Ook oefenduel tegen Spanje (3-2) voer voor studiecommissie Wim van Hanegem en Rinus Israel passen niet goed bij Ajax MERCKX ZET NIET DOOR SMRWfflIS Tulpenrally met 62 ploegen Okker-Riessen eerste plaats BEN PEETERS WEG SPORTTOTO r n i StL DONDERDAG 3 MEI 1973 (Van onze sportredactie) Ijver Vanouds Studiecommissie Ambities Ontspannen tl IHH Hl 1^0 MARC SERNÊ (Van onze sportredactie) Arie Haan wordt door drie Spanjaarden in de tang genomen, terwijl Rinus Israel (links) gespannen afwacht. (Van onze sportredactie) MONTREAL. Tom Okker en Marty Riessen zijn als eerste geplaatst in de FI B-groep van de finale van het wereld kampioenschap in het dubbelspel. De wedstrijden daarvoor worden van 3 t.m. 6 mei a.s. in de Maurice Richard Arena van Montreal gehouden. Het prijzengeld bedraagt niet minder dan 80.000 dollar. Davis cupaanvoerder Dick Lamerus heeft in Tel Aviv voor een verrassing gezorgd door Niek Fleury aan te wijzen, als degene, die het tweede enkelspel moet spelen in de Davis cupwedstrijd tegen Israel, die vrijdag begint. Alge meen was verwacht dat hij naast Jan Hordijk diens clubgenoot Fred Hemmes zou opstellen. Het Nederlandse team in het toernooi om de Federation Cup in Bad Homburg heeft zich geplaatst voor de kwartfina les. Marijke Schaar en Trudy Walhof, die in de eerste ronde Frankrijk uitscha kelden, wonnen woensdag met 2-0 van Denemarken. Uitslag eerste deel zesde etappe: 1. Roger Swerts (Bel) 3.36.09; 2. Bernard Labourdette (Fra) op 1 sec; 3. Gerben Karstens (Ned) op 2 sec; 4. Domingo Perurena (Spa) z.t.; 5. Eddy Merckx (Bel) z.t. :h- ,en 700 eel en >or ra- ;as ,K. >k, .00 BREDA. NAC-trainer Ben Peeters is dienst te treden. De al door NAC aange nomen nieuwe trainer Henk Wullums is nu reeds in Breda begonnen. Zijn vereni ging Willem H verleende daartoe mede werking op basis van een afkoopsom die NAC wilde betalen. die keer was Valdez er als de kippen bij om Israels fout uit te buiten. Bij het eerste Spaanse doelpunt was Rinus Israel niet de enige die op de onfeilbaarheid van Hulshoff re kende. Ook Van Beveren nam voet stoots aan dat de lange Ajacied de bal weg zou koppen. „Daarom kwam ik er niet uit”, zei hij later. Aan explicaties geen gebrek. Met de beste wil van de wereld kon men echter niet verdoezelen dat het Ausputzer- probleem in het Nederlands elftal nog steeds bestaat. Bleek in Wenen bij Ad Mansveld een onthutsend ge brek aan organisatievermogen, giste ren kwam aan het licht dat Israel de „Oude Betrouwbare Rinus” (nog) niet is. Zolang Horst Blankenburg Duitser is, zal Fadrhonc het echter noodge dwongen met dit tweetal moeten doen. Is een beter alternatief voor Israel voorlopig moeilijk vindbaar, voor Van Hanegem is de naam van de mogelijke remplacant al bekend. Het publiek schreeuwde hem gisteren in arren moede van de tribunes: Gerrie Mühren. Van Hanegem: „Het was ge woon pech. Ik speelde een paar bal len verkeerd af en toen begonnen ze te schreeuwen. Ik heb even vriende lijk teruggezwaaid. Daarna was het stil”. AMSTERDAM Medio mei zal er een studiecommissie worden ge formeerd die zich zal bezighouden met de problematiek die ontstaat als Nederland zich eventueel kwali ficeert voor de wereldkampioen schappen voetbal in 1974 in West- Duitsland. Een urgentie die zo lang zamerhand de hoogste prioriteit dient te krijgen, want ruim voordat Nederland voor meer dan een half leeg Olympisch stadion (er hadden zo’n 25.000 toeschouwers op de kille tribunes plaatsgenomen) Spanje via een toevalstreffer via Keizer in de laatste seconden naar een 32 ne derlaag had gevoetbald, waren er al weer problemen geweest. En niet al leen met de wegblijvers Brokamp, Fadrhonc heeft zich zo woedend om hem gemaakt dat hij' wellicht voor goed is afgevoerd, en Gerrit Müh ren. Ook een andere reservist, Theo Pahlplatz, die dan weliswaar was komen opdagen, zag zijn angstige vermoeden bewaarheid, dat er ook tijdens NederlandSpanje niet al te veel gewisseld zou worden. Want hoewel Spanje van het afgesproken recht om in deze wedstrijd