UNIVERSITEITEN KOMEN DUIZENDEN PLAATSEN TE KORT Veel schade bij O kazernebrand V ir Weer aanklacht tegen rabbijn Meir Kahane t Bommen in Beiroet Betogingen en geweld Bombrief uit Nederland in in Noord-Ierland 1 Bolivia Bloedig protest Onrust in Chili na moord op bouwvakker in brand Wapendepot in Wounded Knee Jonger dan 21? Spoor dan een maand door heel Europa voor f240.- Automobilist rijdt na ongeluk door Neem gewoon Duiex- beter voor beiden. if 11 tf II iwrefu RfWd H. ggjSSSfe I y BOWLINGCENTRUM VAN PETER POST AFGEBRAND TWEE BRITSE SOLDATEN VERMOORD MAN DOOD ACHTERGELATEN INVESTERINGEN NEWYORKSE AGENT IN INDONESIË SCHIET KIND DOOD E Jubileumtoumee voor Herman Krebbers MAANDAG 30 APRIL 1973 2 MA u I IE-V"1"?-? Studentenstop gevraagd voor medicijnen M I V D ADVERTENTIE z (Reu- ADVERTENTIE uur DJAKARTA. „De Nederlandse inves teringen in Indonesië” zijn, met een be drag van ca. 50 miljoen dollar, gedurende de laatste vijf a ses jaar, groter dan die van enig ander Europees land”. NEW YORK (Reuter). Een recher cheur in burger heeft zaterdag in New York op straat een negerjongetje van tien jaar doodgeschoten. De politieman, Thomas Shea, is geschorst en later we gens moord in arrest gesteld. Weer in binnen- en buitenland Zon op Maan op ozo ozo w ozo no o 17 6 16 14 14 13 12 14 13 13 11 12 13 22 24 6 19 15 20 14.38 22.44 6 0.1 0.6 0 0 0 Eveneens zaterdagavond ontplofte een bom bij de woning van die Jordaanse ambassadeur in Beiroet, Akram Zoeaiter. De ontploffing richtte slechts geringe schade aan. Er sneuvelden enkele ruiten van het gebouw, dat ondier bewaking staat. Zondag is in ZUIDDORPE (gemeente Axel) de 17-jarige J. H. de Leeuw uit Axel door een ongeval met zijn brom fiets om het leven gekomen. Hij reed op de Hoofdweg-Zuid in de bebouwde kom van Zuiddorpe toen hij opeens tegen een huis botste. De jongeman is ter plaatse aan hoofdletsel overleden. au va za st< pr de D( di hs De Bilt Deelen Belde Eindhoven 0.3 1 3 1 2 0 0.1 9 0.1 3 0 0 0 16 0 0 6 1 BELFAST (UPI en Reuter) Sluip schutters hebben in het afgelopen week einde twee Britse soldaten in Belfast en Londonderry doodgeschoten. In Belfast raakten twee soldaten bij een incident in de katholieke wijk Falls Road ernstig gewond. Sinds het begin van de strijd in 1969 zijn nu 781 mensen om het leven gekomen, van wie 174 Britse militairen. Shea en een collega hadden de jon gen en diens stiefvader aangehouden om na te gaan of ze iets af wisten van een kort tevoren gepleegde overval op een taxichauffeur. Volgens de recher cheurs was het tweetal er plotseling van door gegaan waarop Shea enkele schoten had gelost. De jongen werd door zeker twee kogels getroffen en stierf korte tijd later In het ziekenhuis. J art pu: ne< dei na in vai Jo: om vai vri sti po n P g m IS aufc teer orga guei nen lijk twe moe en dra: sch< Si star bijr mili te be te re ni in 11 4 0 0.3 0.1 1 0.2 0 0 0 1 fle do de dii arl na let sai de door hem bestuurde auto op de Ro- derweg in LIEMPDE in een bocht in een slip raakte en tegen enkele bomen bots te. ra ca 1 v: di w 01 ir E g< ei d v g Rotterdam Twente VJissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga 1 Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich LA FAZ (UPI). Een bombrief die zeven maanden geleden uit Nederland naar de Israëlische ambassadeur in de Boliviaanse hoofdstad La Paz was ver zonden, is vrijdag onsebadelijk gemaakt, zo heeft de Boliviaanse politie bekend gemaakt. Volgens een voorlopige raming van de heer Post bedraagt de schade ongeveer drie miljoen gulden. Bezoekers en pesonieel van het bow lingcentrum konden allen ongedeerd het complex, dat er enkele janen geleden werd gevestigd, verlaten. ARNHEM. Herman Krebbers, eer ste concertmeester van het Concertge bouworkest gaat ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als violist in sep tember met het Gelders Orkest op tour nee. Hij treedt in acht