Vomar verliest kort geding tegen de geme ente Haarlem Kanon bij visserijoorlog Bonden laten maximum in prijscompensatie varen Bedrijf na stank voor de rechter Bouwen met bloemen voor morgen FBI-hoofd Gray verbrandde documenten Ruim 2000 lintjes NS volgt reisbureaus geen gehandicapten Opening van het honkbal- en softbalseizoen ij DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 9 5^ WFL b. jfl L I Hel woord is aan... RIJNCOMMISSIE EENS OVER Verder in de krant Arbeiders onwel bij HET WEER overslag chemicaliën Zonnige perioden RECHTER: „LOODS AAN DE VERSPRONCKWEG NIET VOOR VERKOOP CONSUMPTIEGOEDEREN” See morris before you buy LOZINGEN liw |M jjL O WW’ j ié 'MSSfPMI fete. ’■"b'/JwSS 1 Over senator Kennedy Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 Kantoor:LangeNieuwstraat 427,IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3,17 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Beurs 9 Radio en tv 15 Strips 11 Kunst 12 Toerisme15 Puzzel 17 Lintjesregen 19, 21, 23, 25 Economie 25 Sport 31, 32, 33, 34, 35 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. AKKOORD IN INDUSTRIE DE DIRECTIE. (Zie verder pagina 2) tot KNMI het (Van onze sportredactie) door Na HAARLEM. een h komt onze krant normaal uit. De kantoren zullen die dag echter gesloten zijn. VRIJDAG 27 APRIL 1973 63e jaargang nummer 147 Maandag 30 april KONINGINNEDAG Daarmee hebben de industriebonden het lang volgehouden maximum in de prijscompensatie laten varen. De Indus- De president van de Haarlemse recht bank, mr. L.H. Graaf Schimmelpenninck, heeft vanmorgen bepaald dat het ver weer van de beheerster van de Vomar, Zwanenburg BV uit IJmuiden tegen het weigeren van een bouwvergunning door de gemeente niet opgaat en de super markt veroordeeld in de kosten van het geding, ƒ350. De Vomar zocht na het afbranden van het cash- en carrybedrijf aan de Leidse- vaart naar een andere ruimte, die tijde- In het verleden heeft NS ook speciale reizen voor gehandicapten georganiseerd. De spoorwegen zijn daartoe nog steeds bereid als erom wordt gevraagd, mits de hotels medewerking willen verlenen. leden positief over deze zaak adviseren. De Industriebond NKV gaat vandaag naar de centrale raad van deze bond met een objectief advies, dat wil zeggen, dat deze centrale raad moet uitmaken welk advies aan de leden zal warden gegeven. Over veertien dagen zullen de partijen weer met elkaar om de tafel gaan zitten om de resultaten te bespreken. Dan staat niets meer in de weg om cao’s voor de diverse bedrijfstakken af te sluiten. De partijen zijn het met elkaar eens, dat op korte termijn op nationaal niveau een studie moet worden verricht over Als uitgangspunt nam de commissi* de bepalingen van het Verdrag van Oslo, dat begin 1972 werd opgesteld ter be strijding van de vervuiling van de we reldzeeën. De Rijncommissie, die deze week in het Duitse Essen vergaderde, voegde er nog een derde lijst aan toe, de zogenaamde „beige” lijst. Deze bevat die stoffen, die geen direct gevaar vormen voor dé volksgezondheid, maar bij aan wezigheid van grote hoeveelheden nade lige gevolgen kunnen hebben. G. B. Shaw Een kind heeft het moeilijk in de wereld der volwassenen; het is zwak, heeft geen geld en is eer lijk. Hij zei gisteren dat het onderzoek nog niet helemaal is afgerond, maar dat het inmiddels wel zeker is, dat de directie van het bedrijf zal worden gedagvaard. Het wachten is nog op het rapport van de keuringsdienst van waren. De directie van het bedrijf zal worden vervolgd op grond van de gemeentelijke havenverordening. De maximale straf, die de kantonrechter kan opleggen, is twee maanden hechtenis of 10.000 boe te. Om elf uur was de lucht verdwenen, maar op dat tijdstip kwamen er bij de centrale meld- en regelkamer klachten over smog binnen. Bewoners van Rotter- dam-Zuid klaagden over een prikkelen de lucht. Om twaalf uur was ook de smog weg. In Vlaardingen heeft het gisteravond