Hof bevestigde vonnis tegen bankovervaller te (Ua poBtierechter Herindeling van gemeenten zaak van provincie Haven Uniek in Nederland Beroep Hoogovens i Resultaat dagbladen in 1972 positief „Witte” soul van agressieve vaklui Haarlemse groep Booby-Trap wekt grote verwachtingen f Daar zijn alle mogelijke kleuren vertolkt in een grandioze tapi jtkollektie. Sfeervol gepresenteerd Nu kunt u zelf op uw gemak precies dat kleurtje kiezen waar u van houdt. Naast alle bekende merktapijten treft u rook heel biezondere tapijtsoorten aan, oie u haast nergens anders kunt vinden. Waar vindt u zoveel kleuren in tapi jt en gordi jnstoffen als nu in het nieuwe PS NEDERLANDSE DAGBLADPERS: IN K I DONDERDAG 4 3 1973 MEI f Piraten Gedeputeerde De Jong: Slok SS Oplage u i icicioi i iC'iyC/i iö di iuc-i o r\ui u vu iuc/i i. 1 Ruzie in gestrande verloving over uitzet (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) met (Van een onzer verslaigigevers) I X Verdere verbetering van de rentabili- ntjwcti SC (vervolg van pagina 1) ROB HOEKE •v Ke vw AMSTERDAM De meeste dag bladen in ons land hebben 1972 af gesloten met een positief resultaat, zo meldt het jaarverslag van de Nederlandse Dagbladpers (NDP). De omzetstijging was gemiddeld negen percent. Het resultaat is mede be reikt door het sterk drukken van de kosten en dank zij de compensatie uit de reclame bij televisie en radio. cro: woi Dai slo] kin aut ver tijd pul Kri de S tisc Sar leei oef< w< Ze vo Vertrokken: Reata, Emden; Constance, Noordzee; Luise, Helsingborg; Hubemia, Ymuiden, Odense; Hermine, Ymuiden, Cleveland. De dagbladuitgevers hopen dat er vrij heid blijft bestaan voor prijsverhogin gen: een terugkeer naar een straf prijs beleid zou desastreuze gevolgen kunnen hebben in de dagbladsector. Gezien zijn leeftijd, en het feit dat deze verdachte al uit andere hoofde gedetineerd is, vroeg hij een maand, eraantoevoegend dat hij dat nog mild vond voor dit misdrijf. Mr. Vink was het wel met hem eens, maar wilde wat clementer zijn, vooral omdat de jongen al tot juni vastzit. Hij kwam tot een straf van een week onvoorwaardelijk. O b< en een BK op- circa 2,2 D een ehb her< ver' „he deg lag( de bes, uit! de zor; fra< blo< bee mei spa stri kor moj gev pse ton H ten pol beg kar ziel In deze tijd van piratenzenders op zee opereren ook nog steeds de piraten in de etherwereld op de kust lustig. „Een fa scinerende hobby blijkbaar” zei mr. Toe ter, die toen hij twee heren voor zich kreeg die zich met illegale zendactivitei- ten hadden ingelaten, niet wilde verzui men een lijstje van namen voor de geïnteresseerde te geven: Radio Britain, Terra Nova, Nova Zembla. Met enige zinspelingen aan het adres van Veronica vroeg hij f 100 tegen een 19-jarige scho lier, en 150 tegen een 24-jarige disc- jockey. Méér voor de laatste omdat die meer verdient. Mr. Vink gaf beiden een straf van 100, omdat hij het argument van één van de twee over „gelijke monniken, gelijke kappen” wel kon vol gen. Bij de overval was 19.000 buitge maakt. Het hof achtte bewezen dat de slijper met twee nog onbekend gebleven mannen ,s avonds het kantoor was bin nengekomen en het personeel met een pistool bedreigd had. De slijper had alles ontkend, maar twee personeelsleden hadden hem bij een confrontatie als een van de overvallers aangewezen. De pro- cureur-generaal had om bevestiging van het vonnis gevraagd. De vrouw zei het grootste recht op de uitzet te hebben omdat zij die groten deels in drie jaar tijds bij elkaar had gespaard. Haar voormalige verloofde was het daar blijkbaar niet mee eens, en op een avond wachtte hij