In hippie-kledij, leuk voor later Meer alternatieve tours Artistieke Saskia dook voor VVV de Middeleeuwen in Eerste metro binnen Liever groen dan herten 7 Boomgaard in de Jordaan Met het Vondelpark toerisme komen ook de weglopertjes tot leven „Mannen die schatrijk worden door de ellende van anderen” I VORIG JAAR 2073 KINDEREN IN AMSTERDAM „GEVONDEN” ~\lli kV* <7 15 V R IJ D A G 4 MEI 1973 sch 1 AAN DE OVERKANT van de zon ligt het Vondelpark en daar, op die groene sprieten-matras, die ook aan het begin van het derde jaar nog weinig slijtage- plekken vertoont, begint het internationaal jeugdtoerisme al weer heel voorzichtigjes tot leven te komen. Een neven-effect is, dat op hetzelfde moment ook op vallend veel meer kinderen weg lopen om in de hoofdstad weer op te duiken. A w HET NET begint zich te sluiten rond de mala fide woning- en kamer- bureaus in Amsterdam, waarvan de bazen door hun zwendelpraktijken moeitéloóè cfe „zilvervloot” binnen konden halen en die duizenden woning- ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGA/ zoekenden niet alleen een illusie doch ook een kapitaaltje afhandig maak- ten. Met ingang van deze maand zal het dergelijke bureaus verboden zijn nog zonder schriftelijke vergunning van de gemeente te „bemiddelen”. Met deze maatregel wordt het mogelijk een flink aantal gifzwammen weg te snijden. „Ze zullen namelijk van zeer goeden huize moeten komen om die vergunning te krijgen”, aldus Herhuisvesting. i c 3 Woningoplichters in de mangel 1 1 t i 3 Saskia Auping is informatrice bij de VVV in Amsterdam. Maar Saskia heeft ook nog eens de Academie van Beeldende Kunsten achter de rug en bij elkaar leverde dat de VVV einde lijk eens een gerestaureerd uithang bord op. Het hangt boven het Rokin, vlak bij de Dam. GEPLUKT van de pohtietelex: „Op 7 en 10 mei instructie van het Vondelpark- detachement. Het personeel wordt verzocht in burger in het Posthuis aanwezig te zijn en aan de broodmaaltijd deel te hemen”. Uit andere bron vernomen, dat de gemeente het de touroperators niet toestaat bussen met toeristen door het park te laten rijden om hippies te bekij ken. Een andere organisatie heeft dat slimmer aangepakt. Zij Iaat Amerikanen per taxi bij de hekken van het Vondel park afleveren na ze van te voren in alternatieve kleding te hebben gestoken. Amsterdam wordt steeds opwindender. gffl dÜ EN WAT gebeurt er dan op het politiebureau met de weglopertjes? „We sluiten ze nooit op, tenzij ze zich aan een misdrijf schuldig hebben ge maakt. We praten wel over hun pro blemen, maar oplossen kun je die natuurlijk niet. Voor verdere begelei ding sturen we ze naar andere in stanties. Dat moet je wel doen, want anders is zo’n kind zo weer vertrok ken”. Enkele wekei. geleden kwam een Haags meisje van dertien jaar terecht in kringen van buitenlanders en werd natuurlijk wel een verhaal ophouden. Van het aantal minderjarigen, dat tippelt, zit er sporadisch eentje van ons bij”. r 1 EEN HERTENKAMP is natuurlijk leuk, maar we hebben liever een stuk groen voor openbare recreatie. Dat is kort samengevat de mening van honderd bewoners van de Amsterdamse Molenwijk, die in een brief aan de gemeente heeft geprotesteerd tegen plannen van hun eigen bewonersvereniging in de buurt een hertenkamp te stichten. Zij vinden dat het bestuur niet naar de be woners heeft geluisterd en teveel zaken op eigen houtje heeft bekokstoofd. De bewoners zeggen voorts, dat door de noodzakelijke komst van scholen en so ciale centra al teveel openbaar groen verloren gaat. namelijk tot de hoofdstad beperkt ble ven. „Er zijn ook van die bureaus, die tegen een jong stel of een alleenstaande zeggen: Kijk, we hebben hier een aardig huisje met een lage huur in de Kinker' buurt. Je kunt ’m krijgen, maar je begrijpt wel dat er een douche in moet en het plafond om vernieuwing vraagt. Dat kost je zes rode ruggen. Dat is TWEE JAAR geleden begon Edu Braat in Amsterdam met zijn alter natieve