Softbal tobt met gebrek aan voldoende technisch kader Overschrijvingsperiode nog nooit zo geruisloos Promotie HCK geen eenvoudige Herensoftbal moet onderneming zich nu bewijzen SPORTHUIS PIM JANSEN i 35 27 APRIL 1973 VRIJDAG Weinig geld Noodzaak Niet te klagen Smalle basis Lederen Handschoen Honkbal-softbalknuppel en bal voor SLECHTS 30- NOL HOUTKAMP GAAT EEN MOEILIJK SEIZOEN IN i Nol Houtkamp: „Wedstrijden zijn nog steeds de beste trainingen”. 1 Aanvechtbare scheidslijn in de 1 nieuwe competitie-opzet Derde honkvrouwe Erna van Ewijk: Belangrijke schakel in de DSS-ploeg. ADVERTENTIE 5 1 r 5 Speciale openingsaanbieding voor de jeugd honkballers/softbalsters r 1 1 1 r j 9 S wij niets te winnen, enkel te verliezen”, aldus Houtkamp. Opvallend is dit jaar, dat de jeugd nog niet in groten getale staat te dringen om de routiniers van hun plaatsen te ver- Gerard heren- Catcher Janke Nijdam van HHC is in haar verwachtingen gematigd optimis tisch. „We rekenen op een plaats bij de sen verenigingen en technische commis sie noodzakelijk is. Ook hier zijn Hout kamp de teleurstellingen niet bespaard gebleven. meer over vorm een van en geeft toch weer communicatiemoeilijk- heden in de nabije toekomst. Ondanks al deze tegenslagen is Hout kamp nog steeds de enthousiaste man, die met volle inzet van zijn persoonlijk heid zal voortwerken aan een zo sterk mogelijke nationale formatie, die in 1974 in Amerika de successen van de jaren ’70 minstens moet evenaren, en zo moge lijk moet overtreffen. DRIES DE ZWAAN Kinderhuisvest 37 Haarlem Tel. 31.01.35 (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM „Wereldkam pioenschap Softbal 1974” zijn de magische woorden voor bondscoach Nol Houtkamp. Houtkamp, die zijn sporen op honkbalgebied als speler van RCH en HCK en als coach van ABC en de Kinheimers reeds ruim schoots verdiende, is sinds twee jaar de grote man achter het Nederland se softbal. Houtkamp, werkzaam bij een Haarlems Ziekenfonds, staat in principe niet afkerig tegen een full time functie bij de KNBSB. Finan ciële aspecten maken het realiseren van een dergelijke functie voorlopig echter niet mogelijk. Juist bij een moeilijke sport als soft bal is discipline en zelfwerkzaamheid onontbeerlijk. „Iedere coach zal er ver standig aan doen de zaken grondig aan te pakken. Maak je ploeg enthousiast en laat negatieve figuren de sfeer in een ploeg niet bederven”. Houtkamp’s grootste zorg is de achter stand op het gebied van de pitching. Een achterstand die het afgelopen seizoen in de wedstrijden tegen de Raybestos Brak- kettes uitgewezen heeft, dat de slagpres- taties hiermede parallel lopen. De Italia nen, die kosten noch moeite sparen trachten deze lacune op te vullen door werpsters als Joan Joyce voor stages naar Italië te halen. Op de vorige week belegde bijeen komst van de bondscoach met de club- coaches van de geselecteerde speelsters, lieten velen zonder afbericht verstek gaan. Hoe positief het gesprek dan ook kan zijn, het wegblijven van de enkeling dringen. Ook de aanwezigheid van vol doende en goede coaches is beperkt. Zo hebben verenigingen als: De Pin guïns, Vodo SC en UW nog niet defini tief de beschikking over een vaste coach. Aangaande de strijd om de titel moeten er toch wel zeer vreemde dingen gebeu ren als het kampioenschap niet terecht zal komen bijHHC, Terrasvogels of DSS. Grote outsider is dit keer Bloe- mendaal, dat in de uitgebreide oefen campagne tegen de topploegen tot voor treffelijke resultaten kwam. Landskampioen DSS onder coach Piet de Nieuwe, rekent niet direct op prolon gatie van de titel. „Onze basis is smal, het aantal wisselspeelsters niet groot”, aldus Piet de Nieuwe. „Een onverwachte blessure kan fataal zijn”. Veel zal weer afhangen van het vertrouwde duo Ineke van der Veldt-Ans Kroon. Belangrijke schakel in de DSS-ploeg is derde honk vrouwe Ema van Ewijk, die