Zeker twaalf Libanese soldaten omgekomen Amerika hebben Veel Israëliërs Schrijver Pjotr Jakir tegen parade Invitatie op feestdag bekent fouten Overdracht commando Bemanningen B-52’s van Raadsels rond protesteren Nazi-lied in Boycot Franse schepen in Australië neergeschoten buitenlanders Madrids straten „West-Europa en elkaar nodig” Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin achtergrond S»' Brief aan kernfysicus Sacharov 59 Protest van Belgische binnenvaartschippers NOZ pleit bij NS voor gehandicapten Vestiging raffinaderij in Ternaaien gaat mogelijk niet door 3 19 7 3 DONDERDAG 3 MEI Bondskanselier Brandt: Vrijheid Desorganisatie J Te laat „Dood aan roden” Bandrecorder Zielerust Kosten f 20 miljoen AVONDKLOK IN BEIROET •iiiïüiö en ADVERTENTIE I De progressieve politieke partijen en stromingen in Libanon hebben opgeroe pen tot een algemene staking van 24 uur voor vandaag om te protesteren tegen de gevechten en om solidariteit te betuigen aan de Palestijnen. Sinds de Israëlische actie in Beiroet opereerden de commando’s met toene mende vrijheid. Zozeer zelfs, dat zij Een Israëlisch muziekkorps leger oefent in Jeruzalem. Deze ongehoorde „politiebetoging” heeft heel wat indruk gemaakt in Madrid. Ook in de Cortes, het „parle ment”, kreeg de regering de wind van voren. Tijdens een debat dat eigenlijk niets met de regeringspolitiek te ma ken had, schijnt een generaal, die lid van de Cortes is, de regering beschul digd te hebben van lankmoedig en ondoeltreffend optreden. Het publiek kreeg een scherpe re devoering tegen het regime te horen, beëindigd met een strijdlied van de Catelaanse separatisten. Toen de poli tie het apparaat eindelijk had gevon den, was de band al geheel afgedraaid. ren vernomen. 1 kg- ƒ8,75 5 kg ƒ30,50 Onze redacteur in Beiroet tekent hier bij aan: de inzet bij d e gevechten i n Beiroet tussen het Libanese leger en de Palestijnse commando’s lijkt nog niet het vernietigen van de guerrillabeweging te ztfn. Veeleer is er sprake van een poging het gezag van de regering van Li banon te bevestigen tegenover alle inwo ners. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De militaire parade die volgende week maandag ter gelegen heid van Israëls 25e onafhankelijkheids dag zal worden gehouden, doet veel stof opwaaien. Uit het opinieonderzoek is ge bleken, dat ongeveer de helft van de Israëlische bevolking tegen het houden van deze parade is. eveneens met messteken gewonde ka meraden van deze inspecteur opzoe ken. denheid te heersen onder de Madri- leense politie, die naar het schijnt dinsdag bevel had om geen vuurwa pens te gebruiken. ONDANKS DE gespannen situatie die de dood van de jonge politie- inspecteur heeft veroorzaakt, is het toch een feit dat de 1 mei-gebeurte- nissen op landelijke schaal gezien dit jaar veel minder oppositie-actie heb ben gebracht dan voorgaande jaren. MOSKOU (UPI) De Russische schrij ver Pjotr Jakir heeft een brief onderte kend, waarin hij „alles afzweert wat hij als protestleider heeft ondernomen.” Hij raadt verder anderen dringend aan niet dezelfde „fouten” te maken. Dit is giste- uit dissidente kringen in Moskou mensen die op enigerlei wijze een ver dachte indruk maakten, arresteerden en meevoerden voor ondervraging. Ande ren, die al dicht bij een vluchtelingen kamp kwamen, werden letterlijk in el kaar geslagen. Bovendien waren er aanwijzingen, dat een groep commando’s de Libanese rege ring wilde dewingen de diplomatieke betrekking met de Verenigde Staten te verbreken. Dit laatste nu lijkt ook de directe aanleiding voro het uitbrenek van de gevechten te zijn. De arrestatie door Libanon van de vier commando’s die de Amerikaanse ambassade in Beiroet wilden opblazen, leidde eergisteren tot het ontvoeren van twee onderofficieren van het Libanese leger. Gistermiddag