sightseeing-tours en sinds vo rig jaar gebeurt dat in stichtingsver- band. Doel van deze trips was met een groep mensen door de stad te wandelen langs plaatsen, die aanlei ding geven tot een discussie over actuele programma’s. Naast de zes uur VAN THIJN kwam bureaus tegen die rustig 500 inschrijfgeld vroegen zonder daar ook maar enige prestatie tegenover te stellen. Hij stelde ook het vragen van sleutelgeld aan de kaak. Tranendal: „Je maakt de meest smeri ge gevallen mee. Zo van: er staat een etage te huur voor 150, maar er ligt nog wel een oud zeil op de grond en er staan nog een houten tafel en een paar stoelen. Die moet je wel voor 5000 overnemen. Het is „take it or leave it”, want achter je staan er mensen te trappelen, die het wel doen en als je al een paar jaar met twee kinderen op een vochtige zolder zit en je hebt een lastige hospita, dan ga je wel voor de bijl.” het is er Saskia: geval niet beoordelen en toch is dat wel belangrijk. We hebben hier ook wel meisjes van die leeftijd, die voortdurend het gezelschap van onze DAT ZIJN er twee van de volgens officiële opgave 96 bureaus. Daar is men achtergekomen door de dagbladadver tenties na te gaan. „Het zijn er zelfs nog meer”, aldus Tranendal. „Volgens de po litie zitten er hier circa 150, maar het is moeilijk om dat te bewijzen, omdat ze steeds van naam en adres veranderen. De ene dag is het nog bureau Jordaan en de andere dag bureau Aristoteles. Het geteisem verspringt steeds om de dans te ontspringen." zelf. Heeft-ie vrienden of kennissen in Amsterdam? Als dat zo is, hebben we hem meestal zo. Het wordt moei- lijker als hij hier geen contacten heeft. In dat geval komen we er meestal wel achter door tips uit de gelegenheden waar ze overdag vaak opduiken. De zes rechercheurs hier hebben gemiddeld twintig gevallen onder handen. Dat aantal politieman nen lijkt vrij groot, maar het is gewoon nodig omdat het nog altijd zo is, dat ouders het een beroerde zaak vinden als hun kind weg is’’. In principe heeft elke ouder het recht om opsporing van zijn minder jarig kind (onder de 21 jaar) te ver zoeken, maar de praktijk wijst uit dat de kinderpolitie wel moet gaan selecteren. „Wij richten onze aan dacht op de gevallen die urgent zijn, maar ook een meisje van negentien kan natuurlijk wel urgent zijn. Dat hangt van de situatie af”, aldus Van Riessen. Wordt er ergens in het land een kind vermist, dan is het wel zo dat de ouders al gauw het advies krijgen in het Vondelpark te gaan kijken. Een vader, die dat vorig jaar deed, kon prompt op zijn wenken worden bediend. natuurlijk niets, want met dat buurtje heb je dat er binnen een paar jaar uit en wij maken de vergunning wel in orde. Maar ja, meneer Jansen is voor Amsterdam geen urgente woningzoeken de en hebben de mensen de boel opge knapt, dan heeft Herhuisvesting de op dracht ze eruit te zetten. Dat is natuur lijk afgrijselijk, maar we kunnen er niets aan doen. Dat tuig heeft daar al die tijd van geprofiteerd, want het was een vrjj beroep en er waren genoeg halvegaren, die probeerden de zaak te flessen, want men zoekt zich hef lazerus naar een huis in Amsterdam. Als je per dag een paar klanten hebt, die 500 of f 1000 komen brengen, tikt dat aardig aan.” Saskia heeft geen half werk gele verd. Zoals ze ook trouwens geen vreemdeling met halve informatie de deur uit laat gaan. „VW Amsterdam Official Tourist Information” staat er keurig op het uthangbord van het kantoortje en eronder stond altijd een zegel afgebeeld, maar dat was dan ook wel alles want niemand kon zich meer herinneren hoe het er pre cies uitzag. Dat verdroot niet alleen de toeris tenbazen, maar vooral ook de kunst zinnige Saskia, want je mag dan informatrice zijn geworden omdat daarmee wat te verdienen valt, maar de artisticiteit verlaat je nooit. Enthousiast ging ze daarom aan de slag toen het schild van de gevel was gehaald. Een koggeschip stond er op rijksgenoten opzoeken en na een poosje