OORLOGSZUCHTIGE KRETEN IN EGYPTE Veel arrestaties in Turkije Chirurgen vergeten Trein met bommen Jacques Maritain vliegt de lucht in overleden Eén-mei acties in Spanje en Portugal Sake v. d. Ploeg blijft lid AVB Tijd rijp om iets aan Turkije te doen Taak Saljoet-2 beëindigd tang o Op de vlucht bommen voor achtergrond VEEL SCHADE; GEEN ERNSTIG GEWONDEN GEVANGENEN IN GEORGIA BREKEN MASSAAL UIT Nelissen wint festival voor poppenspel Bromfietsverzekering niet verder omhoog Geen prijsstop of nieuwe belastingen in Verenigde Staten F W i 3 30 APRIL 1973 MAANDAG Meir 1 Hearings Pressie t r i DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer meent dat een Nederlandse regering met Max van der Stoel als minister van Buitenlandse Zaken in het ministerscomité van de Raad van Europa de kwestie-Turkije aan de orde moet stellen. Een klacht tegen Turkije bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, wegens schending van de mensenrechten door het martelen van gevangenen en aantasten van de fundamentele vrijheden, kan eventueel na de in oktober in Turkije te houden verkiezingen worden ingediend, aldus het PvdA-Tweede-Kamerlid Piet Dankert. 9 'M 1 a I Spanning stijgt in Midden-Oosten 1 (Van onze correspondent) 1 .ziïSig i r i t i i i 1 i 1 T Sinds twee jaar geleden de noodtoe stand in Turkije werd afgekondigd zijn bijna 4000 politieke extremisten door militaire rechtbanken berecht. WASHINGTON. President Nixon is niet van plan nieuwe belastingen of een prijsstop in te voeren als middel om de economie af te koelen en de inflatie af te remmen. Een Cambodjaanse vluchteling draagt hier een oude man weg die gewond is geraakt bij de hevige bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht rond de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. Vele duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen voor de zware luchtaanvallen van vorige week. De conventie en het statuut bieden de mogelijkheid het Turkse regime TOULOUSE (AFP). Op 90-jarige leeftijd is zaterdag in een klooster bij Toulouse de katholieke filosoof Jacques Maritain overleden. B 1 B t 1 1 B l l 1 B B 1 1 3 B B e 1 e s i i Dankert sprak in Amsterdam op een bijeenkomst van het Nederlands Turkije Comité ter herdenking van het feit dat twee jaar geleden in de belangrijkste Turkse bevolkingscentra en het door Koerden bewoonde ooste- Hjk deel van het land de uitzonde ringstoestand werd afgekondigd. ISTANBOEL. (Reuter) De Turkse autoriteiten hebben 60 leden gearres teerd van een nieuwe communistische organisatie die van plan zou zijn een guerrilla-oorlog in het land te ontkete nen. De organisatie zou verantwoorde lijk zijn voor recente bomaanslagen op twee politieposten in Oost-Turkije, de moord op een nachtwaker in Istanboel en andere misdaden. De organisatie draagt de naam Marxistisch-Leninisti- sche Turkse Communistische Partij. op dat daartoe behoren het recht van vergadering en vakvereniging en van een rechtvaardige beloning die de arbei der en zijn gezin in staat stelt op een behoorlijk materieel, cultureel en gees telijk niveau te leven. Zij zeggen dat de bevordering van de mensenrechten in Spanje nog niet voldoende op arbeidsge bied is gerealiseerd. De autoriteiten hebben gisteren dui zenden geëvacueerden uit Roseville toe gestaan naar hun huizen terug te keren. Het onmiddellijke gevaar is geweken, al blijft er volgens de autoriteiten nog kans op ontploffingen bestaan. Mijn- opruimingsdeskundigen die tot op twee honderd meter van het emplacement kwamen, berichtten dat langs de spoor baan nog hopen onontplofte bommen liggen. terscomité zijn zich voldoende bewust van de pressiemiddelen die hun ter beschikking staan in de vorm van een onderzoek naar schendingen van de mensenrechtconventie, het minis terscomité schrikt er voor terug uit