Maskers en magie in sterk werk van Nico Molenkamp even van Glansrijk spel van Blazers Ensemble Première Circus Vier uit het Rozenprieel in de Waag Sarrasani Echtpaar Van der Zee beschreef „William and Mary %a Stripboek voor 6 IN HAARLEMSE GALERIE MARC ONDERHOUDENDE HISTORISCHE BIOGRAFIE FAMILIECONCERT IN HOOFDDORP |onge Beeld onthuld ter herinnering aan Simon Vestdijk ONDERWIJS- INFORMATIE Wasserij DUYN AMSTERDAMSEVAART 20 Ir APRIL MAANDAG 30 1973 Divertimenti „PORION VOOR HET Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour wetenschap HOOFDDORP De Stichting Jeugdwerk Haarlemmermeer heeft zondagmorgen haar serie familie- concerten in de Arnoldushoeve af gesloten met het optreden van het Nederlands Blazers Ensemble. De belangstelling voor dit concert was bevredigend, maar had groter kun nen zijn gerekend de intensieve mu ziekbeoefening in Hoofddorp en omgeving. (Van onze Londense medewerker) LONDEN Een Nederlands- Engels journalistenechtpaar schreef een boek over het Neder- lands-Engels koningspaar Wil lem III en Mary Stuart. De au teurs zijn de Telegraaf-corres- pondent Henri van der Zee en Daily Mail-redactrice Barbara Griggs Het is bij Macmillan uit gegeven. Instructief boek over techniek en Eerste „Europeaan" a aaw Koning-stadhouder prins Willem III. ook penseeltekeningen, J. H. MOLENIJZER ADVERTENTIE HEIN STEEHOUWER lijden. ADVERTENTIE H. R. T.K. HAARLEM. „Er moet magie in «It- ten, anders vind ik, dat ik het niet te pakken heb”. Dat vertelt Nico Molen kamp bij zijn grote olieverven in Gale rie Mare aan de Wolstraat. „Ik ben niet gauw tevreden”, zegt hij ook, „Ik bijt veel verf af als het er op staat. Dan begin ik overnieuw. Ik hou van theater, van maskers, van de demonie, die er in maskers zit”. nod noopte tot een kleine uitbreiding van nod noopte tot een kleine uitrbeiding van het gezelschap de fluitist Paul Verhey en de clarinettisten George Pieterson en Hans Mossel kwamen de gelederen ver sterken. Deze kleine symfonie voor ne gen blazers werd honderd jaar later ge componeerd dan het divertimento van Mozart en het was duidelijk hoorbaar dat wij in de eeuw van de romantiek waren beland. Het heeft ook Gounod niet aan inspi ratie ontbroken een duidelijk bewijs tweede deel. Paul Verhey speelt op een gouden fluit, maar zijn spel is de een voud zelve hij zit doodstil en laat de fluit zijn werk doen. U begrijpt dat ik hiermee zeggen wil dat hij tot de aller- besten behoort. no- was dat over- UITGEVERIJ J. H. GOTTMER HAARLEM en UITGEVERIJ H. J. PARIS - AMSTERDAM. Gezamenlijk hebben deze uitgevers het boek: „Le ven met de jaren” uitgegeven. Het is een soort praktische gids voor uw doen en laten in de derde levensfase, samengesteld door een groot aantal deskundigen onder redactie van Har riet Freezer. Het energieke echtpaar is intussen begonnen aan een nieuw boek over een ander onontgonnen terrein: het leven van Peter Stuyvesant en de moeilijkheden rond Nieuw Amsterdam in de zeventiende eeuw. Molenkamp is een expressionist, die tracht met zo weinig mogeüjk middellen zoveel mogelijk tot uitdrukking te bren gen. Een enkel masker op een groot doek met veel achtergrond. En die ab stracte achtergrond werkt dan mee aan de demonische expressie van zo’n mas ker. Zo ook een trieste harlekijn, in brede en rake vegen verf over verf op het doek gebracht. De lagen verf sche meren door elkaar heen en houden de grote vlakken levendig van sitructuur. De streek is tevens het handschrift, hier en daar aangevuM met het penseel als het om fijnere lijnen gaart. Maar fijne lijnen vind je niet zo vaak. Er is veel wit in de achtergronden, waartegen de figuren, een clown, een Indianenmasker, in vaak felle kleuren afsteken. Soms ook