als hoer worden geplaatst. Ze doen het meestal vrijwillig, maar als het een keer mis gaat, willen ze hier De justitie heeft inmiddels twee van deze bureaus aan de kant gezet. Dat waren „Succes” en „De Biesbosch”, waarmee de naam van Hendrik Tabak (eigenaar van naar schatting 4000 huizen in de hoofdstad) in verband is gebracht en die onlangs tot enkele maanden ge vangenisstraf is veroordeeld. NA ALLE ellende van de laatste maanden brak er eind vorige week dan eindelijk een glimlachje door op de bedrukte gezichten van al die mannen, die Amsterdam van een me- DAT DE directeuren van de woning bureaus niet zo gelukkig zijn met de nieuwe gemeentelijke tactiek, blijkt uit een reeks grimmige telefoontjes. In de trant van „Jullie zullen ervan lusten”. Feit is dat Amsterdam zijn dubieuze bemiddelaars nu aardig in de mangel heeft, temeer daar de makelaars en particuliere eigenaren sinds februari verplicht zijn om leegstaande woningen op te geven. Dat betekent, dat Herhuis vesting veel meer kan doen aangezien alle Woningen met een huur tussen de 50 en f 300 onder de distributienormen van deze dienst vallen. Tranendal: „Het werd dan ook Wel tijd dat dit gebeurde. Het is toch te gek dat je 28 jaar na de oorlog nog ziet hoe mensen bedrogen worden en bepaalde figuren schatrijk worden door de ellende van anderen.” durende dagtours in 1972 waren dat er zestig komen er nu ook speciale tours en zaterdagtours. de laatste worden elke zaterdag (de eerste op 12 mei) gehouden en richten zich op woon-, verkeers- en samenlevingspro blemen. Wie er allemaal meer over wil weten, moet „Stat” bellen, tel. 020-248308. daar ettelijke malen misbruikt. In hoeverre krijgt men in Amsterdam met dergelijke gevallen te maken? Van Riessen: „Ik kan het Haagse In de meeste gevallen hadden de be drogen klanten niet de moed om te „praten”. Tranendal: „Ik begrijp dat ook wel. Slaan ze door, dan betekent dat niet zelden dat ze er vierkant uit wor de ngeramd. Dat* gebeurt nu nog. Dat ze met een knokploegje binnenkomen, vrouw en kinderen molesteren en de hele boel kort en klein slaan. Het ge beurt altijd net als pa niet thuis is.” Bij de controle is met deze vorm van gewelddadigheid bij voorbaat rekening gehouden. „We hebben twee potige ke rels van de reserve-politie aangetrokken, die nogal eens in de warme buurt heb ben geassisteerd en die in staat zijn een paar klappen op te vangen ep er zo nodig een paar uit te delen. Jongens, die de hoed en de rand kennen. Ik heb net een paar rechercherapporten gelezen. Man, de rillingen lopen over j rug. Stel dat we daar een keurige meneer’ met een boordje om op af moeten sturen. Dan blijft er van onze controleur niets meer over.” en nog veel meer en het betekende een forse duik in de boeken voordat Saskia met schoonmaakmiddel en penseel aan de gang ging om de zegel in historisch verantwoorde tinten weer op te poetsen. „Ik ben” zegt ze, „eerst op zoek gegaan naar de herkomst van het koggeschip. Het bleek erop te zijn gekomen, toen de Amsterdamse stads regering een zegel nodig had om oorkonden en scheepstransacties af te sluiten. Ze kozen voor een kogge, zo ongeveer ons oudste scheepstype, ver moedelijk van Romeinse oorsprong, kort, heel breed en met een mast. Het was het grootste handelsvaartuig dat in de Middeleeuwen de zeeën bevoer en dat ook door ander steden als Harderwijk, Stavoren en Medem- blik in het stadszegel werd gevoerd”. „De kunst van het zegelsnijden was in 1300 nog niet erg ontwikkeld maar allengs werd de afbeelding verfijn der.” De oudste Amsterdamse zegelaf- druk, die wij hebben, stamt uit 1317. Alberdinghk Thijm heeft het aldus beschreven: Het koggeschip, welbe kend. Verder een wapen dat als schild door een heraut wordt gedra gen. De man heeft een kaproen op tro moeten voorzien. Het eerste trein stel kwam in de Bijlmer binnen en het mocht er nog zijn ook. De bui- tenbekending van de metrotrein is van roestvrij staal, maar de oranje deuren