zijn de beide korpo raals weer vrijgelaten. De autoriteiten hadden laten weten dat het vuur zou worden gestaakt als de korporaals hun vrijheid herkregen, maar tegen het val len van de avond werden in het zuiden van de stad nog schoten gehoord. Een woordvoerder van de politie zei: „We hebben sterk de indruk dat zij al enige tijd in Amsterdam waren, en hier op de criminele toer zijn geweest. Niets wijst erop dat het Palestijnen zouden zitjn.” De mannen, die in het bezit waren van een Israëlisch paspoort, werden na hun arrestatie met een schot in hun been respectievelijk de maagstreek in het Binnengasthuis in de hoofdstad op genomen. Het tweetal komt volgens hun pas poort uit Tel Aviv. De Israëlische am bassade in Den Haag kon echter nog niet met zekerheid zeggen of de pas poorten echt waren, aldus de politie woordvoerder. Jakir schrijft dat ook de acties van Sacharov in het buitenland gebruikt zijn De hoofdorganisator van het f es- tijn, de 43-jarige Bill Dwyer, zegt dat de aanwezigheid van de vorstin „met grote vreugde” zal worden begroet. Hij verzekerde haar dat ze niet ge confronteerd zal worden met het ge vrij en gedrink dat het festival vorig jaar kenmerkte. Het secretariaat van de koningin deelde mee dat de uitnodiging nog niet is ontvangen, maar dat zij niet gehonoreerd zou kunnen worden om dat de koningin op het bewuste wee keinde in augustus „niet thuis” is. Op het festival van vorig jaar in het park van Windsor Castle werd aangemoedigd tot deelneming aan on gebonden vrijages en sport-zonder- kleren „zoals de antieke atleten de den”. Volgens Dwyer zal op het Windsorfeest van dit jaar betoogd worden tegen de Britse drugwetge ving, maar zal er niet naar believen „seks bedreven” mogen worden. zetten van kernproeven in de Stille Oce aan. De leiders van de bond hebben bovendien bekendgemaakt dat Franse schepen die Australische havens aandoen de kans lopen daar voorlopig werkeloos te moeten blijven liggen. OP DE GODSDIENSTIGE ceremo nie in het hoofdbureau van politie voor de zielerust van de gestorven inspecteur was generaal Franco's rechterhand, admiraal Carrero Blan co, de toekomstige eerste minister, aanwezig, evenals enkele ministers, hoge chefs van de politie en verte genwoordigers van generaal Franco’s militaire hofhouding. De admiraal legde in naam van generaal Franco op de doodskist een hoge politieonderscheiding die pos tuum aan de inspecteur is verleend. Hij hield een redevoering, waarin hij de „verontwaardiging van de rege ring” uitsprak en spoorde de talrijke aanwezige politiemannen aan om „de moordenaars van deze kameraad op te sporen, niet om wraak te nemen, maar om de gerechtigheid zijn loop te geven.” Er bleek echter nogal wat ontevre- Tenslotte werden er fascistische strijdliederen gezongen, zoals het na zilied „Ich hatte einen Kameraden”. Omgekeerd hadden de Palestijnen ge zegd dat de twee militairen zouden wor den losgelaten wanneer het Libanese leger het vuur zou staken. De twee militairen werden door de Palestijnen uitgeleverd aan de socialistische oud- minister Kamal Zjoemblat, een vurige medestander van de guerrilla’s. Het parlementslid leverde op zijn beurt de korporaals af bij de comman dant van het garnizoen van Beiroet. Het door de regeringen gestelde uitgaansver bod voor Beiroet blijft evenwel gehand haafd. Het grote probleem bij het zoeken naar een oplossing voor het Libanees- Palestijnse geschil is de grote desorgani satie onder de guerrilla’s. Dat dit gebrek aan organisatie groot is, wordt bevestigd door het urenlang zoeken door Jasser Arafat zelf naar de gevangen Libanese gijzelaars. De situatie werd gisteravond bespro ken op een spoedvergadering van het Libanese kabinet onder voorzitterschap van president Soeleiman Jranjieh. De ministersploeg van premier Amin El- Hafez is pas