Korte films uit Sluizers Brazilië Acteurs redden TWEED MANTELS My Fair Lady LODEN MANTELS REGENMANTELS Nieuwe groep Thema-theater GROEN&Co in Rotterdam Filmers voor en van Vietnam Vesperdienst in bijzondere uitvoering Altaarstuk van Jeroen Bosch teruggevonden PvdA-voorzitter voorstander van popzender 0 medewerk film Bedrijfsleven springt bij” I BADNIEUWS L Beeld van Rodin in Moskou ontdekt NOS-programma voor gastarbeiders Kopers van een tweedehands Volkswagen opgelet o mode o mJpnl iedere avond 8 uur (behaM Voorstudies voor „Joao” jacco van reaesse^ J B 13 APRIL V R IJ D A G 2 7 1973 N achtvoorstellingen Filmmuseum Junior Bonnet Irene Ryan overleden I Centrale Verwarming IDEAL-Standard Gasketels Badpakken en bikini’s in overvloed. Echt de moeite waard om even aan te wippen bij AMSTERDAM De musical „My Fair Lady” is gered. Zij zal tot en met zaterdag 12 mei te zien zijn in theater Carré te Amsterdam en daarna bovendien nog in een aantal andere plaatsen, waaronder Rotter dam en Den Haag. Dat het oorspron kelijke programma toch geheel zal kunnen worden afgewerkt heeft de groep van circa 70 medespelenden voornamelijk te danken aan drie der artiesten, Joop Doderer, Tineke van Leer en Hans Nieuwenhuis, die deze week met succes gepoogd hebben hun musical voor een ontijdig einde te behoeden. Naar midden april ge meld, zou „My Fair Lady” wegens financiële tekorten eind april van de planken verdwijnen. MEN ZAL ZICH de kleine rim peling in ons filmwereldje mis schien nog herinneren toen in de cember van het vorige jaar „Joao en het mes” van de Nederlandse cineast George Sluizer, maar één week op het programma van Kri terion mocht blijven, omdat er onvoldoende publieke belangstel ling voor dit werk bleek te zijn. Na de gunstige kritieken bij de nremière kon de pers niet anders doen dan protest aantekenen bij een dergelijke, zuiver op de commercie afgestelde gang van zaken. rr ADVERTENTIE in SPECIAALHUIS REGENKLEDING CHARLES BOOST ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE CHARLES BOOST (Van onze R.T.V.-redactie) KRUISWEG 12 HAARLEM Het programma geeft een samenvat ting van hoogtepunten uit de polyfone kerkmuziek uit de Renaissance, die in het oorspronkelijk kader van gregori aanse muziek zijn teruggezet. De „Vesperdienst uit de Renaissance” bevat werken van Palestrina, Josquin omschreef: mensen vierkante Wisdom BRUSSEL. „De aanbidding der wij zen” toegeschreven aan Jeroen Bosch, die tijdens de nacht van 30 op 31 maart werd gestolen uit de St. Pieter en Gui- dokerk in Anderlecht, is vrijdag jl. een hotel in Diegem teruggevonden, zo is gisteren door de Brusselse politie be kendgemaakt. MOSKOU. Een door de Franse beeldhouwer Auguste Rodin vervaardigd bronzen borstbeeld van Victor Hugo is ontdekt in het restaurant van het mu seum van het Maly-Theater in Moskou. Dit heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Het werk van Rodin zal binnenkort in het Poesjkin-Museum in de Russische hoofdstad worden geëxposeerd. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Eén van de nieu we kleine toneelgezelschappen die in het komend seizoen in Rotterdam zal opere ren is de toneelwerkgroep „Thema The ater”. Hij zal drie produkties in het Piccolotheater uitbrengen: „Baas Ubu” naar Alfred Jarry, „The Removalists” door David Williamson en „Thyestes” van Seneca in de bewerking van Hugo Claus. Om daarna het materiaal dat geen reisjournaal bevatte, maar een stuk geobserveerd leven dat model staat voor enige honderdduizenden andere levens, te comprimeren in een half uur. DEN