stoting wegens schending van het sta tuut van de Raad waar te maken. Egyptische strijdkreten heeft vernomen en gereed is om het hoofd te bieden aan hervatting van de vijandelijkheden. Zij zei dat president Sadat „overstuur” is en dat zoiets al eerder tot oorlog had ge leid. „Het eenvoudigste is dan tot oorlog voeren over te gaan, zelfs als Cairo heel goed weet dat het niet gunstig zal zijn voor Egypte of andere Arabische lan den”, zei ze. ROSEVILLE (UPI en Reuter). Mjjn- opruimingsdeskundigen zullen vandaag het rangeerterrein bij de Californische stad Roseville onder handen nemen. Za terdag vloog daar een munitietrein in brand waardoor de ene na de andere met bommen en propaangas beladen wagon In de lucht vloog. Bjj de ramp zijn vijftig mensen niet-ernstig gewond geraakt en is voor miljoenen dollars aan schade aangericht. Een reusachtige paddestoelwolk verhie) zich boven het rangeerterrein van Rose ville, toen een met bommen geladen trein in brand vloog. Tot in de wijde omtrek kwamen door de explosies weg geslingerde stukken metaal neer. In Oporto, het Canehas-kwartier van Lissabon, Setubal, Vila Real de Santo Antonio, Olheo en Faro in Portugal zijn zondag pamfletten verspreid waarin wordt opgeroepen tot 1-meiviering van de Portugese bevolking. De „revolutio naire brigades”, stellen zich verantwoor delijk voor de verspreiding van de pam fletten. BAINBRIDGE (Reuter) Vieren twintig zwaargewapende gedetineerden zijn zaterdagavond uit een gevangenis te Bainbridge, in de Amerikaanse staat Georgia, ontsnapt. Twee van hen konden spoedig worden aangehouden, maar de overigen zijn voortvluchtig. Een bewaker had de poort voor de gedetineerden geopend nadat twee van hen hem een zogenaamde geldtas onder de neus hadden gehouden. Hij werd daarna overmeesterd en gedwongen de sleutels van de wapenkamer en diverse auto’s af te geven. De mannen gingen er met pistolen en geweren vandoor, som migen in een overvalwagen maar ande ren te voet. Minister van Financiën Schultz zei dit tijdens een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie. President Nixon is te gen invoering van een prijsstop om de stijging van groothandels- en kleinhan delsprijzen te beknotten. Schultz tekent hier bij aan dat er mogelijk wijzigingen zullen wordenaan gebracht in de huidige vrijwillige richtlijnen voor de prijzen. De reeks explosies begon zaterdagoch tend. Brand in een van de wagons was er de oorzaak van. De trein telde 103 wagons, geladen met bommen en gas voor een marinedepot in San Francisco. Gebouwen werden met de grond gelijk gemaakt. Tot op 150 kilometer in de omtrek voelde men de luchtdruk van de explosie. Er zijn geen aanwijzingen dat er sabotage in het spel is. Tijdens de uren durende explosies werden ongeveer 35.000 mensen uit de omgeving van het rampgebied geëvacu eerd. De in 1882 in Parijs geboren Maritain werd vrijzinnig-protestants opgevoed, maar ging in 1906, mede door contact met Leon Bloy, samen met zijn Rus- sisch-joodse vrouw, Raissa Oumancoff, tot het katholicisme over en werd een aanhanger van het Thomisme. In 1914 werd hij hoogleraar aan het Institut Catholique in Parijs. Van 1945- 1948 was hij Frans ambassadeur bij het Vaticaan. Van 1948 tot 1960 doceerde hij in Princeton. Daarna trok hij zich terug in een klooster bij Toulouse, waar hij nu is overleden. BEIROET/JERUZALEM (AFP en UPI) President Hafez Assad van Syrië vreest een Israëlische aanval en heeft het Syrische leger in staat van alarm gebracht, aldus de pers in Beiroet. De kranten schrijven ook dat Assad naar Cairo gaat voor een dringend gesprek met Sadat. Het blad l’Orient le Jour zegt in diplo matieke kringen te hebben ver nomen dat de Syrische regering in lichtingen heeft gekregen „die er op wijzen dat Israëlische agressie voor de deur staat”. An Nahar meldt dat