Festival moet bewijzen dat het mime-wezen lééft CONCERTGEBOUW POPTEMPEL Louis Borel Yehudi Menuhin geeft zes vioolconcerten Nog kleine kans voor Forum overleden IK shett idrogstj WATERSPORTKIEDINC VPRO-RADIO IN ZERO iver TOP DE POP POP DERTIEN /ÊRHOEVEN graan- Soosagenda TWEE WEKEN MIME-VOORSTELLINGEN IN AMSTERDAM Acteur en filmspeler échte graan-genever Voor Wereldnatuurfonds Gesprek met gemeente Amsterdam r Chuck Berry's tweede I Zangconcours in Vught i- IJ onder redactie van Ferry Tromp Filmfestijn van Laren naar Arnhem 13 DONDERDAG 26 APRIL 1973 12 (Van onze kunstredactie) Hilversum 3 in stereo Gala-concert zuiver natuur- 1produkt GRETHA DE BRUIJN SPORT B.V. ha®»®., AMSTERDAM Van 5 tot en met 20 mei wordt in Amsterdam, vooral in het Shaffytheater, een internationaal mimefestival gehou den door groepen uit binnen- en buitenland. Dat gebeurt om de aan dacht van het publiek te vestigen op wat er zo al aan mime te koop is en de aandacht van de overheid op de positie van het Nederlandse mime-wezen in het bijzonder. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De wereldver maarde violist Yehudi Menuhin speelt en dirigeert, zoals we reeds hebben gemeld, zaterdag onbezol digd een galaconcert voor het Wereldnatuurfonds omdat hij het plankton in de zee belangrijk vindt. Het optreden van de 57-jarige maes tro betekent voor hem meer dan een uitvoering in een reeks van charita tieve concerten, zei hij gistermiddag tijdens een persconferentie. Hij sympathiseert met het World Wild life Fund. Het past in zijn levens visie dat de mens („de slechtste aap op de wereld”) zich op korte termijn moet gaan bedenken, wil hij nog aan de totale vernietiging «ontkomen. ---8 -- F* "3 f i 12 EARTH FIRE iSs te Long Tall Ernie and the Shakers. ADVERTENTIE iom". .67.41 en te (Van onze redactie in Amsterdam) •TOPT? i de en en De AMSTERDAM. Drie spelers uit de musical „My fair lady” van het gezel- 1. Power to all our friends Cliff Richard; 2. Forever and ever Demis Roussos; 3. Le lac majeur Mort Schuman; 4. Tu te reconnaitras Anne-Marie David; 5. Get down Gilbert O’Sullivan; 6. The Show Dizzy Man’s Band; 7. I’m just a singer Moody Blues; 8. Women from Tokyo Deep Purple; 9. Daddy’s home Germaine Jackson; 10. Down by the lazy river Osmonds; 11. Tweedie Dee Little Jimmy Osmond; 12. Maybe tomorrow, maybe tonight Earth Fire; 13. Pinball Wizard The New Seekers. Chuck Berry, „de oude”, is weer helemaal terug. Ook deze rockmees- ter uit vroeger tijden heeft geprofi teerd van de algemene rockrevival en terecht, want daarmee krijgt hij van de huidige generatie de eer die hem toekomt vanwege al datgene wat hij óók voor de rockmuziek van vandaag heeft betekent. W Ot»Weer<Ter ij «n LHamrsWUm Joh.» Verhoeven ’*-<X3¥eland - Hilversum HciWl Hoewel elders in het land de nieuwe versie van My fair lady goed liep, trekt de musical in Amsterdam te weinig publiek om er financieel uit te springen. Eerst besloot het gezelschap om slechts tot 12 mei door te spelen. De directie van Carré zag toen kans om de vrijko mende tijd nog te vullen met een nieuw programma zodat het theater niet hoefde leeg te staan. Nu inmiddels de tekorten nijpend zijn geworden, wil Forum op 28 april de laatste voorstelling in Amsterdam geven. Dat levert Carré 12 moeilijk te vullen lege dagen op. De financiële verant woordelijkheid daarvoor ligt bij Forum. DEN HAAG. Met ingang van 1 mei a.s. zullen de uitzendingen van Hilver sum 3 via alle FM-kanalen in het gehele land in stereo te beluisteren zijn. Aldus een mededeling van de persdienst van de PTT. TWIJND1R6LAAN 7.» - HAARLEM - Tel. 313358 AMSTERDAM. Dinsdag is in Am sterdam op 67-jarige leeftijd in het An- dreas-ziekenhuis overleden de acteur en filmspeler