zich het vorige seizoen opwerkte tot een van Nederlands beste softbalsters. De open gevallen plaats op het eerste honk zal worden ingenomen door Patricia Ban nenberg of reserve-werpster Helma Bouchier. Voor het eerst na een lange reeks van jaren zal Corrie Lippus in de rood-groene formatie ontbreken. Terrasvogels, dat coach Teun van der Berg verloor, zal dit seizoen geleid wor den door Co Hoefsmit. Hoefsmit, die ook de herensoftballers nog onder zijn hoede heeft, zal het niet eenvoudig krijgen. Zonder enige twijfel beschikt Terrasvo gels over de meest talentvolle jeugd. De vraag blijft echter of speelsters als: Gerda Treuren, René van der Berg, Ellen Baartse en Hanneke Kockx wel hun volledige kans zullen krijgen. Ge beurt dit niet dan zal Terrasvogels bin nen enkele jaren voor het voldongen feit komen te staan in één keer een bijna volledig nieuwe ploeg in het veld te moeten brengen. Het welslagen van het komende seizoen zal afhangen van het feit of coach Hoefsmit het evenwicht weet te vinden tussen de routine van de ouderen en het enthousiasme van de getalenteerde jeugd op die plaatsen, waar zij thuishoren. Met Jet Jonker en Annelies Tesselaar heeft Terrasvogels ongetwijfeld de beschikking over de sterkste pitchersstaf van Nederland. Het huidige competitiesysteem is vol- gens Houtkamp nog voor verbetering vatbaar. In principe is Houtkamp voor stander van speelsterspromotie: de sterkste speelsters in de hoofdklasse. Hij beseft echter maar al te goed, dat als dit door hem gepropageerd wordt, hij zich op glad ijs begeeft. Het liefst ziet hij de hoofdklasse teruggebracht tot een zestal ploegen, die elkaar dan zes keer gaan ontmoeten. „Wedstrijden zijn nog steeds de beste trainingen”. Op deze wijze zou een nog verantwoorder selectie tot stand gebracht kunnen worden, terwijl de ver enigingen door het verspelen van twee a drie wedstrijden in de week verplicht zouden zijn hun selecties uit te breiden. Teleurgesteld is Houtkamp in de zelf voldaanheid van vele softbal-insiders in Haarlem en omgeving. In het „Mekka van de softbalsport” blijkt het organise ren van een A-coach-cursus niet moge lijk. Gebrek aan belangstelling is hier het grote probleem. Wat Houtkamp als pijnlijk ervaart, is de instelling van een enkele geselecteerde. „Sommige uitgeno digde speelsters zien het niet als eer en bedanken even gemakkelijk voor de se lectie, als dat afgeschreven wordt voor een vriendschappelijke wedstrijd”. ning ondervond de nadelen van het slechte weer en als klap op de vuurpijl bleek het internationaal toumooi in Haarlem niet haalbaar. Pogingen van de technische commissie om een trip naar Amerika op korte termijn te realiseren hadden evenmin succes. Contact tussen Janke Nijdam voorzitster van de technische commissie en Diana Por ter van het Springfield College om een Amerikaanse ploeg naar Nederland te halen, slaagde ook niet. Het internatio naal contact zal daarom dit jaar alleen bestaan uit enkele wedstrijden tegen Italië, dat eind juli naar Nederland komt. Voor Houtkamp is dit echter niet de tegenstander, die hij graag had ont moet. „Voor Italië ongetwijfeld nuttige wedstrijden. Zij trekken zich aan ons spel op. Tegen deze tegenstander hebben tie zullen wij opereren”, aldus Verzeyl- berg. De hoofdklasse wordt gecompleteerd met het Haagse Vodo en het Utrechtse UW. Een verzwakt UW, dat zo veel verliezen leed, dat bij voorbaat degrada tie lijkt vast te staan. Bij Vodo SC zal veel afhangen van werpster Joyce Cris- pijn. Houdt haar werparm het het volle dige seizoen uit, dan blijft Vodo een uiterst lastige opponent. Met steun van catcher Maureen Hooyer kan Vodo dan hoge ogen gooien. Trainer Joop Meevers Scholte zal echter slechts incidenteel kunnen rekenen op de steun van routi nier Ilse Burger. Wat dat betreft heeft Nol Houtkamp over zijn selectie niet te klagen. Voor speelsters als Erna van Ewijk, die zich door een geweldige mentaliteit, ontwik keld heeft tot één van Nederlands beste softbalsters, heeft Houtkamp de grootste bewondering. „Talentvolle speelstere zonder instelling, zullen het nimmer ver brengen”. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM Nog niet eerder is de overschrijvingsperiode bij de soft balsters zo geruisloos verlopen als het afgelopen jaar. Op het eerste gezicht derhalve redenen om geen schokkende gebeurtenissen te verwachten. Niets zal echter minder waar zijn. Nog maar nauwelijks was het seizoen (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. De in de landelijke eerste klasse spelende teams van HCK en EHS zijn beide ingedeeld in de eerste klasse B, waarin verder uitkomen: Cele- ritas en Westerkwartier (Den Haag), FAK (Bitthoven) en Roef (Moergestel). Alle ploegen ontmoeten elkaar drie keer. In het EHS-kamp rekent trainer Joop Schuitenmaker op een plaats in de mid- den-moot Coach de Vries kan steunen op drie werpsters: Willie de Ruiter, Henny Schuitenmaker en Gonnie Vrugt. Een tegenvaller voor de gepromoveerde Haarlemse ploeg is het voorlopig niet beschikbaar zijn van eerste honkvrouwe Coby van Keulen. Het gedegradeerde HCK moet onder coach Matty Möllmann gaan proberen het verloren gegane terrein te herwin nen. Möllmann verwacht, dat zijn ploeg met Roef - versterkt door de komst van Marjan Eerdmans - zal strijden om de titel Wellicht is de routine van Karin Kort, Ingrid Ruseler. Patricia Posthumus en Loes Wijnekus doorslaggevend. Itnmy Bruinier. Patricia Luyk zijn dit jaar niet meer beschikbaar voor de Kinheimploeg. Coach Möllmann, die zijn aandacht moet verdelen over het softbal en cat ch en in HCK-honkbal zal ongetwijfeld dit seizoen wel enkele malen in conflict komen ten aanzien van wat moet preva leren. In de eerste klasse A, die bestaat uit Shell, De Geuzen (Amsterdam), Storks, Flying Petrels. ESCA en Orwo-HCAW is De Geuzen met internationaal Elly Nij- huis als catcher verui' favoriete. De kampioenen van de twee eerste klassen spelen om een plaats in de hoofdklasse, twee eventueel drie beslissingswedstrij den. In Haarlem is het aantal verenigingen, dat heren-softbal speelt inmiddels uitge groeid van tien met twaalf aan de competitie deelnemende negentallen- On danks het feit, dat het heren-softbal langzaam maar zeker vaste grond onder de voeten krijgt, voelen de meeste vere nigingen zich door de bond in de steek gelaten. Een stelling, die door de vice- voorzitter van de KNBSB, de heer W. Oosterhof niet onderschreven wordt. „Weliswaar komt het punt heren-softbal niet op iedere bestuursvergadering op de agenda voor, maar afwijzend staan wij er zeker niet tegenover”, aldus de vice- voorzitter. Eens is de heer Oosterhof het overigens wel met een aantal Haarlemse verenigingen, dat er aan de reglemente ring van het heren-softbal nog veel ontbreekt. „Kan een honkballer in het zelfde seizoen ook heren-softbal bedrij ven? Gelden straffen, die voortvloeien uit de ene tak sport ook voor de andere tak van sport?”, zijn veel gehoorde vra gen, die om een snel antwoord vragen. Bijzonder hoog zit het Houtkamp, dat voor de sport zo weinig geld beschikbaar wordt gesteld. „De eerste de beste actie in Nederland levert vele miljoenen gul dens op, maar zodra valt bij een actie het woord sport of het rendement van de actie valt tegen”, aldus Houtkamp. En om zijn bewering met bewijzen te sta ven, memoreert de bondscoach de peri kelen rond de kunstijsbaan Kennemer- lanid. Houtkamp: „Wij zullen ons met ons allen in moeten zetten om de plan nen te realiseren. Zonder uitbreiding van het aantal lichtvelden en een beter in ternationaal contact, zal het bijzonder moeilijk worden om het Nederlandse spelpeil op een hoger niveau te bren gen”. Veel jong talent zou dan veel meer in de gelegenheid gesteld worden kennis te maken met topsoftbal. Talenten