zijn ze gedempt tot een dreigend don kerrood. dierfiguren, die veel dichter bij de reali teit staan, dan de doeken. Ze zijn heel raak geschetst. Aan een paar lijnen heeft Molenkamp genoeg en die paar lijnen brengen dan toch bijzonder veel expressie over. Een paar spelende aapjes troffen me heel sterk- HEIN STEEHOUWER. Bij Kok N.V. in Kampen is een aardig boekje verschenen dat in kort bestek informatie geeft aan ouders wier kinderen voor het eerst naar de lagere school gaan. Het heeft dan ook de naam meegekregen „Uw kind naar de basisschool” en het is geschreven door C. Barnhoorn en D G. BUI. In eenvoudige taal geeft het talrijke in lichtingen over allerlei zaken die ou ders nu eenmaal moeten weten On derwerpen als leerplicht, openbaar en bijzonder onderwijs, de eerste school dag. verzekeringen, de schoolarts, va kanties en dergelijke komen aan de erde. Centraal staat de gedachte dat de samenwerking ouder-kind-school 'Tin eminent belang is voor het on derwijs en de opvoeding, thuis en op school. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeketu boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenI boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl ftoekenboekenboekenboekenl Met het bovenstaande heeft Nico Mo lenkamp, 42 jaar en wonende in Tilburg, een rake schets van zijn werk gegeven. Hij is leraar aan de Academie, waar hij indertijd in Tilburg zijn opleiding kreeg en die hij voltooMe aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen. Contacten met België zijn gebleven en daaraan dankt hij een paar Belgische kunstprijzen. In ons land kreeg hij de Wffiink van Oollemprijs en die Tallensprijs 1960. Hij exposeerde in de hele wereld- Mozart heeft meer dan twintig diver timenti en serenades gecomponeerd, die op een enkele uitzondering na bedoeld waren om in de openlucht te worden uit gevoerd, meestal voor tuinfeesten van aanzienlijke families. Het Divertimento K. 253 in F. is een zogenaamd eenvou dig sextet voor twee hobo’s, twee fagot ten en twee hoorns, bij uitstek geschikt om op een zonnige zondagmorgen in een boerenschuur gespeeld te worden. In elk boek over Mozart kan men lezen dat deze simpele muziek geschreven is door een luchthartige jongeman van 20 jaar, die er niet teveel drukte van maakte. Maar bij het luisteren naar een derge lijk divertimento begint men wel te be grijpen dat dit onschuldige muziekje ge schreven is door een componist die be schikte over een feilloos vakmanschap en een eindeloze inspiratie. De zes blazers speelden dit „werkje” met dezelfde schijnbare zorgeloosheid, waarmee het gecomponeerd werd in augustus 1776. De hoboïsten Werner Ker bers en Carlo Ravelli, de fagottisten Joep Terwey en Kees Olthuis, de hoornisten Imam Soeteman en Jan Peeters zijn ech ter stuk voor stuk meesters op hun in strument, zij maakten er een muzikaal feest van. Niettemin kunnen wij deze kloeke uitgave van harte aanbevelen. Vooral jonge, geïnteresseerde lezers vinden in dit boek een zeer geschikte basis om op voort te bouwen. Het is daar naast een voortreffelijk naslagwerk, dat door een uitvoerig trefwoordenre gister en literatuuropgave een be trouwbare gids vormt voor het uitge strekte en vaak ingewikkelde terrein van wetenschap en techniek. Bewer ker Raymond Bakker mag best nog even worden vermeld en dat voor zijn goede vertaling uit het Duits en de vele wetenswaardigheden, die hij er voor Nederland aan toevoegde. G. GRANDIEK Het boek is voorzien van 460 foto's en tekeningen, die als een beeldver haal aansluiten bij de grote verschei denheid aan onderwerpen. Tot zover dus geen woord van kritiek al moe ten wij wel enige opmerkingen kwijt Als er onderwerpen aan de orde ko men als