vorige week geïnstalleerd. UTRECHT. Het bestuur van het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) heeft de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen gevraagd de uitsluitingsbepaling voor gehandicapten ten aanzien van de zogenoemde„8-daagse vakantiereizen” ongedaan te maken. In het centrum van Barcelona deed zich dinsdagavond een eigenaardig voorval voor. Onbekende oppositiele den hadden daar op het dak van een huis naast het Stadhuisplein een bandrecorder met een sterke luid spreker geïnstalleerd. Toen zich veel publiek had verzameld op het plein voor een opvoering van Catelaanse volksdansen, zetten zij het apparaat aan en verdwenen. In een toespraak tot leden van de nationale pers vereniging onmiddellitjk na zijn laatste bespreking met Nixon zei Brandt: „Wij hebben elkaar om veilig heidsredenen nodig en wij hebben elkaar nodig als economische en commerciële partners. Wij moeten niet toestaan dat de moeilijkheden in de ene sector op onnodige wijze invloed uitoefenen in andere sectoren.” Brandt zei dat zijn besprekingen met Nixon deel uitmaken van de „construc tieve dialoog” tussen Amerikaanse en Europese leiders waarop hij in de afge lopen jaren herhaaldelijk heeft aange drongen. Dit proces, aldus Brandt, zou een be langrijke climax kunnen bereiken als de president komende herfst een bezoek aan ons werelddeel brengt.” Luitenant-generaal G. van der Wolf, 'rechts op de foto, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, heeft gisteren op de vliegbasis Soesterberg het commando overgedragen aan luitenant-generaal J. H. Knoops. Luitenant-generaal Van der Wolf, die sinds 16 juni 1970 bevelhebber is geweest, gaat de dienst met pensioen verlaten. Ter gelegenheid van deze over dracht werd een formatievlucht van he likopters en vliegtuigen over de basis gehouden. WASHINGTON (AP). De Westduit- se kanselier Willy Brandt heeft gezegd dat er in de twee dagen van besprekin gen met de Amerikaanse president Nixon volledige overeenstemming be stond over de noodzaak van voortduren de nauwe samenwerking tussen de Vere nigde Staten en hun Europese bondgeno ten. De regering besloot het afgelopen na jaar de paradie te houden, eigenlijk bij gebrek aan een alternatief voor een passende viering van het 25-jarig jubi leum. Het voorstel werd toen gedaan door de minister voor Toerisme, Moshe Kol, die hierin een extra-attractie voor het toerisme zag. De minister van De fensie stemde in de regering tegen. De laatste militaire parade vond plaats ip 1968, een jaar na de Zesdaagse Oor log. Deze parade kostte Israel een ver oordeling in de Veiligheidsraad, aange zien zij door het Arabische deel van Jeruzalem ging, evenals dit jaar trou wens. Dit jaar zal de Veiligheidsraad de zaak niet in behandeling nemen: Jorda nië volstaat met een formeel protest. De secretaris-generaal van de Hista- droet, het nationale vakverbond is van mening dat de 25 miljoen Israëlische ponden, bijna twintig miljoen gulden, die deze parade zal kosten, aan nuttiger zaken besteed hadden kunnen worden. voor anti-sovjet-doelen. „Ik zal oneindig blij zijn als datgene wat ik u geschreven heb u in staat zal stellen dezelfde fouten en verwarring te vermijden die ik jam mer genoeg niet heb kunnen omzeilen en die ik pas in de gaten kreeg toen het al te laat was.” BEIROET (Reuter) Het Libanese ministerie van Defensie heeft gister avond bekendgemaakt dat de gevechten met Palestijnse verzetsstrijders van twaalf soldaten het leven hebben geëist. Tijdens de ruim zes uur du rende gevechten liepen veertig soldaten verwondingen op. Een aantal poli tiemannen, verbonden aan een bureau in een buitenwijk van Beiroet, werd ontvoerd. Het is nog niet bekend of de Palestijnen verliezen hebben geleden. In Beiroet is een avondklok ingesteld. LONDEN. (UPI) Een groep