CI Steeds minder mogelijkheden om te adopteren hevigheid Guerrillaleiders in Kongo gedood Einde Telefoongids in nieuw jasje Parijs bezorgd over vernieuwing NAVO VIVO Amerika klaagt bij Parijse conferentie Kabeljauwoorlog neemt toe in 9« Italië ontkent plan Suezkanaal 4)AG:VERS 200 Qii van een rebelse krant !er~allercBe§te kguze BRAADLAPPEN CITROENEN ANDIJVIE T Me Opleving strijd in Zuidelijk Afrika Vee ZEVEN DODEN BIJ BOTSING TUSSEN HELIKOPTERS JORDANIË WIL GEEN PARADE IN JERUZALEM Ontvoering miljonair was studentengrap 500 ÜL gram f geldig t/m zaterdag vol sap K O 3 stuks U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad VERSE HOLLANDSE 500 gram LEVERWORST gram«jF<J APRIL 1973 WOENSDAG 25 2 WOE in 1 Zwakker o o o o Landbouwprodukten JU a me <le etui dit 4 AMSTERDAMSE K&pi j jJy I (Van onze redacteur in Parijs) onbewolkt 0.4 ADVERTENTIE n 20 uur t ■o 7317 d z o no 14 14 13 12 15 12 15 10 15 15 21 18 12 12 17 13 7 11 18 17 16 1 6 8 6 0 0.4 0 2 0 0 2 0 0 OS 0.6 6 0 0 3 0 0 PARIJS. President Nixons nieuwe plan voor een uitgebreide Atlantische gemeenschap waarin als „voornaamste deelgenoot” ook Japan zou moeten wor den opgenomen, is in Parijs met ge mengde gevoelens ontvangen. In Frankrijk wordt toegejuicht dat na generaal De Gaulle in 1958 en president Kennedy in 1962 nu ook Nixon tot het inzicht is gekomen dat de NAVO al lang niet meer aan zijn oorspronkelijke doel stelling van een bastion tegen het Russi sche communisme beantwoordt. Over de vraag hoe een nieuwe en uitgebreide NAVO dan als politiek instrument voor de gemeenschappelijke westerse verdedi ging zou moeten functioneren, lopen de meningen in Parijs en Washington wel een heel eind uiteen. Een gelijkwaardiger verdeling van mi litaire lasten zal dan ook een directe rol spelen bij de beslissende economische onderhandelingen die tussen West-Euro- pa en Amerika, dat zijn landbouwpro dukten binnen de EEG wil slijten, in de loop van dit jaar geopend zullen wor den. De Fransen, die deze onderhande lingen allang met grote ongerustheid tegemoet zien, zijn bevreesd dat ze de Opneming van een pleegkind is ook een van de alternatieven. Vooral aan ouders die hun huis voor pleegkinde ren boven de acht tot tien jaar willen openstellen, bestaat bij de pleeggezin nencentrale grote behoefte. Een mo gelijkheid die volgens drs. Deibel nog veel te weinig door kinderloze echt paren onder ogen wordt gezien is die van kunstmatige inseminatie, met de eigen partner of eventueél met een donorpartner. Maar ook hiervoor be staan volgens drs. Deibel al wacht lijsten bij ziekenhuizen. DEN HAAG. Binnen twee jaar wil de PTT zowel de regionale als landelijke telefoongidsen gaan „saneren”. Na een jarenlange studie, In samenwerking met de Staatsdrukkerij, heeft men plannen voor een nieuwe lay-out van de pagina’s in de gidsen. De opvallendste verande ringen zijn dat het nummer in de toe komst voor (en zodoende dichter bij) de naam komt te staan, dat op een pagina vier in plaats van drie kolommen namen worden geplaatst en dat er geen gebruik zal worden gemaakt van hoofdletters. NEW YORK. Jordanië heeft giste ren een beroep op de Verenigde Naties gedaan Israel ervan te weerhouden in Jeruzalem een militaire parade te hou den ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israel. AUCKLAND (Reuter). De ontvoe ring van een rijke supermarkt-eigenaar in Nieuw-Zeeland, die vrijwel de hele politiemacht van Auckland op de been bracht, blijkt een studentengrap te zijn. De multimiljonair Albert Gubay werd met zijn eigen goedvinden ontvoerd bij wijze van publiciteitsstunt voor een lief dadige actie. Voc gedac gebiei De m Rijn! mer i twee energ jaar en ai De Bilt Deelen Eelde Eindhoven adoptieplannen is afkomstig van de „Nederlandse Federatie van Instellin gen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind” (FIOM). Van de in Ne derland geboren en bij adoptie-ouders geplaatste kinderen is 90 percent af komstig van ongehuwde moeders. Tot en met 1970 