1 MINIMUM-VAKANTIETOESLAG VAN 1200 GULDEN Voorzitter van NBHP is optimistisch Vakcentrale wil loonsverhoging NVV-bond Mercurius herziet standpunt Lonen bij KNP omhoog met 3,3 percent bedrijven te West-Nederland MILD BEGIN EINDEXAMENS krijgt helft van investeringen STER-ruimte is nog altijd te beperkt van 30 percent - J JH Franse politie krijgt Maserati GRASSO ONDANKS VERLIES TOCH OPTIMISTISCH Nu R n «er/ Schade april-orkaan „niet veel kleiner” dan november-storm „centen in plaats van percenten” 11 DONDERDAG 26 APRIL 1973 10 UTRECHT De onderbande- de In Griekenland: Post voor Loeki umih Radio met 2 Toetsen hen niet voor onoverkomelijke Gemakkelijker •I I Is. lem. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De schriftelijke eindexamens zijn gisteren mild van start gegaan. Dat was de globale indruk van een aantal leraren en zelfs van enkele leerlingen die we naar hun mening vroegen. Alle scholen hadden Engels op het examenrooster staan, toch over het al gemeen een geliefd vak bij de leerlingen, en ook het tweede vak waarin geëxamineerd werd stelde hen niet voor onoverkomelijke problemen. Verzameling 1 s over zuivel-cao Volledig akkoord (Van onze redactie economie) jen lier 1 Het moeilijkst bij de Engelse verta ling van de traditionele scholen was voor de meeste kandidaten weer niet de verstaanbaarheid van de voorge legde tekst, maar het vinden van het De heer C. Schelling, eerste onderhan delaar van de zeven bij de zuivel cao betrokken vakbonden, toonde zich bij zonder voldaan over het resultaat van de onder grote spanningen (dreigende staking en het aftreden van de voorzit ter van de algemene voedingsbedrijfs- bond NVV, Sake van der Ploeg) gevoer de onderhandeliingen. Hij meent dat voor de laagst gesalarieerden volledig is vol daan aan de verlangens van de vakbon den. zuivelindustrie. Het waren hooguit twee weken in de zomermaanden. AMSTERDAM. De voorzitter van de bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restauranf- personeel, de heer J. A. Wagener, is optimistisch over de toekomst van de horecasector. Hij zei gistermorgen op de algemene ledenvergadering van de bond in Amsterdam, dat er niettegenstaande de vele sluitingen die hij wijt aan het vasthouden aan verouderde werk wijzen en opvattingen werkgelegen heid blijft, doordat er ook veel nieuwe vestigingen bij gekomen zijn. De bewuste internationalisering van Grasso heeft weliswaar in de afgelopen jaren aanloopkosten met zich mee ge bracht, maar het alternatief, zich beper ken tot Nederland, betekende een in gevaar komen van de bestaanszekerheid, aldus directeur L. A. J M. van Heijst in een toelichting op het nu verschenen jaarverslag. betaalden, is de mogelijkheid, relatief meer af te trekken voor de belasting (bijvoorbeeld hypotheek eigen woning). Platina. De Japanse autofabriek Nissan onderhandelt met Zuidafrikaanse be drijven over de aankoop van platina voor gebruik als katalysatormateriaal in naverbranders. moet een het invoeren. Het vak vervlakt, aldus de heer Wage ner, maar daar hebben wij ons bij neer te leggen, evenals bij het feit dat de grote bedrijven in buitenlandse handen komen. De NBHP, die dit jaar 75 jaar bestaat, heeft 6300 leden. UTRECHT. De NVV-bond „Mercu rius”, die zich tot dusver steeds heeft uitgesproken voor loonsverhogingen in percenten en niet in centen (voor ieder een gelijke bedragen) is op dit standpunt teruggekomen. De bond, die werknemers in handel, bank- en verzekeringwezen en vrije beroepen organiseert, heeft deze week in zijn officiële orgaan een be schouwing gepubliceerd als „discussiebij drage” inzake het toekomstige loonbe- leid. zeer ge- Hoek’s. N.V. W. A. Hoek’s Machine- en Zuurstoffabriek