naar olie gestonken. Milieudeskundigen van Rijnmond zijn nog steeds op zoek naar een stankbron, die grote delen van Schiedam gisteren overlast bezorgde. De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond kreeg vele tientallen klachten binnen over een hoogst onaangename „zweetvoetenlucht”. Zonnige perioden, maar mo gelijk ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimum temperaturen om streeks 4, maxima morgen van ongeveer 11 graden op de Waddeneilanden tot rond 16 graden in het zuiden van het land. Ruim tweeduizend Nederlanders en een aantal buitenlanders ontvangen dit jaar weer ter gelegenheid van koningin nedag een koninklijke onderscheiding. Ten opzichte van 1972 is het aantal verleende ridderorden en eremedailles iets kleiner: 2167 tegen 2182 vorig jaar. Ook dit jaar zijn de eremedailles er weer bij, ondanks de al lang bestaande plannen van de regering om de toeken ning van dit eremetaal, in het streven naar democratisering van het decoratie- beleid, af te schaffen. Nog 1364 gouden, ROTTERDAM. De Rotterdamse of ficier van Justitie, mr. P. Bos, zal de directie van het tankerschoonmaakbe- drijf Booij Clean, dat één van de be ruchte stankgolven (op 21 maart) in Vlaardingen veroorzaakte, voor het kan tongerecht dagen. WASHINGTON. (AFP en UPI) Be halve het ontslag van Nixons assistent Magruder, wien* naam in verband ia gebracht met het Watergate-sohandaal, is het schandaal vandaag opnieuw aan- geroerd door het Amerikaanse blad „New York Daily News”. ROTTERDAM. Tien Rotterdamse havenarbeiders zijn gistermiddag onwel geworden bij het overslaan van chemi caliën in de Waalhaven. Ze kregen ademhalingsmoeilijkheden en braaknei gingen. Na onderzoek door een arts kon den ze naar huis gaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De industriële werkgevers en de besturen van de drie Industriebonden zijn het na een beraad dat in totaal veertig uren heeft ge duurd met elkaar eens geworden. Op voorwaarde, dat de leden met de cen trale afspraken akkoord gaan, is overeengekomen, dat voor een loon tot 28.000 de volledige prijscompensatie wordt vergoed. Van 28.000 tot 34.000 wordt per percent prijsstijging een half percent compensatie ge geven en vanaf 34.000 bedraagt de compensatie een kwart. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Vomar heeft het korte geding dat zij tegen de gemeente Haarlem had aangespan nen over de vestiging van haar supermarkt in een loods aan de Ver- spronckweg verloren. zilveren of bronzen plakken worden toe gekend. De lange lijst varieert van „hoog” tot „laag”, van de grootmeester van het Huis van koningin Juliana, J. J. L. baron van Lynden, tot de verkoopster van belegde broodjes Edwina Hendrina Loui se Kensdell in Suriname. Niet iedereen heeft de verleende on derscheiding aangenomen. In deze krant besteden wij ruim dri* pagina’s aan een uittreksel uit de lijst van gedecoreerden. triebond NKV is daarmee niet erg ge lukkig. Industriebond NW, Industrie bond CNV en de werkgevers zullen hun vergunning weigeirde op formele gron den. Het korte geding draaide met name om dit laatste, de weigering op grond van een artikel in de bouwvergunning. Kern van de uitspraak van de presi dent, die zelf ter plaatse poolshoogte ging nemen, is dat de loods qua con structie en inrichting niet bestemd is voor handel en verkoop van consumptie goederen. De Vomar is van plan om in beroep te gaan. lijk, gedurende een periode van ongeveer tweëneenhalf .jaar als supermarkt kon dienen. De keus viel op een voormalige loods aan de Verspronkweg, tussen spoorweg en huizen. Daar ontstond nogal wat weerstand tegen, van de kant van de buurt (mi lieuvervuiling, bedreiging detaillist, la waai, verkeersoverlast), politie (moeilijke eventuele verkeersvoorzieningen) en tenslotte van de gemeente, die de bouw de weersomstandigheden niet al te gun stig verlopen voorbereidingstijd, star ten dit weekeinde de honkbal- en softbalcompetities. Er hebben zich bij de verschillende teams nogal wat wijzigingen voltrok ken, althans wat de honkbalsport be treft. In de softbai-sector bleef het opvallend rustig tijdens de over- schrijvingsperiode. Wat er aan het begin van dit nieuwe seizoen zoal leeft in de honk bal- en softbalsport, leest men van daag op drie extra pagina’s. