Haarlem niet te spreken John Rep debutant over premie in Nederlands team WK’74 Mildere straf Rocco en Rivera verdiende Brand dat het wel degelijk kan knokken niet meer tegen FC Groningen Oostenrijk al bijna zeker van „Haarlem heeft laten zien 'IA! ft 1 I iOSS 1 tl «uw DAR P 1BK ih G Acht Ajacieden in Oranje tegen Spanje n n 99 el VAN BREEVOORT: „PUNT TEGEN DIT FEYENOORD GEEN TOPPRESTATIE” 10 MAANDAG 30 APRIL VI Ongegrond R 73 36 N it- Toevallig ijöfc, 3 B V F f r. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) JAN RAB IRRITEERT SPELERS (Van onze sportredactie) 3- is it- 18 18 07 Meeren genoeg maken. Hij ging beide De enige doelrijpe kans die Feyenoord voor de rust kreeg kwam dan ook min of meer toevallig tot stand. Lex Schoen- De laatste fase voor rust deed bij de 12.000 toeschouwers het vermoeden rij- 5 5 3 5 3 2 1 0 2 3 1 0 0 0 1 5 8 7 3 0 GERRIE DE GOEDE teleurgesteld 12— 4 9— 4 7— 2 0—18 1. 2. 3. 4. maker trof bij die gelegenheid echter slechts de bovenkant van de lat. Kort voor dat moment had Eddy Treytel Haarlem van een voorsprong afgehou den, door een knal „ineens” van Piet van den Berg meesterlijk op de vuisten te nemen.. Spanje speelt. Aangezien de bonds coach voor de rechterspitspositie moest kiezen tussen René van de Kerkhof en John Rep heeft de bondscoach na overleg met Cor van der Hart er de voorkeur aan gegeven om voor nog een Ajacied te kiezen om de homoge niteit in het elftal zoveel mogelijk te waarborgen. Daarom is het Ajax- elftal, dat woensdagavond met 10 van Real Madrid won, op drie plaat sen gewijzigd. Israel, Van Hanegem en doelman Van Beveren zijn de „indringers”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Terecht was de con clusie van het gros van de Haarlemspe- lers dat niet Feyenoord, maar Haarlem het dichtst bij een overwinning was geweest. Een domper op de voldoening die er na het doelpuntloze gelijke spel heerste was die slotsom overigens beslist niet. Al merkte René van Breevoort, een van de spelers die een enorme dosis ijver aan de dag had gelegd, wel op: „Gelijkspelen tegen Feyenoord is natuur lijk op zich erg leuk, maar tegen dit elftal zou ik het toch echt geen toppres tatie willen noemen”. René van Breevoort (tweede van links) wint een kopduel van F eyenoord’s Wim Rijsbergen. Dick Schneider (rechts) en Theo de Jong volgen de actie nauwgezet. Het werd een spannend duel in het Nepstadion, waar maar liefst 30.000 Oos tenrijkse supporters een plaats hadden gevonden. Bij Oostenrijk, dat enige tijd geleden nog met 1-0 van Nederland won, speelden Kreuz (Sparta) en Hasifl (Feyenoord) mee. Hongarije nam in de 12e minuut de leiding na een Oosten rijkse verdedigingsfout, die Zambo af strafte. Maar direct daarop scoorde Sta- rek na een prachtige aanval de gelijk maker. Linksbuiten Jara, die de Hon gaarse defensie herhaaldelijk voor pro blemen stelde, gaf de gasten in de 29e minuut zelfs de leiding en had drie minuten later pech met een schot tegen de lat. In de tweede helft konden de Hongaren niet meer dan één treffer (van Balint) produceren, hetgeen waarschijn lijk niet genoeg zal blijken te zijn voor een plaats in het slottoernooi. Er waren 80.000 toeschouwers. Het Nederlands elftal ziet er der halve als volgt uit: Van Beveren, Suurbier,Israel, Hulshof, Krol, Haan, Neeskens, Van Hanegem, Rep, Cruyff en Keizer. De selectie is vanmiddag in het KNVB-centrum in Zeist bij eengekomen. Als wisselspelers funge ren Schrijvers en Pahlplatz van FC Twente en Schneider (Feyenoord). Ger Mühren is wel in Zeist aanwezig maar door Fadrhonc niet in de basisopstel ling opgenomen omdat hij zich tegen Excelsior aan zijn pas herstelde knie rustsignaal haalde voordat hij werd blesseerde. Dat de blessure echter niet van al te ernstige aard is bleek uit het feit dat hij tegen Excelsior zonder al te grote