van hippe vogels in Engeland heeft ko ningin Elizabeth uitgenodigd het pop festival en marihuanafeest bij te ko men wonen dat in haar eigen „ach tertuin” wordt georganiseerd. De betrekkingen tussen de Libanese regering en de Palestijnse verzetsbewe gingen zijn sinds de Israëlische aanval len in Beiroet op 10 april verslechterd. Maandag werden in de buurt van de Amerikaanse ambassade vier Palestijnen gearresteerd. Nog dezelfde avond gaf het Palestijnse Volksbevrijdingsfront een in heftige bewoordingen gesteld communi qué uit waarin de onmiddellijke vrijla ting van aangehouden Palestijnen werd geëist. Nieuw-Zeelands vice-premier Hugh Watt heeft gisteren tegen verslaggevers in Christchurch gezegd dat het hem diep teleurgesteld heeft gisteren tegen ver slaggevers in Christchurch gezegd dat het hem diep teleurgesteld heeft dat hij niet de steun van de Britse regering heeft gekregen in de strijd tegen het voornemen van de Fransen om in het gebied van de Stillle Oceaan kernproeven te nemen. „Premier Heath, aldus Watt, bleek meer geïnteresseerd te zijn in de positie van Engeland in de EEG.” De Franse staatssecretaris voor de strijdkrachten, Amar Achillefould, heeft gisteren in antwoord op een vraag van een socialistisch lid van de Nationale Vergadering verklaard dat Frankrijk net zolang met de kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan zal doorgaan tot „de gestelde doelen volledig zijn be- AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche tast nog in het duister over de bedoelingen van de twee buitenlanders die gisteren na een vlucht met een gestolen auto door een rechercheur wer den neergeschoten. BRUSSEL. Het ziet ernaar uit dat de Belgische regering de onrust rond de vestiging van een Iraans-Belgische olie raffinaderij in Ternaaien bij Luik voor lopig heeft kunnen bezweren. Tijdens een aantal interpellaties in het parle ment heeft minister van Economische Zaken Claes herhaald dat er voorlopig alleen maar wordt gestudeerd op de mogelijkheden die een raffinaderij in dit gebied zal hebben. Het debat spitste zich toe op de vraag, of de staat deelnemer moet zijn in de onderneming. Volgens de regering kan dat alleen als er sprake is van een rendabele opzet. MELBOURNE. (AFP en AP) De bond van Australische zeelieden heeft besloten alle schepen onder Franse vlag te boycotten uit protest tegen het voort- WASHINGTON (Reuter). Zeker twaalf bemanningsleden van Ameri kaanse B-52 superbommenwerpers die in Cambodja bombarderen, hebben schrif telijk bij Amerikaanse Congresleden ge protesteerd tegen deze luchtaanvallen. Zij hebben onder meer brieven gezonden aan senator William Fulbright, de voor zitter van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, senator Edward Kennedy, senator George McGovern, de democratische presidentskandidaat in 1972 en senator Harold Hughes, een lid van de senaatscommissie voor de strijd krachten. Senator Fulbright die zes brieven heeft laten opnemen in de handelingen van het Congres, heeft de namen van de schrijvers en de aanduidingen van hun eenheden weggelaten om hen te be schermen tegen eventuele vergeldings maatregelen van de luchtmacht. In een brief aan senator Kennedy schrijft een navigator: „Wij zijn alleen maar een leger van huurlingen dat uit sluitend vecht volgens willekeurige beve len van onze president.” Een andere briefschrijver verklaart dat hij dienst nam „om de Verenigde Staten te verdedigen en niet om te vechten voor bepaalde kleine landen die hun problemen zelf niet tot oplossing kunnen brengen.” In vele brieven klinkt het verwijt door dat de Amerikaanse bombardemen ten stopgezet hadden moeten worden na de vrijlating van de Amerikaanse gevan genen door Noord-Vietnam. BRUSSEL. (AP) Protesterende bin nenvaartschippers in België hebben het scheepvaartverkeer op