zal voorstellen het di vidend over 1972 te bepalen op 10 percent in contanten en 10 percent in aandelen ten laste van de agioreserve. Het dividend over 1971 bedroeg 25 percent in contanten of 5 percent in aandelen uit de agioreserve en 10 percent in contanten. De jaarvergade ring is op 6 juni. produkt of dienst in 1968 gemiddeld 438 seconden beschikbaar was, tegen 911 se conden in 1972. In 1968 waren gemiddeld ongeveer 20 spots van 20 seconden beschikbaar, tegen 46 spots van 20 secon den per produkt in 1972. In het verslag jaar lieten de adverteerders meer dan 20.000 tv-spots uitzenden en bijna 25.000 radiospots. DEN HAAG. Sinds 1955 vindt on geveer de helft van de bedrijfsinveste ringen plaats in het westen van het land (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) en in al die jaren is in deze geografische spreiding van de investeringen weinig verandering gekomen. Dit' blijkt uit een analyse van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de periode 1955 tot en met 1970. geëiste „goed Nederlandse” equiva lent. Het gym moest een stukje ver talen over Student Protest uit The Listener een blad dat al vaak als leverancier van vertaalstukjes heeft gediend. Een leraar vond het gemak kelijker dan de laatste jaren, maar signaleerde toch enkele moeilijke woorden, zoals disinterested (belange loos), subscribe (onderschrijven, niet: abonneren), worth its salt (van een universiteit gezegd: z’n naam waard). Gisteravond werden partijen het na vier uur praten met elkaar eens over het bedrijvenw'-erk van de vakbonden, de uitwerking van de minimum vakan tietoeslag van 1200 gulden voor dit jaar en van 1050 gulden voor het afgelopen cao-jaar en de aaneengesloten vakantie van drie weken in de zomermaanden. MAASTRICHT. Na maandenlange moeizame besprekingen is de directie van de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek met de vakbonden tof een ver gelijk gekomen over salarisverhoging en prijscompensatie. Per 1 januari 1973 zul len de schaalsalarissen worden verhoogd met 3,3 percent, uit te keren als vast bedrag van 680 per jaar. Dit om tege moet te komen aan de lager betaalden DEN HAAG. De vraag om ruimte in de STER-uitzendingen is ook dit jaar groter dan het aanbod. Dat blijkt' uit het jaarverslag van de Stichting Ether Re clame over 1972. In dat jaar was de aanvraag voor tv-spots anderhalf maal zo groot als de ruimte, die kon worden aangeboden en voor radio het dubbele. Pit’ de getallen, die de STER-directie voor dit jaar heeft, blijkt dat de vraag voor tv 1,2 maal het aanbod is en voor radio ongeveer anderhalf. De zendtijd op radio en tv is vrijwel volledig bezet. De verkoop van zendtijd verliep be vredigend, behalve in de zomermaanden. In 1972 werd een hogere opbrengst ver kregen bij gelijke hoeveelheid zendtijd en gemiddeld zelfde tarief als in 1971. Het netto-resultaat van de exploitatiere kening was in het verslagjaar f 105,1 miljoen, tegen 101,5 miljoen in 1971. Van dit bedrag moeten BUMA-en zen- derkosten nog worden betaald. „Oververhitting”. De Westduitse econo mie gaat volgens de Bundesbank weer een periode van „oververhitting” tege moet. De vraag groeit sinds kort veel sterker dan de produktiecapaciteit, die dit jaar naar verwachting ongeveer 4,5 percent zal stijgen, ongeveer evenveel als in 1972. De huidige inflatoire ont wikkeling in West-Duitsland wordt in de eerste plaats door de vraag gesti muleerd. Compensatie voor de gestegen prijsin dex van de gezinsconsumptie wordt ge geven per 1 juni 1973 met als referentie periode 1 oktober 1972 tot en met 31 maart 1973; de hoogte van de compensa tie bedraagt dan 3 percent maximaal en per 31 december 1973 met als referentie