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen hebben dit jaar in het program ma voor hun achtdaagse vakantiereizen een clausule opgenomen, waarin staat dat deelnemers die fysieke of psychische afwijkingen hebben of die zich aan wangedrag schuldig maken waardoor de reis wordt bemoeilijkt, van (verdere) deelneming kunnen worden uitgesloten. NS is daartoe overgegaan omdat er de afgelopen jaren klachten zijn binnenge komen van andere reizigers en van ho tels. Zo konden bepaalde excursiepro- gramma’s niet worden voltooid tengevol ge van de aanwezigheid van gehandicap ten. Andere deelnemers voelden zich daardoor gedupeerd. Een woordvoerder van de spoorwegen verklaarde vanmorgen, dat de bewuste clausule letterlijk dezelfde is als die welke alle bij de ANVR aangesloten reisbureaus hanteren. Volgens hem heeft NS nog nooit „categorisch” iemand ge weigerd Steeds werden alternatieven voorgesteld, bijvoorbeeld uitstel van de reis tot een rustige week aan het eind van het seizoen. Verwachting van Baterdagavond Het meldt dat Patrick Gray, voorlopig hoofd van de Amerikaanse Federale Re cherche, geheime documenten zou heb ben verbrand, die toebehoorden aan ex- CIA-agent Howard Hunt. Hunt is in verband met de Watergate-affaire ver oordeeld tot gevangenisstraf. De docu menten zouden persoonlijke gegevens over senator Edward Kennedy bevatten. Gray zou dit tijdens het onderzoek heb ben bekend. uitgebreide sortering dames-en heren suède, nappa en lamsvacht jassen, spencers en pantalons. een te voeren inkomenspolitiek voor de eerstkomende jaren. Om te weten, welk systeem men in 1974 voor de prijscom pensatie moeten hanteren, zal een weten schappelijke studie worden verricht. De ze studie, die door onafhankelijke des kundigen moet worden uitgevoerd, zal op 1 december van dit jaar gereed moeten zijn. De delegatie van verenigingen van ho ger personeel in de industrie acht zich niet gebonden aan de basisovereenkomst van gisteravond. Dit heeft deze delegatie na afloop van het overleg tussen die bonden en werkgevers verklaard. ESSEN. De Internationale Rijn commissie heeft gisteren in principe overeenstemming bereikt over de be perkte lozing van chemische stoffen in de Rijn. De deelnemende Rijnoeversta- ten (Nederland, West-Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Luxemburg) hebben „zwarte” en „grijze” lijsten opgesteld van schadelijke stoffen, die respectieve lijk niet meer en in beperkte mate in het Rijnwater mogen worden geloosd. Het giftige goed hexachloorcyclo- hexan kwam uit de ruimen van het Turkse schip Mimarsinan. Het is een droge stof en was verpakt in jute zak ken. Bij het lossen van het schip is vermoedelijk een zak lek gestoten. De Rotterdamse havendienst liet het lossen onmiddellijk stopzetten. De ar beidsinspectie en de keuringsdienst van waren hebben een onderzoek ingesteld. Nijvere scholieren kleurden gisteren met veel gevoel de 21 praalwagens die staan opgesteld in de veilinghallen van Hoba- ho en HBG, voor ze morgen in alle vroegte uitrijden naar Haarlem. De scholieren, uit Amsterdam, Rijnsburg en de Zocherschool uit Haarlem, waren de hele dag druk in de weer. Gisteravond was het karwei vrijwel geklaard en hechtte ook Linda van Boxtel van de tuinbouwschool Linnaeus in Amsterdam de laatste bloemetjes. De gespannen situatie in de IJslandse wateren wordt goed geïllustreerd door het beeld van dit IJslands patrouillevaartuig met een dreigend kanon. Op de achter grond Britse vissersboten. F .1 P iw i: O?. 7 OP ‘WiMTl. - u I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1