moeilijkheden het rustsignaal haalde voordat hij werd vervangen door zijn broer Arnold. Oldenburg en Hovenkamp hadden heel wat meer greep op het middenveld dan bij de tegenpartij Stapper en Nygaard. De Deen scooorde wel het enige Alk- maarse doelpunt nadat er al een aantal niet te missen kansen waren geweest. De basis voor het Groningse doelpunt werd gelegd door Hovenkamp, die vijf man passeerde en vervolgens inschoot. De bal kwam tegen de binnenkant van de paal waarna Jensen voor de begeerde en verdiende afwerking zorgde. Scheids rechter De Bruin, 4000 toeschouwers. Uitsmijter van Joop Brand: „Een 1-0 overwinning voor Haarlem zou een re delijke uitslag geweest zijn. Maar ik ben evengoed tevreden. We kunnen dan wel niet zo virtuoos voetballen als Ajax. we hebben wel laten zien dat we negentig minuten kunnen knokken”. BERT BREVOORD BOEDAPEST. Oostenrijk heeft in Boedapest in een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioen schap gelijk gespeeld tegen Hongarije. Ook het eerste duel tussen beide ploegen eindigde destijds in Wenen met een uitslag van 2-2. Oostenrijk heeft nu de beste kansen om zich voor het eindtoer- nooi om de wereldtitel, volgend jaar in West-Duitsland, te kwalificeren. Toch heeft Zweden, dat pas drie wedstrijden heeft gespeeld en evenveel punten heeft behaald (Oostenrijk heeft acht punten uit vijf wedstrijden, Hongarije een punt minder), alles nog in eigen hand. In alle resterende wedstrijden van deze groep komen de Zweden in actie, zowel tegen het zwakke Malta als tegen Oostenrijk en Hongarije. Indien de Zweden alles winnen plaatsen zij zich voor de eind ronde. Oostenrijk heeft het nadeel dat het nog naar Scandinavië toe moet, de Hongaren ontvangen de Zweden op eigen veld. Rab noemt de instelling van de meeste Telstar-spelers amateuristisch, althans als het op mentaliteit aankomt. „Spelers die bij ons tegenvallen, zijn er steeds als de kippen bij om een tweede man te zoeken, waarop ze de verantwoording af kunnen schuiven. Het tegenovergestelde is echter waar. Als een betaalde speler in de eredivisie ben je in eerste instantie zelf, en jij alleen, verantwoordelijk voor je spel. De trainer bepaalt, bij ons zelfs in overleg met de spelers, de taktiek en de opstelling. Alleen als daarin fouten worden gemaakt is dat zijn schuld. Wanneer een speler in het veld niet aan zijn opdracht voldoet, dan is dat zijn fout. Van de trainer kan dan hooguit gezegd worden dat hij miste door die zwakke schakel in te zetten. Ik hoef er echter MILAAN De straf die Rivera van AC Milan en trainer Rocco had den opgelopen vanwege belediging van scheidsrechter Lo Bello is door de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond gehalveerd. De schorsing zal nu duren tot 11 juni in plaats van tot 26 juni. Rivera en Rocco waren tekeer gegaan toen Lo Bello vorige week een doelpunt van Milaan in de wedstrijd tegen Lazio afkeurde. Inderdaad bewees Feyenoord ook te gen Haarlem, dat het predikaat topclub met geen mogelijkheid door de huidige prestaties kan worden waargemaakt. Feyenoord manifesteerde zich eens te meer als een team dat om stimulerende ingrepen schreeuwt, zo statisch en zo fantasieloos ging de Rotterdamse forma tie te werk. Haarlem’s trainer Joop Brand: „Voor veel trainers van eredivi sieclubs is het de laatste tijd een stereo tiepe kreet geworden dat er tegen Feyen oord best een punt veroverd had kun nen worden als er maar een beetje meer lef getoond was. Ik dacht dat wij die lef deze keer wel hebben opgebracht. Me dunkt, dat we vanaf de eerste mi nuut geen twijfels over onze bedoelingen hebben laten bestaan”. Dries Boszhard onderstreepte die be doelingen al na negentig seconden door De pogingen van Feyenoord om het spel te verplaatsen liepen aanvankelijk op niets uit. Bovendien speelde Wim van Hanegem op het middenveld