Nixon weigert Om uitlekken details Watergate-schandaal te voorkomen Aardgas wordt duurder Schoolkinderen na gijzeling Spaanse agent gedood bij 1 mei-viering Waterprijs moet drastisch omhoog Morgen praten over program mazelen inenten ban Klachten topje van ijsberg Kinderen tegen In 1972 weer groei Hoogoven-personeel weer vrij DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Portretten op Rode Plein 1 Is p ZIEKTEVERZUIM 32 DAGEN PER MAN AGENDA pagina 7 Verder in de krant CONSUMENTENBOND CONTRA LEVERINGSVOORWAARDEN HET WEER Kunt €L owfll IHiujen boet ÖL bij Het woord is aan... Amnestie In Illinois Drs. Brons: Gerommel Wanner Deze krant bestaat uit achttien pagina’s WOENSDAG 2 MEI 1973 63e jaargang nummer 151 Gezondheidsraad: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. V ►Haarlems Dagblad J ►Umuider Courant svp-gewenste ►Beverwijkse Courant aankruisen. g 4 Haarlem wiwi imïtI s .4 IJmuider Courant *1 Gustav Le Bon: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. SAMENZWERING IN WITTE HUIS IL,l,"i",l"’ yr V/gty- Ploeg-Den Uyl bij elkaar KNMI tot het NAAM: ADRES: De bond heeft hiertoe aan de hand A Vi. De meerderheid der mensen ver kiest gelijkheid in dienstbaarheid boven vrijheid. De huidige methode van waterwinning uit de rivieren en het oppervlaktewater acht de promovendus niet veilig genoeg voor de volksgezondheid. vertrouwen in de president niet is her steld. De algemene indruk is dat de president ook nu geen volledige opening yan zaken heeft gegeven en dat hijzelf op de hoogte was van de spionage ter wijl deze werd uitgevoerd. GRONINGEN. Aardgas zal duurder worden, ook voor de huishoudelijke ver bruikers. Dit kondigt de directie van de Nederlandse Gasunie aan in het verslag over 1972. Gedurende de afgelopen ne gen jaar bleven de consumententarieven vrijwel ongewijzigd, maar nu acht men het tijdstip nabij, dat de prijzen moe ten worden aangepast. De directie wijst er op, dat de verkoopprijzen van aardgas in het buitenland aanmerkelijk hoger liggen dan in Nederland, waardoor bui tenlandse gasmaatschappijen bij de aan koop van aardgas in een gunstiger posi tie verkeren. De totale verkoop van gas voor 1973 wordt geraamd op circa 68 miljard ku bieke meter tegen 58 miljard in 1972. Hiervan zal circa 31 miljard kunnen worden geëxporteerd (v.j. 23,8 miljard) de totale omzet beliep in 1972 2,7 miljard (v.j. 2,1 miljard). Door lagere opbrengstprijzen en hogere inkoopprij zen daalde de nettowinst van 95,3 mln. in 1971 tot 66,2 mln in 1972. MADRID (EFE). Bij een illegale demonstratie in Madrid ter gelegenheid van 1 mei is gisteravond een politieagent door messteken gedood. Drie van zijn collega’s werden gewond van wie één ernstig. DEN HAAG. De Gezondheidsraad meent dat ons land moet overgaan tot algemene inenting tegen mazelen van jonge kinderen in de twaalfde levens maand. De vaccins die nu in ons land worden gemaakt kunnen dienst doen bij deze inenting. ADVERTENTIES Kleine Houtstraat 44, Haarlem Telefoon 32 37 34 Speciaal ook voor zakenlunches en familiediners De Gezondheidsraad heeft dit verklaard in een advies aan de minister van Volksgezondheid dr. Stuyt. Het rapport is samengesteld door een commissie on der leiding van prof. dr. J. van der Veen uit Nijmegen. Gezien de toenemende vervuiling van het rivier- en oppervlaktewater zullen de kosten van de waterzuivering in de toekomst dusdanig oplopen, dat de hui dige tarieven onvoldoende zijn om de nodige investeringen te doen. De heer Brom is zelfs van mening, dat naar het voorbeeld van het militaire bewind in Frankrijk rond 1700 extra geld aan het defensiebudget moet worden onttrokken om de Nederlanders kwalitatief goed drinkwater te garanderen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De formateurs