drie nieuwe spelers in te zetten een opti maal gebruik maakte, duurde het bij Nederland tot dertien minuten na rust voordat Dick Schneider zijn op wachting voor de licht geblesseerde Barry Hulshof maakte. WARSCHAU. Woensdagavond zijn in het stadion van Warschau, de 62 deelnemers gestart voor de 23ste inter nationale Tulpenrally. Voor het eerst sedert 1949 zal de Nederlandse rit tel lend voor het Europese rallykampioen» schap in het Poolse bergland worden beslist. Voorheen werd met uitzonde ring van 1957 toen de benzinecrisis de caravaan dwong uit te wijken naar West Duitsland de strijd steeds gestreden in Vogezen, Jura en Franse Alpen. De verscherpte bepalingen van de Franse overheid ten aanzien van de rally heb ben echter gemaakt dat dit wedstrjjd- gebied moest worden verlaten. Resteeirt het feit dat Nederland, waar Krol alleen al vanwege zijn ijver (Agui lar beleefde zijn tweede afgang binnen een week tegen hem) de 1500-gulden premie verdiende, met en oefenwed strijd bleef opgescheept die na de echecs van Deurne en Wenen dan niet in een afgang was ontaard maar die toch wei nig om het lijf had en bovendien in een periode viel die op zijn zachtst uitge drukt ongelukkig uitkwam en op deze manier ook erg weinig zin had. Maar ook hier wist Van Zanten wel naad mee. „Als wij niet tegen Oostenrijk en Spanje hadden gespeeld”, aldus de elftalleider, „dan hadden er tussen Deurne in no vember en Ijsland op 22 augustus in het Ajax-stadion tien maanden gezeten dat deze spelers niet meer met elkaar had den gevoetbald. Dat had niet gekund”. Keizer, die vooral voor rust erg veel werk verzette, gaat hier langs zijn vaste bewaker Sol. DEN HAAG Voor sporttoto 43 van het afgelopen weekeinde heeft zich nie mand gemeld met 13 goed voorspelde uitslagen. De cijfers zijn: aantal deelne mers 514.656, inleg 1.186.212,—, prij- zenbedrag 501.767,00, le prijs: geen winnaars. Het bedrag van de eerste prijs wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 11 winnaars, die elk 17.105,70 bruto ontvangen. 3e prijs: 192 winnaars, die elk 980 ontvangen. De premie ten bedrage van 125.441,00 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 30 mei aan staande bij' loting toegewezen aan een der 2e-prijswinnaars. vriendschappelijke wedstrijden met je sterkste elftal voetballen. Na afloop van de competitie in 1974 komt er een rust periode. En daarna wordt er drie weken geoefend voor een selectie van 22 spe lers. Dan krijgen die „kleintjes” volop de gelegenheid”. AMSTERDAM. Mochten er na de bekendmaking van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Spanje nog mensen zijn geweest die twijfel den aan het gunstige effect van het achttal Ajacieden in het team, na het duel van gisteravond zullen zelfs zij moeten overwegen of het niet beter zou zijn als Fadrhonc de hele ploeg (met uitzondering van de Duitser Blankenburg) van Kovacs overnam. In het halflege Olympisch Stadion bleek schrijnend hoe moeilijk het voor een buitenstaander is, zich bij de goed geoliede Ajax-machine aan te passen. Israel en Van Hanegem, de enige niet-Ajacieden onder de veld- spelers (het laatste halfuur speelde Schneider nog in plaats van Huls hoff) vormden bepaald niet het sterk ste deel van Fadrhoncs equipe. Israel, na lange tijd weer terug in Oranje, kon Horst Blankenburg niet doen vergeten. Hij was medeschuldig aan het eerste doelpunt van Valdez en vormde als Ausputzer zelfs de directe aanleiding voor de tweede Spaanse treffer. Daartussenin bewoog de Rot terdammer zich niet altijd even safe in het centrum van de verdediging, zonder bij de talrijke aanvalsgolven van het Nederlandse team, al te vaak mee in de diepte te gaan. „Ja, ik had liever wat meer druk gehad”, erkende de Feyenoorder na afloop. Waarmee hij nog geen ant woord gaf op het raadsel waarom hij die vrijheid dan niet gebruikte om meer mee naar voren te gaan, initia tieven die Blankenburg tot een levens gevaarlijk wapen ontwikkelde. Ijze ren Rinus had ook weinig zin om het allemaal breedvoerig