Fractie moet vandaag beslissen over deelname aan kabinet rr v PTT wil betere beveiliging Melkbussen Bij federatie Egypte-Libië als kunst Ghadaffi kondigt aftreden aan Minister Engels Weer problemen in ziekenhuis rond opleiding van verplegers KW WIK Ki \raia Nixons verkiezingscommissie misleidde publiek met gefingeerde telegrammen oooEnüfeffl ditTOSQ] Boedionni 90 jaar i Vakmanschap is Meesterschap ST Beslag op Griekse ITALIË BEMIDDELT VC kranten opgeheven IN MIDDEN-OOSTEN Ec va Washington Post: Bijval voor mijnblokkade georganiseerd N Al DONDERDAG 26 APRIL 1973 D 2 (Van onze parlementsredactie) w; „Verwondering” Kandidaten DeVolais’rvoorgeld! (Van onze redacteur in Washington) „Nooit eerlijk” 25 mille tonnetjes, in beugelflessen en in pijpjes De groenteman is ’r voor groente De brouwer is 'r voor bier De schilder is ’r voor verf De bioskoop is 'r voor films WASHINGTON De commissie voor de herverkiezing van president Nixon heeft, aldus de Washington Post, in mei verleden jaar verkiezings- fondsen gebruikt om een misleidende campagne te voeren die de indruk moest wekken dat de meerderheid van de Amerikaanse bevolking zich achter president Nixons besluit schaarde om mijnen te leggen in de Noord- vietnamese haven Haifong. Dit werd gedaan door het opstellen en ver zenden van honderden gefingeerde bijvals-telegrammen aan het Witte Huis, en het plaatsen van een grote advertentie in de New York Times. in Duidelijkheid geëist van CIII ADVERTENTIE PILSNER een van ADVERTENTIE <4 zw. 20 Op 17 mei verscheen in de New York zaterdag zestien Viet: bete door Revc Pari; terei 10.51 5.55 n o 14 14 14 13 14 11 14 13 14 14 15 14 10 11 10 18 19 15 14 0 8 1 4 6 10 1 5 5 14 11 16 11 uur uur uur uur O 0 0 0 0 0 0.3 2 10 0 0 0 0.1 o 0.1 4 0 8 0 0 1 0 0.1 0 5 0 0 o o o o o o o o o 0.4 De fractie van de CHU komt vandaag bijeen om te beslissen of zij nog aan de vorming van een kabinet-Den Uyl mee zal werken of niet. Verwacht wordt dat de fractie, waarvan de meerderheid niet veel meer voor deelname aan het pro gressieve kabinet voelt, nu zal afhaken, de christen-democratische samenwerking ten spijt. De openbare aanklager achtte het „op roerige karakter” van de publikatie niet bewezen. Een rechtbank in Athene was dinsdag daarentegen van oordeel dat be paalde passages in de oproep van Kara manlis ten doel hadden de bestaande constituoneie order omver te werpen. Het belang van de chrlsten-democrati- sche eenheid gaat de KVP hoger dan een zetel meer of minder in een over- gangskabinet. Volgens Ghadaffi, die al bij meerdere gelegenheden het gebrek aan „revolutio- S< Schi mer lanc woo Dl haus hand naar haus tings then te hanc Kurl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locamo Londen D poli Mos bij ken is gels O ter deu gar: Tsji D rlnj de den kei var den get sch hoe der kor 1 voe ver vee aar aai een hee De plan EMS wil Kur] een De te v: expl in S D« Kurl eisei milj Pala aldu gen. GELDLENINGEN DEN HAAG. De PTT gaat maatre gelen nemen tegen de belangstelling van roofovervallers voor postale inrichtingen, die enorm is gegroeid sinds de banken meer en meer worden beveiligd. De laatste maanden kon het staatsbedrijf rekenen op één overval per twee dagen. Sinds begin van dit jaar zijn rond 40 overvallen gepleegd op postale inrichtin gen, voor het merendeel postagentschap pen die meestal in winkels zijn geves tigd, maar ook en dan soms op geraffineerde wijze op auto’s van de posterijen. DEN HAAG De fractie van de CHU in de Tweede Kamer moet van daag beslissen of zij een kandidaat-minister voor het kabinet-Den Uyl wil leveren of niet. Formateur Ruppert heeft dat, mede namens zijn mede- formateur Burger, gisteravond CH-fractieleider Tilanus schriftelijk laten weten. zw o o o nw bew. ono windst. 18 windst. 