meer mensen die hij goed kende. Hij moet de dader(s) zelf de goed vergrendel de deur hebben binnengelaten of mee naar huis hebben genoemen. De politie denkt dat de dader(s) in de Chinese wereld gezocht moeten worden. Ook is uit een tip van een Chinese relatie van de heer Tschin uit Rotter dam naar voren gekomen dat in de Chinese gokwereld in Rotterdam gezocht moet worden. WASHINGTON Dr. Henry Kissinger heeft in een toespraak in New York aangekondigd dat de Amerikaanse regering een „nieuw Atlantisch verdrag” voor ogen staat nu president Nixon zich gaat toeleggen op de relaties met West-Europa. Nixons adviseur zei dat de president een nieuwe basis wilde leggen voor een „periode van creativiteit in het Westen”. Dame en hond presenteerden een nieuwe stijl, die betiteld zou kunnen worden als de zie-er-eender-uit-stijl. ’s Heers Arendskerke bij Goes is in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen. In Kruisland (gem. Steenbergen) liep hij met zijn verloofde rechts van de weg, waar hij werd aan gereden door een auto. n half bew. nno windst. 16 n Scheltema gaf commentaar op het voorstel dat de voormalige vice-presi dent Mohammed Hatta verleden week heeft gedaan. In de Drentse gemeente Odoorn is zondag de 32-jarige W. Pienter uit Zweelo bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zijn auto botste tegen een boom aan de rechterkant van de weg. De man overleed ter plaatse. De vijfjarige Jan Willem van de Burgt uit Linschoten is zondagmiddag in het academisch ziekenhuis in Utrecht over leden aan verwondingen, die hij zondag morgen had opgelopen. Bij het overste ken van de Mastwijkerdijk in zijn woonplaats werd hij aangereden door een personenauto. De 22-jarige J. P. van Iwaarden uit LONDEN. Een van de meest ge zochte aanvoerders van de provisionele IRA verscheen afgelopen zaterdag op een straatbetoging in Belfast. De Britse troepen arresteerden hem niet. DJAKARTA. (AP) Nederland is be reid Indonesië kopieën te verschaffen van dokumenten die betrekking hebben op de strijd voor de onafhankelijkheid van dat land, zo heeft de Nederlandse ambassadeur Scheltema gisteren ver klaard. 8.33 uur en 3.52 uur en WOENSDAG 25 APRIL Zon op 5.23 uur onder 19.94 uur Maan op 2.11 uur onder 11.01 uur geh. bew sneeuw geh. bew. nnw zw. Az Casablanca licht bew. Istanboel mist Las Palmas half bew. wnw Tunis half bew. WOENSDAG 25 APRIL Hoog water 8.33 uur en 21.07 Laag water 3.52 uur en 16.20 zw. bew. ono licht bew. ono licht bew. geh. bew. Hebt bew. ono Den Helder zw. bew. zw. bew. half bew. ono zw. bew. onbewolkt zw. bew. nno zw. bew. geh. bew. geh. bew. zzw half bew. nno licht bew. onbewolkt bew. nno bew. nnw no w windst. 14 no ono zw Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Irmsbrück - Kopenhagen zw. bew. geh. bew. zw. bew. mist Luxemburg onbewolkt licht bew. half bew. wnw zw. bew. wnw zw. bew. n half bew. nnw zw. bew.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2