Handelsbalans vertoont overschot met 3,3 miljard LANDBOUW EN VISSERIJ GEEN KLAGEN BIJ EXAMENS Een bank die ook nu nog vele vakantie-ideeën heeft bedrijven INTERPOLIS Wonderlik nilmidilel voor vakman en gezin PORION «I 25 VRIJDAG 27 APRIL 1973 KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN 9 Identiek „Uitgekookt” •i Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Alle goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bel ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reischeques voor als-je-er-bent. Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantie! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Dank zij het doorzichtige plakband van SER-voorzitter De Pous heeft het weer op gang gekomen gesprek tussen industriële werkgevers en indu striebonden tot een principe-akkoord over de prijscompensatie geleid. Niet dat De Pous voor Salomo heeft gespeeld en met de bijl heeft gedreigd. Hij heeft eigenlijk niets anders gedaan dan op het juiste moment en verzekerd van een grote kijkdichtheid voor de NOS samenvatten wat in krantenbe schouwingen al bij herhaling was geconstateerd: door redelijk overleg wordt altijd meer opgelost dan door het aanscherpen van conflicten. En dat is nu bij het hervatte overleg duidelijk gebleken. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De eindexaminandi van hbs-b en gym-beta hebben het gisteren gemakkelijk gehad. De Duitse vertaling die ze moesten afleveren was volgens leraren goed te doen en de drie opgaven stereo metrie werden zelfs als „iets te eenvoudig” bestempeld. Het stereo- werk deed enkele docenten zeer sterk denken aan sommen uit vroe gere examens en aangezien die op de meeste scholen ijverig bestu deerd worden zaten veel leerlingen daardoor alleen al direct goed te paard. Het nadeel, puur onderwijskundig gezien, was dan ook dat er weinig inzicht meer aan te pas hoefde te komen. Er werd niet meer gevraagd dan flink wat routine in het pareren van geijkte moeilijk heden, zodat ook zwakke leerlingen best nog een voldoende gehaald zullen hebben. Moeilijker „Uitvluchten” ADVERTENTIE Record-export naar Bondsrepubliek Benoemd zijn: Benoemd is: Benoemd is: Benoemd is: Benoemd is: ƒ8,75 „Het exportsaldo is voor het eerst in deze orde van grootte. Deze ontwikke ling is voor ons een volslagen verras- Tot officier in de orde van Oranje Nassau: ir. W. G. van der Kloet te Bosch en Duin, gemeente Zeist, hoofd van de Inspectie Natuurbehoud van het Staats bosbeheer. LANDBOUW EN VISSERIJ EN CUL TUUR, RECREATIE EN MAATSCHAP PELIJK WERK tot officier in de orde van Oranje Nassau: dr. ir. J. van Soest, directeur van de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, wonende te Baam. CULTUUR, RECREATIE EN MAAT SCHAPPELIJK WERK EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: prof. dr. H. E. Reeser, hoogleraar in de algemene muziekwetenschap, wonende te Bilthoven. VISSERIJ EN EN MILIEU- Niet alleen in de 44 hallen, maar ook in de open lucht wordt op deze beurs, die gisteren door de Duitse minister van Economische Zaken, dr. H. Friderichs geopend is, geëxposeerd door 5.700 expo santen uit dertig verschillende landen- Van de exposanten komen er 1.200 van buiten West-Duiltsland. Onder hen be vinden zich 95 Nederlandse exposanten. De grootste Nederlandse groep bedrij ven wordt aangetroffen in de elektro technische sector, vervolgens in de ma chinebouw en dan in de branche van de kantoorinrichtingen en kantoorinforma- tietechniek. Key. NV Houthandel v.h. G. Key stelt voor het dividend over 1972 vast t« stellen op 12 percent op de gewone aandelen, waarvan 5 percent in gewo ne aandelen uit de agioreserve en op 7,2 percent voor de cumulatief prefe rente aandelen, waarvan een percent in gewone agio-aandelen. Over 1971 werd een dividend in contanten uitge keerd van 10 percent op de gewone aandelen en van 6,8 percent op de cumulatieve preferente aandelen. