Olielanden CHU-fractie schrijft boze brief aan Ruppert en Burger over zetelverdeling stellen ultimatum Dominee het Geen aanbod aan getuige in Watergate-zaak dak d op Politie ontruimt gekraakte flat Hint voor Kennedy Bonn tevreden met bezoek Breznjev achtergrond I i" z Meer kerncentrales in Rijnland MINDER BOUW IN VOORBEREIDING Veel machtsvertoon bij actie SIM 2 3 WOENSDAG 25 APRIL 1973 Ministerskandidaten Vertrekken Uiteenvallen 7 (Van onze redacteur in Bonn) Tegenstrijdig 5 >kt to aak va- ter nge In het krijt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CHU-fractie in de Tweede Kamer stelt deelneming aan het vooroverleg van ministerskandidaten over een regeerprogramma afhankelijk van de zetelverdeling waarvoor eerst een voor de CHU be vredigende regeling moet zijn getroffen. De CHU wil in totaal zeven zetels voor de confessionelen en tien voor de progressieve drie. CHU-leider Ti lanus begrijpt niets van het optimisme van ex-informateurs Van Agt en Albeda dat de vorming van een kabinet-Den Uyl „wel snor zou zitten”. Bijzondere positie BONN Willy Brandt, terug van een paar rustdagen in Joego slavië ei) Walter Scheel, die de Lederhose (zijn eeuwige vakantie- broek) in het Oostenrijkse Hinterthal achterlaat, vinden vandaag in Bonn de boodschap waarop zij weken hebben gewacht: De Russische partijleider Leonid Breznjev komt van 18 tot 22 mei op bezoek. Weinig vuurwerk Andere mening Moeilijkheden 1 WEER VERTRAGING BIJ FORMATIE Nixon ontkent omkoping de Js- De fracties van K.V.P en A.R.P verga derden helemaal niet, maar de C.H.U. be steedde gisteren vrijwel de gehele daig aan de voorbereiding van de brief („een schot voor de boeg”) aan de formateurs Burger en Ruppert. doezeld dat hoge regeringsambtenaren in het schandaal waren betrokken. The Washington Star-News heeft in middels gemeld da<t twee van de belang rijkste adviseurs van president Nixon in afzonderlijke vraaggesprekken zeer tegenstrijdige verklaringen hebben afge legd over een beweerde poging vorig jaar zomer, een onderzoek in te stellen naar de vraag of de staf van president Nixon tijdens de verkiezingscampagne Het verslag in Star-News wordt gezien als bewijs van het steeds verder uiteen vallen van de betrekkingen tussen me dewerkers van het Witte Huis na het uit lekken van getuigenverklaringen. ind lie en lad zan ie- nur r is erd aan de an te zes het *cht wee vac is reel in tiet «ld nse ara >ia- go- lun het en Ion ikoi and abi len le ien V* a. er rs. a< uil mr bij een verkeerde dagvaarding opgeroepen waren. ko len in to ne- •lit- rtij her ter- >m- 972 Se van an- j in 'ille ara oe- sen to ten oss cht net int jks sn- iw se- lar ele :en ijn. erd bij ef- K.V.P. en A.R.P. zouden zaterdag voor Pasen al min of meer akkoord zijn gegaan met tien-zes, maar Tilanus vindt dat onjuist van z(jn christen-democrati- sche partners. De CH-fractie heeft gis teravond na urenlang fractieberaad een „brief op poten” gestuurd aan de forma teurs Burger en Ruppert. Met deze handelwijze omzeilde hij de moeilijkheden, gevormd door het feit dat de president de ontruiming slechts aan enkele krakers oplegde en niet aan hen, die onder een verkeerde naarn of met Van Breznjev wordt verwacht dat hij bilateraal de economische en in dustriële samenwerking wil organise ren. De afgelopen jaren is de indus triële activiteit van de Westduitsers in de Sovjet-Unie en andere Oosteu- ropese landen nogal toegenomen, maar de oostelijke „staatshandelaars” hebben daar zo weinig tegenover we ten te stellen, dat zij lelijk bij Bonn in het krijt staan. De actie in de Ster-fliat ging gepaard met groot politieel machtsvertoon, zoals de ook aanwezige commissaris van poli tie A. Ondcrdeliniden toegaf. „Wij heb ben de deurwaarder een grote groep mensen aangeboden om eventuele moei lijkheden de baas te kunnen", aldus de