België ontdekt Ontslag van Haldeman, Ehrlichman, Dean en Kleindienst Humanist Op de knieën v. d. Wal overleden Lenin-prijs voor Allende Frans links front ernstig verdeeld POLITIEKE STAKING IN ENGELAND Nixon afgebroken om achtergrond LSD-„fabriek” in „Muur" 1 l Nieuwe manier parkeren van L ^3^1 AMERIKAANSE CHEMICI OPGEPAKT EEN-MEIBETOGING IN PARUS Apparatuur Focus in beslag genomen L i 3 DINSDAG 1 MEI 1973 Creaturen Strijdlustig Haldeman w „Intieme vrienden” Ehrlichman WASHINGTON (Reuter) Elliot Richardson die gisteren Richard Kleindienst is opgevolgd als minister van Justitie van de Verenigde Staten, is een 52-jarige patriciër uit Boston die het over de meeste kwesties met president Nixon eens is. I V TV T (Van onze redacteur in Brussel) EHRLICHMAN KLEINDIENST DEAN HALDEMAN Nixons assistenten treden af I (Van onze redacteur in Brussel) (Van onze redacteur in Londen) Het zouden vooral op X' Vanochtend vroeg om zes uur is in de Sarphatistraat in Amsterdam een per sonenauto door de leuning van een op rit van de brug over de Amstel gereden. De wagen kwam enkele meters lager met zijn neus op een weg tot stilstand. De chauffeur bleef ongedeerd. te leggen uit protest tegen de anti- inflatoire maatregelen van de conserva tieve regering-Heath. meer emotionele Vanuit het Amerikanase Congres is gisteren commentaar geleverd op het bericht dat de minister van Justitie en drie adviseurs van president Nixon in verband met de Watergate-affaire zijn afgetreden. Op één punt zijn de commen tatoren het eens: de kous is hiermee af. LONDEN. Politieke stakingen door het gehele land hebben vandaag het openbaar vervoer in Engeland stilgelegd. De Britse vakbonden hebben de Dag van de Arbeid uitgezocht om het werk neer l 1 r i Nixons perschef Ronald Ziegler las een verklaring voor, waarin stond dat Kleiindienst, Haldeman, Ehrlichman vrij- Van de drie medewerkers was Halde man secretaris-generaal van het Witte Huis en Nixons staf, Ehrlichman raadge ver van de president voor Binnenlandse Zaken en Dean adviseur voor juridische aangelegenheden. willig hun ontslag hadden ingediend en dat het door de president was aanvaard. Om het ontslag van Dean had Nixon zelf gevraagd. De Democratische afgevaardigde John Brademas uit Indiana Haagde dat de president door de benoeming van Elliot Richardson tot opvolger van minister van Justitie Richard Kleiindienst, „een van zijn creaturen heeft opgedragen het gedrag na te gaan van andere door hem aangesteMe functionarissen”. Met Ziegler, John Ehrlichman en dr. Henry Kissinger werd Haldeman achter zijn rug tot de groep van „de Duitsers” rond president Nixon gere kend over wie heel wat grappen wer den rondverteld. In zijn ontslagbrief schreef Halde man dat hij had gehoopt en verwacht dat hij zijn naam snel van aantijgin gen zou kunnen zuiveren, maar dat nu was gebleken dat het Watergate- onderzoek veel tijd zou vergen. Het begin maart op een bijzondere vergadering van de vakbonden genomen besluit heeft echter veel van zijn aan trekkingskracht en zijn zin verloren. De +oen gehouden stakingen zoals in de ziekenhuizen en in de gasfabrieken zijn inmiddels bij gelegd. Het stoffelijk overschot van dr. Van der Wal wordt morgen in Westerveld gecremeerd. 5 n T r Op de vliegvelden verwacht men dat het werk zo goed als normaal zal verlo pen. rk et m én )it an x it it ïe id le in e- ie in en iS- ?i- ;n. en b- Voorheen minister van Justitie van de staat Massachusetts werd Richard son vorig jaar minister van Defensie in de federale regering. Hij had toen al een reputatie als een briljante man in het ministerie van Buitenlandse Zaken en hoofd van het ministerie van Gezondheid, Onderwijs en Socia le Zaken. In Groningen was voor maandagavond een concert van Focus gepland, maar in het Martinihalcentrum, waar het concert zou plaats vinden, was men voor het tijdstip van aanvang (tien uur) al begon nen met het terugbetalen van de kaart jes (1800 in de voorverkoop), omdat Focus toch niet meer zou komen. Volgens persberichten was Halde man een van de vijf medewerkers van Nixon die toestemming zou heb ben gegeven tot betalingen uit een geheim campagnefonds dat gebruikt werd om diverse spionageactiviteiten te financieren. Haldeman zou hiertoe ruim 1 miljoen gulden in een safe in het Witte Huis hebben bewaard. Richardson, evenals Nixon advocaat