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau, bij bevordering: K. de Boer te Bellen, hoofddlrecteur van de Coöpera tieve MelkprodUktenbedrijven Domo-Be- dum G.A. 5 kg ƒ30,50 N Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: professor dr. ir. P. Bu- ringh te Wageningen, oud-voorzitter van het bestuur van de Landbouwhoge school. HANNOVER (ANP) De Nederlandse handelsbalans met de Bonds republiek heeft voor 1972 een overschot te zien gegeven van 3,3 miljard gulden. Vorig jaar heeft het Nederlandse bedrijfsleven voor in totaal 18,3 miljard aan goederen naar West-Duitsiand geëxporteerd, hetgeen een derde is van de totale Nederlandse export. Nederland heeft in datzelfde jaar voor 15 miljard uit West-Duitsland geïmporteerd, hetgeen neerkomt op een kwart van onze totale import. De Nederlandse export naar West-Duitsland was in 1972 ongeveer tien percent hoger dan in 1971. Deze gisteren bekend geworden cijfers zijn bij de opening van de Hannover-Messe verstrekt door de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. sing”, aldus de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. „Er was de laatste jaren wel een exportsaldo, doch dit is nog nooit zo hoog geweest als vorig jaar”. Ze voegden daaraan toe, dat Duitsland de grootste handelspartner van Nederland is en dat de Nederlandse export naar Duitsland na Frankrijk op de tweede plaats komt. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau: dr. ir. D. W. Stolp te Wassenaar, directeur van de N.V. Vuilafvoer Maat schappij V.A.M. CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK EN LANDBOUW EN VISSERIJ De Westdui'tse minister van Economi sche Zaken heeft in zijn openingswoord opgemerkt, dart de opgaande conjunctuur in West-Duitsland in toenemende mate het gehele bedrijfsleven omvat. De ex pansie van orders uit binnen- en buiten land heeft de industrie aan volle order boeken geholpen. De bondsregering ziet zich voor de taak gesteld, zo zei hij, tegen de achtergrond van de opgaande conjunctuur de tot bezorgdheid aanlei ding gevende prijsontwikkeling ten min ste binnen bepaalde grenzen te houden Het is niet alleen onverantwoordelijk, maar ook kortzichtig om iedere speel ruimte in de economie te gebruiken voor prijs- en loonsverhogingen, zo meende hij verder. Tenslotte zei de Duitse be windsman nog ervan overtuigd te zijn, dat de in september beginnende verga dering van de GATT (algemene overeen komst voor tarieven en handel) hert han delspolitieke klimaat in de wereld en de ontwikkeling van de wereldhandel tot het einde van de jaren zeventig zal bepalen. brieven geschreven worden en vorig jaar nog twee, dit jaar werd eigenlijk maar één brief gevraagd plus een kortaffe, formele krabbel. De „echte” brief moest afkomstig zijn van ene meneer Groen, die een verontwaar dig.1. schrijven richt aan zijn verzeke ringsmaatschappij, omdat deze niet de kosten wil vergoeden van een opera tie aan de wijduitstaande oren van zijn zoontje. Groen bericht dat het kind schuw en eenzelvig wordt door de plagerijen die het wegens zijn flaporen moet doorstaan, zodat een operatie niet slechts een kosmetische kwestie is, maar een hulp in psy chisch lijden. Voor zo’n brief is wel wat aan stilistische vaardigheid ver eist want de verontwaardiging moet zo goed overkomen, dat de verzeke ring tenslotte toch de helft van de kosten wil vergoedeni. Ook het briefje waarin dat wordt meegedeeld, moes ten de examinandi opstellen. Tot ridder in de orde van Oran je- Nassau: mr. C. J. Bakker te ’s Graven hage, hoofdcommies bij het Ministerie van Landbouw en Visserij; J. H. J. Cremers te Heerlen, dierenarts; G. J. Ter Heege te Enschede, voorzitter en bestuurslid van landbouworganisaties; H- Th. M. van Hemert te ’s Gravenhage, hoofdcomm'ies bij het Ministierie van Landbouw en VisserijJ. Huibers te Heerhugowaard voorzitter en bestuurs lid van landbouworganisaties; F. Hulsker te Rotterdam, voorzitter en bestuurslid van organisaties op het gebied van de spijsvettenindustrie; A. A. P. Kamp te Drunen. directeur van de R.K. Lagere Landbouwschool t e Nieuwkuijk; D. Kwakkelstein te Vlaardingen. directeur van de N.V. W. Kwakkelstein; D. Leem huis te Nieuw Beerta, gemeente Beerta, voorzitter en bestuurslid van landbouw organisaties; G. A. P. van Melle