haar op bij haar werk. Gevolg: een woordenwisse- De daling van de totale oplage van de Nederlandse dagbladen met 1,4 percent kwam voor de uitgevers niet onver wacht. Rekening houdend met de forse prijsstijging voor de lezers noemt het verslag de daling zelfs „uitzonderlijk gering”. De totale betaalde tm'ne was bijna 4.080.000, dat is 102.4 k<— ™‘<*n per 100 huishoudens tegen 105,fi in 1971. De daling van de oplage was niet n*«.enteen: de landelijke ochtendbladen zagen hun abonneebestand nog stijgen met 1,2 per cent. der de werking van de cao komen, waarmee de Hoogovens „hun arbeids contract eenzijdig zouden wijzigen en over de verdere ontwikkeling van hun arbeidsvoorwaarden zouden moeten on derhandelen met bonden die voor de be trokken groep werknemers niet, althans niet alleen, representatief zijn te achten”. Bovendien kan volgens het hof van Hoogovens niet worden verwacht dat zij als individuele werkgeefster meewerkt tot een politiek van abrupte en aanzienlijke nivellering van inkomens, zolang op na tionaal niveau daartoe aangewezen orga nen een dergelijke politiek niet hebben aanvaard of ingevoerd. Volgens het hof zouden Hoogovens bij het recruteren van midden en hoger kader voor on overkomelijke moeilijkheden komen te staan als de nivelleringseisen van de bon den juist bij haar zouden worden inge willigd. Bovendien vindt het hof dat de gevoerde acties een politiek doel beogen, dat buiten het kader der cao ligt en dat op landelijk niveau thuishoort. al in de laatste zichtbaar werd, in sterke mate voor belastingen i na belastingen 1,8 mln. Eerder werd een dividend voorgesteld van 9 pet in contanten en 5 pet in aandelen uit de agioreserve tegen 9 pot in contanten over 1971. HAARLEM. „Waarom probeert u niet om straks, na afloop van deze zaak, in de kantine redelijk over deze dingen te praten”. Zo probeerde de officier van justitie, mr. Toeter, gisteren tijdens de zitting van de politierechter twee voor malige verloofden weer enigszins bij el kaar te brengen, al was het dan maar in het materiële vlak. Want de reden waar om de mannelijke helft hier als ver dachte stond, en zijn voormalige ver loofde als getuige was dat ze een be hoorlijke ruzie hadden gekregen over de verdeling van de uitzet nadat hun verlo ving was verbroken. Het lukte noch mr. Toeter, noch de politierechter mr. Vink beide partijen nader tot elkaar te bren gen. Hier verenigd in de rechtszaal met als inzet een blauw oog dat de verdachte zijn vroegere verloofde had bezorgd, stonden ze als felle partijen tegenover elkaar, en weigerden pertinent ook nog maar een woord met elkaar te wisselen. Gespierde taal van Jan Rijbroek, lei der van de Haarlemse formatie Booby- Trap, die óók al de nodige jaren mee draait en die volgens zijn zeggen nu eindelijk de ideale formatie heeft gevon den die z’n muzikale gevoelsleven weer hevig in beroering heeft gebracht. Afge lopen zaterdag wist hij met z’n groep - tijdens een „try-out” in Amsterdam - zijn publiek voor de helft bijna hyste risch te krijgen; een verschijnsel dat in de tegenwoordige pop-scene bepaald uit zonderlijk is. De opmerking van een oudere sup poost ,,’t lijkt Lajel Heptun wel” - ik begreep daaruit dat hij vermoedelijk Lionel Hampton bedoelde - sprak voor zich. Nou heb ik - beroepshalve - al heel wat groepen gezien en gehoord, den met een strafblad met diefstallen en een mishandeling een straf van 150 en een week voorwaardelijk vroeg. Mr. Vink die met de officier de mishandeling vooral gezien de getuigenverklaring be wezen achtte, uitte nogmaals zijn spijt dat beide partijen niet meer met elkaar