kwamen daarven jaar lijks 750 kinderen voor adoptie be schikbaar. Daarna liep het aantal snel terug tot 396 in 1972. In 1973 zullen naar verwachting van de FIOM nog slechts 300 ongehuwde moeders in ons land hun kind laten adopteren. DE aan I afhar vredi voor lanus Albei Dü: volkti Westf plaats gebov De democ rertra den c verwa dagen M lied tijd' Eijh wet nen ove: one wa< fate een mo< Dij' naa ten mir ech kur dat hee I VOT api vor K.V. Pasen gegaai dat or sche l teravo „brief tears De de K voor van z zes w betere ve dr tien-z één zi weini Er getu kers een knu ever waa min' Utre sprs zont verf AB en i giste men Ster ling (koo uur na 1 bout bood ners In 1 met e zou dr krijge: aan compe van v C.H.U staatss de K? vooral REYKJAVIK-LONDEN (UPI). Na een nieuwe serie incidenten in de „ka. beljauwoorlog” met Ijsland heerste er gisteren onrust onder de Britse vissers. In de nacht van maandag op dinsdag waren twee vissersvaartuigen uit Huil vanaf de IJslandse kust beschoten en door kogels getroffen. Niemand werd daarbij gewond. V ia: De Zuidafrikaanse minister van poli tiezaken Louwrens Muller maakte giste ren bekend, dat in het afgelopen week einde vier politieagenten om het leven kwamen, toen zij in de strook van Caprivi in een hinderlaag van guerrilla strijders liepen. Volgens minister Muller waren de guerrillastrijders afkomstig uit Zambia. De strook van Caprivi ligt tus sen Rhodesië, Botswana en Zambia. In de Rhodesische hoofdstad Salisbury werd meegedeeld, dat vier soldaten en drie guerrillastrijders in het noord-oosten van Rhodesië werden gedood tijdens de bloedigste botsing sedert een opleving van de guerrilla-activiteiten in december vorig jaar. Een aantal guerrilla’s zou zijn gevangen genomen. Indien West-Europa met Amerikaanse landbouwprodukten zou worden over stroomd, ziet Frankrijk de toekomst van de EEG somber in. Parijs is daarom bezorgd dat de positie van West-Europa in het perspectief van een vergrote At lantische gemeenschap die in de herfst op poten zou moeten staan en waarin Ame rika en Japan zouden overheersen, nog veel zwakker dreigt te worden dan die nu al is. Kissinger heeft trouwens met zoveel woorden gezegd dat de autonomie van Europa geen doel op zichzelf mag zijn. Voor Frankrijk dat graag maar iet wat dubbelzinnig van een Europees Europa spreekt, is die autonomie zeker nog lang geen overwonnen standpunt. BRAZZAVILLE (AFP en Reuter). - De opstandelingenleiders luitenant Dia wara en Jean Baptiste Ikokoi in Kongo- Brazzaville zijn dinsdag gedood. Hun lijken werden dinsdag getoond op het leger-hoofdkwartier in Brazzaville en daarna overgebracht naar het „stadion van de revolutie”. Diawara en Ikokoi leidden vorig jaar een mislukte opstand tegen het bewind v an president Ngouabi. Dat de nieuwe opzet voor de NAVO vooral op economische overwegingen door Washington wordt gelanceerd, is intussen duidelijk. Voordat Nixon verder gaat met de ontvangst van de leidende Europese staatslieden en na de Britse en Italiaanse premiers komen nu, zoals gemeld, kanselier Brandt en president Pompidou aan de beurt wil hij hen scherp voor ogen stellen, dat de tijd voorbij is dat Amerika het leeuwendeel der defensiekosten voor West-Europa voor zijn rekening blijft nemen. In een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim zei de Jordaanse ambas sadeur, Abdoel Hamid Sjaraf, dat deze parade niet slechts een miskenning van de Verenigde Naties zou zijn maar ook een belediging van de universele geeste lijke waarden die Jeruzalem in zich bergt. ,De Verenigde Naties hebben een duidelijke verantwoordelijkheid om te voorkomen dat zoiets ernstigs gebeurt”. Zonder te vragen om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter behandeling van deze kwestie, merkte Sjaraf op dat de raad op 27 april 1968 een resolutie aannam waarin er bij Israel op werd aangedrongen geen parade op onafhan kelijkheidsdag te houden. De parade ging toen echter volgens plan door, waarop de Veiligheidsraad een resolutie aanvaardde waarin het Israëlische optre den werd betreurd. 