concerten op. Dirigent is Leo Driehuys. Krebbers die 50 jaar wordt, is van zijn 17e tot zijn 20e jaar concertmeester geweest in Arnhem waar hij in 1938 debuteerde met de toenmalige Amhem- iche Orkestvereemging waaruit het GO na de oorlog is voortgekomen. AMSTELVEEN. Een felle brand heeft gisteren het bowling centrum van de ex-wielrenner Peter Post in Amstel veen verwoest. Het vuur ontstond om streeks half twaalf op de bovenetage in het restaurant en verspreidde zich zo snel, dat de Amstelveense brandweer het gebouw aan de Bovenkerkerweg niet meer kon redden. De politie deelde mee dat de 23-jarige bouwvakker Jorge Ahumada door ge weervuur gedood werd tijdens een aan val op het gebouw door duizenden aan hangers van de regering-Allende. Zijn dood volgde na twee dagen van ernstige politieke confrontaties in Santiago en andere gebieden nadat onderwijshervor mingen waren voorgesteld. Meer dan 600 arrestaties werden verricht. Zeker 130 mensen liepen verwondingen op. DALFSEN In Lemelerveld bij DALFSEN is gisteravond de 69-jarige wielrijder Franciscus Gregorius Zwaken- berg uit deze plaats, van voren door een automobilist aangereden en omgekomen. De bestuurder van de auto stopte even maar reed daarna door. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De gezamenlijke universiteiten willen dat de regering voor het studiejaar 1973-1974 een studentenstop vaststelt voor de ge hele medische sector, te weten voor de opleidingen geneeskunde, farma cie, tandheelkunde en diergenees kunde. De voor-aanmelding van eerstejaarsstudenten, die voor april moest plaats vinden, toont aan dat de universiteiten enkele duizenden studieplaatsen te kort komen. Met de grootste Idem dringen de univer siteiten er daarom bij de (nieuwe) regering en het parlement op aan zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om te voorkomen dat ook volgend jaar weer studenten gewei gerd moeten worden. Peter Post tussen de puinhopen van zijn afgebrande bowlingcentrum. Over de oorzaak van de brand weet men nog niets te zeggen. o -2 5 3 -3 15 9 7 12 7 4 7 7 3 15 5 5 9 11 6 8 11 1 9 13 9 3 11 5 10 11 17 13 uur uur De meeste andere belangrijke protes tantse organisaties hebben reeds eerder de Britse voorstellen verworpen. De eni ge grote protestantse beweging die de plannen voor meer bevoegdheden voor de katholieken aanvaardde is de Unio nistische partij, die in het oude parle ment van de provincie gewoonlijk de meerderheid had. 20 18 17 19 windst. 15 10 17 12 18 13 13 windst. 20 windst. 23 wtodst. 24 z n In het houten museum staat de radio zender van de Indianen die het gebouw tje ook als wapenopslagplaats gebruiken. Het dorpje zelf beschikt vrijwel niet over blusmateriaal. Brandweerauto’s uit Pine Ridge mogen Wounded Knee sinds de bezetting niet meer binnen. Eerder is op brandweerauto’s geschoten die waren uitgerukt om in het gehucht kleine brandjes te blussen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. In het weekeinde was besloten dat vandaag de onderhanddUngen tussen de Indianen in Wounded Knee en rege ringsvertegenwoordigers zouden worden hervat. Inmiddels heeft de Oranje-orde de Britse plannen voor een nieuwe consti tutie verworpen. De groot-loge van de Oranje-orde die zegt te wakeu „voor het behoud van het protestantse geloof”, verklaarde dat het Britse witboek in zich de kiem bergt voor de vernietiging van Ulster. Dat heeft de Nederlandse ambassadeur in Djakarta ,mr. H. Scheltema, bij zijn vertrek tegenover het persbureau Antara verklaard. Het Nederlandse aandeel in gote ondernemingen die in Indonesië werkzaam zijn, als de Shell en de Uni lever, is niet in het bedrag van 50 miljoen inbegrepen. Aangetekend moet hierbij worden, dat vorig jaar ondanks de stop uiteinde lijk niemand bij biologie afgewezen hoefde te worden. Afvaardigingen van de gezamenlijke universiteiten en hogescholen waren za terdag in Den Haag bijeen