Assad na zijn bezoek aan Cairo naar Moskou doorreist. Minister van Buitenlandse Zaken Ab ba Ebam had donderdag gezegd dat de oorlogszuchtige taal in Arabische hoofd steden tot doel had „de spanning op te voeren” maar dat het Israëlische opper bevel er wel terdege rekening mee houdt. AMSTERDAM. Poppenspeler Jan Nelissen uit Amstelveen heeft voor de tweede maal de eerste prijs gewonnen in het Vlaams-Nederlandse festival voor poppenspel in het Belgische Tienen. Ne lissen. die nu zijn vierde eerste prijs in België behaalde, kreeg de prijs voor zijn vertolking van het kinderspel „Het on gehoorzame aapje.” MADRID. (AFP) Een paar duizend arbeiders in de Baskische provincie Gui- puzcoa hebben dit weekeinde het werk neergelegd na een oproep van verschei dene klandestiene organisaties bij het naderen van de eerste mei, die overigens in Spanje niet gevierd wordt als de dag van de arbeid maar als feestdag van St. Jozef de werkman. In een vijftiental ondernemingen in het industriegebied van San Sebastian ligt het werk sinds vrijdag nu stil. Volgens Dankert is er voldoende bewijsmateriaal voor het indienen van een klacht wegens schending van de, ook door Turkije getekende, Eu ropese Conventie voor de Rechten van de Mens. Sommige in de conven tie vervatte vrijheden mogen worden opgeschort als het volksbestaan wordt bedreigd, maar marteling is onder geen voorwaarde toegestaan. Het is, aldus Dankert, moeilijk waar te ma ken dat de misschien tweehonderd terroristen die voor het afkondigen van de noodtoestand actief waren, het volksbestaan bedreigden of nog bedreigen. Het verlengen van de uit zonderingstoestand kan op geen enke le wijze worden gerechtvaardigd. Enkele duizenden mensen zijn ge marteld, niet eens zo zeer om bepaal de gegevens te verkrijgen, als wel om schrik aan te jagen. De militairen en de huidige rechtse meerderheid die de Grondwet heeft veranderd omdat die mogelijkheden bood voor een vreed zame wijziging van de sociale ver houdingen keren zich, bevreesd de macht te verliezen, niet slechts tegen links, maar ook tegen „liberalen van het type Geertsema”, aldus Dankert. LEEUWARDEN. Sake van der Ploeg blijft lid van de Agrarische en Voedingsbedrijfsbond van het NVV. Hij schrijft dat in het pas verschenen num mer van het bondsblad Voeding, waarin hij afscheid neemt' als redacteur van dat blad en als voorzitter van de bond. Zijn werk voor de bond heeft hij in de afgelopen 28 jaar als zijn levenswerk ervaren en dat is het mooiste wat men een mens kan geven, zegt Van der Ploeg. Er zijn volgens het Kamerlid twee middelen om de Turkse autoriteiten onder druk te zetten: door het sta tuut van de Raad van Europa, een mogelijkheid die nu al zou moeten worden gebruikt, en door de conven tie voor de Rechten van de Mens, een mogelijkheid die nog in petto moet worden gehouden. Het onderzoek dat het ministersco mité op grond van het statuut zou kunnen laten uitvoeren, zou betrek king kunnen hebben op de rechtvaar diging voor het verlengen van de uitzonderingstoestand (die opschorting van bepaalde mensenrechten en vrij heden mogelijk maakt) en op wets teksten en wijzigingen van de Ook wordt melding gemaakt van Is raëlische demonstratievluchten boven Libanees gebied, „oorlogsvoorbereidingen in Egypte” met een reis van de opperbe velhebber van de Egyptische strijd krachten, generaal Ismail All, naar Sa- oedi-Arabië, fellere activiteit van Pale- stijnen in Israel en de bezette gebieden en de „Mirage-kwestie” de aanwezig heid van Mirages die Frankrijk aan Libië had geleverd, In Egypte. „El Moharrer” schrijft dat „de strijd dichter bij is dan iemand ooit zou kun nen vermoeden”. Behalve Libië, Syrië en DEN HAAG De bromfietsverzeke raars zullen de huidige tariven voor casco-verzekeringen in het bormfietsjaar 1 maart 1974 tot 1 maart 