Frans Michels maakte film met tonelisten 1’ ART DU VIOLON Muzikale festiviteiten V. Blazersensemble speelt Dvorak FILMS 1 Amsterdamse Agenda „J, J. Cremer IN WAALSE KERK Surinaams cabaret Centrum Harmonie J azz Nelson Messe Kunst „RASMUS, DE WEESJONGEN 26 LIDO JF Muziek en toneel i T entoonstellingen Bioscopen D - H FRANK MICHELS tuin, Rudi tel. 13 30 UIT VANAVOND EN vrijdag en laterdagavond is er weer goed toneel te zien in de Haarlemse Stadsschouwburg. Ernstige on derwerpen, maar dat wil niet lesgen dat je niet zou kunnen lachen. Net als met het echte leven. De première heeft géén open baar karakter. Speciaal geno- snelle werd orgel in de Grote of Sint Bavo- kerk op dinsdag 1 mei om 20 uur. werkt het samen met verschil lende (avant gardistische) mu ziekgroepen om te komen tot grotere produkties Het NBE is thans samenge steld uit twaalf musici die al len verbonden zijn aan Neder landse (symfonie)orkesten zoals Het Nederlands Blazers En semble tijdens het Holland Festival 1972. DE HAARLEMSE bioscopen handha ven voor het grootste deel hun paasva- kantieprogramma. „Last tango in Paris” (Marlon Brando en Maria Schneider) is nog te zien in Cinema Palace; „Turks fruit” (Rutger Hauer en Monique van der Ven) in Luxor; „Veel liefs uit Mos kou” (Sean Connery als James Bond) in Frans Hals en „Samen uit, samen thuis" (Bourvil en Louis de Funès) in Studio. Zie ook agendag Kunstenaars voor Vietnam elders in dit blad. „Duel”, toeg. 14 j. Dag. i uur zo. en I en 21.45 uur. Charles toeg. O 9 wijzer in a.l. VOOR DE JEUGD draait „Bonanza” in de matinees van Palace. De bekende tv-sterren spelen er in mee: Lorne Greene als Cartwright, Dan Blocker als Hoss en Michael Landon als Little Joe. In de matinees van Studio nog steeds de tekenfilm „Asterix en Cleopatra". Zon dagochtend in deze bioscoop Zorba de Griek met Anthony Quinn en Alan Ba tes. WIE VAN RAUWE (Italiaanse) wes terns houdt kan ook aan zijn trekken komen. In de nachtvoorstellingen van Cinema Palace draait „Sartana, de gena deloze wreker” en in die van Frans Hals „De wraak van de pistoleros”. Maar ook voor Langdon, die uit de wereld van de music-hall afkomstig was, werd de komst van de geluidsfilm fataal, ook al bleef hij tot op het laatst van zijn leven in films meespelen, zoals in „Spotlight Scandals”, die in 1944, het jaar van zijn dood, werd gemaakt. CHARLES BOOST Zo’n kind dat in een weeshuis zit en later toch in een gezin komt, dat sluit dacht ik wel aan bij de kinderbescherming bijvoorbeeld.” En: „Het is een amusementsfilm, speciaal voor kinderen. Spanning en humor vind ik dan het belangrijkste”. Het Nederlands Blazersen semble voert zondagmorgen werken uit van Mozart, Gou nod en Dvorak. Centraal staat het spelen van spelen van het kamermuziekrepertoire van alle tijden voor blazers. Het ensem- Nederlands voert IN DE SERIE concerten ten bate van de restauratie van de Waalse Kerk aan het begijnhof staat in mei de viool in het middelpunt. Met name de lief hebbers van de Franse vioolli- teratuur van 1600-1800 komen aan hun trekken, dankzij het betreurenswaard,ige feit dat de financiering van de restauratie nog steeds niet rond is. DE IN 1969 gemaakte erotische versie van Shakespeare’s tragedie „Romeo en Julia” heeft enige jaren lang gegolden als het neusje van de pornografische zalm. En zolang de keuring functioneer de en de film, gemaakt door een