wilden praten. Hij maakte van de straf 75 en een week voorwaardelijk. Vooral bij de regionale bladen en de landelijke ochtendbladen waren de ex ploitatieresultaten niet onbevredigend, maar dit betekent nog geen waarborg voor de verscheidenheid in de dagblad wereld, nu dertig zelfstandige onderne mingen met 97 dagbladnamen. De renta biliteit is nog steeds „duidelijk te laag”, aldus het verslag. Dit spreekt echter ook van „tekenen die wijzen op een geleide lijk herstel” en reden voor „enig voor zichtig optimisme”. Een belangrijke bijdrage tot de verbe tering van de structurele positie van de dagbladen vormden de niet onaanzienlij ke verhogingen van de abonnementsprij zen van de laatste jaren. Deze bedroegen in 1972 ruim 25 percent. De inkomsten uit abonnementen vormden 45,1 percent van het totaal, tegen 41,4 in 1971. De bijdrage van de lezers is nu meer in overeenstemming met de kosten van de redactionele informatie, aldus de NDP. ’t binnenhuis Julianapark 58-62 Haarlem, tel. 258391 Afdeling Klassiek en Tijdloos Wonen Raamsingel 42. Haarlem, tel 315112 Vertrokken: Joan C, IJmuiden, With- by; Tod Head Flixborough; Diabas, Flix borough; Jointyn, IJmuiden, Londen; C V Seawitch, Bremerhaven; Tor Anglia, Gothenburg; Notos, Wisbech; Rien Teek- man, Rotterdam; Wis Lieth; Kaliningrad, La Pallice; Hondbosch, Landen; Smit Lloyd 3, IJmuiden, Contplat; Walen- burgh, Rotterdam; Memel, Dagenham; Amstelborg, Stade; Viking Service, Den Helder; Bodniaborg, Delftziijl; Magas, Hamburg; Mercur, Bergen; Rott., Oslo; Treuholz, Flixborough; Levem, IJmui den, Rochester. „Wat een zo mooi, vredig en rustig had geleken werd ruw verstoord” begon mr. Toeter zijn requisitoir over deze verbroken verloving. Toen een minnelij ke schikking tussen beide partijen niet HAARLEM. Ik hoef joït toch ze ker niet te vertellen dat nagenoeg de hele Nederlandse pop-scene één grote opgefokte bende is; een typisch over spannen volkje, dat nog steeds in gele puntschoenen en glitterpakkies gelooft en waarbij een goed klinkend akkoord op de gitaar als een zuivere toevalstref fer wordt beschouwd. Gelukkig is er nog altijd het publiek, dat zo’n geluidspro- duktie op waarde weet te schatten waardoor steeds meer groepen door de mand - en af vallen”. HAARLEM. Op een persconferentie over de toekomstige heriindeliing van Westfriesland-Oost heeft gedeputeerde G. de Jong meegedeeld dat het voltallig college van Gedeputeerde Staten vindt dat het Vaststellen van gemeentegrenzen een zaak is van de Provinciale Staten en niet van de Staten-Generaal. In een provincie is men beter op de hoogte van de situatie bij gemeentelijke indelingen dan in de kamer, omdat de kamerleden in vele gevallen ver van, het gebied af wonen waarover een beslissing genomen moet worden. Dat is in het verleden gebleken. Mocht de gedachte van het provinciale bestuur van Noord-Holland véld winnen, dan zullen wel de grondwet en de gemeentewet gewijzigd moeten worden, aldus de heer De Jong. waar wonen begint Opgaande lijn. De opgaande lijn in de bedrijfsresultaten van de Nederlandse Bontweverij nv, die maanden van 1971 heeft zich in 1972 voortgezet. De winst bedroeg 3,4 mln en Zorgen hebben de dagbladuitgevers onder meer over de kosten van het papier. Een onverwachte tegenvaller vormde de „excessieve” stijging met 12 a 14 percent. Ook de loonontwikkeling is, aldus de NDP, bepaald verontrustend voor het dagbladbedrijf, dat slechts be perkte mogelijkheden heeft tot produk- tiviteitsverhoging. kleurkeuze centrum Het gerechtshof verwijt de bonden dat ze zich onzorgvuldig hebben gedragen bij het hanteren van het