LARDINOIS MET NIEUWE VOORSTELLEN NAAR MINISTERS Autofabriek in Spanje gesloten Prijsdebat Europese landbouw Nieuwe weg Belastinghervorming dwars door Tegen bandeloosheid in Verenigde Staten Sahara vrijgelaten Ontslag wegens Rogers vraagt om meer geld Steun voor Antwerpse stakers Gevangenen in Vietnam Melkproduktie zal stijgen met 4 percent „gebrek aan personeel” w TIRES nrii W "1 ■F b 1* Ch£OB1 k 1 H i f 1 X 8Wi BOMAANSLAG IN LISSABON Reeks arrestaties in Egypte BERNARD CORNFELD 6. Canadese geleerde oppert bestaan van VEROORDEELD 6.- „EERLIJKER STELSEL INTERNATIONALE HANDEL” „anti-melkwegen” ggU- 1 DINSDAG MEI 1973 11 NA VECHTPARTIJEN Keus Prijsverhogingen l Tweeënvijftig mensen eep. In perioden 1973-’74 MILD enMENTHOL-25/L55 Van vakbond in Gent Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 3 C O 3 9 eepje. i de 167 167 116 „tóffe 3 COMMISSIE ZOCHT COMPROMIS (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE IVO LI lin i(16.-) F1Ng S>ZE FlLTvn ge- üiiliiiiiü:;: De voorstellen werden ingediend door minister van Financiën George Schultz bij de begrotingscommissie van het Huis. Het zal naar wordt verwacht zeker en kele maanden duren voor de commissie de zaak in behandeling neemt. De voorstellen behelzen onder meer: De vaststelling van een minimum be lastbaar inkomen, Beperking van wat wordt genoemd „kunstmatige boekhoudkundige verlie zen”, EDE. De Jongs Lingerie- en Trlcot- industrie bv in Ede zal op korte termijn de twee ateliers in Ede en Tiel sluiten wegens „schaarste op de arbeidsmarkt, waardoor de minimale bezetting al lan ge tijd niet kon worden bereikt”. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld. Verlichting van de belastingdruk voor bejaarden, Dit ils 47 miljoen méér dan het bedrag dat nu voor het ministerie van Buiten landse Zaken is uitgetrokken. Als doelstellingen van het buitenlands beleid waar dit geld voor besteed zou moeten worden noemde Rogers: Het voltooien van een regeling in Zuidoost-Azië, waaronder een bestand in Cambodja. Het werken aan een regeling in het Midden-Oosten via een interim oplos sing, die een opening van het Suezka- naal zou inhouden PARIJS (AP) De Egyptische politie heeft opnieuw een aantal linkse tegen standers van het regime van president Anwar Sadat gearresteerd. In sommige gevallen zijn martelingen toegepast om bekentenissen los te krijgen. Dit heeft het Franse dagblad Le Monde gisteren gemeld. De 45-jarige Cornfeld, werd veroor deeld tot betaling van een boete van 3400 gulden. Rogers zei dait hier geen opzet in het spel was geweest en maakte bezwaar tegen de opmerking van Fulbright dat de regering probeert het beleid in Zuid oost-Azië te onttrekken aan het toezicht van het Congres. In het regeringsdocument over Cam bodja herhaalde Rogers de verklaring dat de Noordvietnamezen en hun bond genoten in Cambodja niet zal worden toegestaan ongehinderd het informele bestand te schenden dat begin maart verondersteld wordt te zijn ingegaan. BARCELONA (CEFE). De Spaanse autofabriek „Seat”, in Barcelona is giste ren gesloten nadat zich heftige botsingen tussen stakers en werkwilligen hadden voorgedaan. Bij de fabriek wordt ge staakt uit protest tegen een verhoging van sociale-verzekeringspremies die van het loon worden ingehouden. De stakers eisen dat het bedrijf de verhoging voor zijn rekening neemt. Gisterochtend kwam het tijdens ver hitte discussies tussen stakers en werk willigen tot vechtpartijen waarbij ver scheidene gewonden vielen. De bedrijfs leiding liet toen via de luidsprekerinstal- latie weten dat de fabriek werd