politiefunctionaris. Tijdens een persconferentie beriep Ti lanus zich op het feit dat afstaan van een zetel voor de unie door K.V.P of A'R.P een niet te aanvaarden offer van die partijen zou betekenen. Zes zetels vond hij dan ook „niet redelijk”. Tilanus toonde zich bovendien niet zo erg gelukkig met uitlatingen van kand,i- daat-premier Den Uyl als zou het pro gressieve programma „Keerpunt ’72” on danks het werkdocument van de infor mateurs onaantastbaar zijn. „De twijfel over de gelijkwaardigheid is ne donder dag weer boven gekomen en de uitlatin gen van Den Uyl hebben me bepaald niet enthousiaster gemaakt over zijn pre mierschap. Maar ik maak er niet zo’n zaak van als Aantjes van de A.R. Het is eigenlijk om het even wie er premier wondt uit de P.v.d.A.”, zei Trianus. Het is de afronding van een fase in de oostpolitiek. Als voorwaarde voor zijn reis naar de Rijn had Breznjev de ratificering van het basisverdrag tussen Bondsrepubliek en DDR ge steld. Bonn zal zich nu haasten om daar op 11 mei aan te voldoen. De tweede voorwaarde, beëindiging van de woordenstrijd met Tsjecho-Slowa- kije over het Verdrag van Miinchen, is al vervuld. Breznjev is overigens nog altijd van plan in de komende zomer ook president Nixon te bezoeken. Dat Brandt en Scheel eerst nog snel even naar Washington gaan, moet vooral in verband worden gebracht met de gesprekken over multi-laterale on derwerpen: de Europese veiligheids- conferentie, de ideeën over weder zijdse vermindering van de troepen etc. Breznjev zal die punten uitvoerig met Brandt willen bespreken, aldus berichten uit Moskou, en dat treft, want Bonn wenst nu in de Oost politiek het moeilijkste karwei is geklaard zijn bijzondere positie niet te verliezen. Brandt heeft boven dien de grote internationale conferen ties nodig om op den duur zelf tot ontspannen betrekkingen met de an dere Duitse staat te komen. en Co het investeren in het Oosten zo aantrekkelijk maken. Met Bonn zou een ontwikkeling op gang kunnen worden gebracht, die model zou kunnen staan voor samen werking, ook met de Verenigde Sta ten. Voor West-Europa is daarbij in teressant welke rol de Europese Ge meenschap zal spelen, die Bonn nu al aanzienlijke beperkingen oplegt bij het afsluiten van zulke overeenkom sten. In A.R-kriimg werd rekening gehouden met een mogelijke oplossing: de K.V.P zou drie in plaats van vier ministerszetels krijgen en de C.H.U. zou op die manier aan een zetel geholpen worden. Als compensatie zou de K.V.P vijf in plaats van vier staatssecretarissen krijgen. De C.H.U zou in dit compromis geen enkele staatssecretaris krijgen. De mening van de K.V.P-fractie over dit compromis zou vooralsnog sterk verdeeld zijn, i De strubbelingen binnen het christen democratische blok lijken een flinke vertraging voor de formatiewerkzaamhe- den op te gaan leveren, ook al wordt verwacht dat de CH.U binnen enkele dagen uit de boot zal stappen. De C.H.U eist zeven zetels (vier voor de K.V.P, twee voor de A.R.P en één voor de C.H.U), maar zou een verdeling van zeven zetels voor progressieven en zes voor de confessionelen eigenlijk een betere verhouding vinden. De progressie ve drie willen persé niet verder gaan dan tien-zes. De C.H.U. vindt bovendien dat één zetel voor de unie eigenlijk ook al te weinig is. Een voormalig presidentieel secretaris heeft tijdens het onderzoek naar de Watergate-affaire verklaard dat hij re gelmatig schriftelijke rapporten ontving over de Democratische presidentiële kandidaten, zo schreef de Washington Post gisteren. Jack Anderson publiceerde de verklaring van Dwight Chapin on danks een gerechtelijk bevel een onder zoek in te stellen naar de herkomst van geheime getuigenverklaringen. Overigens waren de inlichtingen over George McGovern, Hubert Humphrey en andere kandidaten waardeloos, aldus Chapin. Anderson heeft verklaard