2498. Volgens de heer Deibel zal deze discrepantie nog verder toenemen. De kans op adoptie zal nog geringer alternatieve mogelijkhe- aldus drs. 5 12 4 6 6 3 12 5 7 3 5 10 9 8 5 9 13 10 uur uur De sanering betekent een tweede grote technische verbetering binnenlö jaar. Tot 1959 werden de boeken met lood gezet. In dat jaar ging men over op fotografisch zetten, met behulp van een kartotheek, waarin alle abonnees waren opgenomen. Het nieuwe systeem houdt in dat de kartotheek wordt vervangen door de magneetband van een computer. Deze verandering was vooral noodzake lijk omdat de kaartenbakken het zich enorm uitbreidend aantal abonnees niet meer konden bevatten. In de Spaanse hoofdstad is gistermid dag het gebouw van de avondkrant „Madrid" met behulp van tachtig kilo dynamiet met de grond gelijk gemaakt. De krant mocht sedert november 1971 niet meer verschijnen vanwege een te kritische opstelling tegenover het Fran- co-regiem. De inmiddels naar Parijs uit geweken eigenaar van Madrid, Calvo Ser er, zag zich gedwongen het gebouw te verkopen om aan zijn verplichtingen aan werknemers te kunnen voldoen. De nieuwe eigenaren willen op de plaats van het gebouw een torenflatgebouw laten verrijzen. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. DEN HAAG. Voor echtparen die een kind willen adopteren zijn de perspectieven bijzonder somber. Het aantal kinderen dat voor adoptie be schikbaar komt is sinds 1970 sterk gedaald en het aantal adspirant-adop- tie ouders stijgt snel. Er zijn nu 4368 echtparen ingeschreven die een kind wiUen adopteren en naar schatting komen in 1973 slechts 300 Nederland se kinderen en nog minder uit het buitenland voor adoptie beschikbaar. Deze waarschuwing tegen al te groot optimisme bij echtparen met De nota zegt dat Noord-Vietnam 400 tanks en panteervoerwagens, 300 stuks artillerie en „grote hoeveelheden wapens en voertuigen” naar Zuid-Vietnam heeft gebracht. Via de gedemilitariseerde zone heeft Hanoi 27.000 ton militaire bevoor rading naar Zuid-Vietnam en 26.000 ton naar Laos vervoerd. De internationale conferentie inzake Vietnam is in februari in Parijs begon nen ter uitvoering van de vredesover eenkomst. De conferentie is samenge steld uit de Sovjet-Unie, China, Frank rijk, Engeland, Noord- en Zuid-Vietnam, de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (Vietcong), Polen, Hongarije, Canada, Indonesië en de Ver enigde Staten. De nota bevat voorts de beschuldigin- Maar commissaris van politie Ross Dallow, die de leidiing van de speurtocht naar Gubay had, zei: „We vonden het niet leuk. De deelnemers aan de stunt hebben er kennelijk tevoren nauwelijks over nagedacht Belangrijke politiedien sten zijn hierdoor drie en een half uur opgehouden”. Drie en een half uur na zijn ontvoe ring, terwijl de hele politiemacht een grootscheepse speurtocht naar hem in zette, werd Gubay door twee studenten bij zijn huis afgezet. 1 ROME (Reuter)- De berichten over een Italiaans vredesplan voor het Mid- den-Oosten, waaronder het aanleggen van een nieuw Suezkanaal zou zijn be grepen, bevatten enige waarheid maar zijn sterk overdreven, zeiden zegslieden van het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren. Zij gaven toe dat Italië belang heeft bij heropening van het Suezkanaal of het aanleggen van een nieuw kanaal, maar „om zoiets in de nabije toekomst te verwachten betekent voorbijgaan aan de werkelijkheid van de toestand in het Midden-Oosten”. VOlgens berichten im de pers had pre mier Andreotti enkele gedachten hiero ver geopperd bij president Nixon en had deze dit als een volwaairdig „plan voor het Midden-Oosten” opgevat. Feit is echter dat de huidige stand van zaken, een gesloten Suezkanaal, een troef is in handen van de Arabieren, zeiden zij. De kwestie van het Suezkanaal kan niet afzonderlijk worden gezien maar moet deel uit maken van een vredesverdrag. Wordt de vrede gesloten dan