gesloten. Daarop verlieten alle arbeiders het fa brieksterrein. De gealarmeerde politie hoefde niet in te grijpen. Bij „Seat”, de grootste onderneming van Spanje, werken 24.000 mensen. SAIGON (Reuter). De Vietcong heeft gisteren een tweede groep van 322 Zuidvietnamese burgergevangenen vrij gelaten in ruil voor 400 burgers die in Zuid-Vietnam werden vastgehouden. LISSABON (AFP/Reuter). - Bij een bomaanslag is in de afgelopen nacht ernstige schade aangericht aan het ge bouw van het ministerie van de Corpo raties, Sociale Zaken en Volksgezondheid iu Lissabon. Niemand werd gewond. LONDEN (AP). De Amerikaanse geldschieter Bernard Cornfeld, de vroe gere president-directeur van de Inves tors Overseas Services (IOS), is door een rechtbank in Londen schuldig bevonden aan aanranding van een 19-jarig meisje. c 0) I Er heeft enige tijd onzekerheid be staan of de ruil inderdaad was doorge gaan. De waarnemers van de internatio nale controlecommissie zouden van oor deel zijn geweest dat de veiligheid van de 400 gevangenen die in Loc Ninh zouden woorden vrijgelaten niet voldoen de was gewaarborgd. De Vietcong liet in Quang Tri 28 burgers vrij en in Binh Dinh 294. Bij deze laatste groep bleken ook drie leger officieren, twee leden van de militaire politie en een politieman te zijn. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse regering heeft gisteren haar plannen voor hervorming van de belas tingen bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. Een van de voornaamste doelstellingen van de hervormingen zijn de gaten uit het net der belastingwetten te halen, waardoor het onmogelijk moet worden dat mensen met hoge inkomens weinig belasting betalen. ANTWERPEN (AP). De socialisti sche vakbond van havenarbeiders in Gent heeft zich gisteren tenslotte achter de al drie weken durende wilde staking gesteld. Dit zwichten wordt in België gezien als een belangrijk succes voor de militante maoïstische groeperingen die zich de laatste tijd geducht manifesteren op het havenfront. Het besluit van de Gentse bond zal het standpunt van de Antwerpse bonden onder druk zetten. Ook deze bonden hebben de stakingen niet gesteund, zodat de stakers al drie weken geen cent hebben gezien omdat ze geen beroep kunnen doen op de stakingskas. De stakers eisen een loonsverhoging van 7 gulden per dag. Deze jongen heeft zich zo aan banden gelegd, dat hij nog heel moeilijk uit de band kan springen. Probeert u het maar eens na te doen, altijd een attractie saaie bijeenkomsten wat op te vrolijken. Ragers antwoordde dat zijn departe ment er op had gewerkt. Fulbright toon de zich niet tevreden en wees erop dat hij al op 9 april, een brief aan Rogers had gezonden waarin hij om rechtvaar diging van de bombardementen op Cam bodja had gevraagd. Hij voegde hieraan toe dat hij niet eens antwoord had ontvangen dat zijn brief was aangeko men. In Ain Salah, in zuidelijk Algerije, is gisteren het eerste gedeelte van de nieu we weg dwars door de Sahara officieel in gebruik genomen. Aan deze plechtig heid kwamen de kopstukken te pas van de vier landen, die een deel van de weg op hun grondgebied hebben of krijgen. Op de foto van links naar rechts, op de bulldozer, Boumedienne van Algerije, Harnani Diori van Niger, Mokhtar Ould Daddah van Mauretanië en de president van Mali. Het voornaamste van de voorstellen die de Europese commissie gisteravond deed was een prijsverhoging van 7,5 percent voor groenten en fruit, 4 percent voor varkensvlees, 10,5 percent voor rundvlees en 7,5 percent voor kalfsvlees. Het vormen van een „aanzienlijk hoger niveau