Louis Borel. k -At Joop Doderer, mevrouw Van Leer en de heer Nieuwehuis wisten een wat vage belofte van de wethouder los te krijgen: hij zou zijn best doen om de geldelijke schade van het optreden van het gezel schap in het Amsterdams Carré „eniger mate te beperken”. De gemeente Ensche de die het gezelschap subsidieert heeft weinig behoefte om op te draaien voor de in Amsterdam geleden verliezen van ongeveer 4000 gulden per avond. Wat de konserten verder betreft: Zero prijst zich terecht gelukkig voor 16 mei Al Stewart gecontracteerd te hebben, de man die onder meer dankzij „Zero she flies” niet meer uit de harten van vele folkliefhebbers weg te bannen is. Carré en de gemeente, de eerste door de tweede gesbusidieerd, voelen er even min veel voor met de vuile was van de Enschedese groep opgescheept te wor den. Als Forum echter de voorstellingen voortijdig afbreekt, zoals nu de bedoe ling is, staat Amsterdam juridisch sterk. Er is da nsprake van contractbreuk. Menuhin is in ons land voor een serie van zes concerten. Het programma wordt in zes avonden afgewerkt, met als Zero, de „gecleande” opvolger van het doodgebloede Electric Centre op de Bakenessegracht, gaat na een moeilijke start nu steeds beter draai en. Met name het restaurant en de winkel worden druk bezocht en za terdag 28 april aanstaande starten de wekelijkse konserten met een speci aal programma dat door VPRO-Vrij- dag wordt opgenomen. *LC», tl Optreden Frank Sutherland (blues- bottleneck-gitaar), Peter van Brug ge (zang gitaar/piano), Virgin Blues Band (bluesgroep), Schoolstraat (En- gels/Ierse folk) en Good Evening (popgroep), stuk voor stuk niet-com- merciële maar wel boeiende musici die per groep of per artiest in ko mende VPRO-radio-programma’s te horen zullen zijn. Het motto van de avond, die van half negen tot onge veer twee uur duurt, is „Nederlands hoop in lengende dagen”. De entree bedraagt drie gulden voor leden, vier gulden voor niet-leden. IE DUBBELE GRAANGENEVER IS VOLGENS OS KtPIUlT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT» <W0l OOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT G- «AUKKER0. VUGHT. Ongeveer 700 zangers en zangeressen zullen deelnemen aan het 23e internationale zangconcours dat op 3 juni in Huize De Ruwenberg te St.- Michielsgestel gehouden gaat worden. Het Organisatie-Comité Vught, dat dit concours elk jaar organiseert, heeft prof. M. de Jong uit Antwerpen en Anton Krelage en Willem Mengelberg bereid gevonden zitting te nemen in de jury. Uit België komen in ieder geval twee konen; een koor van blinde meisjes uit Huldenberg en een mannenkoor uit Ou- denaerde in West-Vlaanderen. Tot nu toe hebben zich in Nederland twaalf koren aangemeld, voornamelijk uit Limburg, Gelderland en Noord-Bra- bant. Het gehele concours duurt één dag. De inschrijving tot dit internationale concours staat nog open tot maandag 30 april. Koren, solisten en kwartetten kunnen zich opgeven bij het algemeen secretariaat, Molhuysenstraat 4 in Vught, telefoon 04100-62644. •aoist Louis Borel (pseudoniem voor Lode- wijk Makkay) speelde in zijn beginperi ode jonge rollen bij het Hofstad Toneel, het Centraal Toneel van Cees Laseur en bij Cor Ruys. Bovendien trad hij in films op. In 1934 verliet hij ons land. Hij verbleef eerst enige jaren in Enge land. In 1939 keerde Louis Borel naar Nederland terug, vervulde een rol in de film „De Spooktrein” en vertrok daarna naar Amerika waar hij gedurende tien jaar veel toneel speelde en in verschei dene films optrad; meestal in kleine rollen. In 1949 kwam hij naar ons land terug om in het cabaret van Wim Kan op te treden. Van 1958 tot 1960 was Louis Borel verbonden aan de Neder landse Comedie, in 1961 aan de Toneel