heeft een tweede Suezkanaal geen zin omdat hero pening en verbetering van het bestaande goedkoper is. H Messaggero, het dagblad dat het eerst met het verhaal kwam, zei gisteren dat het superkanaalplan voor het eerst was opgesteld door een in Parijs geves tigd internationaal consortium,in 1971. Europese en Arabische financiële be langhebbenden hadden het vorig jaar nieuw leven ingeblazen en daarna kwam het in Andreotti’s „vredesplan” terecht, aldus het blad. Van twee andere treilers waren de kabels van de netten gekapt door IJs landse patrouilleboten. De IJslandse kustwacht zei dat een IJslandse kanonneerboot bijna was ge zonken na een incident en dat een vliegtuig van de kustwacht was bestookt met licht kogels. Onbekenden hebben dezer dagen in de Chileense hoofdstad Santiago het twee jaar geleden onthulde standbeeld van de in Argentinië geboren Cubaanse guerrillastrijder Ernesto „Che” Guevara ernstig beschadigd. Jr De spreekwoordelijke hondetrouw is het afgelopen weekeinde gedemonstreerd in Rotterdam, waar een dronken man van de straat werd opgepakt en in de cel gesloten. De hond van de Rotterdam mer weigerde zijn baas in de steek te laten en ging dus mee de cel in zes uur lang. Arnhem, de enige stad in Nederland waar nog trolleybussen rijden, blijft die voertuigen trouw. Hoewel er nog een informatieve nota in de gemeenteraad moet komen over het voor en tegen van trolley (waarvan er 24 rijden) en die- selbus (48) heeft het gemeentebestuur vijf nieuwe trolley’s besteld. Elf mensen zijn gisteren omgeko men en veertig gewond geraakt toen een trekker met aanhangwagen die dorpelin gen naar de markt van Balikesir in westelijk Turkije bracht, in een 90 me ter diep ravijn stortte. Volgens radio-Brazzaville heeft het Kongolese regeringsleger in het gevecht met de opstandelingen behalve de twee leiders nog een tiental aanhangers va hen gedood. De opstandige beweging is volgens de regering nu vrijwel geheel opgerold. Diawara is lid geweest van het polit- buro van de Kongolese Arbeiders partij (de regeringspartij) en was tot november 1971 minister van landbouw en water staat. Later werd hij ook politiek com missaris voor het leger. In februari 1972 leidde hij een staatsgreep tegen de rege- ring-Ngouabi. Na de mislukking daarvan slaagde hij er in met enkele medestan ders te ontkomen. Sindsdien leidde hij in een streek ten zuiden van Brazzaville een guerrilla tegen de regering. Diawara werd bij verstek ter dood veroordeeld. Gisteren heeft het gerechtshof in Brazzaville vonnis gewezen in de zaak tegen enkele medeplichtigen van Diawa- ra’s staatsgreep. Vier mensen zijn ter dood veroordeeld en drie tot levenslange dwangarbeid. Weer tn binnen- en buitenland SALISBURY, KAAPSTAD (Reuter). BIJ guerilla-activiteiten tegen Rhode sië en Zuid-Afrika en een tegenactie zijn de laatste dagen elf doden gevallen. gen dat Noord-Vietoam „een ernstige schending” heeft gepleegd door 30.000 Noordvietnamese militairen naar Zuid- Vietnam te brengen nadat de bestands- overeenkomst van kracht was geworden. Bovendien zijn rond het vliegveld Khe Sanh illegaal luchtdoelra ketten geïnstal leerd. Verder is het Noordvietnamese systeem van wegen in Laos en aan grenzende delen van Zuid-Vietnam verbeterd, blijkbaar omdat N oord-Vïet- nam „van plan is de schendingen van artikel 20 van de vredesovereenkomst voort te zetten”. Artikel 20 verbiedt militaire activiteit in Laos en eist terug trekking van buitenlandse troepen uit dat land. Hanoi heeft bovendien geen gegevens verstrekt aan de Verenigde Sa- ten inzake Amerikanen die tijdens acties in Indo-China vermist zijn geraakt, al dus de nota. Wat de Noordvietnamese beschuldi ging van Amerikaanse schendingen be treft, vervat in een nota van 16 april, zegt de Amerikaanse nota: „De Verenig de Staten verwerpen de beschuldigingen van de Democratische Republiek Viet nam als volslagen ongegrond en be schouwt deze nota als een mislukte poging van de Democratische Republiek Vietnam en