een duide lijk terughoudende rol, voortvloeiende uit het feit dat hij al na vijf minuten aan de rechter-enkel geblesseerd raakte en zich buiten de lijnen moest laten oplappen. HAARLEM „Honderd gulden, dat geef ik mee aan de schillenboer”, beweerde Gerrie de Goede na afloop teleurgesteld. Over zijn eigen presta tie was hjj ontevreden maar de extra premie die het bestuur aan het elftal toekende voor het gelijke spel tegen Feyenoord was voor hem (en de an dere spelers) toch een afknapper. En omdat Theo de Jong en Wim Jansen zeer consequent werden gescha duwd (Vosmaer, De Haan en Van Bree voort verzetten op het middenveld bergen werk en symboliseerden daarmee de in zet van de Haarlem-equipe) bleef het gevaar van een aanvalstrio Ressel- Schoenmaker-Kristensen tot een mini mum beperkt. Joop Brand: „Je moet Feyenoord nu eenmaal niet de gelegen heid geven om te gaan tikken, dat is gewoon een eerste vereiste”. uit een pass van Piet van den Berg een diagionale schuiver af te vuren, die de foutloos keepende Treytel tot een maxi male krachtsinspanning dwong. Uit de hoekschop die op de Boszhard-actie volgde had Treytel het geluk, dat een ziedend harde inzet van Gerrit Peys nét naast het Rotterdamse doel verdween. zen, dat Haarlem een moeilijke tweede helft tegemoet zou gaan. Die verwach ting bleek al snel ongegrond, al kreeg Feyenoord na een kwartier wel de beste kans van de wedstrijd toen Theo de Jong na een doorkopballetje van Schoenmaker alleen voor Poldervaart verscheen, maar zijn te slordige lob naast het doel zag verdwijnen. De Rotterdamse onmacht om enige variatie in het steriele speltype te bren gen bleek het best in de laatste tien minuten voor rust, de voor Haarlem moeilijkste periode van de wedstrijd. De Haarlem-defensie, waarin vooral Ton Marijt als bewaker van Lex Schoenma ker opviel, profiteerde toen gretig van de eentonigheid waarmee werd gepro beerd de Feyenoord-schutterij te voeden. Opvallend bij de Rotterdamse acties was wel, dat linkerverdediger Harry Vos bij herhaling de gelegenheid kreeg naar vo ren te komen, omdat hij door Gerrie de Goede het overgrote deel van de wedstrijd onzichtbaar onvoldoende werd af gestopt. De Goede daarover: „Wim van Hanegem bleef veel achterin hangen. Daarom ben ik maar zoveel mogelijk bij hem gebleven. Maar ik heb slecht gespeeld, dat weet ik. Misschien toch nog een tekort aan wedstrijdritme. Ondanks die 0-0 ben ik dan ook niet zo erg tevreden”. ROTTERDAM/VELSEN Het Sparta Kasteel vormde gisteren een historisch decor voor het fikse partijtje gekanker, dat de laatste weken bij Telstar traditie is geworden. Hoewel het vertoonde spel in de (met 21 verloren) wedstrijd tegen Sparta daar al veel minder aanleiding toe gaf, dan de afgang van vorige week tegen Excelsior, concentreerden verschil lende spelers zich toch opnieuw op het veelgeplaagde doelwit van dit ge jeremieer: trainer Jan Rab. Het optreden van de Velser oefenmeester heeft de laatste tijd, dat wordt in bijna ieder gesprek al snel duidelijk, veel kwaad bloed gezet. Vooral bij de spelers die, schijnbaar bij toerbeurt, op de reservebank terecht komen (gisteren werden Van Essen, Bond en Van Egmond daar vriendelijk doch dringend voor uitgenodigd) komt Jan Rab er doorgaans niet zo best af. Veelgehoorde aantijgingen: Rab inspi- DEN HAAG Ajacied John Rep zal woensdagavond de enige debutant in het Nederlands elftal zijn dat een vriendschappelijke wedstrijd tegen Doelrijpe mogelijkheden hoewel bepaald niet rijk in aantal deden zich daarna uitsluitend voor de veste van Eddy Treytel voor, maar Van den Berg (afgelopen week geteisterd door griep) en Vosmaer waren in de afwerking net niet resoluut genoeg. Bovendien weiger de scheidsrechter Hoppenbrouwer, die bepaald niet zijn sterkste dag had, Haar lem een strafschop toe te kennen, toen Beer