alsmede bauwe zitplaatsen fleuren de zaak aardig op. De komen de tijd zullen nog meer wagons bin nendruppelen en in augustus hoopt men dan zover te zijn, dat er kan worden proefgedraaid. WE SCHREVEN er al eerder over in dit rubriekje: Geïnspireerd door Ka- bouterfilosoof Roel van Dwyn, die waarschijnlijk ook weer in de gemeenteraad terugkeert, is een groepje import-J ordaners opgestaan, die wil dat er in deze bloemrijke buurt-zonder-bloemen weer slakrcpjes, peultjes en wortelen gaan groeien. Een begin hiervoor is gemaakt. Een vervallen binnenplaats tussen de Westerstraat en de Boomstraat werd „gekraakt” en daarna rijp gemaakt voor het planten van onder meer een boom. Het gaat dan ook „De Boomgaard” heten. zijn hoofd, een zwaard in de hand en een dalmatiek aan het lijf, waarop de wapenfiguren zijn herhaald. Het wa pen is dat van Jan van Henegauwen en zijn broer Guy, onder wier be- stuur de plaats tot poortenj is verhe ven. Het zijn de bekende vier leeu wen”. Later komen op het wapen de drie kruisen en is er zelfs een hond aanwezig. Saskia: „Het zou beduiden dat alles wat aan boord was, eigendom bleef van degenen die het hadden geladen, zolang er nog maar een hond aan boord in leven was. Als er geen hond meer was. nou ja, dan mocht een ander het hebben. Er zijn ook andere lezingen volgens welke het hondje gewoon een scheepshond is”. Het Amsterdamse stadszegel heeft diverse randteksten gehad om de ver schillende doeleinden, waarvoor het werd gebruikt, uit elkaar te houden. De tekst op het uithangbord luidt: „Sigillum opidi Aemstelredammensis ad causas” oftewel „zegel van de stad Amsterdam ten zaken”. Het is maar dat u het weet als u er onderdoor loopt. Een uithangbord met een beste brok historie. Een woordvoerder van deze dienst, die liever anoniem wil blijven en die we daarom maar Tranendal zullen noemen gelooft niet dat het allemaal vanzelf zal gaan. „Deze stap komt natuurlijk 28 jaar te laat”, zegt hij, „en ik ben erven overtuigd dat een aantal ellendelingen via een achterdeur of ondergronds zal proberen door te gaan. Maar, we hebben nu tenminste een kapstok om ze op te hangen.” Die was er tot dusver nog niet met als gevolg dat er nogal wat gerommeld kon worden op de Amsterdamse woning markt, aangezien 180.000 van de 280.000 woningen in handen zijn van particulie re eigenaars of makelaars. Tegen de achtergrond van de schrijnende woning nood in de hoofdstad viel het de „heren” bemiddelaars niet moeilijk klanten te vinden voor hun schandalige praktijken. Het was een jaar of wat geleden het PvdA-raadslid Ed van Thijn, die de kat de bel aanbond door de resultaten van een onderzoek naar de handel en wandel van de woningbureaus openbaar te ma ken. Het Amsterdamse stadsbestuur ver zocht het rijk daarop wettelijke maatre gelen te nemen, maar dat zag men in Den Haag niet zo zitten aangezien de oplichtingsgevallen op dit terrein voor- Hoeveel zijn dat er? Deze vraag stelden we inspecteur Jaap van Ries sen van de Amsterdamse kinderpoli tie, die vlakbij het Vondelpark domi cilie heeft gekozen. Volgens zijn op gave waren er vorig jaar 2073 weglo pertjes, waarvan bijna driekwart uit inrichtingen, die in Amsterdam wer den gevonden. Een cijfer om U tegen te zeggen, maar daarmee verzinkt het aantal dat uit de rozestruiken van het Vondelpark werd geplukt nogal in het niet. Dat waren er namelijk niet meer dan zeventig. Daar zit overigens niet het aanzienlijke aantal minderja rige buitenlanders bij, want die wor den door een andere instantie de vreemdelingendienst op de trein of in het vliegtuig gezet. Waar worden al die anderen dan gevonden? Van Riessen: „De meesten in slaapboten of kraakpandjes. Voorts zijn er nog andere adresjes in de binnenstad, waar we regelmatig een stel vandaan halen”. Is het erg moeilijk om ze op te sporen? „Dat hangt er vanaf. Het onderzoek begint altijd bij de ouders «3» fe, r* ij O l -1»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15