HAAG. PvdA-voorzitter An dré van der Louw heeft zich donderdag avond een voorstander betoond van het plan Hilversum 3 om te vormen tot een volwaardige popzender, die gedurende 24 uur per dag uitzendt. Dit plan is, zoals we gisteren schreven, in de afgelopen week gelanceerd door Jan Nagel, voor zitter van de Omroepcommissie van de PvdA en is bedoeld als een tegemoetko ming aan Veronica. Volgens Jan Nagel moet het Veronica- personeel bij de omvorming worden be trokken. In de radiozendtijd van de PvdA zei voorzitter Van der Louw dat het plan- Nagel goede perspectieven biedt. „Het opent de mogelijkheid om de mensen die op het ogenblik bij Veronica werken aan het werk te houden en van hun werk en ervaring te profiteren als Veronica straks zal worden verboden”, aldus de heer Van der Louw. Hij meende dat aan de behoefte aan een popzender dag en nacht kan worden voldaan zonder dat die wordt opgehangen aan het winstmo tief. Voor de uitvoering van het plan zal anderhalf tot twee miljoen door het rijk beschikbaar moeten worden gesteld, zei de PvdA-voorzitter. „Ik geloof dat ik namens de PvdA mag spreken als ik zeg dat wij de hoop hebben dat een progres sief kabinet die financiële ruggesteun aan dat nieuwe plan zal geven”, aldus de heer Van der Louw. HILVERSUM. „Vesperdienst uit de Renaissance” (Vesperae in Circumsisione Domini) heet de reconstructie van een Vesperdienst, behorende bij de viering van Jezus Besnijdenis op 1 januari, die de KRO dinsdagavond om 20.05 uur op Hilversum TI zal uitzenden. medegedeeld, dat het stichtingsbestuur in gezamenlijk overlég met wethouder Gunning van Enschede en wethouder Lammers van Amsterdam een oplossing heeft gevonden. Zonder dat daarbij na men werden genoemd, werd voorts me degedeeld, dat „het bedrijfsleven finan cieel zal bij springen, zo dat nodig mocht zijn.” „Het zou niet alleen voor onze troep funest zijn, wanneer we onze succesvolle reeks voorstellingen ontijdig zouden moeten afbreken”, aldus directeur Bur gers, „maar ook de verdere toekomst van alle grote produkties staat ermee op het spel. Wie zou zich nog aan deze kostbare produkties durven wagen als My Fair Lady op de fles zou gaan?” Zoals bekend heeft deze produktie alom bewondering en succes geoogst. De belangstelling is overal groot geweest, maar met 70 medespelenden zi(jn de kosten nu eenmaal erg hoog. In Carré worden deze pas gedekt bij een gemid delde opkomst van. 1200 belangstellenden en dat aantal wordt op gewone weekda gen niet gehaald. Forum heeft voor deze produktie subsidie van de 5 noordelijke provincies en kon dus quitte spelen bij de voorstellingen in deze nrovincies. Het bestuur achtte het echter niet verant woord de subsidie van de provincies te besteden aan de tekorten, die in Amster dam worden geleden, nog afgezien van de vraag of er nog geld tot dat doel over was. des Prez, Fasolo. Pierluigi, De Monte en De Cabrezon. Uitvoerenden zijn het Utrechts studenten Gregoriaans koor en het Utrechts studenten Polyfoon koor onder leiding van de organist Jan Bo- gaarts. GROTE HOUTSTRAAT 26-28 J HAARLEM EENZELFDE WERKMETHODE heeft hij ook al gevolgd in zijn .voorstudies”, vier korte documentai res die duidelijk, zoals hijzelf het al formuleerde, zijn warme belangstel- „Joao” was zo’n vaquerio en in dit portret van een koeherder zien we het duidelijkst het studiemateriaal voor de latere grote speelfilm. Bij elkaar een pakket voortreffelijk ge maakte en informatieve documentai res over een van de Zuidamerikaanse landen, waar onrecht en ongelijkheid tot principes zijn verheven. In de bioscopen