Juventus redt het ook niet Munoz Piet Keizer werd in perfecte ploeg nauwelijks gemist probleem voor de Spanjaarden „Hagelslag en pindakaas” till lil Jl 5 i w'" Bw - 1|L i DONDERDAG 26 APRIL T9 1973 8 (Van onze sportredactie) Bloeddoorlopen Magnifiek V erbazingwekkend MADRID Een elftal als Ajax, dat zelfs geen kunstgrepen wenst toe te passen om zich via een wankele, in Amsterdam verkregen, 21-basis voor de derde achtereenvolgende keer in de finale van Europa Cup 1 te voetballen, moet zich wel erg bewust zijn van zijn uitzonderlijke klasse. Alleen al vanwege het slopende conditionele facet, een formidabele presta tie. Ajax spotte in Madrid namelijk met alle wetten van de logica. Niet het snel gedesillusioneerde Real maakte in het grootste deel van de wedstrijd het spel, maar Ajax. Niet Real buitte de afwezigheid van de man met het overzicht, Piet Keizer, uit. maar Ajax. Of zoals Stefan Kovacs dat formu leerde: „Na Den Haag was het mij duidelijk geworden dat Ajax psycho logisch terug was. Dan moet je geen ingrijpende wijzigingen aanbrengen. Er was aanvankelijk wel bij sommige spelers de wens om het anders te doen, maar ik achtte het goed om Arnold Mühren op de plaats van Piet Keizer te laten spelen. Dat heeft uitstekend uitgepakt”. 4 ."S AJAX HAD GEEN KUNSTGREPEN NODIG Het winnende doelpunt van Ajax in beeld, Gerrie Mühren bracht met een schot in de vijfde minuut na rust de Real-defensie uit balans (foto boven), keeper Garcia W znoo L- z-k-n ozinvi Li zi vi zJ I i 4 o 4 7/- z>-vi zvi 4- 4- /<X^4^ 7J *z* 7 1 Jz. A 2 —J -.2 M ^7 -J M 2 LL‘.' u _+2 - I 7 -J -u? Remon kon geen hand uitsteken om het MARC SERNÉ STOPPER Een zeldzaam sterk elftal. Wat een pro fessionalisme, wat een rust en wat een klasse. Dit is de enig echte kampioen in Europa- Zelfs Juventus zal het tegen Ajar zoals het woensdagavond voetbalde niet redden." MADRID. Ik was nog niet in Ma drid gearriveerd toen Ajax een perscon ferentie hield die slechts matig door Spaanse persbroeders bezocht werd, hoe wel die jongens toch enkele sportdagbla den moeten vullen ter grootte van onze sportweekbladen. De vragen die zij stel Ajax is bepaald niet gelukkig met de Italiaanse kampioen Juventus als te genstander voor de finale op 30 mei in Belgrado. Kovacs: „Ik had liever Derby County gehad. Het Engelse voetbal geeft Ajax meer mogelijkheden te voetballen." Neeskens: „De Italiaanse kampioen is natuurlijk altijd lastig. Misschien is het een voordeel dat de finale maar één wedstrijd is. Zij moeten ook komen.” Die laatste mening is ook Blankenburg toegedaan: „Juventus zal tegen ons toch moeilijk op 0-0 kunnen spelen. Want al heet het elftal dan iets meer aanvallend den (zo werd mij verteld) waren ook weinig in aantal en niet' zo diepgravend. Eerste vraag: „Waarom heeft Ajax een eigen kok meegenomen?” Antwoord van Jaap van Praag: „Omdat men in Spanje nu eenmaal geen pindakaas en hagelslag kent”. De tweede Spaanse vraag: „Wat i» ingesteld te zijn dan de meeste Italiaan se ploegen, als ik die uitslag tegen Derby County bekijk dan is ook Juventus voor mij een elftal dat het „catenacchio” beheerst en erg verdedigend is inge steld.” Johnny Rep heeft aan de wedstrijd tegen Madrid wat minder plezier beleefd dan zijn elftalgenoten. Niet alleen kreeg Rep al onmiddellijk na het begin van de Belgische arbiter Loraux een gele kaart voorgetoverd toen hij een trappende be- De supporters, die met