zekere Mr. Stootsberry, was verboden, zodat hij alleen in besloten kring vertoond kon worden, behield „The secret sexlife of Romeo and Juliet” deze twijfelachtige reputatie. Overdag in Roxy „Geen tranen voor een moordenaar” met veel geknok en geschiet van revolverhelden. In de nachtvoorstellingen van Roxy een uit zonderlijke western. Uitzonderlijk, om dat men hier probeert aloude cowboy- conflicten van een sex-draadje te voor zien. Bleven de meisjes van plezier tot dusver altijd op de achtergrond in de saloon, nu wordt hun leed uit de doeken gedaan. Dat wil zeggen: een sadistische schurk, die de bordeeldames mishandeld heeft, krijgt zijn verdiende loon. Men doodt hem met hoedespelden. Museum Fodor (Keizersgracht): T.e m. 6 mei schilderijen van Vincent Hamel. T.e m. 3 juni beelden van Theo Nlermeijer. Geo pend dagelijks 9.30-17 uur, zon- en feestda gen 13-17 uur. Alhambra II (Weteringschans): Dennis Weaver in „Duel”, toeg. 14 j. Dag. 14.30, 19.15 en 21.45 uur zo. en kon. dag. 13.45, 16.15, 19.15 Woensdag 2 mei, 20.15 uur: Amsterdams Toneel „Koning Lear” van Shakespeare. Carré (Amstel): T.e.m. zaterdag 28 april: 20 uur: musical „My Fair Lady’’. De twee volgende avonden is „De kannibalen” te zien van George Tabori, waarin vijftien acteurs een soort psychodrama spelen over de ten dode opge schreven, hongerende mensen in een barak van het concen tratiekamp Auschwitz. Hoofd persoon is de oude vrome Jood Tabori (Han Bentz), die als een droevige clown de menselijk heid blijft prediken onder zijn ^lotgenoten, die tot kannibalisme dreigen te vervallen. Het is een van de belangwekkendste stuk ken van dit seizoen, dat in de regie van Peter Oosthoek een prachtige voorstelling krijgt. J.H digden zijn welkom, zoals men sen uit het onderwijs, jeugdsec- tor, speeltuin, toneelverenigin gen, gemeente enzovoorts. Men kan de film vanaf 1 juni dan opnemen in de programmering van scholen, clubhuisactivitei ten, verenigingen, kinderparty’s, etc. Ook kan men met zijn kinderen naar het mini-thea- tertje van Michels in zijn wo ning in de Vredenhofstraat 7 komen om de film te zien. „LAND TE KOOP” heet het programma, dat het Surinaam se en in groep, vier musici bestaat, kwam twee weken geleden naar Nederland voor een tournee. Paul Schee- lings kon een avondje uit het drukke programma lospeuteren Terecht, want het is een uitste kend, professioneel gebrachte voorstelling, die bijdraagt tot een groter zelfbewustzijn van de Surinamers. Volgende week komen we er op terug. cabaret van Thea Doelwijt Henk Tjon op zondag 6 mei Haarloheim brengt. De die uit vier spelers en aan de woordt Rijksmuseum (Stadhouderskade): T.e.m. 8 juli „Engels Delfts" aardewerk. Permanente ex positie- Oude schilderijen, beeldhouwkunst, kunstnijverheid, Nederlandse geschiedenis, Aziatische kunst en Rljksprentenkablnet. Geopend dagelijks 10-17 uur, zon- en feest dagen 13-17 uur. Stedelijk Museum (Paulus Potterstr.): T.e.m. 6 mei „Moderne kunst van toen In het StedelHk van nu". 