periode 1 april 1973 tot en met 30 september 1973. De hoogte van de com pensatie bedraagt dan de indexstijging van 1 oktober 1972 tot en met 30 september 1973, onder aftrek van een drempel van percent en het reeds gecompenseerde per 1 juli 1973. De mi- nimumcompensatie bedraagt 168 per percent per jaar. De wekelijkse arbeids tijd wordt teruggebracht naar 40 uur. Het minimum aantal vakantiedagen in de CAO wordt gebracht van 18 op 19 dagen. Werknemers in dagdienst, die 55 Jaar of ouder zijn, zullen niet meer verplicht worden in ploegendiensten te gaan werken. Voor de vakbondsvertegenwoordigers die deelnemen aan het bedrijvenwerk, geldt in de zuivelindustrie nu dezelfde rechtsbescherming als voor die voor de leden van de ondernemingsraden, waar door de zuivelindustrie een van de wei nige bedrijfstakken is geworden waar deze voor de vakbonden principiële zaak thans is geregeld. Er zullen voor het bedrijvenwerk faciliteiten worden ver leend, zoals het beschikbaar stellen van vergaderruimte, extra vrijetijd en derge lijke. Een aaneengesloten vakantie van drie weken bestond tot nu toe niet in de DEN HAAG. Het zal nog wel even duren, voordat voor wat het verzeke ringsbedrijf betreft de omvang bekend is van de schade, die de orkaan van 2 april heeft veroorzaakt. De verschillende ver enigingen van assuradeuren zijn nog be zig bij hun leden een onderzoek in te stellen over de schade-uitkeringen, die zij vermoedelijk krijgen te doen, aldus het voorlichtingsbureau van het schade verzekeringsbedrijf. In de jaren 1955 tot 1958 ging 51,5 percent van de bedrijfsinvesteringen naar het westen, in 1958 1962 49,9 Percent, in 1963 1966 48,9 percent en in 1967 1970 49,1 percent. Het CBS tekent hierbij aan, dat het in het westen de investeringen door transport, opslag en communicatiebedrijven en door han del en dienstverlening in geringere mate zijn gegroeid dan landelijk het geval was. gels een knauw krijgen moet nog afgewacht worden. De officiële be- oordelingnormen kunnen best welwillend uitvallen. Niemand looft eigenlijk dat de inspectie het de bezemgroepen erg lastig zal maken. DEN BOSCH. Ondanks het moeilij ke en teleurstellende 1972, zich uitend in een negatief bedrijfsresultaat van 377.000 tegen een positie in 1971 van f 281.000 blijft Grasso’s Koninklijke Ma chinefabrieken NV o.a. koeltechniek optimistisch over de toekomst van het bedrijf. Ondaks de tegenslagen van 1972 meent men, dat de sanering die is door gevoerd zeker bij een aantrekkende con junctuur vruchten zal afwerpen. In 1972 kreeg de STER voor het eerst in haar zesjarig bestaan fanmail vanwege het optreden van Loeki de Leeuw. Een marktonderzoek wees uit dat 54 percent van de ondervraagden dat dit „animatie- figuurtje” de reclameblokken aantrekke lijker maakt. Uit de reclamewereld kwam als kritiek onder andere de op merking dat de STER-leeuw de aan dacht van de spots afleidt. De STER neemt echter aan dat het gezamenlijke talent van de reclameont werpers in staat is zodanige commercials te presenteren, dat Loeki niet als con current hoeft te worden gezien. door de vader alles in orde bevonden: „Als dochter verstandig is kan papa gerust toestemming geven.” Geen moeilijke brief, aldus een leraar- Frans, maar er moet teveel in. Deze leerlingen hoeven straks in hun baan zulke omvattende brieven niet te kunnen schrijven, meende hij. Per produkt kon geleidelijk meer zendtijd beschikbaar worden gesteld. Uit ten schema blijkt dat aan zendtijd per Het Engels van atheneum en gym- nasium-nieuwe stijl bestond uit vijf tig vierkeuze-opgaven, volgend op vijf korte teksten. Over het vóór en tegen van multiple-choice-toetsen hoeven we het hier niet te hebben; daarover