wapen van acties. Zij zouden grote schade toebren gen, die op generlei wijze gerechtvaar digd wordt, aldus het hof. De nage streefde doeleinden, die een structurele herverdeling van de inkomens inhouden en een uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot groepen werknemers die daar tegen gekant zijn, zouden Hoog ovens „nopen haar lopende arbeidsover eenkomsten zodanig uit te voeren, dat een deel van haar werknemers zich een abrupte en aanzienlijke vermindering van zijn reële inkomen zou moeten laten welgevallen. Dat zou in strijd zjn met de plicht van Hoogovens om deze over eenkomsten te goeder trouw uit te voe ren”, aldus het hof. Ook zouden belangrijke groepen werk nemers tegen hun wil en in ieder geval zonder enige inspraak hunnerzijds, on- Aangekomen 3-5-1973: Sunny Boy, Vlissingen; Aqua Grace, Tubarao, IJmui-' den; Johanna B. Lowestoft; Muecke, Haimburg Beverwijk; Marka L. Norfolk, Ymuiden; Nore 10, Terneuzen; Ende- vour, Cont Plat; Abiqua, Philadelphia; Tarnow, Stettin; Emsland, Karlssand, Velsen; Vechtstroom, Huil; Zaanstroom, Felixstowe. „Ik had een goede slok op” zei een 21- jarige Haarlemse los werkman. Een goe de slok, waarbij hij toch wel veel had moeten slikken: 30 a 40 glazen pils. „Aha, een kampioen” zei mr. Vink, zich als altijd weer verbazend over de enor me hoeveelheden drank die mensen blij ken op te kunnen. „Smaakt dat bier dan nog?” vroeg hij. Dat wist de jongeman zelf ook niet meer. Drank of niet, dat moet iemand zelf weten, is het standpunt van mr. Vink, al vond hij in dit geval dat een jongen van 21 toch zo aardig wat wegsmijt. Maar wel geërgerd was hij over het feit dat deze jongeman op 11 februari met al die pils op een paar mensen in een auto gemolesteerd had. Eerst was het schop pen en slaan tegen een auto, die bij de Oude Groenmarkt stopte toen, nadat de bestuurder hem en zijn kameraden ach terna kwam, ook nog eens mishandeling van de man zelf. Dat kostte hem twee tanden van een protese. „Je zou in ons goede Haarlem bijna niet meer over straat durven”, zei mr. Vink, „je loopt het gevaar een stevig Aangekomen op 2-5-1973: Treuholz, Terneuzen; Philips New Yersey, Puerto Ordaz; Viking Service, Egofisk; Constan ce, Milfordhaven; Glas Island,, Green wich, Ymuiden; Coral Meandra, Bruns- buttel, Ymuiden; Jan Laurenz, Londen; Maritime Harmony, Baton Rouge; Willi am S. Smits, Baton Rouge; Sea Trent, Londen; Tinnes, Moisana, IJmuiden; Ot- chi Rivee, Rotterdam; Troup Head, Dor drecht. mogelijk bleek, raadde hij ze aan maar een advocaat in de arm te nemen over de verdeling van de uitzet. „Het esca leerde allemaal in een ruzie en een vechtpartij, en nu staan ze nog scherper tegenover elkaar” zei hij toen zijn ver zoeningspoging door onwil getorpedeerd werden. „Handen thuis, en vooral oppas sen” was de boodschap die hij verdachte meegaf, toen hij, gezien ook diens verle- SANTPOORT. Het Amsterdamse gerechtshof bevestigde vandaag het von nis van de Haarlemse rechtbank van 11 januari waarbij een 43-jarige slijper uit Hattemerbroek voor zijn aandeel in de gewapende overval op het kantoor van de Boerenleenbank aan de Bloemendaal- sestraatweg in Santpoort op 17 december 1971 tot twee en een half jaar gevange nisstraf met aftrek was veroordeeld. pak slaag te krijgen”. Een vrees die de officier deelde. Hij sprak van een „misse lijke mentaliteit”, een „gruwelijke toe stand, lijkend op tv-series vijf kna pen eromheen, allemaal dreigend”. Wel wees hij erop dat verdachte niet de enige onaangename figuur die avond was geweest maar de anderen ston den nu niet hier, en dat betreurde hij. Deze