Wentink bij een poging om de bal uit een corner in te koppen door de teruggekomen Kristensen ruw van de sokken werd gelopen. Hoppenbrouweris lezing: „Er was sprake van obstructie, dus kon ik niet anders dan een indirecte vrije schop binnen het strafschopgebied toekennen”. De stand in groep één is nu: Oostenrijk Hongarije Zweden Malta niet voor te zorgen dat een eredivisie- voetballer gemotiveerd in het veld komt. Een speler in de hoogste betaalde afde ling, die zelf nog niet weet waarvoor hij voetbalt, moet maar teruggaan naar de amateurs.” Jan Rab heeft een nieuwe lijn uitge stippeld, een harde lijn. De spelende werknemers van Telstar moeten weten wat zij voor hun geld moeten doen, zo niet, dan gaan ze eruit. En krijgen ze het op langere termijn nog niet in de gaten, dan kunnen ze vertrekken. Rab: „Ik heb me een tijd terug ai voorgeno men, onder geen voorwaarde meer zo’n zouteloze periode mee te willen maken als aan het einde van de vorige compe titie (toen Telstar in zes wedstrijden geen punt haalde red.). Om dat te voorkomen vervang ik de spelers die individueel terugzakken zonder pardon. Ik voel me zelfs niet meer verplicht om ze nogmaals uit te leggen waarom ze gepasseerd zijn.” Als een sterk voorbeeld van een speler die karakter toonde en die proef door stond, noemt Rab Bischot. „Bij Bischot heb ik het gewenste effect' verkregen. Hij is geïnspireerd doordat hij weken op de bank heeft gezeten. Nu is hij sterker terug. Het kan hem niets meer schelen naast wie hij moet spelen, als hij er maar in staat”, aldus Rab, die Dick Bond voorst'elt als een speler die het niet waar maakte. „Bond klaagde er altijd over dat hij niet op het middenveld mocht staan. Nou, die kans heb ik hem tegen Excelsi or gegeven. Hij bracht er weinig van terecht.” De Velsense oefenmeester heeft defini tief gekozen voor een straf beleid, met alle consequenties die daar eventueel aan vast kunnen zitten. Rab: „Ik wil de nieuwe competitie met een „schone” ploeg beginnen. In de wedstrijden die ons nu nog resten wil ik ook jonge spelers als Jonker en Helling (die gisteren in het basisteam stond, maar door een harde bal geveld, het terrein moest ver laten. Van Egmond kwam in zijn plaats red.) ook een kans geven, zodat ik bij de start van het nieuwe seizoen weet waar ik aan toe ben. Dat die werkwijze weerstanden oproept bij de spelers is voor mij geen verrassing. Voor ik eraan begon heb ik me dat terdege gereali seerd. Ik heb bewust hiervoor gekozen.” Dat Telstar gisteren tegen Sparta een slechte eerste helft (Stout: „Ik was eerst bang dat we weer weggespeeld zouden worden”) terugvocht om uiteindelijk op een redelijke eindstand te komen (2-1, door een doelpunt in de 55e minuut van Willim) legde Jan Rab uit als een eerste resultaat van zijn nieuwe benadering. Hij stond daarin niet alleen. „Ik heb vandaag voor het eerst weer met plezier gespeeld”, verklaarde Fred André, de beste man van Telstar, „er is de laaste tijd veel rottigheid bij ons geweest, maar vandaag is daar volgens mij een kentering in gekomen. We hebben laten zien dat we nog moreel hebben. Als er iemand een fout maakte, dan werd dat tenminste weer door een teamgenoot goedgemaakt. En dat heeft er de afgelo pen weken nogal eens aan ontbroken.” De enige dissonant in de tweede helft was gistermiddag de ruwe overtreding van Zwaan tegen Jansen, waarvoor hij met een gele kaart bestraft werd. THEO KLEIN Een van hen suggereerde dat na winst op FC Groningen volgende week de hele groep waarschijnlijk een uitsmijter als extraatje krijgt aange boden. Voor het bedwingen van de Rotterdammers waren de financiële verwachtingen kennelijk hoog ge spannen. Secretaris Amoldy was de scham pere reactie van zijn spelers niet bekend. „Wij komen onze afspraken altijd na. Wat de spelers krijgen ligt allemaal vast. Met die honderd