19e eeuwse schilderkunst uit de eigen kollektie, o.a. Israël», Marts, Weissenbruch, Breitner tekeningen van Gérard Titus Carmel; foto's van Aart Klein; Hamish Fulton, foto’s als dok urnen- tatie van zijn werk: „Cijfers, letters, woor den” eigen kollektie. T.e.m. 30 april wer ken van leden van de kunstenaarsvereni ging „De Brug”. T.e.m. 6 mei keramische weefsels van Johan van Loon. T.e.m. 20 mei Ben (Vautier). overzichtstentoonstel ling. T.e.m. 20 mei „Flup en Ju Bedrijf" Ijzeren voorwerpen van Pierre Schwartz foto’s van Hense 'Boekhout. Permanente expositie: Vijf generaties (beeldende kunst uit de laatste honderd jaar) en Vincent van Gogh, grote verzameling schilderijen en tekeningen uit alle perioden Geopend maandag t.e.m vrijdag 9.30-17.30 uur en 19- 22.30 uur, zaterdagen 9.30-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Het verhaal: Rasmus loopt weg uit een weeshuis, ontmoet een zwerver (gespeeld door Mi chels himself), komt in allerlei avonturen terecht tot hij met de zwerver in diens „thuisha ven” een liefdevol tehuis vindt caba- geeft zaterdag de tweede uitvoering van het programma „Oooover- heerlijke Szmulewicz sauade” in kleinkunsttheater Haarloheim in het Bavogebouw, Smede nstraat in Haarlem. Teksten en muziek zijn in hoofdzaak van Gabriël Szmulewicz. Firefox Film had na de eer- ite speelfilm „De Oude Molen” sl geruime tiid plannen om dit boek te verfilmen en in sen- tember 1971 vertrok Michels met een vrije bewerking voor een scenario en samenri°'1!r><» van het draaiboek naar het Ve- luwse Ene. waar zijn „Rasmus” gestalte kreeg. Terug van zijn retraite in Haarlem zocht hij contact met Cremer, waar hij icht spelers vond die hun film- Kleln Bellevue (Leidsekade)dagelijks (beh. 30 april, en 4 met): 20.30 uur: Kabaret Honoloeloe met „Gieren op 'n eiland” m.m.v Hessel van der Wal. Rob van de Meeberg. Shaffy Theater (Keizersgracht): 1 t.e.m. 5 mei Shaffyzaal 20.30 uur: Funhouse Revue. T.e.m. 5 mei, Zuilenzaal, 20.30 uur: Smart Billy Smart door Jan Kees Duvekot. WIE OP KONINGINNEDAG naar pop wil komen luisteren, kan terecht in het Concertge bouw in Haarlem waar om 20 uur een beatconcert begint. Grootste trekker op het popfes- tijn is ongetwijfeld Long tall Emie met zijn shakers, al is het optreden van boogie woogie pianist Jaap Dekker met zijn band en de formatie Earth and Fire natuurlijk ook niet te versmaden. Naast een uitvoerende taak, stelt het ensemble zich actief op inzake de reorganisatie van het landelijk muziekbestel en De voorstelling vrijdagavond is om half negen, de toegang is gratis en in het voorprogramma vertoont Johan Stevens zijn film „Uit een bonk klei", een impressie van een bezoek van de pottenbakster Jean Rom- mens aan de Brederodeschool in Santpoort. „Rasmus” wordt ingeleid door Aart Brouwer, artiest en producent van Target Films Filmproduktie Mij. in Amsterdam. DE AMERIKAANSE KOMIEK Harry Langdon (1884-1944) heeft met zijn col lega Buster Keaton gemeen dat hij lange tijd niet onderkend is als een der groot ste figuren uit de „golden age of come dy”. Beiden hebben de hoogtepunten van hun carrière bereikt toen ze in de scha duw van de grote kleine komiek Charlie Chaplin stonden en hoewel later is ge bleken dat Chaplin in die tijd voortdu rend bevreesd was voor concurrentie uit die hoek, heeft het publiek het tweetal verwaarloosd en is in latere jaren een heroriëntatie en herwaardering nodig geweest om, zeker Langdon, de plaats te geven die hem toekwam. De belangrijkste rol, die van Rasmus zelf, was weggelegd voor Glen Leeuwe, leerling van de Theo Thijssenschool. Andere kinderen van zijn school en van Prof. Dr. Gunningschool fi gureerden als weeskinderen. ZANDVOORTSE Operette Vereniging geeft zondag 29 anril en uitvooring van Gravin Mariza