in de Acade mische Raad om nog vóór 1 mei, de datum die in de wet is vastgelegd, advies aan de regering uit te brengen over het al of niet gewenst-zijn van studenten stoppen. Zeer tegen hun zin, njaar nood gedwongen stelden zij vast dat de me dische sector volledig klem zit. WASHINGTON. Een jong echt paar dat zich bevond bij een gezel schap dat het Witte Huis, de ambts woning van de Amerikaanse presi dent, bezichtigde heeft zondag de mu ren van en het meubilair in de offi ciële eetzaal met bloed besmeurd. De 23-jarige man en zijn 26-jarige vrouw riepen, terwijl zij overal bloed sprenkelden, dat zij dit deden om het lijden van de onderdukte volken te symboliseren. Ze verklaarden later tegenover de politie dat het bloed door een aantal vrienden was afge staan. Een eettafel, zes stoelen, wanden, de vloerbedekking, gordijnen, een kandelaber en een kroonluchter wer den met bloed bevlekt. Het tweetal heeft een proces-verb aal gekregen wegens vernieling van openbare ei- jendommen. ARNHEM. Bij een felle brand in de Oranje-kazerne in Schaarsbergen (ge meente Arnhem) zijn in de nacht van zaterdag op zondag 17 legervoertuigen en kostbare telexapparatuur verloren gegaan. Het materieel stond opgesteld in een loods die door nog onbekende oor zaak in brand vloog en werd verwoest. De schade wordt voorlopig geschat op 3 tot 4 miljoen gulden. Voordat de Academische Raad tot zijn adviezen aan de regering kwam, hadden Cilia Galesloot (namens de studenten- grondraden), A. Knottnerus (namens de landelijke organisatie van medische ac tiegroepen) en Wouter Korting (namens de bond van wetenschappelijke arbeiders en het verbond van wetenschappelijke onderzoekers) de kans gekregen hun me ning over de beperking van het aantal studenten te geven. Cilia Galesloot noemde het tijdelijke karakter van de wet die de studenten stoppen mogelijk maakt (de wet loopt met het komende studiejaar af) „een sprookje”, omdat niets is gedaan om de capaciteit van de universiteiten uit te breiden. De meeste berekeningen van het aantal beschikbare plaatsen komen dit jaar zelfs lager uit dan vorig jaar, omdat de ingevoerde bouw- en perso neelsstop hun uitwerking niet missen. Volgens de studenten is een forse uitbreiding van het aantal studieplaatsen noodzakelijk, omdat anders de verbeter de doorstroming binnen het lagere en middelbare onderwijs op een doodlopen de weg terechtkomt. „Dan ontstaat er een onderwijssituatie, die verdacht veel gaat lijken op die van enkele tientallen jaren geleden, toen het nog maar alleen voor een kleine elite mogelijk was om tot volledige ontplooiing te komen”, al dus Cilia Galesloot. De Academische Raad zal volgens haar om die reden elke studentenstop moeten afwijzen. SANTIAGO (UPI) Op gerechtelijk bevel is het hoofdkwartier van de Chris tendemocratische (oppositie) Partij in Santiago in Chili gesloten als onderdeel van een onderzoek naar het doodschie ten van een communistische bouwvakar beider op vrijdag. De rechter Maria Peralta gaf iedereen opdracht het elf verdiepingen grote gebouw te verlaten. Rechercheurs doorzochten daarop alle lokalen. De Academische Raad stelde zaterdag bovendien vast, dat een groot aantal studierichtingen buiten de medische hoek behoefte heeft aan een plaatsings commissie, dat wil zeggen aan een lan delijke werkgroep die de nieuwe aan meldingen over de verschillende univer siteiten verdeelt naar gelang hun capaci teit. Zulke commissies moeten er volgens de Raad komen voor rechtsgeleerdheid, geologie en geofysica, fysische geografie, sociale geografie, sociologie, culturele antropologie, politicologie, psychologie, pedagogie, andragogiek, biologie, Neder lands, Spaans, Engels en geschiedenis. De 34-jarige H. Kluve uit IJSSEL- STEIN is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in de gemeente Nieuwe- gein, ten zuiden van Utrecht. Volgens de rijkspolitie is hij door onbekende oor