van beroep, is verwant met de oude koloniale families van New England en intiem vriend van presidentieel adviseur dr. Henry Kissinger, minis ter van Buitenlandse Zaken William Rogers en vele andere politieke per soonlijkheden in Washington, onge acht hun partijpolitieke beginselen. MOSKOU (AP). De Lenin-prijs is tegekend aan vier personen onder wie de Russische partijleider Leonid Brezj- nev en president Allende van Chili. De twee anderen aan wie de hoge onderscheiding wegens „verdiensten voor de versterking van de vrede tussen de volken” werden toegekend, waren de Engelse schrijver James Aldridge en En rique Pastorino, de Uruguese president van het wereld Verbond van Vakvereni gingen. De Leninprijzen worden in de Sovjet unie elk jaar in april, als de geboorte dag van Lénin wordt herdacht, toege kend. zijn werkkamer heeft. Met instem ming van de president zwaaide hij de scepter en maakte het slechte nieuws bekend waarmee de president zelf niet graag wilde komen, zoals het ontslag van tweeduizend hoge rege ringsambtenaren de dag na Nixons grote verkiezingsoverwinning. „Als Haldeman niet had bestaan, had Nixon hem moeten uitvinden”, werd als grapje in Washington ver teld. Vorige week gaf Ehrlichman toe dat hij aanwezig was toen waarne mend leider van de FBI Gray twee mappen overhandigd werd uit een kluis in het Witte Huis van een van de aanstichters van het Watergate- schandaal Howard Hunt. UTRECHT Een van de oprichters van het Humanistisch Verbond, dr. Lib- be Gerrit van der Wal, is verleden week op 72-jarige leeftijd in het Rosa Spier- huis in Laren overleden. Dit is gisteren meegedeeld door het Humanistisch Ver bond. PARIJS. De Dag van de Arbeid waarvoor op deze 1-meldag weer heel Frankrijk vrijaf had genomen, belooft tijdens de traditionele optochten en be togingen dit jaar geen manifestatie voor de linkse eenheid te zullen worden. Pesident Nixon was gisteren de hele daig bezig in Camp David, waar hij in het weekeinde er over heeft gepiekerd hoe hij öliie moet gooien op de golven van heit „Waitergate”-schandaial. Eergiste ren ontbood hij er zijn particuliere se cretaresse mevrouw Rose-Mary Woods, aan wie 'hij gewoonlMjk vefklarinigien dic teert die hij zelf heeft opgesteld. Ook de nu afgetreden minister van Justitie Kteindienst sprak zondag met Nixon in Gamp David. Aanvankelijk hadden de communisten de ultra-linkse organisaties voorgesteld dit jaar voor het eerst alle 1-meibeto- gingen gezamenlijk op te zetten. Maar nadat op 9 april collectieve manifestaties niet door een spectaculair succes moch ten worden bekroond, werd van beide zijden dat denkbeeld weer opgegeven. Ook de meest strijdlustige vakbonden hebben al min of meer toegegeven dat ze de strijd tegen de regering-Heath en haar anti-iinflatiepolitiek verloren heb ben. Zij het dat het ernaar uitziet dat het overkoepelend vakverbond, de TUC, zich er tenslotte tóch toe laat verleiden alsnog met de regering-Heath samen te werken als de zogenoemde derde fase in de anti-inflatiepolitiek komt. Dr Van der Wal bekleedde verder ve le functies in humanistische en leraren organisaties. Daarnaast schreef hij we tenschappelijke werken, toneelstukken en romans. Onder het pseunoniem Tj ai ling Dix verschenen van hem ook twee detective-verhalen. luidt zouden ook veel Nederlanders zich in Brussel van het hallucinogene mid del hebben voorzien. De Belgische recherche heeft de ont dekking van deze LSD-„fabriek” maan denlang zorgvuldig geheim gehouden totdat met medewerking van het Ameri kaanse bureau voor narcotica na opspo ringen in geheel Europa arrestaties kon den worden verricht. Naar een derde chemicus wordt nog gezocht, omdat hij in België zou zijn opgetreden als zaak waarnemer voor zijn twee anderen, die zich slechts zo nu en dan in Waver vertoonden. De „firma” die door de mannen was opgericht en -die overdag met Belgisch personeel onverdachte werkzaamheden verrichtte, is inmiddels failliet verklaard. Senator Goldwater, Republikein uit Arizona, betreurde het heengaan van minister Kleiindiienst. Zijn partij genoot Bffll Schelle uit het Huis van Afgevaar digden, zei over het aftreden van advi seurs Haldeman en Ehrlichman: „ze krijgen m’n zegen na”- op. In de Tweede Wereldoorlog werd hij tweemaal gewond bij de landing in Normandie op D-day 1944. Hij kreeg er de bronzen „Star