glas, kunststoffen, textiel, ijzer, staal, kan men zich afvragen waarom de schrijver geen aandacht heeft geschonken aan papier en zijn toepassingen. Mogelijk, dat de auteur bij een volgende uitgave daaraan aandacht kan geven temeer omdat hij zelf in zijn ter inleiding vraagt of er belangrijke wetenschappelijk-techni- sche bijzonderheden ontbreken In zo’n volgende uitgave zullen dan ook de nodige aanvullingen moeten ko men omdat de technische ontwikke ling allerminst stilstaat. Naast stereo- fonie is tegenwoordig de quadrafonie volop in opmars, en zo zijn er nog vele onderwerpen, die weer moeten worden bijgewerkt Zo zouden wij ook graag zien, dat de schrijver, als het tot een herdruk komt, nog wat dieper ingaat op het milieubeheer. Hij tipt dit wel even aan doch dit ge beurt meer terloopss bij wijze van kanttekening. In een enkel doek zijn de kleuren door de techniek van Molenkamp wat versmeerd geraakt, dat is jammer. Daar mee verduistert ’iij dan de expressie van zijn koloriet. Voor zijn vormen geidt maakt in het land van gaffels, tou wen, wantspanners en blokschijven. Een aardig idee, goed uitgewerkt. Het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond heeft weer een wed- strijdlogboek uitgegeven (Hollandia- Hoom) waarin men alles aantreft over het Nederlandse wedstrijdzeilen: gegevens van alle aangesloten vereni gingen, werkgroepen, een lijst van alle ingeschreven wedstrijdvaartui- gen, uitslagen van voorgaande jaren, interviews enz. Het boek Is zowel via het KNWV te verkrijgen als in de boekhandel. Paul Knoop is de samen steller. De adverteerders zorgen hier voor de illustratie. Willem was vooral gebeten op de dictator die hij in de Franse koning Lodewijk de veertiende zag, en die probeerde geheel Europa te over heersen. Tot slot luisterden wij naar de Sere nade van Dvorak voor tien blazers, cel lo en contrabas. Deze vrolijke Boheem se muziek op eenvoudige volksmotieven bood een maximum aan afwisseling. Ook dit stuk behoort tot de zogenaamde pre tentieloze muziek, eveneens geschreven door een meesterhand. Men kan er uren naar luisteren en zich dronken drinken aan de schuimende en tintelende vro lijkheid. Hopelijk keert het Nederlands Blazers Ensemble het volgend jaar terug in de Arnoldushoeve, maar dan moeten de Hoofddorpers wel zorgen dat het stampvoi is! Wél echt fotoboeken over het Huis Oranje werden uitgegeven bij HOL- LANDIA - BAARN. Het bekende, jaarlijks verschijnende: „Jiliana Regi na” door F. J. Lammers. Een jaarlijks overzicht in beeld met een beetje Bij de UITGEVERIJ LA RIVIÈRE VOORHOEVE - ZWOLI’ ver scheen een boekje over het Oranje huis van Rik Valkenburg: „Oranje Overal”. Een bundel interviews met verschillende mensen uit verschillen de geledingen óver maar ook mét hei Huis Oranje. iDt keer dus niet uit sluitend fotoboek, hoewel er zijn toch 52 foto’s in opgenomen maar meer een geschreven boek. DE DRIEHOEK - AMSTERDAM. Uitgever van Bircher Benner-Boekjes. Naast de vele dieet- en gezonde- voedingboekjes, nu eens een hand boekje voor lichaamshouding en zwangerschapsgymnastiek: „Moeder worden en fit blijven” samengesteld door dr. Dagmar Liechti-v. Brasch en voor Nederland bewerkt door Inez Draayer-Jansen. De oefeningen gaan gepaard met duidelijke tekeningetjes hoe het wél en hoe het niet moet A. E. KLUWER - DEVENTER. Huis zelf opknappen is in! De CASA- REEKS helpt u graag! In samenwer king met het Bouwcentrum een reeks voorlich tings boekjes uit, waarvan wij er u hier enige noemen. „Doe wat met uw keuken”, van Lida Mol en Ina Tammes-Te Pas. „Woontips voor Kamerbewoners” door Peter Fuyt. „Doe wat met uw plafonds" van Jelle Vierstra en George F. Haspels bergt u in: „Uw tweede woning onder de