zie ik de vier van Sluizer niet gauw komen, maar gelukkig zijn er voldoendé „geëngageerde” omroe pen die hun vingers zouden moeten aflikken als ze zulke verzorgde en ingehouden protestfilms in handen kregen. Het thema van het Thema Theater is „De macht van het geweld en het ge weld van de macht”, zo heeft Wik Jongsma, de oprichter van de groep, het gesteld in zijn sollicitatiebrief aan B. en W„ op grond waarvan hij zijn opdracht voor drie produkties heeft gekregen. De groep bestaat uit drie regisseurs: Ger Thijs (van Theater), René Lobo en Wik Jongsma. Er zijn negen spelers: Hidde Maas en Eric Schuttelaar (voor heen Studio), Theo Pont en Edo van Dijken (van Centrum), Ferd Hugas (voorheen bij Paul van Vliets Pepijn), Elsje Scherjon, Tom Jansen, Olga Zui- derhoek en Carola Gijsberts van Wijk (Rotterdams Toneel). Johan Frederik van de Woude is de huisschrijver; Hep van Delft adviseert bijde decors en Wim van Houten bij de dramaturgie. Acteur Joop Doderer laat de verlenging van My Fair Lady in theater Carré zien. Louis van Gasteren, Frans Zwartjes en Theo van Haren Noman, om maar de meest in het gehoor liggende namen te noemen. Waarbij niet de aanwezigheid van Hans Keiler onvermeld mag blijven die zijn voor de VPRO gemaakte onvergetelijke reportage „Een dag aan het front in Cairo (USA)” heeft ingezonden. (Op zaterdagmiddag om 15.00). Laten we volstaan met te zeggen dat het de moeite loont een programma aan te vragen bij Werkgroep Kunstenaar voor Vietnam, Lijnbaansgracht 231, tel. 237761. ZIJN IN DE MELKWEG in totaal twintig uur lang onze filmers bezig vóór Vietnam, in The Movies kan men kennis maken met filmers vén (Noord)-Vietnam die enige speel films en documentaires laten zien. Van de vier grote films heb ik er twee gezien, „La tempête se léve” en „Nguyen Van Troy”, die respectievelijk op donderdag-vrijdagnacht en op zaterdagnacht vertoond worden. Beide zijn op een wat naïeve manier propagandistisch en zitten wat primitief in elkaar, hoewel het camerawerk vaak verrassende dinger laat zien. Uiteraard moet men deze pro- dukten van een beginnende en onder de moeilijkst denkbare omstandigheden werkende industrie niet met Westerse maatstaven benaderen Het interessantste aspect van de films, lijkt mij via dit serieus bedoeld werk dat moet die nen om het moreel tijdens een onmenselijke oorlog te ster ken, iets te weten te komen over land en volk en mentaliteit, indirect en dikwijls onbedoeld verwerkt in vaak onmoge lijke verhaaltjes vol ongeloofwaardige situaties, die nooit bedoeld zijn om een andere functie te vervullen dan op te roepen tot een onverzoenlijke strijd. Met zijn twee collega’s heeft Joop Doderer weten te bereiken, dat de han den ineen zijn geslagen, zodat een finan ciële garantie is verkregen voor de nog te verwachten tekorten. Donderdag is door directeur Chris Burgers van het theatergezelschap Forum uit Enschede DE WELHAAST ENIGE première deze week in Amsterdam kan men te zien krijgen in het Leidseplein Thea ter, dat Truffauts „Une belle fille comme moi” afgestoten heeft naar Cinétol en zelf „Junior Bonner” van DE REEKS AMERIKAANSE zwij gende films wordt waardig afgesloten met Flaherty’s, Jdg^steke documentai re over het léven van de Eskimo’s, „Nanook of the North’’ uit 1921 die, gecombineerd met een opwindende Tom Mix, „Sky high” uit ’22, het programma van woensdagavond be paalt. En de donderdagvoorstelling brengt Rudolph Valentino (1895-1926) in zijn beroemdste melodrama Blood and sand” uit 1922. Alleen al om dit fenomeen dat eens de wereld op z’n kop zette (o.a. bij