zaak van de weg langs de Vaartse Rijn geraakt. De auto brak in twee stukken. Een deel lag tegen een boom, een ander deel in het water. Duikers van de Utrechtse brandweer hebbn voor alle zekerheid nog in het water naar moge lijke andere inzittenden gezocht, maair achteraf bleek dat het slachtoffer alleen in de auto heeft gezeten. De 18-jarige Gerard van der Meijden uit Kerkdriel is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen toen Deskundigen zeiden dat de bom nog zeer goed had kunnen ontploffen, on danks heit feit dat de brief op 18 sep tember 1972 was gepost De bombrief was geadresseerd aan Mosje Avidar, Israëlisch ambassadeur in Bolivia en Peru, maar het adres was niet juist en dat is vermoedelijk de voornaamste oorzaak van de vertraging geweest. Het ambassadepersoneel kreeg bij ontvangst direct argwaan en belde de politie. Morgen begint de marechaussee een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van de brand. Geruchten als zou er sabotage in het spel zijn, konden zondag nog niet worden bevestigd. Volgens nn woordvoerder van de legervoorlichtings- dienst zijn er geen aanwijzingen die in die richting wijzen. De loods annex stallingshal was in gebruik bij de 130e verbindingscompag- nie, onderdeel van het op Schaarsbergen gelegerde 11e verbindingsbataljon. Een aantal voertuigen, dat op een parkeer terrein achter de loods stond opgesteld, kon tijdig door militairen worden weg gesleept. De brand werd ontdekt door een in de omgeving wonende arts. Bij aankomst van de Arnhemse brandweer en die van het vliegveld Deelen kwamen de vlam men al metershoog uit de loods en viel er weinig meer te redden. In een Rotterdams ziekenhuis is zon dag overleden de 19-jarige P. C. van der Helst uit PIJNACKER. Hij werd na een verkeersongeval op 23 april in het zie kenhuis opgenomen. Hij reed toen als duo-passagier mee op een bromfiets, die door een personenauto werd aangereden. De bestuurder van de bromfiets werd op slag gedood. De uit Enkhuizen afkomstige H. Aker is in de nacht van zaterdag op zondag in het Westduitse HANNOVER bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij had er een bezo-'k gebracht aan de internationale industrietentoonstelling en wilde te voet de nabijgelegen snelweg oversteken. Een personenauto sleepte hem ongeveer 40 meter mee. Het 40- jarige slachtoffer was op slag dood. In ZUIDLAREN is zondagavond de 28-jarige Agnes Buurlage uit Groningen dodelijk verongelukt. De vrouw die verpleegd werd in de psychiatrische in richting Denneoord in Zuidlaren stond met nog een patiënte uit deze inrichting te liften op de afrit van rijksweg 34, toen een personenauto haar passeerde. Een tweede auto zag de vrouwen te laat en reed mej Buurlage aan. Het slachtof fer overleed ter plaatse. De militante protestantse Ulster Defence Association (UDA) heeft zater dag in feen vreedzaam protest tegen de opdracht tot uitlevering van de 18-jarige Robert Taylor de straten in Belfast ge barricadeerd. Groepen gemaskerde man nen met baretten en zonnebrillen op bemanden tegen de middag een uur lang houten barricades in de protestantse wijken van West-Belfast, waardoor 30 straten werden geblokkeerd en het drukke zaterdagse verkeer tot stilstand kwam Taylor zal aan de autoriteiten van de Ierse republiek worden overgedragen om te worden ondervraagd over een dubbele moord op oudejaarsavond vlak over de grens. De UDA zegt dat hij onschuldig is en dat hij gebruikt wordt in het politie ke spel om de autoriteiten in Dublin er toe te bewegen verdachte IRA-leden te rug naar Belfast te sturen. JERUZALEM. (UPI) De Israëlische regering heeft een aanklacht ingediend tegen rabbijn Meir Kahane, leider van de militante „Joodse Defensie Liga”, we gens aansporing tot rebellie door het zenden van brieven aan Arabieren waarin zij worden uitgenodigd te emi greren uit Israel en de door Israel bezetfe gebieden. De aanklacht