dat geen federale wet of juridische procedure de grondwet kan vervangen die vrijheid van pers verleent. President Nixon keerde na een paas- verlof van vijf dagen waarop hij van zijn adviseurs slechts woordvoerder Ro nald Ziegler had meegenomen, gisteren naar Washington terug. Men houdt er rekening mee dat mogelijk al in de komende dagen een aantal belangrijke medewerkers van Nixon die in verband met de Watergate-affaire werden be schuldigd, zullen moeten vertrekken. Voorspeld wordt nu dat Breznjev zal willen komen tot een tienjaren plan voor intensieve samenwerking, waarbij het Russische aandeel vooral zou bestaan uit grondstoffen (olie, ertsen en ook aardgas) en uit de goedkope arbeidskrachten die Krupp Bonn aangenaam hebben verrast met de uitlating dat een Europese atoom- macht ook voor hem niet geheel uitgesloten is. Niet minder belangrijk is dat Brandt en Scheel de zaken ook te genover de Westelijke bondgenoten keurig hebben geregeld. Op 1 en 2 mei voeren zij in Washington bespre kingen met president Nixon. Brandt heeft, triomferend over partijgenoten die overkookten van kritiek op de Amerikanen, op het SPD-congres in Hannover zijn trouw aan Washington en aan het Atlantische bondgenoot schap verkondigd. En het afgelopen weekeinde moet hij menigeen in WASHINGTON (Reuter, UPI en DPA). President Nixon heeft nooit een verkorting van gevangenisstraf aan geboden in ruil voor stilzwijgen van de veroordeelde in de afluisteraffaire in het Watergate-hotel James McCord. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Volgens een getuigenis voor de grand jury die een onderzoek instelde naar het inbreken in en afluisteren op het hoofd kwartier van de Democratische Partij vorig jaar deelde de vrouw van E. Howard Hunt, ook een veroordeelde in deze zaak, aan McCord mee dat deze na een jaar gevangenis clementie zou kun nen krijgen als hij schuld bekende en verder het stilzwijgen zou bewaren. Dit staat in een kopie van de getuigenis die de kolomschrijver van de Washington Post, Jack Anderson, in zijn bezit kreeg. Volgens informateur Albeda is het nog steeds de bedoeling dat de progressieven tien zetels Sezetten en de christen-demo- craten zes. betrokken was bij het Watergate-schan- daal. John Ehrlichman, Nixons medewerker voor Binnenlandse Zaken, zei dat hij vorig jaar een onderzoek had voorge steld. „Ik zei niet slechts tot de leider van de campagne, maar tot de hele groep die de campagne organiseerde, dat het de juiste tijd was alles over Water gate te onthullen”, zo citeerde Star- News hem. Maar Clark MacGregor, een belang rijk medewerker op het Witte Hui» voordat hij in juni vorig jaar leider van de verkiezingscampagne werd, nadat de voormalige minister van Justitie, John Mitchell na het afluisteren in Watergate plotseling vertrok, ontkende iets daar over te hebben vernomen. „Het kan zijn dat John in eigen kring met enige on rust over Watergate sprak, maar over die onrust werd mij nooit iets meege deeld.” Enkele honderden toeschouwers waren getuige van de acties, waarbij twee kra kers gearresteerd werden en de politie een groep met rotan schild en gummi knuppel bewapende agenten inschakelde, evenals de „rellenhond”. Gerechtsdeur waarder A. van Dijk, die met de ontrui ming het vonnis van de president van de Utrechtse rechtbank ten uitvoer legde, sprak na afloop over een actie, die zonder al te veel moeilijkheden was verlopen. De opdrachten voor woningbouw af zonderlijk (6,9 miljard gulden) daalden, na correctie voor kostenstijgingen, met circa vier percent. Voor de overige ge bouwen (4,7 miljard) met ongeveer een percent. Vergelijking met 1970 en 1971 toont nog een stijging in de opdrachten voor de woningbouw van ongeveer acht per cent Dit ondanks de daling vorig jaar. De daling van het aantal opdrachten voor overige gebouwen is in 1972 be