zijn begrafenis), bezig te zien vrouwen te verleiden anno 1922 en stieren in de arena te doden maakt een gang naar het Filmmuseum (nog altijd dank zij overheidschicanes gebonden aan de aula van het Stedelijk Museum) meer dan verantwoord. Een goede gebruikte VW is zijn geld dubbel en dwars waard. Voor al als u er garantie op krijgt. Schriftelijke garantie, wel te ver staan. Auto Navap geeft u die garantie zwart op wit. Bovag garantie. Neem dus geen risico. Koop niet van de „eerste de beste”. Wie risico vermijdt kiest onze VW-zekerheid. Komt u eens vrijblijvend met ons praten. Het verplicht u tot niets. AUTO NAVAP VW-specialisten Zocherstraat 4-6 Haarlem Bij Frans Halsplein Telefoon 023 - 26 0116 Het schilderstuk werd op Goede Vrij dag teruggevonden in een kamer van „Holiday Inn” in Diegem. In de hotelka mer werden twee van de vier helers aangehouden. Twee anderen werden woensdag in Brussel gesnapt. De dief, die zich toegang verschaft had tot de kerk langs een gat dat uitgesneden was in een gebrandschilderd raam, werd eveneens woensdag aangehouden. De politie heeft de ontdekking van het schilderij tot donderdag geheim gehou den om het onderzoek niet te schaden. De triptiek is licht beschadigd. „De aanbidding van de wijzen” be hoort tot de veertig schilderijen die door sommige kunsthistorici geacht worden van Jeroen Bosch te zijn, hoewel er slechts vijf zijn die algemeen als geheel origineel beschouwd worden. Op het drieluik zi(jn enkele figuren overgeschilderd. Het middenpaneel is 78 x 62 cm groot en de beide zijpanelen hebben afmetingen van 80,5 x 26,5 cm. Het werk reisde reeds verscheidene ma len naar het buitenland. In 1967 werd het voor het laatst uitgeleend voor de Jeroen Bosch-tentoonstelling in ’s-Herto- genbosch. Het was toen voor 3 miljoen frank (210.000 gulden) verzekerd. De pastoor van do St. Pieter en Gui- dokerk is „zijn” triptiek gaan bekijken. De luiken waren van hun omlijsting ontdaan. Het centraal paneel is onge schonden maar een der zijpanelen is gebarsten en drie diepe groeven hebben de kleuren aangevreten. Het drieluik zal aan het Instituut voor het Kunstpatrimonium toevertrouwd worden o mde restauratiewerk uit te voeren. Men verwacht dat het schilderij omstreeks eind september gerestaureerd zal zijn. In het najaar zal het in Meche len te zien zijn op de tentoonstelling „Van Karei de Stoute tot Karei de Vijfde”. IN HET KADER van de manifestatie „Kunstenaars voor Vietnam’’ die een veelheid van activiteiten omvat, zijn, wat de film betreft, in Amsterdam twee bijzondere demon straties te signaleren. In The Movies op de Haarlemmer dijk vinden een weeklang nachtvoorstellingen plaats (aan vang 00.15) van Vietnamese speelfilms en documentaires; in De Melkweg (achter de Stadsschouwburg) zijn van vrij dag tot en met maandag korte Nederlandse films te zien in een soort marathon met onderbrekingen ’s middags, ’s avonds en ’s nachts. Begonnen wordt vrijdagavond om 20.00 met „De Chinese Volksrepubliek” een veertig minuten durende reportage van Roelof Kiers, het einde vindt plaats op maandagnacht om 02.00 na de vertoning van Johan van der Keukens „De Tijd Geest” Er zullen dan ruim vijftig films vertoond zijn, variërend in lengte van tweeëneenhalve minuut „Tulips” van Wim (Barend Servetshow) van der Linden tot een uur (Philo Bregsteins „Dingen die voorbijgaan”). Daartussendoor films van de meest uiteenlopende gezindheid en ouderdom. „Borinage” van Joris Ivens uit 1933 komt vrijdagavond in hetzelfde programma voor als Leonard Henny’s op het recente „Rotterdam International” ten