is vrijdag ingediend. Als Kahane schuldig wordt bevonden, kan hij tot vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Ook de secretaris van de afdeling Jeruzalem van de Liga wordt in de aanklacht genoemd. Kahane zegt op 1500 brieven 360 posi tieve reacties te hebben gehad. Hij zal voor het proces op 10 mei begint nog dagelijks 500 brieven versturen. Kahane biedt de Arabieren in zijn brieven financiële en andere steun aan als zij het land verlaten. PINE RIDGE, Zuid-Dakota ter/MOI/DPA) In een museum in Wounded Knee, het sinds 27 februari door Indianen bezette gehuchtje in Zuid-Dakota, is gisteravond brand uitge broken. Voor geneeskunde hebben zich nu al 3321 nieuwe studenten gemeld, terwijl de zeven medische faculteiten samen slechts voor 1695 eerstejaars plaats heb ben. Te bedenken valt daarbij boven dien, dat enkele honderden jongelui, die vorig jaar moesten worden afgewezen, hebben aangekondigd dit jaar gebruik te zullen maken van hun voorrangsrecht op toelating. Dat zelfde geldt ook, maar dan in iets mindere mate, bij tandheel kunde en diergeneeskunde, waarvoor vo rig jaar eveneens een stop gold. Voor farmacie hebben zich 167 nieu welingen aangemeld, terwijl er maar voor 151 plaats is. Hier wordt bovendien een grote extra belangstelling verwacht van degenen die uitgeloot zullen worden bij geneeskunde, tandheelkunde en dier geneeskunde. Een aanwijzing in die richting blijkt al uit het aantal keren dat bij de voor-aanmelding farmacie als tweede keus werd genoemd, namelijk 200. Om die reden vond de Academische Raad kwam daarover niet tot een uit- tenstop dringend nodiig. De studierichting biologie, waarvoor verleden jaar ook een studentenstop werd ingevoerd, had daar nu opnieuw om gevraagd, maar de Academische Raad kwam daarover nift tot een uit spraak doordat de stemmen staakten. BEIROET. Op de luchthaven van de Libanese hoofdstad Beiroet heeft de politie zaterdagavond in een toilet een tijdbom gevonden en onschadelijk ge maakt. Er was een uitgebreide speurac tie op touw gezet na een telefonische waarschuwing dat het vliegveld zou worden opgeblazen als niet voor midder nacht twee Libanezen en een Palestijn werden vrijgelaten die vrijdag op de luchthaven waren gearresteerd. Amsterdam licht bew. licht bew. onbewoklt ozo zo ozo o ozo zo o ozo windst. 11 zo n z Istanboel regen ozo Las Palmas licht bew. wzw Tunis De douane had in de koffers van de Libanezen, die naar Frankrijk zouden vertrekken, tien kilo dynamiet en twee lonten aangetroffen. De Palestijn had hen naar het vliegveld gebracht. De telefonische waarschuwing, zaterdag, was afkomstig van een man die zei namens de Zwarte-Septemberbewegiing te spreken. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Onstandvastig met van tijd tot tijd regen of buien en ongeveer normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van mistens 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 6 mei: minimum 5, maximum 16 graden. WEERRAPPORTEN 1 -2 -2 -3 2 Wienoggeen21 jaar is, mag van 1 mei t/m 31 oktober een maand lang onbeperkt per trein door de meeste Europese landen sporen voor f240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbin- dingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag de folder over de kaart Inter-Rail op ’t station. mist licht bew. Den Helder half bew. half bew. mist zw. bew. mist zw. bew. half bew. half bew. licht bew. wnw zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen onbewolkt ono i onbew. w motregen zzw licht bew. geh. bew. half bew. licht bew licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. zzw regen z mist ono onbewolkt nmw regen wnw zw. bew. w half bew. raiw Casablanca onbewolkt regen onbewolkt wzw DINSDAG 1 MEI Hoog water 2.17 uur en Laag water 10.17 uur en DINSDAG 1 MEI 5.11 uur onder 20.04 4.00 uur onder 18.46 uur iifcs 7 - S, I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2