van Emmerich Kalman in het Concertgebouw. De regie berust bij Ferri Zellfers. druk maken op een in dit soort zaken getraind publiek. Een enkele maal werkt het gebruik of misbruik van de bekende historie die geheel in erotische termen vertaald is, lichtelijk komisch, maar wat er op het doek gebeurt en kennelijk is opgenomen door een opgewonden came ra, is zo weinig „doorleefd” dat de reek sen z.g. pornografische handelingen die men te zien krijgt, nauwelijks opwin ding kunnen veroorzaken. Wie de snelle ontwikkeling in wat mocht en niet mocht in de bioscoop, aan een voorbeeld bewe zen wil zien, mag „Het geheime sexleven van Romeo en Julia” echter zeker niet missen. het Concertgebouw, het Rotter dams Philharmonisch Orkest het Amsterdams Philharmo nisch Orkest en het Nederlands Kamer Orkest. Chaucer in t8 j. Dag, 13.30, HET KOOR KATHOLIEK Haarlem geeft donderdag 3 mei in het Concertgebouw Haarlem uitvoering aan de Nelson Messe van Joseph Haydn en het Te Deum II van Hendrik Andries- sen. VRIJDAGAVOND 27 april ml men in het Mamixtheater vot de Filmgroep Haarlem in i? Rijksleerschool op een ande re manier dan gebruikelijk hunnen kennismaken met een tantal Haarlemse amateurto neelspelers. Een aroepje. van de Letterlievende Vereniging J.J Cremer heeft namelijk de ver trouwde toneelnlanken verwis seld voor het witte doek. Frank Michels, enthousiast half-be- roens. half-amateur filmprodu cer met ziin „Firefox Film” heeft met hen de kinderfilm „Rasmus de weesjongen” ge maakt, een. film van 65 minu ten naar een Zweeds kinder boek van Astrid Lindgren (die- telfde van Pippi Langkous). ALS WAARDIG vertegen woordiger van de Nederlandse kleinkunst, treedt vrijdag 27 april zanger-pianist Jules de Corte in De Waag op. Daarmee wordt recht gedaan aan de on langs hernieuwde traditie om in dit vanouds op het volkslied georiënteerde centrum aan dacht te besteden aan wat er op dit gebied ook door onze eigen landgenoten wordt ge presteerd. De Nelson-Messe ontleent zijn naam aan de Britsse admiraal, die in 1799 op bezoek was bij graaf Esterhazy, de broodheer van Haydn. Ook in zijn kerk muziek slaat Haydn een vrolijke toon aan. Toen hem een gebrek aan ernst verweten werd, moet hij gezegd hebben: „Nu God mij een vrolijk hart heeft gegeven, zal Hij het mij niet kwalijk ne men, dat ik Hem met vrolijk heid dien”. Het Te Deum com poneerde Andriessen in op dracht van de Ned. Hervormde gemeente te Roterdam. ter ge legenheid van de ingebruikne ming van de gerestaureerde St. Laurenskerk. De solisten bij het koorconcert zijn Ank Reinders sopraan, Marianne Dieleman alt, Ruth Pos tenor en Ruud van der Meer bas. Het NPO bege leidt en de algehele leiding heeft Albert de Klerk. Zaterdagavond verwelkomt De Waag het ensmble Prelaz. Deze (Nederlandse) groep legt zich toe op het spelen van Balkan- muziek. Vorig jaar trad Prelaz als trio op in de Waag, maar thans is de groep uitgebreid met een basgitarist. Er wordt voorts gemusiceerd op accordeon, vi ool, cimbaal en gajda, een uit de Balkan afkomstige doedel zak. Waagbeheerder Herman Erbé houdt de avond in Oriën taalse sferen door het serveren van Joego-Slavische hapjes. MODERNE GEÏMPROVI SEERDE jazzmuziek klinkt vrijdagavond in de Haarlemse Jazz Club. Groot Heiligland 47 Muziek, die wordt gespeeld door de nog tamelijk onbeken de, maar veelbelovende Haar lemse formatie C4+. De groep, bestaande