te Baipendrecht, directeur van Van Melle N.V. Biscuits en Suikerwerken te Rot terdam; A. J. Merkx te Udenhout,alge- Maar wat de werkgevers „gezond ver stand” en „redelijkheid” noemen, zien de industriebonden op hun beurt als machtsconservering. Ze willen, zelfs tot voorspelbare schade van hun financiële positie beweging in de nivellering. Argu menten als: toon eerst de redelijkheid van de eisen maar eens aan, of: laten we eerst in een gezamenlijke studie nagaan hoe het zou moeten, zien de industriebonden als „uitvluchten”, die de aandacht van het falen van de gangbare economische en sociale orde moeten af leiden. In de uitwerking van het principe-ak koord zullen partijen elkaar moeten vin den, in een compromis dat de plaats van de laagst betaalden ten opzichte van de rest versterkt. Want in bedrijfstakken en ondernemingen zal de uiteindelijke be slissing moeten vallen. Dat het knelpunt in feite zit bij de ongrijpbaarheid van de „laagst betaalden”, zoals Vrij Nederland Tenslotte de tweede opgave voor het VWO: 51 juiste antwoorden aan strepen op evenzovele vragen over zes korte stukjes Duits. Het ziet er naar uit dat dit gisteren het enige echte moeilijke examen was. Leraren en temeer leerlingen noemden de vragen „uitgekookt”. De teksten, waarvan men moest laten blijken ze begrepen te hebben, waren bijzonder pittig; de vele vragen vroegen naar de fijnste nuances. Het feit dat het De Pous was die het zei en er als tijdstip het vastgelopen overleg in de Sociaal-Economische Raad voor koos, bood partijen een geëigende opening om elkaar weer in genade te aanhoren. Het boemerang-effect van de stakingsacties financiële zorgen en toe nemende Interne verdeeldheid zowel in bonden als in vakcentrales) doei ver moeden dat van de zijde van de indus triebonden bij De Pous aan de achter deur is geklopt met het verzoek een gezaghebbend woordje voor hen te doen. Hoe dan ook, het puin dat werkgevers en werknemers het zicht op eikaars stel lingen had ontnomen, werd snel ge ruimd. vergelijken is. Maar welke gymnasi ast zou met zo’n latinisme geen weg weten en niet op „onderlinge afhan kelijkheid” komen? Het totale aantal exposanten is in vergelijking met 1972 met 23 percent De gymnasiasten moesten goed Ne derlands zien te maken van een frag ment uit een artikel van Wemer Heisenberg over Gandhi: „Gewaltlo- sigkeit in der Politik”. Een leraar vond die opdracht „de juiste graad van moeilijkheid” bevatten. Alle „schwere Wörter” had men uit ,Wort- schatz” geleerd kunnen hebben, nou dan. Alleen niet „Initerdependenz”, een woord dat zelfs niet in Wahring staat, die met onze Van Dale te Andere naam. ACF Amsterdam Chemie Farmacie nv gaat haar naam wijzigen in ACF holding nv. Directie en com missarissen achtten het wenselijk naam en doelstelling aan te passen aan de feitelijke functie van de ven nootschap. examen stelt dc eigen docent dan de opdrachten samen. Het voordeel is duidelijk: bij het traditionele opstel moet de leerling zijn toevlucht ne men tot zijn duim als hij toevallig niet zo’n beste inspiratie heeft bij de experimentele stelopdrachten kan hij putten uit de kennis die hij zelf heeft vergaard toegenomen. De organisatoren menen, dat deze stijging voor een deel te dan ken is aan een conjunctuur, die er beter uitziet dan een jaar geleden. Daarnaast verwachten deskundigen een versnelde expansie van de wereldhandel en menen ze, dat de beurs van dit jaar duidelijk in het teken staat van de vergrote EEG. Er worden dit jaar dan ook meer dan een half miljoen bezoekers verwacht uit honderd landen. Uit Nederland worden op de beurs, die tot en met 4 mei zal duren, zeker tienduizend bezoekers ver wacht. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau: B. J. de Boer te Onderdendam, gemeente Bed urn; oud-voorzitter van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereni ging Aankoopcenitrale Groningen G.A., en oud-bestuurslid van andere landbouw organisaties; F. G. Breman te Amster dam, lid van het dagelijks bestuur van hert organlsaltie-comité van de Stichting Internationale Tuinbouwtentoonstelling Floriade-Amsterdam 1972; ir. F. Cool- man te Wageningen, directeur van het Instituut voor Landbouwtechniek en Ra tionalisatie; G. W. Baron van Dedem te Boskoop, voorzitter van het organisatie comité van de Stichting Internationale Tuinbouwtentoonstelling Ftoriade-Am- sterdam 1972; ir. M. Frouws te Odijk, gemeente Bunnik. hoofdingenieur A bij de Cultuurtechnische Dienst; A. M. Ge luk te Schuddebeurs, gemeente Brou wershaven, voorzitter en bestuurslid van landbouworganisaties; drs. J. Gombert te Rotterdam, directeur van Heineken Technisch Beheer N.V.; ir. D. J. van der Have te Kapelle, bestuurslid van organi saties op het gebied van de handel in zaaizaden; mr. B. L- Hof te ’s Gravenha ge, administrateur bij het Ministerie van Landbouw en Visserij; mr. J. R. A. Jansen te Prinsenbeek, directeur van N.V. Hero Conserven Breda; drs. J. J. Knibbe te ’s Heerenbroek, gemeente IJs- selmuiden, bestuurslid van landbouw organisaties; ir. A. P. van der Meer te Rotterdam; ir. H. Riem te ’s Gravenha ge, administrateur bij het Ministerie van Landbouw en Visserij; J. C. Slikker te ’s Gravenhage, directeur Organisatie en Efficiency van het Ministerie van Land bouw en Visserij; mr. J. de Visser te Arnhem, secretaris van de Landbouwho geschool; mr. H. A. Wildeman te Wasse naar, secretaris van de Nederlandse Bond van Veehandelaren en van de Nederlandse Bond van Varkenshandela- ren; ir. A. de Zeeuw te ’s Gravenhage, algemeen directeur Agrarische Produk- tie. Verwerking en Afzet van het Minis terie van Landbouw en Visserij. meen geestelijk adviseur van de Noord- brabantse Christelijke Boerenbond, N.C.B.; E. Mos te Amsterdam, tuinarchi tect bij de Internationale Tuinbouwten toonstelling Floriade Amsterdam 1972; C. F. Mulder te De Bilt, hoofd van de afdeling personeelszaken van de Grond verbetering en Ontginningsmaatschappij „Grontmij” N.V.; A. J. Mutsaers te Til- organisaties; H. J. Nijkamp te Wage- worganisaities; H. J. Nijkamp te Wage ningen, technisch hoofdambtenaar le klasse bij de Landbouwhogeschool; P. van Oostrom te Rotterdam, organisatie- medewerker aan. de Internationale Tuin bouwtentoonstelling Floriade Amster dam 1972; G. Pas te Wassenaar, Hoofd commies A bij het Ministerie van Land bouw en VisserijA. Pot te Akkrum, gemeente Utingeradeel, directeur van U.T. Delfia N.V.; J. H. Riemens te ’s Gravenhage, vice-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaatschap- Tuinbouw - en Plantkunde; C. Roet te Venutzen, vorzitter en bestuurslid van landbouworganisaties; M. J. Rozenboom te Arnhem, stafmedewerker bij de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaatschapi- pij; A. G. F. Smits te Voorburg, referen daris bij het Ministerie van Landbouw en Visserij; C. F. P. Smulders te Hooge- loon, bestuurslid van landbouworganisa ties; D- G. Venema te 's Gravenhage, hoofd van het bureau Buitenlandse Rei zen van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Niet alleen de b-hoek zat gisteren goed, ook de a-mensen hadden geen klagen. Voor hen kwam identiek het zelfde stukje Duits uit de verzegelde enveloppen te voorschijn, waarmee ook zij dus geen grote Schwierigkei- ten gehad kunnen hebben. Daarnaast moest HBS-a de Nederlandse brief schrijven en gym-alfa een stukje Grieks vertalen. Over de eventuele problemen met dat laatste valt wei nig te zeggen, omdat de eigen leraren de vertaaltekst mogen uitzoeken. Maar het moet al gek gaan, wil dat niet in het voordeel van de pupillen zijn. Met hun Nederlandse brief waren de HBS-a-lieden van de school die wij gisteren bezochten allemaal ruim voor tijd klaar. Moesten vroeger drie Hoe verging het gisteren de meisjes van de MMS en de kandidaten van het VWO? Dat is veel moeilijker te zeggen. Beide groepen moesten een opstel schrijven en de afloop daarvan is wel erg onvoorspelbaar. Zeker ook om de jongelui wat meer „grip” te geven op dit onderdeel van het exa men zijn veel VWO-scholen ertoe overgegaan stelopdrachten te geven in de lijn van tevoren bestudeerde onderwerpen. Dat is een experiment en de minister heeft er speciaal ver lof voor gegeven. Gedurende de laat