zon” nieuwe perspectieven voor zo’n droomkasteel. CANTECLEER-DE BILT biedt wat Kreatieve Avonturen in: „Toeval en Opzet” en „Ruimtelijk Zien en Vorm geven”. beiden boekjes van Lothar Kampmann. Ee^ zeer instructief boek, met dui delijke werktekeningen en mooie re- sultaat-foto’s va.. Eugene Andes: „Modern Macramé”. Behalve het ge ven van de basiskennis prikkelt dit boek ook tot experimenteren en uit werken van allerlei originele ideeën Macramé leent zich daar juist uitste kend voor. HAARLEM. Wim Jonker, Josef Santen, Joke Aelberts en Joke Kokkel- koren maken hun beeldende kunst in de stadswijk die zo eufemistisch het Rozen- prieel heet. Ze kennen elkaar, zijn lid van KZOD en exposeren nu in hun „clubgebouw”, de Waag. Wim Jonker heeft er een vrij groot aantal kleine plastiekjes staan, meest modellen in gips, uit te voeren in andere materialen, bijvoorbeeld brons. Er is weinig nieuws bij. Bovendien kennen we beter werk van Wim Jonker, de laatste jaren tot stand gekomen en ook reeds geëxposeerd. Dit werk te recenseren is dus eigenlijk overbodig, want de meeste exposüiebezoekers kennen het al. Toch moet ik nog wel even wijzen op een krachtig en goed gemaakt mannenpor tret in brons, waaruit zijn zin voor vakmanschap spreekt. De olieverven van Josef Santen zijn schetsmatig. Dat kan verrassend zijn door een zekere spontaniteit. Maar soms verdwijnt in die schetsmatigheid elk vormgevoel en blijft er alleen een sto rende slordigheid over. De kwaliteit van dlit werk is dan ook sterk wisselend. Hoewel hij zich bijna alleen met figuur en portret bezig houdt, komt er van psychisch inzicht in zijn modellen wei nig over. Het blijven vluchtige notities van vluchtige impressies. Joke Aelberts is lerares tekenen, die binnen het naturalistische vlak op schoolse wijze werkt. Het zijn figuurstu- dies en bloemen, die blijk geven van haar beheersing van het vak, zonder dat er iets persoonlijks uit spreekt, hetzij in de lijnvoering, hetzij in iets anders. Het zijn tekeningen, zoals vele anderen ze ook maken, niet slecht natuurlijk, maar ook nergens boeiend. Joke Kokkelkoren is als leerlinge van Josef Santen te kort bezig om zich via een paar tekeningen en een aquarel te laten beoordelen. Het is alleen duidelijk, dat ze werkt in het voetspoor van haar leraar. Wie wil weten, hoe laser en radar werken, hoe het toegaat bij ruimte- vluchten, hoe de moderne wegenaan leg wordt uitgevoerd, hoeft de betref fende hoofdstukken maar op te slaan om uit de met tekeningen en foto’s toegelichte tekst zijn kennis op te doen. Wie meer wil weten over bij voorbeeld motoren, aardolieverwer- king, zeewaterontzilting en kerncen trales, zal eveneens zijn kennis kun nen verrrijken. Een nieuwtje op het gebied van de zeilboeken is de zeilcursus voor de jonge cliëntele in stripvorm. „Onder zeil, strip-tips voor adsplrant-zeilers” heet het bij Hollandia-Baarn versche nen boekje van Jan van Exter en Gé Tol, een zeilinstructeur. Met een grappig tekstje en vlotte stripfiguur- jes worden de kinderen wegwijs ge- Een boek, dat er zo goed uitziet als „Dat wil ik van de techniek weten” wekt hoge verwachtingen. Het is ge schreven door Axel Re en voor Nederland bewerkt door Raymond Bakker Kluwer Algemene Uitgaven in Deventer gaf het boek uit, dat Inderdaad aan de verwachtingen be antwoordt. De meest uiteenlopende onderwerpen worden er voor de be langstellende leek bevattelijk behan deld. Het biedt een zeer veelzijdige informatie. Het was in ieder geval verheugend dat de toehoorders voor het merendeel uit jonge tot zeer jonge toehoorders be stonden die muisstil hebben zitten luiste ren. Er werden geen programma’s verkocht, maar dit gemis werd grotendeels goed gemaakt door de