1975 niet verhogen. Tenzij zich zodanige omstan digheden voordoen dat niet redelijker wijs kan worden verlangd, de tarieven ongewijzigd te laten, maar dit moet wel in overleg met het departement van Economische Zaken in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden Janssen en Epema-Brugman (beide PvdA), over de aanzienlijke verhoging van de casco- verzekering voor bromfietsen, in sommi ge gevallen zelfs met bijna 100 procent. De verhoging van de premie was noodzakelijk omdat de schade de bruto premie in de afgelopen jaren sterk is gaan overtreffen, aldus miister Lang haam Het Parijse blad „Le Figaro”, schreef zaterdag inzake de Mirages dezelfde in lichtingen te hebben ontvangen als de Israëlische regering. Er zouden 18 toe stellen in etappes zijn overgevlogen, eerst uit Tripoli naar Tobroek, waarna de meeste van deze toestellen naar Egypti sche bases in Benisweif en Fajoem ten zuiden van Cairo zouden zijn gegaan. Mevrouw Meir zei dat er pas een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk kan komen wanneer een vredesverdrag ia gesloten. Zij is tegen vorming van een Palestijnse staat in het bezette deel van Jordanië omdat. Israel dan weer naar zijn grenzen van 1967 zou moeten terug keren. Een dergelijke staat zou slechts één doel hebben: een wig vormen naar het hart van Israel. De Palestijnen heb ben bovendien geen leider. De enigen die van zich doen spreken „zijn de terroris tenleiders Yasser Arafat en George Ha- basj”, zei zitj. De bisschoppen in Catalonië hebben ter gelegenheid van de eerste mei een beroep op de parochianen gedaan alles te doen wat in hun macht is om d e rechten te eerbiedigen die door de Vere nigde Naties en in de encycliek Pacem in Terris worden erkend. Zij wijzen er MACHIDA. (AP) De politie in de Japanse stad Machida heeft van daag twee chirurgen verhoord na dat uit de gecremeerde resten van een van hun patiënten een chirur gische tang tevoorschijn was geko men. Volgens de autoriteiten werd de pa tiënte, de 69-jarige mevrouw To- moyo Takizawa, deze maand geo pereerd aan een maagzweer. Zij overleed tien dagen later en de tang werd ontdekt toen haar li chaam op verzoek van de familie was gecremeerd. De politie vermoedt, dat de chirurgen, Funinori Watanabe en Sadao Ana- zawa, de tang in de buikholte van de vrouw hebben achtergelaten. In dien dit zo is, zullen de beide chirurgen zich wegens moord voor de rechter moeten verantwoorden. Egypte hebben ook andere Arabische landen laten weten bereid te zijn in elke vorm aan de strijd deel te nemen, aldua het blad. Generaal Ismail is naar Saoedi-Arabië gegaan met het oog op de militaire samenwerking tussen beide landen. Egypte ontvangt niet alleen financiële steun maar zou ook Lightning-straalja- gers van dat land krijgen. Saoedi-Arabië zou ook in de Westerse landen wapens kopen voor Egypte. „An Nahar” meldt dat ook „het wapen van de olie” zal worden gebruikt. De olieproduktie zou niet worden opgevoerd zolang de Ameri kanen hun politiek ten aanzien van het Midden-Oosten niet wijzigen. dat het lidmaatschap van de r aad beschouwt als de belichaming van het Europese karakter van Turkije onder druk te zetten. Volgens artikel 3 van het statuut onderschrijft elk aangesloten land de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Artikel 8 voorziet in uitstoting bij een meerderheid van tweederde in het vertegenwoordigers van zeventien landen omvattende ministerscomité als deze rechten en vrijheden worden geschonden. Tot nu toe, aldus Dankert op de vorige vergadering van kwestie-Turkije slechts door enkele ministers, in zeer vage termen, aan de orde gesteld. Met steun van vrijwel uitsluitend socialistische afgevaardigden heeft Danert op de vorige vergadering van de Assemblee voorgesteld een missie naar Turkije te zenden. Het is over