uit te leggen. Vanuit de kleedkamer spoedde hij zich rechtstreeks naar zijn auto en verdween. Traditiegetrouw deden ook nu de pro blemen zich tot kort voor de start voor. Zo meldden zich ter elfder ure in het wedstrijdsecretariaat in Den Haag twee Britse combinaties aan die de grootste moeite hadden om de Poolse hoofdstad tijdig te bereiken. Een bijzondere teleur stelling voor de organisatoren vormde het bericht dat de befaamde Pool Zasa- da, Europees kampioen, zijn inschrijving niet gestand kon doen. De Nederlanders beheersen de rit over 3300 kilometer, die zaterdagmorgen vroeg op Schiphol eindigt, kwantitatief volkomen. Het nationale contingent telt maar liefst een 40-tal equipes, van wie de BMW-rijder Cees van Grieken, win naar van de laatste tulpenrally in 1970 Ladislao Kubala, de knecht, die zeker financieel zijn vroegere meester Fadrhonc boven het hoofd groeide, sprak met tevreden heid over zijn ploeg: „Wij hadden een jong elftal, dat moest spelen tegen een team dat als collectief en in zijn individuele kwaliteiten een grote reputa tie- heeft. Mijn jongens hebben het uitstekend gedaan. De spelers moesten proberen een heel ander soort voetbal te spelen dan wij gewend zijn. Zeer tevreden ben ik over een man als Valdez. Die is pas twintig jaar en heeft voor een speler van zijn jeugd schitte rend werk gedaan. Op het middenveld heb ben wij Nederland gedwongen zich aan ons spel aan te passen. Er zullen mensen zijn, die zeggen dat Nederland niet goed heeft ge speeld, maar ik vraag me af of dat geen verdienste is van mijn elftal". Algemeen klassement: 1. Pesarrodona (Sp) 25.53,35; 2. Merckx (Bel) 25.54,38; 3. Perurena (Sp) 25.54,59; 4. Karstens (Ned) 25.55,01; 5. De Schoenmaecker (Bel) 25.55,09; 6. Ocana (Sp) 25.55,16; 7. Swerts (Bel) 25.55,23; 8. Gonzales Linares (Sp) 25.55,25. Want hoewel Nederland zonder inspira tie voortzwoegde en in het pretentieloze voetbalduel, zo stond het vriendschappe lijk karakter bijvoorbeeld niet toe dat er Europa-cup overtredingen werden ge maakt, slechts in het eerste kwartier bij vlagen aanvallend voetbal van uitzon derlijke klasse etaleerde, de kans op een volgende Nederlandse treffer was toch altijd groter dan een nieuwe verdedi- gingsblunder. Israël beging er twee, hoe wel hij de eerste gedeeltelijk op Barry Hulshoff af kon wentelen. Eerst liet linksbuiten Valdez Van Beveren kans loos toen Hulshoff miskopte(l) en Israel niet corrigeerde en na der hervatting was het dezelfde Vaelncia-speler die een fout van Israel afstrafte toen deze uit gleed in plaats van de bal met een sliding op Van Beveren terug te tikken. Cruyff, met Keizer aanvallend vaak bijzonder imponerend, maakte Benito vaak radeloos en manifesteerde zich weer een beetje als vanouds, waarbij hij PUEBLA DE FARNALS. Eddy Merckx heeft in de zesde etappe van de Ronde van Spanje een krachtdadige po ging gedaan de leiding in het algemeen klassement te veroveren. Daartoe zette hij 33 kilometer na de start een aanval in, waarbij hij werd gevolgd door de Spanjaard Torres en onze landgenoot Karstens. De eerste 100 kilometer van deze 145 kilometer lange etappe stonden geheel in het teken van de machtsgreep van de Belgische siterrijder, die echter tegen het einde plotseling van gedachten veran derde en zijn voorsprong snel liet lopen. Hierdoor werd zijn ploeggenoot Roger Swerts in staat gesteld deze etappe op zijn naam te brengen. Swerts toonde zich in de eindsprint namelijk superieur aan de Fransman Labourdette en onze landgenoot Karstens, die iets te laat zijn spurt lanceerde om wederom een etappe op zijn naam te brengen. Het tweede deel van de zesde etappe, een ploegentijd rit over 10 km, werd gewonnen door Molteni voor Kas en Bic. Fadrhono later: „Op dit moment staat de kwalificatie voor de wereldkampioen schappen primair. Daarom geldt het ver wijt van Pahlplatz niet dat de „klein tjes” geen gelegenheid krjjgen om zich in te spelen. Op 18 november, als wjj voor de beslissende confrontatie met België staan, moet het doelsaldo