wordt genoeg gediscussieerd. Maar als deze methode een keer ge hanteerd wordt, dan moet dat ook to the point gebeuren. Een leraar, die zelf enkele jaren zulke toetsen voor het Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling heeft gemaakt, was gis teren niet erg tevreden. De HBS’ers kregen een stukje uit The Observer voorgelegd over de Olympische Spelen van 1972. Een on interessant en stijlarm verhaal, aldus een docent, die ook onmiddellijk een drukfout aanwees (en dat mag in zo’n plechtig stuk als een eindexamenop- gave toch niet). Ook hier geen grote problemen. Het moeilijkst, zo er al van moeilijk gesproken kan worden, was nog het vertaalstukje van de MMS: een fragment uit een verhaal van ene H. V. Morton over de schat ten van Tut Ankh Amun, zoals de Engelsen deze faraonaam spellen. Daarin kwam een aantal taalschatten voor die voor een MMS („en zeker voor een bezemklas””, aldus een lera res) bepaald te moeilijk waren: saun tering (slenterend), a short flight of stairs (een trappetje), fated (voorbe stemd). Maar of inderdaad veel van de 303 MMS-kandidates door dit En- Duidelijk blijkt dat een overconcentra- tie van de vraag om tv-ruimte is gericht in de maanden maart, april en mei en september, oktober,november. Differenti atie van het zendtijdaanbod, zoals de STER die wil, is niet mogelijk zonder wijziging van de Omroepwet, aldus het verslag. De in 1971 reeds gevoelde daling In de aantallen adverteerders en produk- ten zette zich vorig jaar voort. Daar door werd de spaning in de verhouding tot vraag en aanbod tot aanvaardbaarder proporties teruggebracht. ATHENE. De Griekse vakcentrale CGT (de enige erkende vakcentrale in Griekenland) heeft tijdens een bijeen komst met minister van Arbeid, Clean- this Damanios, loonsverhogingen van 30 percent voor de Griekse arbeiders geëist. De vakcentrale stelt een loonronde van 20 percent per 1 mei voor, van vijf percent per 1 november en nog eens vijf percent per 1 mei volgend jaar. In het gesprek met de minister heeft de vak centrale de looneis gerechtvaardigd door te wijzen op de grote prijsstijgingen van de laatste tijd. De omzet van Grasso is in 1972 ge daald met 2 miljoen tot 105 miljoen. Het nettoverlies komt uit op 646.000 tegen een nettowinst in 1971 van 225.000. Voorgesteld wordt het verlies- saldo ten laste van de algemene reserve te brengen. Over 1970 werd voor het laatst dividend uitgekeerd: ƒ11 in con tanten per aandeel van 100, waarvan naar keuze 2 kon worden opgenoemen in de vorm van 5 percent agio-aandelen. Het personeelsbestand is in 1972 terug gelopen van 1703 naar 1536, waarvan in Nederland 366 (vorig jaar 403). De bond stelt verder, dat bij een op nivellering gericht beleid moet worden voorkomen dat werkgevers het toch weer ondergraven door bijvoorbeeld tan tiemes of andere voordelen te geven aan de hogere inkomenstrekkers. De inko mensgrens waarboven Mercurius gerin ger salaris verhogingen rechtvaardig acht is de premieloongrens voor de wao: 32.500. Het aandeel van Noord-Nederland was in deze tijdvakken resp 7,6 percent, 9,5 percent, 10,6 percent en tenslotte 9,8 percent en in het zuiden (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) 24,4 per cent, 24,1 percent, 24,7 percent en 25.,2 Percent. Minder gunstig dan in het noorden en zuiden ontwikkelen zich de bedrijfsinvesteringen in Oost-Nederland. Tot 1962 bleven zij 16,5 percent uitma ken van de totale investeringen om ver volgens te dalen tot 15,8 a 15,9 percent. De voorzitter van de Vereeniging van Transportassuradeuren in Nederland, jhr. mr. P. H. G. Nahuys, heeft in de jaarvergadering van deze organisatie ge zegd, dat de schade, veroorzaakt door de orkaan van 2 april