langrijk verminderd, want vergeleken met 1970 is die daling 32 percent. Overi gens daalden In het vierde kwartaal van 1972 de opdrachten voor de woningbouw van 1,9 tot 1.3 miljard gulden. ste man uit het Kremlin te ontvan gen. Vooral ook de persoon van de nogal uitbundige Breznjev, me wie Willy Brandt het op de Krim zo goed kon vinden, brengt Bonn al vroeg in opwinding. Een probleempje vormen alleen nog drie overeenkomsten, die bij de gelegenheid plechtig zouden moeten worden ondertekend (over culturele en wetenschappelijk-techni- sche samenwerking en over een vlieg route). Bonn staat erop dat de over eenkomsten ook voor West-Berlijn gelden, Moskou weigert tot dusver. Senator Edward Kennedy houdt hier een shirt vast met het cijfer „76” erop. Het werd hem geschonken door een groep Democratische studenten, die hiermee geen twijfel lieten bestaan over hun kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 1976. Kennedy maakt op het ogen blik een tournee door het oostelijk deel van Massachusetts. Op hun beurt hebben de Amerika nen trouw beloofd. Uitgerekend toen vorige week oppositieleider Rai ner Barzel weer eens op verkenning was in Washington, verscheen daar de verklaring van minister Rogers dat de politiek van de regering Brandt onbeperkt wordt gesteund. De opposi tie in Bonn, die graag zou willen aantonen dat de oostpolitiek tot ver vreemding van de Verenigde Staten en verzwakking van de NAVO heeft geleid, rest nu weinig vuurwerk voor het laatste parlementsdebat over de oostpolitiek op 10 en 11 mei. Kortom: ook Bonn is eraan toe om als bewijs voor de genormaliseerde betrekkingen voor het eerst de hoog- DÜSSELDORF (DPA). De dichtbe volkte Westduitse deelstaat Rijnland- Westfalen krijgt zes kerncentrales, in plaats van de vier die tot dusver reeds gebouwd of in voorbereiding waren. Voor de twee extra centrales wordt gedacht aan de plaatsen Marl en het gebied Keulen-Leverkusen-Dormagen. De minister van Economische Zaken van Rijnland-Westfalen, Horst Ludwig Rie mer (FDP) zei dat tot de bouw van nog twee kerncentrales is besloten omdat de energiebehoefte is toegenomen. In 15 jaar tijd is het verbruik van kolen, gas en aardolie verdubbeld. Inmiddels hebben de formateurs een lijst met ministerskaindidaten opgesteM Gistermiddag is er ai een gesprek ge weest met de kandidaat-mlnister van Onderwijs, de P.v.d.A.’er prof. dr. J. A. van Kememade, hogleraar in de onder wijssociologie te Nijmegen. Waarschijn lijk nog deze gehele week zullen de formateurs kandidaten ontvangen. Gelijk met het afhandelen van de „kwestie- C.H.U” wordt doorgewerkt aan de vor ming van het. kabinet-Den Uyl. De for mateurs hebben gisteren ook hun ge bruikelijke beleefd h ei dsgesprek gehad met de huidige premier Biesheuvel. Ook ontvingen zij de ex-informateurs Van Agt en Albeda- Vandaag ontvangen de formateurs nog twee kandidaten ui't het progressieve kamp. De heer F. H. P. Trip (P.P.R) voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit te Utrecht die Wetenschapsbeleid moet gaan beheren en prof. dr. W. F. Duysenfoerg van de universiteit te Amsterdam, de P.v.d.A.- kandidaat voor Financiën. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Dertig man politie en een grote groep sjouwers hebben gistermiddag geassisteerd bij het ontrui men van de sinds 10 februari gekraakte Ster-flat in Amersfoort- Zij haalden alle illegaal bewoonde appartementen (koopprijs 100.000) leeg. Ruim anderhalf uur na het begin van de actie, die even na twee uur startte, stond het flatge bouw, dat op zeker moment huisvesting bood aan meer dan dertig illegale bewo ners, weer leeg. Gerald L. Warren, plaatsvervangend perssecretaris van het Witte Huis, zei dat er over deze kwestie absoluut niet met de president was gesproken en dat er geen enkel aanbod van Nixon be stond. Volgens de kopie van het