de strijdkrachten die ze in de talloze en buitengewoon ernstige schendingen van het bestand die het zelf pleegt. In tegenstelling tot het in de nota beweerde is het volstrekt duidelijk dat de voornaamste obstakels voor de vrede gevormd worden door de militaire acti viteit van de Democratische Republiek Vietnam en de strijdkrachten die het in Zuid-Vietnam onder haar bevel heeft, evenals in Laos en Cambodja, in recht streekse en niet te verontschuldigen overtreding*van de overeenkomst ter be ëindiging van de oorlog en herstel van de vrede in Vietnam en van de overeen komst tot herstel van de vrede en ver zoening in Laos.” a 1 WASHINGTON (AFP en UPI) In een gisteren door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerde nota beschuldigen de Verenigde Staten Noord-Vietnam van het schenden van de vredesovereen komst door onder meer illegaal 30.000 manschappen en 400 tanks naar Zuid-Vietnam over te brengen. Hanoi wordt tevens beschuldigd van een „campagne van terreur, moord en politieke obstructie”. In de nota, die het afgelopen weekein de naar de internationale conferentie inzake Vietnam is verstuurd, verwerpen de Verenigde Staten de Noordvietnamese beschuldiging van midden april, dat de Verenigde Staten het bestand zouden schenden als „volslagen ongegrond”. Het geheel of gedeeltelijk schorsen van het nakomen van de vredesovereenkomst, zoals het besluit om het ruimen van de mijnen voorlopig stop te zetten, wordt door de houding van Hanoi gerechtvaar digd, aldus de Amerikaanse nota- „Hanoi schendt overeenkomst” andere EEG-landen niet gemakkelijk mee zullen krijgen om Amerika die verlangde voorrechten te weigeren 9.35 uur en 4.43 uur en Volgens de directeur van de FIOM, drs. R. G. Deibel „konden in het afgelopen jaar nog 250 kinderen uit het buitenland voornamelijk uit Korea en Griekenland) door Neder landse ouders worden geadopteerd, maar die mogelijkheid gaat sterk verminderen.” Tegenover het aantal Nederlandse adoptie-plaatsingen van 396 en de 250 uit het buitenland stonden eind 1972 4368 echtparen die een kind wilden adopteren. Een jaar daarvoor waren dat er nog slechts 3077 en eind 1970 Amsterdam onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt no onbewolkt ono Den Helder onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt ono onbewolkt no Z.-Limburg onbewolkt ono onbewolkt nw onbewolkt nno half bew. nno onbewolkt zw onbewolkt ono geh. bew. nno regen wzw half bew. no regen ono regen zw. bew. half bew. zw. bew. ono zw. bew. geh. bew. regen onbewolkt zw. bew. licht bew. licht bew wnw regen w onbewolkt nnw bew nnw w zzw windst. 22 zw. bew. wzw 4g7' I - DONDERDAG 26 APRIL Hoog water 9.35 uur en 22.17 Laag water 4.43 uur en 17.26 DONDERDAG 26 APRIL Zon op 5.21 uur onder 19.56 Maan op 2.33 uur onder 1243 uur FORT HOOD (Reuter). Zeven Amerikaanse militairen zijn gisteren omgekomen en zes gewond toen tijdens een oefening op de basis Fort Hood in Texas twee hefschroefvliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. op worden en den zijn er nauwelijks, Deibel. De Stichting voor Interlandelijke Adoptie (SIA), die nu de bemiddeling en plaatsing van Koreaanse kinderen verzorgt, heeft bij het ministerie van Justitie inmiddels steun gevraagd om in het buitenland te kunnen zoeken naar mogelijkheden om kinderen naar Nederland te halen. Rotterdam Twente Vlissingen r— Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen zw. Zürich regen Casablanca licht bew Las Palmas licht bew. Tunis VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Eerst vrij zonnig, later plaatselijk regen en enige daling van temperatuur. Aantal uren zon: 4 of meer. Minimum tem peratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 30 april: mini mum 4, maximum 15 graden. WEERRAPPORTEN windst. 15 windst. 21 mist windnt. 19 n 11 n 17 windst. 10 18 14 13 5 14 13 ■a rfm-” 2L JtsHtf o o o o o o o o o o o o o 4 3 2 2 4 5 3 1 5 5 15 6 0

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2