geestige toelichting van de hoboïst Carlo Ravelli, hoewel ik tot mijn spijt moet zeggen dat hij wat slor dig en soms onverstaanbaar improviseert en daardoor onmisbare inlichtingen aan zijn gehoor onthoudt. De schuur van de Arnoldushoeve is zeer geschikt voor con certen als deze. De akoestiek is uitste kend en het is te hopen dat de concer ten in het volgend seizoen kunnen wor den voortgezet. BOEKENUITGEVERIJ KEES ING N.V. - AMSTERDAM. „Gezond en Wel” is de titel van het boekje van dr. J. Kater. Een medische vraagbaak voor in het gezin, met voorlichting over medische vraagstukken van alle dag. Geen encyclodietje, maar wel een verzameling medische informatie over dagelijkse kwaaltjes en over de moderne ontwikkelingen in de ge neeskunde. HAARLEM - TEL. 322462 MAASTRICHT. Met een galapre- mière in Maastricht is het Circus Sarra sani, een tot tien september durende toernee door ons land begonnen. Sarra sani was de afgelopen tien jaar alleen in de grote steden in het westen van het land te zien. De belangstelling was voor al de laatste jaren zo groot dat Sarrasa ni nu een langere toernee aandurft, waarbij ook kleinere plaatsen zullen worden aangedaan. Sarrasani stelde een circusprogramma samen van dressuur- nummers (beren, olifanten, paarden), akrobatiek, koorddansers, trapeze- en jongleurnummers, en clowns. Veel bijval was er in Maastricht voor het Italiaanse trapezenummer van de groep Les Jarz, de berengroep van het Tsjechische Staatscircus, onder leiding van Ferdinand Berousek, de olifanten- groep van het Poolse staatscircus onder leiding van Stanislav Basta, de Duitse dompteur Dieter Farell, die met een gemengde roofdierengroep optreedt en de vermaarde jongleur Francis Brunn. Circus Sarrasani heeft ook een aantal Nederlandse artiesten in zijn programma opgenomen: Willy Mullens, met dressuur van paarden en ponies, Valerie en Henri Mullens, met een ballet op galopperende schimmels en de muzikale clowns Les Courtials. Na Maastricht komt Circus Sarrasani onder meer in Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, en Leiden. „Harlekijn" van Nico Molenkamp, een groot doek met een rake expressie van de koningin in de Westminster Abby zo goed verstopt, dat ze bijna niet terug te vinden zijn. Met wat het echtpaar Van der Zee opmerkt ging het Willem III niet allereerst om de strijd tussen heit protestantisme en het katholicisme- De Nederlandse Willem III, die in 1688 als protestant koning van Enge land werd, nadat hij zijn katholieke schoonvader James de tweede van de troon had verjaagd, is in Engeland zo goed als een onbekende gebleven, hoewel „William and Mary” die sa men de troon deelden Engelands mo derne geschiedenis inluidden. Omdat hij een vreemdeling was en bleef, hebben de Engelsen zijn graf en dat DE STROOM BOEKEN over wa tersport houdt maar aan. De bronnen drogen nooit op. Jaap A. M. Kramer (heeft de man zelf eigenlijk nog wel tijd om in een zeilboot te zitten of heeft hij wellicht een ingebouwd wa- terproof-type-apparaat aan boord) zag zijn zoveelste boek bij uitgeverij De Boer in Bussum van de pers getild worden. Samen met Wim de Bruijn offreert hij nu „Plezierig va ren met motorboten”, een riant werk met veel illustraties, foto’s van Theo Kampa en tekeningen. De hele vloot van motorboten passeert in het boek met daarbij informatie over de geor ganiseerde motorbootsport, amateur- bouw, tips om plezierig te varen en tenslotte het „aankoopbeleid”. Een nieuwe trend in dit soort boe ken is de advertentie-verschijning ge worden. Gelukkig worden die adver tenties (aardige nevenbron van in komsten) achteraan gezet. Het maakt het slot van het boek wel rommelig. Hetzelfde systeem (advertenties achterin) vindt men