dit voorstel dat volgende maand een beslissing zal worden genomen, die er toe kan leiden dat Turkije, evenals Griekenland, uit de raad wordt gesto ten. MOSKOU (AFP). Het programma van het Sovjetrussische ruimtestation „Saljoet-2” is voltooid, zo heeft het pers bureau Tass zaterdag meegedeeld. Ge zegd werd dat de lancering van het ruimtestation tot doel had „een verbe terde versie te beproeven” van de motor en verscheidene systemen en apparaten aan boord. De Saljoet-2 werd op 3 april gelan ceerd. In het Westen werd verwacht dat het ruimtestation met behulp van een Sojoez zou worden bemand. Dat is niet gebeurd. Grondstations in de Verenigde Staten en Frankrijk hebben waargeno men dat er verscheidene onderdelen van het ruimteschip zijn losgeraak* en er naast zweven. De voorganger, Saljoet-1, werd 19 april 1971 gelanceerd. Vier dagen na die lancering kwamen de drie ruimtevaar ders bij terugkeer naar de aarde om. Op basis van de feiten verdient Turkije te worden uitgestoten, aldus het Kamerlid. Maar anders dan bij Griekenland, waar door de staats greep van de kolonels de democratie onherstelbaar was vernield, kan op Turkije het lidmaatschap van de Raad als pressiemiddel worden ge bruikt. De Assemblee noch het minis- Hij hoopt dat de vriendschapsbanden bij honderdtallen, die er zijn ontstaan voor hem en zijn vrouw, niet verloren zullen gaan. „Wanneer zich om beleids- redenen binnen de vakbond een opzien barend ontslaggeval voordoet, is het niet ongebruikelijk dat de daarbij betrokkene in de gelegenheid gesteld wordt in de beleidsinstanties van een bond verant woording van zijn beleid af te leggen. Dat is voor wat mij betreft niet moge lijk gebleken”, aldus de heer Van der Ploeg. Sake van der Ploeg zal daarom zo goed als dat gaat op een andere wijze trachten zijn zienswijze, die tenslotte tot het nemen van zijn ontslag leidde, bij de leden te verantwoorden met erkenning van de daarbij gemaakte fouten. (Fouten overigens welke niet door hem gemaakt zijn, deelde hij ons mee). Het is Van der Ploeg niet onbekend dat enkele leden overwegen het lidmaat schap van de AVB op te zeggen. Hij ontraadt die leden dat ten sterkste. „On ze woorden en daden hebben alleen betekenis en kracht wanneer wij bij elkaar blijven staan.” Premier Meir zei zaterdag In een vraaggesprek voor de radio dat Israel de Grondwet die in strijd zijn met de conventie voor de Rechten van de Mens. De politieke en juridische commis sies van de Assemblee van de Raad van Europa die in de tweede helft van de volgende maand in Straats burg bijeenkomt, zullen waarschijn lijk besluiten een commissie in te stellen, die moet onderzoeken of Tur kije de mensenrechtconventie schendt. De Turkse minister van Buiten landse Zaken Haluek Bayuelken heeft al te verstaan gegeven dat een dergelijke missie niet welkom zal zijn in Turkije. De commissie zou dan in Straatsburg Turken als getuige kun nen horen (evenals enige jaren gele den Grieken werden gehoord). In de loop van de week waren pam fletten verspreid die getekend waren door de communistische partij, arbei- derscomités en de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Daarin werden de arbeiders opgeroepen het werk bij het naderen van de eerste mei neer t leggen teneinde vrije vakverenigingen en salarisverhoging te verkrijgen. Gewapende politiemannen hebben op strategische punten in San Sebastian postgevat. In Catalonië is de situatie bij de Seat- «u tof abri eken gespannen. De meesten van de circa 24.000 arbeiders legden zaterdag het werk neer om te bewerk stelligen dat recente verhogingen van premies voor sociale verzekeringen door de maatschappij zullen worden betaald. De directie heeft vijf arbeiders ontslagen die volgens haar de leiding van de actie hadden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3