20 zw Op grond van deze valselijk gecreëer de vloed van telegrammen verklaarde Witte-Huisperschef Ronald Ziegler enke le dagen later, op 10 mei, dat de post voor de president zes tegen één voor de nieuwe oorlogsactle was een teken, zei Ziegler toen, van „belangrijke steun” voor de beslissing van Nixon. nair vuüir” in de Arabische wereld had gelaalkt, is ook de Palestijnse verzetsbe weging op sterven na dood. „Zij. is vernietigd door de Arabieren in samen werking met Israel. Dat is niet de fout van de Pallestijnen want zij zijn door de Arabische regimes overmand”. Er bestaat dan ook volgens Ghadaffi geen front langs de Israëlische grenzen vanwaaruiiit het Palestijnse verzet kan opereren. „Wat hierover, via de radio en op Arabische conferenties is gezegd, zijn leugens,” aldus de Libische kolonel. Een menigte jongeren heeft gisteren in Londonderry het huis van mevrouw Dhorty, die vorig jaar met vijf anderen een vredescampagne voor Ulster voerde, met stenen en flessen bekogeld. Haar zes maanden oude baby werd door een steen aan het hoofd getroffen. mist zw. bew mist ver. w ver. nw o o windst. 11 de Opleiding Verpleegkundigen heeft gistermiddag in Utrecht gezegd dat van het enthousias me waarmee in 1970 is begonnen aan de voorbereiding van dagopleidingen voor verpleegkundigen, weinig meer over is door het falend beleid van het ministerie van Volksgezondheid. Met veel moeite kon vorig jaar sep tember de eerste opleiding, m Eindhoven, met 100 leerlingen starten. Volgens de voorzitter van de stuurgroep, dr. M. C. C. de Haan, weet men echter op dit moment nog steeds niet of men In september door mag gaan met het twee de jaar. Evenmin is zeker of men een nieuw eerste jaar kan Starten. Oorspronkelijk wilde met metvijf experimentele dag opleidingen werken. Mogelijk kunnen dit jaar nog starten opleidingen in Rotter dam en Leeuwarden. Zekerheid is er niet. „Brieven worden op zijn vroegst na vier en zes maanden beantwoord”, aldus dr. De Haan. Hij sprak de vrees uit dat de minister om bezuinigingsredenen in het verleden gedane toezeggingen weer wil intrekken. 7 16 12 17 windst. 16 nw 14 windst. 10 14 8 ATHENE. Een rechtbank in Salo- niki heeft gisteren de inbeslaglegging op de maandag-edities van de bladen „Thessaloniki” (Saioniki) en „Vradyni” (Athene), waarin een tegen de kolonel gerichte verklaring van oud-premier Karamanlis was afgedrukt, opgeheven. Voor deze misleidingscampagne werd ongeveer 25.000 gulden uitgetrokken. Nixons beslissing om mijnen in de haven van Haifong te leggen kwam twee weken voor zijn reis naar Moskou. Op het Witte Huis werd toen gevreesd dat de Sovjet-Unie zou protesteren tegen de blokkade van ook Russische schepen en dat het bezoek zou worden afgelast. Toen de Sovjet-Unie besloot niet te reageren, hield Nixon een rede waarin hij degenen aanviel die de mijnblokkade een te groot risico hadden gevonden. Ruppert wijst er ook op dat KVP en ARP ter wille van de christen-democra- tische eenheid zich bereid hebben ge toond één van die zes zetels voor de CHU te reserveren. „Uw zusterpartijen hebben hun uiterste best gedaan de eenheid met u te bewaren door ten uwe behoeve een offer te brengen”, aldus Ruppert in zijn brief. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Overwegend droog met vrij veel zon. Onge veer normale temperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van mistens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 30 april: mini mum 4, maximum 15 graden. WEERRAPPORTEN Bij de volkstelling van 1970 zijn ongeveer 5,3 miljoen Amerikanen te weinig geteld, aldus het bureau voor de statistiek in Washington. Dit is gekomen omdat de tellers het in de „criminele" wijken van de grote Amerikaanse steden hebben laten afweten en de formulieren blanco weer hebben ingeleverd. te het organiseren van petitiecampagnes, bijeenkomsten, het transporteren van supporters in bussen naar Washington, het opzetten van telefoontjes naar het Witte Huis en het laten opbellen van mensen naar een afgevaardigde in het congres.” Wat het plan van Egypte en Israel betreft om de strijd tegen Israel te heropenen zei Ghadaffi: ”Wij hebben tegen die plannen fundamentele bezwa ren. Wij geloven dat als wij een nieuwe strijd beginnen met een mentaliteit zoals die nu bestaat, dit alleen maar tot een nederlaag kan leiden. TOKIO (Reuter). Premier Giulio Andreotti van Italië heeft gisteren in Tokio bevestigd, dat Italië een plan heeft opgesteld voor de regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Hij wilde niet