ste twee schooljaren kiest elke leer ling dan een onderwerp uit de literai re of culturele wereld waarvan hij bijzondere studie maakt. Voor het de vrije beroepsbeoefenaars met een pak kende term op één hoop heeft geveegd, is een taak die binnen het cao-conflict niet aan de orde komt, maar waarvan de vakbeweging meent dat die in samenspel met een progressieve regering best te regelen valt. Wat er nu uit het voortgezette overleg op centraal niveau is gekomen heeft zich enerzijds toegespitst op tijdwinst (geza menlijke studie over prijsmechanismen) en anderzijds op de vraag waar het scharnierpunt voor overheveling van inkomens zou moeten liggen om het voor alle partijen acceptabel te houden. Wat dat laatste betreft hebben de bedra gen ƒ25.000, ƒ28.000, ƒ30.000 en ƒ32.500 in bedrijfstaks- en ondememingsonder- handelingen als grens in relatie tot de prijscompensatie al betekenis gehad. In de zuivel is er nu een akkoord diat min of meer model heeft gestaan voor het principe-akkoord dat nu is bereikt. Hetzelfde principe hebben de FME (werkgeversorganisatie grootmetaal) en de industiebonden nu uitgewerkt in een regeling waarbij de prijscompensatie tot 28.000 volledig zal worden vergoed. Over het salarisgedeelte tussen 28.000 en ƒ34.000 moet die vergoeding Vz percent worden en boven de 34.000 percent. Het is nu al bekend dat de industriebond NKV met dat voorstel niet zo gelukkig is, omdat de afzwakking niet nivellerend genoeg is gekozen. Het akkoord komt erop neer dat iemand met een inkomen van 40.000 straks 325 per percent prijscompensatie krijgt inplaats van 400. Inmiddels is er sprake van dat me vrouw prof. C. W. Visser van het voor- lichtingsinstituut gezinsbudget aan de landbouwhogeschool in opdracht van ca- o-partijen bij Hoogovens een studie zal aanvatten over de invloed van percentu ele loonsverhogingen op een aantal be- stedingscategorieën van toongroepen bo- van de ƒ25.500 in de periode 1972-1973 Het gaat daarbij om invoed op de belas tingdruk, ziektekosten, sociale premie druk, schoenen, kleren, tarieven en con tributies, opleiding en ontwikkeling, ver zekeringen, vakantie en oudedagvoorzie- ning. Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolls. Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel. (01710) 4 26 41 i Geen dividend. ASW Apparatenfabriek (Automatic Screw Works) nv in Nij megen verwacht een langzaam verder herstel van de rentabiliteit in 1973. Dit betekent niet dat tot uitkering van een dividend over 1973 kan worden overgegaan. Het Duitse stukje voor de HBS’ers (uit: Die Zukunft hat schon begon nen, van Robert Jungk) vroeg aan dacht voor „das menschliche Ele ment” in de ontwikkeling van de eerste kunstmanen. Het plan om een onbemande satelliet te lanceren werd volgens Jungk al in 1948 geopperd door de Amerikaanse minister van Defensie Forrestal, maar „die persön- lichen Schwierigkeiten zwischen den Behörden von Armee, Flotte und Luftwaffe verzögerten das Projekt hafig”. Klassenstrijd of overleg Wil dit onderzoek dat voor de afzon derlijke Hoogovens-cao dezelfde beteke nis zou moeten krijgen als de nu aange- kondigde studie in de grootmetaal een bruikbare bijdrage worden aan een natio naal inkomensbeleid, dan moet het ook zonder enige (politieke) binding met de op drachtgevers in strikte objectiviteit wor den uitgevoerd. Het gewicht, dat daarbij wetenschappelijk dient te worden toege kend aan de verschillende bestrjj dingen, kan interessante aanwijzingen opleveren over de compensatie-behoeften in de verschillende inkomensgroepen. Van be lang is in ieder geval dat er een gespeci ficeerd inzicht ontstaat in het resultaat van al die invloeden. Vanuit de werkelijkheidservaring van deze tijd lijkt dat een betere weg dan de ethische veroordeling van inkomenson gelijkheid, waarop de theoloog prof. Ros- cam Abbing de welvaartsmaatschappij tracteert en waarmee hij zich voegt in de rij van vermanende, smalende, theo retiserende, utopistische, politiserende of progressieve hoogleraren. Roscam Ab bing onderscheidt zich overigens duide lijk van de overige beleerdere door zijn