doop gehouden „Vietnam Veteran” en Haanstra’s „Rembrandt, schilder van de mens” staat op vrijdagnacht keurig geprogrammeerd met Mattijn Seips „Schermerhoorn”, waar destijds zo vee] over te doen is geweest bij de keuring. Bijna iedereen van naam in ons filmwereldje is vertegen woordigd. Ed van der Elsken, Jan Vrijman (met „Identity”), Pirn de la Parra met („AahTamara”), René van Nie, Roeland Kerbosch Frans Weisz, Nikolai van der Heyde, HILVERSUM. Met ingang van 24 juni gaat de NOS televisieprogramma’s voor buitenlandse werknemers uitzen den. NOS-regisseur Willem Witteveen is naar Spanje, Portugal en Italië gereisd om materiaal voor acht uitzendingen aan te kopen. De programma’s zullen niet alleen voor de werknemers uit deze drie ge noemde landen zijn, maar ook voor Joegoslaven, Turken, Tunesiërs, Marok kanen en Grieken komen er uitzendin gen. De uitzendingen, alle op zondaga vond, hebben een amusementskarakter en duren een uur. Sam Peckinpah met Steve McQueen op het programma heeft j,_ .omen. Vorige week hebben we al uitvoerig over dit laatste werk van de beroem de Peckinpah geschreven n in zijn sfeer van moedeloosheid en voorbije glorie vergeleken met „Fat City” van John Huston. Steve McQuin speelt een rondrei zende rodeo-attractie die stunts te paard en op de rug van wilde stieren uithaalt op de jaarlijkse kermissen in Midden- en West-Amerika. Als junior Bonner vertegenwoordigt hij de ver dwijnende pioniersgeest van het Wil de Westen, maar tegelijk is hijzelf in zijn circusnummers ook al weer een man op retour. Een erg knap ge maakte film die een trage verteltrant aandurft, harde dingen zegt over het verdwijnende en het nieuwe Amerika en evenals in Peckingpah’s vorige „The ballad of Cable Hogue” de ro mantiek van het westen laat sterven aan de ingrepen van een moderne tijd. Het hier weinig vertoonde „L’en- fant sauvage” van Truffaut is nu in Cine „D”; een andere Truffaut, „Fah renheit 451” vindt men in de eerste avondvoorstellingen van The Movies. Rohmers schitterende „L’amour l’après-midi” is in Kriterion geble ven: Alhambra en Nöggerath houden heit voor de vijfde week bij „Last tango in Paris” en Tuschinski kondigt trots aan dat bijna 2 miljoen bezoe kers in 9 weker „Turks fruit” zagen. In de tiende week dat die de film van Paul Verhoeven nu ingaat zal het ronde getal wel volgemaakt wor den. SANTA MONICA (CALIFORNIA) (AP). Irene Ryan, die bij miljoenen televisiekijkers befaamd was als Granny in de ..Beverly Hillbillies”, is donderdag in de ouderdom van 70 jaar in het St. Johns ziekenhuis van Si-nta Monica aan de gevolgen van een hartaanval overle den. Daarmee werd niets nieuws gesig naleerd. Iedere film moet nu eenmaal in de Nederlandse bioscopen een be paalde recette op maandagochtend „verdiend” hebben om voor prolonga tie in aanmerking te komen. Of de betrokken film nu al tot meesterwerk is uitgeroepen en in het buitenland files voor de bioscopen veroorzaakt, verandert niets aan dit goed-zakelijke principe. Nu het een voortreffelijke film van eigen bodem trof die tot in het buitenland goede recensies had gekregen, brak een fel protest los dat althans tot gevolg had dat Cinétol zich over „Joao” ontfermde en er nog twee vertoningsweken uit wist te sle pen. Ook met de extra-publiciteit van kranteprotesten en daarmee samen hangende discussies vond de film hier geen publiek, een situatie die meer over het publiek onthulde dan over bepaalde bioscooppraktijken. Een en ander wordt hier opgehaald, omdat Sluizer onlangs voor genodig den de vier korte films vertoonde die