jongeman, door mr. Vink wel de meest eerlijke genoemd („de anderen waren nogal vaag, in een mist van bier”), had volgens de officier wel het initiatief genomen, met zijn schoppen, desnoods „vallen” tegen de auto van het slachtoffer aan. Bovendien was hij ook op dat moment niet erg fijngevoelig in zijn woordkeuze geweest. teit van de dagbladen moet nu echter komen uit een aanmerkelijke stijging van de advertentieomzet. Deze daalde in 1972 nog met vier percent. Een positieve ontwikkeling begon zich echter af te tekenen in de tweede helft van het jaar, een gevolg van de opleving van de conjunctuur. Het volume aan adverten ties steeg in de tweede helft van 1972 met 1,4 percent ten opzichte van die periode van het voorafgaande jaar. Door prijsverhogingen was in 1972 de brengst van de advertenties percent hoger dan in 1971. maar wat deze Haarlemse groep ver toont vind ik uniek. Een wervelende bühne-act, perfecte timing en muzikaal- technisch uitstekend gearrangeerde nummers zijn alleszins het beluisteren en bekijken waard. Opvallend is drummer Frank Vogels die schijnbaar moeiteloos ’t geheel „aan elkaar fietst”, trouwens alle leden van deze 6-mans formatie hébben ’t gewoon muzikaal; allemaal door de wol geverfde musici die stuk voor stuk voor hun taak berekend zijn. Behalve Jan Rijbroek (zang en gitaar) en Frank Vogels (drums) bestaat de groep verder uit Frans Brammer (gitaar), Eddy Remmé (zang), Richard van Norde (orgel), en Ally Schierbeek (bas). De naam van de groep „Booby Trap” is overigens volko men terecht, want hun eerst zo vriende lijke gelaatsuitdrukking verdwijnt al bij het eerste nummer. De agressieve manier waarmee een en ander gebracht wordt, appelleert al di rect aan de gevoelens van het publiek. Keurig in 't pak gestoken en kapper- minnende kantoorjongens bedienen zich van pijlsnelle teksten en zullen ’t hun baas maandag wel even onder de kapita listische snor wrijven. Een smalgeschou- derde doch moedige jongeman kondigde luidruchtig aan de eerste 20 bodybuil ding oefeningen onnodig te vinden wil dat bewijzen door met één slag rund te vellen; helaas, hij kan er geen vinden. Hoewel het soort muziek zich moeilijk laat omschrijven, noemt leider Rijbroek ’t gewoon „witte soul”, waarmee hij maar wil zeggen dat „soul music” niet alleen maar door zwarte musici gemaakt hoeft te worden, maar wel degelijk ook door blanke musici, mits de inzet, muzi kale opvatting en instrumentbeheersing volledig is. Bijzonder gaaf waren twee eigen com posities van Rijbroek zelf, ’t Nummer „Horse Power” muntte uit door de ijzer sterke tekst en een absolute hit-potentie vertoonde wel het nummer „White Cris- tals”. Rijbroek heeft alle reden optimis tisch te zijn; zijn groep zal het mijns inziens zeker doen. De NDP is van plan, waar mogelijk samen met andere uitgeversorganisaties, met kracht te blijven pleiten voor het openstellen van de omroepkanalen voor de dagbladen. ling, en daarna een handgemeen, waar bij de vrouw een blauw oog opliep. Volgens haar had de man ook nog een stiletto getrokken, maar dat was niet bewijsbaar. Een getuige had hem wel als eerste zien slaan, maar een mes had hij niet gezien, en ook de politie had dat wapen bij huiszoeking niet aangetroffen. De verdachte had een wat andere lezing van het gebeurde: op de bewuste dag, 12 februari was er sprake geweest van een woordenwisseling op straat, maar de vrouw was begonnen met krabben in zijn gezicht en toen had hij af geweerd met zijn armen. Per ongeluk zou zij toen door zijn elleboog geraakt zijn. f t u q'ÏTTÏ

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4