een eendags- vlucht naar Madrid waren gekomen om Ajax tegen Real aan het werk te zien, voelden zich gisteravond zwaar bekocht. De toeschouwers (bij elkaar kunnen het er 125.000 zijn, het is alsof je een vol Olympisch stadion uitstort in de ook al stampvolle Feyenoord-kuip) zitten of staan direct rond het veld, met als enige hindernis een laag hekje. De tweede, onneembare hindernis is nochtans de Guardia Civil, die rondom het veld in mansgaten of op een soort melkkrukjes de Spaanse reputatie van gezag en orde weten hoog te houden. Juist omdat Ajax rechtstreeks op de 16de landstitel afgaat en er nog een maand zit tussen Real Madrid en Belgra do, de finale op 30 mei, moet het elftal misstaat in de prij zenkamer van Real Madrid net zo zeer als een alpinopetje op de Easterparade. Typerend was dat er ook klokken in de prijzenkasten stonden waarvan er drie ook exact liepen, waar onder de Zaanse klok die Ajax in 1967 geschonken heeft. Hoe magnifiek werd nog eens geïllu streerd door twee momenten uit de slot fase. Eerst miste Arnold Mühren op een knappe pass van Cruyff door tegen het been van Garcia Remon te schieten, terwijl Rep, met Arie Haan de minst opvallende voetballer bij Ajax woensdag avond. enkele ogenblikken voor het einde uit een voorzet van Cruyff (weer hij!) voor open doel naast kopte. Ko vacs: „Er hadden misschien wat meer doelpunten kunnen vallen. Het zij Ajax echter vergeven, want het elftal heeft met een auto van de ambassade naar het vliegveld Barajas om per eerste gelegenheid naar Nederland terug te ke ren. Hulshoff wilde zo snel mogelijk weer bij zijn echtgenote zijn. Het gezin Hulshoff verwacht op korte termijn uit breiding en de aanstaande vader spoedde zich naar Zaandam om niet door de bevallingsgebeurtenissen te worden ver rast. hagelkaas en wat is pindaslag?” Dat werd hun zo goed mogelijk uitgelegd. Ze vonden het geloof ik niet het grootste gemis in Spanje. weging naar de Spaanse doelman Garcia Remon maakte, maar hij kon ook erg moeilijk wegkomen van zijn directe te genstander, de fanatiek schavende Tou- rino. Rep: „Die man bleef maar aan me klitten. In Amsterdam was ik er al enigszins aan gewend geraakt. Maar hier was het nog erger. Het was erg moeilijk voetballen voor mij vanavond.” Om die reden kan Ajax ook rustig naar Belgrado toeleven. Temeer daar het niet uitgesloten is dat de zich snel her stellende Jan Mulder tegen die tijd wel licht ook weer op internationaal niveau kan worden ingezet. En natuurlijk Piet Keizer. En ook Arnold Mühren, die zich na Buenos Aires, tegen Independiente, en na Madrid, tegen Real, dit seizoen al enkele keren heeft laten gelden als een voetballer waarop het predikaat „reser ve” wat zijn dat eigenlijk voor spe lers bij Ajax? al lang niet meer van toepassing is. Het met bloeddoorlopen ogen nastaren van altijd een vrije Ajacied die in bal bezit was, de geweldige individuele tech niek waarmee Ajax de bal behandelde; Madrid werd er al snel uiterst moede loos onder. En zeker toen Ruud Krol (tijdens de stand 0-0) penetreerde, eerst de fel attaquerende Tourino omzeilde en vervolgens Zocco omspeelde, waarna de voorzet uiterst kundig b<j Gerrie Mühren terechtkwam, wiens inzet via het been van Benito in het doel ver dween. opnieuw als favoriet worden gezien voor het winnen van de Europa-cup. Voor VEFA-voorzitter Frochi, evenals Sir Stanley Rous, de praeses van de FIFA, bestaat er ook