ver In ons voordeel zijn. Dan moeten Ijsland en Noorwegen met forse cijfers zijn terug gewezen. Daarom moet je zelfs in je Maar elftalleider Jack van Zanten be zwerend: „Fadrhonc loopt mijns insziens iets te snel op de feiten vooruit. Over veertien dagen komen dokter Kessel, dokter Mosterd, Van der Hart, Fadrhonc en ik bij elkaar om dit soort zaken te bespreken. Wij zullen ons ook van bui tenaf laten adviseren. Zo zal ik bijvoor beeld ook contact opnemen met Herman Jocht, de tweede man binnen de Duitse Voetbalbond die als General Sekretar in allerlei commissies zit die betrekking hebben op het Westduitse nationale elf tal. Wij kunnen van de Duitsers, die naast het feit dat zij alles grondiger organiseren dan wie ook, ook ervaring hebben met wereldkampioenschappen voetbal, erg veel opsteken. De competi tie, als het weer ons tenminste niet in de steek laat, is volgend jaar eind april afgelopen. Ook de diverse Europa-cupfi- nales zijn volgend jaar vervroegd. Wij moeten alleen op een verantwoorde ma nier die periode tussen eind april en half juni, als Duitsland begint, zien door te komen. Misschien gaan wij inderdaad wel van de basis van enkele weken rust uit om daarna drie weken met een volledige selectie voluit te trainen. Het medisch aspect speelt daarbij uiteraard een belangrijke rol. Evenals de te hante ren oefenstof”. terecht wiens inzet, via het lichaam van Keizer, doel trof. Het vormde het sluitstuk van een wedstrijd’ die min of meer de reprise, al ging het daar wat spannender en minder vriendelijk toe, vormde van Ajax-Real Madrid in Amsterdam. Ook daar sloot zich een vaak uitgekookte Spaanse de fensie. Ook tijdens dat duel kwam het middenveld, de toch al vermoeide Haan en Neeskens („ik wil de komende weken wel wisselen”) kwamen tegen de knap tikkende Spanjaarden steeds de beslis sende meter tekort, niet tot zijn maxi male rendement. Neeskens: „Zoals wij nu voetbalden tegen die Spanjaarden ging het weer niet. Evenals in die eerste wedstrijd van Ajax tegen Madrid. Die Spaanse defensie bleef met vijf, zes spelers hangen. Je man volgen had geen zin. Je moest wel positiedekking voet ballen, omdat ze er razendsnel uitkwa men”. En Johan Cruyff: „Zoals in Ma drid konden wij hier natuurlijk moeilijk spelen. Wij moesten het publiek iets laten zien. Dat dit er niet helemaal is uitgekomen komt volgens mij ook omdat dit Spaande nationale elftal de bal veel beter in eigen ploeg kan houden dan Real Madrid”. Echter niet alvorens zich eerst vrij gepleit te hebben van schuld aan beide doelupunten. „Bij de eerste goal rekende ik er vast op dat Barry (Hulshoff, red.) die bal op zijn hoofd zou nemen- De Spanjaard die ernaast stond probeerde echter niet de bal maar Barry te pakken. Hij duwde Hulshoff weg, waardoor Valdez de voorzet vrij voor zich kreeg. Bij het tweede Spaanse doelpunt gleed ik uit toen ik de bal om wilde halen”. Ook na rust met twee acties binnen een tijdsbestek van dertig seconden eerst langs Garcia Remon, die Reina had op- gevolgd, tegen de paal schoot en vervol gens een bekeken lob, Remon stond te ver voor zjjn doel, op de lat zag neerdalen. Aanvallend viel het dus best mee. Van Beveren echter: „Voor die defensie ben ik ook niet bang. Tegen België hebben wij toch ook aangetoond dat wij ook op 0-0 kunnen voetballen”. Ook Wim van Hanegem demon streerde hoe moeilijk het is om als een geboren „rommelaar” tussen de Ajacieden te moeten spelen. Van Ha negem is geen man die de vaart in een aanval kan houden. Meer dan eens onderbrak hij een opzet, al viel hij in de eerste helft ongetwijfeld meerdere keren in gunstige zin op- Bijvoorbeeld bij de kromme pass die Rep via Haan bereikte en waaruit het eerste doelpunt vallen zou. Niettemin was de Rotterdammer ontevreden. „Ik had er meer van verwacht. Niet dat de jongens zich niet ingezet zou den hebben. Dat zeker niet. Maar na al die moeilijkheden die we gehad hebben, was er een sfeer ontstaan van jongens nu gaan we er iets moois van maken. Deze wedstrijd werd toch min