als een soort aanloop tot het maken van „Joao” beschouwd kunnen wor den. De filmer maakte ze tijdens zijn eerste reis door Brazilië om land en volk een beetje te leren kennen of, zoals hij hetzelf omschreef: „Uit sympathie voor mensen die ik er ontmoette, uit antipathie voor situa ties die ik er tegenkwam.” AAN „JOAO” IS weleens verweten dat de film zo weinig „geëngageerd” was, om dat afschuwelijke maar soms niet te vermijden modewoord te ge bruiken. Een mooie film met een dramatische intrige maken, die zich in Brazilië afspeelt zonder dat de sociale ellende er een goede beurt in kreeg, was in de ogen van die critici een bewijs van grove nalatigheid. Dat het eerder een bewijs van hun blind heid, althans van hun slecht kijken was, kon iedereen vaststellen die on der de oppervlakte van het verhaal en de mooie beelden wist te ontdek ken hoe de maatschappijkritiek van „Joao” verwerkt was in en verweven was met het verhaal. Sluizer is alleen geen leuzenschreeuwer of filmer van gemakkelijke tegenstellingen. Hij laat zien via een voortdurend alerte ca mera hoe de situatie is, aan de toe schouwer overlatend er zijn conclu sies uit te trekken. ling voor de mensen en zijn antipa thie voor de toestanden waarmee hij in Brazilië geconfronteerd werd, aan tonen. En dat zonder goedkope con trasten te scheppen of loze kreten aan te heffen. De langste korte film van het viertal is „Het vlot” dat ongeveer een half uur duurt en een verslag is van een reis die door een arme familie, man, vrouw en twee kleine kinderen, gemaakt wordt op een zelfgemaakt vlot. Doel van de reis is wat geiten te verkopen en een paar zakken cassavemeel en tenslotte het hout van het inmiddels afgebro ken vlot, waarmee meer dan 1000 km rivierafwaarts is gevaren. De op brengsten zijn dan juist voldoende om wat huishoudelijke inkopen te doen in het kleine handelscentrum, waar men gemeerd heeft. Liftend en lopend keert de familie dan terug naar de woonhut, ergens in de bin nenlanden om zich voor te bereiden op een volgende reis, over een half jaar misschien, of langer. Met liefde volle aandacht hebben George Sluizer en cameraman Bert van Munster de eindeloze tocht die ze op het vlot meemaaken in beelden vastgelegd. Tj „LETTERS” DUURT negen minu ten en geeft enig inzicht in de moei zame pogingen van kinderen en vol wassenen om op een primitief schooltje het analfabetisme te bestrij den. Met de zorgeloosheid van arme mensen die niets te verliezen hebben, wordt in „Drie dagen respijt” het carnaval in Sao Luis gevierd. Een tomeloos straatfestijn vol uitbundig plezier, waarvan de vitaliteit even afgemeten wordt aan het gelijktijdig binnenhuisvertier van de notabelen van de. stad. Tenslotte „Zeca” (19 min.), een dag uit het leven van de „vaqueiro”, de Braziliaanse cowboy in het noordoosten van Brazilië die het vee hoedt en er soms stormachtig op uittrekt om dwars door bos en struikgewas een gevluchte koe of stier op te sporen. HET NOORDVIETNAMESE film festival in The Movies bespreken we hieronder. Verder is er „Jules et Jim” (de vierde Truffaut deze week) in het Leidseplein Theater en Rohmer’s „L’amour l’après-midi” in Kriterion. Studio K heeft de bekende Japanse film „De vrouw in het zand” weer eens opgehaald en „Wie is bang voor Virginia Woolf” is waarschijnlijk naar aanleiding van de su-'cesvolle tv-uitzending nog eens bij Bio te rechtgekomen „Lachen in de nacht” kan men (maar het is niet verplicht) in De Uitkijk met „De rekruut” waarin Norman voor de lach moet zorgen. X I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13