in twee boeken van J. de Bruin, niet te verwarren met bovenstaande Wim de Bruijn, „Kies uw eigen motorboot” en „Kies uw eigen zeiljacht” (uitgeverij Hol- landia, Baarn). Is Kramers boek meer echt een boek, met stijve kaft, de twee van De Bruin zijn handzamer, als het gaat om soepel hanteren. Waar Kramer een lijst van scheeps werven heeft opgenomen, noemt De Bruin de voorhanden (en te koop) zijnde schepen plus plaatje met de naam van bouwer en werf erbij. De Bruin’s boeken zijn wat commerciëler opgezet. Met ook uitstekende infor matie. Beide auteurs geven een „boe kenlijstje” maar ze verwijzen uiter aard niet naar elkaar. tekst, van de gebeurtenissen rond het Koninklijk Gezin. Bij dezelfde uit gever en van de hand van dezelfde schrijver verscheen een fotoboek met tekst over Prins Claus, zoals we hem van het prille begin tot nu hebben mogen aanschouwen. Qua uitvoering in de geest van het voorgaande. Van dezelfde combinatie, uitgever- schrijver, maar wel anders van opzet is het fotoboek: „Wilhelmina, Moeder des Vaderlands”. Uitgegeven min of meer ter herdenking dat het in vember tien jaar geleden prinses Wilhelmina kwam te soms hetzelfde, die willen in zo’n geval bijna absibract worden, waarmee hert menselijke karakter uit een kop kan wegvallen en ook aan de magie, die Molenkamp zoekt, schade wordt gedaan. Te meer klemt dit, waar hij persé geen non-figuratieve schilder is. Anderzijds is de algemene indruk van het werk zo sterk, dat je een al te vaag doek voor lief neemt. Er hangen (Van onze correspondent) HARLINGEN. De weduwe van de schrijver Simon Vestdijk, Mieke Vest dijk-Van der Hoeven, heeft zaterdag middag te Harlingen een in brons gego ten jongensfiguur onthuld, dat een her innering moet zijn aan de romanschrij ver. Het stelt Anton Wagter voor, de hoofdpersoon uit een van de reeks ro- manseries van Vestdijk. Het beeld dat gemaakt is door mevrouw Suze Bosch- ma-Berkhout uit Leeuwarden, heeft een plaats gekregen vlak bij het geboorte huis van Simon Vestdijk. De genodigden - onder wie de schrij vers Theun de Vries, Adriaan van der Veen, C. J. Kelk en Tweede-Kamervoor- zitter dr. Anne Vondeling, die bij de onthulling van het beeldje aanwezig wa ren - maakten daarna een korte wande ling door „Lahringen”, zoals de Friese havenstad in de Anton Wagter-serie wordt genoemd. In het cultureel centrum Trebol open de Theun de Vries de tentoonstelling van foto’s, handschriften en boeken van de overleden schrijver. Maar het was onder de banier van het protestantisme dat Willem III bij de slag aan de Boyne in Ierland zijn katholieke schoonvader de genadeslag toebracht. Willem III wordt onder de huidige protestanten in het ver scheurde Noord-Ierland nog steeds als een nationale held bewierrookt. terwijl de overwegingen om naar Ier land te gaan allerminst als „agressief protestantisme” moeten worden uit gelegd, aldus Hendri van der Zee, die Willem III als de eerste Europeaan beschouwt. Uitgeverij Macmillan ziet in „Willi am and Mary” een van zijn belang rijkste uitgaven in de collectie van dit voorjaar. Het boek is onderhou dend geschreven en het schenkt alle aandacht aan wat tegenwoordig in goed Nederlands „human interest” in de hoofdpersonen aangaat. Henri en Barbara van der Zee ont moetten elkaar voor het eerst aan een diner, bij welke gelegenheid Bar bara opmerkte dat ze zo van histori sche biografieën hield. „Waarom schrijven we er dan niet een”, ant woordde Henri. En zo begon het werk van twee journalisten, dat in een huwelijk eindigde en dat hen met succes dwong tot ernstige bronnen studie en die lange adem die de journalist in zijn normale werk zel den beschoren is.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7