for Heroism” voor Haldeman, Ehrlichman en Dean zijn stafleden van Nixon geweest sinds hij in het Witte Huis kwam. Ook Kleiindienst is een medewerker van Nixon van het eerste uur. Hij volgde vorig jaar als minister van Justitie John Mitchell op. Mitchell’s naam onlangs in de pers met onthullingen over de zaak-Watergate in verband bebracht. Haldeman en Ehrlichman waren al vanaf hun studietijd aan de universi- teit van Los Angels vrienden. Zij waren beiden padvinders en lid van de Christen scientist-beweging. NEW YORK (AP) De evangelist Billy Graham, een goede vriend van president Nixon, heeft gisteren gezegd dat het Watergate-schandaal een symptoom is van de losse moraal, de corruptie en de misdaad die zo’n groot gedeelte van de Amerikaanse maatschappij in zijn greep heeft. Wat het land nodig heeft is dat men berouwvol voor de Heer op zijn knieën valt, aldus Billy Graham. H. R. „Bob” Haldeman, de machtig ste man in het Witte Huis na presi dent Nixon, is afgetreden in verband met het Watergate-afluisterschandaal. De 46-jarige Haldeman, het hoofd van Nixons staf in het Witte Huis, diende zijn ontslag in na de reeks van berichten dat hij betrokken zou zijn geweest bij het voorbereiden van de Watergate-zaak en vervolgens bij het in de doofpot stoppen ervan. De president sprak in de aanvaarding van de ontslagen over zijn intieme vrienden en vertrouwde medewerkers” Haldeman en Ehrlichman, en verklaarde meit nadruk dat hun aftreden „niet ge zien moet worden als uitdrukking van onjuist handelen. Een dergelijke gevolg trekking zou oneerlijk en ongegronde zijn.” Hij geldt als een progressief Repu blikein die tegen discriminatie is op grond van godsdienst of ras, een wel sprekend redenaar en een atletische man die straalt van energie. Presi dent Nixons verkiezingsoverwinning in 1968 haalde Richardson naar Was hington, waar hij eerst tweede man op Buitenlandse Zaken en vervolgens hoofd van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken was. In november volgde hij op het ministerie van Defensie Melvin Laird De Waitengate-affaiire ontleent haar bijnaam aan het gebouwencomplex in Washington waarin het hoofdkwartier van de Democratische P antiij is geves tigd’ Vorig jaar werd daar iingebroken door Republikeinen, die er afluisterappa ratuur in aanlbraehten. Als vandaag in Engeland dan ook geen enkele trein rijdt, komt dat voor namelijk door de staking van loze trein bestuurders. In Londen zal ook een groot deel van de ondergrondse stil ko men te liggen. De bussen zullen daaren tegen naar het zich gisteravond liet aanzien wel rijden. Hiet is overigens wel de bedoeling dat deze jongeren zich later bij de commu nisten en socialisten aansluiten. Men vreest dat het dan tot botsingen zal komen. Haldeman diende de president sinds zij zich associeerden in de campagne van 1956, toen Nixon naar herverkie zing als vice-president streefde. Vier jaar later nam hij verlof als vice- president van de J. Walter Thompson Company om Nixons vergeefse presi dentiële campagne tegen John F. Kennedy en opnieuw die van vier jaar later met succes, te leiden. Hij werd beschouwd als het proto type van de „ad man” (reclame-advi- seur), en bracht andere Californiërs met zich mee naar het Witte Huis, zoals perschef Ronald Ziegler, om er topfuncties te gaan bekleden. Dr. Van der Wal is van 1948 tot 1967 lid geweest van het hoofdbestuur van het Verbond, nadat hij direct na de oorlog een grote bijdrage van de oprich ting van deze bond heeft geleverd. Ook bekleedde hij van 1952 tot 1966 een bijzonder hoogleraarschap aan de Tech nische Hogeschool in Delft namens de humanistische stichting Socrates. Zijn leeropdracht was de wijsbegeerte, in het bijzonder de humanistische levens- en wereldbeschouwing. De Amerikaanse president heeft Leo nard Garment, een speciale adviseur van het Witte Huis, benoemd tot Deans op volger als juridisch raadsman. In de verklaring van het Witte Huis werd verder gezegd dat Richardson, die pas in januari minister van Defensie werd, het onderzoek door zijn nieuwe ministerie van de Watergaite-affaire, vol ledig zafl overnemen. Haldeman had zich in het Witte Huis een reputatie opgebouwd van een man die zijn macht zonder aan- ziens des persoons uitoefende en Nixon honderd percent trouw was. Het beschermende schild dat hij rond de president had