Burger en Ruppert hebben de ploeg kandidaat- ministers bij elkaar, die morgen moeten gaan onderhandelen over het programma van het kabinet-Den Uyl. Hoewel de samenstelling van de ploeg in hoofdlij nen al enige dagen bekend was kwamen de formateurs gisteren toch nog met een verrassing: de bepaald niet als progres sief bekend staande KVP’er Brouwer krijgt de portefeuille van landbouw en visserij. Volgens de „New York Times” zijn de dagvaardingen van allen te verwachten. De complotteurs zouden besloten hebben dat het uitlekken van de eigenlijke om vang van de spionagezaak ten koste van alles voorkomen moest worden en beslo ten zij de gearresteerde inbrekers om tc kopen om geen inlichtingen te geven aan de rechtbank die hen tenslotte ver oordeelde. In het licht van de c.a.o.-moeilijkhe- den bij Hoogovens is het misschien inte ressant te vermelden dat 37,9 percent van het personeel georganiseerd is bij de c.a.o.-partners. Vorig jaar was dit per centage 39. In totaal keerde Hoogovens vorig jaar een bedrag van 587,8 mil joen gulden uit aan salarissen en sociale kosten. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Het ministerie van Justitie zou over bewijzen be schikken dat er in de hoogste kringen van het Witte Huis een samenzwering bestond om te voorkomen dat details over de Watergate-spionage-affaire zouden uitlekken. Bij deze samenzwering zijn volgens een bericht in de „New York Times” betrokken: Ex-minister van Justitie John Mitchell, de onlangs afgetreden top-assistenten van president Nixon John Ehrlichman en Bob Haldeman, Witte Huis-advocaat John Dean, die zijn ontslag kreeg, Mitchells tweede man in de commissie voor de herverkiezing van de presi dent, Jeb Magruder, en nog een andere campagnefunctionaris, Fred Larue. (loodgieter en dergelijke) de leverancier voorstelt de door de Consumentenbond opgestelde voorwaarden toe te passen. Daardoor zou de nu zo dikwijls voorval lende misère worden voorkomen, die voor de consument ontstaat, wanneer de goederen of diensten niet naar behoren worden geleverd. De Consumentenbond vreest, dat de meer dan tienduizend klachten per jaar, die hij te behandelen- krijgt, nog maar het topje van de ijsberg vormen. Alleen de echt lastige JdSanten roeren de trom. De mees ten laten zich intimideren door de voorwaarden, die de leverancier hun bij klachten voorhoudt en van het bestaan waarvan zij zich meestal niet eens bewust waren. (Zie verder pagina 13) Inmiddels zijn de voorhoedeschermut- selingen over het regeringsprogramma begonnen. In D’66 is een groep mensen die vinden dat de progressieve drie zich in de vóórvergadering, die morgen begin,t hard moeten opstellen. Met name de kan didatuur van de KVP’er Brouwer, die kennelijk een al te rigoureuze hervor ming van de grondpolitiek moet tegen houden, is in die kring niet best geval len. Men vindt dat D’66 maar moet afhaken als het progressieve regeerak koord te zeer wordt aangetast. tuur, recreatie en maatschappelijk werk: mr. H. W. van Doorn (PPR). Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening: drs. J. P. A. Gruijters (D’66). Verkeer en Wa terstaat: drs. Tj. Westerterp (KVP). Landbouw en Visserij: mr. T. Brouwer (KVP). Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 9 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Beurs 7 Radio en tv 11 Strips 11 Economie 13 Sport 14, 15 In de avond en nacht nog zwaar bewolkt met enige tijd regen, morgen van het zuiden uit flinke zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden, maxima morgen rond 19 graden, maar bij de Wadden rond 15 gra den. Matige tot vrij krachtige wind ruimend van oost naar zuid. Ook in de ARP rommelt het een beetje. Er blijkt in de achterban nogal wat beroering te zijn ontstaan nu de meerderheid