als Re né van der Berg eerste honkvrouwe en Annelies Tesselaar werpster zouden dan veel eerder kunnen „rij pen” dan nu het geval is. „Te vaak wordt het winnen nog primair gesteld. Een goede technische en tactische on dergrond, zal op langere termijn min stens zoveel revenuen opleveren”. Na twee jaar is Houtkamp er van overtuigd geraakt, dat nauw overleg tus- (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Softbal tot voor twee jaar alleen door het vrouwelijk geslacht in competitievorm beoefend, mag zich het laa'tste seizoen duidelijk in de be langstelling van de heren verheugen. Nadat twee jaar geleden in Haarlem deze nieuwe tak van sport binnen de KNBSB voor het eerst van de grond was gekomen, volgde een jaar later Midden- Nederland, terwijl over enkele dagen ook in Amsterdam een competitie van start gaat. 1972 afgelopen, of in de wandelgangen van de KNBSB hoorde men de traditionele geruchten over wijziging in de competitie-opzet. Geruchten, die op waarheid bleken te berusten, toen de betrokken verenigingen via een enquête het verzoek kregen hun mening kenbaar te maken. Lang - te lang - bleef het na deze enquête stil. De meeste verenigingen wa ren al ver gevorderd met hun voorberei ding voor de competitie, die het komen de weekend van start gaat, toen het bondsbestuur een Salomons-oordeel ge veld bleek te hebben. Het uitblijven van een snelle beslissing wekt geen verwon dering als men bedenkt, dat de beant woording van de enquête bij lange na niet leidde tot een eensluidend oordeel. Content waren alle hoofdklassera dan ook zeker niet met de door de bond genomen beslissing. Nu moet direct voorop gesteld worden, dat de KNBSB zich al in een moeilijk parket gema noeuvreerd had, door dit seizoen een hoofdklasse te moeten verspelen met negen ploegen. Een oneven aantal ploe gen, dat het maken van een programma niet eenvoudig maakt en dat vrijwel altijd leidt tot „slachtoffers”. Verwacht mag worden, nu de negen ploegen na een volledige competitie ver deeld gaan worden over twee poules, dat een bijzonder spannende strijd zal op lé veren. Het aanbrengen van de schei dingslijn tussen de vierde en vijfde plaats is echter aanvechtbaar. Vooral de ploegen rond deze grens: De Pinguïns en Onze Gezellen zijn allerminst gelukkig met de genomen beslissing. Zullen de vier gelukkigen in een volledige compe titie wel de revenuen van dit systeem - zowel speltechnisch als financieel - plukken, in de degradatiegroep ontstaat een ongeilijke en zelfs oneerlijke strijd. De vijf overgebleven ploegen zullen el kaar slechts één keer ontmoeten. En daar twee van de vijf ploegen zullen moeten degraderen, weegt hier het be lang van een uit- of een thuiswedstrijd tegen een mede-degradatiekandidaat wel erg zwaar. Het zou beter geweest zijn, ondanks de bezwaren van een groot aantal wedstrijden, ook hier een volledi ge competitie te spelen. Voor beide pou les geldt, dat de behaalde punten in de eerste competitie van kracht blijven. Hadden de verenigingen vorig seizoen dankzij het gunstige aprilweer een uit stekende aanloop op de competitie, dit jaar was het weer bar en boos met de klimatologische omstandigheden. Het schaarse aantal oefenwedstrijden verloor in bijna alle gevallen aan waarde tenge volge van kou en wind. Verrassingen in het begin van de competitie zullen dan ook groot kunnen zijn. Het komende seizoen dreigt voor Houtkamp dan ook een moeilijk jaar te wonden. In februari startte Houtkamp op zondagavond in Hillegom de centrale training. Een training, die niet het volle rendement opleverde, omdat de trai- ningsgelegenheid nu eenmaal niet de geschikste voor softbal was. De veldtrai- Gerard Boekhout, de man die Nol Hout kamp steunt in het opvoeren van de slag-prestaties. Nu er een steeds grotere tendens waarneembaar is, dat de weekendsport dreigt verschoven te worden naar de mid-weekse