groep Centrum en van 1966-1967 aan de Haagse Comedie. Bekend van Louis Borel zijn zijn rol len van o.a. Michel Quercy in het stuk „Moederdag” van A. Biradeau, Gil in „Wie is Janus” van Green, Dennis Lester in „een tik van de zon” van N. C. Hunter en de prefect in „Zo is het of zo lijkt het” van Pirandello. Ook voor de televisie was Louis Borel geen onbekende- Zo speelde hij eens de rol van de burgemeester in Swiebertje. Voor de bezoekers van het concert dat Chuck Berry dit jaar in het Amsterdams Concertgebouw gaf, ver speelde hij een groot deel van zijn enorme goodwill door slechts veertig minuten en dan nog vrij ongeïn spireerd op te treden, maar dat betekent natuurlijk niet dat daarmee zijn muzikale klasse minder hoog aangeslagen moet worden. Hoe groot Berry was wil zijn pla tenmaatschappij natuurlijk maar al te graag aantonen en geen fan die ook maar enig bezwaar tegen een diergelijk initiatief kan maken. Bevat te het eerste deel de „belangrijkste opnamen aller tijden” (van Chuck Berry dan), op de vorige week ver schenen dubbel-LP „Chuck Berry’s Golden Decade vol. 2” staan behalve wat minder fameuze songs ook „Ca rol”, „Little Queenie” en „Come On”, nummers van Chuck Berry die door de Roiling Stones beroemd zijn ge maakt. Voor de echte liefhebbers be vat deze 24 nummers bevattende dubbelaar (kost 29 op de binnen hoes nog een schat aan informatie over alle opnamen met data en be zettingen die Berry tussen 1955 en 1966 maakte. NMN Ook zaterdagavond aanstaande wordt in de geheel „gerestaureerde” beneden-voorzaal van Zero de thee tuin geopend. schap Forum uit Enschede, hebben woensdag de Amsterdamse wethouder Han Lammers aan zijn jasje getrokken. Zij koesterden de hoop dat er nog wat geld zal loskomen om de musical al thans enigszins financieel het hoofd bo ven water ie doen houden. Enkele uren per week gaat het voor malige wonderkind op in yoga. Dit leerde hem de bezinning. Een bezinning, die de mensheid volgens hem hard nodig heeft om het gevaar van de aftakeling te onderkennen en te bestrijden. Die aftakeling ziet hij in veel opzich ten. Niet alleen in de natuur, waar de mensen de prijs weigeren te betalen voor de welvaart en waardoor de onmis bare kringlopen onderbroken dreigen te worden, maar ook in de muziek. Zo veracht hij de gepopulariseerde versies van oude meesterwerken. Niet dat hij tegen moderne muziek is. Hij waardeert (wijlen) de Beatles en is erg geïnteres seerd in de wenken van Stockhausen. „Ik denk en hoop echter dat de elektro nische muziek nooit een liefdeslied zal kunnen vertolken. Daarvoor zal op zijn minst een conventioneel instrument als de viool nodig zijn. gewelddadige en bonkende rock roll van de zo langzamerhand fameu ze Long Tall Ernie and the Shakers moeten een hopelijk barstensvol Haarlems Concertgebouw aanstaande maandagavond. Koninginnedag) moe en rijp maken voor het klassewerk van Neerlands topgroep Earth Fire die dit traditioneel succesvolle „Oran- je-pop-feest” zal afsluiten. De en treeprijs bedraagt 7,50. De avond begint om 20 uur. Maandagmiddag al kun je voor daverende popklanken terecht op het Leidseplein in Haarlem waar onder meer de formatie John the Revelator optreedt. In Vijfhuizen speelt maandag om vijf uur op het DSOV-terrein de plaatselijke groep Incantation, een drie jaar oude Zes- mansformatie met drums, solo-, slag en basgitaar, zang en orgel. De entree bedraagt f 1 De dreunende discotheek de gebroeders Grim, het flitsende han denwerk van boogie-woogie-specialist Jaap Dekker maar vooral de afschrik- kwekkend luidruchtige, agressieve, Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdag: soos. DSOV-terrein, Vijfhuizen, maandag 17 uur: popgroep Incantation. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: sessions. Deining, Ripperdastr. 13a, theehuis de Blauwe Lotus open op woensdag, donderdag en vrijdag (lezing en dia's over de Indianen van Noord-Amerika door de heer Heyink). Donkey Shot, A. Verherentstr. 1, Heemskerk, zaterdag: Buffoons. Riverside, Spaarne 91. wo.: aanloop; vr.: soos; zat.: disco. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open van 8-11 (14 tot 17 jaar). De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dinsdag en zat.mi: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: discodansen. 't Plein, Balkanplein 4, open iedere avond plus vr„ zat. en zo.middag. Maandags gesloten. EVNH-gebouw, Engelandlaan, vrij- dagav. en zond.middag: disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing, disco; do. 26/4 Sandwich. ’t Turfschip, Turf steeg 2, zaterdag: koffiebar met de Amerikaanse neger- zanger/gitarist Norris. Soos de Piek, Spaarndam, maan dag: Oranjebal. SOOS ROYAL FLUSH organiseert op 3 mei een dansavond in de feest tent aan de Amerikavaart. Aanvang 20 uur. Medewerking verleend door discotheek Albatros en de groep Sea Side Section. Met de mime is het wonderlijk ge steld. Hoewel het aantal professionele en seminrofessionele mimespelers niet groot is. zijn de groepen waarin zij zich op splitsen talrijk. Het hoort kennelijk bij het wezen van de mime, dat elk groepje een heel eigen opvatting heeft die niet te verzoenen is met andere. Nu is de politiek van de subsidiegevers er on gericht dat de groepen elkaar juist wel vinden. Het liefst zag CRM één mimege- zelschap. Maar zelfs een bureau voor efficiencv-onderzoek moest concluderen dat de groepen zulke uiteenlopende in houd gaven aan hun vak. dat zelfs een éénhoofdige zakelijke leiding onmoge lijk geacht werd. In 1968 werd de Vereniging van Ge zelschappen op Mimegebied (VGM) op gericht, die in 1969 het eerste internatio nale mimefestival organiseerde. Spoedig daarna kwam een subsidieregeling los. Van CRM uit werd gesteld, dat de VGM de subsidie zou krijgen op voorwaarde dat deze vereniging niet meer dan vijf gezelschappen zou mogen tellen met maximaal 50 medewerkers. Intussen groeit het aantal mimegezelschanpen ge staag. Tezelfdertijd als de VGM, ont stonden groepen als Perspekt en Multi Media, die nu buiten de VGM om recht streeks rijkssubsidie hebben losgekregen Dat nieuwe groepen zich vormen is toe te juichen. Het bewijst dat hun vindingrijkheid om de mime toe te pas sen in allerlei soorten theater onbe grensd is. Het is een teken van vitaliteit De subsidieregels houden echter geen rekening met een wezenlijk kenmerk van de mime.Er gaan dan ook stemmen op om de structuur van de VGM doorbreken. De subsidie van de VGM is in afgelopen vier jaar vervijfvoudigd bedraagt op de komende begroting een miljoen. Toch betekent het dat de indi viduele mimespeler een basisloon heeft van 55 procent van hetgeen een toneel speler verdient. Het gezelschap, waarvan hij deel uitmaakt, zal zelf moeten zor gen voor de rest. Een volontair-mime- speler heeft een basisloon van 450, wat ver beneden het wettelijk minimumloon ligt. In sommige mimegezelschappen wordt goed verdiend: Funhouse is daarvan een voorbeeld. Dat kan rekenen op volle zalen. Maar meest is de publieke be langstelling voor andere vormen van mime nog gering, al ziet de VGM een groei. Een groep als van Will Spoor, die jarenlang eenzaam geëxperimenteerd heeft, krijgt steeds meer belangstelling en waardering. Is de financiële positie van de indivi- hoogtepunt het galaconcert in het Haag se Congresgebouw. Vijf koninklijke gas ten zullen aanwezig zijn: koningin Julia na. prins Bernhard (die als voorzitter van het World Wildlife Fund de zaal zal toespreken), het kroonprinselijk paar