zeggen of dit plan ook een voorstel bevat over de aanleg van een nieuw Suezkanaal langs het oude, zoals Italiaans blad eerder had gemeld. Ook de fractie van de KVP komt vandaag bijeen om de situatie te bespre ken. In het fractiebestuur, dat woensdag al vergaderde, bestaat bereidheid een van de vier zetels, die voor de KVP zijn gereserveerd, af te staan aan de CHU in ruil voor wat extra staatssecretariaten. Een voormalig lid van de verkiezings- commissie vertelde de Washington Post: „De verkiezingscommissie werd inge- schakeld voor een grote misleidingspo- ging wij doen nooit iets op een eer lijke manier. Stel je voor, de president die zichzelf telegrammen stuurt waarin hij zich zou complimenteren.” Een andere ex-medewerker zei: „De commissie werkte twee weken op topca paciteit. Wij hadden het gevoel dat het besluit tot de mijnblokkade de president kon maken of breken. Ons werk omvat- LEEUWARDEN. Minister Engels van CRM is vorige week vrijdag ter observatie opgenomen in het Bonifatiu» Hospitaal in Leeuwarden. Volgens zijn huisarts is de minister oververmoeid. Voorts zou de heer Engels hartklachten hebben. Hij is uit voorzorg geplaatst op de intensive-care afdeling van het ziekenhuis. Tijdens zijn afwezig heid zal minister Van gt van Justitie de zaken voor zijn collega waarnemen. Formateur Ruppert schrijft Tilanus met „verwondering en teleurstelling” Het Italiaanse vredesplan is al voorge legd aan twee rechtstreeks bij het con flict in het Midden-Oosten betrokken regeringen en de regeringen van de Verenigde Staten en Japan, zo deelde Andreotti mee- Over de inhoud wilde hij niet meer zeggen, dan dat het plan een reeks samenhangende voorstellen betreft die politieke en economische aspecten omvatten. Beide formateurs lieten zich gisteren door de opstelling van de CHU niet van de wijs brengen en gingen door met het polsen van kandidaten voor een minis terschap in het kabinet-Den Uyl- Daar toe ontvingen zij de Amsterdamse hoog leraar in de economie, prof. dr. W. F. Duijsenberg (PvdA), die kandidaat staat voor een post in de financieel-economi- sche sector en de heer F. H. P. Trip (PPR), voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit van Utrecht, die de portefeuille van Weten schapsbeleid zou moeten gaan beheren. Beide heren toonden zich in principe bereid tot het kabinet-Den Uyl toe te treden. Vandaag ontvangen de forma teurs mr. M. van der Stoel (PvdA), die kandidaat is voor Buitenlandse Zaken. De formateur wijst Tilanus erop dat de christen-democraten op het punt van de programformule al duidelijk tege moet zijn gekomen (door een neven schikking van de programma’s red.) en dat de progressieve drie erin hebben toegestemd een minister van de CHU te accepteren, mits die één van de zes voor de christen-democraten bestemde zetels bezet. Times een advertentie (kosten 12.000 gulden), getiteld „Het volk versus The New York Times”, ondertekend door tien namen. In de tekst werd stelling genomen tegen een hoofdartikel in de Times, waarin gezegd werd dat het leg gen van mijnen voor de Noordvietname- se kust tegen de wil van het Ameri kaanse volk was. De tekst verwees naar de uitslag van Hoofdkantoor: Herengracht 108-107 Amsterdam. Tel.020-62477. Bijkantoren: Alkmaar, Breda, Eindhoven, Den Haag, Groningen, Haarlem, Heerlen, Den Boach, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zaandam. Na vergiftigingsgevallen in Ede en de Betuwse gemeente Overbemmel, zijn nu ook in Arnhem honden en katten vergiftigd. In enkele gevallen konden de dieren nog net op tijd worden gered. Men weet nog niet precies welk vergif er wordt gebruikt. Zwart geverfde melkbussen vormen het belangrijkste materiaal in dit standbeeld dat een plaatsje heeft gekregen in het stadspark van Dortmund. Het stand beeld, gemaakt door Hans-Jürgen Breuste, werd toepasselijk genoeg aan de stad geschonken door de presi dent van de Westduitse Landbouw organisatie. Uw verzekeringsadviseur weet 'r trouwens ook alles van. Snelle afwikkeling zonder informaties bij derden. een opinieonderzoek, waarin gemeld werd dat 46 percent tegen 56 percent voor Nixons beslissing was. De adverten tie wekte