of meer als een soort afscheidscadeau aan Fadrhonc (die de eer vanaf nu met Cor van der Hart zal moeten delen, red.) gezien. Het is er niet helemaal uitgekomen. Dat is jammer, vooral voor Fadrhonc”. THEO KLEIN gereden, in een duidelijke favoriete rol is gestart. Het grote gevecht zal zonder twijfel in de nacht van donderdag op vrijdag wor den geleverd. De slaap gaat dan na ruim dertig uur rijden tellen. Weliswaar staan dan nog maar twee proeven op het programma. Daarnaast zijn echter in het parcours kort na elkaar vijf speciale etappes, die met een verhoogd gemiddel de moeten worden gereden, opgenomen met een totale lengte van 136,6 kilome ter. De voorgeschreven gemiddelden in het nachtelijk duister bedragen onder meer 97, en zelfs 108 kilometer per uur. De Nederlandse treffers kwamen met uitzondering van de eerste nauwe lijks schlemieliger tot stand. Nadat Wim van Hanegem, die ondanks het feit dat hij een vertragend element vormde tus sen de jagende Ajacieden toch kon te rugzien op een redelijk goed duel, Haan had aanigspeeld maakte de Ajacied zich met een schitterende korte beweging vrij van zijn bewaker Irureta waarna de bal op Rep werd getikt. De Ajax-rech- terspits („ik heb erg ontspannen lopen voetballen; er heerste lang niet zo’n nerveuze sfeer als tijdens een Europa- cupwedstrijd met Ajax”) bevestigde de uitstekende vorm waarin hij negentig minuten zou verkeren al direct door hard en kansloos langs Barcelona’s Rei na te knallen. Na Spanje's gelijkmaker produceerde de ongelukkige Reina Ne derlands tweede doelpunt. Een unieke treffer. Benito speelde bij een uittrap Reina aan. Deze raakte in paniek door een toesprintende Cruyff, waarna de zich buiten zijn strafschopgebied bevin dende Reina opnieuw Benito zocht. Be nito was echter niet op dezelfde plaats blijven staan zodat de bal via de bin nenkant paal in het verlaten doel schoof. Nadat Spanje toch weer op gelij ke hoogte was gekomen was Nederlands winnende treffer, die door een groot aantal toeschouwers al niet meer werd beleefd, al even goedkoop. Een corner van Rep werd door de meegekomen Israel niet goed verwerkt. Via de Spaan se defensie kwam de bal bij Cruyff Nederland houdt nauwelijks rekening met uitschakeling Bulgarije heeft voor een verrassing gezorgd door in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap in Sofia Portugal met 2-1 te verslaan. Denev en Bonev waren de doelpunten makers. Mene scoorde voor Portugal te gen. Bulgarije gaat nu in groep B met zes punten uit drie wedstrijden aan de leiding. Peter van Straalen, de beroepsren ner uit Hippolytushoef, is na zijn val aan de beterende hand. Foto’s hebben aangetoond dat de schedel niet bescha digd is. Borussia Mönchengladbach heeft in de eerste wedstrijd voor de halve finales van de Westduitse voetbalbeker met 3-1 gewonnen van Werder Bremen. Het verjongde Nederlandse waterpo- loteam verloor in de laatste wedstrijd om de Coppa Hungaria met 5-1 van Hongarije. In Kopenhagen heeft Denemarken in de voorronden voor het wereldkampi oenschap voetbal Tsjecho-Slowakije een verrassend gelijkspel (1-1) afgedwongen. VW heeft zijn oog laten vallen op twee Joegoslavische spelers. Het zijn de 22-jarige middenvelder Bajrami en een niet met name genoemde aanvaller. Jan Klok, het afgelopen seizoen op tredend als secretaris-generaal van de profschaatsgroep, is met ingang van 1 augustus benoemd tot directeur van het schaatscentrum De Uithof. Feyenoord-speler Joop van Daele gaat wellicht naar de Belgische eerste klasser Lierse SK. De Rotterdammer is afgelopen zaterdag in het B-elftal van Feyenoord dat met 7-0 van AZ won door een Belgische deputatie bekeken en hij viel in de smaak. Uit de ambitieuze plannen viel dan ook gemakkelijk te distilleren dat Ne derland alleen nog maar in theorie reke ning houdt met een uitschakeling. Dat moet ook de Belgische bondscoach Ray mond Goethals na het zien van Neder- lanid-Spanje duidelijk zijn geworden. W A A AA Af,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23