uit Ton Vingerhoets, Frans van Tongeren, Herbert Vogel en Peter Hurting, maakt gebruik van een bijzonder uit gebreid instrumentarium, deels van exotische aard. Het repertoire bevat bijna geheel eigen werk waarbij af en toe een uitstapje wordt ge maakt naar bekende jazz- en klassieke thema’s. Zo traden in het afgelopen jaar onder meer op het duo Julian Coco en Magdalena Kuhn, het trio Jan van de Centrum speelt vanavond „Alpha Beta” van E. A. Whi tehead: drie episoden uit het mislukkende huwelijksleven van meneer en mevrouw Elliot. Jules Hamel en Els van Rooden spelen voortreffeliike. levens echte mensen. Regie: Han Bentz van den Berg. Hoewel het thema speelt in de jaren ’50 vindt Michels dat hij het toch wel naar deze tijd heeft toegehaald. In onze krant zei hij in juli ’72: „Het is vrij landelijk, je ziet vrijwel geen auto’s. Er zit ook wel iets op- voedends in, iets vormends debuut wel wilden maken. Ed Blansjaar, regisseur bij Cremer, speelt mee, maar is ook regie assistent. Verder ziet men: Ag nes Koorenblik, Jeanne Kruy- ver, Wil Steenwinkel, Rie Mey- erman, Irene Roussian en Teun de Waard. Horen doet u alleen Bob van Oploo, die de tekst van de verteller inspreekt. Het filmteam werd versterkt met de cameramensen Johan Ste vens en Hans Plas. Berg, het gitaartrio Dlck Visser, Willem Brons, het Amsterdams Strijktrio en Henri en Marian ne Gouder de Beauregard. De belangstelling voor de concer ten hebben de leiding voldoen de vertrouwen gegeven om dit initiatief ook in het seizoen 1973-1974 voort te zetten. Stadsschouwburg (Leidseplein): Donderdag 26 april 20 uur: Ned. Operastichting: Johan Strauss „Die Fledermaus” m.m.v Het Pro menade Orkest o.l.v. Franz Allers. Vrijdag 27 en zaterdag 28 april, 20.15 uur, zondag 29 april 13.30 uur: Amsterdams Toneel: „Ko ning Lear” van Shakespeare. Zondag 29 april, 20.15 uur: Amsterdams Toneel: „De Meid” van Herman Heijermans. UU1.V1. Leidseplein Theater McQueen in Dag. 14.45, 19.45 16.15, 19.45 en 22 uur. Luxor (Nleuwendljk)- Charles Bronson In „Fluitende kogels”, toeg. 14 j. Dag. 13.30 beh. za. ma. wo. mldd.) 15.30, 19.15 en 21.30 uur Nöggerath (Reg. Breestr.): Marlon Brando In „Last Tango in Paris", toeg. 18 j. Dag. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Parislen (Nleuwendljk): „Meisjes met geopen de lippen”, toeg. 18 j Dag 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Rembrandtplein Theater (Rembrandtpleln): Terence Hill tn „De vier vuisten de lucht in”, toeg. 14 J. Dag. 14.15, 19.15 en 21.45 uur, zo. en ma. 13.30, 16, 19 15 en 21.45 uur. Rialto (Ceintuurbaan) Danny Kaye tn „De Hofnar”, toeg. a.l. Dag. 14, 19.15 en 21.30 uur. zo 13 30, 19 15 en 21.30 uur. ma. 13 45, 16, 19.15 en 21.30 uur. Roxy (Kalverstr). Van G Chaucer tn „The Canterbury tales”, toeg 15.45, 19 en 21 30 uur. Royal (Nleuwendljk): „Chen slaat er op los”, toeg IP J Dag. 13 30, 15.45 19 en 21 30 uur. Studio K (Boven Kriterion) Yves Montand In „Etat de siège”, toeg. 18 j. dag. 14.15, 19.30 en 22 u„ zo en ma. 13.45, 16.15. 