niet veel kleiner zal blijken te zijn dan die van de storm van november van het vorige jaar. De stormschade van de novemberstorm, die ten laste van de transportassuradeuren komt, zal niet ver van de twintig mil joen gulden liggen, aldus jhr. Nahuys. Mercurius acht een inkomensbeleid noodzakelijk dat ook de beoefenaren van vrije beroepen en hoge leidinggevende functionarissen omvat. Bij de verdeling van het totaal aan inkomensstijging zal rekening moeten worden gehouden met de over het algemeen hogere „investe ringen” van de hoger betaalden in de opleiding van hun kinderen waardoor al een zekere nivellering ontstaat en met het feit, dat de overheid bij inko mensnivellering minder belasting zal ont vangen hetgeen bijna onvermijdelijk moet leiden tot een vergroting van de belastingdruk ten nadele van de lagere inkomensgroepen. HBS-b en gym-beta maakten nog gonio en analytische meetkunde. Er moesten drie opgaven opgelost wor den, alleen de tweede kan voor som mige kandidaten te moeilijk geweest zijn. Daarin bleek een verzameling maar uit één punt te bestaan, terwijl een verzameling normaal gesproken een kromme beschrijft, dus uit een aantal punten bestaat: „Eigenlijk geen opgave voor het traditionele on derwijs”, aldus deze leraar. „De pelgrimstocht der mensheid”, heette de Nederlandse tekst die de MMS moest behandelen. Over dit veel te veel zaken beroerende stuk werden veel te eenvoudige vragen gesteld. Wat kan daar het nut van zijn? Een kort en krachtig verhaal waarover vragen gesteld worden die echt begrip toetsen dat is de al jaren gehoorde wens, die ook nu weer on vervuld bleef. Enfin, hierna hoeft het niet meer. Tenslotte het tweede examenvak van atheneum en gymnasium-nieuwe stijl: de samenvatting van een Neder landse tekst. Ook hier een relaas dat te veel zaken aanhaalde, te weten een artikel van Wouter van Dieren uit NRC-Handelsblad over actiegroepen die op de bres staan voor de milieu hygiëne. Vorig jaar mocht de NRC ook al voor dit examenonderdeel als tekstleverancier opdraven. Een stilis tisch betere bron ware te verkiezen. „Het gaat erom dat tekstbegrip ge meten wordt”, aldus deze docent, „en dan moet men toch niet opnieuw langs een achterdeur het oude woordjes-afvragen invoeren. Het moet zo zijn dat alleen iemand die de tekst gelezen heeft het juiste ant woord kan kiezen uit de vier die telkens gegeven worden. Anders wordt het een kwestie van raden en weetjes.” En dan de vakken die naast Engels nog geëxamineerd werden. Voor HBS-a was dat de Franse brief. Een vader van een Nederlands meisje moet de vader van haar Franse vriendin inlichtingen geven over een kamp van de Bouworde, waar beide meisjes heen willen en waarvan die Franse papa eerst wel eens wil weten hoe het daar toegaat, vooral na het avondeten. Gelukkig voor de in Nij megen zetelende Bouworde wordt Mercurius vestigt voorts de aandacht op het „psychisch” inkomen dat hoger beloonden veelal genieten in de vorm van interessanter en aangenamer werk dan dat van de lager betaalden. Stuurgroep. Het is het bestuur van In- ternatio-Muller NV. in Rotterdam ge bleken, dat het ter bevordering van een efficiënte organisatie en van een ver betering van de resultaten noodzake lijk is de inpassing van de Amalga- bedrijven binnen de structuur van de Intematio-Muller-groep te versnellen. Hiertoe is een „stuurgroep” ingesteld, onder voorzitterschap van de heer R. O. Huisingh, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Internatio-Mul- ler. Een Franse politieman staat naast de die ongeveer 30.000 gulden kost, heeft Citroen Maserati coupé, die de politie een topsnelheid van 240 kilometer per gaat gebruiken op snelwegen. De wagen, uur. Wat