visie geheel af te stemmen op een para dijselijke maatschappij, waarin zelfs een Bakkenist en een Groenevelt nog de hemel zouden kunnen verdienen. Als ze maar zouden aanvaarden dat een direc teur zich niet per definitie meer inspant of in zijn beroepsleven geestelijk zwaar der belast is dan een arbeider. Het staat voor iedereen wel vast, dat die kwestie van de inkomensverdeling door zijn complexiteit geen zaak is die in het deelaspect van de loonsfeer aan de onderhandelingstafel kan worden afge daan. In feite zou dan de rechtvaardig heid, die hier a priori in het geding is, volledig aan een sociale krachtmeting zijn uitgeleverd. En daarin is de touw trekkerij om de macht nu eenmaal be langrijken In die sfeer kunnen hoogstens contou ren worden aangegeven voor een be grenzing, waarbinnen inkomensverschil len op redelijkheid zouden moeten wor den getoetst. En als die contouren dan al in cijfers moeten worden vertaald, dan zou dat op dit moment niet méér mogen betekenen dan een voor correctie vatba re inleiding op een allesomvattend sys teem, waarbij zaken als de marktver houdingen in de EEG (met zijn vr(je werknemersverkeer) niet buiten be schouwing mogen blijven. Op straffe van een afkalvend arbeids- en welzijns- klimaat, dat de industriebonden alleen maar windeieren zou leggen. JOHN BINDELS Wat is de bedoeling van het nu voort gezette gesprek? Een betere controle op en zeggenschap in de inkomensverde ling, aldus de bonden. De ewrkgevers hebben altijd volge houden de geloofwaardigheid van acties die op herverdeling zijn u ge richt, ernstig in twijfel te trekken. Want wie te vinden is voor een staking waarop je aan loonderving meer toelegt dan je in een heel jaar aan ivellering zou kunnen verdienen, moet in hun ogen een misleide dwaas zijn. Een dwaas die de waarheid steeds beter gaat herken nen, naarmate de werkgevers hem per advertentie de ogenen openen en reken meesters steeds behendiger worden in het oplepelen van „onweerlegbare” cij fers. Het gaat, zo zeggen de werkgevers, duidelijk om méér dan centen of pro centen, vloeren of plafonds, loven en bieden. Het gaat om structuren, om LANDBOUW EN VOLKSGEZONDHEID HYGIëNE Naast het produktieve werk van het opstel moest de MMS gisteren nog een reproduktieve opdracht uit voeren: de vertaling Frans. Het stuk je behandelde kort en goed de histo rie van het Franse chanson. Een docente sprak van „een heel redelijk en aardig onderwerp zonder onmid dellijk opvallende problemen”, maar ze liet de mogelijkheid open dat ze bij liet corrigeren toch wel wat fou ten zou tegenkomen. „La production chansonnière” had ze al met „lieder lijke produktie” vertaald gezien. Voor de hogere instantie die de vertaal tekst had uitgezocht een kleine beris ping: waarom „interpreter” voor-ver- taald met „brengen”, terwijl het Ne derlands toch dat veel betere „vertol ken” kent? macht. Heit overleg is in hun ogen weer gedegradeerd tot een onvervalste klas senstrijd, In die opstelling van de indus triebonden zien zij een mechanische dwingelandij, die je alleen met uitroei- ingsmiddelen als bomtapijten kunt breken. Daarom zeggen de werkgevers één gestoten front te hebben gevormd, waarop infiltratiepogingen moeten stuk lopen. Want de schijngestalten van de macht moeten in hun ogen niet verward wor den met de waarachtige behoefte achter dit conflict*: een inkomensbeleid dat al len recht doet, zonder uitzondering. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af- diohten, ook rondom cv-püpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u. op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaiUe of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlïjmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger en heter STOPPEN, AFDICHTEN. VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS- TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PQRION. de in Zwitserland, ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hecht kracht aan élk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. l/2kg Ikg 2 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25