19.30 en 22 u. The Movies (Haarlemmerdijk): dag 19 45 en 22 uur. za alleen 22 uur 19 45uur„Fahren- held 451". toeg 18 J. 22 uur „The andromed strain’toeg. 18 1. Tuschinski (Reg. Breestr): Monique van Ven in „T - - - 19 en 21 30 21.30 uur. De Uitkijk (Prinsengracht) Liza „Cabaret" toeg. 18 j. Dag 21.45 uur, zo. en 21.45 uur. BERNARD BARTELINK verzorgt woensdag 2 mei een concert in de RK Sint Bavo Leidsevaart waaraan meegewerkt door het Kathedrale Koor. Aanvang 16 uur. Concertgebouw (Van Baerlestr.): Zaterdag 28 april, gr. zaal 20.15 uur: Utrechts Symfonie orkest o.l.v. Anton Kemjes, m.m.v. Han Richter-Haaser, piano. Werken van Haydn e.a. kl zaal 20 uur: Shell Singer, o.l.v. Bep Ogterop. m.m.v. Henny May. sopraan, Wlm Koopman, tenor Rel Rijf, piano, Rudi van Houten, piano. Wlm Sanders, gitaar en Dub Dubois, bas. Fragmenten uit opera’s, ope- rette’s en musicals. Zondag 20 april, gr. zaal 20.15 uur: Serie „Vier uitzonderlijke concerten”. Het Menuhin Festival Orches tra. o.l.v. Yehudi Menuhin, m.m.v. Yehudi Menuhin, viool en Emmy Verhey, viool. Werken van Bach e.a Maandag 30 april, gr. zaal 20 15 uur: Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Felix de Nobel, m.m.v. Agnes Giebel, sopraan. Jet Röllng, piano en Dlck Jonker, trompet. Werken van Bach e.a. Dinsdag 1 mei, kl. zaal 20 uur: Indiase muziek Woensdag 2 mei. kl. zaal 20 uur: Openbare presentatie voor de Prijs van Uitnemendheid. Mieke Biesta, viool, werken van Brahms e.a. i Men kan vaststellen dat Longpants (1926) behoort tot de beste films, die uit de samenwerking tussen Capra en Langdon is ontstaan. We zien de naïeve Langdon in de ban van een „vamp’’- achtige vrouw komen en zo zeer in verwarring raken dat hij zijn buurmeis je niet alleen tracht te vergeten, maar ook nog wil doden. Het is een eenvoudi ge intrige die aan Langdon alle kansen geeft om zijn enorme talenten te de monstreren. Met als onvergefelijk hoog tepunt de wijze waarop de komiek de aandacht van de vamp wil trekken door kunstjes op de fiets uit te halen en zijn pogingen zich te ontdoen van ziin buur meisje (later zou Chanlin een soortgelij ke situatie in „Monsieur Verdoux” uit werken op een meer macabere manier). De kerk, de oudste van Haar lem, is in 1965 voor het laatst onderhanden genomen en dat slechts gedeeltelijk. Voor de omvangrijke bedragen die ge moeid zullen zijn met volledige restauratie de schattingen liggen rond het miljoen zijn voorlopig alleen nog maar par- HET TWEEDE verzoekcon- cert, samengesteld door Haar lemse orgelliefhebbers zal wer ken bevatten van Joh. Seb. Bach (Fantasie G dur), Cléram- bault (Suite du Deuxième Ton), Brahms (twee bewerkingen van het koraal Herzlich tut mich verlangen), Guilmant (Pastorale uit de Première Symphonic) en Franck (Final Opus 21). De composities worden uitgevoerd door stadsorganist Albert de Klerk op het Christian Müller NEDERLANDS BLAZERS Ensemble sluit zondagmorgen om 11 uur de serie familiecon- certen in de Arnoldushoeve, Hoofdweg 574 te Hoofddorp af Daarmee komt een einde aan ten seizoen dat voor de organi satie (bestaande uit Leo Vos en NPO-bassist Jacques van Har ten) en voor het publiek erg succesvol is gebleken. ticuliere bronnen aan te boren. De overheid heeft alle subsidie stopgezet. Een van de mogelijkheden om aan geld te komen is deze serie concerten. In samenwer king met het Instituut Franpais, Maison Descartes en de VPRO geven de Amster damse violist Jaap Schröder en de claveciniste Anneke Uitten - bosch op 3,6,9,11 en 13 mei concerten in het kleine intieme schip van de kerk. Doorgaans bijgestaan door Veronika Ham- pe (gamba) en Alda Stuurop (viool) en in het laatste concert met de steun van de violisten Wiel Peeters, Ruth Kesseling en Martin