weinig twijfel over. „Als Ajax met een half-fitte Cruyff en zon der Keizer zo’n voetbalshow weggeeft, dan is het elftal tot heel wat in staat. Het was magnifiek.” slaagde inderdaad volledig. Want juist Een feit is dat ik, rondspeurend in enkele Madrileense culinaire speciaalza ken geen hagelslag of pindakaas heb kunnen vinden. Evenmin trouwens als in het menu van de Ajacieden dat het sportblad „AS” publiceerde. Daarin is als ontbijt sprake van toast met jam en Hollandse boter, rauwe ham, en twee zacht gekookte eieren; dus de hemel mag weten wanneer de Ajacieden hun hagelslag en pindakaas tot zich namen. Misschien dat dr. Rolink ze daarmee vlak voor de wedstrijd injecteerde! Die bijeenkomst voor de pers vond plaats in de trofeeënkamer. Op dranken en hapjes werd daarbij niet bezuinigd. De duizenden trofeeën (door jaloerse lieden wel eens als een uitdragerij van zilveren wansmaak beschouwd) zijn al lemaal voorzien van een opgeplakt num mertje. Helaas bleek de corresponderende catalogus nog niet gereed. De trofeeën van de eerste tien gaar zijn nu gecatalo giseerd, de rest moet nog gebeuren. De pronkstukken van de collectie zijn onge twijfeld de vier bekers die Real Madrid in het Carranza-toernooi in Cadiz won. Ze zijn van zilver, ter grootte van die dwergen die vroeger aan het Spaanse hof de koning vermaakten, en even wanstaltig en potsierlijk, vol tierelantij nen, versierselen en uitwassen. Overdadig. Protserig. Dus net goed. Want wat is het beroepsvoetbal in de allerhoogste regionen anders dan protse rig: een uitwas vol overdaad en tierelan tijnen? Zulke bekers horen evenzeer bij het topvoetbal als bizarre wanstaltige hoeden bij de New Yorkse „Easter parade”. Een eenvoudige strakke beker nauwd als ze voor ons waren. Dat was ongelofelijk.” Dat laatste kwam trouwens ook de „teruggekeerde” Johan Cruyff merk waardig voor. De spits, die verschrikke lijk veel goede passes afleverde in het 16-metergebied en één keer een voorzet van Blankenburg zo mooi achter Zocco doodmaakte, dat alleen een sublieme reactie van de geweldige Spaanse keeper Garcia Remon 2-0 kon voorkomen, hier over: „Wij hebben ons eigen spel kun nen spelen. Omdat Madrid niet ging. Dat was toch wel een beetje onbegrijpelijk. Ze waren geloof ik erg geïmponeerd door het sterke voetbal dat wij demon streerden.” De Mührens vormden een onderdeel van een voetbalelftal dat zich, zoals het zich woensdagavond in Madrid presen teerde, zijn weerga in de wereld niet kent. De machtsdemonstratie van Ajax was even formidabel als indrukwekkend. Schitterend werd de altijd aanwezige vrije man gezocht, zo lang werd de bal in eigen ploeg gehouden op een manier die allerlei wild springende Spanjaarden shockeerde en er waren de tempowisse lingen waarmee Ajax even plotseling als verrassend de ruimte zocht en zich enkele uitgespeelde kansen creëerde Woensdagmiddag heb ik ook even langs, op en over het veld gelopen. Het begrip „grasmat” heb ik nooit eerder zo letterlijk vertolkt gezien als in het Ber- nabeu-stadion. Het gras dat omzoomd wordt door een gele kleigrond, lijkt als een dunne grasmat' op die kleigrond te liggen. Je had het idee dat je het gras zo, beginnend bij de hoekvlag, zou kun nen oprollen als een tapijt. Opmerkelijk is verder het schijnbare gebrek aan veiligheidsmaatregelen. Madrid was verslagen, maar vooral aangeslagen. De enige opleving voor het doel van Stuy ontstond