opgetrokken, stond bekend als de „Berlijnse muur”. Haldeman deelde de tijd van de president in, maakte zelf uit wie tot de president mocht worden toegela ten, ook als zij minister waren, en had toezicht op alle communicatie naar het ovale vertrek waarin Nixon de communisten zijn die in Parijs en de andere grote Franse steden achter rode vlaggen en spandoeken hun leuzen kenbaar maken voor verhoging van salarissen en verla ging van de pensioengerechtigde leeftijd. Maar terwijl de socialisten samen met de communisten zouden oprukken, is het niet mogelijk gebleken de maoïsten en de trotskisten, die een groot deel van de studenten en de middelbare scholieren vertegenwoordigden, voor deze 1-meima- nifestaties te interesseren. Ze hebben hun eigen optochten georganiseerd, waarbij de slogans vooral tegen de mi nisters van Oorlog en Onderwijs gericht zouden zijn. De oorzaak van het niet doorgaan zou ’t te laat verschijnen vn gitarist Jan Ak kerman zijn. Wegens verplichtingen el ders in het land kon het concert in Veenendaal toen niet doorgaan. De politie was voorbereid op relletjes na het wegblijven van de popgroep, die onlangs een succesvolle toemee door Amerika beëindigde, maar alles verliep rustig. Tot nu toe liepen pogingen van de regering om de medewerking van de vakbonden te krijgen meer dood gecompliceerde emotionele meningen dan op zakelijk gefunderde overwegin gen van de zijde van de bonden. BRUSSEL. Twee Amerikaanse che mici, die onlangs in San Francisco wer den gearresteerd, hebben gedurende een half jaar in een verlaten villa in het Belgische Waver (bij Leuven) het hallu cinogene middel LSD geproduceerd. Vooraan bij de staking op de Dag van de Arbeid staan de strijdlustige bonden die altijd als eerste het werk erbij neer gooien. Dat zijn de arbeiders in de automobielindustrie en de machinisten bij de spoorwegen. Het zijn de aanvoer ders van de machinistenbond die doods bang zijn dat haar leden niet langer voor even „vol” zullen worden aangezien als andere spoorwegmannen, nu hun bij zondere rol op het „ijzeren ros” van weleer is uitgespeeld en ze evengoed door een automaat vervangen zouden kunnen wordn. VEENENDAAL. De organisatoren van het jaarlijkse popfestival op Konin ginnedag in Veenendaal hebben maan dag beslag laten leggen op de appara tuur van de popgroep Focus wegens het plegen van contractbreuk. De groep zou maandagmiddagvroeg verschijnen in Veenendaal, maar de 5000 jongeren wachtten tevergeefs. De organisatoren besloten in arren moede de andere groe pen maar wat langer te laten spelen, uiteraard tegen betaling, en lieten beslag leggen op de uitrusting van Focus, waarvan de dagwaarde plus de twee vrachtwagens waarin alles vervoerd werd, ongeveer 80 mille zou bedragen. WASHINGTON, (AFP, Reuter, DPA en AP) President Nixon heeft gisteren bekend gemaakt dat minister van justitie Richard Kleindienst en drie belangrijke presidentiële medewerkers zijn afgetreden. Nixon heeft minister van defensie Elliott Richardson benoemd tot waarnemend minister van justitie en leider van de federale commissie van onderzoek van het „Watergate”-schandaal. Geboren in Gorredijk (Dr.) studeerde dr. Van der Wal klassieke talen aan de Rijksuniversiteit in Groningen. In 1934 promoveerde hij in de letteren en wijs begeerte bij prof. dr. L. Polak. Na le raarsbetrekkingen in Zwolle en Gronin gen werd hij in 1936 rector van het Grotiusgymnasium in Delft, waarvan hij tot zijn pensionering in 1966 rector bleef. Met Haldeman verloor gisteren Ehrlichman, Nixons adviseur voor binnenlandse aangelegenheden, zijn toppositie. Hij betekende voor Ameri- ka’s binnenlandse politiek wat dr. Kissinger wiens naam geen ogen blik met de Watergate-zaak in ver band is gebracht voor Amerika’s buitenlandse politiek betekent. De twee mannen huurden het huis voor wat formeel de inrichting van een bio-chemisch laboratorium werd ge noemd na bemiddeling van een Ameri kaans diplomaat in Brussel. De beide Amerikanen werden al sedert september niet meer in België gesignaleerd, maar de Belgische recherche was er inmiddels al achter gekomen dat zij gedurende de weekeinden LSD fabriceerden. Afnemers vonden zij vooral onder het personeel van Shape in Casteau, het militaire hoofdkwartier van de NAVO. Naar ver- 7? l t Sikt v WW

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3