Sonneveld en de cellis ten Wouter Moller en Dick Koster spelen zij werken van in totaal zestien Franse compo nisten. Tijdens het eerste con cert op 3 mei komen er al negen aan bod, op 6 mei is het concert gewijd aan Franqois Couperin en op 9 mei staat Jean-Marie Leclair op het pro gramma. Armand Louis Coupe rin, l’Abbé le fils en Mondovil- le zijn op 11 mei aan de beurt en de serie wordt besloten met Lully, opnieuw Leclair en Campra. De instrumenten die tijdens deze concerten gebruikt zuilen worden zijn ofwel de oude ori ginele, ofwel replica. Er zal ge durende de gehele periode van l’Art du Violin een kleine ten toonstelling te zien zijn van zeven nagebouwde instrumen ten van de Garderense clave- cimbelbouwer Gerrit Klop, die bovendien na afloop van de serie concerten een tweedaagse cursus zal geven op 12 en 19 mei over het zelf stemmen en repareren van het clavecimbel. De kosten hiervoor bedragen dertig gulden; opgeven kan men zich schriftelijk bij de or ganist van de Waalse Kerk, Kees Rosenhart, Kinderhuissin gel 12. Kaarten voor de serie l’Art du Violin zijn voor vijf gulden (CJP en bejaarden f 2,50) ver krijgbaar aan de kerk, een half uur voor het begin van het concert. Op 3.9 en 11 mei is de aanvang om half negen ’s avonds, op 6 en 13 mei om half drie 's middags. Ook telefonisch kan men bestellen, maar zon der plaatsreservering: 313691- Tips HET AMSTERDAMSE retkwartet Szmulewicz Alhambra I (Weteringschans): Marlon Brando in „Last Tango in Paris’', toeg. 18 j. Dag. 14, 19 en 21 30 uur, zon. en kon.dag 13.30, 18 en 21.30 uur. TWEE DER GROOTSTE Jazzreuzen, die dit kleine landje heeft opgeleverd, te weten Mis ha Mengelberg en Han Ben- hink, komen zaterdagavond naar Haarlem voor een concert In jongerencentrum ’t Plein, Balkanplein 4 in Schalkwijk. Aanvang 20.30. Zowel Bennink, die vorige tveek 30 jaar oud werd, als Mengelberg, behoren tot de (schaarse) vertegenwoordigers van de avant garde jazz. Voor hun muzikale verdiensten ont vingen beiden de Wessel Heken prijs; Misha in 1966, Bennink sen jaar later. Harry Langdon heeft in zijn films een duidelijk komisch type gecreëerd, een jongeman met een kinderlijk gezicht, in te krappe kleren, aarzelend, naïef, en schuchter, met onverwachte agressieve uitvallen. Toen Frank Capra hem om streeks 1926 ging regisseren bleef de komiek-zelf wel als bepalende hoofdfi guur de auteur van ziin films, m»*.’ er ontstond in het scenario een grotere exactheid en de film kreeg een grotere eenheid. Nieuwe de la Mar Theater (Marnlxstr.): T.e.m. 29 april, dagelijks: 20.15 uur: Zuide lijk Toneel Globe: „Soldaat Tanaka” van Georg Kaiser. Theater De Brakke Brond (Nes): T.e.m. 5 mei, dagelijks (beh. zondags) 20.30 uur: Nieuwe Komedie: „Kanker1' van Michael Weller Mlckery Theater (Rozengracht) tot en met 29 april, dagelijks 20.30 uur: Amsterdams Amateur Toneel Festival. Bellevue Cinerama (Marnlxstr Lee Marvin in „The Professionals”, toeg. 14 J. Dag. 14.15, 19 15 en 21.45 uur, zo. en ma. 13.30, 16, 19.15 en 21.45 uur. dlscret de la Bourgeoisie'’, toeg. 18 j. Dag. Calypso (Marnlxstr.): Luis Bunuel „Le charme 13.45, 16, 19.30 en 21.45 uur. Ceintuur (Ceintuurbaan): Johan Cruljff „Nummer 14 - Johan Cruljff", toeg. Dag. 14, 19.15 en 21.30 uur. Centraal (Nleuwendljk): „Meisjes die graag naar bed willen”, toeg. 18 J. Doorl. voorst, dag. 13, 14.15, 16.30, 18.15, 20 en 21.45 uur. Cineac (Camrak): „Vlva Espana’’, toeg. a.l. Dag. 9.30, 11.30, 13.30. 