de radioreclame betreft, de be langstelling voor Hilversum-3 neemt duidelijk toe. Zij is nu voor het eerst groter dan voor de twee andere zenders. Dit verschijnsel ging in 1972 gepaard met een daling van de belangstelling voor Hilversum-1 en 2. Die daling zet zich echter niet voort in de aanvragen voor 1973. Dan waren er nog de zogenaamde bezemgroepen van MMS en vijfjarige HBS, de jongelui die vorig jaar zak ten en die nu hun laatste kans grij pen. Het gaat daarbij altijd nog om 3676 HBS’ers, maar om niet meer dan 303 MMS-meisjes. Tenslotte bracht het experimentele VWO (Atheneum Gymnasium-nieuwe stijl) 2659 en examinandi in de strijd. Opgeteld be tekent dit dat ruim 16000 jongelui gisteren in de zenuwen zaten omwille van het begeerde „papiertje”, terwijl de zon toch heerlijk scheen en de overige 175.000 examenkandidaten (van havo, mavo en beroepsvoorberei dend onderwijs) nog enkele weken respijt hebben. „Uit wurggreep”. Lockheed Aircraft meldt dat „de opwaartse lijn zich ook in de drie eerste manaden van dit jaar heeft voortgezet”. Het bedrijf maakt zich „langzaam los uit de wurggreep van een dreigend faillissement”. In het eerste kwartaal van dit jaar maakte Lockheed een winst van 3.5 miljoen dollar (31 dollarcent per aandeel) te gen 3.4 miljoen (30 dollarcent) over dezelfde periode vorig jaar. Hoger dividend. Metaverpa N.V. (ver pakkingsmachines en -materialen) zal over 1972 een dividend voorstellen van 22 percent in contanten of desgewenst 2,5 percent in contanten en 5 percent in aandelen uit de agioreserve. Over 1971 werd 20 pet. in contanten uitge keerd. De geconsolideerde omzet steeg vorig jaar van 8,27 miljoen tot 8,72 miljoen en de netto-winst van 212,390 tot 387,052, zo blijkt uit het jaarverslag. Koperproduktie. Chili wil dit jaar 660.000 ton koper produceren om zijn buitenlandse verplichtingen te kunnen nakomen. lingsdelegaties van werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie hebben gisteravond volledige over eenstemming bereikt over nieuwe cao voor de 26.000 werk nemers. Vorige week werd in prin cipe reeds een akkoord bereikt over het grootste knelpunt, de maxi mering van de prijscompensatie. Het waren de middelbare scholen, zowel de traditionele als de experi mentele, die gisteren de spits afbeten van de examen-estafette. Het gymna sium, dat zijn 1 aatste jaar afsluit, bracht 7288 kandidaten aan de „zweettafeltjes”. De zesjarige HBS, die eveneens na dit jaar verdwenen zal zijn, leverde 2400 eindexaminandi. Tot dusver ging de bond ervan uit, dat naarmate een inkomen hoger is ook de stijgingen navenant moeten zijn om de prijsstijgingen zodanig te compenseren dat een gelijk netto inkomen overblijft. Dit standpunt acht Mercurius niet meer houdbaar, nu er een bijzonder sterke inflatie optreedt. Onder meer voor de pensioenverzeke- ringen hebben percentuele verhogingen van de hogere inkomens gevolgen die volgens Mercurius niet gerechtvaardigd zijn, zeker als het pensioen is gebaseerd op het laatst verdiende salaris. Bij loonsverhogingen in percenten Stijgen de pensioenpremies voor deze inkomens zeer sterk. Daardoor wordt een extra aanslag gepleegd op de voor loonsverho gingen beschikbare ruimte en is er spra ke van een inkomensoverdracht van laag naar hoog. Dat is aldus Mercurius, in strijd met de solidariteit. De bond stelt, dat er eveneens sprake is van een lastenverschuiving ten nadele van de lagere inkomenstrekkers tenge volge van de sterke stijging van de premieloongrenzen (de trekkers van de hogere inkomens betalen geen premie over dat deel van hun inkomen dat boven die grens ligt). Een ander voordeel voor de hoger

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11