gul den hebben wij een bonus gegeven voor de inzet van de ploeg. Winnen van dit Feyenoord is lang ndet zo’n grote prestatie meer. Haarlem had gistermiddag twee punten moeten be halen”. Haarlem moet binnenkomt met een aantal spelers onder wie De Goede en Van Breevoort, rond de tafel gaan zitten voor het sluiten van nieuwe contracten. Amoldy: „Het grootste deel van de huidige selectie zullen wij onze trouw tonen. We zijn zeker niet van plan het team te verzwak ken”. De eerste speler die Haarlem voor het volgende seizoen vastlegde, is UEFA-jeugdintemational Ted Hes- seling, die nu voor het B-team uit komt. reert niet, Rab licht zijn spelerskeuze niet toe en Rab wisselt te veel. Gisteren wierp keeper Paul van der Meeren zich voor zijn doen ongewoon fel op als woordvoerder van de ontevre den groep (waartoe niet iedereen be hoort) op. Aanleiding voor deze uitval naar de oefenmeester was voor de doel man het feit dat Rab reservekeeper Jaap Bloem in de rust voor de omstanders goed hoorbaar toevoegde dat hij na een kwartier voor Van der Meeren zou wor den ingezet. „Dat vind ik geen stijl”, riep Van der Meeren. die er uiteindelijk toch de hele match in was gebleven, „dertig wedstrijden keep ik goed. Nooit hoor ik daar wat over. En als het een keertje minder gaat wordt er zo’n truck uitge haald.” De anders zo rustige keeper wond zich er danig over op. Van der Meeren: „Niet dat ik het voor mezelf nou zo erg zou vinden. Dat niet. Maar andere jongens in de ploeg worden er wel regelmatig naast gezet en die gaan er wél kapot aan. Als er tegenwoordig een speler wondt gepas seerd, dan zegt Rab daar geen woord over. Ik hou daar niet van. Geef mij dan maar een man als Barry Hughes (Iet op, Haarlem-voorzitter Ko Gosen, dit is een sollicitatie red.), die weet een ploeg op te peppen. Rab inspireert ons niet meer. Ik weet wel, er ligt bij Telstar nu eenmaal een bepaald flegma over de ploeg, wat je er niet gemakke lijk vanaf kan krijgen. Maar de manier waarop Rab dat doet, door elke week spelers te wisselen, is voor mij, en niet voor mij alleen, onbegrijpelijk”. Verklaringen als deze zijn vrijwel we kelijks in de Telstarkleedkamer te be luisteren. En niet alleen in de kleedka mer. Spelers als Bond en De Vries lieten al eerder en public merken dat zij geen waardering konden opbrengen voor de werkwijze van Rab, terwijl Hans Drie sen vorige week weinig zin toonde in de training, nadat' hij voor de match tegen Excelsior door de trainer was gepas seerd. Jan Rab onthield zich tot nu toe in alle gevallen van commentaar. Giste ren brak hij die ban. Rab: „Om met Van der te beginnen. Die heeft reden om zich kwaad te i1- niet vrjjuit bij beide doelpunten (gescoord door Walbeek en Visser (na respectievelijk 20 en 36 minuten red.), terwijl hij ook aan de derde treffer (door scheidsrechter Weerink af gekeurd wegens buitenspel red.) mede schuldig was. Hij zou er echter, net als al die andere spelers, beter aan doen om de schuld in de eerste plaats bij zichzelf te zoeken.” ALKMAAR. Het gelijke spel dat FC Groningen bij AZ’67 behaalde, was volkomen verdiend. Eigenlijk zou de volte winst in Groningse handen nog beter op zijn plaats zijn geweest. Dat die situatie echter niet weid bereikt, was eerder het gevolg van domme pech dan van onkunde. Af werken van kansen bleek in Alkmaar overigens aan beide kanten een zwak punt AZ’67, dat op zijn iets grotere kwaliteiten dreef, maar nauwelijks enig raffinement aan de dag legde, sprong zo nonchalant met sco ringsmog elijkheden om, dat de ploeg ook inderdaad niet meer dan een doelpunt verdiende. FC Groningen speelde veel attenter en compenseerde het kwalieits- verschil met een grote werklust. De AZ- aanvallers werden vrijwel steeds aan banden gelegd. JOHNNY REP debutant i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11