de Belgische ri vieren en kanalen gisteren bjjna geheel lamgelegd. Zij protesteren tegen de naar hun mening oneerlijke concurrentie die de binnenvaart ondervindt van trein- wegvervoer. De circa 4500 schippers zeggen dat er steeds meer schepen moeten worden op gelegd vanwege het geringe vervoers aanbod. (Van onze redacteur in Barcelona) MADRID Men verwacht een harde reactie van het Spaanse regime op de nieuwe tactiek van de uiterst linkse arbeiders- en stu dentenoppositie om zich bij betogingen niet voor het politieoptreden in veiligheid te brengen door te vluchten, maar door zelf tot de aan val over te gaan. De vorming van „verdedigingspl- ketten” die met messen, ijzeren sta ven en fietskettingen gewapend z(jn, is geheel nieuw voor Spanjes clandes- 'c hadden alleen de Baskische terroristen van de separatistenorganisatie ETA het aangedurfd om de politie met wapens het hoofd te bieden. ALS DE OPPOSITIE in de indus triesteden hier nu ook toe overgaat, al is het alleen maar met de bedoe ling om arrestaties te verhinderen, dan kan dat voor het regime veel gevaarlijker worden dan het terroris me van de ETA. Toch lijkt het nu nog voorbarig om van „stadsguerril la’s” te spreken. De Spaanse regering heeft nog geen officieel commentaar gegeven of maatregelen aangekondigd naar aan leiding van de dood van de 21-jarige onder-inspecteur van de speciale „po litieke brigade” die dinsdagnacht door een Madrileens verdedigingspiket door messteken om het leven was ge bracht. Wel ging prins Juan Carlos, de toekomstige koning van Spanje, gisterochtend in het ziekenhuis de NA DE PLECHTIGHEID had zich voor het politiebureau een menigte van drieduizend personen gevormd. Toen de doodkist naar de begrafenis auto gedragen zou worden, klonken er kreten van „Op de schouders!”, maar ook van „Ontslag van de poli tiechef!” De lijkkist werd inderdaad door deze betogers, onder wie zich een flink aantal jonge politiemannen be vond, op de schouders genomen. Zij vormden een stoet die bijna een uur lang door de straten van het centrum van Madrid trok. Sommigen bewaarden het stilzwij gen, maar anderen riepen leuzen zo als: „Dood aan de roden”, „Commu nisten tegen de muur”, maar ook „Franco ja, Opus Dei neen!” en „Af treden minister Binnenlandse Zaken! Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger en beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 Volgens deze zegslieden is het niet bekend of de brief authentiek is of dat Jakir die onder dwang heeft onderte kend. Jakir is de zoon van een generaal vain het Rode leger, die tijdens de zui veringen onder Stalin in de jaren 1930 wend doodgeschoten. Pjotr is vorig jaar 21 juni gearres teerd. Er zijn herhaaldelijk geruchten geweest dat hij andere tegenstanders van het regime aan de geheime politie heeft verraden. De brief, die nu de ronde doet in de kleine groep dissidenten, was geadres seerd aan de kernfysicus Andrei Sacha rov, de vader van de Russische water stofbom en de stichter van de onofficiële „Commissie voor de mensenrechten.” Jakir schrijft er in dat hij van mening was de wedergeboorte van het stalinisme te bestrijden maar „geleidelijk verzeild raakte op het pad van aniti-sovjetiisme” door het schrijven van een serie laster lijke brieven „tegen onze sociale staat en regering.” Hij zegt verder tegen een aantal processen geprotesteerd te heb ben, maiair nu tot de overtuiging te zijn gekomen dat hij is opigekomen voor „mensen die ernstige misdaden hadden gepleegd.” Zijn brieven en andere docu menten hebben het westen bereikt en zijn door vijanden van de Sovjet-Unie voor propaganda gebruikt, zoals de vrij- heidsradio in München en de anti-com- munistische organisatie van Russische emigranten NTS. r> i 4Ü!«hH h 'U.. i- ,r:. van het

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3