van de fractie het licht op oranje heeft gezet voor de deelneming van de heren Boersma en De Gaay Fortman aan het kabinet. Op het partij bureau zijn nogal wat negatieve reacties binnengekomen, maar van massale be dankjes is geen sprake. Het partijbestuur bespreekt vrijdag de situatie. van de ervaringen, die hij in zijn jaren lang streven om de rechtspositie van de consument te beschermen heeft opge daan, zelf leverings- en betalingsvoor waarden opgesteld. Niet alleen de 400.000 ledien van de Consumentenbond kunnen formulieren met deze voorwaar den verkrijgen, ze staan ook gratis ter beschikking van alle andere Nederlan ders. De Consumentenbond vindt het namelijk van het grootste belang, dat iedereen meedoet aan deze consumenten- opstand tegen de leverings- en beta lingsvoorwaarden. TILBURG. Drs. C. E. Brom, be drijfseconoom bij de waterleiding in Zeeuws-Viaanderen, die morgen aan de Tilburgse Hogeschool promoveert op een proefschrift over het waterprobieem, meent dat de tarieven voor water dras tisch moeten worden verhoogd. Hij denkt hierbij vooral aan de industrie, die vijftig tot honderd percent méér zou moeten betalen voor het gebruik van leidingwater. IJMOND Uit het gepubliceerde jaaroverzicht 1972 Personeel en Organi satie blijkt dat Hoogovens eind vorig jaar 22.703 werknemers in dienst had. Ten opzichte van 1971 betekent dit een vermeerdering van ruim vijfhonderd. Het aantal buitenlandse werknemers bij Hoogovens is iets afgenomen en liep terug tot 2760 (in 1971 2834). Opzienbarend is dat het ziekteverzuim bij het staalbedrijf wederom is toegeno men. Bedroeg het aantal ziektedagen per personeelslid in 1971 bijna dertig dagen,- nu is dit aantal vermeerderd tot ruim 32. President Nixon heeft gisteren zijn wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland naar het Con gres gestuurd. In het ontwerp is 632 miljoen dollar uitgetrokken voor de wederopbouw van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, maar niets voor de weder opbouw van Noord-Vietnam. Het weigeren van hulp voor Noord- Vietnam werd door de president ver klaard met de opmerking dat de commu nisten de akkoorden van Parijs met i’ voeten treden. Als Hanoi hiervan terug- De bedoeling is, dat men bij een aankoop van duurzame verbruiksgoede- ren of bij het bestellen van diensten Verwachting van donderdagavond Als de vóórvergadering van de kandi- daat-ministers geen grote problemen op werpt zal het kabinettDen Uyl er als volgt uitzien: Premier en minister van Algemene Zaken: drs. J. M. de Uyl (PvdA). Vice- premier en minister van Justitie: mr. A. A. M. van Agt (KVP) Financiën: prof. dr. W. F. Duijsenberg (PvdA). Eco nomische zaken: drs. R- F. M. Lubbers (KVP). Sociale Zaken: drs. J. Boersma (ARP). Binnenlandse zaken: prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sr. (ARP). Buiten landse zaken: mr. M. van der Stoel (PvdA), Defensie: ir. H. Vredeling (PvdA). Onderwijs: prof. dr. J. A. van Kemenade (PvdA). Wetenschapsbeleid en technolo gie: prof. mr. F. H. P. Trip (PPR). Volksgezondheid en milieuhygiëne: me vrouw mr. I. Vorrink (PvdA). Ontwikke lingshulp: drs. J. P. Pronk (PvdA). Cul- Tijdens de jaarlijkse 1 mei-parade op het Rode Plein in Moskou werden de por tretten meegedragen van de Sovjetrussi- sche leiders. Op deze foto rechts en in het midden de beeltenis van Breznjev, terwijl links het portret van het hoofd van de geheime politie Andropov, die pas benoemd is tot lid van het Politbureau, te zien is. In een voorwoord schrijft de directie dat dit jaaroverzicht in hoofdzaak is opgemaakt voor het uitbreken van de stakingsacties op 20 februari van dit jaar. De staking wordt een ingrijpende zaak genoemd, die voor het bedrijf een ongekende ervaring betekent, dit vanwe ge de omvang van de