avonden, is het voor een ieder duidelijk, dat er een verschuiving zal komen van honkbal naar softbal. Het komend seizoen zal moeten uit wijzen of de doorbraak van het heren- softbal een definitieve gestalte gaat aan nemen. Het idee, dat honkbal en heren- softbal als concurrenten naast elkaar binnen één bond leven, zal dan eerst echter uitgebannen moeten worden eerste drie”. De te smalle basis zou ook hier wel eens voor moeilijkheden kun nen zorgen. De coaches Paula van der Mark en Dinie Zwaneveld - gestopt wegens een rugblessure - hebben Els Spee als derde honkvrouwe in de formatie opgenomen. HHC had dit seizoen vast gerekend op de steun van oud-werpster Trudy Tromp, die echter in verband met haar artsen-studie de sport toch weer op zijspoor moest zetten. Na Marian G inhoven zullen Marijke Bouman Yolanda Barendregt eventueel de verde diging kunnen leiden. Incidenteel zal HHC een beroep doen op de jeugdspeel- sters: A. v. Weezel, T. de Vries en C. Henskes. Het Heemsteedse De Pinguins heeft geen directe hoge verwachtingen van de komende competitie. Yvonne van Hei ningen en Fieke Strijbis zijn niet beschikbaar. Coach Box beschikt een betrouwbare defensie in de van het duo Mary Boekhout-Metty de Boer. De weer van een blessure herstel de Anneke Smit en de aanwezigheid van Gonnie en Betty Veenstra maakt De Pinguins niet bij voorbaat kansloos voor een vierde plaats. Uit Bloemendaal daar entegen komen zeer optimistische be richten. Coach zal dit jaar Dick Ausma zijn. Wedstrijdsecretaris Noordhoff hoopt op een plaats bij de eerste vier. „In de oefenwedstrijden heeft onze ploeg bewezen sterker te zijn dan ooit”, merkt de heer Noordhoff op. Vooral de Bloe- mendaalse aanval imponeerde in de vriendschappelijke duels. De Whites ver loren Marijke Wijnschenk en kunnen voorlopig ook nog niet beschikken over Astrid Kolkman. Greet Hersman en Ine ke Böttger, die aanvankelijk wilde stop pen, keerden terug. Ook Greet Valstar stelde zich weer beschikbaar. In Haarlem-Noord laat coach Henk Jonker zich dit jaar assisteren door Wil Feijen. Jonker gaat proberen bij de top te komen. Sleutelfiguren in dit streven zijn de werpsters: Marjan Cops, Ria Koehorst en Linda Hoogland. „Redden zij het, dan hebben wij een goede kans”, aldus de coach van bet door Kennemer- Intersport gesponsorde team. Door de tijdelijke afwezigheid van Ineke Wessels zal Tineke van der Wiel in de eerste wedstrijden als kortestop opereren. Ge heel nieuw voor Nederland is, dat Onze Gezellen beschikt over een tweetal pit- ching-coaches: Daan Bauer en oud- scheidsrechter Bertram. New-comer EDO heeft onder Verzeyl- berg alleen maar te winnen en niets te verliezen. Verzeylberg - voorstander van verjonging in zijn team - zal met Wil Kuipers als catcher starten. Jeugdige speelsters: Cobie van Breukelen, Henny de Graaf en reserve-werpster Yolanda Vierhout krijgen kansen. De routine van Truus Ruiter, Betsy Nederstigt en Henny Scheer zijn voor Verzeylberg de peilers waarop zijn ploeg moet trachten het hoofdklasseschap te prolongeren. „Vanuit de under-dog-posi- Door het inschakelen van Boekhout Nederlands beste werper tracht Nol Houtkamp thans de Nederlandse slagprestaties op te voe ren. De aanvulling van talent uit de buitengewesten is tot op heden gering. Houtkamp: „Er is daar natuurlijk talent, maar het technisch kader om deze speelsters te ontwikkelen, ontbreekt ten enen male”. Houtkamp, die de afgelopen maanden ip het oosten en zuiden ver korte coachcursusssen heeft gegeven, hoopt echter ook hier op korte termijn verbetering in te brengen. „De basis voor beter Nederlands softbal moet gezocht wonden in een uitstekend technisch ge schoold kader. Eigenlijk vraag je je wel eens af of je niet meer aandacht aan het technische werk moet besteden, dan aan de training van de A-selectie”. w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 35