getuigenis had Hunt vóór de presidentsverkiezing tot McCord gezegd: „Wij hebben geld voor de kosten voor je advocaat.” Daar op vroeg McCord: „En wat is er verder nog?” Daarop antwoordde Hunt: „Na tuurlijk wil iedereen weten of je zult zwijgen.” McCord is één van de zeven mannen die in januari in verband met het inbre ken in en het plaatsen van afluisterap paratuur in Watergate werden veroor deeld. Vorige maand barstte de zaak goed los toen hij in een brief aan rechter John J. Sirica in Washington verklaarde dat er in het proces tegen de zeven beklaagden meineden waren afge legd, waardoor zou moeten worden ver- Dominee Karl Hartman heeft zijn woord gestand gedaan: voor de Paasda gen beloofde hij zijn gemeente, dat hij op het dak van de kerk zou gaan dineren, als hij zondagochtend 150 gelo vigen in de kerk kreeg. De gemeentele den namen de uitdaging aan en versche nen met 153 man in de kerk. Onder het oog van een deel van zijn volgelingen klauterde de dominee het dak op en begon smakelijk te eten. Mr. A. van Walsem, één van de raads lieden die de krakers onlangs verdedigde tijdens het door bouwer-ei genaar Van Eijkelenburg uit Rosmalen en de drie wettige bewoners van de flat aangespan- nen kort geding, had een andere mening over ontruiming. Hij was het bepaald oneens met de wijze, waarop de deur waarder het vonnis van de president interpreteerde. „Dat vonnis luidde dat een aantal illegale bewoners het gebouw moesten verlaten. Deurwaarder Van Dijk kijkt echter niet naar namen, maar naar de nummers van de appartemen ten. Dit lijkt nergens op, deze ontrui ming. De deurwaarder doet maar. Er is echter heel weinig tegen te doen. Je ku-nrt een kort geding aanspannen, maar dat heeft voor de krakers natuurlijk heel weinig zin”. Deurwaarder Van Dijk: „Ik volg het vonnis van de president op. Ik laat alle appartementen ontruimen die in het vonnis genoemd zijn”- WENEN. De internationale olie maatschappijen hebben van de olielan den tien dagen de tijd gekregen om „nieuwe positieve voorstellen te doen die een goede basis vormen voor serieuze onderhandelingen over de prijzen van ruwe olie”. Dit is gisteravond in Wenen meegedeeld. De onderhandelingen die de afgelopen dagen in de Oostenrijkse hoofdstad zijn gevoerd door een com missie van drie ministers van de olielan den en vertegenwoordigers van de olie maatschappijen hebben niet tot overeen stemming geleid. De organisatie van olie-exportlanden (OPEC) zal op 7 mei een buitengewone conferentie beleggen in de Libische hoofdstad Tripoli als de oliemaatschap pijen niet voor 4 mei met een compro misvoorstel zijn gekomen, aldus een me dedeling van het OPEC-hoofdkantoor in Wenen. De produktielanden hebben om verho ging van de olieprijzen gevraagd, omdat ze schadeloos gesteld willen worden voor de devaluatie van de dollar met tien percent in februari van dit jaar. Naar verluidt zou een prijsverhoging van 11,1 percent zijn geëist. Volgens een woordvoerder van de OPEC hebben de oliemaatschappijen tijdens de besprekin gen van de afgelopen dagen een „nega tieve houding” aangenomen. Zegslieden in Wenen wisten te vertellen dat de maatschappijen een prijsverhoging van 7,2 percent hebben aangeboden. Als de buitengewone OPEC-conferentie door gaat zal eraan worden deelgenomen door regeringsvertegenwoordigers van de vol gende landen: Aboe Dhabi, Algerije, In donesië, Iran, Irak, Koeweit, Libië, Nige ria, Gatar, Saoedi-Arabië en Venezuela. DEN HAAG. In 1972 hebben archi tectenbureau’», waaronder die van over heidsdiensten, voor een bedrag van 11,5 miljard gulden aan opdrachten ontvan gen voor woningen en andere gebouwen. In 1971 was dat 10,9 miljard gulden. De geraamde stijging van de bouwkosten uitgeschakeld, betekent dit een daling van ongeveer drie percent, aldus blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3