acties. „Het con flict roept vragen op over het tot dusver gevoerde beleid. Wellicht is het nodig andere beleidsuitgangspunten te formu leren en programma’s te herzien”, aldus directie. De Republikeinse senator Charles Per cy van Illinois, die genoemd wordt als een van de gegadigden voor het Witte Huis in de verkiezingen van 1976, zei dat er nog meer „opzienbarende onthullin gen” zouden volgen. Hij gaf geen nadere verklaring, maar in Washington kan dat op dit ogenblik twee dingen betekenen: mogelijke verdere onthullingen over de manier waarop de Republikeinen de voorverkiezingscampagnes van de sena toren Edmund Muskie, Henry Jackson en George McGovern hebben gesabo teerd (een onderwerp dat. overschaduwd door de Watergate-affaire, nog aan de orde gesteld moet worden), of de uitein delijk er voor velen ondenkbare onthul ling dat president Nixon inderdaad zelf van de spionage afwist en er openlijk of stilzwijgend zijn goedkeuring aan hecht te. Senator George McGovern heeft giste ren de president geprezen omdat hij heeft toegegeven in de Watergate-zaak een fout te hebben gemaakt. McGovern uitte kritiek op het staatshoofd omdat Nixon het had doen voorkomen alsof spionage typerend is voor de Ameri kaanse politiek. Het was McGoverns eerste officiële verklaring over deWater- gate-kwestie sinds zijn nederlaag van november 1972. DEN HAAG. De Consumentenbond, die jaarlijks aanzienlijk meer dan tien duizend klachten te behandelen krijgt over wanprestaties van leveranciers, wil, dat de Nederlandse consumenten in op stand komen tegen de leverings- en be talingsvoorwaarden van de leveranciers en leveringsorganisaties. Die voorwaarden zijn voor de leverancier meestal uiterst gunstig en voor de con sument meestal uiterst ongunstig, zegt de bond. Hij heeft zijn leden gisteren opgewekt de leveranciersvoorwaarden helemaal niet meer te aanvaarden en zelf met voor beide partijen redelijke voorwaarden te komen. O 7»^ V’ De samenzweerders zouden de gear resteerden ook een amnestie van presi dent Nixon in het vooruitzicht hebben gesteld wanneer zij zich aan de afspraak hielden en wanneer zij al enige tijd van hun gevangenisstraf hadden uitgezeten. Reacties van dagbladen en Ameri kaanse burgers op president Nixons toe spraak maandagavond over de Waterga- te-spionageaffaire tonen aan dat het PEORIA (Reuter). In Peoria in de Amerikaanse staat Illinois hebben giste- rend rie gewapende mannen twee uur tweehonderd dodelijk verschrikte schoolkinderen tussen de tien en veer tien jaar in gijzeling gehouden. Zij lie ten hen ongedeerd gaan. Vervolgens kwam het tot een schietpartij met de politie waarbij een van de mannen werd doodgeschoten toen hij probeerde te ont komen. De andere twee gaven zich over nadat familieleden daarop hadden aan gedrongen. De drie hadden eerst een sportwinkel’ overvallen in Peoria waar zij wapens en munitie stalen. Daarop reden zij naar de school. Zij drongen naar binnen en dreigden een kind dood te schieten. Zij dwongen een onderwijzer de gestolen wapens uit hun auto te halen. De politie omsingelde het gebouw en verzocht de mannen via luidsprekers de kinderen vrij te laten. Dit gebeurde tenslotte. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bank f 27.-^ I I I komt en de akkoorden eerbiedigt, aldus Nixon, zal hij alsnog een bedrag voor hulpverlening voorstellen. Voor hulp aan de ontwikkelingslanden stelt de president het Congres een mil jard dollar voor en voor militaire bij stand aan „bevriende” naties, 1.3 miljard. Het totaal van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, inclusief de militai re, neemt krachtens het ontwerp toe van 2,6 tot 2,9 miljard dollar. WOONPLAATS: CL nc,er postzegel aS WH!'; - -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1