de indruk afkomstig te zijn van particulieren in feite werd hij opgesteld en betaald door Nixons verkie zingscommissie. kennis te hebben genomen van het standpunt van de CHU dat de christen democraten tenminste zeven zetels zou den moeten krijgen en dat er een duide lijker programformule zal moeten ko men. Generaal Foead Chehab, van 1958 tot 1964 president van Libanon, is giste ren aan een hartaanval overleden. Hij i« 70 jaar geworden. BEIROET (AP). In een gesprek met het in Beiroet verschijnende dag blad „Assajjad” heeft de Libische leider kolonel Ghadaffi aangekondigd, dat hij zich terug zal trekken uit het „piete peuterig gemanoeuvreer van de Arabi sche politiek”, zodra Libië zich bij Egyp te heeft aangesloten. In hetzelfde ge sprek zegt Ghadaffi ervan overtuigd te zijn dat Israel bij een nieuwe strijd tegen de Arabische landen opnieuw zal winnen. Zon op Maan op Deze beveiliging waarop o.m. de hou ders van postagentschappen hebben aan gedrongen, gaat de PTT vele tientallen miljoen guldens kosten. Reeds in uitvoering is, volgens de personeelskrant „Aangetekend” de toe passing van alarmeringstechnieken en - apparatuur. Dit jaar zullen alle postin- richtingen van alarminstallaties zijn voorzien. Er zijn in ons land 1800 post kantoren en 700 agentschappen. Reeds was voorgeschreven dat de geldvoorraad op de kantoren zo klein mogelijk moest zijn. De gevolgen hier van zouden al merkbaar zijn. Hoewel het aantal overvallen dit jaar groter is dan vorig jaar, is de buit meestal klei ner. De kans is niet uitgesloten, dat men voor het uitbetalen van een groter be drag een afspraak zal moeten maken. Bestaande postkantoren zullen worden voorzien van pantserglas. Bedoeling is dat de open loketten geheel verdwijnen. UTRECHT. De voorzitter Stuurgroep Experimentele De legendariscche Russische maarschalk Boedionni vierde gisteren zijn negentig ste verjaardag. Deze foto van de leger leider werd in zijn studeerkamer geno men. Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca geh. bew. Istanboel Las Palmas Tunis De legers staan klaar, dat is waar. Wij hebben genoeg wapens. Het ligt niet aan het gebrek aan wapens of aan vliegtuigen. De strijd kan elk ogenblik beginnen. Helaas zijn wij van mening dat die zal eindigen in het voordeel van Israel”, aldus Ghadaffi. Waarnemers in de Libanese hoofdstad zijn van mening, dat het niet zo’n vaart zal lopen met Ghadaffi’s aangekonddgde vertrek uit de politiek. Er wordt op gewezen, dat de kolonel nog niet zo lang geleden heeft gesproken over het op touw zetten van een „culturele revolu tie”, gericht tegen wat hij noemt com munistische en kapitalistische ideologie ën. Dit betekent wel, zo wordt gezegd, dat Ghadaffi wel degelijk van plan is om nog een aantal jaren aan te blijven. Wee» in binnen- en buitenland Vandaag en zaterdag vertrekken vanaf Schiphol zestien Nederlanders naar Nigeria, Kameroen, de Filippijnen en Malawi om daar te gaan werken in het kader van de stichting Nederlands* vrijwilligers. De Robert Schumann-prijs 1973 Is gisteren uitgereikt aan de voormalige Deense premier Jens Otto Krag. Re prijs, waaraan een bedrag van 25.000 mark is verbonden, werd hem door de universiteit van Bonn toegekend voor zijn verdiensten voor de Europese een wording. ver. ver. no licht bew. wzw mist zw. bew. mist geh. bew. onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. onbewolkt wnw half bew. nno half bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. nno zw. bew. geh. bew. regen onbewolkt onbewolkt Luxemburg zw. zw. bew. regen licht bew. licht bew. nnw licht bew. half bew. mist geh. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. bew. wnw zw. bew. windst. 21 licht bew. wzw 17 w 9 windst. 17 ono ono VRIJDAG 27 APRIL Hoog water 10.51 uur en 23.35 Laag water 5.55 uur en 18.52 VRJIDAG 27 APRIL 5 19 uur onder 19.58 2.51 uur onder 13.26 Het district 161 van Rotary Neder land heeft de Bijlmermeer honderd bo men ten geschenke gegeven. Morgen worden ze officieel aan publieke werken overgedragen en vervolgens in het cen trale Bijlmerpark geplant. nw nw nw windst. 21

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2