nog tijdens de vrije trappen, die allemaal te nerveus werden behandeld om de Ajax-defensie ernstig te verontrusten. Er was een kar dinale blunder van de Belgische fluitist Loraux (Leo Hom later: „Ik had ook liever een Davidson gehad, maar je moet een man een kans geven en dan heeft hij het niet eens slecht gedaan”) voor nodig om Aguilar een vrije kans te verschaffen. Ajax voetbalde ouderwets op buitenspel, waarbij vier of vijf ver dedigers naar voren sprintten. De diepte- pass kwam en de grensrechter vlagde. Loraux zwaaide echter met zijn handen, iéts wat hij ook veelvuldig deed als zwaar aanvallende Spanjaarden als Tou rino en Benito aanslagen op de benen van Ajacieden deden, ten teken dat er kon worden doorgespeeld. De kans werd gemist. Maar zelfs dit MADRID. Miguel Munoz, de even welbespraakte als goed gesoigneerde oe fenmeester van Real Madrid, stond er wat moedeloos bij. Eerst kwamen de verontschuldigingen: „Doordat Santillana uit de spits wegviel moest er heel wat geschoven worden binnen het elftal. Pir- ri moest naar de spits en hij is een dermate geroutineerde speler dat daar door op het middenveld een stuk even wicht wegviel.” Daarna kwam de be wondering: „Dat doet aan het resultaat trouwens niets af. We zijn nog goed weggekomen. Dit Ajax was superieur. hier bijzonder knap gespeeld. Er werd af en toe zelfs zo achteloos op balbezit gespeeld, dat dit weer tot balverlies leidde. Als Ajax zich dat in de halve finale van de Europa-cup kan permitte ren dan is alles met het elftal weer in orde.” De gele kaart voor Johnny Rep. Pogingen van Johan Cruyff om arbiter Loraux tot andere gedachten te brengen mislukten. In het midden Benito. Alle waren, die zij op Schiphol in de belastingvrije winkel hadden gekocht werden aan de poorten van het stadion in beslag genomen- Het meenemen van flessen en dergelijke „harde" zaken is in het Estadio Santiago Bernabeu niet toe gestaan. De bekende gele Schipholtasjes kwamen het stadion niét binnen, zodat niet alleen de drank, maar ook de rook waren en parfums in Spaanse handen vielen. De Ajax-aanhangers die dat overkwam waren uiteraard zeer verbol gen. „We hebben geen hotel of een andere pleisterplaats waar we onze spul len kunnen achterlaten, maar de politie mensen waren niet te bepraten. Het is een schoftige manier van doen.” aldus één van hen. Verbazingwekkend was echter de ma nier waarop Ajax al voordat het de comfortabele 1-0 voorsprong had be reikt, in de aanval bleef alsof het in plaats van een voorsprong te verdedigen een achterstand moest wegwerken. Juist dat treiterende Ajax, dat zich in het eerste half uur via Rep, Neeskens en Arnold Mühren al uitstekende kansen schiep, daarmee wist Madrid zich nau welijks raad. Pirri was door de blessure van Santillana naar de spits gedirigeerd, waar hij uitstekend werd bewaakt door Hulshoff, zodat het Madrileense midden veld alleen bestond uit de technisch begaafde Velasquez. Amancio kon nog zoveel schijnbewegingen maken, de cor recties van Krol waren resoluut. Aguilar kwam op links bijna letterlijk alles tekort tegen de uitstekend spelende Suurbier, die vele vergeefse sprints in de ruimte maakte. Ajax vernederde Madrid op afschuwe lijke wijze, met als exponent de manier waarop Gerrie Mühren in het begin van de tweede helft de bal gewoon stillegde en de bal enkele keren opwipte alsof het een trainingspartijtje gold. Blankenburg: „Op de training