van internationale samen werking, met alle andere geïndustriali seerde landen. Meer aandacht voor Latijns-Ameri- ka, hetgeen begint met een rondreis van Rogers door de meeste staten in Cen traal- en Zuid-Amerika. De ontwikkeling van een eerlijker stelsel van internationale handel, zoals dat uiteengezet werd in het wetsontwerp over herziening van de internationale handel dat onlangs door president Nixon aan het Congres werd toegezonden. Het vraagstuk van de bombardemen ten op Cambodja nam een groot deel to beslag van de verklaring die Rogers aflegde en leidde tot een woordenwisse ling met de voorzitter van de commissie senator J. W. Fulbright. De senator vroeg op sarcastische toon waarom het document over Cambodja diet eerder was overlegd. LUXEMBURG De vrijwel onafwendbare crisis in de Europese land bouw leek vannacht in Luxemburg te zijn bezworen. Na drie dagen over en weer praten, zonder dat resultaten werden bereikt, kreeg een vermoeide Pièrre Lardinois, Europees commissaris voor de landbouw, gisteravond tenslotte van de Europese ministerraad het verzoek een compromis voor de Europese landbouwprijzen voor te stellen. in .I De prijs van akkerbouwprodukten (gra nen, suikerbieten en oliehoudende zaden) zou met 1 percent moeten stijgen. Faciliteiten voor studenten van parti culiere onderwijsinstellingen, Vereenvoudiging van de in te vullen belastingformulieren. Schultz verklaarde gisteren dat een algemene belastingverhoging „onnodig en onwenselijk” is. Volgens Sinha echter betekent zijn theorie een aanvulling op die van Ein stein. Sinds 1962 wordt in verscheidene delen van de wereld gezocht naar deel tjes die zich sneller verplaatsen dan het licht, „tachyonen” genaamd. Sinha ba seert zijn theorie op wis- en natuurkun dige theorieën, waarmee hij wil aanto nen dat een „anti-melkweg” bestaat uit deeltjes „anti-massa” of „jugomons” die zich volkomen tegenovergesteld gedra gen als de normale deeltjes waaruit de materie bestaat. Deze anti-deeltjes hef fen elkaar op en ontstaan weer opnieuw, een proces waarvoor een snelheid nodig is die groter is dan het licht. Lardinois beloofde een extra prijsver hoging van één percent voor plantaardi ge produkten en varkensvlees op het moment dat de Italiaanse lire en het Britse pond sterling terugkeren tot een vaste pariteit. Dat zou dan echter niet mogen gelden voor landen die hun mun ten gerevalueerd hebben. Belangrijk in de compromisvoorstellen van de Europese Commissie was ook dat voor die landen die hun munt gerevalu eerd hebben hun zogeheten negatief cor rectief van 1,5 percent wordt toegepast op de melkprijs en van 2,5 percent op de rundvleesprijs. Daarmee leek de com missie tegemoet te komen aan de bezwa ren die bijvoorbeeld Nederland tot dus verre had tegen een sterke verhoging van de melkprijs. lette, jne k Mogelijkheden om kosten, gemaakt bij de exploratie naar olie en gas, af te trekken van de belastingen, WASHINGTON. De Canadese leerde dr. H. Sinha heeft de hypothese opgesteld dat in het heelal een „anti- melkweg” bestaat gevormd door deeltjes die zich met een snelheid groter dan het licht verplaatsen. Deze stelling is in strijd met de relativiteitstheorie van Einstein, die zegt dat niets sneller kan zijn dan het licht. De totale melkproduktie zal volgens deze raming 9.390.000 ton bedragen: 390.000 ton meer dan in het voorgaande jaar. Hierbij is uitgegaan van een aantal melk- en kalfkoeien in het nieuwe melkprijsjaar van 2,06 miljoen, wat 60.000 stuks of 3 percent meer is dan in het afgelopen jaar, en van een melkpro duktie per koe van