15 30. 17.30, 19.30 en 21.30 uur. zo. 13.30 uur enz. toeg. 18 1. I de „Furks fruit", toeg 18 j. Dag 14.15, uur za zo ma 13 30. 15 45, 19 en GALERIE MARC, Wolstraat 18 in Haarlem, exposeert van vrijdag 27 april (opening om 20.30 uur) tot en met 23 mei schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp. De galerie is dagelijks geopend van 10-17 uur en op zondag van 14-18 uur. Maandags gesloten. Sindsdien is er het een en ander gebeurd op het witte bioscoopdoek, dat al door iemand het beddelaken van de huidige film is genoemd. De grote at tractie van het slecht verfilmde, maar niettemin geheime liefdeleven van het aan Shakespeare, alleen via de namen ontleende liefdespaar, zal nu weinig in- HAARLEMS HARMONIE KAPEL verzorgt vrijdagavond 27 april onder directie van Henk Hoogervorst in het Con certgebouw in Haarlem een concert waaraan zal worden meegewerkt door de Dutch Swing College Band onder lei ding van Peter Schilperoort. Het programma bevat een grote verscheidenheid van werken van marsmuziek via barok tot jazz. DE HAARLEMSE tenorsaxo fonist Rudi Brink heeft een zevenmansformatie samenge steld waarmee hij op koningin nedag in de Jazzcorner, Spaar- ne 104 in Haarlem zal optreden. De formatie die bestaat uit lou ter studiomusici zal slechts een maal optreden en daarna wor den ontbonden. De groep speelt maandag in hoofdzaak latin- music. Aanvang 14 uur. Tegelijkertijd zal het orkest van Ray Kaart tijdens een zo genaamde streetnarade door het centrum van Haarlem rijden om voorbijgangers attent te maken op dit concert. Kaart’s orkest zal ’s avonds in de Jazz- corner spelen. Mlnelll m 14 30, 19.15 en ma. 13.15, 15.45, 19.15 en ble werd daartoe opgericht In 1960 op initiatief van studenten van het Amsterdams Conserva torium. Tot aan zijn dood in 1964 heeft Thom de Klerk het orkest geleid. Een jaar later werd het NBE nieuw leven in geblazen, waarna onder leiding van Edo de Waart (toen nog hoboïst) een snelle muzikale ontwikkeling werd doorge maakt. Cineac (Reg. Breestr.): ochtend en middag 9.30 11.30, 13.30, 15.30, zo. 11.30 uur enz. Lucky Luke’ toeg. a.l. Elke avond 17.30, 19.30 en 21.30 uur Pierre Richard in „De grote blonde met een zwarte schoen" toeg. 14 j. City (Leidseplein): Robert Vaughn In „Lokaas voor de dood”, toeg. 18 J. Elke avond 19 en 21.30 uur, elke middag do. vr. dl. wo. zo. ma. 13 30 en 16 uur: Pinocchio” toeg. a.l. Corso (Kalverstr.): Barbra Streisand in „What’s up doc”, toeg. a.l. Dag. 13.30, 15.45, 19 en 21:30 uur Du Midi (Apolloloan): Natalie Wood tn „West Side Story" toeg. 14 J. Dag. 14 en 20 uur. Flora (Amstelstr „Ben and Charlie”, toeg. 18 J. Dag. 14.30, 19.30 en 21.45 uur, zo. en ma. 13.30, 15.45, 19.30 en 21.45 uur. Kriterion (Roeterstr.)Bernard Verley in „L’amour 1’apres midi" toeg. 18 J. Dag. 14.15, 19.45 en 22 uur, zo en ma. 13.30. 15.45, 19.45 en 22 uur.vr. za. nacht 00.15 uur. (Leidseplein): Steve .Junior Bonner”, toeg 14 j. en 22 uur, zo. en ma. 13.45, Er is veel gefilmd op locatie; bij de boerderij van Elswout, een boerderij in de Haarlem mermeer, Bennebroek, de Peda gogische academie, een jeugd herberg, diverse villa’s en land schapjes in Drente. Het geluid is volgens het zogenaamde „stripe”-systeem op de film aangebracht. 'i gis» w J U, f j*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27