bij ons zijn zulke dingen niet mogelijk. Madrid is volledig wegge speeld. Ajax heeft in Madrid gevoetbald zoals het in Amsterdam had moeten spelen. Zonder zenuwen en professioneel. Ik vond Madrid in Amsterdam trouwens gevaarlijker spelen dan hier. Zo be- doelpunt te voorkomen (foto links), de Ajacieden omsingelden in een blije reactie de afwerker van de combinatie, Gerrie Mühren, die tot 01 leidde (foto rechts). kon Ajax niet uit zijn ritme halen. Het elftal bleef provoceren, zonder dat het zelf te provoceren was. Nadat Gerrie Mühren voor 1-0 had gezorgd, speelde Ajax enkele keren weer op buitenspel. Alsof Loraux op herhaling moest. En kijk: toen floot hij wel. Dat is ook her Ajax anno 1973, een niet uit balans te brengen voetbaleenheid, die op sommige avonden, zoals woensdagavond in het Bernabeustadion, alle mogelijkheden be zit. Johan Neeskens: „Ik heb nu drie halve finales meegemaakt bij Ajax, maar we hebben ons nog nooit zo ge makkelijk in die finale gevoetbald als nu”. Ajax is uitgegroeid tot een voetbalelf tal en dan maakt het niet eens zoveel uit of er enkele sleutelfiguren niet aan wezig zijn of de vorm van de avond niet hebben. Het kan onder alle omstandig heden zijn eigen spel spelen. Gerrie Mühren: „Er is bijzonder professioneel op balbezit gespeeld. Dat kan dit Ajax. Tegen Engelsen kun je op deze vertra gende manier niet spelen. Die komen met z’n allen op je af. Balbezit bleek echter de juiste manier van voetballen tegen Real, omdat toen pas goed bleek dat Madrid niet in staat Was te drukken. Dat was ook al eerder opgevallen en het is nog uitgekomen ook.” Met een wilde sprong, vloog Arnold Mühren broer Gerrie maker van het doelpunt in de armen. Rechts Johan Cruyff. Eén ding bevreemdde me daarbij. Die krukjes zitten met een ketting en een hangslotje vast aan het hekwerk. Het zal niet vaak gebeuren dat de beveili ging (ketting plus hangslot) duurder is dan het beveiligde (het gammele krukje). Een aantal journalisten was in het zelfde vliegtuig met Ajax meegereisd. Een van hen liep achter Ruud Krol, toen Henk Groot die al in Spanij e was waar hij Espagnol-Real Madrid had be studeerd, de Ajacieden tegemoet Liep. Het eerste wat Krol vroeg was „Hoe heeft Amancio gespeeld?” Amancio zou immers de directe tegenstander zijn. „Hij is geblesseerd uitgevallen”, zei Henk Groot. „Aan welk been?”, vroeg Krol onmiddelijk. Dat leek me een gerede aanleiding Amancio’s verrichtingen nauwlettend te volgen. Zou hij het einde halen, nu Ruud je wist waar de achilles hiel van zijn enkel zat? Hij haalde het einde niet, maar dat was meer te wijten aan zijn eigen falen dan aan enige blessure die Krol hem zou hebben toege bracht. Daar is althans tijdens de wed strijd niets van gebleken. Het blufpoker, om niet een extra- verdediger in de vorm van Schilcher doch een extra-aanvaller in te zetten, muciuaau vunc-aig. „ani. op links was Ajax, via Ruud Krol, die zich nauwelijks stoorde aan de belangen die er op het spel stonden en regelmatig mee naar voren trok, en de gebroeders Mühren op zijn best. Keizer, en dat was toch al een verdienste, werd nauwelijks gemist. Gerrie Mühren: „De meeste mensen schijnen toch vaak te vergeten dat Arnoldje ook wel iets met een bal kan." Barry Hulshoff heeft geen feest kunnen vieren met Ajax. Onmiddellijk na de wedstrijd verdween de Ajax-reus i 5 .S» W SR -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19