gemiddeld 4.560 kilo, een verhoging met zestig kilo of ruim een percent. Van de totale melkproduktie zal 390.000 ton op de boerderijen achterblij ven voor huishouding en veevoeder en 60.000 ton voor het maken van boeren kaas. Naar de zuivelfabrieken zal 8.940.000 ton gaan, 410.000 ton of bijna vijf percent meer dan in 1972/73. Volgens de raming zal het vetgehalte van de melk in het nieuwe jaar 3.97 percent bedragen, 0,02 percent meer dan in 1972/73. De laatste drie jaren i s dat gehalte meer gestegen dan in de tien vooraf gaande jaren. Het produktschapssecre- tariaat noemt ook de stijging van de melkproduktie per koe in de laatste drie jaar „verrassend snel”. RIJSWIJK. In het melkprijsjaar april 1973-april ’74 zal Nederland ruim vier percent meer melk produceren dan in de afgelopen periode. Dit raamt het secretariaat van het Produktschap voor Zuivel. Het gaat om 52 personeelsleden, me rendeels vrouwen. In Ede werken 40 mensen en in Tiel 12. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling vastgesteld. Aan de betrokkenen is een passendie werkkring bij confectiebedrij ven in de omgeving aangeboden, aldus die directie. De produktie is bij buitenlandse be drijven ondergebracht. Directie en staf (zes man) zullen vanuit Ede het pakket nachtkleding, dusters en huiskleding on gewijzigd op de markt blijven brengen, aldus de bekendmaking. Dit compromis-pakket werd in de loop van de avond door de landbouwminis ters bestudeerd, ’s Avonds om negen uur begon de ministerraad eindelijk aan het werkelijke prijsdebat. Het blad meldt dat enkele tientallen personen, die volgens de autoriteiten „subversieve elementen” zijn, in de afge lopen twee weken werden gearresteerd. „Le Monde” zegt van goed ingelichte zijde te hebben vernomen dat de politie een van de arrestanten, een zekere Nabil Sobhi, tijdens zijn verhoor de vingerna gels heeft uitgetrokken.Sobhi is nu in een psychiatrische inrichting waar hij van een ernstige depressie herstellende is, aldus „Le Monde”. /,z ,z De communistische Peking-gezinde ondergrondse organisatie „Revolutionaire Brigade” heeft de verantwoordelijkheid voor de daad op zich genomen. „Er is een sfeer aan het groeien die ons misschien doet slagen”, aldus de Nederlandse minister van Landbouw, drs. Boersma. In Europese kringen toonde men zich gisteravond ook wat optimistischer over de mogelijkheid dat er een oplossing te bereiken zou zijn, omdat verwacht werd dat de Westduitse minister van Land bouw, Joseph Ertl, de raad zou voorzit ten. Zijn Belgische collega, Jacques La vens, moest namelijk terug naar België omdat vandaag zijn zoon Johan trouwt. Ertl zou als voorzitter van de raad minder bewegingsruimte hebben dan als zelfstandig opererend minister, zo luidde de redenering in Luxemburg. Om de Britten terwille te zijn stelde Lardinois in zijn compromis voor, dat boterprijs met ongeveer f 36,- per 100 kg te verlagen. Bovendien schiep hij de mogelijkheid een consumentensubsidie van nogeens f 36,- per 100 kg te geven. De lidstaten zelf zouden de keus hebben deze subsidie toe te passen of niet. Doen zij het wel dan kan de helft van deze subsidie ten laste van het Europese landbouwfonds gebracht worden. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers heeft gisteren gezegd dat zijn ministerie in het komende fiscale jaar 578 miljoen dollar nodig heeft om „de Amerikaanse diplomatieke verte genwoordiging en doelstellingen van buitenlandse politiek op adekwate wijze te kunnen ondersteunen”. i i b diiii! 'lui I öi' 1 WT I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11