en prinses Christina. De opbrengst van de kaartverkoop 35, 50 en 65 gaat vrijwel geheel naar het natuur fonds. De zaal is nog nieit helemaal uitver kocht. Het galakostuum mag voor even tuele belangstellenden geen hinderpaal zijn. Hare Majesteit heeft uitdrukkelijk te kennen gegeven dat, als men niet in het bezit is van zo’n kostuum of een galajurk, een eenvoudiger kleding van harte welkom is, zolang het maar een feestelijk karakter heeft. De koningin zal in de (vrij lange) pauze de foyer betreden, om te midden van het overig publiek de aldaar tentoongestelde car toons te bewonderen, die speciaal voor deze gala-uitvoering zijn gemaakt door jonge Haagse kunstenaars. „Deze zijn mild-protesterend en hebben als thema: „wees zuinig op ons milieu”, aldus een woordvoerder van het natuurfonds. De organisatoren hebben voor het pu bliek nog een extra-verrassing in petto: aan het begin van het concert zullen tienduizenden bloemen in de zaal wor den geworpen. Ze zijn van de Keuken hof, die de bloemen aan het natuurfonds heeft geschonken. Deze attractie is mede op het programma geplaatst in verband met de televisieopnamen door de AVRO. Deze omroep zal het galaconcert op 4 mei uitzenden in kleur. wordt voortaan fn Arnhem gehouden. Het evenement is dit jaar onderdeel van de Internationale Filmweek, die van 30 augustus tot en met 5 september in de Gelderse hoofdstad wordt gehouden. De organisatoren streven ernaar om ditmaal meer buitenlandse sterren naar het festival te halen dan voorgaande jaren gebruikelijk was Het evenement gaat 175.000 kosten. Burgemeester en wethouders van Arnhem hebben de ge meenteraad voorgesteld om het festival mee te financieren. Volgens het college steunen ook het rijk en de Nederlandse Bioscoopbond het evenement. Z2 lZ duele beroepsmimespeler wankel, de produktiekosten van een gezelschap worden in het geheel niet gesubsidieerd.. Dat betekent dat men uit de eigen, tamelijk geringe opbrengst nieuwe pro- dukties moet bekostigen. En dat zijn bedragen die flink kunnen oplopen, om dat de eisen artistiek en technisch steeds hoger worden. Dit zijn enige pun ten waarover de mimewereld zich met de subsidiegevers wil buiten. Intussen dient het festival te bewijzen dat de mime in Nederland „lééft” en „beter en .veelzijdiger” is dan vier jaar geleden bij het eerste festival. Behalve bestaande groepen uit binnen en buiten land doen er ook vele onbekende niet-gesubsidieerde groepen mee. laatsten zijn te zien tijdens een „Totaal Mime Weekend” op 12 en 13 mei in het Shaffy theater. De deelnemende groenen uit het bui tenland zijn: Theater Mime Frederik uit Gent, Lindsay Kemp uit Edinburgh. Mi meatelier Herman Verbeeck uit België, Mime 7 groep uit Cluj Roemenië, Pierre Byland en Philippe Gautier uit Parijs, Byland en Philippe Gautier uit Parijs. Graziella Martiniez en Jacob le Levreur uit Parijs. Uit Nederland doen mee: Carrousel, Bewth (in de Noorderkerk), Stichting Multi Media, Will Spoor, een groep van Jan Lambregts, Funhouse. Ook doen mee Mnine Houcine en Nabil Mattar, twee Marokkaanse mimespelers, en Nola Rae en Jango Edwards uit Londen, die alle vier al enige tijd in Nederland werken. De Haarlemse technische theaterwerk- groep Perspekt heeft de technische ver zorging van het festival. Het Nederlands mimecentrum (landelijk informatie- en adviescentrum) maakt in het Shaffythe ater een tentoonstelling, die een over zicht geeft van 25 jaar mime-activiteiten in Nederland. Foto’s, dokumenten, objec ten en video-banden met opvoeringen. ARNHEM. Het jaarlijkse filmfes tijn van de Stichting Verenigd Neder lands Filminstituut, dat tot nu toe steeds in het Noordhollandse Laren plaatsvond. A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13